1882. N° 8. 125e Jaargang. Dinsdag 10 Januari. FEUILLETON. Middelburg 9 Januari. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 4-7 regels 4,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. LBIIRGS De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 11 Januari 1882 des na middags te 2t uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 7 Januari 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. Over de in ons nommer van Zaterdag aangewezen informaliteiten, welke bij het overbrengen der stembussen uit de onder-kies districten naar het hoofdbureau te Middelburg gebruikelijk zijn, ontvangen wij van den voorzit ter van het hoofdbureau den volgenden brief. Geachte Redacteur In uw geacht blad (no. 6 van 1882) las ik, dat men u opmerkzaam heeft gemaakt „dat art 53 der (kies)wet in verschillende onder kiesdistricten op Walcheren en aan het hoofd bureau te Middelburg voortdurend wordt, en ook bij de verkiezing op 3 dezer, weder is geschonden." Hoewel niet gewoon om mijne ambtelijke daden in dagbladen te verdedigen, meen ik op deze beschuldiging, voor zooveel zij tegen het hoofdbureau eri dus tegen den voorzitter van dat bureau gericht is, het stil zwijgen niet te mogen bewaren, omdat zij niet alleen mij, maar ook mijne geachte ambts voorgangers treft. Ik ben toch van oordeel dat de wet, in gezonden zin opgevat, door het hoofdbureau in het minst niet geschonden is. Volgens art. 53 moet de stembus van het onder-kiesdistrict „overgebracht" worden „naar" den voorzitter van het hoofdbureau, die volgens art. 54 de stembussen „bewaart." De wet zegt niet, dat de bussen den voor zitter overhandigd of ter hand ge steld moeten worden, laat in het midden of tij ze persoonlijkin ontvang moet nemen en zwijgt over de plaats waar en de wijze waarop hij ze moet bewaren. Van bewijzen van ontvangst spreekt de wet niet. De wetgever heeft m. i. alleen deugdelijke waarborgen gewild, dat de stembussen in ongeschonden toestand op den dag der opening zouden aanwezig zijn. Maar hij heeft den eisch niet willen stellen, dat de voorzitter van het stembureau b. v. te Middelburg van Dins dag, des namiddags ten 4 uur, tot Donderdag, IS DOOR JESSIE FOTHERGILL. HOOFDSTUK IX, iïfrace is bezorgd. »Ik zou in het geheel geen acht op haar geslagen hebben als gij niet verkozen hadt ver liefd op haar te worden. Maar nu gij haar wilt trouwen, begin ik haar natuurlijk te beoordeelen en hoe meer ik haar leer kennen, hoe meer ik gevoel dat zij niet half goed genoeg voor u is en u niet op prijs stelt." »Dat is gekheid en nog erger dan gekheid," zei hjj ernstig, ja bijna streng, »en ik moet u verzoeken zoo iets niet meer te zeggen." Zoo duurde het gesprek nog een poos voort. Grace hield eerst voet bij stuk en zei allerlei onaange name dingen, zoolang Philip koel en strak bleef, maar zoodra hij de wapenen der teerhartigheid en overreding aangordde, volgde er een kus en een gefluisterde belofte, onder tranen, om alles te doen wat hij verlangde, liever dan hem te bedroeven. »Maar Philip", zei zij met haar arm om zijn hals en zeer zacht fluisterende, »ik ken iemand {lis piper beteekent dan tien juffrouwen Fairfax, des morgens ten 9 uur, hetzij ten raadhuize, hetzij in zijne particuliere woning permanent aanwezig zou zijn om de 44 stembussen uit de onder-kiesdistricten, naar gelang ze hem in die 41 uren zouden aangeboden worden, persoonlijk in ontvang te nemen. De wetgever heeft verder den voorzitter evenmin willen verplichten om die stembussen per soonlij k te bewaken, als hij, zeggende (art. 54)„de voorzitter brengt de bussen in de voor de opening bestemde zaal," bedoeld heeft, dat de voorzitter die 44 bussen per soonlijk d. i. eigenhandig in de zaal moet dragen. En nu meen ik, dat de door den wetgever verlangde