Ï3.1 6.4 0.9 t li buitectlaUT Gemengde Berichten. Laatste flericaten. Benoemingen en besluitend Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. 16 December des morgens te 8 uren. 1.8 zzo zzo zzw zzo zxr zo zo z wzw z Algemeen Overzicht. Vrouwen-export naar Manitoba. Belgische brieven. politic. Eervol ontslag verleend als waterschoot te Scheveningen aan F. J. Behr. marieb. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. t/z. Ie kl. R. Wijmans. De candidaat J. J. van Noort, te Nijkerk op de Veluwe, heeft voor het beroep naar de N. H gemeenten te Yerseke en te Biervliet bedankt Gisteren avund is bij den heer B., winkelier op den Korten Burcht alhier, eene brutale poging tot dieistal beproefd. Een jongen, van ongeveer elf jarigen leeltijd, sloop in den winkel en trachtte de winkellade te ledigen. De vrouw van den heer B., die uit de binnenkamer de insluiping bemerkte, vatte den knaap echter bjj den kraag en wist hem, hoezeer hij zich krachtdadig ver zette, en zij een kind op den arm had, gevangen te houdan, tot de politie gehaald was. Zijne verdediging ging zoover dat hij de vrouw op verschillende plaatsen verwondde en haar in de vingers beet. De knaap is, even als zijn kame raad van denzelfden leeftijd, die op uitkijk had gestaan, gearresteerd. Beide hoeren te Vlissingen t buis. Naar wij vernemen moeten zij meer dergelijke feiten te bunnen laste hebben. Ten voordeele der betrekkingen van de slachtoffers van den brand in het Ring -theater te Weenen heeft de heer Van Zuyien te Rottei- dam eene schouwburg voorstelling gegeven. De bruto opbrengst bedraagt, met inbegrip van den verkoop van programma's door de dames De Graef en Kleij, 619.56. Daar het orkest toezegging had gedaan gratis te zullen werken, en ook de gasfabriek het verurnik van dien avond niet in rekening bracht, heeft de heer Van Zuyien alle verdere kosten voor zijne rekening genomen, zoodat de volle opbrengst in handen van het Oosteurijksch vice-consnlaat wordt gesteld. Hare majesteit de koningin is op Het Loo druk bezig met het in orde brengen van den kerstboom, waartoe verscheidene meisjes uit het dorp Apelduorn genoodigd zijn. Dezer dagen werd te Bergen-op-Zoom ten voordeele der weuuwe van een serg.-maj., tiie met zes onverzorgde kinderen achterblijft, door een viertal officieren eene collecte langs de huizen gehouden, die ruim f 1000 opbracht. Voor dit zelfde doel worden aldaar ook tooneelvoorstelliu- gen en eene loterij gehouden. In Engeland, Amerika en elders waar de Engelsche taal gesproken wordt, worden bijdragen ingezameld tot oprichting van een gedenkteeken voor Sir Francis Drake bij gelegenheid van het derde eeuwleest van diens tocht rondom de wereld. Het gebeente van dezen zeevaarder die met onze Hollandsche voorvaderen de onoverwin nelijke vloot vernielde en aan de macht van Philips II de eerste gevoelige slagen hielp toe brengen, rust niet op het land. Ook in de West- miuster-Abdij bezit hij geen gedenkteekeu. De zee, die hem beroemd gemaakt heeft, was ook zijn graf, want hij stierf op een zijner reizen, in volle zee. Het monument, dat men nu voor hem op wil richten zal geplaatst worden op Piymouth- Hoe, de vooruitspringende landtong vanwaar Drake zoo menigmaal uitvoer en waar hij den geboortegrond weder het eerst betrad. Parijs telt 3630 straten, te zamen rnim 9C0 kilometers Jang. In 30 jaren heeft men de namen van 1439 straten veranderd, meestal omdat de naam niet meer in hut regeeringsstelsel van den dag paste. Bij het Rnsaische leger wil men in plaats van de jaarlijksohe oefeningen in een legerkamp de troepen langs de gewone wegen groote marschen laten maken, waartoe in Rusland de gelegenheid bestaat. Men zal beginnen tegen de kroning van den czaar de keizerlijke lijfwacht langs de gewone Petersburg naar Moskou te laten wegen vr marcheer In mimen der