N«. 296. 1881. Vrijdag 16 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Langeviele binnenbrng. Middelburg, 15 December. 1880. 1881. Middelburg 152.82* f 134.17* r COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verkeer over de Langeviele binnenbrug, wegens daaraan te verrichten her stellingen, Vrijdagen Zaterdag, 16 en 17 Decem ber voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd. Middelburg, den 15 December 1881. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. •-h De tweede kamer heeft heden met 36 tegen 34 stemmen de verkiezing van den heer Bool vernietigd. Wij behoeven niet te zeggen dat wij met leedwezen deze beslissing vermelden, die eene uitspraak van het stembureau ongedaan maakt, door welke, daaromtrent bestaat bij niemand verschil van gevoelen, de wil van de meer derheid der gestemd hebbende kiezers met juistheid was weergegeven. Het is een openbaar geheim, wat ons door inlichtingen uit Retrachement bevestigd wordt, dat de groote meerderheid der kiezers van Retranchement op den heer Bool gestemd heeft. Waren hunne biljetten medegeteld, de meer derheid voor den liberalen candidaat ware grooter, zijn stemmencijfer nog verder boven de volstrekte meerderheid geweest dan thans. In denzelfden geest vermoeden wij dat de heeren Van der Kaay, Viruly en Van Eek heden gesproken hebben, die betoogden „dat alles aankomt op den geconstateerden wil der kiezers." {Zie laatste berichten). Hun betoog heeft echter niet mogen baten en de meerderheid der onvoltallige kamer besliste dat eene gebleken informaliteit zwaarder behoort te wegen dan de bedoeling der kiezers. De kiezers in het district Middelburg mogen dus weder aan 't werk gaan, in de stille hoop dat niet weder het een of ander onge lukje in een der 44 onder-kiesdistricten hun arbeid vruchteloos kome maken. Bij het ge ring verschil in sterkte der strijdende partijen bestaat daartoe tot in 't oneindige de mogelijk heid, en nu de kamer eenmaal meer waarde aan den vorm dan aan het wezen geh echt heeft, dient zij ook hij de nietigste informaliteit zich- zelve gelijk te blijven. Moge deze onaangename ondervinding aan alle kiezers de les inprenten, dat inderdaad van e n stem eene verkiezing afhangt, en tevens aan alle gemeente-ambtenaren, leden van stembureaux, of wie er voorts, van verre of nabij, met het verkiezingswerk te maken hebben, het plechtige voornemen om nooit ofte nimmer het geringste abuis te begaan, zelfs niet dat van het stempel van de eene gemeente voor dat van de andere aan te zien De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apotnekersbediende, beelt heden aan een candidaat de akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heer C. M. J. A. Straman, geboren en wonende te Dellt. Twee candiuaten trokken zich gedurende het examen terug en een werd afgewezen. Het examen duurt voort. Heden herdenkt de heer J. W. de Raad, hoofd commies met den personeelen rang van griffier ter gemeente-secretarie alhier, zijne vijfentwintig jarige vervulling dier betrekking. In eene buiten gewone vergadering van burgemeester en wet houders bracht de burgemeester den jubilaris hulde voor de wijze waarop hij steeds zijne betrekking vervuld heeft en bood hem ais bewijs van waardeering, namens het dagelij ksch bestuur en den secretaris, eene prachtige etagère, vervaardigd van nickel-metaal, aan. Het geschenk, geleverd door den heer Van de Kamer alhier, draagt tot ^schrift 15/12 löölj Ook van verschillende andere zijden ontving de heer De Raad vele blijken van belangstelling De personeele rang van griffier werd den heer De Raad toegekend in 1875, toen hij zijne 25jarige loopbaan als gemeente-ambtenaar herdacht. Heden is door den burgemeester