305. 124® Jaargang. 1881. Woensdag 28 December. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité H. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Verkiezing van éen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Middelburg, 27 December. EEN VERWOEST LEVEN Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. COURANT Da burgemeester en wethouders van Middelburg» maken bekend dat by de op heden plaats gehad hebbende verkiezing, bij herstemming, van een lid van de kamer van koophandel en fabrieken alhier is verkozen de heer G. ALBERTS Las. Middelburg, den 23 December 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P IC K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAK. Volgens de N. Rott. Ct worden door de erfge namen van Z. K. H. prins Frederik, althans van wege een der beide staken, adviezen ingewonnen van bekwame deskundigen, betreffende de uitleg ging der wet van 25 Mei 1816 (Stbl. no. 25). Deze wet bevat de dotatie der bekende domein goederen aan den overleden prins en op hare bepalingen is de verzekering gegrond, dat die goederen thans aan den staat der Nederlanden terugkomen. Is dus het bericht der N. R. Ct juist, dan ware het beter dat in de tweede kamer met het be raadslagen over hetgeen met de opbrengst der bedoelde goederen gedaan zal worden, gewacht werd tot men ze had, of althans zeker wist ze te zullen krijgen. Het zou anders wel eens kunnen zijn dat men bezig was een buit te verdeelen, die niet bestemd was om ooit geschoten te worden. Men leest in het Weekblad van het Regt: „Naar wij tot ons leedwezen vernemen, heeft het bureau van consultatie te 's Gravenhage collectief zijn ontslag genomen, op grond dat het door den raad van toezicht en discipline niet in het gelijk ia gesteld ten opzichte van zijne weigering om mr. Diert van Melissant van de toevoeging van een echtscheidings-proces te ontslaan, waarmede deze advocaat zich op grond van godsdienstige bezwaren niet konde belasten. „In het belang van de voortdurende goede be hartiging der zaken die aan dit bureau zijn opgedragen eu met het oog op de uitstekende wijze, waarop het tegenwoordige bureau in het algemeen en zijn president in het bijzonder zich te allen tijde van zijne even gewichtige als vereerende taak heeft gekweten, koesteren wij de hoop, dat alsnog ernstige pogingen mogen worden aangewend om dit zeer betreurenswaardig geschil iD der minne bij te leggen." 6 FBTJIIjIIBTOIT. door JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK III. In buitengewonen dienst. „Ja mijnheer, ik zal mijn best doen", zei Philip, eindelijk voor goed heengaande. Terwijl hij naar het station reed om zes of acht mijlen met den trein naar Edgeton te rijden, bad hij tijd om tot het besef te komen dat zijn opdracht van zeer veel gewicht moest zijn. „Het moet wel", dacht hij, „nu de baas mij zoo op staanden voet voortjaagt en zelf Grace gaat afhalen. Dat kan ik maar niet vatten." Het was bijna elf uren 's avonds toen het rijtuigje van Philip voor de deur zijner woning stil hield. Grace was gekomen. Er was licht achter de groene zonneschermen en toen hij naar de bnren links keek, ja daar was ook licht achter de groene zonneschermen. Toen Philip den nauwen gang betrad werd er ptn gelaat net een ietwat droevige uitdrukking en Naar wij vernemen is thans de brigadier majoor-titulair J. D. de Leeuw, te Goes, in plaats van wijlen W. Timmermans, tot brigadier-majoor der rijksveldwaoht albier benoemd. Naar wij vernemen bestaat het voornemen morgen of overmorgen opnieuw een proeftocht me6 den