Laatste Berichten. Weerkundige waarnemingen. 20 December des morgens te 8 uren. - 5 zzw 8 1 h 2 zw wzw ozo zw zw zw eene vrouw In de Zusterstraat, die aan minder jarige meisjes gelegenheid verschafte ontucht te plegen. Zondag morgen heeft de postbode van Oud Vosmeer op Tholen, ongeveer half weg, onder aan den dijk het levenlooze lichaam gevonden van een schoenmaker uit Roosendaal. Men vermoedt dat hij den vorigen avond in de duisternis van den weg gedwaald en door het ruwe weder van koude gestorven zal zijn. Zondag avond strandde onder Castricum de Nederlandsche bark Kinderdijk. De N. W. storm heeft het ijzeren schip hoog op het strand ge worpen, maar 'tzal toch wel verlorén zijn. Zijn lading bestaat uit stukgoederen. Het kwam van Rotterdam, van waar het Woensdag 11. was ver trokken, en was bestemd voor Soerabaija. De bemanning, sterk 21 man, is gered door de red dingbooten. Als een bewijs hoe de noordkust van Noord - Beveland door de werking der zee afneemt, kan dienen, dat op de plaats, waar, zooals voor eenigen tijd gemeld werd, een dijk val heeft plaats gehad, bij laag water twee regenbakken en een welput gevonden zijn. Waar thans de hooge zee dijk ligt, onophoudelijk door de golven der Ooster- Schelde gebeukt, stonden derhalve in vroeger tijd, waarvan door 't huidige geslacht niemand heuge nis draagt, boerenhofsteden. Deze regenbakken zijn voor den dag gekomen na er aan 't overige gedeelte van den dijk eenige herstellingen plaats hebben. Ze moeten daar natuurlijk worden uitge broken en dichtgemaakt. (A. It. Ct.) De officieele viering van het 250jarig bestaan van het Athenaeum eu de Universiteit te Am. sterdam zal op 9 Jan. a. plaats vinden. In de koningszaal van Artia zal tegen een uur in eene openbare vergadering van den senaat, onder voorzitting van den rector-magmficus, als feest redenaar de hoogleeraar Jorissen optreden, terwijl daarna de senaat eene receptie zal houden. De senaat biedt vervolgeus aan eenige genoodigden een feestmaaltijd aan, terwijl het studentenkorps den volgenden dag de gebruikelijke serenades zal brengen. De feesten van de studenten en van üe rennisten znilen in den zomer van 1882 plaats vinden. De gemeenteraad van Maastricht heeft be sloten tot het aangaan eener geldleening, groot 50,000, tegen den koers van 90 f nominaal en rentende 4 pCt. Te Krniningen overleed dezer dagen een der ondste inwoners, de heer Ph. de Back, in den onderdom van 92 jaren. Onder Napoleon's dynastie werd hij aangewezen om den tocht naar Rusland mede te maken met weinigen aanvaardde hij ook toen den noodlotti- gen terugtocht. Na veel vermoeienissen en ont beringen te hebben doorstaan, werd hij in Hamburg gelegerd, destijds ten prooi aan hongersnood. Hij stond deze crisis gelukkig door en werd in 1814 gepasporteerd, waarna hij zich te Kruintngeu vestigde en als een stil burger leeide, geacht en bemind door alle ingezetenen. GCt.) Over de verteringen, die door de „miltoenen- juffrouw" in de hoofdstad werden gemaakt, meldt de Prov. Gron. Ct. eenige nadere bijzonderheden. Steeds was een fraai rij tuig met twee paarden ter beschikking van haar en haren zaakwaarnemer; twee jonge dames uit Haarlem, een juffrouw uit Vuren en de Gorinchemsche horlogemaker, met wien zij voor een week of drie in ondertrouw werd opgenomen, zijn op hare kosten in het Bible-hotel gelogeerd. Voorwerpen van weelde, diamanten, meubelen werden aangekocht ot besteld, en de vorderingen, die ten laste van een harer bloedverwanten, te Haarlem woonachtig, inkwamen, betaald. Geschenken van de kostbaars te voorwer pen werden rijkelijk uitgedeeld, niet minder dan 28 gouden kettingen werden eens in éene bestelling aangeschaft en ten geschenke gegeven. De fooien aan bedienden zijn fabelachtig. Duizenden zijn gebouwd waren. De zonneschermen schenen bijna alle aan hetzelfde