Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. -V - 1 'v toch niet veel helpen. Want de kiezers, die an ders zouden zijn te huis gebleven en nu naar het stembureau gaan om later niet op de lijst der onverschilligen te prijken, kunnen blancobriefjes in de bus werpen, waarover natuurlijk geen con trole kan worden uitgeoefend. «Ging men bij een gemeenteraadsverkiezing aldus te werk, nadat gebleken was dat de be noemde alle uitgebrachto stemmen op zich ver- eenigd had, dan zou het met het geheele geheim der verkiezing gedaan zijn. En toch belet de kieswet zoo iets niet. Een bewijs te meer voor de rn.eer.ing, dat wel voor de individueele stemming het beginsel van geheimhouding op straffe van nietigheid is aangenomen, maar niet voor de collectieve stemming. En toch was dit laatste het hoofdargument der tweede kamer, waarom zij niet wilde onderzoeken of de briefjes van Retranchement bij de vorige verkiezing te recht als van onwaarde waren ter zijde gelegd." Wij ontvingen nog opgaven van het aantal gestemd hebbende kiezers uit de volgende onder kiesdistricten Aantal 3 Jan. 29 Nov. kiezers. Aardenburg 61 64 St. Kruis 16 77 17 Eede 11 11 Groede 71 66 73 Nieuwvliet 19 17 21 Biervliet 36 32 47 Hoek 39 33 50 Kadzand 33 29 37 Meliskerke 31 24 34 Domburg 40 28 41 Verbeterde opgaaf. Alhier is door 160 personen aan het gemeente bestuur vergunning gevraagd om na 1 Mei 1882 voort te gaan met den kleinhandel in sterken drank. Wijl hier in den regel een tweehonderdtal perso nen als tapper, slijter of kroeghouder van patent voorzien waren, wordt het aantal gelegenheden om sterkendrank in 't klein te bekomen met nagenoeg veertig verminderd. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg gedurende de 2e helft van de maand No vember 1881. Ponse, AmsterdamGylman, Amsterdam; Cohen, Eindhoven; E. A. van Hoek, 's Gravenhage Adriaanse, HeinkenszandMej. M. H. Maedio, Utrecht; Pieter Dekker, Westkapelle. Briefkaart: O. Esmanzier, Amsterdam. Door het telegraafkantoor alhier werden in het afgeloopen jaar 35426 telegrammen behandeld. Verzonden werden 16532 en ontvangen 18880 telegrammen, terwijl 14 telegrammen opgenomen en verder gesind werden. Naar wij vernemen zal in het begin der vol gende maand een stoombootdienst voor goederen en vee tusschen 's Hertogenbosch, Gorinchem, Zie- rikzee, Middelburg en Vlissingen, worden geopend. De dienst zal geschieden met het op het etablis sement van de heeren J. en K. Smit te Kinderdijk nieuw gebouwd schroefstoomschip Zeelandia. De heeren Faro Dhont alhier zullen als hoofdagenten yan deze onderneming optreden. BresUens, 3 Jan. De zoogenaamde lenden- ziekte onder de paarden blijft in deze streken nog steeds heerschen. Thans zijn er op de hof stede van J. Ph. Salomé onder Groede vijf paarden in zeer bedenkelijken toestand en bij de wed. de Miliano aldaar ook weder twee paarden aangetast. Yerselte, 4 Jan. In 1881 is in de rijks postspaarbank alhier ingebracht 1709.75 en uitgehaald 370.12, zoodat het totaal der inlagen 1339.63 blijft. Te Gent heeft zich gevormd een Société anonym e des huitribes de Zélandemet een kapitaal van Burgerwichten Kinderen van winkeliers, kinderen van afgescheidenen, kinderen van aller lei akelige menschen." »Ik kan niet zeggen dat ik hen zoó akelig vind". »Gij zijt wanhopig gesteld op alles wat laag en gemeen is". «ZooZei Mabel het hoqfd opheffende, met flikkerende oogen en een verhoogden blos, bereid om deze liefelijke aanmerking te beantwoorden. Doch eensklaps klèmde zij de lippen op elkaar, boog zich over haar werk en zweeg na dat eene onbedwingbare: »Zoo!" stil. »Hoe laat begint dat heerlijke feest?" was Angela's volgende vraag. »Om half 10 komen zij ons afhalen en