N« 301, !2Ï« Jaargang 1881. Donderdag 22 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3|m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité C. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 21 December. EEN VERWOEST LEVEN De Laurensstraat. „Drie en zes, juffrouw asjeblieft", zei de man, zonder baar aan te zien. MIDDELBIJRGSCHE COURANT. GEMEENTERAAD. De burgemeester vun Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 23en December 1881>_ des namiddags te half twee nnr, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 20en December 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag den 23 December a., des namiddags ten half twee uur, een openbare vergadering honden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stnkkenvooidracht van den dis- tricts-schoolopzienerter vervulling der vacature van hoofd der school F voorstel van curatoren van het gymnasiumbetreffende de leeraren en hunne bezoldiging; aanbeveling vacature; voorstel van burg. en wetb., nader besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1881benoeming der leden van het stembureauidem tot voorziening in de vacaturen bij verschillende commissien, by de gemeente administratie. Door den storm op 17 en 18 dezer is de te Borselen, tengevolge den stranding van de bark Agustina, veroorzaakte schade aan den dijk, met ongeveer f 350 vermeerderd. Aan den Sophiapolder in Noord-Beveland, ter« weerszoden van den voormaligen Nol van Onwelek, is de buitenberm voor een groot gedeelte geheel, en ook een gedeelte van het dij kslichaam wegge slagen. Naar wij vernemen zal de tweede kamer den 10tn Januari a. weder bijeenkomen, ter behande ling van Let FransohNederlandsche handelsver drag en eenige andere ontwerpen. Het tractaat zou dan nog bij de eerste kamer kunnen inkomen tijdens de behandeling der staatsbegrooting, die weder in Januari moet plaats hebben. Bergen op Zoom, 20 Dec. De uitslag der alhier gehouden verkiezing van een lid in den gemeenteraad is, dat herstemming plaats moet hebben tusschen de heeren J. B. de Plönnies en dr. J. C. de Meulemeester. Men schrijft ons uit Den Haag: Zes honderd een en tachtig inwoners van Soheveningen hebben den gemeenteraad verzocht de kermis aldaar af te schaffen. Tegen de Scheveuingsche kermis bestaan ontegenzeggelijk nog grooter bezwaren dan tegen de Haagsche. Samenvallende met het Pinksterfeest, is de los- door JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK I. Met dien uitroep rees hy overeind en keek naar buiten. Herman, die het na niet langer kon uit houden in hetgeen hij een valsche positie noemde, wijl bij aan den verkeerden kant zat om te kunnen zien wat er voorviel, sprong op en kwam over de leuning van den stoei van zijn vriend liggen, zoodat zijn blank, goedaardig, Germaansch gelaat en geelachtig haar sterk afstaken bij de donkere trekken van Philip Mas- sey. In die houding sloegen zij de huursteis van de buren gade, of liever die eene, wier verschy- ning Philip dien uitroep had ontlokt. Zij was juist uit het rijtuig gestapt en stond, met haar beurs in de hand, te wachten, terwijl de voerman met de meid het goed in huis bracht. Zy stond met haar rug naar de twee vrienden jdggb foeu zjj ftich mbtjes omkeerde om naar bet handigheid der visschersbevolking velen recht- zinnigen reeds daarom een ergernismaar, ook al is men geen man van de verplichte Zondags viering, zijn er toch veel bezwaren tegen de kermis in onze 8e afdeelirjg. Deze behoort nu eenmaal onder Den Haag en de Haagscbe kermis is dus voor Soheveningen juist wat ze voor de stad zelve is. Waarom moet dan een van de afdeelingen der gemeente nog een extra-kermis hebben Maken de bewoners van Soheveningen geen gebruik van de Haagscbe? Even goed