gebrek te lgden, waardoor zij schotsch en scheef voor de ramen hingen. De huizen hadden uitspringende vensters, tenminste die huizen waarmede wij te maken hebben. £r lag een onbegrijpelijk klein lapje tuin voor, met een smal bestraat paadje, dat naar de voordeur leidde. De huisdeuren waren twee aan twee naast elkaar geplaatst, zeker zeer geriefelijk voor den brievenbesteller of den koopman, die aan twee schellen tegelijk kon trekken en met twee gezinnen tegeljjkertijd onderhandelen, maar in de oogen der hoofden van sommige dezer gezinnen eenigs- zins vernederend voor de bewoners. Ik wensch alleen aan te toonen dat het wonen in deLaurens- straat bijna gelijk stond met het wonen in éen zeer groot huis, daar alles wat er in het huis gebeurde duidelijk te hooren was voor de bewo ners van het volgende. Er was geen mogelijkheid om zijn licht onder een korenmaat te steken, evenmin in letterlijken als figuurlijken zin en toch was het eeu zeer gezochte buurt en stonden die huizen zelden leêg. Zoodra er een open kwam W88 het dadelijk weer bewoond, zelfs voordat de versche kalk nog droog was. Het was een zoele avond. Het was Vrijdag na Pinkster. Irkford had juist de groote jaariijksche vacantie achter den rug en toog weer met alle nacht aan het werk. De wind woei, zonderling d&aT&an uitgegeven. Voor de geneeskundige hulp dezer dagen bij bare bevalling verleend, werd dnizend galden uitbetaald. Met de aanschaffing van de luiermand was vijftien honderd gulden gemoeid. Bij éen winkelier in goud en zilver is 80.000 betaald en nog een sc huid van ƒ68.000 gemaakt. De kostbaarste voorwerpen werden ten geschenke gegeven aan de geldschieters. Voor ieder hunner is een pels (a f 1300 per stnk) in de maak. Zij heeft zich een bonten mantel aan geschaft van f 4200, een pels voor haar bruidegom van f 2500, een fluweelen kleed voor den trouw dag van 2500. Op den dag der ondertrouw- receptie ontving elke bediende van het Bible-Eótel f 20, en de portier een gouden horloge. Was zij met rijtuig uit, dan kreeg de jongen, die het portier opende, f 2,50. Werden rekeningen betaald, dan kreeg degeen die het geid kwam halen, een fooi van f 25 of meer. Ia het hotel at ze véor haar bevalling geregeld aan de table d'höte met de vier personen, die voor haar reiteniug in bet hótel vet blij ven; hare verteringen aldaar worden op ongeveer f 1000 'sweeas geschat. Waar ai dat geld van daan kwam, wordt tot uusver zorgvuldig door mejuffrouw Jannetje Struik verzwegen. De persoon van Jannetje, alias mevrouw Hoe- tiuck geb. Struik, is, wat haar uiterlijk betreft, door de natuur weinig Degunstigd (mismaakt) en benoort blijkbaar tot de lagere volksklasse. Daar zij echter gedurende geruimeu tijd haar omgeving vorstelijk scbijnt te hebben beloond, heerschte daar naar den schijn zekere eerbied voor mevrouw, zelfs bij meer ontwikkelde per sonen, die haar bezochten. Jannetje schijnt een vrouw van 35 jaar. Haar galant, een jonkman, wiens in het midden ge scheiden goudgele-lokken in kiuilen het hoofd omkransen, met een sierlijk kneveltje om de fijne lippen, en wiens tailleur hem volgens de laatste mode heeft gekleed, telt, naar het schijnt, een tiental jaren minder. Het personeel van het gevolg bestaat uit een baker, een oudere juffrouw, (de gouvernante, zooais men baar noemt), en nog twee jongere dames. Te Limeüouse stortte Donderdag een onbewoond krot van een huis in, doordat een paar kinderen aan een vensterluik rukten. Dit liet los en het geheele kavalje kwam naar bene den. Zes kinderen raakten onder de puinhoopen bedolven. Honderden zulke bouwvallen staan in Londen zoo op 't invallenhonderden anderen worden alleen overeind gehouden door hun buren. De Metropolitan Board of Worksbetoogt men, moest meer macht hebbenmaar men komt er niet toe om hem die macht te geven. Eindelijk is men te Berlijn