het is nu half negen." Half negen! Verbeeld je op zulk een dag uit te gaan voor een picnic. Een vacantiedag van de Bank bovendien! De heele stad trekt naar buiten en wij zullen net een troepje van een pleiziertrein lijken. Ik voor mij, ik zie het ge noegen van dergelijke tochten niet in." x.Waarom gaat gij dan mee, als gij er geen lust in hebt?" «Hoe bespottelijk zijt gij toch! Ik moet natuurlijk gaan? Wat zou ik hier denheelendag uitvoeren? Er zullen behalve ons nog twee of drie menschen zijn. Wat krijgt men toch gauw genoeg van eikaars gezelschap!" »Dank u wel voor het compliment." »Nu, gij zult toch moeten toegeven, Mabel, 1 millioen fr. in 10.000 aandeelen, om oesterban- ken aan de oevers van Schelde en Noordzee aan te leggen. De stichters ontvangen voor zekere terreinen aan de Schelde 2500 volgefourneerde actiën. Op de overige wordt 5 pet. gestort. Biervliet, 2 Januari. In deze gemeente blijft eene ellendige afdoening van zaken voortduren. Het is nu meer dan 14 maanden geleden, dat de oproeping voor onderwijzeres in de handwerken plaats had. Sollicitanten meldden zich aan, en toch volgde geene benoeming. Nog drie sollici tanten kwamen de vorige week opdagen. Nu dè aandacht op dit niet alleen staand ergerlijk feit door de hoogere autoriteit gevestigd is, zal de benoeming moeilijk achterwege kunnen blijven. Halve maatregelen worden genomen om onder wijzerspersoneel te bekomen, en toch heeft de eenige hulponderwijzer ongeveer 225 leerlingen in zijn schoolvertrek te onderwijzen, en op te voeden? De schoolgebouwen zijn reeds voorlang afgekeurd en plaatsruimte ontbreekt voor alle leerlingen. Drie raadsleden, t. w. de heer Cornelis en twee tegenstanders, komen thans ter raadsvergadering. Hoe het daarin toegaat, blijkt uit de stemmingen die de vorige week voorvielen, tot samenstelling van een stembureau. Drie stemmingen hadden plaats, en toen had men nog slechts éen plaats vervangend lid aangewezen. De St.-Ct bevat de wet tot vaststelling der be grooting van N.-I. voor 1882 (Hoofdstuk I, uitga ven in Nederland). Bij hun aanstaand vertrek naar Engeland zullen Z. M. de koning en de koningin met een Neder- landsch oorlogsschip de reis doen en, van een groot gevolg vergezeld zijn. In Engeland zullen de liooge bezoekers de gasten zijn van koningin Victoria. Prov. blad no 137 bevat een besluit van den commissaris des konings in Zeeland, waarbij de bepalingen omtrent de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud van het rijk, ingeval van dooiweder, worden gewijzigd. Het eigendomsrecht der Vlissingsche Courant is door den heer F. H. Schiffer overgedaan aan den heer F. van de Velde Jr te Vlissingen. Van de 73 kleinhandelaars in sterken drank te Ter Neuzen zijn 67 aanvragen ingekomen om met dien verkoop den 1 Mei a. s. te mogen voort gaan; te Hoek hebben 11 van de 18 gëpatenteerden en te Hontenisse 66 van de 85 het verzoek om vergunning aan het dagelijksch bestuur gericht. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft, naar de Dordr. Ct meldt, uitnoodigingen gericht aan de liberale kiezersvereenigingen te Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam, Delft, Schie dam, Utrecht, 'sHage en Middelburg tot het houden van een vergadering op 21 dezer, waarin de middelen zouden worden besproken om de liberalen in den lande, zoo mogelijk, tot overeen stemming te brengen over een eventueele verla ging van den census. Het bestuur der AD t. bev. v. landbouiv en veeteelt in Zeeland hebben wij weder te bedanken voor de toezending van haar Almanak voor 1882, zijnde de zesde jaargang van dit nuttige en handig ingerichte jaarboekje. Ook Staring's Almanak voor den landman werd ons door den uitgever Tjeenk Willink