waarborg gegeven is, wanneer de bussen, die op zeer verschillende tijdstippen aangebracht worden, ten raadhuize te Middel burg aan een door burgemeester en wethouders aangestelden beambte -hoedanig een ook de concierge is, daartoe opzettelijk door het gemeentebestuur aangewezen, worden ter hand gesteld, die ze in een daartoe bestemd ver trek, dat voortdurend gesloten blijft en waarvan die beambte alleen den sleutel heeft, plaatst. De voorzitter zou ze in zijne eigene woning niet veiliger kunnen bergen. Ze zijn des Donderdagsmorgens door het stembureau onder zocht en ongeschonden bevonden. Er kan naar mijne bescheiden meening in cam van wetschennis geene spraak zijn. En dat is niet alleen m ij n e meening, maar gelijk ook door u erkend werd steeds de meening geweest van mijne voorgangers. Van 1850 tot 1871, onder de burgemeesters Paspoort van Grijpskerke en Bijleveld van Serooskerke, en van 1871 tot 1880 onder den burgemeester Schorer, thans commissaris des konings in Noord-Holland, is steeds alzoo ge handeld en ik heb bij mijn optreden in ^80 geene reden gevonden om te breken met eene gewoonte, ingevoerd en bestendigd door man nen, die in administratieve betrekkPn vergrijsd waren of hunne sporen hadden verdiend. Wat de overbrenging der stembussen door een ander dan den jongsten stemopnemer be treft, daarover zwijg ik, omdat het hoofdbureau daar niet verantwoordelijk voor gesteld kan worden. Niemand zal toch willen beweren, dat de voorzitter de stembus alleen mag aan nemen uit de handen van hem, die zijne iden titeit met den jongsten stemopnemer heeft bewezen. Maar hoe zou ook geconstateerd kunnen worden, dat de persoon, die de stembus brengt, w e r k e 1 ij k de jongste stem opnemer uit een veraf gelegen onder-kiesdistrict (b. v. Koewacht of Overslag) is zoo goed, en met zulk een trouw hart en ik had zoo gehoopt dat die de vrouw uwer keuze zou zijn." StilGrace. Gij weet niet wat gij zegt. Als gij niet oppast pleegt gij verraad jegens een Vriendin", zei hij onstuimig; maar Grace zag een donkeren "blos op zijn gelaat komen en was benieuwd of hij geraden had wie zjj meende. Als hij die twee harten van Thekla en Angela slechts in hun ware licht wilde beschouwen, wat zon zij dan gelukkig zijn! Maar zij bedacht dat broeders op dat punt spreekwoordelijk eigenwijs zijn. Zij deed evenwel haar best om zich zoo goed mogelijk in het geval te schikken en den zin van den verblinden jongen man te doen, omdat zij hem zoo innig lief had en niets liever wenschte dan zijn geluk, Zij was dus ontzaglijk lief tegen Angela; zocht haar op, verzocht haar des avonds bjj zich en kwam altijd tot het besluit dat er geen enkel onderwerp was waarover zij met juf frouw Fairfax prettig kon praten; zoodat zij zich ten einde raad tot Mabel wendde en die begon te vertroetelen, Omdat zij vond dat zjj er zoo mager en teer uitzag. Zij had het vreeselijke geheim in stilte aan Thekla verteld, voor wie zjj het ook niet had kunnen verbergen en het was ook niet te ver wachten dat Grace in haar groote droefheid zich het genot zou ontzeggen om hare vriendin de gedachten te openharen, die zij anders in haar eigen boezem zou moeten smoren. »Let op mjjne woorden", zei zjj op zekeren Zelfs bij de uitlegging en bij de toepassing van de kieswet wachte men zich voor letter knechterij. Aanvaard enz. Middelburg, P IC K 8 Januari 1882. Burgemeester van Middelburg. De gemeenteraad van Middelburg zal, op Woens dag den 11 Januari a. des namiddags te 2j uur een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukkenvoorstel van burg. en weth. tot wijziging der jaarwedden van leeraren bij de burgeravondschoolvoordracht ter voorziening in de vacature van onderwijzer op de school C; aan beveling voor leeraar aan de burgeravondschool