1882. N° 14. 125e Jaargang Dinsdag 17 Januari. FEUILLETON. Middelburg 16 Januari. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBllGSCHE COURAIMT. Verschillende bladen maken melding van een brief van een Haagscben correspondent van bet Berliner TageMatt, waarin de verhouding der regeering van het Duitsche rijk en Pruisen tot de onze in een ongunstig licht gesteld wordt. Hier en daar beeft men ook aan die mededeelingen beschouwingen vastgeknoopt. Misschien kan het eenig nut hebben op te merken, dat het genoemde blad in onze schatting .aangeschreven staat op de hoogte ongeveer van een Berlijnschen Figaro. Opzienbarende nieuwtjes komen veelal uit dien boek, doch worden zeer dikwijls door de uitkomst gelogenstraft. In bijzonderheden deze meening te staven, valt ons moeilijk. Het is een algemeene indruk. Het indertjjd zoo stellig volgehouden bericht omtrent de op banden zijnde verloving van H. K. H. prinses Hendrik, kwam uit dezelfde bron, evenals verschillende onjuist gebleken nieuwtjes, welke nn en dan in de wereld zijn gekomen over betgeen te Eome voorviel. Ook nemen de Duitsche bladen van beteekenis zelden van bet Berliner TageMatt notitie. Wat van de juistheid onzer meening ten aanzien van dit blad ook zij, daaromtrent zal zeker geen verschil bestaan, dat bet wenschelijk is, vooral in bet beoordeelen onzer betrekking tot Duitsch- land, in de keuze onzer bronnen voorzichtig te zijn. Eene anti-Duitsche beweging is misschien vrij gemakkelijk in ons land op te wekken, maar tevens eene zoo ernstige zaak, dat men zich eerst wel tienmaal mag afvragen of er aanleiding toe bestaat. In bet Utr. DM. wordt de gissing geopperd dat de latere bijeenroeping der .tweede kamer, welke aanvankelijk op den lOn dezer zou hebben plaats gehad, bet gevolg kan zijn van een verschil van zienswijze tusschen den voorzitter der kamer en de regeering, over de regeling der werkzaamheden. Neemt men in aanmerking dat de kamer bijeenkomt met het bepaalde doel om bet handels- tractaat met Frankrijk te behandelen, waarvan de regeering bet verslag der rapporteurs nog be zwaarlijk beeft kunnen beantwoorden, dan klinkt die gissing niet waarschijnlijk. Het Dagblad maakt ons opmerkzaam, dat het in zijn nommer van den llen dezer ook bet ver langen van Maastricht om het garnizoen aldaar te behouden, als in strijd met gewichtiger be langen, bestreden heeft. Dat was door ons over 't hoofd gezien. De concessionarissen van den stoomtramweg tnsschen Middelburg en Ylissingen hebben beden den dienst tot in Middelburg, voorloopig tot de Pottenmarkt, geopend. SO door JESSIE POTHER GILL. HOOFDSTUK XV. Het einde van een droom. »Ja. Maar zeg, ik geloof dat gij veel te lang achter elkaar op school zit. Met de vacantie moet gij ons te Toulhaven bezoeken. Dat zal u zeker goed doen en tegen dien tijd zal het enga gement van Philip toch wél publiek zijn, zoodat het heel natuurlijk is dat gij hij ons komt. Ik verfoei al die geheimzinnigheid en ik vind het bepaald verkeerd tegenover vader en moeder, maar het zal nu gelukkig spoedig uit zijn." »Ik hoop het," zei Mabel met een nog flauwer lachje, toen zij vlak bij huis waren. »Maak dat gij wat te eten krijgt", zei de practische Grace, »gij ziet er zoo uitgehongerd uit, en ik rammel ook van den honger." Met een vriendelijk knikje nam zij afscheid en begaf zich naar haar kamer. De tafel was gedekt en haar hoed en mantel afwerpende, wilde zij juist om het eten schellen, toen zij op den schoor steenmantel een brief van baar moeder zagliggen. ^jj «pende hem en begon te lezen. De treinen kwamen, zoo ver ons bekend is, ge regeld aan en binnen enkele dagen hoopt men ook in staat te zijn de weinige meters, die nog moeten worden afgelegd om de gansche lijn te exploiteeren, te kunnen berijden. Scliou wen-Osiivelaiicl, 14 Januari. Naar aanleiding van een vroeger besluit sprak de beer C. Mazure, veearts te Zierikzee, beden voormiddag