N° 11. 125e Jaargang. 1882 Vrijdag 13 Januari. VERKIEZINGEN. Middelburg 12 Januari. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks/ met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,5$. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0)20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBURG!» COURANT. De burgemeester van Middelburg, gelet op artikel 7 der wet van den 4en Juli 1850 Staatsblad n° 37), regelende bet kiesrecht en de benoeming van de afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten-generaal; noodigt bij deze alle inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan, voor den 15en Februari aanstaande, aan bet gemeentebestuur te doen blijken. Middelburg, den llen Januari 1882. De burgemeester voornoemd, PICKË. Het Vaderland spreekt de hoop uit dat geen protest zal worden ingebracht tegen de verkiezing van den heer 't Hooft, op grond van de gepleegde onregelmatigheden bij het overbrengen der stem bussen uit de onder-kiesdistricten naar het hoofd bureau te Middelburg. Die boop kan niet vervuld worden, want er is reeds een protest aan de tweede kamer ingediend door den heer C. H. Elout, kiezer te Domburg. De zaak komt dus in ieder geval in de kamer ter sprake. Wij hebben ons, van den aanvang af, geen partij gesteld voor of tegen deze protesten. Ook bij ons woog, even als bij bet Vaderland, de be denking dat de kleingeestigheid en de chicanerie, door welke onze tegenpartjj de rechtmatige ver kiezing van den heer Bool heeft weten te doen vernietigen, niet als rechtvaardiging gelden kon voor letterknechterjj van onzen kant. Van de andere zijde konden wij niet ontkennen, dat de verontwaardiging, welke in onze omgeving bestond over den afloop der verkiezing, reden van bestaan had en het dus niet onnatuurlijk was, indien zij zich uitte. Wij meenen aan deze gedragslijn getrouw te blijven door, op dezelfde plaats waar wij in ons nommer van Dinsdag de beschouwingen van den voorzitter van het stembureau te Middelburg opnamen, het woord te geven aan het volgende betoog van den heer Elout. Brussel, 11 Januari 1882. Mijnheer de Redacteur In uw geacht blad van den 10en 11., lasikeene verdediging van den heer voorzitter van het bu reau van het hoofdkiesdistrict Middelburg, betref fende de niet nakoming van de laatste bepaling vervat in artikel 53 van de wet van 4 Juli 1850, Stbl. 37. Die verdediging beeft mjj, en zeker vele andere kiezers met mij, niet bevredigd. De heer voorzitter doet uitkomen dat de wet gever deugdelijke waarborgen heeft willen stellen. Zeer terecht, maar ook voor de wijze wanneer, ij dook JESSIE EOTHEBGILL. HOOFDSTUK X. Vaarwel. »ln zult gjj mij schrjjven en mag ik u schrijven, liefste?" vroeg hij eindelijk. »Ja, Philip; hoe dikwijls kan men schrijven?" »Zoo dikwijls als men wil. Hoe meer hoe beter. Als gjj eens wist hoe gelukkig uwe brieven mij zullen maken." Zij glimlachte en er volgde wederom een pauze tot dat Philip zei: »Ach, 'tis waar, het spijt mij zeer van het bal van avond, dat gij dat moet missen, maar Missen zei zij opziende. Waarom Nie mand weet van ons engagement en Philip, niemand moet er van weten, behalve diege nen die er reeds van weten." »Wat?" stamelde hjj. »De agitatie van een openlijk engagement, terwijl gij zoo ver weg zijt, in zulk een barbaarsch land, zou mij doodenNeen waarlijk, Philip, het jnoet niet bekend worden." r~2 p Zooals gjj wilt, lieveling. Ik wil u voor waarop en aan wien de stembussen der onder kiesdistricten zouden worden overgebracht, en daarom heeft hij in bovengenoemd artikel het tijdstip van overbrenging bepaald en met name de personen genoemd, die hij hiertoe bevoegd aebtte. Anders bad de wetgever in plaats van bet woord o n m i d d e 11 ij k de woorden zoodia zulks kan geschie den" of iets dergelijks kunnen bezigen in plaats van »door denjongsten