lUiTENLANP. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Koning en kadet. 11 10 ïeel aan uwe regeering 0_.«ezrtliè bestemming te geven, welke bet best strookt met bet doel, waarvoor zjj ons werden toevertrouwdmaar bet zal ons aangenaam zijn, later in hoofdtrekken te verne men welk gebruik daarvan is of zal worden ge maakt, opdat wij in staat worden gesteld, ons tegenover onze committenten te verantwoorden." Alvorens zijn taak neder te leggen, voelt bet boofd-comité zich gedrongen, zijn warmen dank te betuigen aan allen die bet boofd-comité bij het vervullen van zijn taak zulk een kracbtigen steun hebben verleend. Namens bet boofd-comité, enz. P. Harting, Voorzitter. H. P. Jonkman, Secretaris. Utrecht, 9 Jan. '82. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende be palingen omtrent bet verleenen van teruggaaf van accijns voor suiker, gebezigd voor de bereiding van eetwaren en dranken, die naar bet buitenland worden uitgevoerd. Egmond en Hoorne is de titel van een groot historisch fantastisch ballet," door W. N. Pey- pers, dat weldra te Amsterdam in 't Paleis voor Volksvlijt zal opgevoerd worden. De opmerking wordt gemaakt dat de tragische gebeurtenis, welke door dezen titel wordt aangeduid, weinig geschiktheid als onderwerp voor een ballet bezit. Men verliest daarbij echter uit het oog dat het ballet, naar zijn oorspronkelijken aard, geenszins alleen voor komische onderwerpen, nog veel minder tot de enkele danskunst en tot de vertooning van schitterende decoratiën en van prachtig gekleede, of niet-gekleede, danseressen bestemd is. Zonder tot de pantomimische dansen bij de offerfeesten in de oudheid terug te gaan, waren reeds de balletten aan het Fransche hof, waarin Lodewijk XIII .en Lodewijk XIV, in zijne jeugd, mededansten, deftige vertooningen. Tegen het einde der 17e eeuw, toen het ballet van de komedie en de opera vrij- en tot een zelf standigen kunstvorm gemaakt werd, kreeg het zijne hoogere beteekenis. Jean Georges Noverre, die aan het hof van Frederik den Groote en later te Londen en te Parijs als opper-balletmeester werkzaam was, heeft over zijne kunst, als middel tot het uitdrukken van hartstocht en tot het weergeven van dramatische toestanden, belang rijke werken geschreven. De beroemde Vestris was de meest bekende zijner vele leerlingen. In de balletten dezer school speelt de karakteristieke pantomime, vergezeld van schoone groepeeringen, eene veel grootere rol dan het eigenlijke dansen. Tot welke tragische onderwerpen ze gebruikt wordt, blijkt alleen reeds hieruit, dat zelfs de Hamlet als een ballet gegeven is. Aldus opgevat, zou het werk van den heer Peypers, vergeleken met de pieces a femmes et a grand spectacle, als hoedanig men in de laatste jaren in ons land het ballet uitsluitend kende, een stap in goede richting kunnen wezen. Het Nieuws van den Dag vertelt de volgende anecdote van onzen koning. De koning maakte dezer dagen met de koningin een wandeling door de Scheveningsche boschjes. De koning was in generaalsuniform. In een der lanen ontmoet een kadet van de militaire academie te Breda, het vorstelijk paar. De jonker, het hooge tweetal niet herkennende, maakt, zonder stil te blijven staan, in het voorbijgaan het militair saluut. Jonker, kom eens hierklinkt het achter hem. Een weinig verschrikt, keert de kadet zich om en blijft staan in de voorgeschreven houding van den mindere tegenover den meerdere. Je loopt zoo haastig voorbij, jonker! Ken je mij niet vraagt de koning. - Pardon, generaal Zie mij eens goed aan, en bedenk je dan eens. Ik ben een persoon dien elk militair kennen moet. De kadet raakt in het nauw en stamelt Neem mij niet kwalijk, generaal, ik kan mjj niet te binnen brengen wie u is ik ben hier weinig bekend Welnu, dan zal ik 't je zeggen, ik ben je vorst. De arme jongen tuimelde bijna omver van den schrik en stotterde iets vanVergeving