Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. 2 Benoemingen en "besluiten. Marine en leger. die aan vele andere stoomschepen het varen belette, de reis gelukkig volbracht had. De reis van Z. M. den koning en de koningin naar Engeland zal over Ylissingen plaats hebben, met het stoomschip De Valk, zonder begeleidend eskader. Het is jammer dat er geen oorlogsschepen be schikbaar zijn voor deze te zeldzaam voorkomende gelegenheid van een officieel bezoek der leden van ons vorstenhuis aan een vreemd hof. Niet zoo zeer omdat wij, met het Vaderland, gelooven dat de Londenaars »in gespannen verwachting'' de komst van de Nederlandsche vloot te gemoet zagen; maar omdat een escorte van oorlogssche pen voor den koning eener zeemogendheid beter figuur maakt dan de oude Valk. Koudekerke, 17 Jan. In de schoolspaar- bank alhier, in Augustus 1871 opgericht, werd in het verloopen jaar door 74 leerlingen deelgenomen» welke te zamen inbrachten de som van 224.92. Uitbetaald werd 56.25, waaronder het tegoed van drie leerlingen, welke de gemeente verlieten- Thans bedraagt het aantal inbrengers reeds 82 en de gezamenlijke inlagen de som van 789,47, behalve de rente over '81, welke nog niet kon worden bijgeschreven. De gelden zjjn belegd in de spaarbank van het Ned. Ond. Genootschap, welke zeker onder de meest soliede inrichtingen van dien aard kan gerekend worden. SchouwenDnivelantl, 2 Jan. In 't laatst van December was 't of de natuur aan de eigena ren van den polder Dreischor nog eenmaal, maar onomstootelijk, wilde toonen hoe noodzakelijk een stoomgemaal is. Het water stond toen 1,40 M. boven het aangenomen zomerpeil, niettegen staande de sluis, evenals in ieder ander water schap, bij elk tij werkte. Maar gelukkig nam toen zjjn heerschappjj een einde. Het stoomgemaal, in den afgeloopen zomer ge bouwd, begon bij dien waterstand met nieuwjaar te werken en thans is het water reeds een meter gezakt en dat is betrekkelijk nog weinig. De inwendige toestand van den polder, slooten, watergangen en heulen, de aanvoerkanalen, zijn niet in eens pasklaar, belet in 't algemeen de vrije toestrooming en daarmee een snellere daling. Doch dat is in het begin overal zoo. Nu het bestuur, de ingelanden en de landbou wers op een haar af kunnen zien waar de schoen wringt, zullen zij zeker kosten noch moeite ont zien om elk toevloeiings-beletsel weg te nemen, door het op peil delven van slooten en watergan gen, het verruimen van heulen enz. Zoodra dit in orde is, en zeker zal daar krach tig de hand aan worden geslagen, zal het stoom gemaal, even als dat van de polders Schouwen, de Vier bannen van Duiveland en Ooster- en Sir Jansland, het water jaar in jaar uit op of onder zomerpeil kunnen houden, al regent het dag aan dag zoo hard als het wil. Het Dreischorsche stoomgemaal heeft een ver mogen van 45 paardekrachten en kostmet inbegrip der noodige gebouwen, 46,000. De oppervlakte, die het bemaalt, beloopt nagenoeg 1200 bunders. Mogelijk wekt deze mededeeling hier of daar liet bestuur van een polder en hoevele telt Zeeland er niet, die het water met geen sluizen kunnen beheerschen om aan de ingelanden voor te stellen het jaarlijks terugkeerend water- bezwaar op afdoende wijze door het stichten van een stoomgemaal weg te nemen. Zij, die als Thomas, niet mochten willen ge looven zonder te hebben gezien, komen herwaarts, en het bestuur van elk waterschap, waar een stoomgemaal is, zal gaarne de gewenschte inlich tingen geven en de vruchten ervan toonen. P. S. De Arabieren zeggen niet dat het para dijs op den weg, maar op den rug van een paard ligt. (Zie M. Gt. van 17 Jan.) Gapinge, 17 Jan. In vroeger jaren werdeu wij hier en in den omtrek gedurig verrijkt met »plaatselijke verordeningen". Geen wonder dan komen is En nu hebt gij hem hierheen gesleept, terwijl hij misschien veel liever elders, bij iemand anders zou zijn." »Het is waar daar heb ik niet aan gedacht." »En toch is het nog geen jaar geleden dat gij het heel