aanbeveling van een lid der commissie van toe zicht over de manégevoorstel tot af- en over schrijving en beschikking over onvoorziene uit gaven, gemeente-begrooting 1881. De op aanstaanden Woensdag te houden ver gadering van de afd. Middelburg der Vereen, t. b. v. fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, be looft zeer belangrijk te zijn. De heer P. Polet, directeur der gemeentelijke gasfabriek, zal eene lezing houden over gasfabricatie, welke lezing door eene ter vergadering aanwezige gasfabriek op kleine schaal zal worden toegelicht; terwijl, naar wij vernemen, de heer Polet voornemens is zijne lezing bovendien door teekeningen te ver duidelijken. Ook zal de heer J. Sanders verslag uitbrengen betrekkelijk de huisvlijtschool en zullen de leden gelegenheid hebben over de vorderingen van de leerlingen te oordeelen. De mailberichten nit Atjeh luiden ditmaal zeer gunstig. De »maraudeurs," met welken titel, zooals men weet, die vele Atjehers worden aange duid, welke er alleen op uit zijn om ieder, die de Nederlandsche uniform draagt, de hersens in te slaan, lieten weinig van zich merken. Daarentegen lijden ze veel aan koorts en buikpijn. Dit laatste wordt, van Nederlandsche zijde, als iets zeer heugelijks gemeld. Men behoeft niet te vragen hoe veredelend het oorlogsbedrijf, dai> volgens maarschalk Von Moltke het materia lisme ondermijnt, op de menschelijke natuur werkt Alleen de tijgers houden vreeselijk huis in het veroverde land. Ruim 5000 inlanders moeten te Soerabaija aan de cholera gestorven zijn. De ziekte moet zich thans in de Lampongsche districten (Sumatra) vertoond hebben. Yoort worden uit Madura eene verstijvings-ziekte" onder de koeien en paarden en uit Palembang klauwzeer en tongblaar gemeld. Naar wij vernemen zal de vroeger door ons aangekondigde uitvoering van kamermuziek, door het quartet-Becker, alhier plaats hebben op "Vrij dag den 13en dezer. namiddag, »het eindigt met een ramp. Philip is betooverd, Thekla. Gjj kunt het zien aan den glans in zijne oogen en hooren aan de onbedui dende praatjes, die hij zich verwaardigt met haar te houden. Of hij zit haar aan te staren en dan ziet zij hem van tijd tot tijd aan en glimlacht. Hoe verfoei ik dien glimlach van haarAlsof twee menschelijke wezens hun geheele leven kon den blijven staren en glimlachen! Weet gij waar zij over moesten praten, als er iets ernstigs aan de zaak was? Wel over zijn werk, zijne voor uitzichten en hoe zij hem zou kunnen helpen en hoe zij zouden moeten beginnen. Maar in plaats daarvan praten zij, als zij praten, allerlei onzin over muziek en zingen en verzenBa 1 Zij liep door de slaapkamer van Thekla, waar deze ontboezemingen altijd plaats hadden, terwijl Thekla, toet op elkaar geklemde lippen, blijkbaar in haar werk verdiept zat. »Het vervolgt mjj en maakt mjj rampzalig t vervolgde Grace. >Hoe ik het ook beschouw, ik zie niets dan ellende. Als zij hem bedankt zal hjj radeloos, krankzinnig, of zoo iets worden. Hjj is zulk een dwaze jongen, zulk een lieve dwaze jongen. En als zij hem neemt Praat nu om 's hemels wil toch eens over Wat andersIk kan het niet langer aanhooren het verveelt mij. Wat kan het mij schelen zei Thekla scherp. En Grace, midden in haar volzin gestuit en hare vermoedens bevestigd ziende, barstte in tra nen uit. Tlissiiisen, 9 Jan. Het lichtschip van den Noord-Hinderbank is van zijne ligplaats wegge dreven, en ligt thans 2 Duitsche mijlen beoosten die bank, Het stoomschip De Schelde is derwaarts vertrokken De Duitsche Reichsanzeiger behelst de terugroe ping van den tegenwoordigen gezant bij het Ne derlandsche hof, Yon Caniez Dallwitz en zijn pen sioneering onder benoeming tot wirklicher Geheim- rath met het praedicaat Excellentie. De burgemeester van Sneek heeft hij het voorlezen der stembriefjes niet altijd gelezen A. Buma uit Hindeloopen, of W. M. Oppedijk, maar, zooals hij zelf zeide, las hij ten slotte kortheidshalve: Buma of Oppedijk. »De man heeft zijn eed geschonden," galmt de Standaard. Of de burgemeester, die indertijd de stembriefjes met den naam mi. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, heeft voorgelezen, ook telkens dien geheelen naam uitsprak, dan wel evenals menig burgemeester »zijn eed heeft ge schonden?" Doch misschien stond die laatste naam niet zoo op de briefjes. Maar dan was overeenkomstig de opvatting van de Standaard de persoon niet duidelijk aangewezen, en zou de verkiezing van den heer Yan der Hoop vernietigd moeten zijn. Wij herinneren ons echter geen antirevolutionair pro test tegen diens toelating. Vad De heer mr. W. Wintgens heeft achter de uit gaaf van een nieuwen bundel zijner Parlementaire redevoeringen (1879—1881) een betoog gevoegd over de vraag, of de domeinen, aan prins Frederik bij de wet van 1816 toegewezen, thans aan den staat vervallen. De heer Wintgens komt op taal-, geschied- en rechtskundige gronden tot de slotsom, dat die wet een apanage bedoeld heeft, hetwelk volgens het gemeene recht omtrent die instelling door mannen aan mannen kan worden overgedragen, zoodat de zonen, uit dochters van den prins ge- horen, er geen recht op hebben. Dit is de uit legging, welke door alle schrijvers over ons staatsrecht aan de genoemde wet is gegeven. Koherdam, 9 Jan. Alhier is sedert eeni- gen tijd eene commissie tot veredeling van volks vermaken werkzaam. Dat zij hare taak goed opvat en medewerking vindt, kan blijken nit het programma voor de uitvoering, welke zij tegen Zondag 15 dezer aankondigt. Dat programma omvat eene muzikale uitvoering met medewerking van een quartet uit Rotte 's Mannenkoor, en de opvoering van Faassen 's tooneelspel De Werksta king door het tooneelgezelschap van Van Zuylen» Zoowel de zangers als de tooneelisten verleenen geheel belangeloos hunne medewerking. Tegen eene entree van slechts 10 cent de per soon zal de mindergegoede klasse zich een genot vollen avond kunnen verschaffen. Met eene mu ziekuitvoering, vroeger gegeven, had de commissie een uitstekend succes. Hulde aan hen, die aldus Ondanks haar bezorgdheid voelde zij ziet eciitei1 toch in staat om met Philip naar het bal te gaan^ dat mijnheer Starkie zou geven ter eere van het huweljjk van mijnheer Grey. Alle eerste klerken van het kantoor waren genoodigd, benevens Vele andere gasten en ieder van de klerken mocht twee dames meebrengen. Philip zou Grace en Angela mee nemen, ofschoon de laatste nog altijd niet tot hem gezegd had: »ik bemin u en ik wil uw vrouw worden, zoodra gij aan trouwen kunt dpnken." Zulke alledaagsche, prozaïsche woorden waren niet over hare beminnelijke lippen geko men. Toespelingen, halve beloften, halve beken tenissen, lieve woordjes, lange, veel beteekenende blikken, dat was al wat hem vergund was, maar het was genoeg om Philip in een koortsachtige span ning te houden en hem in een paradijs vol illusiën te doen voortwandelen. Eenige leden der familie Berghaus gingen ook naar het bal en er was afgesproken dat men alle maal op hetzelfde uur van huis zou gaan en dus bijna gelijktijdig op het buiten van den heer Starkie aankomen, dat ongeveer vijf mijlen buiten de stad lag. Angela had hare lippen geopend om eenige woorden over haar toilet te uiten. Daar zij in lichten rouw was kon zij niet anders dragen dan zwart en wit, en daar zij zoo arm was moest haar japon eenvoudig zijn en in huis gemaakt worden. Zij hechtte zeer veel aan dat »in huis gemaakt" en dus werd de japon in huis gemaakt en wel hoofdzakelijk door de nijvere vingers van

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1