N°. 291. 124* Jaargang! 1881. Zaterdag 10 December. Gemengde Berichten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 9 December. Benoemingen en besluiten. Eecbtsz aken. v M1DDELBI1GSCHE COURANT. In de heden namiddag gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad van Middelburg, die, ofschoon tegen 2 uren uitgeschreven, eerst te 3 uren geopend werd, zijn goedgekeurd de suppletoire begrootingen der dd. schutterij, waarop voor 1881 en 1882 een bedrag vau ƒ250 voor aanschaffing van kapotjassen voor het brandpiket was uitgetrokken. Burg. en weth. werden gemachtigd om met den staat der Nederlanden een overeenkomst aan te gaan tot overname van gronden aan de gedempte bocht der haven en nabij de gemeente-begraaf plaats. Nadat besloten was voortaan, in afwijking met vroeger, aan het onderwijs in de geschiedenis aan het gymnasium ook dat in de oude talen te ver hinden, werd de heer B. E. Steringa Kuyper, te Amsterdam, als leeraar in die vakken aan het gymnasium benoemd. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs werd benoemd de heer mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer. Heden middag heeft ten raadhuize alhier de opening plaats gehad van de in den mor gen ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van een lid van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer B. A. Fokker. Van de 325 kiezers hadden 67 hunne biljetten ingeleverd. Dewijl 1 biljet in blanco was, was het getal geldig uitgebrachte stemmen 66 en de volstrekte meerderheid 34. Er zijn uitgebracht op de heerenG. Alberts Lz. 29, O. Verhage 14, J. F. van Leeuwen 5, A. A. Mes 4, H. P. den Bouwmeester eu J. G. van der Harst ieder 3, G. Mes, J. J. van der Harst en P. W. v. d. Kamer ieder 2 stemmen. Eén stem werd uitgebracht op de heeren K. J. H. Wasch en J. C. van den Broecke. Herstemming moet alzoo plaats hebben tnsschen de heeren G. Alberts Lz. en C. Verhage. Gisteren heeft aan den Calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen eene oeveratschuiving plaats ge had, beginnende 13 M. beoosten peilraai XV en eindigende 36 M. bewesten peilraai XVI van de hoofdraai E F. De afschniving is lang 100 M. en breed ongeveer 25 M. Yerseke, 9 Dec. De gemeenteraad alhier heeft het verzoek, om instemming te verleunen aan het adres aan den minister van financiën van een veertigtal kleine oesterkweekèrs, van de hand gewezen, op grond dat dit adres berust op losse geruchten. Uit eene advertentie in de Zutf. Ct van de CentralKiesvereeniging in het hootd-kiesdistrict Zutfen, blijkt thans dat de heer mr. W. baron Van Heeckeren van Keil, oud-directeur van het kabinet des koninga en oud-minister van buiten- landsche zaken in het kabinet-Kappeyne, door alle liberale kiesvereenigingen candidaat gesteld is voor het lidmaatschap der tweede kamer. De verkiezing geschiedt aanstaanden Dinsdag. Hoofdplaat, 8 Dec. Dinsdag is alhier bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen, de heer P. de Meijer. Het Nieuw» v, d. Dag bevat de volgende op roeping „aan de Nederlandsche Vrouwen en Meisjes:" „Van geachte zijde daartoe aangezocht, doe ik opnieuw een beroep op uwe vaderlandsliefde. Professor Bays Ballot, die zich reeds zooveel moeite getroostte, noodigt allen nit om mede te werken aan een Nederlandsche Pool-eipeditie> Daartoe wordt een groote som vereischt. Laat ons echter bedenken dat ook de geringste bij drage het tot stand komen van deze onderneming aal bevorderen. Moet Nederland alléén daarbij achterblijven? Dat mag niet, indien wij een waardigen rang onder de volken willen blijven Innemen. De tijd dringt, want in deze maand jnpet de zaak beslist worden. Dat allen, die mij eenige jaren geleden zoo welwillend bijstonden, mij nu ook hare mede werking verleenen." Mevrouw N. van Aneoov, Kampen, 