Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Wat is succes? De jongelieden liepen de Laurensstraat uit en Rechtszaken. hoofdsom der grondbelasting en 24 opcenten op de hoofdsom van het personeel bekrachtigd. Op het adres van directeuren van verschillende tramweg-maatsohappgen aan den minister van financiën, om vrgdom van den accgus voor het tout, dat bij vriezend weder op de rails ge strooid wordt, is afwijzend beschikt, onder mede- deeling dat eene herziening van de wetten op het zont in bewerking is, waarbg op hun wensch zal gelet worden. De heer dr. Fles heett, naar aanleiding van de tegenwoordig gevoerd wordende gedachtenwisse- ling over schouwburgbranden, aan de redactie van het Handelsblad gezonden een stuk papier, een lap katoen en een stuk zeildoek, alles gedrenkt in een mengsel van 10 gram phosphas ammonias in een hectogram water, welk middel 3 a 4 gulden per kilo kost. Al deze licht ontvlambare voorwerpen bleken, aldus toebereid, wel te ver kooien maar niet te ontvlammen. Dr. Fles schrgft danrbg o. a. „Maak alles wat in de samenstelling van het tooneel optreedt onontvlambaar. „Op het tooneel zijn alle brandbare stoffen ver- eenigd. „De schermen en coulisses, uit doek en hont vervaardigd, staan, geblakerd door de hitte van het gas, ver uit elkander, zoodat de lucht vrijen toegang heeft, en een geringe oorzaak, b. v. een brandende lucifer, het geheele tooneel in een minuut in lichte-laaie kan zetten. „Het is volstrekt geen nieuw denkbeeld, dat, onder den indruk van de verschrikkelijke ramp, zioh thans hier en daar baan breekt. Het is oud en bekend, dat men met weinig kosten, en zeer gemakkelijk, zulke catastrophen onmogelijk kan maken. „En als nu eens een onzer tooneelen, onder toe zicht van een technicus en van eene commissie, nit het publiek te benoemen, onontbrandDaar is gemaakt, dan zou het niet onpractisch zijn na afloop der eerste voorstelling op dat onbrandbaar tooneel een proef te leveren van de degelijkheid van den maatregel. „Men zou een coulisse midden op het tooneel aan een half dozijn spiritusvlammen kunnen bloot stellen. Als het publiek dan het bewijs ontvangt van het beveiligend vermogen van den maatregel, dan zal dit een beter voorbehoedmiadel zijn tegen paniek dan de voorgenomen proef, hoeveel tijder vereischt wordt om uit den schouwburg te komen wanneer er geen brand is." De aansluiting van den Zuid-Oosterspoorweg aan het station van de staatsspoorwegen te Tilburg behoort nog steeds tot de vrome wenscheo. Hoe gewenscht echter die aansluiting ook moge zijn, zal toch de verwezenlijking ervan eigenaardige bezwaren medebrengen. In de eerste plaats het vermeerderend aantal treinen die op het station terrein, dat maar vier spoorbanen telt, zullen moeten circuleeren. Nu reeds zijn verkeer en beweging er zeer druk, en vereischt de veiligheid van personen en goederen er een flink toezicht. Een tweede bezwaar is de ieder oogenblik plaats hebbende stremming op de overwegen. Het stationsgebouw met de erbij behoorende werkwinkels en magazijnen beslaat, aan één reeks, eene lengte van elfhonderd meter. Dit kolossale blok scheidt Tilburg van zijne nabijliggende, sterk bevolkte onderdeelen, waarmede een zeer druk Verkeer heerscht. Aan beide einden van die blok- gebouwen bevindt zich een overweg oi passage over den spoorweg, waarlangs al dat verkeer heen en weder moet. Bijzonder is die drukte groot bij het uit- of aangaan der fabrieken. Ook deze stremming zal zich, bij aansluiting van de staats spoorwegen aan den Zuid-Oosterspoorweg, nog elke noot hooren die zij speelt en haar gauw genoeg naar de maan wenschen." „Gij