hard gevonden zoudt hebben als iemand u meegenomen had, wanneer gij liever naar Clevely Park waart gegaan," antwoordde Lady Elisabeth ondeugend. De avond was heel spoedig om, volgens Philip, en toen de gasten vertrokken waren en het ge zelschap zich terugtrok, moest hij dit natuurlijk ook doen; ofschoon hij zoolang mogelijk draalde en de uitnoodiging van zijn gastheer aannam om nog een sigaar te komen rooken, totdat het einde lijk over twaalven was en hij zich alleen in zijn kamer bevond. Eenmaal daar, gevoelde hij dat de smart, die hij zoo lang bedwongen had, niet meer te onder drukken was. Zij overviel hem plotseling en over weldigde hem geheel. Het zou onmogelijk zijn de uren te beschrijven die Philip toen door bracht. Wanneer wij zelf vallen, mogen wij smart en berouw gevoelen, ons zelf verwijtingen doen, ons in het stof werpen en de straf voor onze zonden aannemen, maar achter die droefheid ligt het bewustzijn: «Ik ben ook nooit volmaakt geweest wat ik misdreven heb, verlaagt mjj niet beneden het peil der menschheid en ik heb de toekomst vóór mij om mijn schuld te boeten". Maar wan neer iemands ideaal verdwijnt, wanneer alles ook dat wij zoo iets hebben bij voorkomende be smettelijke ziekten. Een van die artikelen ver biedt het bijwonen van openbare samenkomsten. Nu heeft het bijzonder geval zich hier voorgedaan, dat de agent van politie Verhagen op Oudejaars dag naar de godsdienstoefening ging, om te zien of daar ook luidjes waren te vinden in wier huis de mazelen waren uitgebroken. Inderdaader waren twee overtreders, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt. Zij kwamen evenwel met den schrik vrij, want de burgemeester had de wijsheid de twee ontstelde Gapingers leukweg naar huis terug te zenden. Alle overdrijving schaadt Door 24 inwoners van Ter Neuzen, allen kie zers voor leden van de tweede kamer, is een adres verzonden aan de tweede kamer, houdende verzoek dat aan de verkiezing, gedaan den 3e° Januari 11,, de vereischte goedkeuring zal worden onthouden, en wel op de navolgende gronden: 1° dat de stembiljetten in strijd met art. 37 der kieswet niet met het stempel van het hoofd kiesdistrict Middelburg waren gestempeld, doch wel met het stempel van: „Het stedelijk bestuur van Middelburg," en dat geen andere biljetten ter gemeentesecretarie te bekomen waren; 2° dat aan de kiezers te Middelburg eu Vlis- singen oproepingsbrieven zijn toegezonden, waar aan het stembiljet was vastgehecht, en 3e dat de stembus uit verschillende gemeenten van Zeeuwsch-Ylaanderen, in strijd met art. 53 der kieswet, naar Middelburg zijn overgebracht door veldwachters. Het Haagsche Dagblad verklaart op grond van inlichtingen aan de beste bron ontleend, dp be richten van den Haagschen schrijver in het Ber liner Tageblattomtrent eene minder gunstige stemming aan het Duitsche hof ten opzichte van Nederland, voor ongegrond. Aangezien de N. R. Ct. en het Handelsblad, door volstrekt geen notitie te nemen van het ge schrijf in den «Duitschen Figaro," op hun manier reeds te kennen hebben gegeven dat het geen aandacht waard was, mogen wij 't er wel voor houden dat de zaak hiermede uit is. Op 77jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden ,de oud-hoogleeraar van de polytechnische school te Delft, dr. P. J. Stamkart. Hij begon zijn loopbaan als onderwjjzer in de wiskunde te Antwerpen, was later werkzaam als ijker te Alkmaar en Amsterdam, en trad in 1867 op als hoogleeraar te Delft. De door prof. Stam kart uitgevonden methode tot het stellen van mag neten aan boord van ijzeren schepen, wordt be schouwd als de beste die bekend is, en wordt algemeen gevolgd. De bescheiden geleerde was een self-made man in den volsten zin des woords. Volgens het Vaderland zal in de eerstvolgende zitting der tweede kamer, die Donderdag a. bijeen komt, het verzoek worden gedaan om een inter pellatie tot den minister van buitenlandsche zaken te richten over het besluit der Duitsche regeering, waarbij de Nederlandsche schepen van de Duit sche kustvaart zijn uitgesloten. Tot het medemaken van den vijfden tocht van de Willem Barents, onder bevel van den luit. t/z. Hoff man, hebben zich bereid verklaard de luit. t/z. Ie kl. Dalen en de luits. t/z. 2e kl. Kluit en Mulder. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren met 21 tegen 12 stemmen, op voorstel van burg. en weth., besloten het verzoek der commissie voor de Cremer-bank, om teruggave van den betaalden koopprijs voor den grond waarop dat monument geplaatst is, van de hand te wijzen. Bij de be raadslaging bleek dat de betaling gegrond is op eene verordening en men voor het stellen van een antecedent bevreesd was. Ook voor Spinoza's beeld is betaald moeten worden. Nadat door dit besluit aan het leerstuk dei- antecedenten de verschuldigde eer bewezen was, besloot de raad echter, op voorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oije, de koopsom aan wat hem het hoogste( het reinste, het heiligste, het vlekkelooste en onschuldigste toescheen, eens klaps ineen zakt en in het gemeenste stof ont aardt, dan ziet men niet meer helder uit zijne oogen; die overgang is verblindend en het ellen dige stof gelijkt een vuilnishoop. Zoo was het met Philip en dien nacht had hij met dit overwel digend leed te kampen. Van slapen kon geen sprake zijn, dat voelde hij, maar ziende dat zijn kamer een venster tot op den grond had, opende hij het en ontdekte een balkon met een ijzeren hek er voor. De nachtlucht woei hem koud, doch ver sterkend tegen. Hij stapte naar buiten, legde de ellebogen op het hek; en staarde moedeloos in den donkeren nacht. De maan ging juist achter een rij heuvelen in het westen onderhij zag te nauwernood de boomen in den tuin en de bloemperken onder zijn venster en de net geharkte paden. Verder op ontwaarde hij het glinsterende water van een uitgegraven vijver, dien hij zich herinnerde bij zijn aankomst opgemerkt te hebben. Alles was stil en kalm, het geheele huisgezin scheen in diepe rust gedompeld. Den vorigen nacht, op ditzelfde uur, had hij zoo vurig naar huis verlangd; had hij aan Angela gedacht en aan het genoegen, de verrassing, die zijn onver wachte thuiskomst haar zou bereiden. Wanneer had hij opgehouden aan haar te denken? Aan haar had hij gedacht toen hij aan wal stapte; toen hij zich, zoo snel als treinen en rijtuigen het gedoogden, naar Irkford spoedde; aan haar alleen aan haar toen hij aankwam, terwijl de commissie terug te betalen als geschenk of gratificatie. Aldus heeft ieder zijn zinmaar deze besluiten der Haagsche vroedschap zullen aan corresponden ten uit de residentie weder stof tot menige aar digheid geven. De raad besloot in dezelfde zitting, met 24 tegen 7 stemmen, op verzoek van 681 ingezetenen van Scheveningen, de afzonderlijke kermis aldaar af .te schaffen. In het prae-advies van burg. en weth. werd, als een reden om het verzoek toe te staan, gezegd dat de Scheveningers van de Haag sche kermis gebruik kunnen maken. Op eene vraag van een raadslid antwoordde de burgemeester echter, dat hiermede niet bedoeld werd eene belofte om de kermis in Den Haag ten eeuwigen dage in stand te houden. Wordt deze dus eenmaal afge schaft, dan kunnen de Scheveningers zeggen dat men hun twee kermissen te gelijk ontneemt. 18 Januari des morgens te 8 uren. HAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- Delfzijl Groningen Den Helder Ylissingen Maastricht Sylfc Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway _i_22.7 23.4 23.9 24.8 23.2 36.2 26.5 21.1 18.8 21.6 20.4 23.8 22.3 20.7 17.1 16.1 18.9 12.7 18.4 27.1 richt. kracht. stand lucht. "VV 1 mist. WZW 0 betr. W 1 betr. zzw 0 mist. zzw 3 mist. w 3 z. bew. zo 3 betr. zw 3 mist. w 2 mist. zzw 1 helder O 1 mist. zo 2 bew. N 2 mist. ONO 3 helder zzo 1 helder zw 9 helder WZW 4 z. bew. w 2 1. bew. NNW 3 mist. WZW 3 betr. Tem pera tuur. Cela. 4 o s 5 8 1 0 3 4 2 4 3 7 1 8 2 .3 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 2.1 D. des namiddags Thermomete rsta-nd te Middelburg. 