N°' 4. Donderdag 5 Januari. FEUILLETON. Middelburg 4 Januari. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weénen, Zurich enz. 1881. in. Aan iedere zijde van den Atlantischen oceaan heeft een krachtig volk zich den republikein- schen staatsvorm gekozen in de nieuwe wereld misschien wel omdat er geene koningen be schikbaar waren in het oude Europa zeer zeker omdat Frankrijk koningen en keizers genoeg had gekend. Men heeft de republiek wel eens den staatsvorm der toekomst genoemd, soms vergetende dat zij ook die is van een ver verleden. Over de juistheid dier qualifi- catie valt niet te twisten zij rust veeleer op geloof dan op redeneering. Hoofdzakelijk in Frankrijk is dit geloof zeer sterk ontwikkeld. De republiek, voor den éen conservatrice voor een tweede opportunistevoor een derde radicalevoor anderen wederom socialiste, com muniste of collectiviste, maar toch altijd de republiek, vormt een onmisbaar artikel in het politiek huisraad van eene groote menigte Fransche patriotten. Er ligt in zulke dweperij met een zekeren staatsvorm geen gering gevaar. Het juiste onderscheid der meeningen lijdt eronder, als allen zich vereenigen onder den zelfden oorlogskreet, en men gaat den staats vorm honden voor hoofdzaak, terwijl hij slechts het vaartuig moet zijn waarop het volk zijne bestemming moet bereiken. Als nn overmatige ingenomenheid met den bouw van het schip den ganschen geest in beslag neemt, lijdt daaronder wel eens de zeker grootere aandacht die men dient te wijden aan de lading en vooral aan den koers. In de Vereenigde Staten bestaat zulk een gevaar niet. De staatsvorm is eens gekozen als de toen best mogelijke en wordt gaarne behouden als de ruimste, waarin aan instellingen en personen de meeste vrijheid van beweging wordt gelaten. De republiek in haren tegen- woordigen vorm vindt er enkel bestrijding in hen die de banden welke de staten aan het gemeenschappelijk centraal bestuur binden, losser willen maken, zonder ze echter geheel te verbreken. De voordeelen van het groote rijk, dat zonder naijverige naburen de grootste helft van een werelddeel beslaat, de bijna ge- heele uitsluiting der mogelijkheid van een bui- tenlandschen oorlog, die vloek van Europa, springen zoo in het oog, dat het begrip van *1 dook JESSIE EOTHEKGILL. HOOFDSTUK V. Angela. Philip merkte niet dat Thekla wel vriendelijke woorden sprak, maar op een harden toon; en dat haar mond wel glimlachte, doch hare blauwe oogen koud waren als staal. Hij stelde het meeste belang in de houding van zijn zuster en Angela, en zijne oogen dwaalden van het eene gelaat naar het andere, tot zij eindelijk weer op dat van Angela hieven rusten en hij onverhoeds een zucht slaakte, terwijl zjjn hart onstuimig klopte en hij niets anders kon denken dan: »Hoe schoon is zijHoe schoonHet overige gedeelte van den avond bracht hij door met juffrouw Fairfax gade te slaan en naar haar te luisteren als zij zong. Hoedanig haar aangeboren talent of haar smaak voor muziek mochten zijn, Angela w'?s te goed onderwezen om slecht te zingen. Haar stom was bijzonder mooi en de zang heeft zoowel als de instru- inentale muziek het voorrecht, dat wanneer ër slechta jicht geven wordt op maat en toon, een opgewonden ontbinding der republiek in onafhankelijke rijken wel niet spoedig wortel zal schieten in het practisch brein der Amerikanen. De krachtige republiek heeft echter ook hare zwakke zijde. Als hare burgers telken termijn van vier jaren een nieuw hoofd van den staat aanwijzen, komen alle hartstochten in het werk, niet alleen om aan eene der twee groote partijen de zegepraal te verzekeren, maar vooral, vóór de beslissende verkiezing, om den candidaat te vinden