Laatste Berichten. BüITElTLA"Iir Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 12 December des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. De rampen van den dag- y J De Huisvrouw, die het eerste gedeelte van een levensbericht van mevrouw Bosboom-Toussaint bevat, deelt tevens mede, dat bij den uitgever Henri Stemberg te 's Hage, eene nieuwe uitgave (in tien deelen), wordt voorbereid van al de werken der gevierde schrijfster. Eene commissie uit de Fransche kamer onderzocht reeds sedert lang welke diamanten der kroon moeten behouden blijven als voor werpen van kunst of geschiedkundige herinne ringen. De heeren Bapst, sedert jaren juweliers der kroon hierover geraadpleegd, hebben eene schifting gemaakt, waardoor voor ongeveer 11 millioen franken zou kunnen verkocht worden, meestal juweelen die uit oude stukken verzet zijn voor keizerin Eugénie, die tusschenbeide vreemde liefhebberijen had. Van eene actrice zag zij eens eene ceinture van valsche steenen, en zij liet er uit de voorhanden steenen een maken van echte diamanten. Zij droeg het ding maar eens, waht het stond haar niet goed. Dezeceinture is nu geschat op fr. 875,000. Te Breda heeft de arrestatie van V. G. directeur van het Leeskabinet aldaar, groot opzien verwekt. Sommigen beweren, dat hij aangehouden ia wegens oplichterij. Een feit is het dat hij in staat van faillissement is verklaard. Verscheidene ingezetenen hebben vrij hooge sommen van het Leeskabinet, te vorderen waarvan de afreke ning, volgens bewering van V. G., in Nov. of 1 Dec. had^plaatg moeten hebben. Die betalingen sijn tot dusver echter nog niet geschied. Namens het korps officieren van gezondheid der landmacht werd Vrijdag door een commissie, bestaande uit de offic. van gez. Ie kl. jhr. De Hotte en Korndoffer, te 's Gravenhage in garnizoen, een fraaie krans neergelegd op de lijkbaar van dr. Idzerda, oud lid der tweede kamer, als een bewijs van dankbare hulde voor de belangstelling, die de overledene in 's lands raadzaal steeds toonde in den vooruitgang en het welzijn van het korps militaire geneeskundigen. Het voorstel tot wijziging van het regle ment op de Witte of Litteraire Sociëteit te 's Gra venhage, teneinde de spjelwoede te beperken, is aangenomen met 308 tegen 48 stemmen. Sedert ruim een tiental dagen is zonder ver lof afwezig de notaris L., te 's Hertogen bosch. Door een der crediteuren is beslag gelegd op den inboedel. De rechtbank heeft reeds een notaris aangewezen tot inbewaurneming der stukken. De heer C. Schenk, rustend landbouwer en grondeigenaar in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdyk, Stad aan 't Haringvliet, Bommel en Ooltgensplaat, beeft aan al zijn pachters de helft van de pachtpenningen over het jaar 1881 kwijt - gescholden. Uit eigen beweging heeft hij voorts, bij het aan gaan van nieuwe pacht, de pachtsom met een zesde verminderd. Te Rotterdam bestaat het plan om behalve den nieuwen schouwburg, waarvoor reeds een leening van f 600.000 is uitgeschreven, nog een anderen nieuwen schouwburg te stichten voor het Eotterdamsch tooneelgezelschap. Aan dat gebouw zon een concertzaal verbonden worden. Tweede kamer. De minderheid der com missie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Bool heeft voorgesteld de verkiezing te Mid delburg ongeldig te verklaren, wegens het niet medetellen der stembriefjes uit de bus van Retran- ohement, en den minister van binnenli.ndsche zaken te verzoeken die stembriefjes over te leggen, teneinde de commissie in staat te stellen nadere voorstellen te doen. De discussie over dat voor stel zal Donderdag plaats hebben. Voortzetting van het debat over den eed. De heer Van der Linden vereenigt zich met het waren. In den moestuin waarheen zij zich thans begaven, sprak