van Middel burg benoemd tot inspecteur van politie de heer A. Baan, vroeger onder-inspecteur van politie te Dordrecht, thans brigadier der rijksveldwacht te 's Heer Arendskerke. Hoofdplaat, 13 Dec. Tusschen deze ge meente en Biervliet bestaat groote overeenstem ming. De belangen der eene zijn ook die der andere. Beider ingezetenen brengen in toepassing de spreuk „Eendracht maakt macht". Zoo telleu het leesgezelschap, de rederijkers kamer en het fantarengezelschap te Biervliet een groot aantal ieden onder de Hooidpiatenaars. Het getal ingezetenen dezer gemeente, die lid waren geworden der Bierviietsche Harmonie, was zoo aanzienlijk, dat dit gezelschap een concert in onze gemeente kon geven. Dat concert, met medewerking van eenige wer kende leden der rederij kerskamer Jacob van hennep te Biervliet, had gisteren avond plaats en met zulk een guustigen uitslag, dat alle aanwe zigen met verlangen het tweede concert, dat nog dezen winter plaats zal hebben, te gemoet zien. De ingezetenen, die men er stellig verwachtte, maar niet tegenwoordig waren, hebben veel gemist. *Zaamsiag, 13 Dec. De dijkraad der water- keering van de calamiteuse Margaretha, Kleine Huis8ens- en Eendrachtspolders heelt den beer J. Mulder, benoemd opzichter le klasse bij den provincialen waterstaat, op zijn daartoe gedaan verzoek, op de meest vereereude wijze ontslag verleend als opzichter bij dat waterschap. Het bedrag der gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in het le district van de provinoie Zeeland, is als volgt Ylissiugen27.30.24* Veere 4.54* 7.01* Aagtekerke n 6.01* 6.24 Aruemuiden n 7.53* 7.63 Biggeker&e 3.40 3.50 Domburg 7.42* 5.47 Grijpsaerke 3.82* 3.65* Koudekerke 23.28* 23.80 Melis- en Mariekerke. 6.44* 7.50 Nieuw- en St. Joosiand. 7.01* 6.80 Oostkapeiie10.70 21.86* Oost- en West-Souburg. 21.28. Ruthem3.78* 4.42 Serooskerke10.83* 21.71* St. Laureus6.85 6. Vrouwepolder6.18* 6.50 W estkapelle7.24* 6.70 Zoutelande4.80 5.62* 320.71* f 331.03* Bij de te Zntfeu gehouden verkiezing voor een lid der tweede kamer, zjjn m het geheel uitgebracht 2838 stemmen. Daarvan zijn 2808 geldig. Vol strekte meerderheid 1405. Gekozen is de heer W. baron van Heeckeren van Keil met 1406 stemmen, tegen 1301, die zich op den heer T. P. baron Mackay vereenig d hadden. Verder zijn uitgebracht op den heer mr. S. M. T. de Ranitz 4 stemmen, en op 7 verschillende personen ieder 1 stem. Zie laaisteBerichten van guteren.) Het aantal kiezers bedraagt 3228. Bij de jongste algemeene verkiezingen kwamen 2876 kiezers op» en werd de heer Lenting herkozen met 1405 st.' terwijl de heer Mackay 1351 stemmen verkreeg. Te Rotterdam is tot lid der provinciale staten van Zuid-Holland gekozen de heer S. J. R. de Monchy met 370 van de 441 geldige Btemmen. De Ucer Bichon (candidaat der anti-revolutionai ren) verkreeg 64 stemmen. Door ingezetenen van Wijuibritseradeel is een verzoek aan den koning gericht om het besluit van den gemeenteraad, tot heffing van een school geld van f 12 'sjaars per kind, te vernietigen. Adressanten gronden hun verzoek op art. 46 der schoolwet, waarbij bepaald is dat schoolgeld kan geheven worden ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs. Met een schoolgeld van 12 per kind zullen alle kosten van het onderwijs in Wijmbritseradeel, na aftrek der rijks-toelage van 30 pet., bestreden worden. Adressanten zien daardoor zoowel eene verkorting hunner staatsburgerlijke rechten, als een maatregel tot benadeeling van het openbaar onderwijs. Op eene samenkomst van den burgemeester van Arnhem met den gemeentebouwmeester, den oppei brandmeester en de bestuurders van den schouwburg is besloten tot het nemen van ver schillende maatregelen ter vermindering van het gevaar bij brand in den schouwburg. Verscheidene maatregelen, als het plaatsen van meer lantarens op alle gangen, het posteeren van personen bij de nooddeurea, enz., zuilen nu reeds in werking treden. 