MIDDELBURGSCHE COURANT Gemengds .Berichten. BIJVOE GSEL Maandag 26 December 1881. N°. 304. Kleinhandel in sterken drank. Middelburg 24 December. EEN VERWOEST LEVEN Eendenkroos. Recütsz aken. VAN DE VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen, ingevolge art. 5 der wet van den 28en Juni 1881 Staatsblad no. 97), ter openbare kennis: dat Oij hen ztju ingekomen van de navolgende personen verzoekschriftenwaarbij vergunning wordt gevraagd om na 1 Mei 1882, in het bij iederen naam vei melde perceel, sterken drank in het klein te mogen verkoopeu: yolg- naam van djsn aanduiding yan het n17mm. VERZOEKER. PERCEEL 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 A. Nelisso K. Meertens Jr. Wed. R. v. Reen JLeijdekkers Pa. Ja. Geijp F. A. van Dijk J. Foudraine A. J. Ie Nobel P. Meertens Wed. F. v. d. Eist Wed. J. S.Frede- riks Ha. Aa. Ha. v. d. Heuvel van Re- genmorter M. P. Begars A. J. Bos Aa. van Hoeke J. A. Bogaerts Wed. J. Pauwaart J. C. Geijp. A. van Tiel. Wed. M. Remiju J. J. van Aartsen Dezelfde J.van Randwijk Sociëteit St. Joris G. Ph. Dekkers P. Limbach A. A. Hainan M. Kruijsse J. Breedveld S. A. Cornelisse L. Hildernisse Aa Ba. Quaker - naat L. Munter J. M. Buiterijs Wed. C. Wendels Wed.P. Oosthout Confrérie van St. Sebastiaan Groote Markt, L 4. Korte Delft, G 10. Houtkade, H 121 Schuitvlotstraat, N 211 Brakstraat, O 273 Bij de Spijkerbrug, P 128 Rotterd. Kade, O 278 Lange Delft, B 114 Vlasmarkt, L 14 Molenwater, M 165 Groote Markt K 7 Lange Noordstraat, L 129 Penninghoek, L 53 Turfkade, H 185 Bogardstraat, D 31 Korte Breestraat, O 174 Schuitvlotstraat, N 207 Lange Geere, K 242 St. Janstraat, 1 55 Wal, A 6 Langeviele, K 231 Groote Markt, C 2 Balans, E 110 Balaus, E 110 Lange Burg, B 1 Lange Burg, C 109 Groote Markt, K 6 Rotterdamsche Kade, O 228 Korte Noordstraat, L 76 Lange Singelstraat, N 172 Korte Gortstraat, K 10 Oude Arnemuidsche Pad, T 5 b Zandstraat, Q 222 Turfkade, H 186 Turfkade, H 174 Schuttershofstraat, K 128 Idem K 128 Middelburg, den 23en December 1881. De burgemeester eu wethouders van Middelburg, PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STOPPEL A AE. Gisteren middag te 3 uren heeft op het atad- huis te 'sGravenhage de overdracht plaatsgehad van de Cremer-bank aan het gemeentebestuur. Het ongunstig seizoen was oorzaak, dat deze plechtigheid niet op de plek zelve kon geschieden. Bij de overdracht, die in tegenwoordigheid van den architect en den bouwmeester plaats vond, werd het woord gevoerd door den heer Ising, namens de commissie, waarna de burgemeester, namens de gemeente, het monument in dank aanvaardde en de akte teekende. Onder de aan wezigen bevond zich ook de heer J. C. van 5 DOOK JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK III. In buitengewonen dienst. Dék Zaterdag, volgende op zijn bezoek bij de familie Berghaus, kon Philip zich niet als naar gewoonte uitmonsteren voor zijn wekelijksche cricket partij; want hij had afgesproken om zijn znster Grace om half vijf van bet station te balen en met een ongewoon overleg voor iemand van zijn leeftijd, die een beer is en ongehuwd, had hij tegen zes uur eten thuis besteld en wilde daar met haar dineeren. Hij zou dus in de stad blijven totdat hij met zijn zuster vau het station terug keerde. De groote firma waarbij Philip werkzaam was, ontsloeg hare bedienden gewoonlijk 's Zaterdags om 2 uur. Philip werd zelden over zijn tijd ge houden daarvoor was hij niet gewichtig genoeg, zon hij bij zichzelf gezegd