uw majesteit. De koning hield zich ernstig en zeide Al hebt je mij niet herkend, je hebt mij in elk geval niet gesalueerd, zooals men een generaal behoort te salueeren. Ik zal je dat dus leeren. OpgepastNu ben jij de koning en ik kadet ik kom hier aangeloopen en zie van den anderen kant den koning aankomen. Begrepen Ja Sire Wat ben jij Kadet, uw majesteit. Ik zeg je, dat jij de koning bent. Nog eens dus, wat ben je? De koning, uw majesteit. En ik De ko kadet, uw majesteit. Goed zoo. Jij komt dezen kant uit, en ik van daar. De koningin week glimlachend ter zijde, de kadet, beurtelings bleek en rood, liep den koning te gemoet, die, op een paar passen genaderd, halt en front maakte, het saluut bracht en in die houding onbewegelijk staan bleef, totdat de kadet, die een vrij verlegen vorst vertoonde, voorbij was. Zie zoo, nu weetje hoe je behoort te salueeren. Ja, uw majesteit. Doe jij 't dan nu. De kadet deed 't nu naar behooren. In ordesprak de koning. En nu ben ik er zeker van, dat jij je leven lang onthouden zult hoe je^ vorst je geleerd heeft om een generaal te salueeren. Goeden morgen Inderdaad, er is geen nood dat de jonker het lesje vergeten zal. Raad van State. Herbenoemd tot commies bij den raad van state J. B. Breukelman. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Riethoven W. Verhoeven, secretaris dier gemeente; van Veldhoven G. Jaspers; van Maarheeze J. A. Schepens; van Kedichem T. W. C. Merkens, secre taris dier gemeente; van Hilvarenbeek E. J. B. Verlinden; van Tegelen S. Houba en tot burge meester van Ubach over Worms P. D. Pelzer. Posterijen. Op verzoek, eervol ontslagen de surnumerair der posterijen A. H. Spaan, en als zoodanig benoemd J. A. Coopmans te Leeuwarden. Waterstaat. Benoemd tot ingenieur van den waterstaat 3de kl. D. J. Steyn Parvé en A. E. Kempees, thans asp. ing. Onderscheidingen. Aan J. J. van Kerkwijk, lid der tweede kamer is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van het Legioen van Eer. Benoemd aardrijkskunde aan heer Van Maanen, Moordrecht. tot leeraar in de geschiedenis en het gymnasium te Sneek de remonstrantsch predikant te Beroepen tot predikant te Veenendaal, de heer J. Post, predikant te Goes. *1 ïzemliJUe, 9 Januari. Heden herdacht onze geachte predikant, de heer G. P. Wijnmalen, zijn 40jarige vervulling van het predikambt in deze gemeente. Van wege zijne gemeentenaren werd hem een geschenk aangeboden, terwijl de leden en eenige oudleden van de classis IJzendijke hem mede een aandenken schonken. De commissie tot herziening van het reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de ge schiktheid voor de dienst bij de zee- en landmacht bestaat uitden generaal-majoor, inspecteur van, den geneeskundigen dienst der landmacht, C. J. van Hees, als voorzitter, den dir. off. v. gez. Ie kl. bij de marine dr. F. J. van Leent, idem bij de landmacht dr. J. van Breda Kolff, idem 2e kl. bij de landm. M. R. Timmerman, den off. v. gez. Ie kl. bij de marine C. J. van Stockum, idem bij de landmacht dr. H. A. Zegers en J. Binnendijk, en den hoofdcommies bij het dep. v. binn. zaken L. F. G. P. Schreuder, als leden. geldboete van 25 of subsidiaire gevangenisstraf van vijf dagen, terwijl aan een bediende eene geldboete van 10, subs. 3 dagen gevangenisstraf, werd opgelegd. Gisteren stonden voor de rechtbank alhier de drie Vlissingsche knapen terecht, die voor weinige weken door hunne plunder- en rooftochten te Vlissingen en te Middelburg op treurige wijze bekend raakten. Schout, oud 12 jaren, Kest, van denzelfden leef tijd, en Jansen, 14 jaren oud, die allen reeds vroeger veroordeeld werden, waren nu beklaagd van diefstal door drie personen met buitenbraak en inklimming, bij nacht, en de twee eerstge- noemden bovendien nog van 4 diefstallen door twee personen gepleegd. Wijl deze beklaagden beneden de 16 jaren oud waren, konden deze zaken