N®. 30 Ti 1881. Vrijdag 12# Jaargang!' 30 December. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3|m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. AL, Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 29 December. EEN VERWOEST LEVEN Benoemingen en besluiten. „Maar wie is dat meisje Weet gij het »ietr Kerknieuwst Marine en leger. COURANT. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende machtiging tot de uitgifte van hoogstens drie millioen gulden in schatkistbiljetten van ƒ1000, aangemaakt volgens de wet van den 4den April 1870 (St. bi. no. 62). Bij koD. besluit is aan de gemeente Petten, boven en behalve de vergoeding van 30%, een subsidie verleend in de kosten van stichting eener school en den aankoop van het daarvoor benoo- digd terrein, ten bedrage van ƒ9389.10. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van state is door den staatsraad mr. J, Heemskerk Az. rapport uitgebracht in zake bet beroep van J. A. Fredeiiks, te Middelburg, tegen het besluit van burg. en weth. dier gemeente, waarbij aan A. Jeronimus vergunning is verleend tot oprichting van eene machinale broodbakkerjj. Naar de N. li. Ct verneemtis door de erfgenamen van Z. K, H. prins Frederik atwijzend beschikt op het verzoek zijner pachters te Zwa- luwe, tot geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van pacht over het jaar 1881. Z. M. de koning en de koningin zijn gisteren van Htt Loo in Den Haag teruggekeerd. De kleine prinses Wiihelmica is flink gegroeid en wandelde aan de hand harer kindermeid over het perron. Alisslngen, 28 Dec. Een avond vol kunst genot vereeuigde heden vele onzer ingezetenen in de zaal van den heer Kuipers. Mejuffrouw Van den Houte Willems (piano) en de heeren Lijsen (viool) en Geul (violoncel) vergastten ons op een concert, dat, getuige de onverdeelde aandacht en de klimmende toejuichingen, nog lang een aange- namen indruk zal achter laten. Gelukkig dat, trots de geringe ondersteuning welke muzikale uitvoe ringen binnen onze veste vinden, meer dan honderd belangstellenden eene kamer-tnuziek-soireé op prijs toonden te stellen. De talentvolle pianiste kwam het best in hare kracht uit zoowel in Bargiel's Suite (voor piano en viool), als in het Praelndiwm voor piano-solo van denzellden componist. Tecbnische v aardigheid eu gevoel streden om den voorrang. ue heer Lijsen braciit Raff's Cavatine keurig ten gehoore, alsmede een Scherzo van Spohr, en beantwoordde de luide toejuiching welwillend met de voor dracht der Nocturne in Es-dur van Chopin. De heer Geul, die ons als oude bekende hartelijk welkom was, oogstte nieuwe lauweren, vooral met zijn Larghetto van Mozart en Popper's Ga- FEUIiKBTOÏvL door JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK IV. Mabel in. den regen. Maandag morgen zaten Philip en zijn zuster aan het ontbijt. Grace was zeer vroolijk en opgetogen over Thekla en Emilie of liever over de heele familie Berghaus en overtuigd dat zij te Irkford gelukkig zou zijn. „Dat geloof ik ook," zei Philip verstrooid, want eigenlijk dacht hij aan andere diDgen, aan zijn onderhond met mijnheer Starkie den vorigen dag en hoe al zijn pogingen om iets over Bywell te weten te komen, waren uitgeloopen op losse geruchten, dat hij wel een knappe vent was, maar volgens den een lichtzinnig, en volgens den ander wild, terwijl een derde verzekerde dat hij de beste kerel van de wereld en alleen zijn eigen vijand was. Toen hij den heer Starkie verslag had gedaan van zijn onderzoekingstocht had deze jhem dank gezegd voor zijn moeite en zich zeer yoldaau betooudj waar Philip had