zoo ver gekomen dat in het volgende jaar met het bouwen van het paleis voor den Duitschtn rijksdag aan de Königsplatz begonnen kan worden. Eene com missie van leden van den rijksdag is benoemd om bet toezicht erover te houden. Zij bestaat uit den president Levetzow, de leden Yon Forcken- beck, Löwe, Vou Kekier, Von Heereman, Gerwig, Plesz en Kleist-Schmenzin, die gedurende vele jaren grffier van den rijksdag geweest is. Aan deze commissie worden eenige leden van den bondsraad toegevoegd. Men is het reeds van 't oogenblik dat de Noord-Uuitsche bond tot stand kwam, erover eens geweest dat erbehoefte was aan een nieuw gebouw. Het tegenwoordig gebruikte stond op 't invallen en werkelijk zijn er nu en dan stukken van naar beneden gekomen. Maar met bet nieuwe paleis maakte de regeering minder haast, dan zij gedaan zou hebben als 't een vor stelijke of ministerieele woning betroffen had. De Fransche realisten, die voor het tooneel Bchrijven, voeren een edelen wedstrijd. In de Sphinx moest de lieftallige Croizette aan een of aoder groenmakend vergif sterven. Na het ge bruik der dosis werd zij inderdaad groen in het genoeg voor Mei, uit het Zuid-Westen in plaats van uit het Noord-Oosten. Een der vooruitstekende vensters der benedenverdieping van een der gepleisterde huizen stond open en er zaten twee jonge lieden voor, met een tafeltje tusscuen hen in, waarop een sigarenkist en koffie kopjes stonden. Zij zaten in gemakkelijke stoelen, ieder in een hoek van het venster en hadden een poos niet gesproken. Het was over het algemeen, heel stil op dat oogenblik; toevallig waren er geen schreeuwende kinderen voor het hekhet was bijna een kwartier geleden sedert de laatste omnibus voorbijgereden was en in al dien tijd had zich geen enkel rijtuig vertoond. Doch eensklaps werd de stilte verbroken. Er kwam geraas, dat weldra in lawaai ontaardde. Eensklaps scheen de vergaderzaal der hel losge broken te zijn. Twee omnibussen daverden voorbij; een de straat in, de andere er uit; en zoodra hun geratel zich een weinig verwijderde hoorde men duidelijk de toonen van een straatpiano, waarop verwoed variaties op la Fille de Madame Angot gespeeld werden. Een menigte karren en een groote wagen jaagden voorbij en het muziekin strument, dat zoo eensklaps ten tooneele verschenen was, naderde langzaam het venster waar de twee jonge lieden zaten. Tot nogtoe had de zwarte zoogenaamde Italiaan, die het instrument draaide, zijne beide veelbelovende slachtoffers nog niet bemerkt; doch eensklaps kreeg hij hen in he11 gelaat. Toen kwam een ander in de Assommoir het delirium tremen» in klenren en genren op het tooneel schilderen, en daarna liet men Nana voor het naar akeligheid dorstende publiek aan de pokken sterven. Zekere Edonard Philippe en twee zijner medewerkers hebben na het middel gevonden om in een drama van vijf bedrijven en zeven tafereelen de Parijsche Morgue op het too neel te brengen, waar de lijken van vermoorden, verongelukten en zelfmoordenaars te Parijs wor den tentoongesteld ter herkenning door de betrek kingen. Het pnbliek stroomt naar het Chateau d'Kau om dit stak te zien. Dezer dagen is te Ziirieh professor Kullmann gestorven, die door de grondvesting der methode van grapbische statistiek een onberekenbaren dienst aan de wetenschap heeft bewezen. Te New York stierf de Amerikaansche Noordpool- vaarder Hayes. Een aantal bij de Weener politie bekende en door haar gezochte boeven hebben door vrienden of bekenden zich na den brand als vermist laten opgeven, om van laatige nasporingen bevrijd te siju. De politie is echter geen dupe van deze heeren. De visscher die den ballon van den heer Powell meende gezien te hebben, is waarschijnlijk den dooden walvisch tegengekomen, die Zondag morgen te Miliord aandreef. Yan den ballon is nog geen spoor gevonden. Een kapitein