voor iedere partij. En dan is de leiddraad voor de machthebbenden der partijen dikwerf veeleer gelegen geweest in de tastbare voordeelen voor hun persoon, welke zij van den candidaat na zijne benoe ming wachtten, dan in eene nauwgezette over weging zijner geschiktheid boven ieder ander. Dan gebeurde het dat een alzoo verkozen pre sident, zoodra hij den republikein schen troon had bestegen, de bewezen diensten beloonde met postjes en posten, en dat het gansche, bijna honderdduizend sterke personeel der ambte naren in korten tijd moest plaats maken voor de vrienden der nieuwe regeering. Dan waren er onder die pas begunstigden, die zich spie gelden aan hunne voorgangers en die, in de afwachting van een spoedig ontslag, trachtten op hun weg zooveel gouds mogelijk te bemach tigen, onverschillig uit wiens bezit afkomstig. Want zij riepen: aprèsmoile déluge en kenden weinig nauwgezetheid van geweten. Dat stel sel, waardoor de naam van Ulysses Grant met een zwarte kool in Amerika's geschiedboeken zal aangeteekend blijven, had zijne voorstanders, zoowel in hen die in het zalig bezit waren der ambten vol indirecte winst, als in hen die eene volgende beurt meenden te mogen ver wachten. Des te schooner komt de figuur nit van den president Hayes, die gedurende zijn ambts tijd wel niet alle misbruiken kon te keer gaan, maar door zijn voorbeeld nieuw vertrouwen wekte in de eerlijkheid van staatsambtenaren; des te moediger zijn de woorden van James A. Garfield, die van de trappen van het Washing- tonsche Kapitool de geheele hervorming aan kondigde van den lang gelaakten civil service Hij beleefde het niet dat men hem aan zijn woord hieldwant hij viel op zijn post, door schoten juist door een teleurgestelden ambten jager. Wat zijn opvolger zal doen weet men nog niet met genoegzame zekerheid. Zulke gebreken, zulke diep gevoelde ver liezen schaden deze krachtige republiek slechts weinig. In den vollen rijkdom van zijn bodem, Europa voedende, uit Europa de beste werk krachten trekkende, die het moede zijn voor toehoorder altijd hartstocht, gevoel al wat hij wil en wat hij zelf voelt er in kan leggen. Zoo was het dien avond met Philip. Terwijl zij zong sloot hij bijna de oogen en luisterde in een soort van verrukking. Toen het uit was en hij om zich heen zag, merkte hij dat zij omringd werd door een drom van bewonderaars, die er Op aandrongen dat zij nog eens zou zingen. Haar biik ging tersluiks in de richting waar hij zat en scheen verwijtend te vragen Waarom zit gij daar zoo ter zijde en be moeit u niet met inij Toen de avond om was wandelden Angela en haar zuster met Philip en Grace samen naar huis, bij maanlicht en gaslicht, door de prozaïsche straten der voorstad van Irkford, die voor éen van het gezelschap althans nooit meer zoo alle daags ch konden worden als te voren. HOOFDSTUK VI. Angela's redenen, -voor en tegen. Wanneer het einde van Juli nadert, worden alle colleges en scholen te Irkford gesloten. Voor de vacantie heeft er een ware landverhuizing van meesters, leerlingen en ouders plaats naar de nieren, het zeestrand, het vaste land of het platte land, ergens heen, ergens buiten de stad," ver van haar stóf, haar rook, haar hitte, hare ram melende en ratelende wagens en omnibussen, hare karig loon een armelijk leven te leiden, ont wikkelt zich dit land met reuzenschreden. Het acht zich volkomen onafhankelijk van de pretenties der oude wereld en zegt trotsch, dat Amerika voor de Amerikanen blijft, maar dat zij ook genoeg hebben aan hun werelddeel. Geen Europeesche invloed zal daar door de Vereenigde Staten geduld worden: zoowel de houding der Washingtonsche regeering betref fende het Panama-kanaal als