Gemengde Berichten. icaatste SericMeti. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 19 December des morgens te 8 uren. ZW 3 wzw zw 3 zw w zzw zw - 3 Algemeen Overzicht. De Telephoon in de Opera te Berlijn. mogelijk, dat de algemeene bekendheid van het stuk het bezwaar van 't verschil in taal een weinig vermindert. Toch schijnt zulk een hybridisch allegaartje ons in strijd met hetgeen de goede smaak en de ware kunst verlangen. In de maand November is in de rijkspostspaar bank f 140.151.72J ingebracht en f 50.885.82J terugbetaald. Aan het einde van October was, ten name der verschillende inleggers, f 695.334.89 ingeschreven. Op den laatsten December waren 20.921 boekjes in omloop. De leden der eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 December a., des namiddags te drie uren. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Hillegersberg c. a. D. J. Sonnenberg, adj.-comm. by het dep. van fiuancieate Hoorn e. a. G. L. Wijnen, ontv. te Zaandam. Opgeheven de ontvangk. der dir. bel. en acc. te Geertruidenberg c. a. en te Zwaluwe e. a. ingesteld de volgende ontvangk. der dir. bel. en acc., als: te Geertruidenberg c. a., bevattende de gemeenten Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik en Made en Drimmelente Zwaluwe e. a., be vattende de gemeenten Zwaluwe en Terheijden, en benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Geertruidenberg c. a. H. P. van Beusekom, thans ontvanger van het opgeheven kantoor van dien naam. kotabissen. Benoemd tot notarisbinnen het arr. 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente St. Michielsgestel, J. W. B. Kerstens, cand.-not. te Wamelbinnen het arr. Breda, ter standplaats de gemeente Gilze, L. J. F. A. Schmid, cand.-not. te Breda. telegbaphie. Benoemd tot opzichter 2e kl. by den rijkstelegraaf G. Schild, thans asp.-opz. consols. Erkend en toegelaten ais consul van Portugal te Botterdam A. Ellerman jr. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den gen. dienst van het leger in Ned. Indie, tot off. van gez. 2e kl., den studeut voor genoemden dienst (arts) J. Th. H. Hermans. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. te Breda, D. J. Witte te Groningen. Benoemd tot leeraars in de aardrijkskunde aan het gymnasinm te Assen de heeren drs. Eecen en J. Brals aldaar. De heer C. L. Laan, predikant by de N. H. gemeente teSerooskerke, heeft voor 't beroep naar Vlissingen bedankt. Souburg, 19 Dec. De heer Knottenbelt pre dikant alhier heeft bedankt Voor het beroep naar Lage Zwalnwe en Harderwijk. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 13 December zgn de navolgende personen veroordeeld I. H., J. v. d. M., J. K., P. J. K., J. P. B. C. W., J. B. F., J. D., M. J. B., B. B.,P.F. E. P. J. C., J. d. V., J. W. en S. C. C. te Middel burg, L. J. S., A. W., J. v. d. R., W. K., G. H. D., A. fl., D. K., A. d. V., H. B. S., T. J. v. d. H., C. v. G., L. H., J. W. R., J. S., O. M. K. C. N., D. d. K., A. J. A. E., W. G. H., allen te Vlissingen, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. M. M., A. J. en C. R., te Vlissingen, wegens alsvoren tweemaal gepleegd, in twee boeteD van f 3 of een dag gevangenisstraf voor elke boete. A. J., C. R., en A J. A. E., te Vlissingen, wegens het in die gemeente op den openbaien weg buiten de daar geplaatste waterbakken ver richten van datgene waartoe die inrichtingen bestemd zijn, ieder in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. J. d. O. en W. G. H. te Vlissingen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder in eene boete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. M. de N., te Aruemuitten, wegens openbare dronkenschap aldaar, in eene boete van 3 oi een dag gevangenisstraf. Te Rotterdam is op 68 