hebben en misschien met recht. Zijn bezigheid bestond uit kantoorwerk en was regelmatig, doch niet inspannend. Er waren wel eens tijden geweest dat hy ia zijn overmaat Brakel, als vertegenwoordigende de bloedver wanten van wijlen Cremer. Sedert vele jaren is de vraag hoe men spoorweg wagens het best verwarmen kan, door de verschil lende spoorwegmaatschappijen besproken en over wogen. Over het algemeen worden daartoe nog altijd warmwaterstoven gebruikt, ofschoon daaraan vele bezwaren zijn verbonden. De verwarming met stoom beeft het nadeel, dat ze zoo moeilijk kan getemperd worden en de kosten van inrichting hoog zijn. De verwarming met samengeperste brandstof heeft ook eigenaardige bezwaren. Sedert de toepassing van gas tot verlichting der spoor wegry tuigen, wat hier te lande echter nog slechts geschiedt door de Holl. spoorwegmaat schappij en de Haarlem—Zaut voort spoor weg maat - schappij heeft het denkbeeld ingang gevonden om ook de verwarming door gas te laten geschie den. Door de Holl. spoorwegmaatschappij is op eenige treinen de verwarming met gas toegepast voor voetverwarming. Binnen in het rijtuig is niet anders zichtbaar dan een verwarmde ijzeren plaat in den vloer, laags de zitplaatsen. Wij gelooven, dat deze verwarming in alle opzichten uitstekend voldoet en wij hopen dus, dat dit systeem spoedig op alle treinen der Holl. spoorwegmaatschappy zal worden ingevoerd, want op reis lijdt men meer door koude voelen dan door iets anders. Door de Haarlem—Zandvoort Spoorwegmaat schappij zijn in de salons en coupés harer rijtuigen gaskachels geplaatst van een nieuwe constructie, die eene aangename warmte verspreiden en een vroolijk aanzien hebben. Men zit gezellig bij de kachel, wier licht men ziet, terwijl men door de sohoone duinstreek spoort, en als het in de Kerstdagen mooi weer is zou het ons niet verwonderen, dat menig Amsterdam mer bij de kachel zittende eens naar zee ging. (HU.) De laatste aflevering van De Aarde en haar Volleen van dit jaar bevatSchetsen in Syiie de kleine steden in Toskane en hare kunstschatten; en een opstel over Egypte. Die van het Leeskabinet: De Plaagslagen, een verhaal door W. J. C. van WijngaardenUit het Yisschersleven, door J. A. JoDgmannbe nevens vier vertaalde bijdragen en eenige boek- beoordeelingen. De aflevering is met twee platen opgeluisterd. Van Becker's Wereldgeschiedenis, vertaald door prof. Jongeneel, (uitgave D. Noothoven van Goor, te Leiden) is verzonden aflevering 7580behoo- rende tot deel V, Nieuwe Geschiedenis, waarin Luther's leven, de hervorming en de godsdienst oorlogen der 16e eeuw beschreven worden. De heer E. A. Schilderman, te Warga, schrijft in Eekhoff's Almanak voor landbouwers en vee houders voor het,jaar 1882 het volgends: Voor eenigen tijd met een stoomboot naar Eotterdam reizende, zag ik verscheidene mannen schepen met eendenkroos vullen. De boot liep te hard om een antwoord te krijgen op de vraag „waartoe wordt dat goed gebruikt?" Toch vroeg ik den kapitein en tot mijn spijt wist de man er bitter weinig van. Wat ik er na van weet deel ik den lezers van dezen Almanak gaarne mede. 1°. Het kroos wordt in Holland met goed ge volg als varkensvoeder gebraikt en van de met kroos gevoede varkens sterven weinige aan de bekende ziekte. Het varken is een omnivore d. w. z. een alles etend dier. In het kroos be vinden zich veel en velerlei waterdieren, die evenals de blaadjes der plant, zónder nadeelig van kracht en werklust wensebte een drukker