voor de rechtbank alhier, in plaats van voor het hof, worden berecht. Het eerstbedoelde feit was dat zij op den avond van den 21 December te Wissingen uit eene ge sloten bergplaats eenige zakken lompen en twee konijnen hadden ontvreemd. Het tweede, dat zij op den 22 October aldaar, op verschillende sche pen, waarvan de eigenaars, die te Arnemuiden thuis behoorden, afwezig waren, na verbreking van de afsluiting, een paar horloges en een klok hadden geroofd. Een en ander werd door de verkla ringen van dertien getuigen en de voorlezing van de bekentenis der eerste twee en de erkentenis van den derden beklaagde bewezen. De twee jongste knapen, die met zooveel overleg hunne diefstallen pleegden en daarbij van niet weinig brutaliteit blijkgaven, konden niet gehoord worden, wijl zij, na herhaalde malen door den voorzitter tot stilte aangemaand te zijn, door schreien, snikken en uitroepen de zitting bleven verstoren. Het O. M. achtte de aan beklaagden te laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en meende dat aan de eerste twee beklaagden eene zeer langdurige straf behoorde te worden opgelegd. Behalve de hier tot hun last aangevoerde daden hebben zij nog veel meer op hunne rekening, q.,, a. plunderden zij te Ylissingen een speelgoed winkel en drongen zij te Middelburg een anderen winkel binnen, waarvan zjj de bewoonster wonden toebrachten. Door eene langdurige afzondering voor de be klaagden te eischen, meende het O. M. hun belang te bevorderen, wijl zij, uit hunne slechte omge ving weggenomen, bij strenge tucht en betere op voeding nog tot nuttige leden der maatschappij te vormen zijn. Tegen den derden beklaagde, die alleen wegens mededaderschap aan den diefstal van 21 Dec. te rechtstond, eischte het O. M. eene cellulaire straf van eene maand en voor de twee eersten gevangen zetting in een verbeterhuis voor den tijd van zeven jaren. De uitspraak deelen wjj later mede. Drie tappers uit Nijmegen zijn door de rechtbank te Arnhem wegens het toedienen van sterken drank aan beschonken lieden veroordeeld ieder tot eene Ter eere der verkiezing van den heer A. Buma, tot lid der tweede kamer, zijn te Hindeloopen, zijne woonplaats, een groot aantal burgers ten huize van den logementhouder Elselo bijeengeko men, om van hunne vreugde daarover te doen blijken. Toen de gekozene in hun midden kwam, gingen er daverende hoera's op. Menige feest dronk werd er ingesteld, ook door belangstellenden uit den omtrek, als van Koudum en Molkwerum. Uit vele woningen wapperde de driekleur en ook van menigen scheepsmast. Alle standen deden hun best om den avond tot een feest-avond te maken. Vreugdeschoten knalden onophoudelijk, vuur werken werden afgestoken, optochten gehouden, een en ander afgewisseld door vaderlandsche lie deren. Het feest duurde tot laat in den nacht en in zeer opgewekte stemming ging ieder huis waarts. Gisteren is te Rotterdam de stoomtramlijn Binnenweg—-Coolsingel der Delfshavensche lijn be proefd; heden zal de officieele proefrit gehouden worden met het Rotterdamsch gemeentebestuur en na goedkeuring zal Donderdag de opening van den dienst plaats hebbben. Den 3 Dec. jl. is even voorbij de groote brug over de Tji-Gombong op Java opnieuw, te 2 uren des namiddags, de spoorwegdijk afgestort, op ongeveer dezelfde plek als de voorlaatste maal. Ware een trein op de plek geweest, dan zou die onvermijdelijk van de hooge helling afgerold zijn. De heer Herret te Lawang (Passaroean, Java) heeft een uitvinding gedaan om aan koffieboonen, bereid volgens de gewone bereiding, een kleur te geven, volkomen gelijk aan die der West-Indische bereiding. De koffie ziet er zelfs beter en schooner uit, wijl ze geheel gezuiverd is van het vlies, dat men bij de W.