der carabiniers te Santander heeft bericht dat hij Vrijdag avond een ballon in snelle vaart over de stad had zien vliegen, maar het was te donker om te onderscheiden of er iemand in zat. San tander ligt, zooals men weet, aan de noordkust van Spanje. Eene stoomboot van den geregelden dienst tusschen Galway en de Arran-eilanden (westkust van Ierland) ia Zaterdag door den feilen storm omgeslagen en met 14 personen gezonken. B^ Bolton in Lancashire had in eene kolen mijn eene ontploffing van mijngas plaats, waardoor men vreest dat 180 menschen het leven hebben verloren. De keizer van Oostenrijk beeft gisteren persoonlijk een onderzoek ingesteld naar de vei ligheids-maatregelen in de opera te Weenen. Hij wees nog enkele wenschelijke veranderingen aan, die znilen gemaakt worden. Het eiland Chios, dat zoozeer door aardbevin gen werd geteisterd en waar na de laatste schokken verscheidene warme bronnen zijn ontstaan, zinkt langzamerhand weg, zoodat men niet zonder reden beducht is dat het geheel in zee zal verdwijnen. In het station van den Baltimore en Potomac- spoorweg, heeft men op de plaats waar president Garfield vermoord werd, een zilveren ster in den vloer gemaakt, terwijl een steen in den muur den naam van den vermoorde en den datum van den aanslag vermeldt. Men herinnert zich dat op het buiten van lord Crawford in Schotland het lijk van den vo rigen lord uit een grafkelder werd gestolen. Het doel van zulk een diefstal is waarschijnlijk om aan de familie voor de teruggave van bet lijk eene som gelds af te zetten. Doch dit zal den dieven niet gelukken. Zoowel mevrouw Crawford, de weduwe van den overleden lord, als haar zoon, de tegenwoordige drager van den titel, hebben ruime sommen uitgeloofd voor de ontdekking der graischendersmaar ze hebben zich in het alge meen belang onthouden van elke poging om het lijk van de nog onbekende bezitters terug te koopen, opdat niet door hun voorbeeld deze nit Amerika ingevoerde misdaad inheemsch zon wor den in Engeland, als a paying buiiness. Wij zijn gewoon óm van de nihilisten daden te lezen, die pleiten voor hunne groote stoutmoe digheid en vindingrijkheid. Maar ze hebben nu zich zeiven weder overtroffen. De kommandant van de vestiDg St Paul, waar czaar Alexander II begraven ligt, ontving dezer dagen een bezoek van twee heeien, naar uiterlijk eu manieren tot den oog en met een blijden sprong, die een plotselinge stoornis teweeg bracht in een brillante crescendo passage, stortte hij op het open venster los, even als een arend op zijn prooi, overtnigd als hij was dat de heeren, als zij van müziek hielden, hem iets zouden geven tot belooning en als zij er niet van hielden, er wat voor over zouden hebben om van hem verlost te worden. „Drommels! die kerel heeft ons in de gaten gekregen en komt regelrecht op ons af," merkte de oudste der beide heeren aan, die een donker, knap, regelmatig gelaat had ea lange, gespierde ledematen, die hij recht voor zich nitstrekte. „Hoe vervelendbromde zijn metgezel, zonder het hoofd op te heffen, „somtijds verwon dert het mij, Massey, dat gij hier blijft wonen, het is hier tusschen beide even druk als midden in de stad op een marktdag. „Och! ik blijt hier omdat het gemakkelijk ligt voor de stad en de omnibussendan maakt mijn hospita het mij zoo gemakkelijk en ik ben lui en verfoei den omslag van verhuizen, of van vroeger te moeten opstaan, anders zou ik niet hier blijven. Met andere woorden als deze woning mij niet in alle opzichten paste, zou ik er van daan gaan," antwoordde hij en vestigde zijne oogen op den grinnikenden eigenaar van de piano, die weer begon te draaien en het einde van den triller waarin hij was blijven Bteken deed hooren. boogsten stand der maatschappij behoorende, die hem verzochten een krans temogen leggen op het graf van den overleden czaar ter