Semangds .Berichten. Laatste Sericaten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieu ws. Marine en leger. Recht sz aken. Verkoopingen en aanbestedingen. gevolg van het afnemeii der voorraden. In de laatste drie jaren was de opbrengst gemiddeld slechts p. m. 500 vaten per jaar. Voor wolververij werd geen garancine gebruikt, daarvoor wordt uitslnitend meekrap genomen; voor dat gebruik en nog eenige andere doeleinden rekent men jaarlijks ongeveer 3000 vaten 500 kilogr. noodig- Wat nu de laatste teelten te weinig opleverden, kwam ten goede aaD de belangrijke oude voor raden, die nu langzamerhand opruimen en waardoor de prijsverhooging volgde. „In de meeste streken is de cultuur reeds geheel opgeheven, in enkele slechts op zeer kleine schaal aangehoudenuitbreiding daarvan laat zich zoo spoedig niet verwachten. Wij gelooven dus, dat alle vooruitzicht bestaat op langzame verbe tering der prijzen en wij blij ven aanbevelen om den aanplant van meekrap vooral niet gehee1 los te laten, ten einde in de kiemen te blijven en by verbeterde omstandigheden in de gelegenheid te zijn, aan de cultuur weder eenige meerdere uitgebreidheid te geven. „Het doel van onze opmerking is, de aandacht der landbouwers te vestigen op het leit, dat de alizarine steeds een gevaarlijke mededinger van meekrap isdat wij wel bleven aanraden om de meekrapcultnur op matige Behaal aan te houden, maar dat men zich wschte er te groote uitbreiding aan te geven, omdat overproduc tie weder belangrijke prijsverlaging ten gevolge zou hebben." De Haagsche bladen deelen mede dat voor de beide gezinnen, wier inboedels door den brand in de Tullicghstraat vernield zijn, en voor wie zij de openbare liefdadigheid inriepen, ruim f 500 ontvangen is. Dit is meer dan genoeg om de beroofden schadeloos te stellen en men verzoekt de giften te staken. Dit pleit alweder voor den milden zin onzer landgenooten. Hun goedgeefsheid kan, ongeluk kig genoeg, de ernstige beteekenis van dit onge val, waarbij twee menschenlevens verloren gingen, niet wegnemen. Het geval verdient echter dat men er een oogenblik bij stilstaat. Hier worden een paar behoeftige gezinnen, wier inboedel niet geassureerd was, door de openbare liefdadigheid in letterlijken zin „uit den brand" gered. Meer dan datzij ontvangen „meer dan genoeg" en de brand heeft hun, stoffelijk altijd; de tragische zijde van het geval laten wij erbuiten, voordeel opge leverd. Gelooft iemand dat dit verlichte, verstandige, vruchtbare philanthropic is? Wij gelooven het niet en wij vinden er een nieuw bewijs in, dat de persoonlijke liefdadigheid mild genoeg ismaar dat zij zichzelve zou verheffen en verbeteren, wanneer de verspreide goede bedoelingen in éen werkzaam en krachtig middelpunt vereenigd waren. Dit zou geen buitengewone uitingen van mildda digheid, onder den indruk van buitengewone rampen, behoeven uit te sluiten; maar het zou tot gevolg hebben dat de vruchten dier mildheid nuttiger besteed werden dan thans mogelijk is. Z. M. de koning en de koningin zijn uit Arol- sen op Het Loo teruggekeerd. De heer L. Groeneveldt is door den koning be noemd tot administrateur van het nieuwe domein Orunefoort. Volgens een statistiek, door het agentschap der Javaeehe Bank te Soerabaija opgemaakt van de sommen waarvoor de Europeesche handel te Soe rabaija van 1 Jan. in 1 October is betrokken geweest bij faillissementen van vreemde ooster lingen, (Chineezen, Arabieren enz.) beloopt dat bedrag iets minder dan f 1.300,000. Daarvan is terecht gekomen bijna f 300.000. Zuiver verlies derhalve een millioen in den tijd van 9 maanden. klein schuitje 1" zeg ik tegen Sören Eappelborg die naast mij stond, „waarmede zou het geladen zijn „Dat is zijn