125e Jaargang. 1882. Dinsdag N° 2. 3 Januari. Middelburg 2 Januri. 1881. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; A d ve r t e n t i n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Robert Hamerling laat in eene welbekende satire den Duitschen stam op zijn tocht naar het Westen een gevoelig verlies lijden. Een gier rooft in den donkeren nacht uit de bagage een pakket, vliegt er mijlen ver mee heen en laat het eindelijk vallen in Pommerland, waar het diep onder het zand wordt bedolven. Eenwen later graaft de eigenaar van den grond naar ^een schat, en hij vindt het pakje. Hij was een zonderling, een dolkop, doch nadat hij de kostbare vondst hadjjedaan, gelukte hem alles wat vroeger onmogelijk scheen volbracht hij in een oogwenk. Het pakje behield hij echter voor zich alleen, aan niemand er iets van mededeelende, getrouw aan zijn devies: Halte fest und gieb nichts wieder Nunquam satis nie genug! Varzin heette het landgoed in Pommeren en het pakje bevatte het politiek verstand des Duitschen volks, reeds in den Kaukasus, tijdens de volksverhuizing, verloren. Indien wij den gedachtengang van den gees- tigen Oostenrijker volgen en prins Bismarck zich in het uitsluitend bezit bevindt van het politiek verstand des Duitschen stams, dan vinden wij volkomen vrede met hetgeen wij in Duitschland zien gebeuren, het enkel be treurende dat de gelukkige bezitter niet goed geefs genoeg is om den inhoud van het pakje onder zijne landgenooten te verdeelen. Tenzij hij alles voor zich behoudt om het veilig te bewaren en niet aan een tweede, misschien wederom eeuwenlang onherstelbaar verlies bloot te stellen. De inhoud van den Pommerlander schat was rijk en is nog niet uitgeput. De middelen waren erin besloten om de lang gezochte staat kundige eenheid der Duitschers te scheppen, sterk tegen iederen aanval van buiten, als de koning des wouds onder de dieren van min deren rang. Zoolang Varzin's eigenaar uit die afdeeling van het pakje zijne kracht tot han delen putte, trok zijn arbeid de bewondering der gangche wereld en scheen het inderdaad of niets hem kon mislukken. Het politiek verstand van den stam moest hem verder leeren hoe die éen geworden staat moest leven, en om hem in de eerste plaats te beschermen tegen het noordelijk klimaat, wierp men hem den daar in de mode zijnden mantel der parlementaire regeering om de len denen. Alle deelen van het nieuwe rijk waren sedert eeuwen in het genot van een aan het type der hedendaagsche vertegenwoordiging des volks verwant systeem, hoezeer er tusschen een uit algemeen stemrecht gesproten rijksdag, bijeen komende krachtens eene redelijk democratische grondwet, en hetgeen zij vroeger van deelne ming des volks aan de regeering hadden ge kend, eene diepe klove lag. Aan de hand van den sterken leider deed men den sprong, en schijnbaar ongedeerd stond de Duitsche stam eensklaps aan den overkant. Heeft nu prins Bismarck zich vergist, toen hij den inhoud van het pakket onderzocht, of heeft reeds vdor eeuwen een snoode hand den inhoud vervalscht Of was de samenstel ler een idealist en treedt ook hier de herber Widerstreit voor den dag zwischen teutschem Ideal und teutscher WirJclichkeit Wij weten het niet, maar het stelsel beant woordt niet aan de verwachtingen van Duitsch- lands grooten kanselier. Daarom heeft hij het gaandeweg ontdaan van zijne hoofdpijlers, de zelfstandig verantwoordelijke ministers, en de gansche verantwoording op eigen schouders genomen, voor het verschillend regeeringswerk ervaren hoofdambtenaren kiezende, aan welke hij den titel van minister liet. Daarom prent hij met woord en daad aan de volksvertegen woordiging de les in, dat van de regeering, pa van baar alleen, de hoogste wijsheid uitgaat, in welk stelsel het volkomen past de reeds verworpen wetsontwerpen nagenoeg onveranderd weder aan de volksvertegenwoordiging