Gemengde .Berichten. Laatste JSencaten. Kerknieuws. Recbtsz aken. Benoemingen en besluiten. Onderwijs» Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 1 December des morgens te 8 uren. Door de Ned- Israelietische gemeente alhier is tot godsdienstleeraar benoemd de heer H. M. van Beem, te Hoorn. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 29 November zijn veroordeeld: S. v. S., te Middelburg, wegens het als eigenaar van rundvee, dat uit Zuid-Holland in Zeeland is ingevoerd, dat vee niet gedurende drie maanden na de invoering atgezonderd houden van ander vee, in eene boete van ƒ20 ot twee dagen gevan genisstraf. I. H., W. W., J. P. B., allen te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, tweemaal gepleegd, ieder in twee boeten van 3 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. A. M., H. v. d. W., F. W. A, C. v. E., S.M. N., Pi W., P. Z., M. J. H., W. J. v. S., A. B., H. C, en W. H., allen te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, ieder in eene boete van /3 of een dag gevangenisstraf. N. U. en P. de Z., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, na binnen het laatste jaar voor geiijke overtreding te zjn ver oordeeld, ieder in eene boete van 6 of twee dagen gevangenisstraf. K. G., te Middelburg, wegens alsvoren, drie maal gepleegd, in drie boeten van f 6 of twee dagen gevangenisstraf voor iedere boete. J. J. P., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, in eene boete van ƒ1 of een dag gevangenisstraf. P. C. H., te Botterdam, wegens alsvoren en wegens het watereu op de openbare straat buiten de daartue bestemde bakken, in twee boeten van 1 ot een dag gevangenisstraf voor iedere boete. S. V., te Aagtekerke, wegens openbare dron kenschap te Domburg, in eene boete van 5 of een dag gevangenisstraf. Door eene vergissing werd de brand, onder onze LaatstBerichten van gisteren, in de Von delstraat, waarbij vier personen het leven verloren hebben, te Amsterdam geplaatst, terwijl de ramp te Botterdam is gebeurd. De brand is op de bovenverdieping van een door vier gezinnen be woond hnis aangekomen, alweder door het om vallen van een petroleum-toestel. De man, B. Kalkert genaamd, is terwijl hij trachtte te vluch ten, door den rook verstikt, op het portaal neergevallen. Twee zijner jonge kinderen en een knaapje van een der overburen zijn in hun bed gestikt. De vrouw is bewusteloos uit het huis gehaald en bevindt zich in 't gasthuis. De brand bad overigens weinig te beduiden; de omgeko menen zijn de slachtoffers van den rook geweest. Te Parijs is Maandag, op eene in de Passage Jonffroy gehouden vergadering, eene Nederlandsche Vereeniging tot stand gekomen, welke onze gezant baron Van Zuylen van Nijevelt en onze consul, mr. Van Lier, onder hare leden telt. Het voor zitterschap wordt bekleed door den beer J. H. Brandes, van Amsterdam. De vereeniging telt ongeveer 60 leden. Men hoopt dat zij, door toe treding van al onze landgenooten te Parijs, tot een vereenigingspuQt moge worden opdat alle Hollanders, die, hetzij in vrijwillige ballingschap of gedwongen naar Parijs nomen, weten waar zij landgenooten kunnen vinden die hen desnoods met raad en daad kannen bijstaan. Dinsdag morgen, per sneltrein, is De Jongh uit de gevangenis te Leeuwarden naar het krank zinnigengesticht te Zutfen overgebracht. Uit Meppel meldt men dat hij er geel, bleek en ver vallen uitzag en uiet scheen te kunnen velen dat men naar hem zag. Op verzoek zijner geleiders verwyüerden de omstanders zich dan ook. Omtrent het verongelukken van de Koning der Ned. zegt het Alg. Dgbl. van N. I. o. a. het volgende: Het breken der waterdichte beschotten is een schande voor de bouwmeesters van bet schip. Als men Vertrouwt op dit redmiddel kan hetzelfde gebeuren als bij de Teuton aan de Kaap; dat het plotseling bezwijken dier beschotten het schip zoo snel doet zinken, dat de redding on mogelijk wordt. Gelukkig heeft men in tijds de Koning kunnen verlaten. Deze schipbreuk biedt de meeste punten van gelijkheid aau met die van de American, die ver leden jaar tegenover Kaap Palmas vergaan is. Ook daar was de schroefas gebroken, had de werkbus doen scheuren en een gedeelte van de waterdichte buis, waarin de schroef-as loopt, afgebroken, waardoor het water naar binnen stroomde. De American zonk echter reeds binnen weinige uren; twee dagen later werden drie boo^pn opgenomen door de Congo. De andere booten waren op weg naar Kaap Palmas. Eenige daarvan zijn weken lang zoek geweest, doch ten slotte alle teruggevonden op de Afrikaansche kust. De Haagsche Tramwegmaatschappij moet thans besloten zijn tot het stelsel der