BUITENLAND. Gemengde Berichten. Verzekering van arbeiders tegen ongelukken. Belgische "brieven. Werf en Van Hout, benevens het wapen der sleutelstad. De zesde druk van De Génestet's Dichtwerken (Uitgeversmaatschappij Elsevier te Rotterdam) is spoedig compleet gemaakt. Onnoodig te zeggen dat wij, na onze eerste aankondiging, haar in haar volheid hartelijk welkom heeten. Compleet zal ook, als 't zoo voortgaat, Becker's Wereldgeschiedenis, vertaald door prof. Jongeneel en J. C. Dielil, spoedig wezen. Al weder een dik deel, bevattende afl. 8186, ligt voor ons. Hierin wordt het vijfde deel der Nieuwe Geschiedenis voltooid en het zesde deel, loopende van 1555 tot 1648, aangevangen. De Economist over Januari bevat opstellen over boterbereiding, door N. C. Muller, internationale vuur torens, door J. S. G. Gramverg, lompenhandel en besmettelijke ziekte, door dr. Ruysch, de economi sche politiek in Duitschland, de instellingen van voorzorg in Engeland, de spoorwegen in het Oosten, benevens eenige kleinere bijdragen. Het Leeskabinet is met het begin van dit jaar van uitgever en redacteur veranderd. De heer Sythoff, de nieuwe eigenaar, draagt de redactie op aan zijn aanstaanden schoonzoon, den heer Van Waalwijk, tevens als wij 'twel hebben, hoofd redacteur van 's heeren Sythoff s Rotterdamsch Nieuwsblad, waarvan diens andere schoonzoon, de heer Frentzen, directeur is. De heer D. F. van Heijst, is na zevenjarigen dienst als redacteur van het Leeskabinet onder dankbetuiging ontslagen en de nieuwe redacteur zal zijn best doen om op de zelfde manier het werk voort te zetten. Het Januari-nommer bevat, behalve een paar vertaalde stukken en de boekbeoordeeling: Uit het dagboek van een Indisch officier, door Charvo, Washington bij Yorktown met plaat, door J. M. E. Dercksen, Type van den Ned. mar ne-matroos, door Van Hoorn tot Burgh, en een Klaverb ad van Vieren(vier overleden kamerleden) met portret ten van de heeren Denting en Idzerda, door R. de Waal. In een Donderdag te Goes gehouden verga deringen van een 60 tal personen is besloten tot oprichting eener zangvereeniging. Reeds dadelijk traden 38 werkende leden en 2 donateurs toe. Binnenkort zal eene vergadering worden gehouden tot vaststelling van een reglement en benoeming van een bestuur. De diamanten-dieven bepalen zich niet tot konin gin Victoria's gebied, doch sloegen Woensdag ook te Parijs een goeden slag. Bij madame Chavet, die eene juwelierszaak heeft in de Rue des Capu- cines, kwam tegen vier uren een goed gekleed heer binnen, die een aantal kostbare stukken uit zocht, zoodat zijne rekening fr. 246.000 bedroeg. Hij sloot dit alles in een lederen valies dat hij met een sleuteltje op slot deed. Toen nam hij een chèque-boekje uit zijn zak en schreef een orderbriefje voor het bedrag, zeggende»Ik ben kolonel Gaston uit Amerika en logeer in het Hotel ContinentalMadame Chavet antwoordde hem echter dat haar huis alleen betaling in contanten aannam, waarop de kolonel haar vroeg het valies te willen bewaren tot hij met het geld zou terug komen. Hij zou het bij zijn bankier gaan halen. Men zag onzen kolonel echter niet meer, en toen madame, ongerust over zijn lang wegblijven, het valies openmaakte, vond zij er wel allerlei prullen in, maar geen diamanten. Twee dingen zijn mo gelijk volgens de bedrogen vrouw of Gaston heeft de diamanten onder zijne kleederen weggemoffeld, of een andere klant, die in den winkel een paar knoopen kwam halen, heeft het volle valies mede genomen en het ledige ervoor in de plaats gesteld. De Fransche politie kan nu wedijveren met de Engelsche, die nog ijverig zoekt naar de dieven van het postkantoor Hatton Garden en die anderen of dezelfden die lady Trevor's kostbaarheden op haar buiten in Wales roofden. tatie, in haar strijd over hetgeen zij doen moest hare vermoedens aangaande haar zuster verra den (want het waren slechts vermoedens) op het laatste oogenblik, wanneer alles misschien weldra in orde kon zijn, of zwijgen, niettegenstaande alles