over te leggen. Daarom acht hij het wenschelijk dat de rijksdag eene afspiegeling zij der regeerings- opinie en gelast hij zijnen ambtenaren in lien geest invloed uit te oefenen op de verkiezingen. Om geene andere reden streeft hij naar volsla gen financieele onafhankelijkheid der rijksre- geering, zoowel van de landdagen der staten als, zooveel naar de grondwet mogelijk is, van den rijksdag zeiven. En in diezelfde wijsheid past het, de sociale hervormers, waar zij op eigen gelegenheid hunne stelsels trachten te verspreiden, met alle gestrengheid der wet te vervolgen, om weinig later uit de bron van alle goed, uit de regeering, even ingrijpende maatschappelijke hervormingen, even gestrenge belemmering van persoonlijk streven te doen voortspruiten. Het Duitsche volk bleef onbekend met den inhoud van het pakket. Het ging tegenover die wijsheid aan het raisonniren en koos rijksdagen die onhandelbaarder werden, naarmate het gevaar voor Duitschlands eenheid geweken scheen, en zich inbeeldden, dat het politiek verstand van den Duitschen stam niet berustte bij den grooten man van Varzin, maar in de stembriefjes var het door hem geschapen alge meen stemrech'. Vooral de matste verkiezing gaf daar pan doorslaande Mijken. Nadat reeds de vorige rijksdag menige voordracht der regeering had afgewezen, werd de verkiezing van October door de in het gansche land verspreide werk tuigen der kanselarij gericht tegen de liberalen, die weerbarstig en der regeering ongehoorzaam waren gebleken. Met katholieken verbond men zich, die lachend toezagenja bij de herstem mingen zelfs met sociaal-democraten, om het liberalisme te weren. En met welk gevolg De liberalen kwamen zoo aanzienlijk versterkt uit de stembus, dat enkel de hulp der clericalen de regeering in staat kan stellen om hervor mingen tegen hunnen zin tot stand te brengen. Aan deze hulp zijn voorwaarden verbonden, welke prins Bismarck wel nimmer kan aanne men. Evenals hij het politiek verstand der Duitsche natie meent in zijn bezit te hebben, acht de katholieke kerk zich de eenige bron van staatkundige wijsheid voor alle volken. Aan dit besef is onvermijdelijk de overtuiging verbonden dat haar geest in de staatsregeling moet heerschen, en zij, die de onfeilbare wet stelt voor elk gebied van menschelijk weten en werken, komt daardoor in zoo feilen strijd met iedere andere levensopvatting, dat noch een steil behouder, noch een hervormer het met haar ooit verder zal brengen dan tot samen werking in het negatieve, tot tijdelijke bestrijding van een gezamenlijken vijand. Wijl het doel van prins Bismarck's practischen geest bij uitstek positief is, wijl hij tastbare resultaten aan zijn volk wil nalaten, schijnt eene samenwerking dezer ongelijksoortige factoren onmogelijk, zelfs niet tegen het liberalisme. Want de katholieke kerk weet dat zij ten slotte meer vrijheid wachten kan van de liberalen, althans in een protestantsch land, dan van Bismarcksche staats- almacht. Zoo is het Duitsche parlement en het is binnen zijn eigen wanden zoo genoemd een Wirwarr geworden en laat zich omtrent zijn arbeid weinig voorspellen. Prins Bismarck's groote en veelgeroemde kunst om bij zijne trouwe garde een der andere groote partijen in het gelid te scharen tegen de derde, leverde in 1881 niet meer de uitkomsten van vroeger dagen, en zelfs de bedreiging dat hij van het staatstooneel zou aftreden, liet den op eigen wijsheid bogenden rijksdag koud. Strevende naar groote binnenlandsche ver anderingen handhaafde de Duitsche kanselier met krachtige hand den Europeeschen vrede. Er is haast geen belangrijk politiek geschil in Europa, waarin niet zijn advies den doorslag geeft. En dit is natuurlijk, want hij beschikt over een ongeëvenaarde staatsmansdoorzicht en over groote materieele kracht. Waar deze beiden gepaard gaan de tweede is trouwens de