jarigen leeftijd over leden de heer J. P. A. Frangois, oud-ingenieur van scheepsbouw by de marine, vroeger leeraar in de wiskunde bij het gymnasium, en sedert de oprichting der boogere burgerschool met vijfjarigen corsus voor jongens, directeur dezer instelling. Gisteren 18 December was het vijftig jaren geleden dat Willem Bilderdijk te Haarlem overleed Hij was den 7en September 1756 te Amsterdam geboren en dus 75 jaren oud. Hij is iu de groote kerk te Haarlem begraven. De twee Vlissingsche jongens, 11 en 12 jaren, oud, die Vrijdag avond op den Korten Burcht alhier pogiDg tot inbraak beproefden, hebben dit jaar reeds 8 dagen cellu'aire gevangenisstraf on dergaan wegens diefstal in een bewoond huis en hebben zioh, naar wij vernemen, buitendien nog te verantwoorden over diefstal met braak in negen garnaalschniteD, gepleegd onder verzwarende omstandigheden, diefstal van winkelgoederen en diefstal van een kistje met geld en snoeperyen mede onder verzwarende omstandigheden. Gisteren oohtend is de postschuit op Woudri- chemdrijvende gevonden met den bodem naar boven. Na onderzoek zijn de brievenpakketten gevonden en is het gebleken dat de schuit Zaterdag avond by de overvaart was omgeslagen. De opvarenden, 5 in getal: 2 schippers, de conducteur en de postiljon: benevens een milicien der artillerie als passagier, zijn omgekomen. Het militair stuiten ..enkorps Mavors Medicator te Amsterdam, in i860 te Utrecht opgericht door de kweekelingeu der kweekscnool voor militaire geneeskunuigen, is den 16en dezer plechtig opge heven. Het korps was eene voortzetting van de vroeger te Uuecht bestaande kweekelingen-socie- teit Hachaon. Het bleet ook bestaan na de inlijving der kweekelingeu bg het atheneum te Amsterdam. Nadat in 1880 echier ae afzonderlijke opleiding der militaire studenten geheel was opgeheven, ging het korps te niet. Het vaandel en archiel van het korps zijn thans aan den senaat der AmsterUamsche universiteit overgegeven. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Amsterdam moet tot dusver nog geen termen gevonden hebben om aan de aanklacht tegen de millioenen-juffrouw gevolg te geven. De (Jreiner-bank in de Scheveningsclie boschjes zou heden plechtig onthuld worden. Naar men verneemt bestaat Dij den minister van oorlog het plan om in alle militaire hospitalen ontsmettingsovens op te richten. Het lijk van het Engelsche Parlementslid Powell, die in den ballon over de zee werd ge- gevoerd door den wind, is in het kanaal bij de Fransche kust, drijvende op den hall ondergedom- pelden ballon, gevonden door een visscher. Gedurende den storm van 14 October jl. stortte een steenen toren, staande op eene armen school te Londen, iu en kwam grooteudeels, door het uak heen, neder iu een loKaai Waar een paur honderd kinderen met eenige unherwgzere. sen bijeen waren. Een kind werd op de plaats go- Uooü, verocneiiiene ande en weruen gewond; het lokaal was écu looneei van verwarring, ontstel tenis en wilde vlucht. Aiieo Wat weg keu reopen Snelde heen. ölecnis eene Van de onder wyzercSsen, Hannah Rosbotham, 23 jaren oud, belrielu. haar tegenwoordigheid van geest en bleei in het uiet rook, dakpannen, steenen en baiken half gevulde schoollokaal, om de overblijvende kindereu te heipen vluchten. Sommigen haalde zij uit de puiuhoopen te voorschijn, anderen droeg zij ge wond naar buiten. Eerst toen er niets meer te redden viel, dacht zij aan eigen veiligheid. Voor dit moedig en lielderijk gedrag heeft mejuffrouw Hannah Rosbotham van koningin Victoiia de Alburt-medaille 2e klasse ontvangen. in Algiers is door het bezwijken van een dijk de stad Pertegaux bij Oran overstroomd, waarby 54 meuschen verdronken zijn. Een pastoor te Dromeskin, in Ierland, meende onlangs zijne