N° 13, 125° Jaargang. 1882, Maandag 16 Januari. Middelburg 14 Januari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. is. Ook haar vroegere minnaar en weldoener is ia Het Zuiden leest ons op buitengewoon koogen toon de les over de plaats, welke wij in ons nommer van Vrijdag aan den brief van den heer Elout ingeruimd en over hetgeen wij daarbij ge schreven hebben. Ons wordt gevraagd of soms de liberale partij uitsluitend recht heeft om bovendrijvende partij te zijn; of de kiezers, die den 3en Januari de verkiezing van 29 November hebben te niet ge daan, geen wettige kiezers zijn; of zij niet wonen in het door liberalen »dubbel-gemaakte en daarna besnoeide" district? Over al deze dingen hebben wij geen woord gezegd en wij vatten niet waarom daarover tot ons gesproken wordt. Reeds sedert zes jaren is de liberale partij niet meer de bovendrijvende bij de keuzen voor de tweede kamer; bij die voor de gemeenteraden zien de kiezers te goed uit hun oogen om zich den eerste den beste, die goed in 't geloof gekeurd wordt, te laten opdringen; maar nog nooit hebben wij aan het recht of de wettigheid der beslissingen van de meerderheid twijfel aan den dag gelegd. Wij vermoeden echter eene andere reden voor de buitengewone boosheid van het Zuiden, Men heeft, den dag na de verkiezing, elkander »Gods hand" gewezen in 't gebeurde, en in een volgend nommer van het Zuiden maakte een »broeder" op het geval van den heer Bool, deze even smaakvolle als eerbiedige toepassing: «Eerst aan de deur der tweede kamer geklopt te hebben, en te moeten hooren wij kennen u niet van waar gij zijt; uwe brieven zijn niet in orde. En nu een ander in zijne plaats te zien ingaan, om zelf buiten te staan. Doch dit is nog maar eene quaestie van eer. Hoe ontzettend, dacht ik, zal het eenmaal wezen voor een ieder, die zal meenen in Ie gaan en niet zal kunnen. Anderen van het Oosten en Westen te zien aankomen en aan te zitteD, en zelf naar de buitenste duisternis te worden verwezen 1 Daarvoor beware God al ODze lezersMocht dit treffende verkiezingsbeeld hen tot nadenken aansporen, om toch toe te zien of hunne geloofsbrieven voor de eeuwigheid in orde zijn. Want ook daar worden gewis, zonder beraad slaging, alle niet door den Drieëenigen God gestempelde stukken ongeldig verklaard." Na zulke stichtelijke beschouwingen over den uitslag van den strijd te hebben gevoerd, heeft het zeker bijzonder gehinderd ons van verontwaardi ging" over gebezigde kleingeestigheid" en chica- neriete hooren gewagen. Toch hebben wij, zoo verstokt zijn we, geen spijt van onze woorden. Alleen üad hij kleingeestigheid en chicane een derde niet onver meld mogen blijven. Dit was boerenbedrog." Het opstel over Onze Vrouwelijke Dienstboden, in ons Bijvoegsel van heden, is gedeeltelijk eene vertaling, gedeeltelijk eene omwerking, naar den eisch der Hollandsche toestanden, van beschou wingen welke over bedoeld onderwerp geleverd zijn in een paar der StreiJ'lichter, door A. Rotering en anderen geschreven in het Deutsches Familien- blatt, dat onze landgenoot J. H. Schorer te Berlijn uitgeeft. Wij maakten reeds meermalen van dit weekblad melding. Het is met zjjn nieuwen jaargang in zijn vijftigste duizend geabonneerden getreden. Onze aanbeveling heeft het dus niet meer noodig, maar wij stellen in de onderneming belang omdat zij van een gewezen stad- en landgenoot uitgaat, die in dit werk zijn landaard niet verloochent. Hol landsche kunst en Hollandsche geest worden door dit maandblad in Duitschland meer bekend en beter op prijs gesteld, gelijk in de jongste aflevering weder eene uitstekende gravure, naar een Zeege zicht van H. W. Mesdag, bewijst. Wanneer wij ons dus verheugen in den opgang dien het Familienblatt maakt, doen wij het omdat ook deze van een Hollander uitgaande onderne ming, die aan zulke hooge eischen van kunst en smaak beantwoordt, niet anders dan tot de waar deering van ons land kan medewerken. üKierikzce, 13 Jan. Het blijkt dat burgemees ter en wethouders de bezwaren deelen, die onlangs door ons geopperd werden tegen het oprichten van een