te Zwolle gezonden. Diens inhoud is natuurlijk rijker dan die van den straks gemelden, dewijl hij voor een grooter lezerskring bestemd is. Voorts kregen' wij nommer 1 van eene Nieuwe Landbouw-Courant, onder redactie van G. Reinders en H. Goeman Borgesiustwee namen die veel beloven. Zij is de afzonderlijke uitgave van de sedert drie jaren wekelijks in het Zondags bijvoegsel van de N. Gron. Ct opgenomen Land- bouw-kroniek, zijnde eene verzameling belangrijke opstellen. dat gij eigenlijk geen gezelschap voor mij zijt gij—" ,7'. «Neen dat geloof ik wel. Men kan bruik baar zijn als modemaakster, zonder nog een ge schikt gezelschap voor zijne klantén te zijn." «O! alsof ik dat bedoelde! Wat zegt gij akelige dingen. Gij weet heel goed wat ik meen Gij zijt nog een kind." »Ik dacht dat kinderen het bést safiiési konden omgaan" zei Mabel met een ondeugend lachje. »Wat? In alle geval is er van daageen menschelijk wezen dat amusanter zal zijn, dan mijne aangebeden leerlingen en hunne beminne lijke ouders." Mabel antwoordde»niet, maar haar ffijne wenk brauwen werden samengetrokken terwijl Angela op een zachter toon voortging, als wilde zij éen vraag of een aanmerking uitlokken »Die arme mijnheer Massey Hierop ontving zij ook geen antwoord, maar Mabel kreeg een kleur en gaf een ongeduldigeh ruk aan den hoed, dien zij opmaakte. »Hij moet wezenlijk een heel aangenaam mensch zijn, ondanks zijn onuitstaanbare zuster" vervolgde Angela. »Als gij Grace bedoelt, die vind ik 1 volstrekt niet onuitstaanbaar." «Niet tegen u misschien; maar als gij het ongeluk had van twintig jaren oud te zijn en een voorwerp van bewondering voor haar broeder, zou zij u ook met haar onheusche manieren beleedigen. Onder haar meer algemeenen titel begroeten wij deze uitgave met ingenomenheid, in de hoop dat zij tot een nieuw en zelfstandig landbouwkundig blad moge opwassen. Daaraan bestaat, naar onze meening, in ons land inderdaad behoefte. Derden op Xoaiii 3 Jan. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer dr. De Meulmeester met 169 stemmen. De heer De Plönnies verkreeg 138 stemmen. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag, 7 Jan. a., niet plaats hebben. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Zuidholland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 7 Jan. a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het-stoomschip,, uiterlijk 's morgens vóór 11 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De bij de Indische begrooting van 1882 aange nomen afschaffing der Panden-diensten (verplichte èn onbetaalde persoonlijke diensten der inlanders aan hunne hoofden), vindt onder hen, die zich met koloniale zaken bezig houden, slechts bij uitzondering eene billijke beoordeeling. Aan den eenen kant staan de behoudsmannen, die iedere verandering afkeuren, omdat zij in iederen steen, welke aan het gebouw van ons koloniaal bezit verlegd wordt, het begin der instorting van het geheel zien. Dezulken zijn natuurlijk onvoor waardelijk tegen de afschaffing. Aan den anderen kant die vrienden van Indie, welke een ideaal van koloniale politiek in hun hoofd hebben, dat hun nog nooit gelukt is aan anderen, misschien ook niet aan zich zeiven, duidelijk te maken. Volgens hen is al wat door de liberale richting in het bestuur onzer koloniën tot dusver verricht is, niets dan «duitenplaterij," schermen met woorden, schijn-liberalisme, waar achter de herboren en aanhoudend zich voort plantende Droogstoppels en Slijmeringen hun spel drijven. Wat met de beste bedoelingen voor Indië en de inlanders beraamd wordt, is volgens deze idealisten, niets dan een nieuwe vorm om Indië uit te zuigen en onszelf vet te mesten. Onnoodig te zeggen, dat