303. 124® Jaargang, 1881. Zaterdag 24 December. Rijks-belastingen. Uithoofde van het Kerst feest zal deze courant Maan dag den 26en December niet uitgegeveu worden. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentièn: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Da om Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 23 December. „De gunst die ik van u wilde vragen is De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bg hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering zijn verzonden de door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 21en December 1881, invorderbaar verklaarde kohieren no. 9 en 10 der personeele belasting voor het dienst jaar 1881/82, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslagten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden be- hooren te worden ingediend. terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den luop des dienstj aars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand inhunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (SM. no. 59j. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 22™ December 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K In de heden gehouden zitting van den gemeente raad van Middelburg werd op voorstel van curatoren over het gymnasium besloten tot wijziging van het raadsbesluit van den 9en April 1879, wat betreft de jaarwedden der leeraren en de ver- deeling der leervakken aan die inrichting. Thans is met 13 tegen 2 stemmen bepaald dat de jaar wedden zullen bedragen: van den reotor 3500, conrector 2700, derden leeraar in de oude talen f 2400, vierden leeraar in de oude talen en in de geschiedenis f 2400, leeraar in de aardrijkskunde f 600, leeraar in de wiskunde 22C0, leeraar in de Nederl. en Franscbe talen f 2100, leeraars in de Engelsche en Hoogduitsche talen ieder 700, leeraar in de natuur-en scheikunde f 400, leeraar in denat. historie voor de twee laagste klassen f 350 en zoo er ook les wordt gegeven in de twee hoogste klassen, voor iedere klasse f 150, dus f 650, leeraar in de gymnastiek f 150 en leeraar in de Hebreenwsche taal f 100. Aan den heer H. Jongepier werd, op zijn ver- FETJXl.X.EïTOXT. DOOB JESSIE FOTHERGILL. HOOFDSTUK II. Wat is succes? „Ia het begeerlijk." „De meeste menschen vinden het zoo." „Bestaat het „Ja." „Behoort het aan den man „Ja." „Aan de vrouw „Ja." „Geen hoedanigheid?" „Ik kan volgens mijn geweten niet zeggen dat het een hoedanigheid is." „Is het blijvend?" o „Verre van dien." „Waar lijkt het op?" „Dat is geen eerlijke vraag, maar ik zal het U zeggen. Het ziet er anders uit voor ieder die pr naar kijkt." js *8 1$ 0 Ti zoek, met 1 Febrnari a. eervol ontslag verleend als onderwijzer op school O. Achtereenvolgens werden benoemd tot hoofd der school F mej. A. J. Chivaf, te Zierikzee, met 8 stemmen (op mej. L. J. C. Kuijl, te Leiden, waren 6 stemmen en op mej. J. D. Schoonakkers, wed. Buijze, alhier, 1 stem uitgebracht); tot leeraar aan het gymnasium in de Nederlandsche taal de heer D. van Oost veen en in de aardrijkskunde de beer L. H. E. van der Ley, beide alhier. Ter voorziening in de door periodieke aitre- dingen ontstaande vacaturen weiden herbenoemd: als leden van het burgerlijk armbestuur de heeren J. H. de Fremeiy en Ai. C. Jeras; als leden van het bestuur der godshuizen de heeren J. P. van Visvliet en dr. J. C. de Man; als lid der com missie van toezicht op de scholen voor middelb ouderwijs de heer mr. G. N. de Stoppelaar; als gemeente-geneesheer de heer dr. J. C. Bolle; als gemeente-heelmeester de heer W. J. Jansen. De commissie voor de plaatselijke directe be lasting op de inkomsten werd samengesteld nit de heeren J. J. van der Harst, D. Jeras en J. H. Sujjders, als leden, en M. Volkrijk Liebert, F. Nagtglas en F. Ermerins als plaatsvervangende leden. Tot leden van het stembureau voor de verkie zing op 3 Januari werden benoemd de heeren D. G. van Töijlingen en F. Nagtglas en als hunne plaatsvervangers de heeren J. Luteijn, J. J, van der Harst en M. Volkrijk Liebert. Heden morgen had ten raadhuize alhier, bij herstemming tusschen de heeren G. Alberts Lz. en C. Verhage, de verkiezing plaats van een lid voor de kamer van koophandel en fabrieken, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer B. A. Fokker. Van de 325 kiezers hadden 139 hunne biljetten ingeleverd. Aangezien 1 biljet van onwaarde werd verklaard, bedroeg het aantal geldige stemmen 138 en de volstrekte meerderheid 70. Op den heer G. Alberts Lz. werden 80 stemmen uitgebracht, zoodat deze als lid der kamer is verkozen. De heer C. Verhage verkreeg 58 stemmen. Door het stormweder op 20 en 21 December jl. is het