stem- opnemer", door e e n door het bureau van stemopneming aan te wijzen persoon"; in plaats van «aan den voorzitter van het bureau van het hoofdkiesdis trict", aan »een door dat bureau aan te wijzen persoon." Dit is nu echter niet bet geval, en door niet letterlijk (letterknechterij) de voorschriften in ge noemd artikel op te volgen, vervallen de waar borgen door den wetgever uitdrukkelijk om schreven. Velen met mij zullen een' jongsten stemopne- mer boven een' veldwachter en een' voorzitter van een bureau van een hoofdkiesdistrict boven een' concierge stellen. Dit zijn nn wellicht «ziekelijke beweringen" in «ziekeljjken zin" uitgedrukt, maar ik troost mij met de overtuiging' deze ziekelijkheid met vele mijner medekiezers te deelen. Ontvang enz. C. H. Elout. De eisteren avond m het Schuttershof alhier gehouden vergadering van de afd. Middelburg der Vereen, t. b. v. fabriek' en handwerksnijverheid in Ned. werd door een groot aantal leden en vele geintro- duceerden, waaronder ook eenige leerlingen der rijks-kweekschool, bijgewoond. Nadat de voorzitter, de heer J. W. de Raad, mededeeling had gedaan dat het ledental weder aanmerkelijk gestegen was, werd door den heer J. Sanders rapport uitgebracht over den in het afgeloopen jaar onder zijne leiding gehouden cursus in handenarbeid. Daaruit bleek dat de <É>or de Vereeniging aangewende pogingen om huisvlijt te bevorderen, eene allerbedroevendste uitkomst hebben opgeleverd. Van de 10 leerlingen, waar mede de cursus aangevangen werd, trokken zich spoedig 5 terug, terwijl met de overigen doorge werkt werd. Plakken, knoopen, zagen, vlechten van matten en stoelenzittingen enz. maakten zij zich eigen en hunne vorderingen waren van dien aard, dat de heer Sanders kon voorstellen hun een diploma uit te reiken. Spreker eindigde met de mededeeling, dat de verleden jaar reedB niet groote belangstelling in dit onderwijs, thans zoo is verminderd, dat zich nu slechts éen leerling heeft aangemeld. Het werk van de leerlingen, die den cursus hadden doorloopen, werd in de pauze ter bezichtiging gesteld en uit de verschil lende voorwerpen van huiselijk gebruik of sieraad bleek dat zij hun tijd niet verbeuzeld hadden. niets ter wereld een onaangenaam oogenblik be zorgen." «Gij zult mij genoeg angst bezorgen, terwijl gij in China zijt, dat akelige land! Maar be grijpt gij niet, als ik niet naar het bal ga, juist omdat gij weg zijt wat zullen de men- schen daarvan denken Ik zal met een be zwaard gemoed gaan; ik zal altijd aan u denken en gedurig in tranen willen uitbarstenmaar ik moet gaan, dat staat vast". «Maar Grace gaat niet. Met wie wilt gij dan gaan?" «Grace zal wel gaan als gij zegt dat zij moet," zei zijn uitverkorene, met een zekere flikkering in hare smachtende oogen. »En voor een geleide zal ik zorgen. Mevrouw Berghaus zal onze geleidster zijn". Het is een waar gezegde, dat de kracht van sommige karakters alleen in gewichtige oogen- blikken blijkt. Niets minder dan eene gebeurtenis als deze kon de geestkracht van Angela aan het licht gebracht hebben. Philip wist bijna niet wat hp hoorde, toen zij zoo beslist al zijne bezwaren uit den weg ruimde en de noodzakelijkheid betoogde van naar het hal te gaan. Zjj wisselden hog eenige volzinnen en toen beloofde hij zijn invloed bij Grace te gebruiken. «Maar mijn tijd is kort," zei hij eindelijk. «Ik moet u verlaten. Waar is Mabel? Ik wil haar goeden dag zeggen". Hunne namen zijn: M. Hertogs, J.M.Welvaart, D. A. van Houten, P. M. Filius en J. W. H. Grims. Daarna hield de heer P. Polet, directeur der stedelijke gasfabriek alhier, zjjne aangekondigde voordracht over gasfabricatie. De spreker had tot verduidelijking daarvan, eene schetsteekening eener gasfabriek vervaardigd en doen drukken, waarvan aan ieder der aanwezigen een exemplaar overhan digd werd. Met deze teekening tot