stoomtram in de stad te doen en zoo mogelijk met het nieuwe jaar den dienst, van markt tot markt, te Middelburg en te Vlissingente openen. Op de beide Kerstdagen hebben een aantal passagiers reeds van den gedeeltelijk geopenden dienst gebruik gemaakt. Teleurstolling was echter het deel van velen, tengevolge van het her haald ontsporen op sommige gedeelten van den weg, waardoor de tijdstippen van aankomst en vertrek voortdurend gewijzigd moesten worden. Ploegen werklieden zijn bezig den weg te verbeteren. Beter verlichting op den Singel alhier, waarde trein thans rangeeren moet, is des avonds drin gend noodzakelijk. De ruimte is er gering; de duisternis, slechts door een paar gaslantarens bestreden, bijna Egyptisch; de onveiligheid zeer groot. De gedurende de Kerstdagen door de vereeni- ging Dit het Volk—Voor het Volk in hetraadhnis albier gehouden tentoonstelling van teekeningen in waterverf, daartoe door de Amsterdamsehe Mij- Arti et Amicitia beschikbaar gesteld, werd, behalve door de leden der vereeniging, door ruim 200 personen bezocht. Vooral de stukken van Louis Apoi, Verlaten en Graven op Nova Zemblawerden algemeen bewonderd, evenals de fraaie teekeningen van Hazeü en Greive en het prachtige Dennenbosch van Schipperus. Een stuk van P. Haaiman, Stoornis, werd verkocht. Biervliet, 25 Dec. Op nitnoodiging der Mij van Landbouwafd. Oostburg, hield de heer G. A. Vorsterman van Oijen hier gisteren avond eene landbouwkundige voordracht, tot welke een buitengewoon groot aantal hoorders waren opge komen, die met aandacht de lezing volgden. Spreker behandelde eerst het zaad, daarna het zaaien, waarbij hij op de practiscbe uitkomsten wees, welke door de Aardenburgsche vereeniging Welbegrepen Eigenbelang zijn verkregen. Deze vereeniging telt reeds 70 leden en door haar ia ieder landbouwer in dit district in de gelegenheid zijne zaden en meststoffen te Oostburg af te halen. Slechte gewoonten bij den verkoop van die landbouwbenoodigdheden, heerschende sleur, ver minderde opbrengst en qualiteit kortom tal van oorzaken zijn er, waarom in Biervliet, Hooidpiaat, IJzendijke enz. geen dergelijke ver- eenigiugen opgericht worden. Mogelijk ware een districts-vereeniging nog beter. Wat is echter het geval? 's Winters, nu reeds, worden de zaai granen, meststoffen enz. gekocht of besteld; zooals hij gezegd had, sprekend op het zijne ge lijkend, om de deur van de zitkamer gestonen, met een vragenden blik, totdat hij heheel binnen was. Toen ging de deur wijd open en sprong een jong meisje, voor zoover er in dien nauwen gang sprake kon zijn van springen, de kamer uit en in zijne armen. „Mijn beste Phil! zijt ge daar eindelijkl Hoe leelijk van jeWat ziet gij er oneindig beter.uit! Ik dacht dat gij nooit kwaamtAl pratende trok zij hem de kamer in „dat kleine kneveltje, o het is snoeperig! Wezenlijk! Maar waar zijt gij al dien tijd geweest?" „Heeft mijnheer Starkie u goed gevonden, arm kind roeg Philip haar van zich afhoudende en aanziende, „vergun mij dat ik u hetzelfde com pliment maak, gij ziet er ook oneindig beter uit." Het moet gezegd worden dat Grace Massey altijd iets aangenaams was om te zien. Lang, donker en krachtig gebouwd was zij mis schien wel wat te gezet voor een meisje van zeven tien jaar hare schouders waren bepaald breed en hare handen ver van klein, maar zij was zoo goed geëvenredigd gebouwd, dat het in het minst niet lomp of onbevallig stond. Elke harer bewegingen getuigde van de buigzaamheid eu veerkracht, die het gevolg zijn van een krachtig gestel en ge spierde ledematen, dank