N°. 298. 124ê Jaargang] 1881. Dinsdag 13 December. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per 5/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 12 December. VADER DIONYSIUS, Barbara gravin Sollohoub» Benoemingen en besluiten. f- *0 dat is deel liet van u, wezenlyk al te Kerknieuws. MIDDELRURGSCHE COURANT. Den 9en dezer ontstond aan den Bastiaan de Langepolder (Oranjeplaat) eene oeverafsehuiving, ongeveer van de navolgende afmetingenlengte 50 M., breedte 12 M., diepte op de laagwaterlijn 10 M. Zij reikt 'tot aan den teen van het djjks- beloop. Vlissingen, 12 Deo. Gisteren (Zondag) is de torpedoboot no. XX van hier naar Nieu- wediep vertrokken om aldaar den officieelen proeftocht te doen. Deze toipedoboot is de laatste eener serie van vier stuks alhier aan de werf der Maatschappij De Schelde vervaardigd. Zierlkzee, 12 December. Nauwelijks is de aankoop van al de gebouwen der garancinefabriek tot het stichten eener school goedgekeurd, of men vraagt vergunning om het eenige van den koop uitgezonderde gebouw in te richten tot het bewaren en verwerken van lompen Binnen den bepaalden omtrek van dat aspirant- lompen-bewaar-verwerkhuis stait nu nog wel geen school, doch in het volgende jaar zal er in de onmiddellijke nabijheid een, en wel de voor* naamste, verrijzen. Kon dit met het oog op art. 11 der wet van 22 Juni 1875 een reden zijn tot weigering der vergunning, dan zouden vele ingezetenen zich daarover bij voorbaat verheugen. Afgescheiden van andere liefelijkheden, is het bij de bekende nieuwsgierigheid van kinderen, wenschelijkdat zulk een huis en daarmee de gelegen heid om met de lompen-familie kennis te maken, zoo ver mogelijk van een school verwijderd zijn. Bet bestuur kan natuurlijk niet anders dan het verzoek op de voorgeschreven wijze afkondigen, al voegt het later, namens de gemeente, zijne bezwaren bij die van het publiek, om het recht vaardige van een weigering aan te toonen. 't Zal in dit geval den nij veren ondernemer onzer lompen-, beender- en oudijzerindustrie niet moeilijk vallen elders een even geschikte gelegenheid tot hare ontwikkeling te vinden. *I«Vzendfjke, 10 Dec. Gisteren avond hield de heer W. H. Pieter, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, zijne eerste lezing op natuurkundig gebied, door proeven toegelicht. Hij vertoonde eene phonograaf, naar de nieuw ste verbeteringen vervaardigd. Gezongen en ge sproken woorden, nagebootste geluiden van dieren, de tonen van muziekinstrumenten enz., werden getrouw weergegeven. Morgen zal hij deze proeven te Biervliet ver- toonen. Mocht de heer Pieter in zijne volgende doob Op dit oogenblik trippelde Mordascha heel brutaal naar de tafel, trapte den superintendent konder complimenten op zijne verlakte laarzenen pikte de kruimels weg, die op den grond gevallen waren. „Maar de waarheid moet gezegd wor den lzei vader Gregorius, van toon veranderende: „uwe hoenders zijn eenigl Verbeeld u, vader Dionysius, terwijl ik met u spreek, moet ik er voortdurend naar kijken, ja, als ik eens met twee zulke hennen eu een ridder als die daar ginds thuis kwam daarbij wees hij op Philip, die met uitgespreide vleugels op den drempel stond „wat zouden mijne kinderen dan ver rukt zijn I Vader Dionysius verbleekte en zweeg. „Zeg eens vader Dionysins, hoe oud zijt gij eigenlijk vroeg de ander onverhoeds. „Heel precies weet ik het zelf niet. In mijne kinderjaren zgn de kerkregisters door brand vernield. Maar een zeventiger ben ik toch zeker. Den Franschen tijd herinner ik mij heel jjjped t ik moet toe» eeajaarof tien geweest zijn." lezingen den toegangprijs iets lager stellen, dan