ezel 1was al wat zijn vriend zei, terwijl hij op een stoel in een van de donkerste hoeken van de kamer neerviel. „Kom MasseyBedaar een beetje", zei Her man met een zweem van geraaktheid in zijn stem. „Wij moeten er mooi als een paar dwazen uitgezien hebben 1bleef Philip in zich zelf brommen, „en zoo gruwelijk lomp, ook 1 „Kom willen wij eens uitgaan zei Her man. „Uit waarheen?" „Naar het cricketveld. Of ik geloof dat de meisjes zeiden dat zij van avond croquet gingen spelen. Kom mee naar ons buiten, dan zullen wij zien wat er aan de hand is." „Goed" jZei Philip, „misschien is het beter en ik moet uw oudste zuster ook om een gunst verzoeken." „Vooruit danzei Herman vroolijk en zij verlieten het huis, zorgvuldig vermijdende om bij de buren naar boven te kijken. HOOFDSTUK II. veel drukker voordoen. Een passerel voor voet gangers zou hier niet overbodig zijn. (N. B. Ct pensioenen. Pensioen verleend aan A. G. F. Koltrop, hypotheekbewaarder, ad f 2tt93 en aan J. I. Greidanus, ontv. der invoerr. enz., ad f 4000 's jaars. belastingen. Ingetrokken, op verzoek, de be noeming van T. H. Oldenhnis Gratama tot ontv. der reg. en dom. te Eist en hij in zijne tegen woordige betrekking te Harder wijk bevestigd. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Eist J. ter Pelkwijk thans ontv. te Draten. bidderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlanischen Leeuw F. Sanwen, consul- generaal van Belgie te Bio de Janeiro. consuls. Vergunning verleend tot de waarne ming van het vice-consulaat van Zweden en Noorwegen aan J. Bonna, vice-oonsul der Neder landen te Lowestaft. gezanten. Eervol ontslag verleend aan jhr. mr. B. A. A. E. von Pestel uit zijne betrekking van minister-resident te Washington, en hij in dezelfde hoedanigheid benoemd te Konstantinopel, terwijl de heer mr. W. F. H. von Weckherlin, thans minister-resident op non-activiteit, benoemd is tot minister-resident te Washington. (Zie Laatste Berichten van gisteren). burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Duizel e. a. aan G. Jaspers. posterijen. Op zijn verzoek, eervol ontslagen als inspecteur der posterijen in de provinciën Noordbolland en Utrecht J. A. L. F. Steffens. Benoemd tot inspecteur der posterijen in de pro vinciën Noordholland en Utrecht, met bepaling dat zijne standplaats van Utrecht naar Amster dam zal worden overgebracht, A. J. M. Ledeboer, thans comm. der posterijen le kl. Bevorderd: te Leiden tot doctor in de rechts wetenschap met proefschrift: lis de opname van klachtdelicten in het strafrecht noodzakelijk de heer F. J. Sprenger, geboren te Middelburg. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 20 December jl. zijn de navol gende personen veroordeeld A. P., te Grijpskerke, wegens het gaan oyer den overweg van een spoorweg wanneer die is afgesloten, in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf. W. G. d. K., te Middelburg, wegens het als logementhouder nalaten om terstond in een regel matig register op te schrij ven de namen, qualiteiteh, vaste woonplaats, dag van aankomst bij hem, en van vertrek, van al wie een nacht in zijn huis hebben doorgebracht, in eene boete van f 5 of twee dagen gevangenisstraf. P. H. v. M., G. fl. M., S. v. S. te Vlissingen en P. W. en A. J., te Nieuw- en St. Joosland, wegens bet op eene plaats bestemd tot het ver- koopen van waren voorhanden hebben van een gewicht of eene maat, niet voorzien van het merk van goedkeuring, onder verzachtende omstandig heden gepleegd, in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. L. G., te Vlissingen, wegens het uitstorten van beer in een goot