zij het leven in de open lucht. Grace Massey zou nooit een Hebé zijn, muur zij zou eenmaal een Juno kunnen worden. straks geleverd, doch eerst met, meestal na, den oogst betaald. Is het nu vreemd, dat bij kleinere leverai oiën en een crediet van 6 a 9 maanden sommige boeren 10 pet te veel moeten betalen? En waar is dan nog hunne contröle? Zoo verze kerde ons een landbouwer in deze gemeente, dat hij dit jaar zich meer dan f 100, zegge honderd gulden, bevoordeeld zou hebben, ware hij lid der genoemde vereeniging geweest. De St.-Ct bevat de wet tot goedkeuring der overeenkomst betreffende den afstand aan de ge meente Rotterdam van een strook grond en water buiten de Delftsche poort. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. niet plaats hebben. Eigen Haard bevat eene afbeelding en een grondplan van de Creraersbank in de Scheveningsche boBchjes met bijschrift door A. Ising. Uit dit laatste zien wij dat te Arnhem op den Velperweg, in den gevel van het huis waarl Cremer's in zijne jeugd woonde, een steen gezet zal worden, waarvoor de beeldhouwer De Leeuw een medaillon met Cremer's borstbeeld modelleert. De namen van hen, die door hunne bijdragen het tot stand komen dezer gedenkteekenen hielpen bevorderen, zullen in een album worden vereenigd, bestemd oin aan de weduwe en de dochters van den geliefden schrijver aangeboden te worden. Verder bevat Eigen Haard nog een Kerstvertelling van H. de Veer, een opstel over kolfbanen van P- H. Witkamp met de afbeelding eener nieuwe kolfbaan te Haarlem en eenige andere aanteeke- ningen en verscheidenheden. Eindelijk maakt de redactie bekend, dat de nieuwe jaargang van het weekblad geopend zal woiden met eene histoiische schets uit het Leicestersche tijdperk van mevrouw A, L. G. Bosboom Toussaint, getiteld: Het kasteel Westhoven geïllustreerd door Cu. Rochusseu, Voorts dat te beginnen inet den jaargang 1882, de inhoud vau Eigen Haard met de helft zal worden vergroot en dus voortaan, in plaats acht' geregeld wekelijks twaalt en zoo noodig zestien pagina's tekst zullen worden gegeven, met de noodige platen en afbeeldingen. hypothëkeh. Benoemd, tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Heerenveen, T. N. van der Stok, thans ontv. der reg. en dom. te Zuidbroek. registratie. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Heerenveen, A. F. W. Jordaan, thans ontv. te Werkendam. coissuls. Opgeheven de vice-consulaten te Vinaroz en te Benicarlo. Op het oogenblik was zij geheel meisje, geheel zuster. „Heeft de oude Starkie u gevonden?" her haalde Philip. „De oude Starkie heeft mij gevonden. Toen bij naar my toekwam en zyn hoed afnam, zeg gende, „mejuffrouw Massey, denk ik", dacht ik dat gij ontzaglijk vooruit gegaan waart iu manieren, maar tevens erg oud geworden, en „Gy malle meid! Ik hoop dat gy dien bejaarden plaatsvervanger niet even zoo verwel komd hebt, als zoo even uw echten broeder.' „Oriep Grace, lachende uit, „welk een vreeselijk denkbeeld! Ik heb mij ge dragen als nu zooals het behoorde. Mynheer Starkie bracht mg hier en maakte onderweg den heelen tijd excuses dat hij u van „zulk eeu groot genoegen" moest berooven en zoo al meer. Hij Btelde mijn gezelschap ten minste op prys." „Die oude schalk!" zei Philip, hartelijk lachende. „Nu ik ben maar blij dat gy ten minste hier zgt. Wat zegt gij van uw woning? Gy kunt dadelgk met het huishouden beginnen, ais gij wilt, door te zorgen dat ik iets te eten en te drinken krijg, want ik ben uitgehongerd". Grace trok aan de schel, zeggende s „Ik zal er wel aan