No. 302. 124® Jaargang.1 1881. V rijdag 23 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicite O. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich en*. Middelburg, 22 December. FBUTLLBION. EEN VERWOEST LEVEN IDDEL De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekersbediende, heeft aan twee candidaten de akte van bevoegdheid uitgereikt, zgnde de dames L. Gr. Gr. Wineke, geboren te De Rijp en wonende te Amsterdam en C P. Ripping, geborenen wonende te Middelburg. Twee dames trokken zich tijdens het examen terug. Het examen wordt voortgezet. Bij het bestuur der vereeniging Uit het volk- voor het volk bestgat het voornemen om gedu rende de beide Kerstdagen op de bovenvourzaal van het raadhuis alhier eene tentoonstelling te houden eener daartoe door de maatschappij Arti et amicitiae te Amsterdam beschikbaar gestelde portefeuille met teekeningen van onze voornaam ste meesters. Vllssingen, 22 December. De nieuwjaars collecte, die door diakenen der Nederd. Herv. gemeente alhier aan de huizen der gemeenteleden is gehouden, heelt opgebracht ƒ222.37. Op het strand van de rijks-zeeweriDg aan de Oude Hoeve (Noordkust van Schouwen), is, boven op dam no. 6, een groot wrak geslagen. Aldaar drijft zwaar hout. In het voorloopig verslag over de domeinbe- grootiug wordt door eenigo leden gewezen op den twijfel, die in de memorie van toelichting geop perd wordt, in hoeverre eene afdamming van de Mosselkreek en van de Eendracht te verkiezen zg boven de afdamming van het Slaak. Deze leden wenschten daarom dat de regeering tot geen afdamming zou overgaan, alvorens de kamer in de gelegenheid gesteld te hebben een nader oordeel uit te spreken over de wenschelijkheid daarvan. Andere leden meenden evenwel, dat de atdam- ming van het Slaak, na het onderzoek, dat jaren geduurd heelt, thans een uitgemaakte zaak is. Behalve de hoogere kosten, die volgens de mem. V. toel. den minister afschrikken, zal eene afdam ming van de Mosselkreek en van de Eendracht gernimen tjjd vorderen om met de belanghebbende eigenaren de noodige overeenkomsten te sluiten. Uit bet oogpunt van landaanwinning beschouwd, betwijfelden, deze leden het ook ten zeerste of eene afdamming van het genoemde water meer voordeel zou opleveren dan die van het Slaak. Omtrent den moordenaar W. M. de Jongh wordt thans gemeld dat hij hersteld en zijne krankzin nigheid slechts voorbijgaande geweest is. Wij hopen dat biermede de berichten over dit individu uit zullen zijn. In 't begin trokken ze, 3 doos JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK II. Wat is succes? Dit lijkt een alledaagscb, ja bijna min soort van leven; maar het wordt minder onbelaugrijk wanneer men denkt aan al wat er achter die jonge gezichten kan verborgen zijn, welke eigenschappen en hoedanigheden daar wellicht voor altijd achter blijven sluimeren, of in tijds opgewekt en tot haar volle recht gebracht zullen worden. In een van die oriket of football-clubs met den geheimzinnigen titel van: de schorpioenende Muggen, de vrije wandelaars, ot iets van dien aard, had Philip een jaar of drie geleden Herman Berghaus ontmoet. Zijn vader was koopman, een van de rijkere kooplieden; zijn moeder was een allerliefste vrouw en bun huis, dat altijd gastvrjj open stond voor de vrienden van Herman, was een zeer aangenaam huis om te komen. Herman jr&g de eenige 200ft met drie zusters die beu uit een zielkundig oogpunt, eenigszins de aandacht Zeer spoedig is men echter tot het besef geko men dat dergelijke personen niet in 't leven ge houden worden omdat hun verder lot, met uit zondering van hen, die 't ongeluk hebben tot hen ia nadere betrekking te staan, iemands belangstelling wekt. De tweede kamer heeft gisteren, na een warm debat, wa irin verschillende belangrijke voorvallen plaats hadden, in hare avondzittiag de begrooting van oorlog aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. De tegenstemmers waren 27 liberalen, benevens de heeren Seret, Fabins en Keuchenius, welke zich bij deze gelegenheid van het hoofdkorps der antirevolutionairen hebben afgescheiden. In de middag-zitting werd eerst, zoo als wij gisteren gemeld hebben, de post tot uitbreiding der maréchaussée door den minister teruggenomen. De beslissing over deze uitbreiding, welke eene zaak is van politie- en niet van militair belang, is dus uitgesteld. Ware zij met de oorlogsbe- grooting verbonden gebleven, dan zouden ver moedelijk meer leden tegen deze gestemd hebben, dewijl eene in hoofdzaak militaire inrichting onzer rijks-politie, naar onze meening niet zonder reden, bij velen bezwaar ontmoet. Nadat aldus het gevaar eener onzuivere beslis sing van de begrooting was afgewend, vertoonde zich een ander in de ontevredenheid, bij vele liberalen opgewekt door de onlangs Dij algemeenen maatregel van inwendig bestuur vastgestelde verdeeling der garnizoenen en daarmede samen hangende kazerneering des legers. Niet aldus, maar bij de wet, had deze zaak geregeld moeten worden, betoogde de heer Patijn en hij stelde eene motie voor om dat te doen verklaren. De minister beriep zieh echter op eene uitdrukking in het afdeelings-verslag over de begrooting, waarbij de „groote meerderheid" te kennen had gegeven dat de kazerneering bij de wet, of bij maatregel van iuw. bsstuur vastgesteld moest worden. Op grond daarvan, verkoos de minister de motie niet anders dan als eene verklaring van wantrouwen te beschouwen, van welke hij het behoud zijner portefeuille afhankelijk maakte. Dat wilden noch de rechterzijde, met uitzonde ring van den heer Van Wassenaer, die nu weder uit het antirevolutionaire gelid liep, noch 13 liberalen van verschillende kleur. De motie-Patijn werd dus met 47 tegen 30 stemmen verworpen. Des avonds werd van antirevolutionaire zijde, door den heer A. van Dedem, een amendement voorgesteld om de vestingüegrouting met 400.000 te verminderen. Het had ten doel om, zoo lang over de militie- en de schutterijwet niet beslist en de organisatie der levende strijdkrachten alzoo niet geregeld was, niet aan de dure werken tot verdediging van Amsterdam te laten beginnen. De minister achtte ook dit denkbeeld volstrekt bedierven. Zonder bijzonder innige vriendschap waren Philip en Heiman altijd goede kameraads geweest, want Herman, die eenige jaren jonger was, voelde den invloed dien Philip, ondanks zijn alledaagschen levensluop, in het algemeen op zijn kennusen uitoefende. Het zou moeiehjk te bepa len zijn waarin die aantrekkelijkheid bestond, want zijn manieren waren eenvoudig, zonder buitengewone zachtheid of verfijnd heid. Misschien had juist die eenvoud iets bekoorlijks, daar hij thaus zeldzamer voorkomt dan vroeger. Hij ging onder zijn vrienden door voor een goeden kerel, moeielijk om wakker te schudden, doch die som tijds met een onverstoorbare kalmte heel droge, geestige dingen kon zeggen, waarover men on willekeurig moest lachen, of op onverschilligen toon scherpe wooiden kon uitendie wel eens een onaangenam gevoel achterlieten bij hen, tot wie zij gericht waren. Misschien lag de bekoorlijkheid ook voor een deel in zijn uiterlijk, want hij was een bijzonder knap mensch, met zijn donker gelaat en zijn warmen Zuidelijken tint, die bewees dat het bloed onder die bruine huid vrij stroomde. Somtijds herin nerde hij u aan een gezicht op een schilderij van Van Dijk of Paul Veronese. Hij had een aange name stem, met een zweem van den Yorkshireschen tongvalvriendelijke zwarte oogen, waarin som tijds een gloed flikkerde, die een vuriger tempe rament verried dan men gewoon was bij hem te onaannemelijk, dewijl de verdediging van Am sterdam, afgescheiden van alle andere beschou wingen, in ons defensie-stelsel eene hoofdzaak