N«. 300. 121® Jaargang! Woensdag 21 December. Gemengde .Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. AdvertentiSn: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 20 December. IFBTJII-LJBXCXISr. EEN VERWOEST LEVEN I Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. IIRGSC De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekers-bediende, heeft heden aan drie caudidaten de akte van bevoegd heid uitgereikt, zijnde de heeren P. C. de Vletter, geboren te Rotterdam en wonende te 's Hertogen bosch, J. Leemkoel, geboren te Harlingen en wonende te 's Hertogenbosch, en W. Nieuwstad, geboren en wonende te Beets. Een candidaat trok zich tijdens het examen terug. Het examen duurt voort. Volgens de N. B. Ct. zijn aan de door gedepu teerde staten van Zeeland benoemde opzichters bij den provincialen waterstaatsdienst de volgende standplaatsen aangewezende opzichters le ki. J. Mulder, BreskensP. W. Waltmau, Wissen- kerke; L. R. Plasschaert, Middelburg en J. Dor- maar, St. Maartensdijk de opzichters 2e kl. M. Eijke, Ter Neuzen; F. Sturm, Goes en L. M. van der Made, Zierikzee. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden tloor het postkantoor Middel burg gedurende de eerste helft der maand Nov. 1881. Mej. J. Averborst, Amsterdam Beukenhouts- koolfabriek, Amsterdam. Brief kaartmej. A. de Bree, 's Gravenhage. Vllsslngen, 19 December. Betreffende de ontworpen duinwaterleiding voor deze gemeente» vernemen wij dat sedert een paar maanden in de duinen proeven genomen worden om de beste plaats te bepalen waar tiet drinkwater zuiver en in voldoende hoeveelüeid gevonden wordt, om het van daar stadwaarts te voeren. Na de noodige opmeting en waterpassing, heeft men in de duimn, op de hoogte van het hof Valkenisse, aan deze zijde van Zoutelaude, eenige putten gegraven en daarbij een loco mobiel geplaatst, die eene pomp in beweging breLgt, waarmede aanhoudend gepompt wordt om de hoeveel- en hoedanigheid van het water te onderzoeken. Daar de uitkomsten tot hiertoe nog niet volkomen aan de verwachting beantwoorden, worden de proefnemingen voortgezet. Vllssingen, 20 Dec. De gisteren gemelde brik is door een visscher uit Ostende vóór de Wielingen door het volk verlaten gevonden, en door eene sleepboot hier binnen gebracht. Het is de Alfredmet steenkolen geladen en lek, ofschoon met pumpen gemakkelijk boven te houden. Een ambtenaar van de rijks-belasting en viel gisteien, door de duisternis misleid, boven van de door JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK I. De Laurensstraat. In het noorden van Engeland ligt zekere groote stad, die ik Irkford zal noemen. Ofschoon verre van een tweede Londen, draagt zij toch den stempel eener wereldstad, hetgeen haar onder scheidt van alle andere provinciesteden. Zij is in de eerste plaats een groote fabriekstad, doch talrijke andere handelstakken hebben kooplieden van allerlei aard en van alle natiën daarheen gevoerd; zoodat men er dagelijks, 'tzjj in de straten of langs de uitgestrekte boulevards Joden, Turken, ongeloovigen en ketters kan ontmoeten. Grieken ook en Franschen en een menigte Duit* schers, ja het zou moeilijk zijn een natie te bedenken die niet een paar zielen had bijgedragen tot de bevolking van deze groote, drukke stad. Natuurlijk leven in zulk een middelpunt van handel en welvaart mensclien van allerlei atan- jlen, in weelde of in armoede, al naar gelang groote zeesluis alhier in 't water, doch werd door de in de nabijheid zijnde roeiers van het Ned. loodswezen gelukkig gered. Breskens, 19 December. Gisteren zette de Franscbe vischlogger Galopergezagvoerder B. Huret, van Duinkerken, bij harden westen wind en vallend