drie sectiën, met een tarief van vijf cent per sectie, terug te keeren. Dinsdag had de onbezoldigde rijksveld wachter Pieter Kribbe, van 's Gravenpolder, eene onaangename ontmoeting mot drie Btroopers, waarvan twee van geweren waren voorzien. Toen hij hen achterna zette, legde een hunner tot twee- u-aal toe op hem aan, maar, hierdoor niet afge schrikt, hield hij ze toch alle drie Btaande. Zij weigerden echter hun naam te noemen, grepen K vast en wierpen hem, na hem nog in het gelaat te hebben gewond, in een sloot. Op zijn geroep gingen alle drie op de vlucht, terwijl zij tot heden toe nog onbekend zijn. (G. Ct.) In 1882 zal, evenals in 1874, een doorgang van de planeet Venus voorbij de zon plaats hebben, welk verschijnsel dan noch in deze noch n de eerstvolgende eeuw zich meer zal voordoen. Door alle beschaafde natiën werden maatregelen genomen, om zich deze zeldzaamheid ten nutte te maken. Twee expedition worden uitgezonden, een naar de mondiDg van de rivier La Plata en een naar de Straat van Magellan of naar de Falk- lands-eilanden. Op Schiermonnikoog wordt een 3 meter breede weg, van een kwartier gaans, van bet dorp door de duinen naar het strand gemaakt. Voorts bestaat bet plan om aan bet einde van den weg, die met boomen beplant zal worden, een badpaviljoen op een duin te bouwen. Heden is de stoom- en paardentram van Tilburg naar het station Heuvel geopend. Van de militaire oefeningen der schooljeugd wordt veel werk gemaakt in Frankrijk. Wekelijks worden uit de rijksfabrieken 2000 geweren van bruikbare grootte voor de kinderen afgeleverd. Zoowel de heer Gambetta als de onderwijsminister Bert zijn groote voorstanders van deze oefeningen. Een baanwachter van den spoorweg, Hein- rich Harbaum uit Mesum, werd iu 1873 tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wijl hij eea kind door middel van zwavelzuur om het leven ge bracht zou hebben. Deze uitspraak der Munstersche jury werd Maaudag door eene andere Munstersche jury vernietigd, wijl het gebleken is dat Harbaum onschuldig is. De deskundigen hadden mieren- zuur voor zwavelzuur aangezien. Harbaum heeft intusschen acht jaren gevangen gezeten. Lord Kimberley, de Engelsche minister voor koloniën, heeft aan den tegenwoordigen gouverneur van Natal een brief gezonden, waarin hij de voortreffelijke eigenschappen en de bewezen dien sten opsomt van den heer Sendall, die onlaDgs tot gouverneur dier kolonie werd benoemd, en wiens naam, of liever wiens gebrek aan eenigen naam zulk een verontwaardiging wekte in gansch Natal. Deze schriftelijke aanbeveling zal echter niet veel helpen. In Pietermai itzburg heeft men openlijk de vraag besproken of men den nieuwen ambtenaar wel zou veroorloven aan wal te stappen. tooningen, zelfs te middernacht, de eholera te bezweren. De Chineezen laten hunne wanluidende muziek heinde en ver weerklinken en de inlanders maken onder hunne godsdienstige kreten met het verkoopen van gewijd water goede zaken. Laatstleden Vrijdag heeft het drijvend droog dok van de Amsterdamsche DroogdoJcmaatschappy op het eiland Amsterdam voor het eerst gewerkt en zeer goed voldaan. Eerstdaags zou daarin een schip gebracht worden. Van kinderboekjes wordt tegenwoordig verba zend veel werk gemaakt. Een van de meest sprekende voorbeelden daarvan zijn de Kijkje» in 'tRond, door den uitgever H. A. M. Boelants in >t licht gegeven. De daarin opgenomen plaatjes zijn van Engelschen oorsprong, door miss Kate Greenaway geteekend. In Nederland nagedrukt, is de uitvoering eer beter dan minder goed uit gevallen. De kleuren zijn zachter geworden dan in de oorspronkelijke uitgaaf. Welk een werk daaraan verbonden is, laat zich daaruit afleiden, dat enkele plaatjes, tengevolge van het aantal kleuren, twaalfmaal gedrukt moesten worden. Bij deze afbeeldingen, die met haar levendige kleuren, haar geestige lijnen en haar gemis van perspectief aan JapanBche teekeningen doen den keu, heeft een onzer beate dichters, de heer G. Honigh, versjes geschreven. In die opzicht overtreft de Nederlandsche uit gaaf de oorspronkelijke zonder eenigen twijfel. De Engelsche tekst was uiterst onbeduidend, zóo dat men er bij onze jongens en meisjes, als ze de lange kleeren even ontwassen zijn, niet mede aan zou kunnen komen. Zoo vindt men, om een voor beeld te noemen, bij een der Engelsche plaatjes dit laffe bijschrift Little Fanny wears a hat, Like her ancient (grannie Tommy'» hoop was think of that) Given him (by Fanny. De heer Honigh heeft daar een aardig versje by gedicht en de kleuter, met haar grootèn hoed op, haar mooie jurk aan en haar bloemruiker in de hand, tot een feliciteerend kleinkind van haar jarige grootmoê gemaakt. Als de liefhebbery der Hollandsche ouders, voor deze Engelsche kinderprenten met Hollandsche byschriftcn, groot genoeg biykt, dan zal het den heer Boelants mogelijk zijn de uitgaaf der vijftig plaatjes tot stand te brengeD, waarvan hij er nu slechts een twaalftal gegeven heeft. Wij hopen dat hy zich niet in zijne verwachting teleurgesteld moge zien. BSsiubBder pkoyiscieNo Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. A. G. baron de Vos <v^an Steenwijk als commissaris des konings in de provincie Utrecht, onder dankbetuiging en in zyn plaats benoemd mr. E. H. 