toch hooi goed voile. Wat de uitvoering van Beethovens prachtig Trio in D dur betreft, leed de waardeering daarvan, als een geheel, wel eenige schade, vooreerst doordien bet Allegro bij het begin der eerste afdeeling en het Largo en Presto aan het slot der tweede werd gegeven, terwijl bovendien, tengevolge van den groeten omvang van hst programma, het Adagio achterwege bleef. Ten slotte mag den heer Lijsen onze hulde niet onthouden worden voor de uitnemende wijze, waarop hij bij Popper's Gavotie voor violoncel het piauo-accompagnement speelde. Allen die tot bet geven van dit schoone con cert het initiatief namen of daartoe op eenigerlei wijze medewerkten, zij de oprechte dank van alle vrienden der kunst gebracht voor het genot dat zij hun bereid hebben. Ter Meuzen, 29 Dec. Teneinde des win ters bij ijsbezetting op het kanaal de schepen eene veilige ligplaats te geven, zal de vesting gracht achter het thans ledig staande kruitmagazijn alhier uitgediept en de toegang daarheen gemak kelijker gemaakt worden. Het is bekend hoe vele schepen in vorige winters in groot gevaar ver keerden en soms ook belangrijke schade bekwamen) bij aftapping van het kanaal, als het geheel door ijs bezet was. Sas Tan 4* ent, 28 Dec. De aanstaande uitvoering der werken aan bet kanaal van hier tot Ter Neuzen, welke thans voor meer dan een miliioen gulden is aanbesteed, zal voor deze ge meente, als het hoofdpunt der werken, veel vertier opleveren. Een aantal huizen, die in vroeger jaren ledig stonden, zijn thans alle bezet en dienten gevolge in huurprijs zeer gestegen, terwijl het zich laat aanzien dat er weldra gebrek aan woningen zal zijn. Axel, 27 Dec. Door den heer G. A. Vorster- man vau O (jen, van Aaiden burg, werd heden voor de leden der afdeeling Hulst van de My t. b. v. landbouw en veeteelt eene belangrijke voordracht, in boeienden vorm, gehouden over de voor- en nadeelen van het water bij den landbouw. Een honderdtal belangstellende toehoorders woonden deze lezing bij. In de A ie uwe Kerk te Amsterdam is gisteren de door de zorg onzer regeering gemaakte nieuwe kist voor het gebeente van deu admiraal De Ruyier plechtig in den grafkelder geplaatst. De gratkelder is de begraafplaats der familiën De Ruyter de WildtElias, nakomelingen der beide dochters van den admiraal, wiens zoon Engel kinderloos overleed. De bodem van de onde kist is met al wat er op rustte in de nieuwe eikenhouten kist overge. bracht; die, vau binnen met lood bekleed, het volgend opschrift draagt: gezien dat hij in zijn hart niet gernst was over het geval. Hij had bij zjjn chef en familie het tweede ontbijt gebruikt (de eerste maal dat hem die eer te beurt viel) en thuis komende Grace iu haar allerbeste japon gevonden, bezig om een paar citroengele handschoenen aan te trekken, en brandende van verlangen om naar Caritou Grove te gaan. Thekla, Emilie en Herman waren er dien morgen geweest toen zij uit de kerk kwamen en zij was opgetogen over hen. „Gij gaat toch zeker dadelijk," zei zij dien Maandag morgen, opstaande en naar het venster gaande. „Gaat gij boven op een van die ram melende omnibussen naar de stad Hoe grappig „Ja, ik moet weg," antwoordde hij, insge lijks opstaande. „O," vervolgde Grace, naar buiten ziende, „daar is dat lieve meisje weer, dat ik gisteren morgen ook gezien heb, toen ik zat te wachten om naar de kerk te gaan. Zij kwam met haar zuster uit het huis biernaast, geloof ik. De zuster is heel mooi, oischoon ik haar gelaat niet aangenaam vind, maar het kleintje is mooi en hef. Kjjk eens PhilI Weet gij wie het zijn?'' Philip keek over