toehoorders in de kerk te moeten vermanen, ais eerlijke lieden hun pacht aan loijii Clermont te betalen en zich niet te laten opruien door een troep oproerkraaiers. Een groot aantal geloovigen liepen echter bij die gelegenheid de kerk uit. Pater Mac Cullagh verkoos dit niet zoo te laten affoopen. Den volgenden Zondag las hy de namen at van allen, die zich zoo ongepast gedragen hadden en zeide hun dat zy voor het altaar moesten komen om vergeving te vragen, of heen konden gaan. De geheelo ge meente besloot echter tot het laatste en de pastoor bleef alleen met eenige koorknapen en oude vrouwtjes, voor welke hy eene heftige rede tegen de land-liga hield. Te Keulen bestaat eene vereeniging onder den naam Canaria, welke zich de aankweeking en veredeling van het gezang der kanarievogels ten doel stelt. Zij hield Vrijdag eaue tentoon stelling, waarop een aantal gevedelde zangers, in kooien, hun trillers in de ooren der bezoekers lieten schateren. Het was een aanhoudend gejubel van liefelijke en sterke, lage en hooge, tot de hooge Ut steigende tonen. Eene jury, bestaande uit de heeren Mengering uit Deutz, Kessel uit Siegburg en Mumm uit Duren, is met het bepalen der prijzen belast. Zoo zonderling als het streven van Canaria schynt, heeft het echter deze goede bedoeling, dat men er het voortdurend vangen en dooden van zingvogels, dat ondanks alle mogelijke „vogelen- wetten" zijn gang gaat, eenigszius onschadelijk door hoopt te maken. Van 10 tot 17 December 1881. Middelbubg Ondertrouwd: J. van der Vatej jm. 25 j. met N. de Rijoke, jd. 23 j. Bevallen A. C. Conté, geb. Lugte, d. M. Gel- jon, geb. van Uxem, d. A. Cornelisse, geb. Jon- gepier, d. S. Smith, geb. Holiebrands, d. F. C. Pikkaart, geb. Bootsgezel, z. L. Geldot, geb. van den Broeke, d. OverledenN. W. Koene, wed®, van A. Jans- zen, 73 j. D. van der Klip, z. 4 m. W. P. Min derhout, man van J. Buijs, 27 j. J. H. Goote, z. 17 d. E. M. Arnoldus, d. 11 m. Van 3 tot 10 December 1881. Vlissingen. Bevallen J. F. Ghijs, geb. Boels, d. J. M. Schenk, geb. Sensen, z. J. J. C. Antie- rens, geb. Goes, z. Ovtriedeu: W. P. van der Horst, jd. 29 j. D. Bebe- laar, man van A. P. van Zwijndrecht, 78 j. J. J. Christiaansen, z. 16 d. J. M. van den Berg, d. 4 m. U. Wijs, wede. van J. Nijland, 81 j'. Goes. GehuwdF. E. Lauret, jm. 41 j. met E. L. den Boer, jd. 21 j. BevallenJ. JJ. de Kok, geb. Reijerse, z. M. Kempe, geb. van den Dorpel, z. J. Govers, geb. Knuist, d. P. E. de Jonge Mnlock Houwer, geb. Martein, d. H de Dreu, geb. Leendertse, d. H. de Dreu, geb. Tollenaar, d. J. E. Huyase, geb. den Boer, z. Overleden: A. C. Stoutjesdijk, z. 2 j. P. Schipper, wedr. van P. Allemekinders, 82 j. N. Ge'ok, man van J. van Buijsse, 41 j. L. de Laat, wede. van D. Kloosterman, 73. Zieeikzee. Bevallen: C. de Kmijter, geb. Remijn, z. C. Moelijker, geb. Bolle, z. M. Geleijnse, geb. van der Weel, d. Overleden: C. de Vos, wed*. H. Giljam, 81 j. J. A. B. E. Heijse, d. 6 m. Vlissingen 19 December. Heden morgen is alhier in het openbaar verkocht: het Casco van het tegen den dijk by Rammeke s gestrande Spaansche barkschip Amigoaan de heeren G. B. de Pas Co, te Bolnes, voor f 1370. Amsterdam. Het stoomschip Maduradat Zaterdag niet gereed was en gisteren door storm weer verhinderd werd zee te kiezen, vertrok heden morgen te acht uren uit de Rietlanden naar Java. Tweede kamer. Ingekomen eene mede- deeiing van het overiyden van den heer Arnoldts, lid der kamer, aan wicnB eerlijk en braaf karakter, door den heer De C .sembroot in gevoelvolle woorden hulde werd gebracht. Op voorstel van den heer Van Kerkwijk werd besloten de voorgestelde conclusie in zake de conversie van het grondbezit iu Indië te behan delen na het reces. De conclusie in de zaak-De Jong in