zouden velen van die gelegenheid gebruik maken, waardoor zijn zeer verdiend succes des te grooter zou zijn. De hoogleeraar Buys Ballot bericht in het TJtr. DU. dat de groothertogin van Sakeen-Wei- mar-Eisenach voor de Nederlandsche poolexpeditie f 500 gezonden heeft, met de verklaring daar bij „dat H. K. H. verheugd is opmerkzaam te zijn gemaakt op de belaugrijke onderneming en gaarne ertoe bij te dragen, opdat de Neder- landsche deelneming daarbij verzekerd worde en waardiglijk kunne optreden. Op raad en aanbeveling van prof. Nordenskiöld, ziju onderhandelingen aangeknoopt met den heer Sibiriakoff. In verband met de groote belang stelling, die de minister van marine voor de expeditie gevoelt, kan dit tot groote besparing leiden. De heer Sibiriakoff toch besteedt schatten om een levendigen handel in de producten van Siberië door eene vaart op Dickson ba ven ingang te brengen. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft het voorstel der kamers te Maastricht en 's Her togenbosch, tot ondersteuning van het bekende verzoek om eene enq-uéte ten opzichte der maat regelen, te nemen in 't belang van onze nijverheid, met het oog op de beschermende handels-politiek van andere mogendheden, verworpen met 13 stemmeu tegen 8,de heeren Jos. Jacobson, Hereken- rath en Koch. De beide eerstgenoemde heeren verdedigden het voorstel, dat door den voorzitter, den heer Plate, ais tot niets kunnende leiden, bestreden werd. De heer De Ranitz heeft de candidatuur voor het lidmaatschap der 2e kamer te Zutfën afgewezen en verzocht, dat de stemmen, die hem nog mochten zjjn toegedacht, op baron Van Heeckeren van Keil worden uitgebracht. De algemeene expeditie-onderneming Van Gend Loos heeft in navolging van de flollandsche en Rijnspoorwegmaatschappijen besloten om, te be ginnen met 15 dezer, goederen tot 10 Ned. pond tegen hetzelfde verminderd tarief te vervoeren, als op dien daium bij genoemde maatschappijen in werking zal komen. De verkiezing voor een lid van de tweede kamer, die ten gevolge van het overlijden van den heer dr. W. H. Idzerda, in het hoofdkiesdistrict Sneek moet plaats hebben, is bepaald op Dinsdag 3 Jan. a. Herstemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 17 Jan. Zie laatste berichten in ons vorig nommer Op 11 April 1882 en volgende dagen zal een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en „Hoe is het met nw gezondheid De dienst vermoeit u toch niet? En zijn uwe oogen niet wat verminderd?" „Ik ben Goddank heel wel. De dienst ver moeit mij volstrekt niet. Mijne oogen worden wel wat zwak, maar met mijn bril zie ik natuurlijk uitstekend." Vader Dionysius had dit antwoord in allen eenvoud gegeven doch eensklaps ontstelde hij hij had begrepen waartoe dit gesprek leiden moest. Het was niet bet verlieB zijner betrekking; zelfs het denkbeeld van dit huisje, waar hij zoovele jaren in vrede geleefd had met zjjn goede, brave, trouwe gade, deed hem niet huiveren. Zelfs van het armoedige tuintje waarin hij alles, tot het kleinste grashalmpje toe, eigenhandig gezaaid en geplant had, kou hij zich los rukken; maar dat hij zijne kinderen, zjjne parochianen zou moeten verlaten! Wat zou er van hen worden als hij er niet meer was? Zoovele jaren had hg met hen geleefd en hij kende hij ieder hunner. Al lieten zijne middelen niet toe hen zóo vader lijk te helpen, als hg wel zon wenschen, hg kon toch eiken dag raad en troost geven. Als Sascha meer wilde drinken dan hij verdragen kon, dan liep Arina, zija vrouw, naar den priester; die de vrouw moed insprak eu den mau de les las. Wanneer Akulina met haar schooumoeder twistte, zorgde vader Dionysius voor de verzoening; domeinen, waarvoor twaalf plaatsen worden open gesteld. - Zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den len Maart a. een verzoekschrift indienen, met over legging van de gevorderde stukken. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 15en Dec. a. niet plaats hebben. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat de insngdingen, die in den laatsten tgd voorkomen in de brieven en verdere stukken uit Neder- landsch O. I. te Napels ontscheept, het gevolg zijn van de ontsmettingsmaatregelen door de Ita- liaansche regeering voorgeschreven, wegens het heerschen van cholera in de streken van waar de stoomschepen aankomen. Er worden voorzorgsmaatregelen beraamd, waar door beschadiging van de brieven kan worden vermeden. (St. Ct.) Door den minister van waterstaat enz. is be paald dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1882 te bezigen bij den herijk der maten en gewichten te bezigen, zal zijn de letter R, in den gewonen drukvorm, schuin gestelden bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat uit een cijfer, voor Middelburg 12. gezantschappen. Bevorderd tot zaakgelastigde de heer jhr. D. A. W. van Tets, thans gezant- schapsraad, chef van het kabinet van den minister van buiteulandsche zaken. De heer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, thans ge- zantsehapsraad te Londen, is benoemd tot zaak gelastigde te Lissabon. (Lie laatste berichten in ons vorig nommer.) mabine. Bevorderd tot luit. t/z le kl. de luit. t/z 2e kl. H. F. Kouwenberg en L. Dupper. legeb. Overgeplaatst bij den generaleu staf de kapitein A. L. W. Seyffardt, van het 3e reg. vest.-art. Benoemd bg het wapen der inf. van het leger in Ned. Indie tot 2e luit. de serg. E. G. O. Lange, H. Kotting, L. J. L. de Moulin, A. J. Gij sen, P. A. J. Veerman en C. F. A. H. Fundter, alien van het instr. bat.; H. A. de Graaff, van het4e, A. L. S. Muller, van het 6e en J. Stam van bet 5e reg. inf. j H. M. baron Collot d'Escury, van het instr. bat.; J. O. A. L. van Bennekom, van het le, R. G. Doorman, van het 3e en W. Blan ken, van het 4e reg. inf.; J. N. Chr. baron van Heerdt, van het instr. bat.G. Reeling Brouwer, vau het 6e eu J. H. Stadhouder, van het 5e reg. oen Mitroscha zenuwkoorts kreeg woonde de dokter te ver af, maar de pastoor vlak bij; bij behandelde hem zelf, bezocht hem en zond hem thee. Iedereen bemint, acht en ontziet hem zelfs, niettegenstaande hij zoo zacht is. Tien wersten in den omtrek iigt geen erf waar hij niet iemand gedoopt of begraven heeft. Hg is voor allen een ware geestelijke vader geweest En mocht nu in dezen slechten tgd een of ander gevoelloos mensch hierheen gezonden worden, die in paarden handelde of zQn eigen tarwe bouwde, wat moest er dan van zijn kudde worden? „Heb de nederigen, de armen lief; wees hun behulpzaam, gelgk gij het altijd geweest zijt. Men spreekt wel veel over hen, maar wat men voor hen doet, dat heeft niet veel te beduiden". Dat waren de laatste woorden zgner vrouw geweest en die kwamen hem thans ook weer voor den geest. Al die gedachten gingen hem pijlsnel door het grijze hoofd. Hij onderdrukte een zucht en wendde zich tot vader Gregorius. „Vader Gregorius", sprak hg eenvoudig, „gg hebt mg zooeven gezegd dat uwe kinderen zoo veel van pluimgedierte hielden. Wilt gij mijne hennen voor uwe kinderen meenemen Neem den haan ook, ik wil hen niet gaarne van elkander scheiden. Maar ik heb een groot verzoek aan u" vervolgde hg met zachte, bevende stem „Slacht hen niethoud hen als legkippen." inf.C. G. Zaadnoordijk, van het instr. bat. jn E. A. C. van Regteren, van het 3e reg. inf. Benoemd bg het wapen der cavalerie van het leger in Ned. Indie tot 2e luit., de wachtm. F. H. Montagne, van het 3e reg. huzaren. Benoemd bg het wapen der art» van het leger in Ned. Indie, tot 2e luit., de serg. M. G. J. Kem- pers, P. J. Dibbetz en J. J. van Leeuwen, allen van het 2e, alsmede J. G. van Kooten van het 4e reg. vest.