Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. l Gemeenteraad van Middelburg. te Laren, voorzitter, de lieer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris en de heer C. J. M. Jongkindt Coninck, te Wageningen, adviseur zijn. Uit Zeeland is in de commissie tot lid benoemd de lieer J. M. Kakebeeke, te Goes. Wij vernemen, dat de luit-generaal Van der Hey ien, die juist twee jaren den rang van luit.- generaa^ bekleedt, het voornemen heeft zijn pen sioen te vragen. Vad.J Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het kiesdistrict Boxmeer (vacature mr. H. J. Brouwers) zal plaats hebben Dinsdag den 7 Februari en de herstemming, zoo noodig, Dins dag 21 Februari aanstaande. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de le helft van December 1881. P. de Steur, Amsterdam; D. Rensen, Eist; mej. A. de Bree, 's GravenhageJ. Tres, 's Gravenhage mej. Selet, Ter Neuzen; O. Sypestein, Rotterdam; J. van Sighem, Twisk; C. de Rijk, Vlissingen. Door het hulppostkantoor Meliskerke: wed. C. de Voogd, Koudekerke. Door het hulppostkantoor OostkapelleM. J. Hagetkorn, Amsterdam. Door het hulppostkantoor Oost-Souburg: wed. A. A. Stoffe Yzerman, Rotterdam. BriefkaartVan Emmerich, Amsterdam. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Ned. LeeuwW. F. van Erp Taal man Kip, minister van marine, en E. Wiebe, geheim regeeringsraad, hoofd van een afd. aan het Duitsche rijks spoorweg-bureau; tot ridder W. Neff, hofraad en bureauchef bij het Duitsche min. van buitenl. zaken en A. Kleinschmidt, dir. van het Pruisische huis van afgevaardigden. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Bolsward J. W. Tuinenburg, thans comm. van politie te Dokkum; te Dokkum E. de Veer, thans te Bolsward. posterijen. Benoemd tot comm. der posterijen le kl. M. Vellinga en P. Menschaar, thans comm. 2e kl.; tot comm. 2e kl. D. P. M. du Celliée Mul ler, H. F. Boekhold en H. C. de Marree, thans 3e kl.; tot comm. 3e kl. G. J. Balfour van Burleigh, I. Boomsma en I. H. de Wit, thans 4e kl.; tot comm. 4e kl. J. H. de Laat de Kanter, D. J. Hof- sommer, J. A. Hijner, C. P. W. J. Bendeker en J. Brester, thans surnumerairs. registratie. Benoemd tot ontv. der reg. en domeinen te Druten A. Helderman, thans ontv. te Groenlo; tot ontv. te Oud-Beijerland A. C. Stork, thans ontv. te Hoogeveen. consuls. De heer F. Polack, benoemd tot con sul der Nederlanden te Madrid, is als zoodanig door de Spaansche regeering erkend. Het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente alhier benoemde in zijne gisteren avond gehouden vergadering tot predikant bij die gemeente den heer P. van Son, predikant bij de Nederd. Herv. ge meente te Amsterdam. Door de 87 leden, in die vergadering tegenwoordig, werden uitgebracht op den heer Van Son 59, op den heer A. E. van der Dussen, pred. te Bennekom, 24, en op den heer E. E. Gewin, pred. te Renkum, 2 stemmen, ter wijl 2 briefjes in blanco waren. Den gepensioneerden kolonel W. J. Havenga, voormalig chef van den topographischen dienstin Nederl. Indië, is door de officieren en ambtenaren van dezen dienst een album met de portretten der gevers aangeboden, benevens een fraai gouden remontoir-horloge met opschrift en gouden ket ting; als blijk van waarde ?ring van het vele door hem in het belang van gerpemden dienst verricht. Het geschenk werd aangeboden door den met had toch hun bloed in hare aderen en een karak ter geërfd dat, gelijk zij zelf zei, al tetrotsch en heftig was. Maar al de geestkracht der Fair faxes en van dat adellijke geslacht te zamen kon haar geen behagen doen scheppen in dien rit van anderhalf uur met Grace Massey, die boos, ge krenkt en onvriendelijk was. Grace was op het bepaalde uur gereed geweest en zag er ondanks haar verdriet zeer lief uit in haar amberkleurig zijden kleedje, met gaas en de zwart fluweelen strikkenmaar hare oogen waren rood van het schreien en haar