pater Gregorius zijn leedwezen uit dat de meloenen en de worteltjes nog niet rijp waren. Toen zij weer in den bloementuin kwamen, gelastte bij zijn koetsier dat bij zou inspannen en verzocht Vader Dionysius te zorgen dat de kippen ingepakt werden. De arme man zocht zelf een oude mand op en stak er met behulp van üema, die er niets van begreep, de wêerbarstige hennen en den blijkbaar ten hoogste verbaasden haan in. „Nu dan vaarwel, mijne kleine Muranka fluisterde de priester en aaide met bevende hand zijn witte lieveling. Onderwijl was de Tarantas ingespannen en voorgereden. De superintendent nam afscheid van vader Dionysius, zette de mand voor zijne voeten en gaf het tseken om weg te rijden. Toen de wielen begonnen te draaien en zich een dunne stofwolk achter het wegrollende rijtuig verhief, zag Dema zijn meester wijfelend aan. Doch toen hij de diepe droefheid zag, welke op het gelaat van den grijsaard geschreven stond, begreep bij op eens dat de hoenders hem ontno men waren, onherroepelijk ontnomen f Oogen- blikkelijk vertrokken zich zijne dikke lippen, zijn oogen fonkelden vreeselijk onder de zware wenkbrauwen, hij balde zijn sterke vuist en hield die boven zijn hoofd en met een stem, die niet wettelijk standpunt der regeering wat het be staande recht betreft, doch acht het wenschelijk zuo mogelijk in overleg met de regeering de weuschelijkheid van het beperken der eeden uit te spreken in 't belang der meusehheid. Ook de heer Scbaepman acht de uiotie-Cremers c. s onpractisch en onuitvoerbaar doch wil ook de wenschelykheid eener herziening der wetgeving uitspreken inden zin van de beperking der eeden tot een minimum. Daartoe stelde hij eene andere motie voor. Eene derde motie wordt voorgesteld door den heer Heydenrijck, om de wenschelijkheid uit te spre ken dat de eeden zooveel mogelijk beperkt worden. Een vierde motie wordt door den heer Haffmans voorgesteld om in te trekken art. 39 der gemeentewet. De minister van justitie verklaart de motie- Cremers op het standpunt der regeering onaan nemelijk, doch teneinde aan werkelijke gemoeds bezwaren tegemoet te komen, aanvaardt hij de motie-Heydenrijck en verklaart geen bezwaar tegen de motie-Schaepman te hebben. De motie-Gremers c. s. wordt verworpen met 52 tegen 24 stemmen. De motie-Schaepman wordt aangenomen met 62 tegen 16 stemmen, waardoor de motie-Heijdenrijck vervalt. De motie- flaffmans wordt verworpen met 63 tegen 9 stemmen. Petersburg. Generaal Orowinski en zijne medeplichtigen zijn aan verzuim schuldig ver klaard en veroordeeld tot verbanning. Amsterdam, 12 Dec. Het stoomschip Ma dura is gisteren te half twee te IJmuiden aan gekomen. Wegens vertragiug door het spuien, is het vaartuig eerst heden te 8 uren opgestoomU en te ruim 12 uren in de Rietlanden aangekomen. De aan boord zijnde schepelingen van de Koning der Nederlanden, die met de sloep van kapt. Bruijns gered zijn, verkeerden in goeden welstand 's Gravenhage. Door het O. M. by den hoogen raad is neden conclusie genomen in de zaak van den directeur der stoom vaartuig Zeeland, beklaagd wegens overtreding der wet van 23 April 1830 StblN°. 67), betreffende de openbare middelen van vervoer. De conclusie strekt tot vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg en tot bevestiging van dat van den kantonrechter, waarbij de beklaagde van rechts vervolging is ontslagen. De uitspraak is bepaald op 9 Januari a. Zaamslag, 10 December. Bij de heden ge houden aanbesteding van het uitvoeren van wer ken tot verdediging van den oever van den cala- miteusen Eendragtpolder, waarvan de raming 25,900 bedroeg, werd het minst ingesciireveu door den heer J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 24,790. Van 3 tot 10 December 1881. Middelburg Ondertrouwd: L. P. Geldof,jm. 21 j. met E. Poerstamper, jd. 23 j. W. van Oosten, jm. 26 j. met N. Aiewijnse, jd. 24 j. F. J. Witte, jm. 19 j. met E. Kerssen, jd. 19 j. Bevallen: J. A. Blaakmans, geb. Uitzoon, z. J, L. Hanegraaf, geb. Heudrikse, d. G. G. Akker man, geb. Adrianissen, d. J, Joosse, geb. van Leerscm, z. F. de Bruijne, geb. Maas, z. H. M. Koppejan, geb. Landman, d. Overleden A. 0. van Heijl, man van J. C. Koolwijk, 65 j. C. W. Driessens, d. 5 j. B. J. Kooijman, jm. 20 j. M. Sehriers, wed®, van M. Zorge, 66 j. J. L. Brugge, wed®, van G. Plankeel, 67 j. J. J. Holm, d. 4$j.J. M Siebolds, vrouw van A. C. Moorman, 54 j, C. C. Verhagen, wed®, van H. J. Kirrwald, 35 j. Van 3 tot 10 December 1881. Vlissingbn. Bevallen: C. J. van Os, geb. van der Weele, z. A. Doense, geb. Sohier, d. L. Dooms, menschelyk meer klonk, stiet hij een afgrijselijken vloek uit. Vader Dionysius legde hem de hand op den schouder en zei zacht „Zwijg. Gij bezondigt n. Ik heb den weleerwaarde mijne kippen ten geschenke gege ven. Ga in huis". De dag kroop ten einde. Herhaaldelijk dacht de grijsaard aan het gezegde zijner vrouw op haar sterfbed, dat de menBch zijn bart niet aau aardsche goederen moet hangen. Dit beginsel had hij tot zijn eersten leefregel gemaakt en desniet tegenstaande voelde hij een onuitsprekelijke droefheid, zoo dikwijls hij bij de schutting kwam; waar vroeger de hoenders kakelden en waar het nu zoo stil was. Toen hij voor de thee zijn gewone wandeling maakte, zag hij op den straatweg voor zijn deur de schoone koningin Ludmilla liggen vader Gregorius had haar laten vallen Zij begon reeds te verwelken; maar zij was nog altijd schoon. Hij nam haar zorgvuldig op en zette haar in een glas welwater. 's Avonds toen hij naar bed zou gaan, bleef hij op den drempel staan en zei met een haperende stem tot Dema: „Vergeet niet mij morgen voor de vroegmis te wekken I Gij weet, Philip is er niet meer KIMIU geb. Boutens, z. P. Kaartsteker, geb. Koets, z. M. Janse, geb. Smit, d. A. C. H. Zeyger, geb. Fritz, z. Overleden: H. Meijers, man van J. Barentsen, 30 j. A. M. Vermeijs. jd. 67 j. M. C. Groenen, man van E. C. Queriu, 40 j. P. A. Cornellie, z. 16 j. M. Elve, man van J. Zorge, 61 j. Zierikzee. Gehuwd: A. H. Bromanjm. 31 j. met W. J. Berwald, jd. 23 j. Bevallen: H. Fondse, geb. Hoogenboom, z; K. Krakeel, geb. Bakker, z. B. C. Verhuist, geb. Hogerheijde, z. EAJUEIT DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Wind- rioht. jkracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzyi - 0.6 OZO 1 mist. 1 Groningen - 0.6 ZO 0 betr. 1 h 2 Helder - 2.4 ZZO 1 z. bew. - i Vlissiugen. - 3.7 ZZO 2 z bew. i - 2 Maastricht. - 2.2 ZW 2 z. bew. 0 Sylt f- 1.2 stil 0 betr. 0 Shields - 2.2 ONO 0 helder - 1 Valentia - 3.9 O 3 helder 2 Hamburg - 0.4 ZO 2 mist. 0 Swinemuude. 1- 1.3 OZO 1 - 2 Leipzig 1.6 ZZW 1 mist. b 1 Carisruhe - 4.5 zvr 1 mist. - 2 Grisnez 4.5 NNW 1 - 4 Parys - 4.3 Z 1 bew. 0 St Mathieu 0.7 N 3 bew. 6 Biarritz - 2.7 O 3 mist. 0 Perpignan Ghristiaansund - 4.9 OZO 3 helder 1 Stockholm. -13.2 NO 2 helder 1 Koppenhagen - 4.1 OZO 6 betr 4 Storaoway. - 1.1 O 3 helder i" 2 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. D. 2.1 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 11 Dec. 'sav. 11 u. 35 gr. 12 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 39 gr. 