aldaar, in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf. A. B. en P. M., te Arnemuiden, wegens het op eene plaats bestemd tot het verkoopen van waren voothanden hebben van twee gewichten, voorzien van het afkeuringsmerk, onder verzachtende om standigheden, ieder ia twee boeten van f 1 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. begaven zich naar het hnis van Hermans vader. Men zegt dat men iemand kan kennen als men zijne vrienden kent Dis moi qui tu hantes et je dirai qui tu es)maar ik betwijfel of dit spreek woord wel zoo heel juist iswant men moet er altijd bij in aanmerking nemen welke omstandig heden iemand dwingen bij de keuze zijner vrien den. Wanneer men bij voorbeeld het karakter van Philip Massey wilde beoordeelen naar het feit dat Herman Berghaus zijn beste vriend of althans zijn grootste vertrouweling was, zou daar een zeer eenzijdige beschouwing van zijn persoon lijkheid uit volgen. Hg behoorde, gelgk honder den en duizenden jongelui die in de stad woonden, geheel en al tot de middelklasse. Hij was van geen bijzondere familie en had geen bijzonder fortuin. Zijn vader was pachter op een groot landgoed bij Foulhaven, in Yorkshire. De positie van Philip zelf was, voor zoover men er over kon oordeelen, tamelijk goed, ofschoon ver van schitterend. Hij had een betrekking by een uit gebreide firma van werktuigkundigen en opzich ters te Irkford. Wanneer hij by zyn vak bleef en eenige knnde en geestkracht aan den dag legde was het zoo goed als zeker dat hy eenmaal een welgesteld, zoo niet een rijk man zou worden. Maar het was ook mogelijk dat hij jaren lang in dezelfde betrekking bleef. Hij was nu zesen twintig jaren oud en sedert tien jaren bij dezelfde ürma. Al dien tijd had bij alleen op kamers S. M., te Vrouwepolder, wegens het als wachter van koeien dit vee niet bewaken, terwijl het loopt te weiden op een buurtweg in Zeeland, in eene boete van f 4.50 of een dag gevangenisstraf. M. W., te Wilhelminadorp, wegens het met een paard en rytuig trekken door een tolboom op een ryksweg zonder betaling van het verschuldigde tolgeld, in eene boete van 20 of drie dagen gevangenisstraf. De onlangs te Amsterdam aangestelde consul- generaal van Italië, graaf Diego Lorenzo Barrilis» is jl. Zaterdag op 46jarigen ouderdom overleden^ Zekere Budolph Cretzoulesoo, oud 16J jaar, student, herkomstig uit Bumenië, wonende te Parijs, verliet den 27en November jl. zyne woning aldaar, rue Gastiglioue 6, waar hij met zijne moeder, grootmoeder,en broeder was gehuisvest. Den volgenden dag ontving zyne moeder van hem een brief uit Parijs, houdende bericht van zijn vertrek; dat hg trachten zou bij het leger of bij de marine dienst te nemen en dat hg zijne boeken en alle andere voorwerpen van waarde had ver kocht tot een bedrag van 700 a b00 francs. De onderzoekingen der politie te Parys zyn tot dusver vruchteloos gebleven. Zgne moeder geloolt nu, dat haar zoon zich naar ons land heeft be geven. In het Algemeen Politieblad wordt verzocht dien minderjarige op te sporen en by ontdekking daarvan bericht te zenden aan het departement van justitie. 