schonwburg. men gaat men voort met het weg- overblijfselen van den verbranden Aanhoudend vindt men nog lijken, die dadelijk worden gedesinfecteerd en in loodeu kisten naar de begraafplaats vervoerd. Het onder zoek der politie naar de oorzaken van den brand is bijna afgeloopen. In het procss-Ronstan was Woensdag de eerste getnige de oud-minister Waddington, die zeide dat hij niets ten laste van den heer Roustanwist en dezen voor een fatsoenlijk man hield. De Lesseps getuigde dat Ronstan een der eerlijkste menschen is, die hij kent. Na nog eenigo getuigenissen van dien aard werden de oud-minister Bartb. St-Hilaire en zijn vroegere ambtenaar De Billing nogmaals gezamenlijk verhoord. Zij heetten elkaar ronduit liegen wat ieder zeide. De advooaat van Roustan drukte er vooral op dat zijn cliënt te midden van groote verzoeking arm is gebleven en beweerde dat al de verbalen van den heer Camille Pelletan op koifiehnis-praatjes berusten. De procureur-generaal heeft gisteren veroordee ling geëischt van Henri Rochefort. De jury echter sprak hem vrij, zoodat de heer Roustan ais civiele partij de kosten van zijne actie draagt. Dit vonnis maakt groote ^sensatie te Parijs, en wij vinden ons erdoor versterkt in onze gisteren geuite meening dat wij door de behandeling dezer zaak nooh omtrent de heer Roustan, ncch omtrent de zaken in Tunis veel wijzer zouden worden. De koningin van Engeland heeft baar door Sant geschilderd levensgroot portret aan den Mikado van Japan ten geschenke gezonden. Dinsdag hield het Burlijnsche hof groote jacht op Königswinterhausen. Er werden 300 stuks groot wild geschoten, meest herten en beren. De keizer alleen schoot er 39, en de koniDg van Saksen 34. Wijzelijk bleef hij enkele stuks ten achter bij zijn keizer, terwijl natunrlijk de overige jagers beleefdheidshalve weer minder schoten dan de koning. Zulke jaohtresultaten zijn natuurlijk alleen mogelyk, als het wild bijna bout portant onder sehot van den jager wordt gedreven. l'weeie kamer. Ingekomen een wetsont werp tot nadere verlenging van den termijn der werking van de ijk wet. Begrooting van binuenlaudsohe zaken. De door den heer Yiruly voorgestelde memorie-post voor de oprichting eener rijkstuinbouwschool werd ingetrokken, na de verklaring van den minister, dat alleen aan het subsidiëeren van dergelijke instellingen gedacht kan worden. Door de heeren Lieftiuck, Borgesius en Yan der Kaaij werd krachtig aangedrongen op wettelijke regeling van het zeevaartkundig onderwijs en inmiddels op subsidieering der bijzondere inrichtingen voor dat onderwijs. Tot beiue verklaarde de minister zich bereid. Een amendement van den heer T. van Asch van Wijck, tot schrapping der subsidie voor eene H. B. S. voor meisje» te Utrecht, werd verworpen met 43 tegen 2b stemmen. Berlijn. In den rijksdag heeft de heer Von Beunigsen de inmenging der regeering in de verkieziugen streng gelaakt. Dublin. De politie heeft den redacteur van het orgaan der land-league gevangen tn het drnkmatrieel in beslag genomen. HAJSCEH DEE PLAAT SEE. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Ceis. Delfzijl Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carisruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Peipignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Stornoway. 4- 2.3 1.9 4- 0.7 1.0 0.5 4.6 5.2 - 7.2 2.3 11.2 6.3 3.9 4- 44 -13.0 -- 7.3 6.0 OZO O O OZO z OZO OZO z OZO z 1 1 0 2 1 2 3 1 2 2 2 0 2 0 4 2 5 2 6 3 betr. betr. betr. betr betr. betr. betr. z. 'rew mist. betr, betr. betr. betr. betr. betr. i. bew z bew. betr. betr. regen 1 4- 2 0 2 4 0 2 1 1 2 1 9 7 5 0 4- 2 4- 7 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenD. 3.3 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 15 Dec. 