hare inmenging in den officieelen afloop van den feitelijk ge lukkig geëindigden oorlog tusschen Peru en Chili bewijzen dit volkomen, De Fransche republiek is op heel wat losser grondslagen gevestigd. Wij wezen er reeds op welke zonderlinge republieken daar gehul digd worden door verschillende lagen der ipenbare meening. Daar te lande doet zich een opmerkelijk verschijnsel voor. Er bestaat in de groote steden een zekere wedijver tus schen uitvinders van half uitgewerkte staats- en maatschappelijke theorieën, met dit gevolg dat wie een luttel aantal jaren geleden nog voor radicaal gold, spoedig socialisten vond die hem conservatief scholden, en dat deze laatsten weder in bervormingszin moesten wijken voor adepten eener nieuwere leer, terwijl dit zon derling verschijnsel zijn toppunt vindt in eenige lieden die rondweg de noodzakelijkheid van welke regeering ook ontkennen. Zulk een vreemden loop nam dit verschijnsel, dat er reeds oud-leden der Commune zijn die als schroom vallig door theoristen vf o later datum worden verketterd. Wij weten dat noch de intellectueele kracht, noch het aantal dezer menschen zeer groot is, maar wij weten ook dat zij in het land der revoluties beschikbaar zijn voor eiken opruier, en dat het voorbeeld der groote steden Frank rijk meer dan eens van regeering heeft doen verwisselen. Daarom blijft ook de tegenwoor dige staatsvorm een onzeker bezit voor de Fransche natie. Zoolang het echter gaat, is er in de wijze zelf waarop de republiek bestuurd wordt, geene kiem van ontbinding te vinden. De heer Grévy boezemt een onbeperkt vertrouwen in, en de naam van Gambetta heeft veel verloren van de verschrikking, welke hij vroeger voor angstige en wantrouwende zielen had. Na lang het veelgelaakte pouvoir occulte achter de hooge leuningen der ministerstoelen uitgeoefend te hebben, is hij, steunende op de nieuwe kamer meerderheid, opgetreden als hoofd der regee ring. Zijn programma doet zelfs den gematig den den angst niet om het hart slaan. De herziening der grondslagen van den senaat rust nauwe stratenals het mogeljjk is de bosschen in, of naar het mooie strand, of in het koele gebergte. In Augustus ziet Irkford er gewoonlijk verlaten uit; de pleinen zijn ledig, de winkels weinig be zocht, terwijl de jonge meisjes achter de toonbank er loom en vermoeid uitzien, evenals elk levend wezen in de ongezonde stadslucht. Ik wil spreken van het begin van Augustus van dit bijzonder jaar. Het was op een Maandag, een vacantiedag aan de bank. De hitte was ondrage lijk; er was geen wolkje te zien aan den strakken blauwen hemel, behalve den donkeren rook waarin Irkford gehuld was, en waar de zon als eengroo- ten koperen bol doorheen scheen. Heet, heet overal heet! Heet in de grqote magazijnen, heet in de donkere stoffige kantoren; heet op de harde straatsteenen maar het heetst van alles in die lange rijen dun gebouwde huizen in de voorsteden, met hunne onvoldoende zonneschermen; dunne muren en slecht sluitende vensters. Angela en Mabel Fairfax zaten op dien smoor- heeten morgen in hun klein salon; de gordijnen waren neergelaten om de zon er buiten te houden; de ramen dicht voor het stof en toch was het benauwd vreeselijk benauwd 1 »0 hoe vreeselijk!" zuchtte Angela, die op de sofa was neergevallen en. zich lag te waaien, met een gelaat nog bleeker en witter dan anders, door de warmte. De natuur is veel vriendelijker' in dit opzicht voor sommigen harer kinderen dan voor anderen en, zooals gewoonlijk, partijdig en grillig met hare gunsten. Groote in elk geval op eene logische gedachte, en de rechterlijke indeeling, waarbij een aantal cle- ricale rechters in de coulissen zullen verdwe nen zijn, als de