-art. Benoemd bij het pers. der mil. adm. van het leger in Ned. Indie, tot 2e luit.-kwartierm., de serg. J. F. L, Schneider, van het 3e en Chr. J. Speltie, van het 5e reg. inf. postebijen. Benoemd tot commies der poste rijen 4e kl. P. de Roock, thans surnumerair der posterijen. De heer J. P. Nonhebei, sedert 1862 predikant bg de N. H. gemeente alhier en onlangs te Dor drecht beroepen, nam in de gisteren avond in de Nieuwe kerk gehouden godsdienstoefening afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Mattheus 14, vers 27,2e gedeelte. Aan het einde der gods dienstoefening zong de gemeente, die in zeer grooten getale was opgekomen, den vertrekkenden leeraar staande het 4e vers van Psalm 121 toe. Beroepen tot predikant bg de Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden de heer J. C. Montgn, predikant te Zierikzee, tot predikant bg de Ned. Herv. gemeente te Poortvliet de heer Lazonder, predikant te Zegveld. De Spaansche bark Agustina, die eenige dagen in bet kanaal alhier aan den grond heeft gezeten, is Zaterdag avond, na door middel eener centrifu gaal-pouop ledig gepompt te zijn, vlot gekomen en aan de werf Middelburgss Welvaren gebracht. Te 's Gravenhage is op 44jarigen leeftgd overleden de heer I. SalmoD, oud-officier van administratie bg de marine en oud-consul, eerst te Aden en later te Bangkok. In eerstgenoemde betrekking heeft hg zich verdienstelgk gemaakt door de uitgave, te zamen met den off. v. adm. A. J. M. Huart, eener Handleiding bij de be oefening van het militair recht bij de marine. Als consul werden zyne jaarlijksche verslagen, die van groot belang voor den handel waren, zeer op prys gesteld. Op het graf van den stichter der schippers» vereeniglng Schuttevaer, den in Angnstus jl. te Zwolle overleden heer W. J. Schuttevaer, wordt een monument met opschrift gebouwd op kosten der Vereeniging, dat bg gelegenheid der in den aanvang van 1882 te houden algemeene vergade* ring plechtig zal worden onthuld. lief 1riep de superintendent verheugd uit„Ik dank u, dank u duizendmaal, vader Dionysius» Ik moet n oprecht bekennen dat uwe kippetjes mg terstond uitstekend bevielen. En in zgu blijdschap stond vader Gregorins uit zijn armstoel op. Hij deed op zijn gemak een wandelingetje over het geheele erf van den pope. Toen hg langs de schoone Ludmilla kwam, die in hare volle pracht opengegaan was, bleef hij staan. „Hoe is dat mogelijk Vader Dionysius Bloeien bij u de rozen al in het begin van Mei! Dat is onbegrypelijk „Ja", antwoordde de grijsaard met een trot- schen lach, „die roseuboom is iets bijzonders. De Dnitsche tuinman in Krajeff heeft hem mg ge geven omdat ik zijn zoon met myn homeopa thie van de koorts genezen had." De superintendent zette zijn breeden voet zwaar op een lelieplantje, om zonder mede» doogen de schoone koningin Ludmilla af te plukken* „Die neem ik voor mijn vrouw mêe, „zei hij, „bg ons kan men in de heele stad niet zulk een bloem vinden." De lippen van den ouden man trilden. Hij liet het hoofd hangen en volgde zijn superieur in huis. Deze hield zich daar echter niet lang op. Het geheele buis bevatte, behalve de keuken, sleohts drie vertrekjes, die zindelijk onderhonden, dook zeer eenvoudig, ja eigenlijk armoedig ingericht

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1