's av. 5 u. 39 gr. F. Zaterdag heeft de heer Gambetta voor het def tige publick der senaa tsleden met den heer De Broglie eene lans gebroken over de zaken in Tunis. De hertog De Broglie gaf eene critiek over het tractaat met den bey en de toepassing daarvan. Hij wenschte van de regeering eene ronde mededeeling harer plannen te vernemen, want tot nogtoe hield men zich achter dubbel zinnigheden verscholen. Hij wist wel dat niet dit kabinet tot de expeditie had besloten, maar men kon toch wel aannemen, dat de tegenwoor dige minister-president er zijne toestemming aan had gegeven. Daarenboven heeft hij in de kamer eene motie doen aannemen waarbij het Bardo- tractaat werd goedgekeurdhij is dus verant woordelijk te achten. En nu wilde de hertog niet dringen om een antwoord te verkrijgen, maar alleen van de regeering vernemen wanneer zij ophelderingen zal kunnen geven en onder welken vorm hare verdere plannen met Tunis den senaat zullen bereiken. Indien de senaat in dit opzicht zich wat ongeduldig toont, wij te men het aan het weinig voldoende der in de kamer gegeven ophel deringen. De minister-president heeft wel ver klaard dat hg geene annexatie van Tunis wilde, maar een protectoraat biedt geene mindere moei- ïykheden, en in financieel opzicht hebben beide vormen dezelfde bezwaren. Ook een protectoraat zal eene voortdurende militaire bezetting en de vorming van een leger van inboorlingen vorderen. Ia diplomatiek opzicht is de grootste moeilijkheid dat Frankrijk door deze bezetting de buurman der Porte wordt. En ook in dit opzicht maakt annexatie of protectoraat geen verschil. Als Europa Frankrijks streven in Tunis zoo onver schillig aanziet, is daarvan misschien alleen de reden dat men Frankrijk gaarne overlaat aan de moeiiykheden die het zelve zich in het leven riep. Daarop nam de heer Gambetta voor het eerst het woord in den senaat. Men had daarop ge rekend, en zoowel de senatoren als het publiek waren druk opgekomen. Hij begon met de verklaring dat hij streven zou naar de bevestiging van het prestige van den senaat en gaf daarmette de vergadering de gele genheid akte te nemen van zgne reeds in de verkiezingscampagne uitgedrukte meening, dat de senaat moet blijven bestaan, zj het dan ook in sommige zyuer grondslagen gewijzigd. Aau den heer De Broglie antwoordde hg, dat men hem niet verantwoordelijk kon stellen voor de onder het vorige kabinet ondernomen expeditie. Hij vroeg om alleen de verantwoording te mogen dragen voor hergeen hg zelf had gedaan. Over de verdere plannen met Tunis zal aan de vertegen woordiging een ontwerp worden ingediend, zoodra het land tot rust zal zyn gebracht, waarschijnlgk jn Januari of Februari. Wat de finaucieele zijde der zaak aangaat zal men tot eene regeling moe ten komen als in Egypte is gemaakt. Doch om die plannen voor te bereiden is tijd noodig. En wat de diplomatieke quaeBtie aangaat, Enge land heeft het Bardo-tractaat reeds erkend. Met die mogendheid en met Italië hoopt de regeering fot eene vriendschappeiyke regeling dergezamen- ljke handelsbelangen te komen. Met wat geduld zullen de gerezen conflicten worden opgelost ze zijn grootendeels ontstaau, wijl men aan Italië niet van den aanvang af openhartig heeft laten blijken wat men in Tunis wilde deen. Voor het oogenblik is Frankrijk gebonden door het Bardo- tractaat tot zoolang eene wet de verdere verhou ding tot den bey en zijn volk zal hebben geregeld- Deze redevoering zeer handig aangevangen met eene betuiging van eerbied aan den senaat, was een succes voor den heer Gambetta. De vry trotache senaat, misschien niet minder aristocra tisch gezind wjl hij grootendeels uit rgke roturiers is samengesteld, zag wel eenigszius uit de hoogte neder op den nieuwbakken staatsman, die zich voor een deel tot zijne tegenwoordige hoogte heeft opgewerkt door de aangeboren levendige welsprekendheid zijner zuidelijke natuur, die de gautcke kamer dikwerf aan zyne lippen deed hangen. Men heeft reeds gezegd en geschreven dat de welsprekendheid voor een Belleviller kie zerspubliek kwalijk zou klinken binnen de deftige wanden van den senaat. En wat zegt men nu De heer Gambetta sprak in den kouaen, hoffelyken toon dieu men in deze