Suriname, zal nog vóór het reces woruen behanueld ais er tijd toe .s. Begroeiing van marine. De heer De Casem- broot, Wicners, Kool en Dirks voerüeu het woord over velschillende puuten. Iu zijn autwoord ver klaarde de minister zich tegen den aanbouw van transportschepen en tegen het opleggen van de ram chepen in Iudtë. De minister is voor de verplaatsing van het marine-etablissement op Onrust naar Tandjong-Priok. Met den minister van koloniën zullen nadere pogingen worden be raamd tot opsporing der schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden. De minister beves- tigüe het bericht omtrent de opheffing der straf van de marineschryvers te Amsterdam. *Parija. By de verkiezing van een afgevaar digde is alhier de socialist Lafont gekozen. *ürau. 160 lyken van slachtoffers by de overstrooming te Perregaux zijn reeds gevonden. namen deb plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. rioht. kracht Delfzyi 14.7 W 4 regen h 2 Groningen 14.5 z. bew. - 4 Helder 14.1 5 betr. - 6 Vlissingen. 11.1 z. bew. - 4 Maastricht. 9.7 3 betr. - 3 Sylt 20.1 8 z bew. - 4 8.2 WNW 3 betr. - 7 Valentia Hamburg 15.8 ZW 7 1. bew. h 2 Swinemunde. 15.6 7 betr. - 3 Leipzig. 10.4 4 helder - 2 Carisruhe 10.5 WNW 6 bew. - 7 Grisnez 7.0 ZW 2 bew. - 3 Pargs 7.0 WNW 3 betr. - 9 St Mathieu 5.3 ZZW 3 regen -11 Biarritz Perpignan Christiaansund 31.0 WNW 5 betr. Stockholm. 25 2 ZW 6 betr. - 2 Koppenhagen 21.1 W 6 regen - - 3 Storno way. 15.6 WNW 5 bew. -13 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 5.0 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 18 Deo. 'sav. 11 u. 42 gr. 19 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 5 u. 42 gr. F. Opmerkzame toeschouwers meenen iu de houding van prins Bismarck tegenover het Yaticaan, bin nen de laatste weken, duideiyk twee scherp van elkander gescheiden tijdperken waar te nemen, welke met eene omkeering in des rykskanseliers plannen verband zonden houden. In het eerste tijdperk ziet men hem moeite doen om het Cen- trnm tot zich te lokken, een bezoek van koning Humbert te Berlijn door den keizer onder een hoffeiyk voorwendsel afwijzen, en de kolommen der regeeringsbladen vol betoogen over den „on- houdbaren toestand" van den paus te Rome en over den plicht van Italië om daarin, in overleg met de andere Europeesche mogendheden, verbe tering te brengen. Een en ander vindt zgn ver klaring in Bismarck's wensch om samen met het Centrum, zijn sociaal politiek hervormingsplan uit te voeren. Het tweede tijdperk vertoont het ar tikel van de Nordd. Allg. Ztg tegen den heer Windthorst en de daarop gevolgde openbare ver koeling tusschen dezen en den rijkskanselier, ver volgens eene vriendschappeiyke missive aan den Italiaanschen minister van bnitenlandsche zaken, door dezen in denzelfden toon beantwoord, en nu in de laatste dagen het nit Berlijn komende ge rucht, dat koning Humbert's bezoek toch weder door zal gaan, gepaard met betoogen van de officieuse bladen, dat een verbond van Bismarck met de nationaal-liberalen geenszins tot de onmo- geiykheden behoort. Zoo tot elkander in verband gebracht, zyn de feiten welsprekend. Er worden echter nog an dere, stoutere, gevolgtrekkingen op gebouwd. Achter de schermen zou er van niets minder sprake geweest zyn dan van eene verhuizing van den paus naar het Duitsche rijk, dat dan te gelijk, onder de innige omarming van Bismarck met de nltramontanen, aan eene conservatief-clericale reactie overgegeven zou zyn. Avignon in mil voor Canossa", zoo wordt dit avontnuriyke plan betiteld. Zonderling ais het ons in de ooren klinkt, ver dient de bron waaruit het komt, de bekende posthoorn-berichtgever van de Köln.Ztgtoch iets anders dan onbepaald wantrouwen, vooral wanneer hij, zoo als hier 't geval