'sav. 11 u. 37 gr. 16 's morg. 8 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 5 u. 36 gr. F. De verhouding tusscben Oostenrijk en Rumenië blijft gespanuen. Men herinnert zich de oorzaken van dit conflict. In de nog aliijd door eene commissie bestudeerd wordende Donauquaestie wil Oostenrijk eene beslissing uitlokkeu, die de heerschappij over de rivier zooveel mogelijk in zijne handen zal brengen. Rumenië daarentegen beweert, als bezitter van éen oever over zeer groote uitgestrektheid en van beide oevers aan de monding, dat zulk eene regeling inbreuk zou maken op zijne rechten en de beoogde volkomen vrijheid der rivier voor de vlaggen van alle natiën ouder Oostenrijkach beheer in den steek zou blijven. By dezen stand van het geschil wierp koning Karei van Rumenië olie in het vuur door eene vrij scherpe nitdrukking in zijne laatste troonrede, welke door Oostenrijk werd beantwoord met een bevel aan zijn gezant, graaf Hoyo3-Sprin- zenstein, om met de Rumeenache regeering tot nader order niets te behandelen dan de onver mijdelijke loopende zaken. De Rumeensche kamer nam In haar adres van antwoord de door ons vermelde uitdrukking op, welke het zegel der veriegenwoordiging aan de woorden des koi ings hechtte. De beurt was dus wederom aan de Oostenrijksche regeering, die in een harer offici ease bladen, het Fremdenblutt, gisteren zeide dat men in Rumenië lang vergeefs zal wachten, als men er de meaning is toegedaan, door sommige bladen verkondigd, dat Oostenrijk nu nog vertoogeu zal richten tot Rumenië. Oostenrijk heeft op den beleedigenden uitval geantwoord door eene offici- eele verkoeling, en het is nu aan Rumenië om de gevraagde satisfactie te geveu. Weigert de Rumeensche regeering dit, dan aal Oostenrijk weten wat het doen moet en ziet het zich zijn weg reeds afgebakend door de aan graaf Hoyos gezonden bevelen. Het is te hopen dat men zieh te Bucharest rekenschap zal geven wat het ai- breken der vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk te beteekenen heeft. Wat men spreekt van welwillende tussebenkomst eener derde regee- ring, berust op dwaling. Het geldt eene zaak van eer, waarin Oostenrijk noch Rumenië bemid deling knnnen aannemen. Rumenië beeft den twist aangevangen, en hoe eerder men dit te Bucharest erkent, des te beter voor het land. Deze waarschuwing van het officieuse blad heeft de verdienste van zeer rondborstig te zjjn. Doch indien nu Rumenië geene verschooniug vraagt, wat moet Oostenrijk dan doen? Conflicten van deze aard vinden hunne natuurlijke oplossing in de bemiddeling van een onpartijdige, maar deze schijnt men, volgens het Fremdenblatt, te ver werpen. Deze verklaring van het otfiuiense blad is echter niet bindend voor de regeering te Weenen. De Turksche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de verklaring van den heer Bourke die, ter elfder ure zeggende dat hij de meening zijner lastgevers nog moest inwinnen, zulk eene verwarring bracht in de flnancieele plannen te Konstantiuopel. De ministers besloten Woensdag van den heer Bourke tegen Donderdag eene nadere uitlegging zijner bedoelingen te vragen. Het antwuoid van den Engelsch-Nederlandschen gemachtigde vermelden do telegrammen nog niet. Prins Bismarck is ongesteld; de correspondent van de Times zegt zeds ernstig ongesteld. Dins- uag kon hij reeds de gewone ambtenaars rappor- teu niet ontvangen en gisteren vroeg een der onder hem dienende ministers uitstel eener inter pellatie, wijl de kaaselier haar zelf wilde beant woorden. Het was eene vraag van baron Von Hertling, een ultramontaan uit Coblenz, aangaande de plannen der regeering tot veidere uitbreiding uer wetgeving op den fabrieksarbeid. Eene commissie van den rijksdag overweegt de voordracht der regeering tot bet bearbeiden eener statistiek van de beroepen en het vee van het Deutsche volk. De commissie was ermede inge nomen om het volgend jaar zulk eene atatistiek te laten maken, doch