zaak, waarmede het geladen is I" Antwoordde Sören, „er is onraad aan boord; ziet [gij niet dievlag halverstok?" Ach ja zeker. Misschien is de schipper over boord geslagen. Maar daarom mag men er toch wel belang in stellen om te weten wat er in is 1" „Dat kan men", antwoordde Sören. „Maar ik zal eens met Jens Taneren naar buiten gaan en hooren wat er aan de hand is!" Hans en Jens en meer anderen haalden een boot en roeiden naar buiten. Wij zagen dat zij de schuit voor anker kregen en tegen de zee op- zwaaiden, en daarna kwamen zij weer aan wal met den schipper en zijn matroos. Zij hadden een zeer moeielijke reis gehad en de schipper zoowel als de matroos waren zoo uit geput dat zij niet meer konden. Hij wilde nu volk hebben om zijn schuit buiten om de banken naar Frederikshaven te brengen en toen wij er een beetje met elkaar over gepraat hadden bood ik aan het schip te besturen, als Sören Kappelborg, Jens Taneren en Hans L u- ritsen mêegingen als matrozen. Toen ik un naar huis ging om mijn oliejas aan te trekk n, zag ik dat de barometer gestadig zakte. D lacht was ook niet zuiver en wij moeten oni voorbereiden op een storm. Nu, dacht ik, gij hebt wel eens meer een nat Yllsslngen, 2 December. Heden middag ten half drie ure is langs de stoomtramlijn VlissingenMiddelburg een proeftocht gemaakt» ter beproeving van den rookverbrander en den condensatietoestel, aan eene der locomotieven aan gebracht. De reis werd gemaakt van af de Zeilmarkt. De aangebrachte toestellen werkten zeer goed* In de stad kon men, noeh van rook, noch van stoom iets bemerken. Buiten de stad geko men, ontsnapte wel stoom doch niet hinderlijk, wijl ze geen vocht veroorzaakte zoo als vroeger. Aan de colleges van burgeemester en wet houders in Zeeland is door ged. staten van die provincie de volgende circulaire verzonden „Uit het onderzoek van gemeente-rekeningen is ons nu en dan gebleken, dat in sommige ge meenten hooge uitgaven worden gedaan voor ververschingen. Zoo vonden wij hier ten be hoeve der leden van het bureau van stemopne ming, daar ten behoeve der directie en der man schappen van de brandweer, elders weder voor het toedienen van ververschingen bij gelegenheid van brand niet onaanzienlijke bedragen uitge trokken. „Moge al in sommige gevallen het onvermijde lijk zijn dat op kosten der gemeente eenige ver verschingen worden verstrekt aan hen die be langeloos diensten bewijzen, zoo moeten wij de gemeentebesturen met aandrang aansporen, daarbij gepaste zuinigheid te doen betrachten en te be denken dat zulke uitgaven ten laste komen van de belastingplichtigen." gezantschappeh. Benoemd tot gezantschaps attaché de heer W. A. F. Baron Gevert. geneeskukdioe dienst. Op nonactiviteit ge steld, in afwachting van nadere beschikking, de off. van gezondh. 2e kl. J. H. Heintjes, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht. Benoemd tot leeraar in het handteekenen aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Botterdam D. G. Ezerman, te Amsterdam. Yerseke, 2 Deo. Beroepen tot predikant bij de Ned. kerv. gem. alhier J. J. van Noort, te Nykerk op de Veluwe, eandidaat by het provinciaal kerkbestuur van Drenthe. Ovezand, 1 Dec. De heer A. P. de Groot, predikant te Heilouw, heeft voor het beroep naar Ovezand c. a. bedankt. De off. van adm. 2e kl. W. E Muller wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaaren de daar aan boord dienende off. van adm. 3e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Voorts wordt de off. van adm. 3e kl. S. J. A. Deyll, dienende aan boord van Zr. Mg. wachtschip te Hellevoetsluis, op nonactiviteit ges.eld en vervangen door den off. van adm. 3e kl. J. J. van der Ley. De luit. t/z 2e kl. J. C. Cramer, dienende a/b van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. t/z 2e kl. C. J. G. de Booy. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van C. M. T. te Zierikzee, beschuldigd van op pak gehad eu deze keer zult gg er ook wel goed afkomen. Dat dachten de anderen ook en wij gingen aan boord, nadat wy den schipper en den matroos vaarwel gezegd hadden, die er ziek en ellendig genoeg Uitzagen om het te kannen verantwoorden dat zy hun schip in andere handen overgaven.- Wy kwamen dus 's morgens om 9 uren aan boord. Ik wilde nog gaarne wachten om te zien hoe het weer eigeniyk worden zou en zoo lagen wij tot elf ureu te praten, toen op eens de anker ketting sprong. „Zoo, daar gaat het i" zei Sören, die de flinkste van de bemanning was. „Nu mogen wij wel zeilen zetten en gaan kruisen." Wij zetten de kleine zeilen by en bleven tot 's middags onder de kust. Toen kookten wij koffio en sneden ons ieder een paar boterhammen en dat was de eerste en laatste maaltijd, dien wy aan boord van de sloep gebruikten. „Het begint te waaien zei Jens Taneren, die de jongste was en zeeziek begon te worden, van hot geweldige stampen. De zee in het Skagerak is juist niet om mee te spotten. Maar voor de rest deed de knaap zyn werk goed evenals wij. Wij zetten drie reven in het groot zeil en een reef in de fok. Dat is klein zeil! zei ik. Maar wij moeten nog meer innemen, dat zult gij zien. Wy hielden ons aan onze zyde van het land, teneinde niet te dicht by de Zweedsche kust te komen. Er kwa men zware buien op, de lucht werd zoo zwart zettelijke brandstichting in zyn woning iu den laten avond van 30 Sept. 11. De beschuldigde bekende zyn misdaad en gaf op, dathy door geldgebrek daartoe gekomen was. Het requisitoir strekte tot veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 jaren. Da verdediger, jhr. mr. Qaarles van Ufford, betoogde dat er vele verzach tende omstandigheden waren. De uitspraak werd bepaald op a. Donderdag. Een onderzoek van het lichtgas in de ge meen te Haarlem, heeft het volgende resultaat opgeleverd: Het gemiddeld lichtgevend vermogen voor eene vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 16.79 kaarsen. Hoogste lichtkracht 17.35 kaarsen, laagste lichtkracht 17.25 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveelheid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zw&velgehalte 0.2325 gram. Ammoniakgehalte 0.0236 liter. Koolsuurgehalte 0.0045 liter. Zwavelwaterstot kwam niet in het gas voor. Het tooneelgezelsohap der heeren Yan Ollefen» Moor en Veltman te Amsterdam wordt bij het einde van het loopende speel-seizoen ontbonden. De heer Yan Ollefeu trekt zich van het tooneei terug. Naar men verneemt zal de vereeniging Het Ned. Tooneei op het paleis Het Loo eenige voor stellingen geven en zal een gedeelte van het decoratief, door Z. M. aan die vereeniging ten geschenke gegeven, daartoe weer van Den Haag naar Loo worden teruggevoerd. Te Botterdam is de vraag aanhangig of een vaartuig een voertuig is. Een verordening beveelt dat honden voor een voertuig gespannen een muilband moeten dragen; de schipper van een schuit, waarin melk vervoerd werd, had den hond, die de schuit trok, niet van een muilband voorzien. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, maar de kantonrechter Bprak hem vry, omdat een vaartuig geen voertuig is. Het bestuur der bchildersvereeniging Voor uitgang «ij one doel te Amsterdam heeft aan de patroons en de voornaamste aannemers een brief gerichtteu verzoeke om tegen het aanstaande voorjaar het loon van 17 tot 20 cent per uur te verhoogen. Op eene interpellatie van dr. Sleurs in den gemeenteraad heeft de burgemeester van Botter dam geantwoord dat de brandweer zioh by den brand in de Yondelstraat, waarbij een man en drie kinderen omkwamen, niets te verwyten heeft gehad. De slachtoffers waren iu den rook ge stikt, vóór dat de brandweer er bg kon zijn. Wat sterker is, het feit dat zij gestikt en niet verbrand zijn, was volgens den burgemeester een bewijs voor de voortreffeiykheid der brandweer. Alleen in het stelsel van brandseinen beloofde de burgemeester verbetering te zullen brengen, door er de telephoon bij in dienst te nemen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft thans in beginsel besloten bet gemeente-badhuis te ScheveniDgen zoo mogelijk te verkoopen. De minimum-prys is/500,000, de termyn van inschrij ving twee maanden na de openbare oproeping van inschrijvers. Het taxeeren van de Iersche pachten onder de nieuwe wet gaat vlag hier en daar, en men slaat er maar een slag in. Een taxattUr schrijft aan een der couranten, dat hy met de laudcom- missariesen 336 bunders in twee uren taxeerde. De Oosteurijksche regeering heett by de kamers een ontwerp ingediend tot instelling eener postspaarbank. De interest is bepaald op drie percent, doch zoodra het spaargeld voor èon persoon meer dan 1000 florijnen bedraagt, wordt van het meerdere geene rente betaald. De overige inrichting is naar de bestaande postspaarbanken geregeld. Prins Dmitri Ghika, vroeger eerste minister van Bnmeniö en later president van den senaat als roet en de zee maakte zulke verduivelde korte golfslagen, dat wy weldra geen droge draad aan ons lijf hadden, niettegenstaande de oliejassen. Het wordt nog erger! zei ik. En het werd nog erger. 's Middags werd het een orkaan en het fokzeil woei weg. Wy draaiden het grootzeil zoo dat wij er een driehoek van kregen. Wy maakten den kluiver los en trachtten üe kluiverlij zeilen in het fokkestag te krijgen, teneinde uit den kluiver een fokzeil te maken. Wy kregen het ook een eind opgehaald aan den kluiverboom; maar het was nu zoo donker dat we bang waren dat de- geen die op den steven stond overboord zou slaan en wij waren allen meer ouder water dan er boven. Wy deden allemaal ons best en Sören en Hans klemden zich als katten bniten boord vast. Wij kregen den kluiver halverwege op, maar nauwe lijks had hg wind gevangen of daar vloog hy met een knal weg. „Daar gaat die ookzei Sören. Nu lagen wg zonder voorzeil en dat is leelgk zeilen, zooals gij weet. Het was pikdonker, wij konden het schuim der stortzeeën zien flikkeren als zij overpns heen kwamen, geiyk Samson ovor de Filistyneo. Wij dreven achteruit eu ik moest westelijk sturen, om maar vry te biyven van de Zweedsche kust; want dat was het ergste wat ons kon overkomen, als wij daarop te land kwamen. (Wordt vervolgd.) in dat koninkrijk, is te Nizza in SOjarigen leeftijd overleden. De koningin van Engeland heeft haren wensch te kennen gegeven dat het huwelijk van den hertog van Albany in Engeland zal plaats hebben. Langs diplomatieken weg zal van dezen wensch aan de Waldeckache regeering worden kennis gegeven. Generaal Tcherevin, die den aanslag van Sankowsky zoo gelukkig afweerde, ontving een paar dageu later een brief van een zinnelooze die hem vermoorden wilde. „Ik heb in langen tijd niet geslapen, senreef hij, en iederen nacht komen Perofskaja en Jeliaboff (twee ter dood gebrachte nihilisten) naast mijn bed zitten en mij bevelen ben te wreken en vooral u en Ignatieff te dooden. Nu ben ik besloten dit te doen. Wat generaal Ignatieff betreft met leedwezen, want bij is op den goeden weg. U ken ik niet en het kan mij dus niet schelen u te dooden. Alleen wil ik u waarschuwen, opdat men niet zal kunnen zeggen dat ik verraderlgk heb gehandeld." Deze ïyder aan nachtmerrie, een student in de medicgnen, bevindt zich thans in handen der politie. Te