werkkring te hebbentijden waarin hij de meer bevoorrechten benijddedie gevaarlijke opdrachten kregen en na ën dan naar een uithoek der wereld gezonden werden, om nieuwe werken te besturen, waarover de verantwoordelijkheid wel groot maar de belooning daaraan geë- venredigd was, en het genoegen moest het grootst van alles zijn, meende Philip. Zulk een buiten kans was hem echter nog nooit te beurt gevallen. Van daag had hy geen baast om been te gaan, daar hij nog twee en een half uur tijd had eer de trein met zijn zuster aankwam en nadat dns de andere klerken vertrokken waren, bleef hij aan zijn lessenaar zitten, papieren opruimende en eenige tabellen rangschikkende die sedert lang overhoop lagen. Terwijl hij aldus bezig was en zijn pen lang zaam over het papier gleed, scheen de Meizon door het vuile vensterglas en verlichtte zijn donker gelaat. Hij zat met zijn rug naar de deur die naar het kantoor van mijnheer Dag, den eersten en vertrouwden klerk leidde en wist niet dat die half openstond. Na een poos hóórde hij stemmen naderen uit een verder afgelegen kantoor en wel dra werd het heiligdom van den heer Dag betre den. Half verstrooid hoofde Philip praten, zonder bepaald te, luisteren naar hetgeen er gezegd werd. „Zie eens GreyDaar komt zoo even een brief van (gemompel dat iu gefluister over gevolg met graagte door de zwijneh worden ge geten. Niet het zoogenaamde „flag", dat aan de lange draden te kennen is, wordt hier bedoeld, wèl de kleine ronde platte blaadjes. Verder wil ik hier de besta,.ddeelen, waaruit het kroos bestaat, neerschrijven om daarmee te bewijzen, dat het werkelijk wel de moeite loont wanneer de aandacht er wat meer op gevestigd wordt en men bet ook elders gebruikte. Luchtdroog eendenkroos bevat: Eiwit 28.3 pet. Koolhydraten32.2 Asch18.1 Vet3.9 Water8,5 Eu w vezel3.9 Welk een groot eiwitgehalte bevindt er zich in en ook weik eene niet te versmaden vetproportie 1 Gerust beveel ik deze in Friesland en elders misschien geheel onbekende en uiterst goedkoope voederstof aan. In waterrijke provinciën behoeft men weinig moeite te doen om eene aanzienlijke hoeveelheid te verkrijgen. 2°. Als mestspecie bezit het kroos eveneens uitmuntende eigenschappen en staat het even hoog als stoffen, waarvoor aau den mestkooper geld wordt uitgegeven. 18.1 pet. asch met 2.2 pet. phosphorzuur, bij 4.5 pet. stikstof bevat luc ut droog kroos. Omdat de massa voor niet te krijgen is, zal men een deugdelijke mestvaalt hebben, wanneer hoeveelheden eeudenkroos door den anderen afval wordt gewerkt. Ik hoop dat hier of daar in andere provinciën de proef worde genomen en ik heb alle gegevens om te vertrouwen, dat de uitslag zeer bevredigend zal zijn. Dat het eendenkroos in 't voorjaar een uitste kend middel is tegen de aardvloo, zij hier ter loops herhaald. Door de rechtbank te Zwolle is J. VV. Eampen, wisselwachter, wegens het op 1 September jl. zonder opzet teweegbrengen van gevaar voor een spoortrein, waarbij te voorzien was, dat men- schenievsns iu gevaar konden komen, veroordeeld tot eene ceilniaire gevangenisstraf van 8 dagen. Door bet openhaar ministerie was eene maand gevangenisstraf gerequireerdde rechtbank beett echter verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. De stads-aanplakker te Rotterdam heeft bij den gemeenteraad geprotesteerd tegen het plan der Mij tot algemeene Dienstverrichting aldaar, om op verschulende punten der stad advertentieborden te plaatsen. Te Zwolle heeft eene belangrijke inhechte