is. ïtet amendement werd verworpen met 50 tegen 25 stemmen, waarbij nog 3 antirevolutionairen (Lohman, Seret en Keuchenius) zich hij den voorsteller voegden. Aan de indiening zijner schutterij- en militie- ontwerpen heeft de minister Reuther ongetwijfeld een zeker aantal stemmen vóór zijne begrooting te danken, die hem de gelegenheid niet wilden ontnemen om die ontwerpen te verdedigen. An deren zullen daarentegen, juist om de in die ontwerpen nedergelegde beginselen, tegengestemd hebben. Uit den afloop valt dus omtrent de toekomst dier voorgestelde organisatie onzer levende strijd krachten niets te voorspellen en de verdeeldheid welke zich, ten aanzien van dit onderwerp, bij de groep der antirevolutionairen openbaart, maakt de profetie zeker niet gemakkelijker. De heer J. C. van Marken jr., directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, op wiens met uitnemend gevolg bekroonde pogingen tot verbetering van het lot zijner werklieden wij meermalen de aandacht vestigden, is door het honden van lezingen in verschillende steden voor datzelfde doel voortdurend werkzaam. Het participatie-stelsel, dat is de verdeeling der winst in eene vast bepaalde verhouding tus- schen de aandeelhouders der onderneming en al hare beambten en werklieden zonder onderscheid van rangis aan genoemde fabriek sedert hare oprichting toegepast. Op deze wijze is achtereenvolgens een spaar-, een zieken- en een pensioenfonds opgericht voor de arbeiders, die tevens in de gelegenheid gesteld zijn aandeel houders te worden. Goede woningen, een boek verzameling, een uitspanningslokaal, bevordering van het schoolgaan, kinderfeesten, dat alles is, of wordt, onder de leiding van den directeur door de arbeiders der Delftsche fabriek tot stand gt bracht. Bijzonderheden over een en ander hebben wij vroeger bij meer dan een gelegenheid medegedeeld, Hier willen wij alleen nog uit het ütr. Dbl. het slot der voordracht opnemen, die de heer Van Marken in de Utrechtsche afdeeling der Tereen. t. bev. v. fabr. en handw. nijverheid gehouden heeft. „De vraag iszouden anderen ook kunnen doen, wat door den heer Van Marken wordt verkregen Het antwoord van den spreker op die vraag luidt volmondig ja. Zijne werklieden zijn volstrekt niet beter of slechter dan men ze overal elders vindtvoor het meerendeel zijn zij geheel volgens 't gewone type. Ook bedenkingen omtrent een te klein personeel bij den een, en een te groot personeel bij den ander, konden z. i„ niet gelden. veronderstellen. Hij kon somtijds heel zwart kijken en zijn glimlach, die heel liefelijk was, ver toonde zich niet dikwijls. Hij bevond zieh thans met Herman in een breede, drukke straat, bekend als Carlton Road, een der drukste toegangen tot de stad. Zij ver volgden dien een tijd lang totdat zij de laatste winkels voorbij waren en een weg betraden, die aan weerszijden overschaduwd werd door groote boomen, welke achter vrij hooge muren groeiden en daarachter stonden vele groote, mooie, moderne huizen; ook eenige oudere, die uit het midden der vorige eeuw dagteekenden, toen Irkford nog een klein stadje was met minder inwoners dan nu hare voorsteden bevatten. Philip en Herman gingen de groote houten poort, die tot een van die huizen behoorde, binuen en bevonden zich in een liefelij keD, frisschen tuin, een tuin waarvan de schoonheid des te meer opviel omdat hij zoo vlak bij een groote rookerige stad lag. Als de houten poort gesloten was zag men niets van de drukte daarbuiten en hoorde men alleen het getrappel der vele voeten en het ein deloos gerammel der rij tuigen. „Heila!riep Herman, en zag den tuin rond, „ik zie niemand van de meisjes zij hadden toch stellig' gezegd dat zij croquet gingen spelen. Laat ons gaan zien waar zij zijn." Zij gingen het huis in, waarvan de deur open stond en betraden eerst een ruime vierkante zaai Een