7 Dec. 1881. geb. Presburg. Bij het harmonie-muziekgezelschap Accelerando alhier bestaat het voornemen om op 22 of 29 December in het Schuttershof alhier een concert te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der door de stormen in October omgekomen Katwijk- sche visschers. Het geldt hier het treurig lot te verzachten van elf weduwen en zeven en twintig weezen, die door den dood van man of vader, zonder middel van bestaan den winter te gemoet gaan. Bij den bekenden weldadigheidszin onzer burgerij, zal das elke aansporing om op de inteekenlijst, die wordt rondgezonden, te teekenen, wel onnoodig zijn. De heer J. F. de Booy, fabrikant te Breda, heeft aan den minister van oorlog een open brief geschreven, om zich andermaal te beklagen over de eenzijdigheid en de onrechtvaardigheid, waar mede de keuring van ten behoeve van het leger geleverd wordende goederen plaats heeft. Deze brief is in de N. R. Ct van heden opge nomen en te uitvoerig om door ons geplaatst te worden. Het slot lnidt aldns: „Nadat al de pogingen, die door ondergeteekende ter verkrijging van onpartjjdig onderzoek en recht zijn aangewend, door de eenzijdigheid van uwer excellentie's beslissingen schipbreuk hebben ge leden, schiet hem, op het oogenblik waarop hij zijne fabriek sluit, geen andere weg over dan de uitspraak van de rechtbank der publieke opinie in te roepen, opdat langs dezen weg meer en meer licht moge worden verspreid over de eigen dunkelijke en arbitraire wijze, waarop met de belangen van indnstrieelen en anderen aan uwer excellentie's departement wordt omgesprongen. „Met een aanzienlijk kapitaal in zijne zaken begonnen, geheel ingericht naar de eischen des tijds, wat uwe exellentie kon bewegen in het vorig jaar de officieren der krijgsschool tot hun onderricht naar zijne fabriek te zenden, alwaar zij eenige dagen voor hunne praetische opleiding vertoefden, ziet hij zich thans genoodzaakt zijne uitgebreide inrichting, laatstelijk nog met eene machinale schoenfabriek vermeerderd, te sluiten een kapitaal van ten onrechte afgekenrde goede ren en beschadigde voorwerpen overhoudende. „Dit lot staat ook andere leveranciers te wach ten, wanneer die eenzijdigheid het richtsnoer aan nw departement blijft. Of dit in het belang van het leger is moge de tijd leeren. De ondergetee kende, die met het verledene heeft afgesloten, veroorlooft zich echter in het midden te brengen dat, als de groote fabrikanten van de baan ge raken, het departement van oorlog daarbij niet zal winnen, en al moge door sommigen hem dan verweten worden dat hij te weinig meegaande is geweest, dat hij te veel op zijn reeht heeft ge staan, dan blijft hem toch de overtuiging, dat hij steeds volgens geweten en plichtmatig heeft ge handeld." Blijkens mededeeling in de Staattcourant van heden zal op nader te bepalen dag een examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van aspirant-ingenieur voor het stoomwezen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. TBLEGRAPHiB. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren A. Luteyn, thans tele grafist 2e kl. Woensdag namiddag heeft de heer dr. J. G. R. Acquoy, tot dusver kerkelijk hoogleeraar te Lei den, het hoogleeraarsambt aanvaard bij de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit aldaar, met het honden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw, ten onderwerp hebbende: „Kerkgeschiedenis en ge schiedenis van het Christendom", De heer H. Jongepier, onderwijzer alhier, is be noemd tot hoofd der openbare school te Heinkens- zand. Benoemd tot leerares in het Fransch aan de middelbare meisjesschool te Leeuwarden, mej. C. M. G. De Wijs, te Delft. Den 20 Januari a. hoopt de beer P. Kwek- keboom, te Aruemuideu, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren zijne betrekking als hoofdonderwijzer aanvaardde. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren G. M. T., bakker en winkelier te Zierikzee, wegens moedwillige brandstichting, waardoor te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden wor den gebracht, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De passagiers van het stoomschip Castor, op reis van Amsterdam naar New-York te Ply mouth binnengevallen, verkeeren in blakendeD welstand. Hoe zwaar ook de reis was welke zij ondervonden, allen roemen kapitein Visser, aan wiens energie en doorzicht in verband met de meer dan gewone hechtheid van bouw, gepaard met de groote zeewaardigheid der Castorzij het behoud van hun leven en eigendom toeschrijven. Om de reis van gemelde reizigers spoediger te kunnen vervolgen, besloot de directie der Kon. Ned. Stoombootm. haar stoomschip Stella Plymouth te doen binnenloopen, om de passagiers over te nemen. In het binnengasthuis te Amsterdam is een man overleden, die daar verleden week zwaar ziek door een vreemdeling werd ingebracht. De man was geheel onbekendniemand kon iets anders van hem zeggen dan dat hij waarschijnlijk een Kaffer was. Ook in het Caf é-Chaniant in de Warmoesatraat, waar hij verblijf had gehouden, wist men geen inlichtingen omtrent zijn herkomst te geven, en van den patient was niets te ver- nemen, daar hij klanken nitbracht die niemand begreep. De kweekelingen der rijks academie van Beeldende Kunsten, te Amsterdam, die, ouder den titel van St. Lucas Vereeniging, de overleverin gen van de Broederschap der Schilders der XVIIe eeuw in Amsterdam voortzetten, hebben besloten den sterfdag van Bartholomens van der Helst (begraven in de Walenkerk den 16 Dec. 1670) op gepaste wijze te vieren. In verband daarmee hebben zij in de groote gehoor zaal der academie eene tentoonstelling geopend van gravuren en photographieën, waarbij Van der Helst de eereplaats inneemt. Men heeft hier en daar in het land onge gronde geruchten verspreid, als zouden er ongun stige berichten zijn gekomen omtrent de nog ver miste sloepen van de Koning der Nederlanden. Wat tot die geruchten aanleiding gegeven beeft, is wellicht te gissen. In het Suezkanaal is een der geredde soldaten gedeserteerd uit de Madura. Na een paar dagen te hebben rondgedoold, is hij te Suez aangeko men en heeft daar eene gescniedenis verhaald, als zou hij op een od bewoond eiland zijn achterge laten door een der nog vermiste sloepen. De consul seinde om inlichting en nn bleek het dat hij een deserteur was van de Madura. Hij werd toen naar Holland opgezonden. (Hbl.) Te Leiden is een nieuw soort diefstal gepleegd. Twee personen aldaar waren verloofd geweest. Over en weer waren er cadeaus gewisseld en toen het „af" was, wilde hij de geschenken terug hebben en zij wilde ze niet teruggeven. Toen besloot hij ze terng te nemen en hij maakte van haar afwezigheid gebruik om twee deuren open te breken en zich met haar naaikistje, zijn cadeaus inhoudende, te verwijderen. Zij gaf de zaak aan en de politie doet onderzoek. Het verzoek van dr. J. van Vloten om den eerwaardigen boom voor het Proveniershuis te Haarlem in het leven te behouden, is door den raad dier gemeente afgewezen. Ook heeft de raad, ingevolge het door ons medegedeelde voor stel van burg. en weth., afwijzend beschikt op bet verzoek om den Hertenkamp in den Hout als uitspanningsplaats in te richten. In de Witte Soeieteit in Den Haag wordt voortdurend, niettegenstaande daartegen reeds herhaaldelijk verbods- of bezwarende bepalingen gemaakt zijn, des nachts grof gespeeld. De noodlottigste gevolgen zijn hierdoor reeds veroor zaakt, o. a. in den laatsten tijd de zelfmoord van een jong cavalerie-officier. Als een nieuwe poging om aan het kwaad een einde te