-I. bereiding moeilijk kan doen ver dwijnen. De kleur is donkergroen, thans zoo ge zocht in den handel en steeds bij koffieveilingen in Europa de hoogste prijzen behalende. Tot het verkrijgen daarvan worden door den uitvinder geen scheikundige mengsels gebezigd. De zoon van den koperslager C. Sens, te Heusden, had van den luitenant der artillerie, aldaar gedetacheerd, in last gekregen de ledige kruit- bussen met gloeiende bouten te openen. Vroeger werden deze bussen vooraf met water gevuld; nu echter werd dit nagelaten, maar werden de bussen vooraf goed leeg geklopt. Door de vochtigheid schijnt zich echter nog kruit aan de wanden ge hecht te hebben, want zoodra de jongman met den gloeienden bout werkzaam was, had er een hevige ontploffing plaats. In een oogenblik stond hij geheel in vlam en waren zijn aangezicht en handen zwaar gebrand; hij zal waarschijnlijk blind zijn. De ruiten in de werkplaats zijn alle verbrijzeld. In Burma, in de omgeving van den door zijne gruwelen bekenden koning Theebaw is het weer niet pluis. Men beweert er dat de koning krankzinnig is, en als dit waar is, moet hij, naar Burmeesch gewoonterecht, van den troon vervallen verklaard worden. Nu willen sommigen een ouden pretendent Noungyan laten terugkomen, anderen de koningin aanstellen als regentes en wederom an deren twee neven van den koning op den troon verheffen. Zulk een verschil van meening doet bloedvergieten wachten, en de Europeanen houden zich voorzichtig binnen hunne muren, terwijl'alle winkels gesloten zijn. De Petersburgsche correspondent van de Standard bericht dat een aantal verhalen, in den laatsten tijd omtrent de nihilisten verspreid, puur verzonnen zijn. Toch heeft onlangs de politie vier menschen in hechtenis genomen, die zij langen tijd bespied had. Het waren drie mannen en een vrouw. De mannen, op de straat gevolgd, kozen opeens de partij om zelf de politie aan te vallen, doch werden spoedig overmeesterd. De vrouw werd in hare woning gevat en trachtte zich met een dolk te verdedigen. In deze woning werd het gewone nihilistische huisraad gevonden een druk pers, revolutionaire proclamaties, revolvers, valsche paspoorten enz. Bij de aanstaande opening van het Engelsche parlement doet zich de vraag voor wat men doen zal met de Iersche leden, die in de gevangenis zitten als verdachten volgens de dwangwet. De Telegraph meent te weten dat men hen zitting zal laten nemen, mits ze de gelofte afleggen min stens gedurende negen maanden geen deel te zullen nemen aan de agitatie van het landver- bond. Een dichterlijk notaris te Aix in Frankrijk heeft het burgerljjk wetboek in versmaat gezet. De man had het zeker niet druk met zijn zaken. Een dergelijk heldenfeit had reeds in het begin dezer eeuw plaats toen bij Clément te Parijs een Code Napoléon mis en vers uitkwam. Het diepzinnig wettelijk voorschrift dat het huweljjk ontbonden wordt door den dood van man of vrouw, luidde daar la dissolution dn mariage arrive Quand l'nn des deux époux touche a la sombre rive. Te Zurich is een comité gevormd om een standbeeld voor den hervormer Zwingli op te richten. Bergen op Zoom, 10 Jan. Bij de aanbe steding van den keiweg van Wouw naar Steen bergen zijn ingekomen 24 biljetten. De laagste inschrijver is C. Asselbergs Wz., alhier, voor 91,335. De hoogste A. Beijls, te 's Gravendeel voor 110,000. 11 Januari des morgens te 8 uren. xlkill DIE plaatsen, Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornosray Ba- rora. afwijk. -f- 2.2 4- 2.3 2.7 5.5 5.9 2.2 5.1 3.2 1.0 3.9 2.7 6.7 6.6 7.3 4.5 5.4 25.1 7.1 7.8 Wind- I Tem. Toe- I stand Pera" kracht.lacht. richt. W ZW ZW wzw ZW WNW stil z w wzw ZW ZW ZW z WZW z NW w wzw betr. z. bew. z. bew. betr. betr. betr. regen betr. regen betr. betr. betr. betr. betr. bew. betr. betr. 1. bew. 1. bew. 6 6 7 7 5 7 7 1 6 5 2 O 9 0 5 8 3 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.7 D. des namiddags Thermoraeterstand te Middelbnrg. 10 Jan. 's avonds 11 uren 42 gr. 11 's morgens 8 uren 45 gr. 's middags 1 uur 48 gr. 