lompen-bewaar- en verwerkhuis in een gebouw onmiddellijk grenzende aan het bouwterrein der nieuwe school. Zij maken althans heden bekend, <lat zjj het verzoek daartoe hebben geweigerd. Het concert van het Becker-quartet, dat het Middelbnrgsch publiek gisteren avond weder aan de goede zorgen der Vereen, t. b. v. g. v. o. lc. alhier te danken had, gaf aan een vrij groot aan tal toehoorders genot. De talentvolle -kinderen van den heer Becker kunnen, onder de leiding van hun vader dagelijks samen spelende, bijna niet anders dan opgroeien tot het volmaakt ensemble, waarvan het onovertroffen Florentijner quartet hun het voorbeeld gegeven heeft. In hun samenspel moet men hen dan ook vooral bewon deren en het was misschien jammer, dat op het programma van gisteren slechts twee ensemble- stukken, met een betrekkelijk groot aantal obli- gaatnommers, voorkwamen. Het slotnommer van het concert, het trio op. 8, van Beethoven, mag als het schoonste nommer, het eerst genoemd worden. Geen enkele wanklank viel daarin waar te nemen. Het quartet van Rheinberger, waarmede de avond geopend werd, voldeed niet zoo volkomen, omdat de klank eener piano, te midden van de weeke en smeltende tonen van strijk-instrumenten, altijd op zich zelf blijft staan, en weigert met het geheel ineen te vloeien. Dat dit zoo was, was zeker niet de schuld der pianiste, mej. Jeanne, die met veel talent hare partij speelde en den toon van haar instrument, zoowel in het quartet als bij de begeleiding der obligaat-nommers, bescheiden wist te maken of op den voorgrond deed treden, naarmate de aard der compositie dit medebracht. Maar een strijk- quartet, of trio des noods, is nu eenmaal een hooger vorm van instrumentale muziek dan een waarvan de piano een deel uitmaakt. Gelegenheid om de virtuositeit van mej. Jeanne te bewonderen vond men in hare obligaat-voor drachten voor piano, terwijl hare broeders op de alt en de cello eene groote geoefendheid en aan leg aan den dag legden. Hun vader, die eene bekende sonate van Tartini voordroeg, behoeven wij niet meer als een der verdienstelijkste en degelijkste violisten van onzen tijd te doen kennen. Het is eene recht aangename verschijning, dit viertal uit éen gezin, eendrachtig, met zulk een uitstekend gevolg, aan de beoefening eener zoo schoone kunst overgegeven. Mevrouw Becker, die haar echtgenoot en kinderen ditmaal op hun kunstreis vergezelt, doch hier in het logement was gebleven, mag naar waarheid zeggen dat zij en haar echtgenoot »in htm kroost voortleven". Nog zij hier bijgevoegd, dat de heer Becker gaarne aan het verlangen van het publiek, om nog een extra-nommer te hooren, zou hebben toegegeven, indien een klein ongeluk, dat hem op het laatst van het concert overkwam, hem dit niet belet had. Bij het laatste akkoord van Beethoven's trio, sprong de kwint-snaar zijner viool. De ramp was, op dat oogenblik, niet meer in tijds te herstellen. Yolgens uit Suriname ontvangen berichten heeft de gouverneur Van Sypestein het voornemen te kennen gegeven, nog in deze maand zijn pensi oen aan te vragen en in 't voorjaar naar Neder land terug te keeren. (TV. R. Ct.) Door een aantal wethouders, gemeente-ontvangers en secretarissen was aan ged. staten van Noord- Brabant, ingevolge art. 4. der drankwet, onthef fing verzocht van het verbod van art. 3, no. 9, dier wet, krachtens welk artikel aan hen geene vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein mag worden verleend. Naar men verneemt, hebben ged. staten op alle aanvragen, zonder eenige uitzondering, afwijzend beschikt. (TV. R. Ct.) De regeering heeft ƒ95,000 aangevraagd om de kantoren der Rotterdamsche en Afrik. Handelsver- eeniging aan de Boompjes te Rotterdam te koopen en ƒ15,000 om daarin verschillende belasting kantoren over te brengen: o. a, om lokalen be schikbaar te krjjgen voor den postpakketdienst. Daardoor zal ƒ6050 huur worden uitgespaard en o. a. het zeekantoor aan de gemeente terug- keeren. vebbeterino. In het ingezonden stuk uit Hoofdplaat, in ons nr van Vrijdag, leze men in den llen en 12'--" regel, in plaats van: indien de busssen van iedere gemeente gesloten en verzegeld naar Middelburg ge stuurd werden," deze woorden: indien de bussen naar iedere gemeente, gesloten en verzegeld, van Middelburg ge stuurd werden." raad vak state. Benoemd tot lid van den raad van state mr. F. Alting Mees, oud-minister van koloniën. adel. In den Ned. adel ingelijfd de heer F. M. B. Alewijn, adjudant des konings, luit.