als de stedelingen. Onthouden zy zich van onze gewone publieke vermakelijkheden De volle trams, die 's avonds na afloop van comedie- en opera-voorstellingen of concerten naar Sohevenin gen rijden, geven er het ontkennend antwoord op. Dit geldt echter alleen voor de meer gegoeden» zal men misschien zeggende mindere man heeft weinig uitspanning. Onjuister bewering is nauwe lijks denkbaar; er is misschien geen dorpsbevolking, die meer kosteloos genoegen heeft dan de Scbe- veningsche. Dagelyks, gedurende de zomermaanden, concert op het badhuis-terras, alle veertien dagen vuurwerk en nu en dan nog een hardlooper of eenige andere vertooning. De ScheveniDgsche kermis is dan ook niets anders dan een voorwendsel om aan de grofste uitspattingen den vrijen teugel te laten. Te zien is er niets; een paar kramen met koek en kermisgebak en eenige draaimolens vormen de gebeele kermis; troepen beschonken mannen en vrouwen en vechtende soldaten illustreeren het tooneel. Dat is alles. De gemeenteraad zal dus een weldaad verrichten door het verzoek van 681 fatsoeniyke lieden in te willigen. En is men eenmaal tot de aftcbaffiug van de Scheveuingsche kermis gekomen, dan is niets gemakkelijker dan spoedig daarna ook het doodvonnis over de Haagbche uit te spreken. Het is na eenmaal waar dat onze gemeenteraad de kermis niet durft afschaffen zonder een krachtigen steun thans kan hy zichzelf dien steun geven door een besluit, dat op zichzelf alle aanbeveling verdient. Ik sprak hierboven over de ergernis voor de rechtziunigen. Het is in onzen raad nog heden gebleken hoezeer men elke aanleiding daartoe wil wegnemen, vooral ook van liberale zyde. De heer De Vries, een der meest vrijzinnige leden van den gemeenteraad, hield een interpellatie over een advertentie waarin de heer Voitus van Hamme, directeur onzer opera, tegen den tweeden Kerstdag twee opera-voorstellingen aankondigt, de eene in het opera-gebouw, waar de Faust wordt opge voerd, de andere in het Gebouw v. K. en W., waar men La fille de Madame Angot ten tooneele brengt, met een tombola tnsschen de bedryven. En dat a 1'occasion de ia fête de 1Soëll Niet dat er op den tweeden Kerstdag comedie gespeeld wordt was de grief van den heer De Vries, maar dat men 't deed a lJ occasion, als 't ware tot wy- goed te zien, zagen zij haar profiel en dat was zeer mooi, blank, bleek en donker, met fijne trekken, die een beeldbouwer misschien al te fijn zou genoemd hebben, grenzende aan het scherpe. Maar de uitdrukking der roode lippen was zacht. Zij had den gazen sluier over haar hoed naar achter geslagen, zoodat haar gelaat als in een zachte, zwarte lyst gevat was, 't geen haar fiere schoonheid des te meer deed uitkomen. Haar gestalte was slank, lang en buigzaamhaar kleeding by zonder eenvoudig maar smaakvol haar japon hiDg in lange, byna aansluitende plooien om haar heen. Er was in haar geheele pertoon iets waardigs en deftigsiets wat na- tuurlyke bevalligheid alleen niet kan geven, maar slechts de omgang met beschaafde lieden, iets waaraan men de welopgevoede vrouw herkent. Zy bleef stilstaan totdat de voerman terugkwam en vroeg toen hoeveel de vracht was. Het venster van Philips kamer stond open en de heeren hoorden duidelijk alles water voorviel. Zij sprak met een lieve, zuivere Btem, op een toon die als muziek klonk, met geen Noordelijken of Zui delijken tongval, maar hoogst beschaafd en wel levend. Die toon trof als met een schok een paar ooren die gevoelig waren voor welluidende klan ken en gewoon aan den breeden tongval der irkfordenaren. ding, van het groote feest der Christenhoid. En dat nog wel in den koninklijken schouwburg, gesubsidieerd door, dat is onder bescherming van het gemeentebestuur Algemeen stemde men in