verkeerd kon loopen. HOOFDSTUK XIV. De bekentenis. Op zekeren dag, toen de tijd van Philips thuis - komst naderde, ging Thekla een bezoek aan Grace Massey brengen. Zij vond haar, gelijk zij ver wachtte, alleen thuis, te midden van stapels boeken en met een blad papier voor zich. »Waar zijt ge aan bezig?" vroeg Thekla. »Hebt gij het druk Stoor ik u niet »Gij stoort mij nooit. Ik deed dit werk nu met het voornemen om van avond naar u toe te wandelen, maar ik ben blij dat gij in plaats daar van bij mij komt. Zet uw hoed af en laten wij een kopje thee drinken". Thekla sloeg dit gastvrij aanbod niet af, nam plaats op de canapé en zei »Ik ben blij dat ik u thuis vind. Ik wilde liever niet dat gij van avond bij mij kwaamt, of eigen lijk in het geheel niet, voordat ik u gesproken had." »Zoo! Waarom!" vroeg Grace verbaasd. Omdat gij dan iets gemerkt zoudt hebben Onder hetgeen de liberale partijen in Duitsch land vast besloten zijn prins Bismarck te weigeren, hoe dikwijls hij ook met zijn voorstellen in den rijksdag moge terugkomen, behoort niet de voor zorg voor den werkman, die gedurende den arbeid door eenig ongeval wordt getroffen. De drie frac ties der liberale partij, nationaalliberalen, seces- sionisten en geavanceerd liberalen, zijn het erover eens dat de Haftpflicht of aansprakelijkheid van den werkgever voor dergelijke ongelukken op een zuiver beginsel rust en eene wettelijke regeling in ruime opvatting eischt. Om nu het verwijt te ontgaan dat hun critiek op de groote centralisatie plannen van prins Bismarck enkel afbrekend is, hebben de drie partijen eene commissie benoemd, door welke een wetsontwerp is voorbereid, waar van de inhoud is openbaar gemaakt. Het is ook in politieken zin een merkwaardig stuk, wijl het sinds langen tijd voor de eerste maal blijk geeft van samenwerking tusschen de gansche liberale partij. y Wij laten hier de hoofdbepalingen van het ont werp volgen. De eerste afdeeling bevat de algemeene begin selen waarop het ontwerp rust. Wanneer bij den arbeid in met name opgesomde ondernemingen een daarin werkende arbeider of beambte wordt gedood of gewond, dan is de werkgever verplicht, naar den maatstaf bij deze wet bepaald, daarvoor schadevergoeding uit te keeren. Voor de nako ming dezer verplichting moet de werkgever zeker heid stellen door al zijn werklieden en beambten tegen dergelijke ongelukken te verzekeren. De opgesomde ondernemingen omvatten mijnwerken van onderscheiden aard, fabrieken, werven, het bouwvak, vervoermiddelen en landbouw- en bosch ondernemingen, zoodra daarbij machinerieën wor den gebruikt. Voor ondernemer wordt gehouden de persoon of de vereeniging van personen, voor wier rekening de zaak wordt gedreven. De schadevergoeding, waarvan de tweede afdee ling meer in het bijzonder spreekt, bestaat bij verwonding in de kosten der genezing en in onder houd, zoolang de verwonde ongeschikt is voor den arbeid. Vindt de arbeider bij het ongeluk den dood, dan worden vergoed: 1° begrafeniskosten naar plaatselijk gebruik, 2° casu quo geneeskundige behandeling en onderhoud gedurende de ziekte, en 3° eene lijfrente aan de nagelaten betrekkingen van 20 percent voor de weduwe, 10 percent voor ieder harer kinderen beneden 15 jaren, 15 percent voor ieder kind beneden dien leeftijd dat geene moeder meer heeft, alles berekend van de ver dienste van den omgekomen arbeider, onder de beperking dat de lijfrente van weduwe en kinde ren te zamen nimmer de helft van het loon kan te boven gaan. Is de omgekomen arbeider de kostwinner van zijne ouders of grootouders, dan genieten deze 20 percent van zijn loon tot hun dood of tot zij niet meer behoeftig zijn. Kan de ondernemer bewijzen dat de arbeider opzettelijk het ongeluk heeft veroorzaakt, dan vervalt de verplichting tot uitkeering. Is het ongeluk ver oorzaakt door opzet van den ondernemer of van hen voor wie hij aansprakelijk is, dan verminde ren de gegeven voorschriften aangaande de lijf rente zijne wettelijke verplichting niet om de volle schade