"bïïiteitlaI^ Gemengde Berichten. L aatste BericMe». Od der wijs» Benoemingen en besluiten. Weerkundige waarnemingen, 14 December des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. meermalen is zij breedvoerig in ons biad behan deld, terwijl wij zelve meer dan eens hebben aangetoond dat juist de vertalingen het debiet der oorspronkelijke uitgaven bevorderen. Het jongste werk van Ebers, waarvan het debiet hier te lande zoo buitengewoon groot is, men schat het op meer dan 2000 exemplaren, is daarvan het welsprekend bewijs. Zonder Rogge's uitmun tende vertalingen ware Ebers hier niet zoo populair." De St. Ct bevat een kon. besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Brazilië op 1 Juni 1881 te Rio de Janeiro gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, met het daarbij be- hoorende protocol. De uitvoering van Max Bruch's Lied von der Gloeke, door de zangvereeaiging Tot Oefening en Uitspanning alhier, heelt gisteren avond met uit stekend gevolg plaats gehad. Het gebruik volgende, willen wij dien uitslag in de eerste plaats aan de solisten danken. Om trent de dames, mevrouw De V. en mej. G.ps, is het niet noodig in bijzonderheden te treden, dewijl beider kunst en talent geen lof meer behoeven, om in de Nederlandsche mnzikale wereld op hoogen prijs gesteld te worden. Zij hebben zich gisteren haar reputatie volkomen waardig getoond. Den heer Messchaert, uit Hoorn, thans muziek leeraar te Amsterdam, hebben wij leeren kennen als een baritonzanger met een vol en schoon geluid, uit de goede school van Schneider en Stockhausen. Dat was aan de edele voordracht zijner Meister-solo's te merken, waarvan hij de eenvormigheid door afwisseling van uitdrukking zeer gelukkig (zoo b. v. het laatste nommer Freude hat mir Gott enz.) temperde. Ook de bariton-solo Dem dunkeln Schoosz was een groot succes voor dezen zanger, die wanneer hij voor zijne schoone stem de zorg over heeft, welke zij waard is, eene goede toekomst in de loopbaan der Hill's en Gura's te gemoet gaat. Een verrassing, een echte tenor, was voor ons de heer Litzinger, muziek-leeraar te Düsseldorf, die wegens ongesteldheid van den heer Wagner, diens partij was komen vervullen. De heer Litzinger heeft inderdaad het weeke, heldere en vuoral in de hoogte krachtig aansprekende geluid, dat de tenorstem, wanneer men het geluk heeft haar te ontmoeten, tot het schoonste maakt wat in den zang te hooren valt. De nommersO Zarte Sehnsucht, Und der Vader mit frohem Bliek, Freiheit und Gleichhett, waren de glanspunten der voordracht van dezen zanger, dien wij ons gelukkig rekenen bij het Nederlandsch publiek in te mogen leiden. Bedritgen wij ons niet, dan zal zijne klankvolle stem, ook in grooter lokalen dan hier, niet te kort schieten. Het schoone trio voor sopraan, alt en tenor, Hoher Friededat verrukkelijk gezongen werd, werd tengevolge der warme toejuichingen van het publiek voor een gedeelte herhaald. Het orkest heeft in dit werk een zware taak, waarvan bet zich hoogst loffelijk gekweten heeft. Het is zeer moeilijk om met een onvolledig orkest, al deze recitatieven, koren, mnzikale intermezzo's enz. eenigzina tot hnn recht te doen komen, eu onze dilettanten, welke zich daarvoor zooveel moeite geven, hebben billijke aanspraak op waar deering voor hun niet zeer dankbaren arbeid. Over de koren was, onder het deskundig publiek, maar éen meening, welke door de solisten, gewend als zij waren aan grooter stemmen-massa's, vol mondig bevestigd werd. Men achtte ze bijna niet te verbeteren. Muurvast in toon en maat, bij het begin zoowel als bij het einde der nosnmers) beschaafd en, naar verhouding hunner sterkte, krachtig. Met het O zarte Sehnsucht, het brandkoor Heiige Ordnung, ja in 't algemeen met hot ge- heele werk van Bruch, zouden de koren met de beste zangvereenigingen in het krijt kunnen