den raad toe dat deze half officieele heiligschennis niet te verdedi gen is. De burgemeester en de wethouder Vail- lant beloofden hun best te znllen doen om, nu het feit eenmaal zich heeft voorgedaan, waartegen zy niets konden doen en wat ook niet in het cahier des charges van den directeur verboden is» pogingen aan te wenden erop te doen terugkomen, zoodat de aanplakbiljetten en advertentiën (die trouwens hedenavond nogmaals verschenen zyn)ver- dwynen ende kerstboomen ongebruikt blijven zullen. Tegen dit laatste intnsschen zal de directeur der opera vermoedelijk nog al bezwaar hebbenhy heelt het publiek nu eenmaal op de verrassingen van den kerstboom nitgenoodigd en er allerlei iukoopen voor gedaan. En in waarheid wat is er voor kwaad in Is niet schier in alle landen de kerstboom in hooge eer en wordt hy gedegradeerd door de plaatsing in een publiek gebouw Men overdryve toch niet. Eerbied voor andersdenkenden is zeer loffelijk, maar men neme voor anderen geen aanstoot aan een zaait, waarin iedereen vry is, behagen te scheppen of niet. Ook hier geJdt hetsuriout point de zèie. Tengevolge van het toenemend aantal vrouwe lijke candidaten, dat zich voor de surnnmerairs- examens by de Mij. tot Expl. v. Staatsspoorwegen aanmeldt, heeft deze Maatschappy besloten eerst daags een examen uit te schrijven, uitsluitend voor vrouwelyke candidaten. Voor de dames, die bij dit examen slagen, zal te Utrecht een cursus worden geopend in telegraafdienst, vervoer van reizigers en bagage» en vervoer van snel- en bestelgoederen. De dames zullen, tijdens haar enrnumeriaat, eene toelage ontvangen van een gnlden daags. Na zes maanden onderricht kunnen zy in bovengenoemde vakken examen afleggen, en, zoo dit voldoende blijkt, worden benoemd tot derde klerk, aanvan kelijk op eene jaarwedde van f 400. Als klerk zullen zij aan de groote stations der Mij. worden geplaatst, zooveel mogelijk in dezelfde bureaux met 2, 3 en meer by elkander, en tot voor haar geschikte werkzaamheden gebezigd worden. Het NMfs-departement Arnhem heeft met 17 tegen 14 stemmen besloten in zyn gebouw aldaar geen sterken drank meer te doen verkoopen. Wy zien waarlyk niet in wat hiermede gewonnen wordt. De lieden die in de pauzen eener Nuts. lezing of van een andere vergadering hun glas punch of hun grogje drinken, maken geen mis bruik van Bterken drank en worden evenmin door „Drie en een halve schelling 1" herhaalde zij verbaasd eer zij het geld uit haar beurs haalde, „en dat voor zulk een kort eindje Dat is zeker een vergissing." „Van bet Noord-Westelijk station, juffrouw, twee personen, drie koffers en al die pakjes! Ik vergis my niet, zou ik denken." „Van het Noord-Westelijk station! Die schurk! die dief!" bromde Herman Berghaus in zijn baard, terwyl hij met onverflauwde belang stelling bleef kijken. „Ik kan u natuurlijk niet tegenspreken", antwoordde zij, de verlangde som bijeen zoekende, „maar my dunkt toch waarlyk „Vraag het maar aan die heeren, juffrouw. Die zullen het u ook zeggen", zei de voerman beleefd, het geld opstekende en naar het venster wyzende waar zy zaten. Zij keerde zich natuurlijk met een vlugge be weging verbaasd om, voordat Philip noch Her man tijd gehad hadden om zich terug te trekken. Zy zag hunne aandachtige gezichten en zy zagen een bleek, teer gelaat, nog schooner en face dan in profiel. Een paar groote, diepliggende donker blauwe oogen; golvend zwart haar, dat in zware doffen over een laag blank voorhoofd gescheiden was; een twijfelachtig© uitdrukking vau verras sing of schrik op het gelaat, die echter weldra overging in een hoogmoedige verbazing, toen zij merkte dat die twee geziohten, welke zy zag, die onschuldige versnapering tot misbruik verleid. Ook zij die de