te vergoeden. Ditzelfde geldt, wan neer de ondernemer wettelijk voorgeschreven veiligheidsmaatregelen heeft verwaarloosd. De derde afdeeling bepaalt de wijze waarop de ondernemers voor deze uitkeeringen zekerheid moeten stellen. Zij moeten voor al hunne arbei ders, voor hunne fabriek of andere onderneming- in werking mag treden, eene verzekering gesloten hebben bij eene maatschappij die voor het sluiten van dergelijke contracten vergunning van de regeering heeft erlangd, volgens bij eene wet voor die maatschappijen voor te schrijven eischen. Totdat die wet is tot stand gekomen, kan de bondsraad de noodige vergunningen geven. Iedere overeenkomst welke deze verzekering in haren dat ik u liever wil vertellen, dat gij niet zelf mocht ontdekken." >0zei Grace, schoof hare boeken en pa pieren weg en liet het theeblad voor zich zetten. Zij zei verder niets doch schonk met een zekere gejaagdheid in, bracht Thekla een kopje, zette het voor haar op tafel en legde een hand op haar schouder met de woorden Thekla, gij zijt toch niet verloofd!" Ja", antwoordde Thekla, eensklaps opziende; en haar arm om haar hals slaande, drukte zij Grace onstuimig tegen zich aan, »Ja, dat ben ik. Wat zegt gij er van?" »Zeg mij eerst of het mijnheer Reichardt is Fritz Reichardt Ja." »Dan wensch ik u al het geluk dat gij ver dient. Fritz Reichardt is een goede jongen en ik geloof dat hij u bijna waard is." »Dank u, ik zal het hem zeggen", zei Thekla en begon haar thee om te roeren. De beide meisjes hadden moeite om hare tranen te bedwingen, vooreerst omdat zij meisjes waren en over een engagement spraken, en ook omdat er een menigte herinneringenvan hoopangst, teedere gedachten die haar hart vervuld hadden, boven kwamen en het, zooals zij beiden gevoelden, zeer gevaarlijk zou zijn, om daarvan te gewagen. Thekla wist hoe vurig Grace gewenscht had dat Philip op haar mocht verlieven en met haar in 't hu welijk treden en Grace wist dat haar dit bekend was. Grace wist dat Thekla Philip lief had, dat zij omvang beperkt of haar doet eindigen binnen den bij den aanvang vastgestelden termijn, is rechtens nietig, en wanneer de verzekerde onder nemer zijne verplichtingen niet nakomt, dan spruit daaruit nimmer vernietiging der verzekering voort, maar alleen eene actie tot schadevergoeding voor de maatschappij tegen den ondernemer. Waar geen gevaar voor insolventie bestaat, is de ver plichting tot verzekering niet voorgeschreven. Zoo behoeven het rijk, een bondsstaat of een gemeente, wanneer deze een of ander bedrijf uitoefenen, geen verzekeringscontract te sluiten. De administratieve bepalingen oni de richtige uitvoering van dit alles te bevorderen, kunnen wij hier laten rusten, evenals de voorschriften waarbij het constateeren der ongelukken aan districts commissies wordt opgedragen, welker taak in de vierde afdeeling uitvoerig wordt omschreven. De vijfde bevat de voorschriften voor de behandeling der uit deze wet voortvloeiende rechtsvorderingen, terwijl in de zesde eenige algemeene bepalingen worden gevonden. Uit deze laatste vestigen wij nog de aandacht op het voorschrift dat de uit deze wet spruitende vorderingen niet mogen worden verpand of op anderen overgedragen, terwijl afkoop ineens der verschuldigde rente slechts veroorloofd is, wanneer alle belanghebbenden, ook het armbestuur waar de afgekochte c. q. armlastig zou worden, daar aan hunne toestemming geven. Men ziet hieruit dat de liberale partijen slechts gedeeltelijk met prins Bismarck's socialistische plannen medegaan. Zij willen nog niet weten van eene pensioenverzekering en vooral niet van de samentrekking van al deze verzekeringen bij het rijk of eene door het rijk op te richten bank. De nieuwe zekerheid voor den arbeider moet, volgens hen, ook ten goede komen aan de vrije ontwikkeling van het assurantiewezen, en de staat moet vooral niet meer zich in de zaken der werk gevers mengen dan voor zijn doel strikt nood zakelijk is. Brussel, 13 Januari 1882 Aanstaanden Dinsdag zullen de kamers