treden. Zelfs een ongelukje, dat mej. Gips over kwam in de laatste maten harer solo vóór dat met Heiige Ordnung ingevallen wordt, was niet in staat het koor van zijn stuk te brengen. Wanneer voor deze schoone uitkomst ieder der medewerkenden zich zijn aandeel toe mag eigenen, vordert de rechtvaardigheid dat het totaal tot eer gerekend worde van den directeur. De heer Cleuver weet bij hen, die onder zijn dirigeerstok vereenigd zijn, de geestdrift en den eerbied voor zijne kunst op te wekken, welke hem zeiven be zielen. Dat blijkt bij de uitvoeringen, want slechts wat men zelf bezit kan men aldus aan anderen mededeelen. Een zichtbaar bewijs schonken hem echter de dames van het koor, door bij het einde dezer schoone uitvoering haar leider en leermeester een fraaien lauwerkrans aan te bieden. Door de warme toejuichingen van alle medewerkenden werd deze welverdiende hulde bezegeld. Zij legt getuigenis af voor de hartelglse samenwerking tusschen den leider en zijne volgelingen in de kunst, en is als zoodanig ongetwijleld een teeken, dat de zangvereeniging, met het door haar reeds bereikte hooge standpunt, den weg van vooruitgang nog geenszins als afgesloten beschouwt. gemeentebesturen. Goedgekeurd do. benoe ming van den burgemeester der gemeenten Nieu- wendam en Buiksloot J. G. Albrecht, tot secre taris dier gemeenten. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Deurne P. A. \an de Mortel; van Blokker J de Boervan Maassluis J. ZauevelU en van Ai kei T. W. 0. Merkens, secretaris dier gemeente. Op verzoek eervol ontslag verleend a!s burge meester van Duivondijke aan L. Viergever. marine. Benoemd: tot magazijnmeester der marine te Amsterdam, de griffier aldaar J. L. Pisuisse tot griffier bij de directie der marine te Willemsoord, de commies L. F. Over de Linden tot commies, de adj.-commies J. H. V. Riemeos, en tot adj.-commits, de klerk J. P. van Reyn. Overgeplaatst als griffier bij de directie te Amsterdam, de griffier bij de directie te Willems oord J. van de Ven. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Goriuchem, D. F. J. van Walsem, than3 in dezeltde betrekking te Oud-Beierland. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontv. der reg. voor de burg. akten n° 1 te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen, aan J. O. Knipscheer. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Gouda (buitengemeenten) J. C. E.Saia, ontv. te Schoonhoven e. a. leger. Eervol ontslag verleend uit den mil. dienst, op verzoek, aan den kapitein J. Scholtens, van i et wapen der genie. stoomwezen. Benoemd tot ingenieur 2e kl, voor het stoomwezen H. W. E. Struve, thans aspirant-ingenieur. Aan de hoogesehool te Leiden is de heer A. W. A. van der May, geboren te Kerkwerve, be vorderd tot doctor in de i echtswetensctrap, met een academisch proefschrift, getiteld Dn redenen van wraking in het burgerlijk proces, (Art. 30 Wetb. van burg. rechtse.) Heden middag werd Louis Roland, de vermoe delijke dader van den op 2 October jl. te Veere gepleegden moord, uit Antwerpen per spoor alhier gebracht. Hij werd bewaakt door drie rijks-veld wachters en was zwaar geboeid. De verdachte, klein en tenger van gestalte, was net gekleed en droeg een lage ronde hoed. Ofschoon zeer bleek keek hij onbeschroomd in 't rond en niemand die hem zag, zon vermoeden dat tegen hem eene beschuldiging van moord, diefstal en brandstich ting bestond. Hij werd met den celwagen naar de gevangenis alhier overgebracht. Omtrent zijue ontdekking vernemen wij het volgende. Roland schijnt zich den dag na den moord rechtstreeks naar Antwerpen te hebben begeven, waar hij door iemand, die vroeger te Middelburg woonachtig was, werd gezien en ge sproken. Deze deelde die ontmoeting mede aan een Middelbargsch koopman, die wekelijks Ant werpen bezoekt en die, met de geruchten die omtrent