-kol. bij den grooten staf, te 's Gravenhage, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. ondeescheidin&en. Verlof verleend aan A. M. van Heyst, tapper te Antwerpen, tot het aanne men der hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken medaille 3e kl., ingesteld ter belooning van uitstekende daden van moed, toewijding of menschlievendhnid. pensioenen. Op verzoekop pensioen gesteld de kapt. J. P. Rijshouwer, van het 3e reg. art., ten bedrage van ƒ1430 en de kapt. D. Aeijelts, van het reg. gren. en jagers, ad ƒ1474 'sjaais. Nadat na tal van oproepingen voor een onder wijzer aan de O. L. school te Hansweert, welke betrekking sedert geruimen tijd vacant was, zich een 3tal sollicitanten hadden aangemeld en ach tereenvolgens hunne sollicitatiën hadden ingetrok ken, heeft de onderwijzer A. C. Bolwijt, te St.- Philipsland naar die betrekking gesolliciteerd en is hij op de voordracht geplaatst. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft het besluit van den kerkeraad van Dordrecht, waarbij L. Reus P.Zn., ongevraagd en niet eervol, als catechiseermeester hij de hervormde gemeente ont slagen was, vernietigd, op grond, dat de kerke raad gehandeld heeft in stri)d met zijn eigen in structie voor catechiseermeesters vastgesteld. (N. R. Ct.) Gisteren is te Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden door de commissie die belast is met de samenstelling van een nieuw geneeskundig keu ringsreglement voor zee- en landmacht. Den 11 Febr. a. s. zal te Amsterdam overgaan aan boord van het stoomschip Koningin Emma een detachement, sterk 50 militairen, benevens 4 on derofficieren, onder bevel van den len luit. der inf. P. A. P. Vermeulen en het medegeleide van den 2en luit. der inf. R. J. graaf Schhnmelpenninck. De luit. t. z. le kl. L. C. Rovers, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt gedetacheerd bij den torpedodienst te Willemsoord. Voorts wordt de luit. t. z. 2e kl. J. M. Noor- duyn, dienende aan b. van Zr. Ms. schroefstoom- schip Alkmaar vervangen door den luit. t. z. 2e kl. D. N. Wenthelt. De luit. t- z. le kl. J. J. Kraakman wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2e kl. T. H. de Meester, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non- act. gesteld. Naar men verneemt is de heer Herman ten Kate bezig bet portret te maken van Z. M. den koning in de uniform van het regiment grena diers en jagers. Aan de wolmarkten te Veenendaal werd in 1881 aangevoerd bijna 82,000 Kg. wol en aan de bijenmarkten hij die gemeente ruim 5400 korven. Aan de Rott. Ct. worden eenige inlichtingen verstrekt omtrent de veelbesproken »millioenen- juffrouw." Volgens deze zon de moeder van Jansje Struik, in hare jeugd kennis hebben gehad aan zekeren schipper, die haar vurig beminde en zijn hand aanbood. Zij weigerde en X. vertrok naar Amerika, bij moet daar fortuin hebben gemaakt en schijnt zijne vroegere beminde niet te hebben vergeten, daar hij haar jaren lang geregeld geld overmaakte. Hoewel de moeder van Jansje als weduwe eenvoudig leefde trok het toch de aan dacht der boeren, dat inen baar bij onweder wel eens met een schotel vol geld in haren schoot vond zitten. Ook kocht zij indertijd voor haren zoon, die evenals zijn vader het beroep van met selaar uitoefent, een zeer flink huis. Van hare beide dochters is de eene gehuwd, doch reeds overleden, terwijl Jansje bij hare moeder bleef in wonen, die nu reeds sedert eenige jaren overleden Amerika overleden en schijnt aan Jansje, op wie bij bijzondere betrekking bad, zijn geheele vermogen vermaakt te hebben. Dat bij werkelijk niet onvoor spoedig geweest moet zijn, blijkt daaruit, dat zijne nalatenschap op 18 