water, het alhier op de haven» waarbij het schip tegen den oosthavendam sloeg' Bij den opkomenden vloed werd het later binnen gehaald. De acht opvarenden hadden gedurende den laatsten storm vele gevaren en ongemakken door staan. De sloep werd door een stortzee tegen het dek verbrijzeld, waarbij twee man over boord sloegen, die echter gelukkig gered konden worden. Een tweede stortzee sloeg den boegspriet stuk. Voorts is het schip zwaar lek geworden en heeft het veel schade aan zeilen en tuig bekomen. Men is begonnen de schade en lekken te herstellen. Tegenover den heer Oppedijk, die van oudsher candidaat der antirevolutionairen is in het hoofd kiesdistrict Sneek, wordt van liberale zijde ge steld de heer A. Buma, lid der prov. staten van Friesland, te Hindelopen. In de vergadering der afdeeling Wijmbritsera- deel van het kiesdistrict, is echter tot candidaat verkozen jhr. Van Swinderen van Rijn. Met drang van redenen werd door sommigen de caudidatuur van mr. A. Kerdijk te Amsterdam aanbevolen, doch de meerderheid was van oordeel, dat de anti-revolutionairen eene zóo geduchte en aaneen- geslotene partij zullen uitmaken ter verkiezing van hunnen candidaat, dat men aan jhr. Van Swinderen om meer eenparigheid van stemmen bij de liberalen de voorkeur moet geven. Het behoud van het district Sneek voor de liberale partij staat op het spel, en in het belang daarvan is voor ditmaal weder de candidatuur Kerdijk opgeofferd. Indien jhr. v. Swinderen niet kan besluiten, bij eveutueele verkiezing, tot de 2e kamer terug te keeren, die hij, als afgevaardigde van Dokkum, voor het lidmaatschap der le kamer verlaten heeft, dan zullen er velen zijn, die aan niemand liever hunne staatsburgerlijke belangen willen opdragen dan aan mr. Kerdijü. Maar zooals voorloopig de toestand is, heeft men gezegd, moet men het beste lateu varen, om in den strijd het goede niet te verliezen. Tegen de verkiezing van den heer Van Heec- keren van Keil zyn bij de tweede kamer eenige bezwaarschriften ingekomen op grond dat in een der busseu een biljet te veel, een der bijgevoegde stemlijsten niet onderteekend en op zeven stem briefjes een zegel vergeten was. Deze laatsten zijn duor het stembureau van onwaarde verklaard en op zijde gelegd. hunner bekwaamheden of omstandighedenvan den handelsvorst met zijn huis als een paleis» langs al de graden van kapitalisten, deelgenooten' klerken en bedienden, tot de handwerkslieden' ambachtslieden, „leegluopers en vagebonden," in allerlei zaken en beroepen, goede, slechte, middel matige. In een groote stad is plaats voor eenige van die allen en men vindt ze er allen; de hoogsten en laagsten stouten elkaar in de drukke straten vaak met de ellebogenmaar en dat is een der eigenaardigheden der bevolking van irkford allen, zoowel de geldvorst boven aan de ladder, als de bedelaar onderaan, hebben het zoo druk, dat zij in honderd jaar nauwelijks met hunne bezigheden schijnen te zullen klaar komen. Zij hebben het veel te druk om te zien wien zij tegen het lyf loopen, te drua naar het schijnt om een vriend aan te spreken, waut wanneer gij u de moeite wilt geven en uw kost baren tijd verspillen om een ontmoeting tusschen twee kennissen te Irkford gade te slaan, zult gij meestal zien dat zij tegen elkaar aanstuiven, elkaar met een Boort van schrik herkennen, schielijk beginnen te praten, beide te gelijk en hoe langer hoe verder van elkaar afwijkende, totdat ten laatste de elkaar toegestoken handen losglijdende vingertoppen van den een raken nog even de vingertoppen van den ander aan en met een knikje, mompelen zij op een verstrooiden toon; „Morgen 1" terwijl met verdubbelden spoed, Een smartelijke indruk