houding was mat en ongeloofelijk koel. Angela had zich geheel in 't wit gekleed, met eene witte bloem tusschen de glanzige zwarte vlechten, die haar hoofd bedekten, waardoor zij een najade of een nimf geleek, van vleesch en bloed en met kunstbloemen. «Welk een beproeving is dit, lieve!" zei Angela. »Wat?" vroeg Grace. »Dat vertrek van Philip. Het is alleronge lukkigst. Alleen plichtbesef het sterkste plichtbesef kon mij nopen naar dit ellendige bal te gaan. Ik weet zeker dat ik geen voet tot dansen zal verzetten," voegde zij er met een diep en zucht bij. Grace bedwong zich om niets scherps of bitters te zeggen, waartoe zij in tegenwoordigheid van Angela voortdurend in verzoeking was. Alleen de herinnering aan dat dierbare gelaat, waarop zij nog geen uur geleden een afscheidskus gedrukt verlof in Nederland verto evenden kapitein van den generalen staf J. W. Stemfoort en den mili tairen ambtenaar le kl. W. D. Wiemans. Daar het gaslicht in de gemeente Hoorn eerlang voor rekening der stad zal worden gele verd, is de gasfabriek door de gemeente overge nomen voor 30.000 en het opzicht daarover opgedragen aan de heeren Heule en Kaag, leden van den gemeenteraad, terwijl de heer De Liefde met het bestuur belast blijft. Het herinneringsfeest bij gelegenheid van het 250jarig bestaan van het athenaeum, is te Amsterdam eergisteren avond besloten door eene luisterrijke serenade met fakkellicht, door de stu denten gebracht aan het gemeentebestuur op het stadhuis, aan curatoren en professoren. Yan het straat-tooneel, waartoe deze optocht aanleiding gaf, vindt men in t Handelsblad de volgende beschrijving De weg liep door de Kalverstraat. 't Ging op sommige plaatsen bar toe. Ons gemeen weet nu eenmaal niet wat feestvieren is. Opdringen, meê- loopen, schreeuwen, tieren, standjes maken, dat is 't grootste pleizier. Op den Kloveniersburgwal raakten, als een gevolg van deze eigenaardigheden, eenige personen te water, die spoedig weder op het droge waren. De politie moest gebruik maken van de stokken en menigeen kreeg een tik, vermoedelijk onschul- digen, zooals het altijd in gedrang gaat. Al wach tende op den terugkeer begonnen enkele lieden in de Doelenstraat zich te vermaken met het werpen van steenen en klei naar de politie-agenten, die met blanke sabel de wacht hielden. Jammer, dat geen enkele dezer laaghartige en gemeene' kerels op de daad werd betrapt. In hoeverre de politiemaatregelen schuld waren aan al die op stootjes, kunnen we niet beoordeelen, maar we meenen, dat onze politie niet genoeg het circulvz der Parijsche politie in praktijk brengt. Het pu bliek in beweging houden, ziedaar een eerst ver- eischte. Daartoe behoort wellicht meer takt dan hier in praktijk kan worden gebracht, wellicht ook grooter personeel. Maar in alle gevallen moeten er maatregelen zijn, die de tooneelen van gedrang en opeenstopping, zooals gisteren avond op verschillende plaatsen werden waargenomen, voorkomen. Ook in den omtrek van Felix was 't gedrang verschrikkelijk, en de houding van het grauw af schuwelijk. Dat daar slechts vier personen te water raakten, die allen werden gered is te verwonderen. De steenworpen bleven ook hier niet uiteen agent der vijfde sectie werd door een steen aan het hoofd verwond. Waaraan de schuld van deze onaangenaamheden bij een feest? Het kwam ons voor, dat de bezadigdheid en de goedmoedigheid de hoofdvereischten bij derge lijke oploopen bij dengeen die met de leiding belast was, te zeer werden gemist. In het jaar 1838 werd in de spaarbank te Hoorn ingebracht f 100. Daar het boekje in al die jaren niet was opgekomen, zelfs niet tot bij schrijven der rente, bestond er reden om te ver moeden, dat het verloren of vernietigd zou zijn. Dit was echter niet het geval, en den tegenwoor- digen houder, die dezer dagen zijn 100 terug vorderde, werd uitbetaald eene som van ƒ474.30. President Arthur gaat, naar men