haar sctiouder en zag het meisje vau wie bij tegen Herman gezegd had> „een schoolkind", de jongste van de twee dames die Vrijdag met de vigelante gekomen waren. Zij was Ja»g en slank en omstreeks vijftien of zestien Michiel Adriaenszoon de RuyierLuitenant- Admiraal-Generaal van Holland en West-Fries land, geboren 24 Maart 1607, overleden 29 Maart 1676 aan de wondenontvangen voor Messina begraven 16 Maart 1677 en door de zorg der Ntderlandsshe regeering in deze hist gelegd 28 December 1881. In tegenwoordigheid van autoriteiten en fami lieleden werd het proces-verbaal van wat geschied is in een looden koker gesloten en in de kist nedergelegd, waarna het deksel op de kist geschroefd werd. Op de kist werd daarna een krans witte bloemen gelegd door den twaalfjarigen Carl Adolf Elias, den jongsten der in de kerk aanwezige afstam melingen van De Ruyter. Op de zwart zijden linten van den krans is geschreven: „Hulde van de afstammelingen van den luit.- admiraal-generaal De Ruyter, 28 December 1881." Een exemplaar van het proces-verbaal is in de kist gelegd, een ander ia bestemd voor het ar chief van het dep. van binnenl. zaken, een exem plaar voor ieder der vertegenwoordigers van de afstammelingen, éen voor het gemeentebestuur van Amsterdam en éeu voor het kerkbestuur. De secretaris-generaal, die den minister van binneulandscbe zaken vertegenwoordigde, voerde het woord om de hulde van 's lands regeeriug aan De Ruyters doorluchtige gedachtenis uit te sprekeu eu werd beantwoord namens den oudste der afstammelingen, den gepensioneerden schout bij nacht J. W. de Ruyter de Wildt. Donderdag, Viijdag en Zaterdag zal de kelder voor ieder toegankelijk zijn van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren. Hbl burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Vries C. P. Ebbinge Wubbeu, secretaris dier gemeente. ouderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht .u. J. van ue Kamp, te Roermond. leger. Verlengd met twee jaren de detachee ring bij het wapen der inf. van het leger in N. I. van den tot len luit. bevorderden 2en luit. J. J. P. Bahlman, van het wapen der inf. hier te lande. ministerieele departemen ten. Benoemd bij het departement van oorlog, tot commies, mr. W. J. Wintgens en P. W. Steenbergen, thans adj. comm. bij dat dep.tot adj. comm., G. A. Schreurs, Ph. Hermans, W. H. N. Meltzer en P. Vrugt, thans 1ste klerken alsmede mr. W. P. graaf van Bylandt) kolonies. Eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, de 0. I. ambtenaar J. Hendriks, laatstelijk le gezagv. bij den dienst der kustveriichting iu N. I. Jaren oud. Philip nam haar op met een belang stelling waarvan hij zich bijna geen rekenschap kon geven en steeds in haar de zuster van dat andere meisje ziende. Zij was biond, met een vriendelijk open gelaat, licht haar, heldere oogen; alles aan haar was trisch en buitendien had zij een onbeschrytelijke lieve uitdrukking om den mond en in de oogen. Zij was gekleed in een kleedje van zachte grijze stol, met een zwart sjaaltje over hare schouders, en een klein zwart stroohoedje op hare glanzige lokken. Zij droeg verscheiden boeken met een riem vastgebonden en was, met handschoenen aan, in alle opzichten „klaar" toen zij het huis uitkwam en de straat opstapte. Er was iets nets en fatsoenlijks in die verschijning niets slordigs of haastigs. Alles zat keuiig, vast en netjes. „Waar kan zij op dit uur naar toe gaan?' vroeg Grace en volgde het aardige persoontje met de oogen. „Waarschijnlijk naar Bchool", zei Philip onverschillig. „Naar school ja dat is heel waarschijnlijk. Er is