is, zijne onge- staalde gevolgtrekkingen op enkele onbetwiste feiten laat rusten. Nog gisteren kwam uit Rome eene dépêche om het gerucht tegen te spreken, als zou de paus voornemens zyn, onder voor wendsel der opening van een concilie bniten Italië, eerlang Rome te verlaten. „Al de te Rome aanwezige bisschoppen, zegt de dépècne, hebben opgemerkt dat de paus de uiterste voorzichtig heid in zgne uitdrukkingen over deze aangele genheid in acht neemt." Wanneer er aanleiding bestaat om zoo iets te Siinen, daa is er zonder twijfel iets gaande. Men brengt overigens het geschetste Canossa plau ook in verband tot Bismarck 's wensch om bij het optreden van den heer Gamoetta ais minister president, dezen tegenover een op kerkelijk gebied bevredigd Duitschland te plaatsen. Men stelt zich dus ook in 't buitenland, iets buitengewoons voor van het grand ministère, dat het roer der zaken in Frankrijk in handen genomen heeit. Voor 't oogenblik neemt het, na de sluiting der buiten gewone zitting van de kamers, rust, in af wachting der verkiezing van nieuwe leden van den senaat, welke vermoedelijk het ministerie ook in dit regeeringslichaam eene eenigszins krachtiger meerderheid bezorgen zal. Dat Gambetta zich niet den gehoorzamen dienaar der meentug van den dag toont, big kt uit de verzekering, welke hg den heer Roustan heelt doen geven, dat de republiek zijne diensten nog verder behoeft en die op prijs zal toonen en stellen. Men wil dat hem het gezantschap te Athene wordt toegedacht. Sommigen hadden, nu de Farijsehe jury den heer Rochefort van hoon en laster tegen den gewezen consul-generaal in Tunis vrij heeit gesproken, wat minder innigheid tnsschen dezen en den minister president verwacht. De heer Gambetta heeit echter, in den korten tijd sedert hij minister is, reeds meer getoond dat hy eau „gouvernementeel man" is, die de eenheid, welke tnsschen de op volgende regeeringen van een land behoort te bestaan, geenszins over 't hoofd ziet. Van dat standpunt kon er ten opzichte der houding, die hg had aan te nemen tegenover den heer Rons- tan, dien de oud-ministers Waddiugton en St. Hilaire met Ferdinand de Lesseps eenparig in >t proces de hand boven 't hoofd gehouden hebben, geen twijfel bestaan. De gespannen verhouding tusschen Oostenrijk en het jonge koninkryk Rumenië is een weinig leniger geworden. De minister-president Bratiano beeft Vrgdag in de kamer gezegd dat men ten onrechte in de troonreue, met betrekking tot de Donau quaestie, eene kwetsende bedoeling tegen over het Habsburgsche huis geziin heeft. Zuik eene bedoeling, zeide de minister, zou een slag in 't aangezicht der geschiedenis zgn.Uit Weeuen wordt echter gemeld dat Oostenrijk hiermede niet tevreden is en meer afdoende genoegdoening verlangt. De beraadslaging over het adres van antwoord is nu door de Rnmeensche regeering verdaagd, zeker met het doel om den minister president in de gelegenheid te stellen, zoo noodig, in den loop van het debat nog meer uitdrukke- ïyke verklaringen at te leggen. Met eengrooten buurman als Oostenrijk is 't voor een pasgeboren staat als Rumenië geen zaak een bombardement van kersepitten te beginnen. Na al de beschrijvingen, welke wij door woord en afbeelding van de telephoon-proeven op de electriciteits-tentoonstelling te Parijs onder de oogen hebben gehad, mag een relaas van hetzelfde verschijnsel te Berlijn, zoo als het door Paul Lindau waargenomen is, nog wel eenige aan spraak op onze belangstelling maken. Hier was het geen Italiaansche of Fransche muziek, waarin de melodie den boventoon heeft, maar eene der ingewikkelde opera 's van Wagner, der FliegendHollanderwelke men door de gehoorbuis van de telephoon kon waarnemen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2