Bristol is in de groote petroleum-pak- huizen van Perry Woensdag avond een brand uitgebroken, die gisteren voormiddag nog fel woedde. Men vreesde dat ook de naburige pak huizen, met brandbare stoffen gevuld, niet zouden kunnen behouden worden. Eene tentoonstelling van gemaakte bloemen wordt te Kensington, Londen, gehouden door de Londensche bloemenmeisjes-brigade. Dit is een der laatste stichtingen van mevrouw Burdett- Coutts, waardoor zg een aantal jonge meisjes in Londen geregelden arbeid heeft bezorgd. De brigade is geheel georganiseerd en de meisjes ziju aan toezicht onderworpen. Het is nu definitief besloten dat Cetewayo in het voorjaar Engeland zal bezoeken, waarheen bjj zal begeleid worden door Henriquez Shepatone, een zoon waarschijnlijk van sir Theopbilus, den annexeerden Het nationale Engelsche spel football eischte Zaterdag een offer. Bg het dringen naar den bal gaf William Oates zijn medespeler Horsman een stoot met het hoofd, zoodat Horsman dood nederstortte. Yolgens de laatst vastgestelde regels van het spel zijn stooten met het hoofd verboden en de Coroner gebood dan ook een lgkonderzoek, zeggende dat het spel wel door de nationale gewoonte was gewettigd, maar dat onnoodige wreedheid ook daarbg strafbaar werd. Ook wan neer men zich binnen de regels van het spel houdt, valt nu en dan een ongeluk voor. De sultan is door den kening van Italië bekleed met de hooge halsbandorde dell' Annan - ziata. Als de sultan zich met de sieraden dezer keurbende tooit, dan moet hy een gouden en wit ovaal schild aan een gouden keten om den hals dragen eu op zijne borst eeue stralende zon. Dat is alles geen bezwaar eu kan zelfs heel netjes staan. Maar op het schild en op de zon is de voorstelling van Maria-Boodschap geschilderd. Dit is wel wat vreemde dracht voor den grooten Turk. De machinerieën zijn zoo gedaald dat men in eene nieuwe katoenfabriek te Oldham de werk tuigen heeft geplaatst tegen 30 pet. minder dan dit vóór eenige jaren zou gekost hebben. 'fweeile kamer. Staatsbegrooting. Algemeene beraadslagingen. De heeren Yan der Kaay, Viruly, De Bruyn en Van Nispen, voeren achtereenvolgens het woord. Eerstgenoemde acht het niet noodig kieswethervorming voorop te Btellen. De heer Yiruly verlangt die daarentegen wel spoedig. Overigens is deze bereid, op grond der politieke noodzakeiykheid, de begrootingen aan te nemen, mits hy nadere en meer gerust stellende verklaringen over de financieele plannen ontvangc. Ook de beide laatstgenoemde sprekers verlangen dit, doch vragen tevens een kloek her stel van de door de regeering erkende feilen by de afschaffing der gemeente-aocynsen in 1865 en by de aanneming van art. 45 der schoolwet, te meer omdat laatstgenoemde wet duidelijk het tegenovergestelde bewgat van die verdraagzaam heid, waarop de heer Gleiéhman zich voor de libe rale partg beroemd heeft. Plymouth. Het stoomschip Caetor, dat den 10«B November jl. vau Amsterdam vertrok met 240 landverhuizers naar New-York, is gisteren wegens zware storm hier binnengekomen met verlies van booten en masten. De stuurman en twee matrozen zijn over boord'geslagen. De pas sagiers moesten gedurende 40 ureu aan de pompen staan. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur alhier aanbesteed: het verdiepen van de buitenhaven te Hansweert, behoorende tot de werkeu van het kanaal door Zuid-Beveland, geraamd op f 13.800. Voor dit werk werd ingeschreveu door de heerenL. A. van Haaftente Sliedreeht, voor f 15.400; L. Brand Dz., te Giessendam, voor f 13.200; A. L. Wijngaarden IJz., te Sliedreeht, voor f 12.475; D. Voiker, te Dordrecht, voor f 12.900 en J. van de Velde, te Papendrecht, voor f 12.388.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2