17 Jan. 's avonds 11 uren 33 gr. 18 i» 's morgens 8 uren 33 gr. 's middags 1 uur 37 gr. 's avonds 5 uren 38 gr. F. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Epe aan jhr. J. C. H. Bloys van Tres long. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantong. te Amsterdam (derde kanton), mr. C. F. A. Knuiff, thans griffier bij het kantong. te Schiedam tot griffier bij het kantong. te Schiedam, mr. J. H. Keiser, vroeger griffier der arr.-reehtbank te Zierikzee burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Oldenbroek P. H. C. Heitinga. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Diemen en Watergraafsmeer, met dankbetuiging, aan A. L. van Tienen. groote stae. Op verzoek eervol ontslagen uit de betrekking van adjudant des konings en op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikkingde kolonel van den grooten staf A. I. M. C. baron van Posson en die kolonel benoemd tot adjudant des konings in buitengewonen dienst, Bij het wapen der genie benoemd tot luitenant kolonel, de majoor J. E. N. baron Schimmelpen ninck van der Oye, van dat wapen; die luitenant-kolonel benoemd tot adjudant des konings en in verband daarmede, in zijn rang overgeplaatst bij den grooten staf. pensioenen:. Pensioen verleend aan A. M. de Ridder, wed. van A. J. van Oostveen, in leven controleur der directe belastingen en van het kadaster ad ƒ1080; P. N. Valette, ontvanger der directe belastingen, ad 814 en A. J. Groe- nemeijer, hoofdcommies hjj de algemeene reken kamer, ad 1867 's jaars. belastingen. Opgeheven de kantoren de directe belastingen en accijnsen te Dirksland c. a., en te den Bommel c. a.; de gemeenten Stad aan het Haringvliet en Nieuwe Tonge afgescheiden van het kantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Middelharnis c. a., en hij dooi- de drukke wel bekende straten reed aan haar ach de herinneringen overstelpten hem als een stortvloed Grace en Mabel, die enkele vreeselijke oogenblikken waarin zijn over gang van licht tot duisternis plaats had «Zij is van morgen getrouwd", prevelde hij voor zich heen. «Mjjn God! Wat zijn dan toch de vrouwen voor wezens, dat zij zoo iets kunnen doen, van morgen getrouwd en geen drie weken geleden schreef zij mij nog als haar beste Philip Als ik die brieven eens aan den ouden Fordyce zond, zonder eenigen commentaar ha, ha! Het is een dwaze wereld hier, een dwaze wereld Maar een man sterft niet omdat een vrouw hem voorgelogen heeft en ik denk dat andere mannen en vrouwen het Philip Massey niet als een zonde zullen aanrekenen dat Angela Fairfax hem eerst voor den gek heeft gehouden en toen laten loopen. Ik kwam thuis in de overtuiging dat mijn fortuin in alle opzichten gemaakt was en het blijkt in tegendeel dat het geheel verloren is juist daar waar het succes mij aantrok." Het denkbeeld succes wekte andere herinneringen bij hem op en en hij herdacht het spel met Thekla en hun om schrijving van succes. (Wordt vervolgd.) aan gemeld kantoor toegevoegd de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen, onder voortdu rend beheer van den ontvanger A. J. Vening. Ingesteld een kantoor der dir. bel. en acc. te Oude Tonge c. a., bevattende de gemeenten Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Bommel en Ooltgensplaat; en J. J. H. Quaedvlieg, thans ontv. der dir. bel. en acc. te den Bommel c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Oude Tonge c. a. Het oefenings-eskader, onder bevel van den kapit. ter zee Van Alphen, wordt half Februari te Lissa bon verwacht en vertrekt van daar naar de Mid- dellandsche zee. Het eskader zal Griekenland en misschien ook Turkye bezoeken. Amsterdam. In eene heden alhier ge houden vergadering van meer dan 300 bakkers uit geheel Nederland, is tot oprichting van een bakkershond besloten, met het doel om het vak te verheffen, de onderlinge belangen te bevorderen, alsmede de wederzijdsche bescherming en gemeen schap bij het regelen der verhouding tusschen patroons en werklieden. Verschillende punten werden besproken, zoo als de achteruitgang der bakkerij, de verschillende meelsoorten, het schei kundig onderzoek der grondstoffen, de onderlinge assurantie enz. Ook zijn concept-statuten vast gesteld. 