leiddraad, gaf de heer Polet eene beschrijving van al de toestellen, die hij de vervaardiging van steenkolen- gas worden aangewend. Een kort overzicht van de geschiedenis der gasfabricatie ging vooraf, waarin spreker gelegenheid vond om op te merken, dat even als het gas de vroegere gebrekkige ver lichting met olie en kaarsen had vervangen, maai er niettemin, sedert de invoering van het gaslicht, nog veel meer olie- of petroleumlampen en kaarsen gebrand worden dan voorheen, zoo ook het electrisch licht de gasfabricatie niet verdringen zal. Het gas zal, als een goede en goedkooper bron van verlichting, verwarming en mechanische kracht, zijne plaats behouden nevens het electrisch licht. Dit laatste is er overigens nog verre van daan, voor de huiselijke en openbare behoefte in alle opzichten aan gaslicht te zijn, gelijk o. a. geble ken is te Liverpool, waar eene maatschappij voor electrische verlichting met een schade van 15000 voor de aandeelhouders bankroet is gegaan. Na zijne theoretische beschrijving van de gas- vervaardiging, ging de heer Polet over tot de practische toepassing daarvan, waartoe hjj eene fabriek op kleine schaal, met al hare toestellen in werking bracht. De verschillende toestanden en bewerkingen, welke het gas ondergaat van het oogenblik af dat het in de retorten uit de steen kolen gestookt wordt, totdat het, van teer, am moniak, zwavelwaterstofgas en andere onreinheden gezuiverd, in den gashouder opgenomen wordt, om door middel van den regulateur aan de verbruikers te worden uitgedeeld, kwamen achtereenvolgens onder het oog der toeschouwers en hoorders. Ook de nieuwste uitvindingen op het gebied van gas- vervaardiging, welke alle tot doel hebben het gas in den zuiverst mogelijken staat te leveren en alle kracht- of stofverspilling te voorkomen, werden hij dit gedeelte der voordracht gaandeweg behandeld. Met groote belangstelling werd deze voordracht aangehoord en met volle recht kon de voorzitter zich den tolk van alle aanwezigen noemen, toen hij den heer Polet dankte voor zijne duidelijke en leerzame uiteenzetting en voor de vele moeite, welke hij zich terwille zijner hoorders getroost had. In de Vraagbus, die aan het einde der verga dering geopend werd, is de volgende vraag ge vonden: Welken invloed kan de handelsovereen komst met Frankrijk hebben op enkele takken van industrie? Als naar gewoonte zal deze vraag in eene volgende vergadering worden besproken. Naar wij vernemen is aan de kamers van koop handel in Nederland mededeeling gedaan van de Angela riep haar en zij kwam heneden. Mabel, Philip gaat naar China en wilde u vaarwel zeggen." «Naar China", herhaalde Mabel verbaasd. Jahij komt schatrijk terug en dan Hierbij glimlachte zij bijzonder lief. »En dan boop ik, Mabel, zullen wij broer en zuster worden. Wij zjjn altijd goede vrienden geweest, niet waar «Altijd", zei Mabel nauw hoorbaar en legde haar hand in de zijne. "Vaartwel dan, geliefden. Ik weet dat ik u beiden in goede handen achterlaat. Ik mag u immers wel een kus geven Mabelwant wie weet wanneer en hoe wij elkaar zullen terugzien Hjj bukte en raakte baar wang met zijne lippen aan en moest bijna lachen over hare verschrikte oogen en Mabel zeiVaarwel Philip, maar haar stem begaf haar om hem goede reis te wenschen en toen bevond hij zich weldra buiten het huis. «Naar het bal gaanNooit riep Grace verontwaardigd uit toen hij haar het geval voor stelde. «Ik zou sterven van schaamte, als ik het deed. Hoe gevoelloos van haarO, het is schan delijk «Maar als ik het u verzoek, als een laatste gunst eer ik vertrek, Grace, als de laatste en de grootste gunst, die ik ooit gevraagd heb «Philip, gij zijt een dwingeland en dat zijt gij nooit geweest!" zei zij driftig. «Ik kan niet gaangjj moogt het niet van mij vergen." oprichting eener kamer van koophandel te Londen, hoedanig