wennen, maar ik heb nu nog het gevoel dat ik in een kaartenhuis ben en zachtjes moet loopen en my bewegen, omdat anders de vloeren en wanden zouden instorten", Westkapelle, 2d Dec. Gisteren vierde de heer P. van Houte zgn zilveren feest als hoofd der openbare school in onze gemeente. Van het gem eentehnis, het schoolgebouw en menige woning wapperde reeds in den morgen de vlag. In den loop van den dag kwamen van alle kanten ge luk wensehen en stoffelyke bewgzen van vriend schap en waardeering, o. a. van het gemeente bestuur, van de onderwijzers, van de tegenwoor dige en de voormalige leerlingen, die alle hiertoe te zamen en naar vermogen hadden medegewerkt. Wederkeerig werd de schooljeugd door den jubi laris getracteerd. Des avonds kwamen de burge meester, de leden van den gemeenteraad, de on derwijzers en vele andere genoodigdea in het schoollokaal bgeen, waar de avond onder heil dronken en aangenaam gesprek recht gezellig en feestelijk werd doorgebracht. De nieuwbenoemde 2e luit. Muunieh, aanvan kelijk ingedeeld bij het 3e regt. int., is op zijn ver zoek overgeplaatst bij bet leger in N.-I. Het stoomschip Edam heeft Zondag morgen het droge dok alhier verlaten. Zondag is de persoon, die in de afgeloopen week by den herbergier Immerzeel te Goes voor eene waarde van ongeveer f 1000 aan gouden en zilveren werken stal, te Breda gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebracht. Een der ontvreemde doozen en een aantal ge stolen voorwerpen werden bij zijne aanhouding bg hem gevonden. Hij is Duitschor van geboorte, afkomstig van Ubach, 45 jaren oud eu J. Kempen genaamd. De heer J. A. de Bergh vertelt in de Am sterdammer, dat er sprake van geweest is dat de tenor Lhérie naar Den Haag zou terugkeeren. Na zijn mislukt debuut te Bordeaux, zou hij ter vervulling van de tenorpartij in de vertaalde opera van Mortens, Le Capitaine noirin de re sidentie weder optreden. De commissie uit den gemeenteraad, die met het toezioht over den schouwburg belast is, heeft echter den opera directeur doen weten, dat zij niet verkoos met den persoon van Lhérie weder eene oorzaak van twist en tweedracht op het tooneel te zien verschijnen. Na deze boodschap is het plan opgegeven. Uit dezen brief blijkt tevens dat Lhérie door zijn on vermoeiden bewonderaar, den heer H. Ver schuur, tegenwooruig in ad\ ertentiën in Eugelsohe bladen the greatest lyric tragedian of our times genoemd wordt 1 „Zg zgn dun, in vergelijking met die van Foulhaven, dat is waar," zei hij. „Ach", vervolgde hij, met een zucht van verlichting plaats nemende voor het maal dat zyn weduwe voor hem had klaar gemaakt, „gij weet niet kind, wat het zeggen wil om bgna van honger om te komen, te middeu van overvloed." „Wanneer hebt gg het laatst gegeten?" „Van morgen kwartier voor acht." „Maar waar zijt gg dan geweest en tvat hebt gij uitgevoerd?" vroeg zg verbaasd. „Ik heb het land afgeloopen om bewgzen van slechtheid te zoeken die ik niet gevonden heb." „Bewijzen van slechtheid"! „Bekommer er u niet over! 'tls alles voor de zaak; en in het belang van de zaak zal ik ook genoodzaakt zgn u morgen ochtend te verlaten, tot vier uren „O Philip! „Maar een paar lieve jonge dames van my a kennis zullen u komen opzoeken en by zich verzoeken." - „Moet gij morgen wezenlijk uit? „Wezenlgk, ik moet mijnheer Starkie gaan spreken." at moet een heel bijzondere zaak zijn, die op Zondag behandeld moet worden." „Ik verwachtte dat gij dat zeggen zoudt' zei Philip en van lieverlede gelukte het beUj

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1