's avonds 5 uren 48 gr. F. De nota door de Engelsche en Fransche regee ringen aan hare consuls bij den khedive gericht, is in haar geheel openbaar gemaakt, en uit den inhoud blijkt dat de eerste telegrammen destrek king goed hebben weergegeven, hoezeer deze nog uitgebreider is dan werd gemeld. »De beide regeeringen, leest men er, zijn ten nauwste vereenigd in het vaste besluit om door vereenigde pogingen alle oorzaken van binnenlandsche en buitenlandsche verwikkelingen af te weren, welke het in Egypte gevestigde regime mochten bedrei gen. Zij twijfelen niet dat de openlijk uitgedrukte verzekering van dit haar vaststaand plan zal bijdragen tot het voorkomen van gevaren, welke de regeering van den khedive kan te vreezen hebben, gevaren welke daarenboven Engeland en Frankrijk verbonden zouden vinden om ze onder de oogen te zien. Zij hopen dat de khedive zelf uit deze verzekering het vertrouwen en de kracht zal putten, welke hij noodig heeft om over Egypte en de Egyptenaren het bestuur te voeren." De bedoeling van de aangehaalde woorden is zeker niet onduidelijk. De Times kenschetst ze als eene waarschuwing aan ieder dien het mag aangaan, wat gebeuren zal, indien het tegenwoor dig regime in Egypte wordt bedreigd. Men zou er in Engeland niet gaarne toe overgaan, zegt het «ft/-blad eenigszins verlegen met Engelands martiale houding, maar er toch in berusten. Worden de intriges des sultans gevaarlijk, hetzij hjj uit eigen beweging handelt of een speeltuig is in de handen van anderen, dan zal hij staan voor het veto van Frankrijk en Engeland, en ofschoon de zaak dan waarschijnlijk eene Europee- sche quaestie zal woiden, is het niet waarschijn lijk dat de sultan bij de oplossing zal winnen. Wordt echter de rust in Egypte door de nationale partij bedreigddan is de weg voor Engeland en Frankrijk duidelijk aangewezen. In elk geval zou onder zulke gebeurtenissen Egypte het meest ljjden. Zoo tracht de groote echo van Engelands open bare meening het gevaar te bezweren; want eene gewapende tusschenkomst van twee mogendheden op zulk een gewichtig punt zou een politiek tijd perk openen, waarvan de uitkomsten niet te voorzien zijn. De correspondent van het blad te Alexandrië houdt het ervoor dat de boodschap van heide mogendheden voor het oogenblik haar doel heeft bereikt, doch geene oplossing der quaestie zal teweeg brengen. Wat er ook achter moge zitten, de Turksche invloed werkt sterk te Cairo. Overal in de hoofdsteden wekt deze wolk aan den politieken hemel eenige sensatie, waaruit men echter niet behoeft af te leiden dat de hui zal losbarsten. Vóór men gisteren in den Duitschen rijksdag voortging met de bespreking der interpellatie- Von Hertling had eene vermakelijk scherpe discussie plaats. De regeering had machtiging gevraagd om den verspreider van een in Zwitserland gedrukt geschrift te vervolgen, waarin de rijksdag was beleedigd. De rapporteurs adviseerden om deze machtiging niet te geven, en de heer Richter drukte den wensch uit dat men den rijksdag niet meer met zulke vragen zou lastig vallen, vermits de vergadering door niemand meer beleedigd werd dan door de ministerieele pers te Berlijn en tegen deze nimmer vervolgingen worden ingesteld. Een van Bismarck's famuli, de minister van binnenlandsche zaken Von Bötticher, viel de moeilijke taak ten deel om te antwoorden, wat hij vrij onbeholpen deed. Dit was den man niet toe te rekenen, want zijn zaak was slecht, en Richter ging voort, zeggende dat de officieren van justitie in Duitschland geen onafhankelijke amb tenaren zijn, dat ze behooren tot het slag van lieden dat naar het laatste keizerlijke manifest, de verkiezingsbeweging voor de regeering moet drijven. En dr. Braun kwam toen met wat selbst Erlebtes voor den dag. Hij had eens een brief gehad van een officier van justitie, of hij niet eene

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2