hier in de buurt immers een school voor groote meisjes, niet waar „Ja in Carlton-road, hier vlak bij. Daar gaan honderden meisjes. Men ziet haar altijd heen en weder gaan." geneeskundige raden. Benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg. Door de gisteren gehonden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, waarin 89 leden tegenwoordig waren, werden voor de aanstaande predikantsberoeping op het viertal gebracht de heeren: P. van Son, predikant te Amsterdam met 64, E. E. Gewin, predikant te Reukum met 50, A. E. van der Dusse, predikant te Bennekom met 45, en bij herstemming, P. J. Rornijn, predikant te Ridderkerk met 46 stemmen. Op 11 Januari a. zal de beroeping worden uit gebracht. Do officier van adm. 3de kl. G. M. Krul, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, wordt op nonactiviteit gesteld, en de luit. t/z. 2de kl. P. J. L. de Gijseiaar aaD boord van dien bodem geplaatst. De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten niet terug te komen op het besluit betref fende het plaatsen van een Mariabeeld aan den gevel van het gerestaureerde stadhuis aldaar. De veelbesproken „millioenen-juffrouw" heeft dezer dagen het Biele-hotel te Amsterdam ver- lateu en woont thans bij particulieren in. Naar men verneemt heeft de koning van Beieren zieh dezer dagen, onder den naam van graaf Von Marlafe, te Amsterdam opgehouden. Zondag is de koning naar Brussel vertrokken. Door de stemgerechtigde deelhebbers der Ned. Handelmig te Rotterdam is tot commissaris benoemd, in plaats van den heer H. Muller Sz», die deze betrekking heeft nedergelegd, de heer D. Jannette Walen, woonachtig te Arnhem, vroeger koopman te Batavia. Bij het rangeeren op het stationsterrein te Arnhem is een 19jarig werkman tusschen twee treinen beklemd geraakt, waardoor zijn rechterarm verbrijzeld werd. De ongelukkige was met zijn broeder de kostwinner hunner moeder, wier man spoorwegwachter was en een paar jaren geleden, na 33 jaren dienst, door een trein overreden is. Te Amsterdam werden in 1881 in openbare veiling verkocht 1320 perceelea voor 11.974.313» Iu 1880 waren de cijfers 1204 voor f 10.847,874, De opgehouden perceelen medegerekend is het totaal van alles wat in 1881 in veiling gebracht werd f 20.558.710, tegen f 16.599.300 in 1880, „Neen ik heb verleden avond twee dames in een rijtuig zien aankomen. Dat is al wat ik van haar weet. Zij wonen daar, geloof ik." „Waarschijnlijk. O daar is uw omnibus, niet waar Adieu 1" Een oogenblik later was Philip aan haar ge zicht onttrokken en moest Grace haar weg zoeken naar het Vrouwencollego, wuar zij nu de lessen mocht gaan bijwonen, ofschoon het haar heel wat moeite gekost had om een liefhebbenden vader en teedere moeder over te halen om hun toestemming daartoe te geven. Philip werd boven op zijn omnibuj spoedig de gedaante van het schoolmeisje, dat hem vooruit gegaan was, gewaar. Ja; daar sloeg zij juist de zijstraat in die naar de hoogere meisjesschool leidde; hij had dus juist geraden. „Wie ter wereld kan dat toch zijn dacht hij bij zich zelf; doch even daarna begon een kennis over andere dingen te spreken en liet hij zijn bespiegelingen varen. Er verliepen eenige dagen. De Meimaand liep ten einde en de Pinkstervacantie werd geheel vergeten in den rosmolen van het dagelijksch vertier. Grace verzekerde haar broeder herhaaldelijk boe gelukkig zij was en Phiiip vond haar bijzijn zeer aangenaam. Het Yoikobireache meisje was vol geest en leven en een sprekend voorbeeld vau de geestbeschaving waarop haar

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1