's Gravenhage, 21 Dec. Gisteren avond bood de beer Van Nispen aan vele leden der tweede kamer eeu diner aan in het Hotel Paulez. Eergisteren had daar een diner plaats, door den heer W. K. van Dedem gegeven ter «ere van baron Mackay (lord Beay), die sedert «en paar weken zich hier ter stede bevindt. Door den storm van 17/18 dezer waren eenige wagens van bet station Feijenoord losge raakt en kwamen met snelle vaart op bet station IJsselmonde aanzetten. De stationscbef aldaar trach ten de wagens te stuiten, door een paar stukken hout op de rails te leggeD. Daar het evenwei niet gelukte ze hierdoor tegen te houden, snelde hg ze voorbij deed een stouten sprong op de handrem en had het geluk, daardoor de spoorlgn te beveiligen. Volgens het N. d.D. bestaat er eenig ver moeden dat de krankzinnigheid van den moorde naar W. M. de Jongh slechts voorgewend is. Er is daarom een toestel aangebracht om hem ongemerkt te kunnen bespieden. In elk geval wordt zyne plaatsing in het gesticht te Coudewater door de geneeskundigen onnoodig geacht. Hg is nu van het dwangbuis ontslagen, zeer verzwakt en vermagerd, doen overigens niet ziek. Al de werklieden der tuinbonw-inriebting van de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem, ten getale van 50, hebben Maandag feest gevierd ter eere van den baas Ernst Hes- selmeger, die 40 jaren bij de firma werkzaam was. Hij ontving van de patroons, onder een hartelgke toespraak van den heer J. H. Krelage, verschillende bewijzen van waardeering en den geheelen dag bleet men, vroolijk feestvierend, bijeen. De ontploffingin de kolenmgn in LanscaBhire, waarvan wg gisteren spraken, is in hars gevolgen medegevallen. Men vermoedt dat aleobts 34 arbeiders het leven hebben verloren, terwijl nog enkelen aan hunne wonden zullen overlgden. Men verneemt dat sir Evelyn Wood geen lust heett om gouverneur van Natal te worden^ gewoond, niet geheel zonder vrienden of iemand die zich om hem bekommerde, maar zeer zeker zonder veel meesters of raadgevers. Hij had zijn vader en zijn moeder noghg had zusters twee gehuwde de jongste, zijn lieveling, was nog in het ouderlgke huis. Hij had ook broeders, die over de geheele wereld verspreid waren want geen vau allen wilden zy het beroep van hun vader voortzetten de een was in Indië, de ander in Australië en hy, de jongste, te Irkford. Zijn levensgeschiedenis is kort eu eenvoudig. Wanneer Philip erover nadacht bestond zij uit een reeks van bevorderingen in zyn betrekking, waarmede een reeks van verbeteringen in de kamers, totdat hg zich zes maanden geleden in de Laurensstraat no 57 gevestigd had, ten huize eenor weduwe, die het hem zooals hy zelf zei, zoo naar den zin maakte dat hy haar nooit dacht te verlaten. Ik moet bekennen dat Philip Massey tot n^- toe een zeer alledaagsche persoonlijkheid was geweest. Gedurende de tien jaren waarin hij op eigen beenen gestaan bad, had hy niets by Bonders uitgericht. Hy was niet den kwaden weg opge gaan, maar hij had zich ook volstrekt niet onder scheiden. Hij had zich buiten schulden weten te houden, behalve kleine beertjes nu en dan, die het hem niet erg lastig maakten. Zijne uitspan ningen waren gelijk geweest aan die der meeste jongelui, die hy kende. Zy stelden er allen een en dat die eer nu waarschynüjk zal te beurt vallen aan den heer Napier Broome, thans gou verneur van Mauritius. Aartshertogin Maria Valeria, het dertienjarig jonste dochtertje van den keizer van Oostenrijk, heeft voor haar Kerstgeschenk van hare onders de toestemming gevraagd om een der kinderen, welke hnnne ouders by den brand in het Ring- theater hebben verloren, te mogen bi) zioh nemen en grootbrengen. Het werk van den generalen staf van het Dnitsche leger over den FranschDnitschen oorlog is onlangs door de nitgave van het 20* deel voltooid. Dit laatste deel bevat hoofdzakelijk statistiek. Aan de westknst van Afrika zijn een paar Enropeesche vestigingen door de inlanders aan gevallen. In Congo bleef de Fransche factorij aan Banana Creek baas tegenover koning Y'Malan; maar de Engelsohe factory van Impando werd door koning Bogonnda overrompeld. Ook in Old Calabar zijn ongeregeldheden