maken, heett het bestnnr nn de volgende bepalingen in het reglement vastgesteld: „Alle spelen, uitgezonderd die welke op een door commissarissen vast te stellen lijst voor komen, zijn na des nachts 1 uur in de societeits- lokalen verboden. Na 3 uur 's nachts is aldaar elk spel verboden. Eveneens is pariëeren of wedden bij de speeltafels te allen tijde verboden. Overtreding van dit verbod wordt gestraft voor de eerste maal met een boete van f 10, voor de tweede maal met een boete van 100, voor de derde maal met ontzegging van den toegang tot de societeiislokalen voor den tijd van drie maanden en voor de vierde maal met gelijke ontzegging voor den tijd van één jaar. De vereeniging Het Ned. Toomel heeft bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest in Den Haag een kindervoorstelling gegeven ter eere van het kleine prinsesje. Op alle rangen zag men lachende kinderen, waaronder zich de weezen nit verschillende gestichten en kinderen van scholen voor onvermogen den, daartoe door het bestuur genoodigd, bevonden. Allereerst werd opgevoerd het vermakelijk blijspel: De Geneseheer, of dat heeft myn commensaal gedaan" hetwelk blijkbaar zeer voldeed. In de pauze werden de uitgenoodigde kleinen onthaald op chocolade, krentebrood enz. Ver volgens werden als „schitterende en prettige St. Nicolaas-surprise" door een goochelaar en anderen eenige kunstverrichtingen uitgevoerd, terrwijl aan de kinderen verschillende lekkernijen werden toe geworpen. De „Sint" zelf verscheen daarbij te paard op het tooneel. Ten slotte prijkte in een apotheose een sierlijk „leve prinses Wilhelmina," welke hulde aan 's konings dochtertje door de aanwezigen met de volksliederen werd begroet. Ten behoeve der algemeene armen in de ge meente Wisch zijn heden door jhr. W. L. van Schuylenburch van Wisoh,ruim 100 hazen publiek verkocht. Te Amsterdam heeft zich een vereeniging gevormd, die zich ten doel zal stellen de kennis aangaande de wet der bevolking, hare gevolgen en haren invloed op de zeden en gewoonten der menschen te verspreiden en vooral in die kringen bekend te maken, waar men meent dat de meeste behoefte daaraan bestaat. Zij draagt den naam van Nieuw Malthusiaanschen Bond en zal haar doel trachten te bereiken door het uitgeven van populaire geschriften en door het houden van voordrachten. De jaarlijksche contributie bedraagt een gulden, terwijl leden van werkliedenvereeni- gingen lid worden tegen eene jaarlijksche contri butie van vijf en twintig cent. Tot directeur der gasfabriek te Leeuwarden is benoemd de heer J. C. W. de Ronde, geëm- ploieerde aan de gasfabriek te Bonn. Door den sterken mist is Dinsdag avond een Amerikaansch fregatschip, Hospodar genaamd, tusschen Petten en Galantsoog op het strand ge raakt. Naar men zegt is tiet geladen met katoen. Men tracht door middel van sleepbooten het schip vlot te maken, maar het zinkt meer en meer in het zand weg. Uit den Rotterdamschen waterweg kan gemeld worden dat met behulp van 13 krachtige sleep booten het stoomschip Mercurius vlot gekomen en naar de wert te Schoonderloo gesleept is. De wrakken van den Brankston en de Sentinel zijn in het openbaar verkocht. Weder is te Amsterdam een in aanbonw zijnd huis ingestort. Twee werklieden werden ernstig bezeerd, de anderen kwamen met den schrik vrij. -- Het Èing theater te Weenen is gisteren avond vóór den aanvang der Voorstelling in brand ge vlogen, tengevolge eener gasontploffing. Er wa ren reeds een aantal menschen in de zaal, en de brandweer trachtte ze te redden. Omtrent het aantal der slachtoffers is nog niets bekend. De branden in schouwburgen volgen elkander met onrustbarende snelheid op, en de autoriteiten die met het toezicht op het brandgevaar in die ge»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1