schepping van het eerste wordt eene macht ontwikkeld, tegen welke verzet gevaar lijk is. Na het sluiten van het verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk zagen wij Rusland in toom gehouden tegenover de Porte en trad het Oostersch vraagstuk in een tijdperk van rust, zooals het in de laatste jaren weinig heeft gekend. De onredelijke eischen van Grieken land om vermeerdering van grondgebied dreig den, bij de onvaste leiding der Fransche diplo matie en prijsgegeven aan de elkander weer sprekende circulaires van den minister St. Hi- laire, een on weder samen te doen trekken aan den betrokken hemel in het Oosten. Doch de winden legden zich neer en de wolken stoven uiteen, toen prins Bismarck zijn vertrouwden Hatzfeldt naar Konstantinopel zond en de En- gelsche bankier Goschen, een man van zaken, derwaarts was getrokken, na te Berlijn het advies van den Duitschen kanselier te hebben ingewonnen. De pas gemaakte schuldregeling, waardoor de stelling der Porte in Europa grootelijks is versterkt, was voor een groot deel te danken aan den door Duitschland aan de Porte afge- stanen directeur van financiën, die de ruwheid van den veeleischenden Engelschen gevolmach tigde wist te verzoenen met den benarden staat der Turksche financiën. En zou het te gewaagd zijn den Berlijnschen invloed te zoe ken in de ingetogenheid der Russische regee ring bij het invorderen der oor logs-indemniteit, waarop deze regeling een oogenblik dreigde af te stuiten Toen de Fransche republiek haren nog niet gemotiveerden aanslag op Tunis ondernam, klonk oorlogstaal uit den levendigen mond der Italiaansche patriotten. En hier hoorden wij het van den minister Mancini zeiven, dat de Duitsche kanselier vredestichter was. Ook de Porte liet spoedig hare vijandige houding varen. Rumenië was opgestoven in weinig vriende lijke taal tegen Oostenrijk, zijn machtigen nabuur, die met kwalijk verholen spijt de Donau-staten uit hunne vroegere onafhankelijk heid zag opgeheven en, tuk op handelswegen naar het zuidenonverdeeld wil heerschen over de gemeenschappelijke rivier. Oostenrijk toonde zich gekwetst en te Bucharest bleef men een zeer hoogen toon voeren. Daar komt, slechts enkele dagen geleden, even onverwacht als volledig, de Rumeensche regeering te Weenen verschooning vragen voor het gebeurde, en ook deze wanklank verdwijnt uit Europa's harmonie. Zou het gewaagd zijn de onder stelling te opperen dat de Hohenzollern, die te Bucharest den scepter voert, vatbaar is ge weest voor den welmeenenden raad van het eerwaardig hoofd van zijn geslacht, den Duit schen keizer, bondgenoot zijns broeders in Oostenrijk Hongarije De vredestichtende hand van prins Bismarck is niet te miskennen. De reden zijner gedrags lijn schijnt voor de hand te liggenhij wil naar zijne opvatting arbeiden aan de innerlijke bevestiging der Duitsche eenheid. En daarbij is het mogelijk, dat noch zijn beschermend stel sel, noch zijne belastinghervorming, noch zijne groote plannen van staatszorg voor den arbeider door hem worden gewild, omdat hij juist in die regeling zooveel heil ziet wegens haar eigen voortreffelijkheid. Het is mogelijk dathet allen slechts maatregelen zijn om het naar boven strevende individualiteitsgevoel in de Duitsche natie aan banden te leggen en bij den Duit schen vaderlander de overtuiging te kweeken, dat zijn heil is gelegen in solidariteit uitslui tend onder Duitschers, eene solidariteit van welker uitingen de alles doende regeering eenige middelaar is. En wanneer nu de Duitsche staatsregeling de verwezenlijking dier plannen in den weg staatwanneer de rijksdag blijft weigeren in den geest des kanseliers te arbeiden, dan zal deze, die ons geleerd heeft in zijne wilskracht te gelooven, middelen beramen om zijne macht in het binnenland te vermeerderen. Daarvoor staan twee wegen openeen coup Uitat of een