is teweeg gebracht door het bericht van het plotseling overlijden te Che- ribou van den kapitein ter zee C. J. Smith, kommandant van Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden. Een der bekwaamste officieren der zeemacht is aan den lande ontvallen, een man die, door rijpe ondervinding, onkreukbare trouw, degelijke beoelening van het zeewezen en stipte opvolging van zijn dienstplicht, zich een naam heeft verworven, die bij het korps zeeofficieren met eer genoemd werd en door de vruchten van zijn geest daarbij zal blijven voortleven. In het bijzonder maakte kolonel Smith een studie van onze kustverdediging en meermalen hield hij over dit onderwerp openbare lezingen, o. a, in de Vereen, tot bev. der Krijgswetenschap. Op zijn reizen legde de overledene er zich bij zonder op toe, de landen en volken die hij bezocht te leeren kennen. Met groot gemak sprak hij 9 levende talen en was vooral op de hoogte van de inrichting van het zeewezen in den vreemde. Zeker was voor dezen zeeofficier nog een schoone toekomst weggelegd, toen de dood hem in de volle kracht zijns levens wegrukte. Dbl De Hollandsch-Duitsche opvoering van Otliello te Amsterdam, met Bamay in de titelrol, waar van wij gisteren melding maakten, geschiedt ten voordeele van de slachtoffers van den schouw burg-brand te Weenen. Dat maakt de zonde tegen den goeden smaak wat minder erg. Even als aan watersnood-poëeten veel vergeven wordt, kan men er desnoods vrede mede hebben, dat voor een menschlievend doel een Eiigeisch drama op een Nederiandach tooneel polyglottisch opgevoerd wordt. De audiënties van de ministers van financiën, oordog en waterstaat zullen aanstaanden Donderdag niet plaats hebben. De St. Ct. bevat de wetten tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Groningen, Noord. Brabant en Gelderland; voorts de wet tot wij ziging vau het IX hooldstuk der staatsbegrooting voor 1880 en die tot aanvulling en verhooging van het IX hooldstuk der staatsbegrooting voor 1881. Men leest in het overzicht van het Alg. Dagblad van Ned.-Indië Uit Atjeh blij ven de berichten gunstig. Het officieel verslag noemt den toestand op Groot- Atjeti over het algemeen zeer bevredigend en een feit is het, dat nog bij geen enkelen aanval, als men het gebeurde bij Auagaloeng twee a drte maanden geleden uitzondert, de maraudeurs materieel voordeel behaald hebben. De Palembangsche samenzweerders zijn ver bannen of zullen worden verbannen. Zij maken ieder zijns weegs gaat, als berouwde hem de anderhalve minuut, welke hij met dit praatje verspeeld heeft. Zulke dingen hebben gedurende de werk uren plaats. Nadat echter de fabrieken het werk gestaakt hebben, als de winkels gesloten eu de straten wat minder vol zijn, dan schijnt het dat Irkford, jong en oud, rijk en arm, tijd over heeft voor vermaken, ontspanning, en rust. De stad is aan alle kanten door voorsteden omringd. Er zijn enkele buurten met prachtige huizen, die een eind van den weg afstaan en waar alleen rijke lui wonen. Er is een voorstad van den tweeden rang, waarvan de bewoners vrij welgesteld mogen zijn, maar door niemand van te veel weelde beschuldigd kunnen worden. Er zijn er echter nog meer die iemand, die er door heen wandelt of rijdt, weemoedig maken zoo tindeloos en eentonig zijn die lange straten, zoo precies eender die onafzienbare rijen van kleine huidjes. Zoo akelig eender zyn de orgeldraaier en de man met de piano op een wagentjede blinde bedelaar met zijn houd; de „zeer arme doch hoogst fatsoenlijke" zangers, die hunne melanko* lieke geestelijke liederen, of nog akeliger klin kende chansons cotnique uitgalmen. Er zijn zoo veel van die stratenzij zijn zoo lang, zoo