door de inboor lingen gepleegd. De overstrooming in Algerië, waarvan wij melding hebben gemaakt, eischte volgens de laatste berichten reeds 400 menschenlevens. De omgekomenen waren voor de helft Europeanen, voor de wederhelft Arabieren. Een correspondent van de Standard schryft nit Djeddah een en ander aangaande de cholera, die daar en in Mekka heeft geheerscht. De ende mische oholera van Britich Indië heeft zich in de heilige oorden van Mekka en Medina tot eene epidemie ontwikkeld. De jammerlijke toestand die in Mekka heeft geheerscht, gaat allebeschry- ving te boven. Den 2en November trokken alle pelgrims en de helft der bevolking naar den berg Arafat, waar de sage de offerande van Abraham plaatst, en dit gedenkwaardig voorval werd er gevierd met het slachten van een schaap door ieder hnisgezin dat den tocht had ondernomen. Over de overblijfselen dezer slachterij woei dien dag en den volgenden nacht een heete woestijn wind en den 3en vertoonde zich de Aziatische cholera reeds in zeer boosaardigen vorm. De godsdienstige dwepers trokken terug naar Mekka en brachten er de epidemie. De straten waren dagen lang verpest door de onbegraven lijken. Yrome bewoners van Djeddah, die inde besmette stad waren, ontvluchtten de ziekte en brachten de epidemie naar Djeddah over, waar zg eene hoogte van 30 sterfgevallen daags bereikte. De Engelsche en Nederlandsche consuls drongen dadeiyk ten sterkste by de Tnrksohe ambtenaren aan op het nemen van strenge gezondheidsmaat regelen. Yergeefsche moeite echter, want onver anderlijk luidde het antwoord„Wij hebben geene troepen; wy kunnen niets doen." Den 12en kwam de Turksche stoomboot Babel met drie bataljons, een aantal dokters en een grooten voorraad medicijnen, om de ziekte te bestrgden. Zoodra echter was dit volkje niet aan wal ge stapt, of de alleen by Oosterlingen in znlk eene mate waar te nemen onverschilligheid overviel hen en zy deden niets dan een schoolgebouw in het midden der stad inriehten als hospitaal, waar verder onwetendheid en achteloosheid elkander in het beheer de loef trachtten af te steken. Graaf Kalnoky, de nienwe premier van de Oostenrykseh-Hongaarsche monarchie, beeft een bezoek te Pesth gebracht en is daar door de toongevende Hongaren met groote ingenomenheid ontvaugen. Hij vertoonde zioh veel in het ge zelschap van graaf Andrassy, zijn voorganger, en dan viel het op boe de 60jarige Andrassy, steeds in eene rijke uniform gekleed, er uitzag als een jong man, voor wie het leven nog vol genietingen is; terwijl de in bnrgerkleederen gedoste 49jarige Kalnoky den indruk gaf van een bejaard officier, eer in om de verschillende schouwburgen dikwijls te bezoeken en een oordeel te vellen over de stukken en pantomimes die er vertoond werden; zij begunstigden ook allerlei soorten van concerten en andere vermakelykheden naar gelang van hun smaak en omgeving, 't Zaterdags middags, wan neer zij vroeg van het kantoor kwamen, waren zy gewoon in den winter football te spelen èn in den zomer cricket. Dan trokken zij in groote partijen uit om tegen andere clubs te spelen, zij tooiden zich voor die wedstryden in gestreepte buizen met schelle kleuren en versierden hun clubs met even nitbeemscbe namen als de klenren der costnmes, waarover zij zich zoo innig ver heugden. Hunne beenen plachten zij te Bteken in kousen, die nog opvallender waren dan de buizen en zoo uitgerust vertoonden zij zich, zoo talrijk mogelijk, aan hun opgetogen ouders en aan bet verbaasde publiekterwijl zij de straten door trokken om zich naar hnnne speelplaatsen te begeven. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2