in het oog van deze beoordeelaars, ook de afschaffing der Panden-diensten een schijn-maatregel is, dewijl de hoofden zullen voortgaan ze te vorderen en de inlanders ze te verrichten. Daarentegen is de éen gulden hoofd geld per jaar, welke de inlander te betalen zal hebben in ruil voor de afschaffing der diensten en waarmede de hoofden schadeloos gesteld zullen worden, volgens de bedoelde Javanen-vrienden, een middel tot verrijking der schatkist, waartegen geen enkel voordeel voor den Javaan overstaat. Tusschen deze twee zienswijzen, welke hierin overeenstemmen dat ze beide tot volslagen stil stand zouden leiden, beweegt zich het liberalisme, dat bezadigd en met kennis van zaken, binnen de grenzen door onze koloniale macht getrokken, naar verbetering van Indie's toestand streeft. In dit stelsel is de afschaffing der Panden-dien sten, welke sedert jaren overwogen, in Indië van de meest verschillende kanten onderzocht en ten laatste door een conservatief gouverneur-generaal als de heer 's Jacob en een zoo gematigd bewinds man als de minister Van Golstein aanvaard is, een maatregel waarvan volstrekt geen wonderen, maar wel degelijk eene trapsgewijze verbetering in den toestand van den inlander te verwachten is. Die zienswijze vinden wij bevestigd in den volgenden brief aan het Alg. Dagblad van NL «Ik acht, op groud van jarenlange ondervinding, in de binnenlanden in meer dan een streek opgedaan, de intrekking der pantjenAiensten een zegen en een grooten stap tot verbetering der heerendiensteu, te meer als ze leidt tot een behoorlijke regeling der grondslagen, waarop die diensten rusten, hetgeen bij lange na nog niet het geval is. «Men moet hebben gezien, hoe de pantjen diensten een druk waren op de districten nabij hoofdplaatsen gelegen, Waarljjk de wijze waarop die zusters jaloersch zijn op hunne groote, lompe broeders is bespot telijk. Zij schijnen zich te verbeelden dat elke vrouw die hen ontmoet hen wil inpalmen. Thekla Berghaus is even zot op Herman, alsof ik naar zoo'n kind zou kijken. »Het is de vraag of zoo'n kind wel naar u zou kijken. Het komt mij voor dat Herman geen oogen voor iemand anders heeft dan voor Grace Massey." Grace Massey!" riep Angela toornig uit! «Begrijp eens hoe slimHet zou een schitte rende partij voor haar zijn; de Berghauses zijn zoo rijk." «Maar het zijn beiden nog kinderen," merkte Mabel aan. «Dat zijn het!" stemde Angela in; daarna bleef zij nog een poos stil liggen, totdat ze lang zaam opstond zeggende»het is geloof ik tijd om mij te gaan kleeden." «Kleeden voor een buitenpartij om den dag in de bosschen door te brengen «Ik hoop dat gij dien hoed in tijds klaar zult hebbenwij hebben niet veel tijd meer te verliezen" antwoordde haar zuster. «Ik zou wel eens willen weten" voegde zij er peinzend bij hoe veel iemand als Philip Massey in het jaar ver en wat zijne vooruitzichten zijn." «Wat kan dat ons u schelen bedoel ik?" dient zei Mabel. «Lieve kind, dat kan mij heel veel schelen, want ik ben zeker dat hij mij van daag zal om er alle onbillijkheid van te beseffen. Die districten moesten soms 100 pCt. meer diensten presteeren dan andere. »En dan dat gescharrel met die pantjensover wier luiheid en onwilligheid de hoofden bijna allen eenstemmig zijn, terwijl ze hen niet kias durfden aanspreken uit vrees voor de vrij barre strafbepalingen. «Niet alleen leveit het ui et uitkomen en slecht werken een bron van dagelijksche klachten, tot groot verdriet van de viedonos en mindere hooiden, maar ook de verstand- houidng tusschen pantjens en hun meesters werd er met beter op, en in dat opzicht is de afschaffing reeds een goed ding, al neemt men uiet eens in aanmerking, dat de panjens aan hun eigen