R liepen bekend, daarvan aan de justitie mededeeling deed. Deze verrichtte daarop het noodige om zijne inhechtenisneming door de Belgische justitie te doen volgen. Behalve de reeds vroeger medegedeelde feiten vernemen wij bij geruchte nog, dat het aan den verslagene toebehoord hebbende gouden horloge door R. te Antwerpen moet zijn te gelde gemaakt, welké omstandigheid de vermoedens, dat hij zieh aan den moord heeft schuldig gemaakt, niet weinig zou bevestigen. Heden morgen is de justitie van hier vergezeld van dr. Bolle naar 's Heer Arendskerke vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar eene vermoedelijk daar gepleegde misdaad. Maandag werd een schipper van buiten de stad te Utrecht in een Ucrechtscb wagentje aan het ziekenhuis gebracht. De twee geleiders bleken, evenals de zieke, in een beschonken toestand te ver- keeren. Zonder eeuig bewijs van gemeentebestuur of andere zekerheid kon men den vreemden patiënt zoo maar niet aanvaarden, en de lieden werden dus naar het politiebureau verwezen. Van daar werd later de patiëut weder, maar opnieuw zon der het vereischt biljet, naar 't ziekenhuis gebracht. Opnieuw werd om het noodige bewijs gevraagd; de agenten zouden, naar 't schijnt, daarvoor op weg gaan, toen de ongelukkige onderweg den geest gat; het lijk werd aan 't politiebureau Tolsteeg barrière ingebracht. De zieke had zich blijkbaar in een zoodanigen toestand geörachtdat het ergste moest voigen. Op de in de Brakke Grond te Amsterdam gehouden tondsveiling zijn de romantische wer ken van J. J. Cremer, met inoegrip van net kopyieoht voor deze uitgave eu de premieplaten, aangekocht voor 15,085, door Gebr. Cohen te Arnhem en Nijmegen. Met het Btoomschip Madura zijn ook, behalve de schipbreukelingen van de sloep van kapitein Btuyijs, medegekomen die uit de giek, gekom- mandeerd door den kabelgast Schou, indertijd door het stoomschip Delcommyn opgenomen. Allen waren zeer welvarend. Van Pailleron's jongste stuk Le monde ou Von s'ennuie, worden deze week te Amsterdam door twee tooneelgezelschappen vertalingen opge voerd. Woensdag, door het Ned. Tooneel, in het Grand Theatre, Voorname VervelingDonderdag door het gezelschap van den heer Van Zuylen, uit Rotterdam, De wereld waar men zich verveelt in den Stadsschouwburg. De tramweg door Naarden is bijna voltooid men is bezig in de vestingwerken de lijn en de daarbij behoorende kunstwegen gereed te maken. Omstreeks 15 Maart hoopt men de lijnen door Naarden over Laren naar Huizen in exploitatie te brengen. Naar men verneemt zijn Z. M. de Koning en de Koningin voornemens zich den 28 aezer van het Loo naar de residentie te begeven, alwaar HH. MM. gernimen tijd zonden vertoeven. Maandagavond werden in de vergadering van het Engelsche geographisch genootschap twee belangrijke voordrachten gehouden over Noord pooltochten. De heer Cl. Markham sprak over de Amerikaansche Jeannette-bxp&dine, en de Ne derlandsche oud-zeeofficier Jansen over de Neder landsche Poolreizen van 1878, 1879, 1880 en 1881 en over de plaats waar de heer Leigh Smith zich thans bevindt met zijn schip, de Eira. Er volgde een debat waaruit bleek dat men eenstemmig van gevoelen was dat de regeering dadelijk eene expeditie behoort uit te zenden om Leigh Smith op te zoeken. De Belgische staat heeft aangekondigd dat tot 1 Januari aanbiedingen worden iDgewaoht voor de electriache verlichting van het station Doornik, en dat eerlang de aanbesteding ook voor andere stations zal plaats hebben. Parijsche journalisten hebben, onder leiding van mevrouw Adam, een comité gevormd om de slachtoffers van den brand te Weenen te onder steunen. Om daarvan ook zelf wat te genieten, zal men eene opera-voorstelling en een balgeven ten voordeele der hulpbehoevenden. Uit het officieel rapport omtrent den brand in het Bingtheater, door den minister-president