rijsbesiag aan den Tiea honderdpolder voor ongeveer 1200 meters beschadigd. De daardoor veroorzaakte sohade wordt begroot op 3000. Het wrak dat, zooals wij gisteren mededeelden op het strand aan de Onde Hoeve aandreef, is een stuk van de romp van de bark Agnes, die voor eenigen tijd strandde op het Nieuwe Zand en publiek verkocht werd. Aardenburi, 21 Dec. Gisteren avond trad alhier in het lokaal der sociëteit Spoor tot Vriend schap als spreker op, de heer Koopmans van „Ik zon willen hebben hetgeen ik er voor hond." „Is het voordeelig?" „Somtijds 5 somtijds juist het tegendeel." „Wat een gek ding. Wie verleent het?" „De Godheid die in de negentiende eeuw alles verleent. Haar naam is de Omstandigheden." „Negentiende eeuw? dus is het iets van den lateren tijd „Het is zoo oud als 's menschen eerzucht", zei Philip argeloos, waarop Emilie, de tweede juf frouw Berghaus, uitviel met het woord: „Suc ces en toen hij toestemmend knikte werd er luid in de handen geklapt. „Wat zijt gij onvoorzichtig, Massey", zei Herman. „Lieve HemelIk kan ze wel een nur naar zoo iets laten raden. Gij zondt nooit een geleerden professor kunnen beet hebben. „Misschien ben ik niet tuk op succes in die richting. Juffrouw Berghaus," vervolgde hij, zich tot Thekla wendende, „mag ik n even spreken?" „Zeker", zei Thekla levendig. Zij was altijd levendig in hare gebaren, zoowel als met hare woorden en vooral wanneer zij met Philip sprak. „Willen wij den tnin ingaan Heef: iemand anüers ook lust om in den tnin te gaan Verschillende paren volgden die uituoodiging en weldra liepen zij en Philip naast elkaar op het breede pad voor het venster der woonkamer. Boekeren, nit Leiden, daartoe nitgenoodigd door het Aars-departement Sluis. Uit Sluis zelf was ecbter niemand aanwezig. Spreker begon met te zeggen dat hij een ver haal zon doen uit de oude dooseen verhaal, zeer Grieksch, zeer klassiek, maar, zoo hij hoopte, niet zeer vervelend. Een geschiedenis verhaald door Herodotus, en waaraan hij den titel gaf van„Een vergelijkend monster-examen, of hoe Christenes zijn dochter uithuwelijkte." Allen, die het genoegen hadden deel uit te maken van sprekers auditorium, zullen getuigen dat hij niet te vergeefs zijne hoop had uitgespro ken van „niet vervelend te zijn". Van het begin tot het einde toch wist hij, door tal van geestige, echt humoristische wendingen, zijne toehoorders te boeien en dikwijls hartelijk te doen lachen. Deze eerste lezing alhier zal dan ook, zoo wij hopen, voor het bestuur van genoemde Mij een spoorslag zijn om den heer Koopmans van Boe- keren meermalen te verzoeken ais spreker in ons midden op te treden. De directie der Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij heeft concessie gevraagd om, in verband met de in aanbouw zijnde lijn AntwerpenBaarle—-Nassau, een spoorweg te leggen van Boxtel naar Baarle-Nassau en heeft tot onderstenning harer aanvraag de tusschenkomst ingeroepen van den commissaris des konings en van gedeputeerde staten in Noord-Brabant. Drie n egen, 22 Dec. Naar wij vernemen zal onze gemeente, die sedert tal van jaren met de gemeente Ovezand den eenigen, daar gestatio- neerden veldwachter deelde, spoedig zelve een veldwachter met de zorg voor hare politie belasten. «Men verwacht van den heer Fabius, als bekwaam artillerie-officier en voorstander van anti-liberale beginselen, technische voorlichtingen politiekensteun. Zonder eenigen twijfel zal hij de zaak der vrijheid met ernst voorstaan en met ijver er naar streven, aan de goede verwachtingen te beantwoorden, welke men van hem koestert en die hem de eer der eandidaatstelling deden ten deel vallen. De zegepraal der candituur-Van der Kun voor de Staten bewees, wat het samengaan vermag uit te werken. Dat bedoeld feit een profetie zij voor de verkiezing van Dinsdag I De Prinsenstad kan zich dan vorstelijk houden en aan het vrijheidsprogramma van Prins Willem een verblijdende overwinning verzekeren Met deze Turksche-tromslagen werden de anti liberale kiezers in het district Delft weinige maanden geleden door een conservatief blad voor de verkiezing van den luitenant Fabius bijeen- getrommeld. De prinsenstad hield zich „vorstelijk" en „verzekerde een verblijdende overwinning aan het vrijtieidsprogramma van prins Willem." Maar zie, de luitenant Fabius verstoutte zich het niet eens te zijn met den minister van oorlog, dezeik heb een znster thuis, die ik zeer lief heb. Er was sprake van geweest dat zij te Irkford zon komen om de lessen aan het vrouwen- instituut by te wonen maar ik hoorde dat het plan opgegeven was. Met Pinkster oen ik niet thuis geweest en nu verneem ik eensklaps van moeder dat Grad toch komt. Zy