Nwfe-lokalen huren voor een bal, een diner, of een andere party, worden er niets beter of siechter om, wanneer zy zich voortaan de alcoholica ontzeggen moeten, die zy tot dusver by hun wijn konden voegen. Wij zyn volstrekt geen tegenstanders van den regel „niet drinken en niet schenken." In vele opzichten kan die nnttig werken, doeh alleen wanneer hy persooniyk wordt in acht geno men, niet wanneer men hem als een uithangbord gebruikt. Door een der voornaamste industrieelen te Deventer is aan den minister van waterstaat de volgende klacht ingezonden „Op Zondag 18 dezer kwam de eerste trein van Zwolle (circa 7 u. 10 m.) hier het station binnen, zonder dat de waarnemende chef of iemand anders van het personeel nog aanwezig was dan twee volontairs, een zeventienjarige weeshuis- jongen en een die nog kotten tijder werkzaam was. „Het bureau bleef gesloten en de passagiers raasden in de vestibule, dat zy nog geen kaartjes konden bekomen, totdat eindelyk de zeventien jarige volontair op instigatie of in overleg met den trein-conducteur de kast openbrak, de ge vraagde kaartjes, zoo goed en kwaad als hij dit kon, afstempelde en uitreikte, bevel tot afluiden gaf en den trein liet vertrekken, nadat hy eerst door een arbeider, die zeide dit wel eens meer gedaan te hebben, naar Gorssel had laten tele- grapheeren. „Ik deel in het belang der algemeene veiligheid uwe excellentie dit naakte feit mede, overtuigd dat uwe excellentie niet zult kunnen nalaten hiernaar een streng onderzoek in te stellen en daarna wel de noodige maatregelen zult beramen dat de Mij tot Expl. van Staatsspoorwegen niet langer de belangen van den handel en het leven harer passagiers voor een groot deel in de onbe kwame handen van slecht bezoldigde beambten of niet gesalarieerde jongens kan laten." Behalve de gisteren reeds genoemde candidaten, blijft de keus der verschillende kiesvereenigiDgen in het district Saeek voorloopig nog verdeeld over de heeren Van Eysinga, Kappeyne, oud» minister, Thorbecke, auvocaat, en Van Beyma, referendaris van justitie. Ongetwijfeld zal de vergadering der centrale kiesvereeniging, evenals zulks te Zutfen het geval is geweest, al deze namen wei tot een terugbrengen. De St. Ct. bevat de wetten tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Zn id- en Noord-Hol land, Utrecht en Zeeland. Voor laatstgemeld© provincie is de heffing van 32 opcenten op da haar strak aankeken en gedurende eenigen tijd moesten aangekeken hebben. „Gij hebt uw vracht", sprak ze op koeion vasten toon, „Goeden avond „'n Avond, juffrouw", zei de koetsier met eeü grijnslach over het gelukken van zijn list; terwijl zij, zonder zich te verwaardigen den toeschouwers nog een enkelen blik toe te werpen, het kleine straatje langs liep en uit het gezicht verdween. Philip Massey was opgestaan met een blos op zijn donker gelaat en met gefronste wenkbrauwen. „Wat zijt gy toch een ezel, Berghaus! om hier achter mij te komen staanWat moet zij wel gedacht hebben riep hij verdrietig nit. - „Het was die verwensohte bemoeial van een voerman. Ik zou hem dol graag eeu pak slaag geven 1zei Herman achteruitgaande, ook met een hooge kleur en er vreeselyk dwaas uit ziende. „Ik hoop dat zy schik zal hebben is haar buren", zei Philip, nog altijd rood van kwaadheid, met zyne banden in zyne zakken, de kamer op en neder loopende iets wat minder indruk wekkend was dan het had kunnen zyn, daar hy met zyne lange beenen in twee en een halven stap de geheele beschikbare ruimte aflegde. „Kom, wat doet het er toe?" zei Herman troostend. „In een straat als deze kent niemand zijne naaste buren. En als zij muzikaal is zal zy zich spoedig genoeg wreken want gij zvUjf

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1