in bet Huis van Nassau aldaar over hoefbeslag. Teneinde daarmee niet als een eend in een bijt te vallen, schetste bij eerst in korte dichterlijke trekken de wordingsgeschiedenis van het paard en de liefde en vereering, die het bij de meeste volken, inzonderheid bij de Arabieren, gevonden heeft. In hun spreekwoord: >'tParadijs ligt op den weg van een paard", vinden beide haar hoogste uitdrukking. Dichters en prozaschrijvers van alle eeuwen hebben het paard om strijd bezongen en beschreven, en reeds de auteur van bet boek Job, mogelijk het oudste boek der menscbbeid, schreef met heilige geestdrift Ziet, hoe het vlamoogt en stampt met de hielen, Trappelt en steigert in brieschenden moed, Spot met de vrees van bekrompene zielen, Vroolijk het weerlicht der wapens begroet! Na deze bezielde inleiding verklaarde de spreker bet hoe en bet waarom van een paardepoot, van de koot tot aan den boef, van den laatste inzon derheid de vleescbkroon, -wand, -zool en -straal. Het geheel, door eenige póoten en hoeven ver duidelijkt, werd met groote belangstelling aange hoord en zeker kan de spreker, als hij een vol-, genden keer ons met voorbeelden aanwijst boe en waarom die boef moet worden beslagen, op even aandachtige hoorders rekenen. De stembussen van Ter Neuzen, Westdorpe, Zuiddorpe, Boschkapelle zijn, na de verkiezing op 3 dezer, geen van alle door een lid van den raad naar Middelburg overgebracht. Waarschijnlijk zijn zij den vorigen nacht ook toevertrouwd geweest aan de overbrengers, be ambten ter secretarie en veldwachters, in dezen zeer onbevoegde personen. Wanneer men bedenkt hoe gemakkelijk het is afdrukken van zegels te maken door middel van caoutschouk en dat de bussen van des avonds 4 uren tot den anderen dag 's morgens 10 uren toevertrouwd geweest zijn aan onbevoegden, dan behoeft men waarlijk niet te veel vertrouwen in de laatste verkiezing te stellen. Wbl. v. Z.-Vl. W. D.) Gr roede, 15 Jan. Naar wij vernemen bestaat bij eenige dilettanten bet voornemen om op Woens dag 18 dezer alhier eene tooneelvoorstelling te geven, afgewisseld door muziek en zang, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de algemeene armen, der gemeente. De personen der medewerkers doen de gegronde verwachting koes teren dat iets goeds zal ten gehoore gebracht Beste Grace! »Dank voor uw prettigen, langen brief en zeg aan juffrouw Berghaus, dat" Een ruk aan de schel, zulk een vreemde, beverige, aarzelende en toch luide ruk, als het ware bedeesd beginnende, doch ongeduldig her haald. Het was zulk een vreemd geluid dat Grace haar rammelenden honger, haar brief, alles vergat en stil bleef staan luisteren. Daar ging de voordeur open, doch Grace kon niets booren van betgeen er gezegd werd, alleen merkte zij dat de deur weer dicht ging en er iemand naar binnen kwam. Daarop het scheen een verwarde droom werd de kamerdeur open gegooid en daar stond Mabel, als een geest verschijning. Zij scheen ingekrompen te zijn en zag er nog kleiner, schraler, magerder en akeliger uit dan vijf minuten geleden. Haar gelaat was doodsbleek, bare lippen waren spierwit, bare oogen wijd open en baar gebeele houding getuigde van de grootste ontzetting. »Kind, was is er?" riep Grace, haar bij den arm vattende, geheel verschrikt door den aanblik van dat jonge gelaat. »Baak mjj niet aanl" zei Mabel met een heesche stem. >Gij moogt mij niet aanraken, maar gij moet bet weten. O, zjj had het niet zoo alleen aan mij moeten overlaten, dat had zij niet mogen doen." In hare bevende handen hield zij een papier, hetwelk Grace, gedreven door een onbedwingbare behoefte om het ergste te weten, worden; moge een talrijke opkomst het loon zijn voor hun edele bedoeling. De audiëntie van den min. van oorlog zal aan staanden Donderdag niet plaats hebben. Van de 4234 overgebleven reeksen, elk van 10 nummers, waarin" de schuldbekentenissen der bij de wet van 5 Juni 1878 (Stbl. no. 