zal natuurlyk by my logeeren, waar ik zeer blij om ben; maar gij begrijpt, zij kent Irkford volstrekt niet. ik geloof niet dat zy hier ooit in haar leven ge weest is en ik ken geen andere dames dan u, en ik vrees dat zij het heel saai zal vinden, anders zon ik het niet gevraagd hebben. Gij zijt altyd zoo vriend elyk dat „Wilt gij graag dat wij haar eens komen opzoeken zeker? Dat znllen wy met genoegen doen. Emilie en ik znllen naar haar toegaan zoodra zy hier is. Wanneer verwacht gij haar?" „Van daag is het Vrydag. Dan verwacht ik haar morgen; want ik geloof dat hare lessen Maandag beginnen". „Ja dat is waar; want mijn zuster Lonise gaat naar het Latynsche college en dat voor wiskunde. Na, dan zullen wij Zondag komen, als wij uit de kerk komen en brengt gy haar dan Zondag avond bij onst" „O zeer gaarne; maar zyt gy wel zeker dat nw mama „Mama zal het heel goed vinden. Kom mee, dan zal ik bet haar dadelijk vertellen", zei de met den oud admiraal De Caserobroot, den anderen afgevaardigde van Delft, en nn heet het in hetzelfde blad »Als volgeling van een politieke richting was de heer Fabius ten hoogste inconsequent, door het motiveeren van zijn stem zooals hij dat nu deed. De christelijke recht vaardigheid vooral mocht den heer Fabius niet tot da conclusie brengen, waartoe hij gekomen is. Den strijd tegen de begrooting, tegen de aanhangige militaire wetten, door den heer Fabius gevoerd, noemen wij ten hoogste onbillijk." O Prinsenstad Wat hebt gy gedaanEen luitenant afgevaardigd, die inconsequent, onchris- telyk, onrechtvaardig is en een ten hoogste on bil ly keu stryd voert tegen de regeering! Wat blyft er over van die verblydende overwinning van het vrijheids-programma van Prins Willem (Vaderland). Als kantonrechter te Bolsward zijn door de rechtbank te Leeuwarden aanbevolen mrs. G. A. Murray Bakker, procureur te Harlingen; E. van Popta, griffier by het kantongerecht te Sommels- dyk; A. H. Hoessink, substitnnt-griffier by de rechtbank te Winschoten. Van de zes poklyders te Gouda zijn er thans vier overleden en twee hersteld. De beide laatst overledenen waren eene moeder met haar kind. Geen der bezweken lyders was ingeënt. Gisteren namiddag vereenigden zich te Amster dam de eere-leden en leden der vereeniging V. W. ter gelegenheid van haar 75jarig jnbilé op een der bovenzalen van het eafé Krasnapolshy aan een diner. De zaal was door het lid den heer G. Portieije en den heer P. EL Lamberts jr. smaakvol en toe" passeiyk gedecoreerd. Boven den ingang werd op een schild den gasten in sierlyk letterschrift bet welkom toegeroepen; in het midden der zaal verhief zich eene tropee, waarvan het milien bestaat uit eene banier met de initialen V. W. en de jaarcijfers 1806—1881 in zilver. Zij werd gekroond door het wapen van Amsterdam, en gtflankeeri door die van Middel burg en Alkmaar, de beide atdeelingen der ver eeniging terwyl het geheel door nationale en Oranje-vaandels was omgeven. Ter weerszijden van de tropee las men op gekleurde schilden de namen der oprichters: Vreedenberg en Van Weel; terwyl in het rond der zaal, op even sierlijke schilden, de namen der zes ondste leden: de heeren Van de Poll, Weiss- man de Villez, Van Rossurn, Dercksen, Kepper ea Steenbergen, prijkten. Tegenover de tropee hing oen fraaie lijst met de portretten van de 52 leden der Middelburgsche afdeeling, zijnde een geschenk van die afdeeling aan de vereeniging. (N. v. d.Dag bedrijvige, gedecideerde Thekla en Philip werd weer naar de woonkamer gedreven en voor mevr. Berghaas gebracht, alles behalve overtuigd dat zyn zuster die bniten was grootgebracht, genoegen zon nemen met de Zondagsplaunen die er voor haar gemaakt werden, maar toch zeer blijde dat Thekla zich zoo welwillend betoonde. Mevrouw Berghaas stemde geheel met haar dochter in en zei, zich tot Philip wendende: „Mijnheer Massey gaat de jongste associé uwer firma binnenkort niet een schitterend huwe lijk sluiten „Grey ja mevrouw. Maar ik geloof dat het meer is wat men noemt een verbintenis dan een huwelijk, niet waar De dame heet Lady Elisabeth Preston." „Ja. Zij heeft fortuinmaar men zegt dat zij zeer mooi en beminnelijk is. Zullen zy zich in de nabyheid van Irkford vestigen „Ik weet het waarlijk niet. Al wat ik ge hoord heb is dat er groote feesten voor het werk volk zullen gegeven worden en een bal voor mynsgelijken en de aristocratie in het algemeen, geloof ik. - „Mijnheer Grey is een aardige man, niet waar „Aardig?" antwoordde Philip glimlachende „ik geloof niet dat wij mannen onder elkaar van aardig spreken. Maar hij is zeer bemiud op het kantoor. Als gy van succes sji (-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1