werk, den landbouw, werden onttrokken, om voor het grootste deel onnut werk te doen. «De hoofden zullan ook door de afschaffing der pantjens in de regeling der heerendiensten en de controle erop, op een onpari ijdiger standpunt staan. «Wel verre dat hun prestige er door zal lijden geloof ik, dat het er door rijzen zal want hoe minder de kieine man in zijn hoofd een ondrukke.i; behoeft te vreezen, hoe meer zijn genegenheid,zal toenemen, en hoe toegankelijker hij zal worden voor zijn lessen en bevelen. «Hat een hoofd van de helft, ja van een derde volk, mits in vasten dienst en bezoldigd, evenveel diensten zal trekken als van de thans met weerzin uitkomende en werkende pantjens behoeft geen lang betoog. Een wedono zei mij nog onlangs «met Vu vast volk zal ik beter gediend zijn, en de rest beschouw ik als verbetering van mijn traktement". En zoo is het ook met de mindere hooiden, «Ook de hoofden zullen minder knutselwerk laten verrichten, dan ze nu laten doen, omdat de pantjens er eenmaal zijnzij zullen beter de waarde van betaalden en geregelden arbeid leeren btseffen (door vast daarvoor aangewezen volk) en dat kan aau de toepassing der overblijvende heerendiensten te stade komen, waarmee nu nog dikwerf genoeg brooddronken wordt omgesprongen, omdat het zoo gemakkelijk is van eens andermans leer riemen te snijden." rechterlijke macht. Op verzoek eervol ont slag verleend als griffier bij het kantongerecht te Bolsward aan M. Weersma. posterijen. Uit 's rijks dienst ontslagen de commies der posterijen 2e kl. E. A. W. Camp. Benoemd tot leerares aan de middelt), meisjes school te Arnhem mej. S. H. de Keijzer. Billand-BatH, 3 Jan. De heer J. Rijnen berg, candidaat tot den H. dienst, heeft voor het beroep tot predikant bij de N. H. gemeente alhier bedankt. Bij kon. besluit zijn de afzonderlijke fondsen voor werving en voor het militair onderwijs bij het leger opgeheven. Ook is eene wijziging ge bracht in de bepalingen omtrent de administra tiekosten. De sommen voor bureaukosten toegestaan zijn komm. officier en kwartiermeester hij een regt. inf. 300 en 1000, regt. huz. 250 en 700, regt. artill. idem; de overige naar evenredigheid. Het hoogste bedrag als premie hij aanwerving, door den koning bepaald, mag in sommige ge vallen door den minister op het dubbele worden gesteld en het aannemen dier premie is geen be letsel om officier te worden, De premiën bij indiensttreding toegestaan, zijn voor zes jaren dienst evenals bij reëngagementen voor dien tijd voor een vrijwilliger 60, voor een korporaal ƒ90 en voor een onderofficier ƒ120; voor een aspirant-korporaal en onderofficier 80 en ƒ110 en eindelijk voor vrijwillig onder de wapenen blijvende lotelingen voor iedere zes maanden als soldaat ƒ5, als korporaal 7.50, als onderofficier ƒ10. Ieder die een soldaat aanbrengt, heeft recht op ƒ6 aanbrenggeld. De sommen die bij de korpsen voor het mili tair onderwijs kunnen uitgegeven worden, bedra- vragen (wat zal zijn zuster kwaad zijnEn hoe kan ik hem antwoorden als ik daar niets van weet Schaam u wat Angela!" riep het meisje met van toorn vlammende oogen. «Als men tt hoort spreken zou men Maar Angela was verdwenen en weldra hoorde Mabel haar boven bezig om zich te «kleeden" voor den tócht. »Ik heb veel lust om niet mee te gaan" bromde de jongste; wier vingers ondanks haar ontroering niet Ophielden met werken. Zij was heel handig in al dergelijke dingenterwijl haaf zuster zich niet tot zulk gewoon werk in staat voelde. «Waarlijk" placht zij te zéggen' wanneer zij een liefhebbende zuster wilde schijnen, «als men zulk een handig zusje heeft, moet men wel lui worden." (Wordt Vervolgd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2