87) vastgestelde geldleening zijn verdeeld, zullen voor 1882 worden uitgeloot 71 reeksen,vertegenwoordigende ƒ710.000. De uitloting zal in bet openbaar geschieden Vrijdag 17 Febr., des voorm. te 10 uren, in het locaal van bet ministerie van financiën te 's Gra- venhage, ten overstaan van twee leden der Alge meen e Eekenkamer, door den directeur der staats loterij. De Scbeveningsche visschers weigeren zich op de nieuwe, door de wet voorgeschreven wijze bij hunne reeders te verbinden. Ook de reeders, die, volgens de statuten der vereeniging Eendracht, voor elke niet-aangemonsterde schuit, die naar zee gaat, f 300 boete beloopen, hebben bepaald be sloten niet toe te gpven. Naar bet Vad. bericht, zouden enkele visschers wel genegen zijn om te teekenenmaar de be dreigingen van kameraads weerhouden ben. Die bedreigingen zjjn op vele schuiten te lezen en Zaterdag morgen is aan de sociëteit Neptunus een met goede band geschreven biljet aangespijkerd gevonden, waarin, onder bedreiging met moord, i'ederen matroos verboden werd, voor den water schout te teekenen. De politie heeft het biljet in beslag genomen. Het natuurlijk gevolg is, dat Scheveningen met de schrobnet-visscherij dit jaar weer ten achter is; Katwijk beeft reeds 7 schuiten, Vlaardingen en Maassluis hebben al 10 loggers in zee. Men meldt, dat betreffende het verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden bij Lloyds te Londen een vertrouwelijke mededeeling ont vangen is, die op de secretarie van Lloyds voor de leden ter inzage ligt. Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakkettendienst in werking, in de voor naamste gemeenten des lands Door den notaris J. C. M. Breda, te Oisterwijk, is aan den minister van justitie een verzoekschrift gericht, waarin hij wijst op de moeielijkheden, welke hij de nieuwe rechterlijke indeeling voor de notarissen zullen voorkomen. Hij verzoekt daarom bij de eerlang te brengen verbeteringen in de wet op het notarisambt, ook art. 3 dier wet te willen aanvullen, zoodat bet luide»De notarissen oefe nen bun ambtsbediening uit in den gebeelen om trek van bet arrondissement, waarin hunne stand plaats is gevestigd, en daarbuiten alleen in de gemeenten, grenzende aan die van hunne stand plaats." De vereeniging Willem Barents beeft Zaterdag haar afnam en las, onder begeleiding Van eenige afgebroken volzinnen en uitroepen van Mabel. Liefste Mabel! »Gij zult zeker wel verwonderd zijn een brief van mij te vinden als gij uit school komt. Lieve kind, gij moet uw best doen om u niet gekrenkt te voelen over hetgeen ik gedaan heb; maar gij zult inzien dat ik geen andere keus bad. Gij zult wel weten boe ongelukkig ik geweest ben over dat engagement met Philip Massey en nu de tijd van zijn terugkeer nadert, voel ik dat bet mij onmogelijk zou zijn, ooit met hem ver* eenigd te worden. Het zou de grootste ellende zijn en de liefde die ik voor een ander heb leeren koesteren, toont mij duidelijk dat het verkeerdste wat ik kon doen zou zijn om den heer Massey te huwen. De heer, dien ik straks zal ontmoeten en met wien ik van morgen in het huwelijk zal treden, is mijnheer Fordyce. Wij hebben de zaak van alle kanten beschouwd en zijn tot het besluit gekomen dat het het beste is om in alle stilte te trouwen. Ik heb aan mijnbeer Massey geschreven naar het hotel in Londen, waar hij zeide te zullen afstappen, Ik heb u geld genoeg achtergelaten, lieveling, totdat wjj terugkomen en ik zal u zoo spoedig mogelijk schrijven om u mijne plannen mee te deelen; gij komt natuurlijk bij ons inwo nen en als gij u gelukkig gevoelt zal ik de over tuiging hebben dat al de opofferingen, die ik mjj voor u getroost heb, niet vruchteloos zijn geweest. bare algemeene vergadering gehouden in Felix Meritis, te Amsterdam, waarin de luit- ter zee Van Broekhuyzen verslag uitbracht over den onder zijne bevelen verrichten vierden tocht van het poolschip. Alvorens tot