een tonig, 's zomers zoo heet, en zoo akelig kond en somber in den winter} elk klein huisje iu elke nge rij is zoo overbevolkt en volgepropt met een zeer rustigen indruk en weten zelfs bij som« migen, die hen gezien hebben, twijfel op te wekken aan hun schuld en aan 't ernstige van het Pa lembangsche complot. Het toegezegde vergaan van de wereld op 12 Nov. heeft men in Indie weinig herdacht. Enkele inlanders en half-Europeanen zijn in afwachting, netjes aangekleed voor de plechtigheid, dien nacht wat later dan gewoonlijk naar bed gegaan. Als een toppunt van goede bedoeling kan een brief gelden van een sinjo, groot harmonica-speler, die van zijn vroegeren chef nit Holland een prachtig instrument ten geschenke gekregen hebbende, in zvin bedankbrief den wensch uitsprak, dat, mocht werkelijk op 12 Nov. de wereld vergaan, God Neder'and mocht sparen. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van PrinoeDhage aan A. Wermenbol. belastihges. Benoemd tot ontv. der dir. bel. euz. te Zweeloo c. a. H. C. Berger, commies-verif. le kat. voor den activen dienst der dir. bel. enz. te Gennep, tot ontvanger te Beilen c. a. M. P. Raech, commies-verit. 2e kat. voor den activen dienst der dir. bel. enz. te Oldeuzaaltot ontv. te Boreulo c. a. M. J. Römer, ontv. te Rijp c. a. en tot ontv. te Domburg c. a. jhr. S. Trip, ontv. te Stavoren e. a. leger. Overgeplaatst in zyn rang bij het wapen der inf. hier te lande de le luit. R. A. Jackson, vau het wapen der inf. van tiet leger in Ned.-Indië, onder bepaling dat hy tot 1 Jan. 1884 bij laatst-; gemeld leger zal gedetacheerd blijven. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Cortgene mej. J. H. Bal, te Sluis. De heer J. P. Nonhebei werd Zondag ochtend in de Groote Kerk te Dordrecht bevestigd door zijn broeder den heer J. C. K. Nonhebei uit Vlaardiugen, terwijl hy des avonds zijne intree rede hield. De heer M. Bazelmans, gedurende ruim 46 jareu pastoor te Baardwijk, werd 18 December 1821, dus thans 60 jaren geleden, te Mechelen tot priester gewijd. Dit feest werd Zondag jl. in zijne parochie gevierd. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag is doof de poiitie alhier pioces-verbaal opgemaakt tegen kinderen en de kar van den groenteman rijdt ef zoo vreeselijk geregeld door, dat men zich moet verbazen hoe de bewoners het er uithouden. Ik breng u in eeu straat van den tweeden rang, een straat met huizen waarin men zou denken dat gelukkige menschen moesten wonen, wijl zij, zooais iu het eerste aardrijkskundige leerboekje staat, „niet zeer rija en niet bijzonder arm zyn" het is zeker de straat der middelklasse. Zij heette de Lanrensstraat, was tamelijk lang en bezat het voori echt van in het midden een bocht te maken. De huizen die voor die bocht stonden waren kleiner dan die welke er voorbij lagen. Dat boveneinde van de Laurenstraat genoot allerlei voorrechten, onder anderen ook dat van een rij kastanje* Doornen aan wêerszyuen van den weg, die in den tyd waarvan ik spreken wil juist een bekoorlijk groen waas begonnen te vertoonen. Het was in het uegiu van Meide knopjes en blaadjes waren nog te jong om bezoedeld te zijn met het stof dat door ue voorbijgaande karren en omnibussen opgejaagd werd. Die bezoedeling zou spoedig genoeg komen, maar nu was het groen nog zóo irisch, alsof het in plaats van in een druxke straat, midden in een bosch stond. Achter die hoornen bevonden zich natuurlijk aan iederen kant van de straat een ry huizen. Zij waren van mid delmatige grootte, met gepleisterde gevels, die sedert lang een vaal grijzen tint hadden aange nomen. Men kon zien dat zij licht eu

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1