nisneming plaats gehad. De officier van justitie heeft namelijk met den commissaris van politie, den inspecteur der posterijen en den postdirecteur, den sedert 1 Dec. jl. uit 's Hage overgeplaatsten commies 2e ki. E. A. W. C., op heeterdaad be trapt bij de ontvreemding van een aaugetee- keuden brief met geldswaarde. De dader moet reeds bekend hebben onlangs ook een onaange- toekenden brief met bankpapier te nebben ontvreemd en tevens de dief te zijn van een te 's Hage ver misten aangeteekenden brief, even als van verscheidene aldaar vermiste brieven met gelds waarde. Twee baldadige Hagenaars hebben een vreedzaam wandelend grenadier op den Scheve- ningschen weg van zijn sabel beroofd en dit wapen bij de poli'ie bezorgd. Donderdag had in de Kalverstraat te Am sterdam eene gasontploffing plaats. Met een knal ging en daarna weer luider). „Wat is er van die menschen geworden, Blake, Black hoe was het ook weer die ons By well gerecomman deerd heelt?" „Hm!" antwoordde mynheer Grey, de jongste deelgenoot van de firma, op de vraag van mynheer Starkie, den oudsteu associé; „zijn zij met ergens buiten Edgeton gaan wonen op mijn woord ik herinner mij hen niet meer. Maar ik denk dat alleen die Ciineezen een beetje aau het mopperen zijn. Zij maken gaarne bezwaren en de Britsohe consul te IJ.... moet er voor den vorm eenige notitie van nemen. Ik geloof niet dat het iets te bedu'deu heefi." „Ik ben niet zoo geheel zeker dat het ge mopper van allen grond ontbloot is" antwoordde mynheer S arkie „ik zou wel willen dat gij eens naar Edgeton reedt van middag, om eens bedaaid te informeeren. Ik vind dat er werk van ge maakt moet worden," „Mijn goede vriend 1bracht Grey klagend in „ik zon veel willen doen om u te believen maar van daag is het mij onmogelijk. Ik heb sedert lang beloofd om van daag tot Maandag naar... te gaan," de stemmen daalden weer en daarna vernam Philip de woorden „geheel in mijn belang en dat van Lady Elisabeth het spijt mij schrikkelijk, maar, tenzij het een zaak van leven en dood gold, begrijp ik niet hoe> ik het zou kunnen doen." als van een kanonschot werd het trottoir voor het kleedermagazijn de Stad Parijs, over eene lengte van circa 5 M. met kracht in de hoogte geslingerd, zoodat de zware zerken, waarop de betonlaag rustte, uit hare voegen werden gerukt. Een der bedienden uit het magaztjn was juist bezig, op een 7 M. hooge ladder, die door eene dienstbode werd vastgehouden, glazen te lappen. Ladder en meid werden in de hoogte geslingerd en hy die erop stond deed een zeer gevaarlijken tuimel. Wonder genoeg kwam hij er bij die buiteling zonder letsel atterwijl de meid slechts eene lichte kwetsuur bekwam. Geen der vele voorbijgangers werd getroffen. Onder de in de laatste jaren aangeboden nienwe aardappelen behooren inzonderheid de Magnum Bonum (d. i. de Groote goede) en de Champion (dat is de Kampioen). De heer Corten, landbouwleeraar te Maastricht, heeft een vergelijkende proef genomen met drie aardappelsoorten, en tot uitkomst gekregen, dat op eene oppervlakte van 13 M2 I kilo Magnum Bonum opleverde 45 kg., 1 kilo Richters Impe rator 30 kg., cd I kilo Champion 39 kgof per hectare respectievelijk 34650, 23100 en 29030 kg. Voorts is hem gebleken, dat de Magnum Bonum een in elk opzicht heerlijk product opleverde, zich vroeg ontwikkelde en weinig zieke knollen bevatte. De Champion ontwikkelde zich laat, bleef groen tot den eersten vorstnacht (45 Oct. 11.) en van ziekte volkomen vrij) zoodat hem