wilde door eene verandering in de redactie van het eerste artikel om aesthetische redenen zeker de beroepen scheiden van het vee. Deze statistiek, een onderzoek naar vele uiterlijke omstandigheden van den mensch en naar de sterfte in verband met het uitgeoefende beroep, is een werk Van zeer groeten omvang, dat veel geld zal kosien, en daarom is de commissie het dan ook nog niet eens geworden over de vraag wie haar betalen zal, het lijk of de verschillende staten. De nieuwe Transvaalsche regeering begiut zieh te laten gelden en heeft aan de Eugelsche regee ring den raad gegeven om Cetewayo los te laten. De raadgeving betast op een rapport van den beer JouDert, superintendent voor de zaksn der Kaffers, aan president KiUger. Joubert aoht het hoog noodzakelijk voor den vrede en de welvaart van gansch Zuid-Afrika, dat de zaken in Zoeloe- land in orde worden gebracht, wat alleen gebeuren kan door den koning Cetewayo weder op ziju troon te herstellen. Enkel door deze daad van rechtvaardigheid kan Engeland het vertrouwen in Zuid-Afiika herstellen, en Cetewayo die zijne Zoeloes goed kent, is na al de ondervmdiug die hij neelt opgedaan, wei de man om vrede eu rast jn ziju land te handhaven en verder bloedstorten te voorkomen. De conservatieve bladen sproken over dezen raad, alsof er niets ongepaster kan bedacht wor den dan een Transvaler, zijne meening mededee- lende aan de Engelsche regeering. Zij vergeten de les der fabel, waarin de muis den leeuw nuttig was, toen hij den koning der dieren uit de netten bevrijdde, die hem gevangen hielden. (Particuliere correspondentie). Londen, 15 December. De sohoonzoon van H. M. koningin Yictoria die, als markies van Lorne, de uitgestrekte kolonie Canada voor de Britsche kroon beheert, heeft onlangs een geweldige opschudding verwekt onder de ongehuwde vrouwen van bet Yereenigd Ko ninkrijk. Hij liet zich namelijkover de Canadasche toestanden het woord voerende, de opmerking ontvallen, dat in Manitoba, d. w. z. in den uitgestrekten, te nauwernood gekoloni- seerden achterhoek zijner domeinen, een onbeperkte markt voor ongehuwde vrouwen bestaat. Vrouwen zijn daar zóo schaarsch, dat zij met een buitensporig agio verhandeld worden: mij verbaast het, dat niet reeds lang geleden polyandrie werd ingevoerd. In afwachting van dit uiterste wordt echter door de trouwlustige mannelijke bevolking van den achterhoek jacht gemaakt op elk huwbaar vronwelijk wezen, dat zóo ver Westwaarts durft doordringen. Het is glad onverschillig, zeide lord Lorne, hoe de vrouw, die het grondgebied van Manitoba betreedt, er uitziet: oud of jong, wel gemaakt of kreupel, vieBoh of bekoorlijk, om het even: indien zij cm haben is, zal zij ettelijke huwelijksaan vragen per dag ontvangen en met geen andere moeielijkheii hebben te worstelen dan met Vembarras du choix Deze verklaring van een lord en regeerings- ambtenaar, zoo even uit het far Weet van Canada teruggekeerd eu dus wèl bevoegd een gezaghebbend oordeel uit te spreken, ligt ten grondslag aan de buitengewone beroering, welke zich van de gemoederen onzer meisjes en weduwen heeft meester gemaakt. Zelfs de onde vrijsters hebben plotseling nieuwen moed gevater is nog kans, zij 't ook een averre". Allen keeren, als muzelmannen tijdons hun avondgebed, het aangezicht Westwaarts, naar het land van belofte: Manitoba, in unisono uit gillende C'est la que je voudrait vivre, Aimer et mourirl Wat is lord Lorne begonnen? Wat zal de markiezin, zijn lieve prinses Louise, zeggen Haar echtgenoot wordt dagelijks overstelpt met brieven, uit alle hoeken van het Yereenigd Koninkrijk, geschreven door trouwlustige leden der zwakke sexe, die terstond naar Canada willen overstekeu om do Mauitoba-ers zonder verder uitstel gelukkig te maken. Ook andere overheden en de kroon-agenten voor Canada ontvangen honderde aanvragen