decoratie is veranderd, bevat wezenlijke verdiensten. Haar strijd met het beginsel der onafzetbaarheid is niet weg te praten en is te betreuren, maar men moet re kening houden met de omstandigheden. De staat heeft zijn dringenden eisch van bevestiging, en waar een nieuw grootsch gebouw verrijst, verdwenen dikwerf zeer interessante oude geveltjes. Is dit afgeloopen, dan zal Gambetta zijn oud stokpaard beklimmen en de wetgeving op de legermacht van Frankrijk trachten te ver beteren. Vooral na hetgeen in Tunis en Algiers bleek, moet Frankrijk dit streven met vreugde begroeten. Het zal daarin de andere staten van Europa slechts volgen, doch met een minder bezwaard gemoed, want beter dan éen der staten op het vasteland weet het de middelen te vinden om de weelde van het staatsbestuur te betalen. De financieele draag kracht van dit volk is verwonderlijk groot. Het is arbeidzaam en zuinig, en vooral heeft het een voordeel boven andere volkeren, wijl in Frankrijk niet telken jare eene aanzienlijke vermeerdering der bevolking nieuwe verbrui kers van den wellicht niet in even groote mate wassenden voorraad der producten aanbrengt. Wanneer wij dezen Nieuwjaarsgang rond het Europeesch panorama, waarbij wij slechts met enkele hoofdpunten van het bekende tafereel de kennismaking hernieuwden, samenvatten en ons van den indruk dien het geheel op ons maakt rekenschap trachten te geven, dan be speuren wij dat er in het afgeloopen jaar eigen lijk weinig is veranderd. Nnr zickzack geht gewöhnlich nnser Lauf, kan het menschelijk geslacht het dwaallicht van den Walpurgisnacht nazeggen, en zoolang men zich dan op de rechte lijn beweegt, van hoekpunt tot hoekpunt, komt men niet snel. nader tot zijn doel. De keerpunten beleven slechts enkele geslachten. Het denkbeeld om de gisteren thuis gebleven kiezers in de courant bekend te maken, zal naar wij veronderstellen, voor Middelburg althans, wel vaarwel gezegd worden. Wanneer men van de 34 ontbrekkende ben aftrekt, die door overlijden of vertrek feitelijk van de bevolking der stad afgevallen waren, dan blijven er bijna uitsluitend personen over, wier gezondheidstoestand een wet tig beletsel opleverde om ter stembus te komen, Over bet plan zelf, maakt bet Vaderland deze opmerking Gesteld, dat bet uitvoerbaar is, zou bet warmte gaf bijv. Angela Fairfaix geen rood ge zicht, en Philip ook niet integendeel zij zagen en beide beter uit dan andersmaar de uitwerking op bet gelaat van den beer Fordyce was inder daad beklagenswaardig. »Hoe vreeselijk! herbaalde Angela. »Ais bet in den zomer is, dan besterf ik bet. Geen antwoord van Mabel, die aan de tafel zat en handig een strooien hoed met zwart gaas opmaakte, een werk dat bij die temperatuur licht kleverig aan de vingers wordt, maar zij klaagde niet over de warmte of over iets anders. Haar lief gezichtje was bleeker dan vroeger, haar oogen eenigszins zwaar en in baar geheele hou ding was iets lusteloos, dat groote vermoeidheid verried. »Als ik denk aan de pastorie te Venside en aan den tuin, vind ik bet onuitstaanbaar. Ik zou bet kunnen uitschreeuwen vervolgde baar zuster, met grooten nadruk op bet laatste woord. »Het is nu ongetwijfeld heerlijk te Yen- side" stemde Mabel in. sHeerlijk! dat zou ik denken. O wat.een ellendig leven leid ik bier tochIk verfoei, ik verafschuw bet! Werken en zwoegen van den ochtend tot den avond en waarvoor om droog brood te verdienen! Dat ik, een Fairfax! daartoe moest bomen!" Lieve Angela, de menschen zijn heel lief voor ons geweest. Ik weet zeker dat wij nog een beele boel vrienden hebben en zie eens boe veel leerlingen gij reeds gekregen hebt/'

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1