deze aardappelsoort en de Magnum Bonum blijken vertrouwbaar te zijn. (Eekhoff's Almanak). De heer Parnell is van de Kilmainham- gevangenis te Dublin overgebracht naar de ge vangenis te Armagh. De behandeling der zaak Guiteau duurt nog voort, op dezelfde wijze. Tot een grenzenloos aantal menschen worden allerlei vragen gericht aangaande 's mans beweerde krankzinnigheid^ terwijl de beschuldigde zelf door zijae houding het proces een komisch karakter by zet. Hetscbynt moeilijk te voorspellen hoe lang dit alles nog duren zal. Zondag werden te Bex, Glarens, Vevey en Lausanne schokken van aardbeving waargenomen. Een paar dagen te vorn had men trillingen gevoeld te Neuchatel en iu andere doelen van het bergland. Eene stoomboot van 1600 ton, de Bath City} is op reis van Bristol naar New-York vergaan. Na dagen feilen storm verloor het schip 30 No vember zyn roer, werd lek en maakte negen voet water in het uur. De opvarenden verlieten het schip in twee booten, waarvan er een spoedig omsloeg. Hare bemanning werd door de andere boot gered, behalve vier die verdronken. Vier anderen waren van konde gestorven, toen de boot werd gezien door de bark M. J. Foleydie de schipbreukelingen opnam. Aan boord stierven nog de kapitein en een der matrozen. De overigen zyn in Liverpool in het hospitaal opgenomen, allen gedeeltelijk bevroren. Dagelijks melden zich te Weenen bij de politie menschen aan, die op de lijst der vermisten na den brand waren gebracht, doch niet in het Ring-theater waren. Zoo wordt de lyst der slacht offers allengs juister dan in het begin mogeiyk was. Men schat hun aantal nu op 570. Qp het jachtveld vau een Iersch grondbe zitter kwamen Dinsdag een massa boeren uit de bnnrt op klaarlichten dag stroopen. Zy schoten honderden hazen en konijnen en zonden die aan de gevangen genomen leiders der landbeweging als een kleine attentie. De eigenaar der jacht kon er niets aan doeo en was misschien nog tevreden dat de boeren enkel op bazen schoten De Jeannette was, zooals ons uit nadere opga ven blykt, een driemast-stoomschip van 420 tou, met oarktuig en eene machine van 200 paarde- kracht. Zij werd in 1862 op de werf te Devon- „O 1 wanneer Lady Elisabeth in het spel is'* begon mijnheer Starkie welwillend, en daarna gin gen zy het vertrek weer uit, Philip hoorde stappen in den gang en even daarna trad iemand alleen het kantoor van mijaheer Dag binnen en riep hem een paar maal ongedaUig by zija naam. „Waar is hij prevelde mijnheer Starkie, toen zijn roepen onbeantwoord bleef en aan de schel trekkende, in de hoop van iemand te zien opdagen. Philip stond op en ging naar het kan toor. Daar stond mynheer Starkie met een open brief in de baud. „Ik wilde mijaheer Dag spreken," zei hij. „Mijnheer Dag is weg, mijnheer. Hij had een afspraak en hij zei dat hij, daar er van morgen niet veel te doen was, maar heen zou gaan. „Waarom moet hij nu juist van daag een afspraak hebben bromde mynheer Starkie Wre velig. „Kan ik u soms van dienst zijn vroeg Philip, gedachtig den tijd dien hij over had. „Gjj zyt Diet mijnheer Dag", was het korte antwoord, waarvan Philip de waarheid niet kon loochenen en hy bromde voor zich been „Neen, ik wilde dat ik het was". Daarna zei hij over luid. „Maar ik weet waar hij woont en ik zou hem kunnen gaan halen, als gy het verlaDgt." Mijnheer Starkie zag Philip aandachtiger aan en liet zijn oogen lang en peinzend op het gelaat Van de a jongen man rusten.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5