in Parijs meent te weten, trouwen met de oudste dochter van zijn nieuwen minister van buitenlandsche zaken, den heer Frelinghuyzen. Om hunne minachting aan den dag te leg gen voor hét burgerlijk huwelijk, geven eenige clericale bladen in Frankrijk aan de godzalige paartjes in overweging om zooveel mogelijk sans- gène ten toon te spreiden bij dien gehaten vorm, die toch noodig is vóór de priester het huwelijk mag wijden. Man zal dus de bruidjes in de japonnen harer dienstboden zien verschijnen, met een verfrommeld hoedje op de en négligé gekapte haren. De bruigom trekt een huisjas aan en schoeit zich met pantoffels. En als dan de maire aan zijn klerk vraagt: «Zijn dat vodderappers die komen trouwen?" antwoordt de klerk eerbiedig: «Neen, mijnheer de maire, dat is de burggraaf van Tour-Prend-Garde en de jonkvrouw had, deed haar den lust bedwingen om spottend, zelfs bijtend in hare antwoorden te zijn. »Ja, ik stel mij er volstrekt geen genoegen van voor, dat moet ik bekennen en haar mijn idee was het veel beter geweest om niet te gaan. Maar ik kon het laatste verzoek van Philip niet weigeren". «Ik wilde ook dat ik het in mijn macht had gehad om weg te blijven?" zuchtte Angela; »maar het zou zoo in het oogloopend gestaan hebben." «Ik dacht dat gij nu bepaald geëngageerd waart met mijn broeder. Dat vertelde hij mij," zei Grace. »Dat zijn wij ook, maar niet openlijk. Het zou meer zijn dan ik dragen kon, openlijk met hem geëngageerd en hij zoo ver wegvoor wie weet hoe lang Nu kon Grace haar woede niet langer bedwingen. Gij moet al zeer aantrekkelijk van aard zijn", zei zij op zoetsappigen toon. «O zeer!" stemde Angela in. »Maar wat mij betreft", vervolgde de open hartige Grace, »als ik genoeg van iemand hield om met hem te willen trouwen, zou ik niets liever wenschen dan het aan een ieder bekend te maken dat ik met hem geëngageerd was. Ik zou er trotsch op zijn, ik zou er mij op beroemen." «O! lieve Grace, hoe onbetamelijk! Gij zijt nog zoo jong; gij weet waarschijnlijk niet wat gij zegt". Grace lachte schamper en zei. van Roche-Qui-Roule". Een Fransche courant zegt dat dit minder heeft van Christelijke nede righeid dan van clericale impertinentie. Het standje van Zondag te Parijs is met eenige correctioneele vonnissen afgeloopen, van welke de meesten reeds Maandag werden geveld. Louise Michel werd tot 14 dagen gevangenis ver oordeeld. De Dusseldorfsche tentoonstelling heeft een overschot opgeleverd van 240.000 Mark, met welke som men nog niet weet wat men doen zal. Sommigen willen haar bestemmen voor jaarljjksche uitkeerin- gen aan verdienstelijke arbeiders, terwijl anderen in het geld een welkom begin zien voor de stich ting van een museum van kunstnijverheid. Behalve een troep tooneelisten heeft de hertog van Saksen-Meiningen ook eene hofkapel die zich buiten Meiningen laat hooren. Zij geeft thans onder leiding van dr. Hans Von Bülow Brahms- concerten te Berlijn, waaraan Brahms zelf mede werkt. Mademoisselle Agar heeft Maandag op haren tocht naar Nederland eene voorstelling van Brit- tannicus gegeven in Antwerpen. De Précurseur zegt dat zij niet schijnt geleden te hebben van des ans l'irréparable outrage alleen was zij wat magerder geworden, wat in de rol van Agrippina, evenmin als in de meeste tragische rollen, een nadeel is. De troep die haar vergezelt, schijnt veel beter te zijn dan vroeger. Volgens eene Amerikaansche opgave bestaan er 34.274 couranten en tijdschriften met eenjaar- lijkschen omzet van 10.592.000.000 nommers, of ongeveer 6§ voor ieder op den aardbodem levend mensch. Bijna de helft, 16.500, wordt in de En- gelsche taal geschreven. Het Duitsch telt er 7800 en het Fransch 3850. Het aantal dagelijks ver schijnende couranten is 4028. Bij het verhoor van Eudes, den oud-generaal der commune, die bij den Blanqui-optocht van Zondag werd gevangen genomen, bleek dat hij tegenwoordig het vreedzaam vak van apotheker uitoefent. De rechter kon het eerst niet gelooven en vroeg Zijt gij nietgeneraal geweest «Ja, zeide Eudes, half fluisterende, in 1871." En het gaat hem goed ook achter den vijzel. Hij bood dadelijk borgtocht aan, indien de rechter hem op vrije voeten wilde laten. De tijd verandert veel. Zoo gaan nu weder de goede burgers van Besantjon een standbeeld oprichten voor Proudhon, die nog niet zoovele jaren geleden de gansche bourgeoisie van Frankrijk deed beven door zijne stelling dat eigendom dief stal is en vele zijner latere boeken. 