eere zijner nagedachtenis De kommandant gaf hun het gevraagde verlof en bekeek, toen zij weder vertrokken waren, den prachtigen krans van nabij. Op een daaraan ge bonden lint las hg de woorden: „Aan Alexander III, die spoedig sterven moet." Het graf zijns vaders was voor die bedreiging zeker een diabo lisch goed gekozen plaats. De politie te Dublin heeft in twee winkels van scheepsbehoeften een aantal geweren, pistolen, patronen en een paar pakken dynamiet in beslag genomen. De winkeliers werden gevangen geno men. Men maakt zich ongerust over het bestaan dezer geheime bewaarplaatsen van wapenB, wijl men er het bewys in meent te zien, dat de orga nisatie der Fenians weer op 't getouw is gezet. ff AMES BifiB plaaxbea. Ba* rom. afwgk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Ceis. richt. U-acht Delfzijl 17.8 ZZO 1 betr. - 3 Groningen 18.4 Z 1 betr. h 4 Helder 19.7 ZZO 2 z. bew. r 4 Ylissingen. 24.3 ZZO 4 betr. r Maastricht. 20.2 Z 2 Z. 1)6 w. Sylt 16.6 2 1. bew. - 3 Valentia 17.6 WNW betr. Hamburg 15.4 ZZW 2 betr. Swinemunde. lz.O Z 3 z. bew. - - Leipzig. 12.7 ZZW 2 z. bew. 0 Carlsmhe 15.3 2 betr. h 2 Grisnez 25.7 7 regen - 6 Parijs 22.1 4 regen - 6 St Mathieu 17.8 7 bew. - 9 Biarritz Perpignan ONO Gbristiaansund -14.5 4 bew. 3 Stockholm. -17.4 4 betr. 2 Koppenhagen 14.9 6 mist. 4- 3 Stornoway. lfc.O O 1 1. bew. 2 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenD. 2.4 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 19 Deo. 'sav. 11 u. 41 gr. 20 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 5 u. 48 gr. F. Tweede kamer. Begrooting van oorlog. De heeren Wybenga, Seret, Fabius en Kool znilen tegen de begrooting stemmen. Eerstgenoemde om het hooge eindegter, hetgeen echter door de heeren Kool en Yan der Schrieck onbillijk ge acht wordt, zoolang men geen afdoende vermin deringen aanwijst en voor marine alles toestaat. De bezwaren der andere sprekers betroffen de beginselen in de militie- en schutterg -ontwer pen nedergelegd, die financieel en personeel te drukkend zgn zonder ons vooruit te brengen. De heer Kool wees daaroy speciaal op de nood- zakeiykheid van algemeenen dienstplicht. De heer De Casembroot achte het echter onbillijk den minister buiten de gelegenheid te stellen zijn wetten te verdedigen. Hg en de heer Yan der Schrieck verklaarden zich principieel voor den minister, maar laatstgenoemde keurde het uitge vaardigde dislocatieplan af, als te uitgebreid. De heer Lohman klaagde over de onverdraag zaamheid ten opzichte der kerkelijke begrippen van sommige inférieuren, die deswege worden achtergesteld. De minister verklaarde zgn militie- en schntte- rijwetten zelfstandig te zullen verdedigen, onaf. „Rijtuig komt, orgeldraaier ziet het niet, wordt overreden," vervolgde Philip Ma-sey, die dit hnis in de Laurensstraat bewoonde en by wien zijn vriend gegeten had. „Laat hem maar," zei Hermann Berghaos onverschillig, „'t kan mij niet schelen." Maar de man had nog jnist in tgds het gevaat ontdekt en redde zich als het ware uit de klau wen van het vigelantepaard, onder het noodige gevloek en getier, terwijl het rytuig voor het ijzeren hekje van het naast gelegen huis stilhield. „Huurders" zei Philip Massey, zijn hoofd juist ver genoeg omdraaiende om de bewegingen van den koetsier te kunnen volgen. „Huurders, huurders overal. „Huurders", herhaalde Herman droomerig, „nog al meer huurders „Meisjes", vervolgde Massey op denzelfden onverschilligen toon. „Meisjesherhaalde zijn vriend mot iets meer belangstelling, „dat is veel beter dan jonge-» lni. Zien zij er aardig uit „Een schoolkind, dat eene", vervolgde Philip, die zgn sigaar nit den mond genomen had en met de grootste aandacht, zat te kijken „een aardig ding. Blond haar, zy loopt netjes zoo recht als een kaars! Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2