vergadering gewuon is te hoeren, tenzij de heer De Gavardie zgne dolle interpellaties tot de re- geeiiag richt. Zjn eerste optreden heeft hem zeker niet alle harten in den senaat gewonnen, maar het was waardig en geeft geen vat aan maar al te gereede spotters. Graaf Kalnaky heelt te Weenen zgne betrek king van minister van buitenlandsche zaken der monarchie aanvaard. Hg ontviug gisteren zijne ambtenaren en zeide onder de gewone beleefd heidsvormen dat hg zich volkomen bewust is van de zware taak, welke hg op zgue schouders heeft genomen. Men kon dat van een ernstig man onderstellen, maar Reuter vindt het merkwaardig en seint het de gansche wereld rond. In Spanje is de wet tot conversie der aflusbare schuld afgekondigd. Zj machtigt, zooals bekend is, den minister van financiën om met de ohliga- tichouders te onderhandelen, zoodat men den aan vang dezer onderhandelingen spoedig kan tegemoet zien. Morgen wordt te Londen onder leiding van den lord-mayor eene vergadering gehouden van mannen van naam uit verschillende politieke partijen om eene vereeniging op te richten, welke door ver schillende middelen, maar vooral door geld, zal stryden om de veiligheid van het leven en de handhaving van het eigendomsrecht in Ierland te bevorderen. Dit initiatief is zeer sprekend, als men erby in aanmerking neemt dat de regeering van den beer Gladstone voor hetzelfde doel twee scherpe wetten in handen heeft. En wat kan zij daarmede gedaan krygen? Rechter Barry zeide het, toen hg Vrgdag de assisen van Leinster opende. „Dat er weinig zaken aangebracht zyn, sprak hg, is geene reden tot tevredenheid, wyl het niet te wijten is aan vermindering der mis daden of der onveiligheid, maar aan de onmacht van hen die belast zijn met de handhaving der openbare orde en de uitvoering der wetten, om de misdadigers aan de justitie over te leveren." Brand in het Ringtheater. Spoor wegongeluk te Londen. Ontploffing van myngas. Uit ieder der elkander opvolgende berichten omtrent de ramp te Weenen blijkt dat ze van grooter omvang was dan men in den aanvang berichtte. Het is alsof men op de plaats van het onheil zelve er geen geloof aan heeft kunnen hechten dat het vernielend vuur zoovele offers had geëischt en men slechts langzameruaud, de veikoolde lijken tellende, tot eene juiste schatting kwam. Het schgnt nu zeker te zgn dat ruim 600 menschen zijn omgekomen. De by zonderheden der ramp zgn verschrikkelyk. In de gangen en op de trappen vond men hoopen lijken van ongelukkigen die niet verbrand, doch gestikt waren. Een verwoede strgd om het leven was daar gevoerd. Vrouwen en kinderen, de zwaksten, vond men vertrapt op den grond. De mannen hadden in die nanwe ruimte ieder in zijn buurman den vgand gezien, die hemden uitgang belette, en ze werden in houlingen gevonden, waaruit bleek dat er heftig was gevochten, eer het gebrek aan lucht hnnne krachten deed af nemen. Slechts weinigen zyn overgebleven om van die tooneelen te vertellen, maar wat ieder heeft kunnen zien, de hartroerende tooneelen by bet herkennen der in lange ryen geschaarde lyken, is een krachtige tegenhanger van deu doodstrgd. Moeders die in de soms onherkenbare ig keu hunne kinderen zochten, mannen die huu vrouwen en kinderen die hunne ouders herkenden men kan zich zulke tooneelen slechts moeilijk voor den geest stellen- Geldelyke ondersteuning vloeit ruim toe. Da kamer nam een crediet van 50.000 florynen aan, Rothschild zond er 10.000, de keizer 5000, en deze lijst zal wel spoedig met een aantal groota sommen te vermeerderen zyn. Het geven is in zulke omstandigheden eene gretig aangegrepen behoefte, wijl het ongelukkig het eenige is wat men nog doen kan. Het Ringtheater was in 1874 door een vennoot-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2