kleiu personeel gaf aanleiding dat hij tijd en moed had om te beginnen, en hoe meer de fabriek zich uitbreidt, des te gemakkelijker wordt het voort te gaan. De zaak marcheert nn van zelf. Eu wanneer men wilde tegenwerpenby ons gaat het niet, omdat de kleine winst, die wij behalen, 't niet mogelijk maakt iets voor dat doel af te zonderen, dan wees hij erop, dat hij juist ermee begonnen is toen de onderneming slecht ging en men bijna wanhoopte aan haar slagen. Al de instellingen, die te Delft konden worden opgericht, zijn niet het gevolg van het succes der fabriek, maar dat succes is er integendeel voor een goed deel mede aan te danken. Het geld, dat eraan besteed werd, is met woekerwinst terug ontvaugen iu den grooteren bloei, dien de fabriek daardoor verkregen heeft. Daarom wekte bg zijne medefabrikanten op om ook eene poging in die richting te doen, een klein beetje tgd, moeite en geld in 't belang van hunne werklieden op te offeren, waardoor zij ook hun eigen belang ten krachtigste zouden bevorderen." De oude strijd tusschen vrijen handel en be scherming wordt te Rotterdam weder gevoerd tusschen de heeren Jos. en E. L. Jacobson Lzn., beide lid der Rotterdamsche kamer van koop handel, waarvan eerstgenoemde het beschermende, of zooals het tegenwoordig genoemd wordt, het stelsel van wederkeerigheid, laatstgenoemde den vrijen handel voorstaat. Dewijl dit verschil van meening reeds vóór jaren overvloedig is toegelicht en onder die toe lichting, met rgp beraad, onze handelswetgeving zich in de richting der vrijheid heeft ontwikkeld, valt er nit den hernieuwden woordenstrijd niets nieuws meer mede te deelen. Op denzelfden grond rust de weigering van die kamers van koophandel en andere lichamen, welke tot een vernieuwd onderzoek der quaestie niet willen medewerken. Waartoe zal men op nieuw onderzoeken wat in alle landen der be schaafde wereld het onderwerp van een veelja rigen strijd heeft uitgemaakt In 't gezicht van dien stryd heeft men by ons te lande aan de vrijheid de voorkeur gegeven, als het meest wen- schelijke stelsel voor het algemeen belang van ons land. Hervatting van het onderzoek kan niets anders tot doel hebben dan het verkieshjke der vrijheid, in twijfel te trekken. Slechts in zoover is er aan dit uitgeput debat iets toe te voegen, dat met ieder jaar nieuwe cij fers ter beschikking komen van hen die voor het eene of het andere stelsel optreden. Daarin iigt dan ook het voornaamste belang der kleine brochure, welke de voor vrijen handel gezinde heer Jacobson heeft uitgegeven onder deu titel Vrijhandel of De schrijver herinnert dat, onder het vryhan- dels-systeem, de flanellen en baaien goederen uit en vervolgens een gezellig woonvertrek, waar een gezelschi p heeren en dames bijeen was, dat Philip ontzaglijk talrijk voorkwam. „Zeg eens meisjesriep Herman „Thekla, Emilie! Ik dacht dat gij van avond croquet wildet spelen." „Er kwamen zooveel menschen en wij vonden het zooveel prettiger om te praten, dat wy er van afgezien hebben Herman" antwoordde een heldere, kalme stem, terwijl een mooi blond meisje uit eeu der drukste groepen naar hem toa kwam. „Hebt gij mijnheer Massey beloofd dat wij croquet zonden spelen en is hg daarom meege komen voegde zij er bij en reikte Philip de hand. „Och neen, wy komen hier omdat wij niet wisten waar wg anders zouden heengaan", ant woordde Herman met broederlijke ongegêueerd- heid. „Dank u wel voor zulk een vleiend bezoek." „Hg verdraait de zaken, juffrouw Berghaus Hij bracht ons hier omdat hg „Nu laat dat maar rusten", zei Herman goe dig, „beJenk dat het op uw terrein geschied is." „Wat is dat voor een geheim vroeg Thekla. „En ik heb u iets te vragen, dat gij mij hoop ik wel zult willen toestaan. Het hteft geen» haast. Wanneer het u van avond gejegen komtjfi

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1