oorlog. In dezen gedachtengang worden de beraad slaagingen van den Duitschen rijksdag zeer belangrijk voor gansch Europa. De kiezers voor leden der tweede kamer worden eraan herinnerd dat morgen, Dinsdag, van des morgens O tot des middags 41 nren de inlevering hunner stembiljetten plaats moet hebben. Deze herinnering is alles wat wij, na eene pole miek van vele weken, thans nog te zeggen hebben. Wij vertrouwen, dat het recht en de liberale zaak zullen zegevieren en nu, evenals voor vijf weken; bij meerderheid van stemmen gekozen zal worden de heer H. J. BOUL. Een nieuw bewijs dat de wakkerheid onzer geestverwanten aan de overzijde der Schelde niet verflauwt, ontvangen wij in den vorm van een proefhommer van De vrije kiezer, volksblad voor liet kiesdistrict Middelburg, ifitgegeven door A. J. Bronswijk te Oostburg en gedrukt bij Willems te Maldeghem. De hoofdbeginselen van het liberalisme worden daarin nogmaals op bezadigden toon uiteengezet en de verkiezing van den heer Bool aanbevolen door eene lijst, welke de namen van ruim 350 kiezers bevat. Aan het commissariaat van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: Een gouden vingerring met haar bewerkt en op een plaatje twee letters; een gouden oorbel, waarvan de bel uit bloedkoralen bestaat; een zilveren lucifersdoosje; een portemonnaie met zil veren beugel en eenig geld; eene beurs waarin eenig geld; een ring met verscheiden sleutels; een notitie boekje, en een sigarenkoker met zil ver belegd. Door gedeputeerde staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten zal plaats hebben voor Middelburg, ook voor St. Laurens, 2327 en 3031 Januari, 13, 610 en 1315 Februari; Veere, ook voor Vrouwepolder, 19 Juni; Amemuiden, ook voor Nieuw en St. Joosland, 20 JuniSerooskerke 21 Juni, des voormiddags Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, 21 Juni des namiddags; Domburg, ook voor Aagtekerke, 22 Juni; Westkapelle, ook voor Zoutelande, 23 Juni; Koudekerke en Meliskerke en Biggekerke 24 Juni; Vlissingen 2630 Juni, 1 en 3—6 Juli; Oost-en West-Souburg, ook voor Ritthem, 7 Juli. Iloiiiliurg, 1 Jan. Het orgel in de kerk dei* Ned. Herv. gemeente alhier, dat tot dusver boven den predikstoel stond, is nu boven den ingang der kerk geplaatst. Bovendien zal, zoodra de geldmiddelen het toelaten, de kerk bekoepeld worden, waardoor het gebouw aanmerkelijk in fraaiheid zal winnen. Wisse, 1 Januari. De gemeenteraad heeft deh heer J. Beenhakker, secretaris dezer gemeente, tegen 1 Februari a. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. ïerselie, 1 Jan. Als een bewijs Voor de belangrijkheid van het post- en telegrafisch ver keer dezer gemeente, kan dienen dat gedurende het afgeloopen jaar 5563 telegrammen, 33418 brieven" of briefkaarten, 25262 gedrukte stukken 570 aan- geteekende brieven, 860 postwissels en 273 qui* tantiën behandeld werden. Van de telegrammen kwamen 4319 gedurende de zes maanden van den oestertijd, in welke maanden ook verreweg de meeste aangeteekende brieven, postwissels en quitantiën voorkomen. Zonder de oestercultuur zou Yerseke eene onbekende kleinheid zijn, terwijl nu zijn naam naar alle punten van het Europeesche telegraaf- net wordt overgebracht. Onder voorbehoud deelt het N. v. d. D. mede dat de minister van oorlog bepaald zou hebben, dat de preventieve detentie van onderofficierenen minderen voortaan, evenals de gevangenisstraf, beschouwd zal worden als interruptie van dienst, en dus niet mede zal tellen voor vervulden diensttijd. Wordt hieronder verstaan praeventieve detentie; gevolgd door schuldigverklaring, dan bestaat deze bepaling sedert .lang bij de marine, voor officieren zoowel als voor minderen. Zij is dan ook zeer wel te verklaren, want de voorloopige zoowel als de latere hechtenis is dan het gevolg van eigen schuld.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1