eh dë brievenbestellers bezwijken schier onder den laat van epistels over hetzelfde onderwerp, die door vaders, ooms, voogden en wie al niet, aan de post worden toevertrouwd. Door dezen vloed van missives uit alle oorden heeft de aangelegenheid vrij plotseling een be langrijk karakter aangenomen, omdat daaruit blijkt dat, hoewel Canada gebrek aan buwLare vrouwen lijdt, wij hier eerder ouder het tegen overgestelde euvel gebaat gaan, d. w. z., dat de huwbare vrouwen ons ia den weg zitten. Eeu blik op de uitkomsten der jongste volks telling (1881) bewijst zulks buiten allen kijf. Op een totaal van 25.968.286 inwoners in Engeland en Wales, telt men 13.343.532 vrouwelijke en 12.624.754 mannelijke. In Schotland is de ver houding ook ten gunste der vrouwen, namelijk 1.936.849 tegenover 1.797.502 en in Ierland komen de mannelijke inwoners er even slecht af, daar zij niet meer dan 2.522.804 tellen, tegenover 2.637.035 vrouwelijke. Wij hebben du» plus minus een millioen meer vrouwelijke inwoners op deze eilanden dan mannelijke, en de verhouding schijnt op den duur zien niet ten gnnste van ons mannen te willen wijzigen, tenzij een vrouwelijke landverhuizing op groote schaal daarin verande ring kome brengen. Daartoe schijnt nu eenige kans te bestaan. Er ziju natuurlijk duizende arme meisjes, die gaarne bet land willen verlaten, indien zij be grijpen baar lot daardoor te kunnen verbeteren, en het is haar te eenenmale onverschillig of de reis naar Manitoba, of naar eenig ander oord in eenig werelddeel gaat. Voor baar immers is bchier elke verandering een verbetering. Maar iu den regel ontbreken haar de middelen, en ook de noodige keunis en ervaring, om het verhuis plan zelve ten uitvoer te leggen. fletisdaarom, dat aller waaracuijnlijkst een oomitö zal worden beuoemd, om dezen vrouwen-uittocht naar Manitoba te leiden en te regelen. Een meeting over de zaak wordt aangekondigd, en men ver wacht dat vele invloedrijke mannen daarop het woord zallen voeren. Ook wil men beproeven lord Lorne over te halen het voorzitterschap aan te nemen. Goed georganiseerd, kan zulk een beweging belangrijke en heilzame gevolgen hebben. Er ontbreekt geld en ervaring. Met beiden kan veel tot stand worden gebracht. Yele meisjes bier lijden aan het euvel van de meisjes in andere landen. Zij hebben geen trok in „den dienstbaren stand," waar het in den regel veel beter is. Zij geven de voorkeur aau een „onafhankelijke positie" als gouvernante, school- meesteres, of iets dergelijks: onafhankelijkheid met ellende! Dat wordt „fatsoenlijker" geacht. Daar nu het getal der beschikbare plaatsen als gouvernantes enz. zeer beperkt blijft, is daarvan het gevolg, dat een menigte jonge vrouwen, die geen echtgenoot kunnen krijgen, worden wat men hier noemt: shabby genteel. Het eenige alternatief isdienen of het land nit en aan dit laatste zuilen wel zesr velen da voorkeur geven. Brussel, 15 December 1881. Een onverwacht verschijnsel heeft zich aan onzen politieken hemel vertoond, dat ook uwe landgenooten zeker belang zal inboezemen, wijl ook ten uwent, in minder beslisten vorm, de vraag van het kiesrecht aan de orde is. De rechterzijde der kamer heeft, zeker meer gedreven door de eischen harer taktiek dan door den weusch om dienst baar te zijn aan vooruitgang op het gebied der staatkunde, gebruik makende van bet recht van initiatief, door hare hoofden een ontwerp van wet laten indienen tot wijziging der kiesbevoegdheid. De heer Jnles Maiou, aan wien bet ontwerp voor een groot deel te danken is, heeft het heden met enkele woorden ingeleid, doch uitvoerig zal hij zijne gronden eerst Dinsdag ontwikkelen, wan neer de vraag aan de kamer zal worden voorge legd of zij dit ontwerp in behandeling wil nemen. Het ontwerp, dat behalve door den heer Malou,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2