12 Januari des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. richt. Wind- j rp _J Toe- e stand Pera- krackt., lucht. g™: Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemuude Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stomoway 11.9 t2.'5 12.0 11.6 10.7 11.0 5.2 9.9 10.6 7.9 9.4. 10.0 9.6 10.4 5.9 7.2 7.8 15.8 7.7 9.9 NO W O wzw 7/W NW ZZW ZO ZZW NW NW zw zw z z O w zo N z O 0 0 1 2 1 1 5 1 3 4 2 2 1 2 2 3 3 1 6 helder mist. hetr. mist. mist. 1. bevr. mist. betr. helder heldor mist. betr. mist. betr. betr. betr. 1. bew. bew. betr. betr. 11 "k 3 1 5 5 10 8 9 9 Grootste rerschil in Nederland s ochtends 8 uren G. 1.8 M. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 11 Jan. 's avonds 11 uren 47 gr. 12 n 's morgens 8 uren 46 gr. 's middags 1 uur 49 gr. 's avonds 5 uren 48 gr. F. «Gij meent zeker dat ik op dat punt nog niet zoo veel ondervinding heb als gij Ik heb die nooit gehad moet ik bekennen, behalve dat ik eens beloofde een schoolmakker van Philip te trouwen, toen hij tien jaar was en ik negen. Maar wij zullen het hierover nooit eens worden, dus moesten wij dit onderwerp liever laten rusten." Angela had hier niets tegen en het overige ge deelte van den weg werd zwijgend afgelegd. Nauwelijks hadden zij de kleedkamer betreden of de familie Berghaus verscheen ook. Thekla zag een weinig bleek, .maar in haar blauwe oogen lag een dieper glans dan anders. Grace snelde op haar toe en begon het geval te verklaren met een reeks van zacht gefluisterde, doch veel betee- kenende gezegden, terwijl Angela zorgvuldig haar smaakvol en sierlijk kleedje 'gladstreek en zacht tot mevrouw Berghaus zei «Mijnheer Massey is onverwacht moeten ver- trekken, naar China, geloof ik; dus kon hij ons niet vergezellen en Grace had het zoo driik met voor hem te pakken dat ik aanbood om u namens haar te schrijven". «O, ja", zei de onergdenkende mevrouw Berghaus, haar muts voor den spiegel opzettende; «het verwondert mij echter dat Grace zonder hem gekomen iszij houdt zooveel van hem". »Hij was er op gesteld dat zij ging en zij wilde het hem niet weigeren. Het is heel lief van u dat gij zooveel meisjes wilt meenemen. Yier dames en mijnheer Herman als eenige heer >En mijnheer Fordyce; die is met ons Petersburg. Bij eene nkase worden nieuw e maatregelen in het belang der boeren bevolen. Na 1882 behoort aan de hoeren al het niet vrijge kochte land, tegen vergoeding van rijkswege. Zitting van Woensdag 11 Januari. Voorzitter de heer mr. C. J. Pické. Afwezig de heeren Dronkers en Yan Teijlingen, wegens ambtsbezigheden, en de heer Sprenger, uit- landig. De voorzitter opent de vergadering met eene toespraak, waarin hij erop wijst dat in den mate- rieelen toestand der gemeente geen groote veran dering is gekomen, handel en nijverheid verkeeren in kwijnenden toestand en de vooruitzichten dat op de gronden aan de oude haven eene handels inrichting zou verrijzen, zijn niet verwezenlijkt. In éen opzicht kan met genoegen op 1881 worden teruggezien, nl. wat betreft de gasfabriek. Ver keerde deze fabriek een jaar geleden in betrek kelijk onvoldoenden toestand, thans is die, zoo niet geheel, dan toch zoo goed als in orde, doordien de gascommissie in weinig meer dan een halfjaar groote werken heeft tot stand kunnen brengen, die belangrijke voordeelen voor de onderneming kunnen