Taaffe Zaterdag aan do kamer medegedeeld, blijkt dat de regeering om de in vorige berichten reeds opgenomen redenen het personeel van den schouwburg van plichtverzuim verdenkt. Het gerechtelijk onderzoek zal dat later uitmaken. Reeds Vrijdag liep het gerucht dat Jauner, de directeur, zelfmoord had gepleegd. Dit was echter niet het geval. Tegenover een paar berichtgevers van dagbladen trachtte hij zich uitvoerig te ver ontschuldigen. Hij was zich bewust, zeide hg, al zijne verplichtingen te zijn nagekomen. Als de oudste en meest ervaren schouwburgdirecteur n Weenen beweerde hij dat iedere schouwburg onherroepelijk verloren is, zoodra de zoldering van het tooneel met zijne ontelbare en zoo ver schillende brandbare stoffen aan het branden ge raakt. En dit is hier in minder dan twee minuten gebeurd. En de ijzeren gordijn De brand ving achter op het tooneel van bij de gaskracht- macbine, en Giesrau, de secretaris, die het vuur het eerst bespeurde, liep naar den man die zoo wel bet gewone gordijn als het ijzeren behandelen moest. Eer hij echter dien korten weg had af gelegd, was het gansohe tooneel reeds een zee van vlammen, en de man bij het ijzeren gordijn was niet meer te zien. Wat zon daarenboven dat gordijn uitrichten? Het is niet van ijzer, maar van ijzerdraad met openiugen ter grootte van een Thaler, waardoor de vlammen zich ge- reeüelijk een weg kunnen banen. Er verloopen drie minuten eer het neergelaten kan zijn, tijds genoeg om bij een zoo krachtig aangevangen brand het gansche tooneel in vlammen te zetten. Ook zocht Jauner de verantwoordelijkheid van zich af te werpen door aanmerkingen op de bouworde en de laatste veranderingen te maken. Maar daartegen voert eender bladen aan, dat hij zelf het plan van de laatste verbouwingen heeft gemaakt en toen zijn schouwburg als een model van goede inrichting prees. De begrafenis was zeer plechtig. In 160 looden kisten was het stoffelijk overschot der ongeluk- kigen gesloten. Eerst ging een katholiek geeste lijke al de kisten rond om ze te zegeneD, terwijl een koor Dies irae en Herbeck 's Wiedersehen zong. Daarop kwamen twee Grieksche priesters aan de beurt, gevolgd door vier predikanten van verschillende protestantsche belijdenissen. Onder de toespraak van éen hunner werd een jong meisje krankzinnig. Ten slotte kwam een koor van Israëlieten, klaagliederen zingende, en rabbijn Jeilinek sprak de laatste lijkrede uit. „Evenals, sprak bij ten slotte, belijders van ver schillende vormen van Godsvereering hier veree nigd als broeders liggen in éea graf, mogen zoo ook de levenden in de toekomst vereenigd blijven in broederlijke liefde, zonder strijd te voeren tegen hen die anders gelooven". Men was diep bewogen en den spreker vloeiden de tranen langs de wan gen. Na deze les in Christelijke liefde van den Juodsch'*n priester vond de heer Newald, de burgemeester van Weenen, nog grooten doch zich stil uitenden bijval, toen hij beloofde dat het graf der ongelukkigen met zorg onderhouden en eiken jaardag der ramp zou versierd worden, terwijl een gedenkteeken zich zal verheffen, tot troost der achterblijvenden, tot waarschuwing voor alle tijden. Tweede kamer. Op voorstel van den heer Van Delden werden twee posten voo» de exploi tatie van het rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik verworpen, op grond dat eerst moet afgewacht worden of bij het aanhangige wetsont werp het beginsel zal worden aangenomen, dat het rijk de kosten der verpleging dragen moot, welk beginsel afkeuring heeft gevonden in de afdeelingen. De minister bleef het noodzakelijk achten, het mond- eu klauwzeer onder de besmettelg ke vee. ziekten te begrijpen, en kondigde een wetsontwerp aan, bevattende maatregelen tot beperking der veeziekte binnen de besloten kringen. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs klaagden de heeren Vermeulen en Dijckmeester over de bovenmatige opdrijving der kosten, vooral van de gemeenten. Zij willen meer centralisatie, in den zin van samentrekking zoo voor de universiteiten als voor de middelbare scholen en de gymnasia. De minister achtte echter voor eene ingrijpende hervorming den tijd nog niet gekomen en intus- schen moet in de wettelyke eischen voorzien worden. Een amendement tot schrapping van den post voor een conservator aan bet ethnografisch mu seum te Leiden, werd na debat ingetiosken. Twee posten voor dat museum en voor het mu seum van oudheden te Amsterdam, werden op voorstel der commissie van rapporteurs geschrapt. Een memoriepost voor het academiegebouw te Leiden, die door den minister was voorgesteld om eene beslissing der kamer over het beginsel uit te lokken, weid verworpen met 63 tegen 2 stemmen. Parys. Ali ben Khalifa heeft de wgk genomen naar Tripoli. De minister Gambetta heeft alle ambtenaren, die gedagvaard zijn in het proces tusscnen de heeren Roustan en Rochefort, ontheven van hun ambtelijke verplichting tot geheimhouding. Ba- Wind- Toe Tflm- NAMEN DER rom. stand pera- PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht. tuux. Cels. Delfzijl 1- 11.0 ZO 2 betr. 1 Groningen -11.4 ONO 1 mist. 0 Helder -31.1 ZZO 0 betr. h 2 Vlissingen. - 8.8 Z 1 mist. - 2 Maastricht. - 8.3 NO 2 mist. - 3 - 13.7 ZZO 4 z. hew. - 1 Shields - 5.1 z w 4 - h 1 Valentia - 6.2 wzw 3 bew. - 1 Hamburg -i3.4 ozo 4 mist. 2 Swinemunde. -16.1 ozo 2 betr. 1 Leipzig - 10.8 O 2 mist. - 1 Carisruhe - 6.8 stil 0 betr. - 2 Grisnez - 7.5 OZO 1 - 2 Parijs - 7.9 stil 0 betr - 1 St Mathieu - 5.7 Z 4 betr. - 7 Biarritz - 6.2 OZO 2 mist. - 1 Perpignan Christiaansund - 6.6 z 1 z bew. 2 Stockholm. -218 z 2 betr. 0 Koppenhagen -16.4 zo 6 betr. 2 Stornoway. - 2.0 wzw 4 betr. 1- Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenG. 3.1 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelbnrg. 13 Dec. 'sav. 11 u. 36 gr. 14 's morg. 8 n. 37 gr. 's midd. 1 o. 39 gr. 's av. 5 u. 38 gr. F. De Duitsche regeering is aan het onderhandelen over eene annexatie, zoo bericht de in den regel vertrouwbare Augsburger Allg. Zeitung. Geen ver grooting van gebied met kracht van wapenen, doch bg minnelijke schikking. Men zon te Berign op het punt zijn in olficieele onderhandeling te treden met de Engelsche regeering omtrent den afstand van Helgoland. De Duitsche marine acht het eiland onmisbaar voor Duitscbland nit een krijgskundig oogpnnt, en vele warme vaderlanders meenen dat het een schande voor de Duitsche vlag is, dat een eiland, zoo nabij de Sleeswijk- Holsteinsche kust, aan eene vreemde mogendheid toebehoort. Graaf Miinster, de Dnitsche gezant in Londen, zou het terrein reeds hebben voorbe reid en aan zgne regeering kennis hebben gegeven dat van Engelsche zijde geene oooverkomeigke moeilijkheden te vreezen zijn. Men denkt dat in den Dnitschen rijksdag spoedig over dit onder werp eene interpellatie tot de regeering zal worden gericht. Dit stuk Oost-Friesch duin was weinig bekend, eer de Engelschen het ia 1%7 van Denemarken namen en er, zoolang het continentaal stelsel in kracht was, eene stapelplaats van smokkelwaren maakten. Thans is er eene kleine Engelsotie be zetting onder een militair gouverneur, en sedert 1826 is Helgoland een vrg druk bezocht zeebad. Als marine-station voor DnitschUnd kan het door zijne ligging van gewicht z$nmaar niettegen staande de goede bron van het bericht en onge acht hetgeen reeds in Transvaal en Afghanistan gebeurd is, komt het ons zeer twijfelachtig voor of de Engelsche regeering nog meer grondgebied zal prijs geven. Geruchten omtrent den verkoop van Gibraltar aan Spanje komen ook periodiek terug, maar tot feiten groeien ze niet. De onderhandelingen der Europeesche gevol

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2