den ar beid weder hervatten, en behalve voor de gewich tige landsbelangen is dit ook eene uitkomst voor correspondenten, wien het niet doenlijk was om in de laatste weken eenig politiek nieuws van den kalen bodem te sprokkelen. Zijn echter de kamers weer bijeen, dan zal men aanstonds het politiek leven weder in volle kracht zien door de beraadslaging of men het ontwerp van den heer Malou tot uitbreiding van het kiezerstal al dan niet in behandeling zal nemen. De aanvoerder der rechterzijde wil het aantal der kiezers uitbreiden zonder de grondwet te ver anderen en vooral zonder den heiligen census aan te raken. In zijn ontwerp zijn zes maatregelen te onderscheiden, van welke de beide eersten slechts het aantal der kiezers voor den gemeente- enden provincialen raad zullen doen toenemen, terwijl de vier anderen ook op het kiezerstal voor de kamers invloed zullen uitoefenen. Ik laat hier nog een kort overzicht dezer bepalingen volgen. lo. Sedert 1836 bestaat de bepaling dat ieder huurder van een stuk land zich een derde deel van de grondbelasting mag berekenen voor zijn kiesrecht voor den gemeenteraad, terwijl ook de eigenaar dit derde deel in zijn census behoudt. Deze bepaling wordt in het ontwerp tot alle huur ders, dus ook van huizen, uitgestrekt en ook toepasselijk gemaakt op het kiesrecht voor den provincialen raad. 2o. Artikel 12 bepaalt dat ieder bewoner van een huis, dat eene naar de bevolking der gemeenten verschillende huurwaarde heeft, kiezer zal zijn voor provincie of gemeente. Door deze beide maatregelen rekent men het getal der kiezers met ongeveer 50.000 te vermeer deren. Deze bepalingen zijn zeker van gewicht, doch het zwaartepunt der wet ligt in de pogingen om het getal der kiezers voor de kamers te doen toenemen. Zij zijn vier in getal. 1° De grondbelasting, die 7 percent van de ka- geleden had onder zijn engagement met Angela en dat nu haar verloving voornamelijk ten doel had om een einde te maken aan een onaange name verhouding. Thekla wist dat Grace ook met dit alles bekend was. Maar zij waren beiden wijs genoeg om over dit alles te zwijgen, Grace schonk zich zelf een kopje thee in en zei - »Het is er zeker pas door en als ik van avond onverwachts gekomen ware, dan zou ik mijnheer Reichardt in zijn nieuwe rol als aange nomen minnaar gevonden hebben en dat wildet gjj voorkomen". »Ja, zoo is het", stemde Thekla in, >maar gij zult toch komen en hem en mij in die rol zien, niet waar »Met genoegen; maar dan moet ik u ver zoeken om onmiddellijk weg te gaan, hoe lomp dat ook moge schijnen, anders krijg ik mijn Latijnsche vertaling voor morgen niet klaar". »Ik ga terstond", zei Thekla opstaande. »0 daar komt Mabel Fairfax uit school. Wat ziet dat kind er naar uit >ISTiet waar? Mijn hart breekt als ik haar aanzie." 5 Misschien is Angela onaangenaam tegen haar". »Daar twijfel ik geen oogenblik aanmaar ik weet dat wanneer zij met Philip getrouwd is, dat plagen wel uit zal zijn. Niets ergert hem meer dan zwakke wezens verdrukt te zien." Hiermede nam Thekla afscheid en Grace bleef alleen met hare overpeinzingen, die zij aldus besloot: dastraal geschatte opbrengst bedraagt, wordt in twee deelen gesplitst, waarvan het een;, 5 percent, den naam grondbelasting behoudt en ten laste van den eigenaar blijft, terwijl de overige twee percent ten laste van den gebruiker komt onder den titel taxe foncière d'occupation. Hierdoor zullen een groot aantal huurders, zoowel op het land als in de stad, het kiesrecht erlangen, terwijl slechts weinige eigenaars het zullen veiliezen. De goe deren in de doode hand, bezittingen van ge meenten, godshuizen, kerkfabrieken enz., uit welke thans geen kiesrecht spruit, zouden dat aan een aantal gebruikers geven. 