afwerpen. Het verbruik van gas is bij zonder medegevallen en heeft de verwachting ver overtroffen. Ofschoon eerst een verbruik van 242.000 stères en later van 276.000 stères was ge raamd, is deze laatste raming nog overtroffen en bedroeg het verbruik 277.800 stères. De voorzitter besprak verder hetgeen nog voor de geestelijke ontwikkeling moet geschieden en sprak den wensch uit, dat de hoop om eene nieuwe school B te zien verrijzen, die in 1881 in rook vervlogen is, in 1882 moge verwezenlijkt worden, waardoor dan aan een aantal kinderen van 6 tot 7 jaren gelegenheid tot het genieten van onderwijs zal gegeven worden. Ook in de behoefte aan verbouwing van andere scholen zal moeten voorzien worden, om in 1884 met de reorganisatie, die in 1880 is aangevangen, gereed te zijn. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, wordt op voorstel van burg. en weth. besloten tot wijziging der jaarwedden van de leeraren aan de burgeravondschool en bepaald dat de heer Cense voor het geven van onderwijs bij die inrichting eene jaarwedde van 250 zal genieten, en dat de jaarwedde voor den leeraar, die in plaats van den heer Paardekooper zal benoemd worden, 500 zal bedragen. Daarna wordt besloten tot regularisatie van eenige posten op de gemeente-begrooting voor 1881 en een voorstel van burg. en weth. aangenomen, om, ter wegneming van een administratief bezwaar, het besluit tot eervol ontslag aan mej. A. M. B. Achilles te wijzigen en te bepalen dat het ontslag zal ingaan met 1 Febr. a. 1 Een twaalftal photographieën van de leerschool bij de rijkskweekschool, ten behoeve van de oud heidskamer door den heer J. A. Frederiks aange boden, worden in dank aanvaard. Yervolgens deelt de voorzitter mede dat door burg. en weth. besloten is aan de straat, ontstaan door de verlenging van het Onde Arnemuidsche pad, alzoo tot de gewezen Dampoort, den naam te geven van Oude Arnemuidsche pad, aan de eerste straat, rechts, buiten genoemde poort, uitloopende op den toegangsweg naar de werf de Hoop, dien van Kleine Werfstraat, en aan de daarop volgende straat, zich aansluitende aan den Karelsgang, welke laatste leidt tot de bloemisterij van den heer Blaas, eveneens dien van Karelsgang. Deze mede deeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Door den voorzitter wordt vervolgens medege deeld dat bij burg. en weth. ingekomen is een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij de minister in afwachting van de aanneming der begrooting van binnenl. zaken de aandacht van het gemeentebestuur vestigt op de vraagwie met de leiding van den verhouw van den stadhuistoren zal worden belast. Een dergelijke houw eischt een architect van bijzondere kunde en ondervinding, daarom vestigde de minister de aandacht op den heer L. C. Hezeinans te 's Bosch, die meer dergelijke werken heeft verricht. Burg. en weth. vragen aan den raad machtiging om naar bevind van zaken in deze te handelen. Ofschoon de gemeente een zeer kundig bouw meester bezit, is deze toch minder vertrouwd met den middeleeuwschen bouwstijl, terwijl bovendien het jaar 1882 veel werk voor dien ambtenaar zal opleveren. Op eene vraag van m'. W. A. van Hoek, of de meegekomen", zei mevrouw Berghaus een speld stekende en zich zelve met welgevallen beschou wende. «Wij hebben dus twee heeren". «Mijnheer Fordyce! Zoo!" zei Angela eenigs- zins verbaasd en volgde met de anderen mevrouw Berghaus naar de danszaal. In het portaal vonden zij Herman en mijnheer Fordyce, die er zeer stijf uitzag en een hoog roode kleur had. »Wat is het toch een grappig mannetje fluisterde Grace tegen Thekla. «Niet waar Ik geloof dat hij verliefd op u is, Grace. Hij had geen plan om te gaan, maar toen Mama toevallig zei dat gij en Angela kwaamt, betoonde hij eensklaps den grootsten lust om van de partij te zijn. Wij hebben er zoo om gelachen." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2