lichaam daar tot dusver niet bestond. De nieuwe kamer heeft zich bij circulaire a.an de zuster-colleges in ons land aanbevolen voor het ontvangen van alle stukken en inlichtingen, welke haar dienstig kunnen zijn en zich wederkeerig bereid verklaard die van harentwege aan onze kamers te doen toekomen. Het telegraafkantoor te Vlissingen behandelde in 1881 52,073 telegrammen. Verzonden werden 25,623 berichten en ontvangen 12,122, terwijl hét aantal verder geseinde telegrammen 14,328 be droeg. Gisteren morgen is met het stoomschip Prinses Marie prins Leopold van Engeland te Vlissingen aangekomen. De prins zette onmiddellijk per sneltrein de reis naar Arolsen voort. Ter 8(e«zeii, 11 Januari. In eene heden alhier gehouden vergadering van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Marga- retka, Kleine Huijssens en Eendracht, is vanwege dat bestuur, de leden van den dijkraad en den secretaris-ontvanger, aan den heer J. Mulder, op verzoek eervol ontslagen waterbouwkundig ambte naar bij gemelde waterkeering, een zilveren inktstel aangeboden, uit erkentelijkheid voor de wijze waarop bij van 24 Mei 1872 tot 31 December jl„ genoemde betrekking beeft vervuld. Ter spoorwegconferentie, gisteren te Brussel gehouden, tot regeling van den zomerdienst van dit jaar op de lijnen behoorende tot de Vereeni ging van Duitsche spoorwegbesturen waartoe ook de Nederlandscbe, Belgische, Oostenrjjksche, Hongaarsche, Zwitsersche en eenige Engelsche bebooren is o. a. behandeld een voorsiel van Beieren, om den zomerdienst eerst te beginnen met 1 Juni (vóór een jaar reeds te Dresden met kleine meerderheid afgestemd). Dit voorstel is nu met 47 stemmen tegen 7 aangenomen. Als plaats voor de bjjeenkomst ter vaststelling van den winterdienst is aangewezen Lindau, en wel op 28 Juni a. De conferentie werd door 100 afgevaardigden van 71 spoorwegbesturen bijgewoond. Verder is o. a. beraadslaagd over een directen sneltrein van Weenen over Passau en Keulen naar Londen en over de dienstregeling op de Gotthard» lijn tusschen Duitschland en Italië. Eergisteren waren al de landbouwffiaatschappjjen van Nederland op een vergadering te Utrecht vertegenwoordigd. Men besloot in 1883 eene nationale landbouwtentoonstelling te houden, die hij genoegzamen geldelijken steun tot eene inter nationale zal worden uitgebreid. De plaats waar is nog niet definitief bepaald. Vermoedelijk zal Utrecht worden aangewezen, of wel Amsterdam we gens de in dat jaar te houden koloniale tentoonstel ling. Tot regeling der tentoonstelling werd eene commissie benoemd waarvan mr. C. J. Sickesz, Maar hij vergde bet toch en zij gaf eindelijk toe, geljjk hij wel wist dat zjj doen zou. Met een somber gelaat en looden schoenen begon zij zich te kleeden. Om half acht reed Philip weg en op den geheelen weg naar Londen waren zijne gedachten in het huis van den heer Starkig) in de balzaal, en bij de droefheid van Angela etl Grace. Sedert vijf uur moest hij minstens honclerd jaar geleefd hebben. HOOFDSTUK XI. Vertrek en terug'köittsi* Angela had gezegd «ik zal wel geleide vinden'', en dit was haar ook gemakkelijk gelukt. Een briefje, in der haast aan mevrouw Berghaus ge schreven en door de meid der hospita, ondanks veel gepruttel van de zijde der meesteres en dei- dienstbode, bezorgd, verschafte baar een welwillend antwoord, luidende dat zjj met haar gezelschap op dat en dat uur ten huize van den heer Starkie zou zjjn en als de dames Massey en Fairfax daar op datzelfde uur wilden komen en in de kleed kamer op haar wachten, dan zou zjj haar met genoegen naar binnen geleiden. Angela was een Fairfax en stamde van moeders zijde van een aristocratisch geslacht af, dat wel nooit de minste notitie had genomen van de ontaarde dochter die met een dorpspredikant gehuwd was maar Angel^'

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1