2° De staat neemt voor zich de opcenten op de directe belastingen, welke thans ten behoeve van de provincie en een deel van die, welke ten be hoeve der gemeente worden geheven. Zoo vermeer dert de staat het getal der opcenten welke voor den census in rekening worden gebracht met 221 terwijl de provinciën en gemeenten worden scha deloos gesteld door een deel der belasting op bieren en gedistilleerd. Deze chassez-croisez doet negen millioen directe belastingen voor den census in aanmerking komen, eene som welke tot nogtoe geen invloed heeft, wijl ze wel door den staat ont vangen wordt, doch ten bate van provinciën en gemeenten komt. De som van de voor den census voor kamerverkiezingen berekende belasting stijgt erdoor van 44 tot 53 millioen. Deze hervormingen zouden, volgens de voorstan ders, bet aantal kiezers voor de kamers met 40.000, dat voor de provincie en gemeente met 80.000 vermeerderen. 3° Het ontwerp stelt de afschaffing voor der bepaling van de wet van 26 Augustus 1878, waarbij vrijstelling werd verleend van de belasting voor paarden in gemengd gebruik aan hen die door deze belasting het kiesrecht zouden erlangen. Toen werd hun aantal op ruim 3.600 geschat, hoewel het waarschijnlijk hooger was. En 4° moet de personeele belasting van een huis voor den hoofdbewoner worden berekend, hoe korten tijd ook hij er woont. Thans komt ze op de rekening van den eigenaar, als het huurcontract over minder dan een jaar loopt. Van het cjjfer der hierdoor te winnen kiezers geeft men geene schatting. Deze opvattingen van den zin van het wetsont werp zijn hoofdzakelijk ontleend aan het Journal de Bruxelles, dus uit de bron van den voorsteller zeiven. Het ligt in den aard der zaak dat de heer Malou hoofdzakelijk zijn kiezerskorps met boeren heeft willen aanvullen. Dat volkje is het gemak kelijkst te regeeren door den priesterstaf. Toch is er in dit ontwerp, zoolang men met den census niet wil breken, meer dan éene goede bepaling, en misschien zou de linkerzijde wèl doen dit ontwerp liever te amende eren dan het te verwerpen. Wel is waar heerscht er in het land nog schijnbaar groote onverschilligheid aangaande de hervorming van het kiesrecht, maar men moet daarop niet te veel vertrouwen. Indien de liberale meerderheid elke uitbreiding van kiesrecht weigert, zou de katholieke partij bij de verkiezingen in Juni deze hervorming tot leuze kunnen kiezen en wie weet? wellicht met meer succes dan men nu wel denkt. Het wachtwoord eener hervorming mist slechts zelden zijn effect op de groote massa, en bij een handig gebruik zou deze quaestie den clericalen onberekenbare diensten kunnen bewijzen. De liberalen rekenen op hun onderwijs en de enquête naar de schoolwet. Dat zijn hunne hoofd wapenen in den aanstaanden strijd en ze zijn zeker niet licht te achten. Het blijft voor iedere politieke partij eene eer om den strijd te voeren onder de leuze van vooruitgang en verspreiding van kennismaar dat is geene reden om de beweging van het kiesrecht in de handen van den vijand te laten, zoolang men nog in staat is haar zelf te bemachtigen. Daarenboven is de uiterste linkerzijde in hare verdediging van het capaciteiten-stelsel te ver gegaan om terug te kunnen. Zij zal zich niet tot enkele verwerping van het ontwerp Malou kunnen bepalen. Zij heeft volkomen gelijk. Maar ik wenschte toch dat het anders had kunnen zijn. HOOFDSTUK XV. Het einde van een droom* Den volgenden dag om half twee wandelden Grace en Mabel langzaam de Laurensstraat door, de een uit school de andere uit het college komende. Zij hadden elkaar in Carlton road ontmoet en waren samen opgewandeld. Philip zal nu gauw hier zijn", zei Grace. Gij moet een opgeruimder gezicht zetten om hem te verwelkomen, Mabel, gjj ziet zoo bleek en som ber. Scheelt er wat aan »0 ik ben heel wel", zei Mabel met een flauw lachje. »Heeft Angela nog tijding van Philip gehad »Niet sedert zij dien brief gehad heeft, waarin stond dat hij naar Hongkong vertrok en over een paar dagen aan boord ging; ten minste," voegde zij er bij, zoover ik weet heeft zij geen nader bericht gehad maar ik ga altijd naar school voor dat de brievenbesteller komt. Zij gaat pas later uit." (Wordt vervolgd). GEDEUKT BIJ DE GEBEOEDEHS ABBAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6