huishoudelijke besprekingen over te gaan, deelde de beer J. D. Fransen van de Putte, die de vergadering leidde, mede, dat aan elk der officieren, die meer dan éen reis met de Willem Barents bad gedaan, een zilveren beker zou worden geschonken met toepasselijke versiering en opschrift; die voor de heeren De Bruyne en Van Broekhuijzen bestemd, werden hun, onder luide toejuiching der aanwezigen, staande de vergadering overhandigd. Voor de manschap die meer dan éen reis mee maakte, is voor elk een zilveren tabaksdoos bestemd. De gelden voor deze geschenken zijn niet gevonden nit de mid delen voor de Poolreizen, bijeenverzameld. Voorts deelde de heer Van de Putte mede dat de Willem Barents, indien het Nederlandsche volk daartoe de vereeniging in staat stelt, dit jaar zjjn vijfde reis zal maken, om opnieuw de ijsgrens te bepalen en zich aan te sluiten bij de pogingen om den noordpoolvaarder Leigh Smith op te sporen, die ditmaal met zijn stoomschip niet uit de Arctische gewesten is teruggekeerdten tweede om Dicksonhaven aan te doen, waar het Nederlandsche Noordpoolstation zal worden geves tigd ten derde om den gedenksteen te plaatsen op de plaats waar Willem Barents overwinterde. De vijfde tocht zal staan onder bevel van den luit. ter zee Hoffman, die de vierde reis met bet poolschip deed. De kamer van koophandel te Botterdam beeft met 15 tegen 3 stemmen besloten tot bet zenden van een adres aan de tweede kamer, tot onder steuning der aanneming van bet handelstractaat met Frankrijk. In dit adres wordt de aandacht gevestigd op de verhooging met 100 pet. van den surtaxe op koffie bij invoer in Frankrijk. Op grond echter dat vele aanvankelijke bezwaren zijn opgelost en dat de verwerping van bet tractaat onzen handel schro melijk benadeelen zal, strekt de conclusie om het tractaat aan te nemen en bij additioneel tractaat de bezwaren b. v. tegen den verhoogden accijns op het aardappelenmeel, weg te nemen. Het adres wijst er vooral op, dat België het tractaat zeker aanneemt en dat Engeland den doorvoerhandel naar Frankrijk, bij verwerping van bet tractaat door ons, zeker over Antwerpen zal verleggen. De met 1 Jan. 11. in Duitschland in werking getreden wet betreffende de kustvaart brengt den nekslag toe aan het bedrijf van tal van tjalken, in de provincie Groningen thuis behoorende, die er haar bestaan in vinden van Bremen naar Ham burg, Koningsbergen, Memel en terug te varen en dikwijls goede vracht bedongen. Dientengevolge heeft de kamer van koophandel te Groningen zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, Au revoir dus. Ik zal uit Parjjs schrijven en daar iets moois voor u koopen. »Uwe liefhebbende Zuster, as gel a". »Die huichelaarster,barstte Grace nit, Z00= dra zij hem gelezen had, »o die gevoellooze, val* sche katBa Zij had nog meer krachtige woorden op dé lippen, maar de doodelijke stilte, die haar oor trof, deed haar midden in haar verontwaardiging ver stommen. Mabel klemde zich met beide banden aan eeil stoel vast, doodsbleek en van bet hoofd tot de voeten rillende en bevende en zonder iets te zeggen. Het scheen alsof de zonde van baar zus ter haar ziel voor altijd versteend had. Zij kori, niet anders doen dan daar staan, gelijk een wezen dat zelf gezondigd heeft en de bestraffende hand des meesters met onderwerping afwacht. Die diepe verslagenheid, die troostelooze weemoed trof Grace te meer in tegenstelling met de verregaande slechtheid der zuster. Vergeef mij Mabel!" riep zij eensklaps uit; »Ik bemin mijn broeder, God alleen weet boe lief ik hem heb en uw zuster is een slecht, beginselloos schepsel, die door baar gedrag mis* schien zijn hart gebroken heeft; maar gij zijt onschuldig aan het geval en het heeft u vreeselijk geschoktga zitten en denk er nog niet over om weg te gaan." Raak mij niet aan," zei Mabel, met moeit® de woorden uitbrengde. i

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1