'Boermond. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes voor de ver kiezing van een lid van de tweede kamer is de heer Brouwers, met 1162 van de 1228 uitgebrachte geldige stemmen, gekozen De klok van den »Langejan" alhier is sinds eenige dagen van streekwel geeft ze door spelen en slaan den juisten tijd aan, doch de wijzers schijnen de gehoorzaamheid opgezegd en den arbeid gestaakt te hebben. Ze komen geregeld een paar uren achteraan. Het einde dezer «werkstaking" is gewenscht, al is 't alleen maar om 't malle figuur, dat de toren op die manier maakt. Te Hardenberg behooren onder de zeven personen, die aanvrage gedaan hebben om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein, drie leden van den raad (een wethou der). Een vierde aanvrage is van den gemeente bode. De aan de heeren H. Boers en E. Lebaigue in October 1880 verleende concessie voor een paardentramweg door Zwolle, is ingetrokken om dat zij zich niet op den bepaalden termijn hebben verklaard omtrent de aan de concessie verbonden voorwaarden. Te Amsterdam is procesverbaal opgemaakt tegen een man die op de weekmarkt kwakzal verijen als geneesmiddelen verkocht. Het proces tegen Sankowsky en Melnikow de heide Russen die een aanslag pleegden op het leven van generaal Tcherevin, wordt dezer dagen behandeld, doch met gesloten deuren. Een Brusselsch apotheker, belust op Vlaam- sche klanten, liet dezer dagen zijn adreskaart in het Vlaamsch vertalen. Er had gestaanMedi caments a prix réduits, en nu leest men er de vertaling«Medicamenten aan schuilplaats prijs." Zoo althans verzekert de Précurseur, die een van de merkwaardige stukken in haar bezit had. Gisteren kwam te Antwerpen de nieuwe stoomboot Amalfi binnen van de lijn Rob. M. Slowan te Hamburg, met de eerste lading Australische wol die rechtstreeks door een stoomschip daar is aan gevoerd. Dit is het begin van een geregelden maandelijkschen dienst van Antwerpen op Australië. De Barcelona wordt half Februari gewacht en de Sorrento vertrok gisteren met eene lading voor het grootste deel in België gefabriceerde geweren naar Adelaide, Melbourne en Sydney. Andere booten zijn reeds gereed of worden gebouwd. Men stelt zich van deze nieuwe verbinding der haven met de tegenvoeters groote voordeelen voor. De koning van Portugal heeft zijn Spaanschen lotgenoot, die hij hem ten bezoek is, onthaald op een feest, zooals niet velen vorsten ten dienste staat. Hij gaf een buitengewoon luisterrijk stie rengevecht, waar de beste toreadores van Portugal hunne kunsten vertoonden. Wellicht wilde don Luis aan Alphonsus XII een lesje geven, want het Portugeesche stierengevecht is veel minder wreed dan dat der Spanjaarden. De horens der stieren zijn er met koperen ballen voorzien, zoodat zij den buik der paarden niet kunnen openrijten, en men doodt den stier niet in het strijdperk. Komen er dus geene bijzondere ongelukken voor, dan loopt deze strijd bloedeloos af, wat in Spanje nooit het geval is. Een edele wedstrijd voor die twee koningen. Bij de aankomst der mailboot Prinses Marie te Queenberough Zaterdag morgen werd een Rus, Aron Simon Furmanowsky aangehouden, die tracht te ruim 6 kilogram gemaakt zilver te smokkelen. Het waren kandelaars, lepels en messen, die hij deels in zijn jas, deels in zijn valies geborgen had. De Engelsche koningsfamilie telt begaafde leden. De oudste dochter der koningin, de kroon prinses van Pruisen, maakt zeer verdienstelijke aquarellen, welke reeds meer dan eens geëxposeerd zijn. Prinses Beatrice gaf onlangs een boek uit, en nu zullen van prinses Louise, wie de lauweren harer zusters geen rust laten, teekeningen van

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2