'Tevens is in overweging het vervangen der matten stoeltjes in het parket door opslaande klepbankjes, het veranderen der naar buiten openslaande deuren van de baignoires door schuifdeuren, en een gewijzigde inrichting van de stalles. Tot het maken van meer uitgangen is reeds door don gemeenteraad besloten. Het ont werpen van een volledig plan is aan den archi tect en den opper brandmeester opgedragen. De luitenant Fauus en de luitenant Seret heb ben eergisteren in uo kamer het woord gevoerd, niet over militaire aangelegenheden, maar over een theologisch vraagstuk: de wederopstanding dos vleesches. De Génestet zeide indertijd Db slechtste theologen hier op aard, Zjjn de theologen zonder baard. Zou hieruit omgekeord moeten afgeleid worden dat zij* die wegens hunne maatschappelijke positie gewoonlijk een baard dragen, daarom ook de beste theologen zouden zijn? Wij gelooven dit te mogen betwijfelenalthans het debat van eergisteren heeft die onderstelling niet bevestigd. In ieder geval zouden wij meenen, dat zulke quaesties beter buiten het parlement op hare plaais zijn. (Arith. Ct.) Het Leekedicht No. XVI luidt eenigszins anders: De slechtste Christenen hier op aard, 't Zijn theologen zonder baard. De fout neemt echter de pointe in de opmerking van de Amhemiche niet weg, integendeel. Bed. In de wintervergadering van den geneeskundigen raad van Utieoht en Gelderland heeft prot. Van Overbeck de Meijer de moeilijkheid ter sprake gebracht om te verbaliseeren tegen een vroed vrouw, die met hare praktijk voortgaat wanneer zij gewaarschuwd is die tijdelijk te stakeu, omdat door haar kraamvrouwenkoorts kan worden over gebracht. Het werd erkend, dat hier een leemte in de wet van lö72 bestaat, die febrispurperalis niet onder de besmettelijke ziekten opneemt, doch naar de meening van het staatstoezicht zou men dan toch vervolgd kunnen worden wegens man slag door onvoorzichtigheid, indien nl. een sterf geval daarvan het gevolg wat. Prol. Wefers Bettink bracht een eerste rapport uit, namens de commissie tot onderzoek van cosmetica. Verschillende kappersmiddelen, te Utreoht en Arnhem, waren door haar aangekocht en onderzocht. Vele cosmetica zijn onschuldig en worden onder fraaie namen tegen hooge prijzen verkocht. Daarentegen zijn andere onderzochte middelen bepaald schadelijk te achten. O. a. bevatten verschillende middelen lood, en ook bij uitw'endig gebruik is dat op den duur nadeelig, naar het oordeel van aen inspecteur, 't Is üaarom onvoorzichtig, deze middelen voortdurend vrij te ^aten verkoopen aan een onoordeelkundig publiek; men diende het daarvoor te waarschuwen. Prof. De Meijer wilde daartoe niet dadelijk overgaan, omdat het nadeel van 't uitwendig gebruik eeuer lood-opiossing nog zeer onzeker is. Prof. Bettink meende echter dat de vraag, ot het uitwendig gebruik vaD die middelen al dan niet schadelijk is, hier niet de hoofdzaak is, maar wel of kappers bevoegd zijn dergelijke middelen te verkoopen. Daaromtrent wenschte de verga dering evenwel vooralsnog geen oordeel uit te preken. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp bevattende nieuwe bepaliugen omtrent de maten en gewichten, blijft na de gevoerde gedach- tenwisseling met den minister van waterstaat, met dezen van meeuing verschillen ten aanzien van den ijk der gasmeters. De commissie blijft van gevoelen, dat de ijk der gasmeters niet tot bet karakter van den ijk behoort. De gasmeter is geen maat. Men kan de gaskiok, die zich in het lokaal van den gasme ter-ijk bevindt, een gasmaat noemen, maar da gasmeter is een zelfregistreerend werktuig tot aanwijzing van het gasverbruik, dat evenmin theoretisch als practisch aan de vereischten tot den ijk kan voldoen. Het belang van den gasverbruiker, zoowel als dat van den gasleverancier, wordt beter door het facultatief onderzoek dan door den verplichten ijk bevorderd, dat de commissie voorstaat. De heer G. de Bosch Kemper wijdt in het Vaderland eene beschouwing aan de „twaalf boekdeelen," bevattende de uitkomsten der jongste volkstelling, welke bij de tweede kamer inge komen zijn ongeveer op hetzelfde oogenblik dat zij de beraadslagingen aanving over de begrooting van binuenlandsche zaken. De schrijver brengt hulde aan den heerBrinek- man, commissie aan het ministerie van binnen- landsche zaken, onder wiens leiding de bewerking heeft plaats gehad. Zijn stipte nauwgezetheid en onuitputtelijke werkkracht zijn oorzaak dat deze uitgebreide arbeid in zulk een betrekkelijk korten tijd ia volbracht. De heer Kemper gaat echter daarna aldus voort: Het is niet te kort doen aan den lof, die den heer Brinckman toekomt, als men de tijdsbespa ring ook toeschrijft aan de doelmatiger wijze van werken, die door den minister, op voorstel der commissie tot voorbereiding der volkstelling, is verordend. Het werk dat vroeger was verdeeld over twaalf statistische bureaux, in den lande verspreid, is thans hoofdzakelijk aan het departement vau binnen landsche zaken verricht. En voorts, een hoogst omslachtig zoeken naar de woonplaats van tal van personen, die voor het meerendeel geen vaste woonplaats hadden, is op advies dier com missie achterwege geoleven. Deze laatste omstaudigheid heeft vermoedelijk ten gevolge gehad, dat er een paar fouten meer iu het werk zijn geuleven. Maar wat heeft dit ie beteekeuen Die fouten zijn als een paar droppels in de zee van fouten, die het gevolg zijn van de gebrekkige wijze waarop bijna iedere volkstelling wordt gehouden en van de slordig heid, waarmede de vergelijking der biljetten met de bevolkingsregisters dikwijls geschiedt. De zee is, hoe ijverig en consciëntieus later ook gewerkt wordt, niet droog te maken. Indien men een en ander een onverschillige zaak acht, dan rijst de vraag waarom is 100.000 de som is vermoedelijk vrij wat hooger uitgegeven om een resultaat te verkrijgen, dat door de bevolkingsregisters te raadplegen, met vrij wat ainder kosten en omslag had kunnen bereikt worden, en dat, als de feitelijke toestand voortdurend wordt opgenomen en met het bevol kingsregister wordt vergeleken, hetgeen in onder scheidene gemeenten sedert jaren geschiedt, veel jmster zou zijn. De volkstellingen dagteekenen vau een tijd, waarin men niet aan bevolkingsregisters dacht en zijn onmisbaar in die landen waar zij niet bestaan ot slecnt worden gehouden. Maar waar zij be staan en door de gemeentebesturen op prjjs worden gesteld, daar is de hanuhaviug der volkstellingen alleen een gevolg vau gehechtheid aan de sleur. In ons land besteden de gemeentebesturen over het algemeen veel zoig aan hunne bevolkingsre gisters. Die zorg zou voorzeker nog grooter zijn als de regeering hunne pogingen steunde door een wettelijke regeliDg der verplichting tot aangifte, in geval van verhuizing, voor te bereiden, en ook door bij te dragen in de kosten der bevolkings registers, mits aan de bijhouding de vereischte zorg werd besteed. Zuiuigueid is thans bij de regeling der staats uitgaven do leus. Wanoeer zal, als maatregel van welbegrepen zuinigheid, een goede organisatie der statistiek in het leven wordeu geroepen, een organisatie waarvan bet gevolg is dat een einde •a_-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1