millioen gulden begroot wordt. Twee derden van de som, of 12 millioen, zouden bij een solied bankiershuis te Utrecht gedeponeerd zijn, waarvan Jansje alleen de rente kan trekken, terwijl de overige 6 millioen geheel te harer be schikking zijn. Hoe zij hare levenswijze begonnen heeft, is van algemeene bekendheid. Of zij echter met al hare schatten gelukkig ge worden is, blijft even twijfelachtig als de bewe ring, dat de hier medegedeelde geruchten de volko men waarheid behelzen. Gisteren, de verjaring van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, bracht Prinses Hendrik een bezoek aan den vorstelijken grafkelder te Delft. Prachtige kransen werden op de lijkkist neergelegd. Zelfs wie een scherp geheugen heeft, kan zich misschien niet herinneren, om dezen tijd den polder Brakel (Gelderland) vrij van water gezien te hebben. Want als de hooge stand der rivieren de polders niet onderkwelde, dan was toch een paar uren plasregen genoeg om den geheelen pol der onder water te zetten. Thans echter is dit anders. Er is nu een uitmuntend stoomgemaal, dat den polder vrij van overtollig water zal houden, ongerekend dijkbreuken. De paters Jezuieten, die sedert twee jaren te Bergen op Zoom gevestigd waren, hebben die gemeente thans verlaten. Het uitgestrekte land goed Goere'e, dat zij bewoonden, wordt vooreerst niet betrokken. Hoe treurig de toestand ten plattelande in Drente is bljjkt bieruit dat de arbeiders, voor zoo ver er werk is, met hoogstens 40 cent per dag tevreden zijn, terwijl velen bereid zijn alleen voor eenig voedsel te werken. Te Breda is in den ouderdom van 89 jaar weder een oud-strijder van Waterloo overleden, nl. Jacobus van Dongen. Hij trad in 1810 in dienst en maakte in 1821 de expeditie naar Palembang mede. Na 26 jaren bet land gediend te hebben, werd hij gemeente-veldwachter te Ginneken en nam die betrekking gedurende 18 jaren nauwgezet waar. In den Gymraase-schouwhurg te Parijs wordt sedert een dag of wat een nieuw stuk van Ohnet gegeven, met den titel Serge Punine. In de derde acte komt eene ontmoeting voor van den hoofd persoon met zijne geliefde. De rol bracht mede dat hij haar een zoen gaf, en in plaats van de traditioneele aanraking met de lippen op de wang, in plaats van den tooneelzoen, gaf de acteur Marais der bevallige actrice Léonide Leblanc zulk een fermen, klappenden zoen op de lippen dat de gansche zaal verstomd stond over dit aantrekkelijk realisme. Parijs was een paar dagen vol van le baiser de Serge Panine, en speelsche dagbladschrij vers spitsten hun vernuft in gevolgtrekkingen. Een hunner beklaagde beide tooneelisten, wijl voortaan het eten van uien en hutspot voor hen wel een verboden genot zou zijn. Marais heeft voor zijne opvatting eene goede autoriteit. Niet minder harteljjk zoende Delaunay de mooie me juffrouw Reichemberg bij de opvoering van On ne badine pas avec Vamour in de Comédie Fran^aise, Te Londen was gisteren het bericht ontvan gen dat eene groote firma in suiker te Parijs hare betalingen had gestaakt en dat het passief fr. 10.000.000 bedroeg. Volgens de Parjjsche bladen hebben de groote spoorwegmaatschappijen in Frankrijk van den minister voor openbare werken eene circulaire ontvangen waarin hare toestemming wordt ge vraagd op de volgende voorstellen: lo verminde ring der passagiersvrachten tot de helft; 2o vermindering der vracht voor goederen met 20 percent; 3o vervoer der goederen langs den kort- sten weg. Willen de spoorwegmaatschappijen deze voorwaarden aannemen, dan zal de staat de belasting op hare ontvangsten laten varen. De antwoorden worden ingewacht binnen veertien dagen. Het groote gewicht van dezen maatregel springt genoeg in het oog om eene nadere aan wijzing te kunnen ontberendoch Havas zegt dat nog niet meer is gebeurd dan voorloopige pourparlers. Gounod is bezig eene nieuwe opera te schrij ven, eene bewerking der Loreley-sage, welke den titel zal dragen, La fée du Rhin. De paus, die ongesteld geweest is, schijnt weeï beteï te zijn en schrijft een lange encyklie

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1