's Jacob, staatsraad in buitengewonen dienst. ohderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks lioogere burgerschool te Zwolle dr. V. C. L. M. E. Frack era. landmacht. Op nonactiviteit gesteld de le luit. F. J. van der Putt, van het le reg. huzaren, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Helnkenszand, 30 Nov. De voordracht voor hoofd der school alhier, naar de behaalde punten) luidt als volgt: 1. Van Breen, te Middelburg, 2. Van Maanen, te Schoonhoven, 3. Jongepier, te Middelburg. De hear Van Breen heeft verzocht niet voor een eventueele benoeming in aanmerking te komen. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis, de aardrijkskunde en de staathuishoudkunde aan de H. B. S. te Winschoten, Q. Blink, leeraar te Harlingen. VII. Ër hing zulk een dichte nevel dat Men geen drie passen voor zich uit kon zien. De kale boomen waren dik besneeuwd; de lucht was koud, de heeie streek woest en bar. De man, die reeds sedert meer dan drie uren geheel doelloos het bladerlooze bosch doorkruiste, was warm geworden, nam de muts van het hoofd en streek het vochtige haar naar achteren. Waarover had hij nagedacht Wat had hem op zyn zwerftocht vervolgd? Hetzelfde wat hem sedert een jaar vervolgd had, doch heden met ongekende hardnekkigheid rusteloos voortdreef. „Waarom moest ik hem ook dooden?" zei hy bij zichzelf, stilstaande. .Had ik hem maar aau een menagerie gezonden dan kon ik hem thans terugkoopen Hij zag om zich heen en merkte dat hij ver dwaald was. Die streek kende hij in het geheel niet. De avond begon te vallen. De nevel verijdelde al zijne pogingen om den weg in die vreemde omgeving te vinden. Hy werd koud en angstig. Werktuigelyk liep hy voort, vorschte in het rond, of hij ook een huis kon gewaar worden; maar bij zag niets. „Ais ik hem nu bij mij had t" dacht hij, „behoefde ik Slechts te zeggen: Ganis zoekl en hy zoU mij naar huis brengen." Het werd steeds kouder en donkerder. Hy Was doodmoede en durfde toch uiet Op den grond gaan iiggeh, uit vrees van in slaap te vallen en dood te vriezen. Eindelijk besloot hij te roepen. Doch zijn Stem bleef onbeantwoord. Stom en radeloos stond hij daar. Hij begott weef te schreeuwen en daar klonk een dof, akelig geluid terng. Dat was niet de stem van een mensch. Een wolf had zyn gero3p beantwoord. Huiverend hield Bolislav zich stil en greep in zijn borstzak. Hij had vergeten een wapen rneê te nemen. „Hel en duivel", prevelde hij. Met onhoorbare schreden naderde hij een boom, leunde er met den rug tegen aan en bleef byna ademloos in die houding staan. Iets zien kon hij nietmaar hij hoorde geritsel in het dorre hout. Het doffe geluid klonk wederom en nog eens, doch scheen nu van een andereu kant te komen. Nu zag hij ook iets. Twee glimmende stippen fonkelden tusschen de boomen. Bolislav wendde bevend de oogen ervan af, doch ontwaardde ze aan de andere zijde ook. Hij zag om zich heen zy waren overal. Hy vernam den zwaren tred van naderende dieren hij hoorde hun hijgende ademhaling. Nu zag hij ook de omtrekken der lichamen de glimmende stippen schenen alle op éeu punt gericht te zyn, op de plek waar hy stond. Zyne haren rezen te berge. Gehuil, getrappel en gesnnif. Het kwam al nader en nader. Hij meende hun adem te voelen en hield den zijnen in. De eerste gedaante liep hem met hangenden kop en den staart tusschen de beenen voorby. De tweede insgeiyks. Hij verroerde zich niet; hij dacht aan niets meer; hij zag alleen met strakkeD blik naar die gestalten, die op hem afkwamen. De derde bleef stilstaan. Die had hem gezien of geroken. Hij klemde zich krampachtig aan den boom vast. Hij wilde erin klimmen, doch was als verlamd. Een doffe wanhoopskreet ont snapte aan zyne lippen. De wolf schrikte en sprong toen op den weêr- loozen man aan. Bolislav voelde den snoet tegen zijn gezicht, de voorpooten Op zijn schouders. Zwygend worstelden de wanhopige man en het uitgehongerde dier met elkaar. Eensklaps brak de maan door de wolken en beseheen dit akelige tafereel. Andere wolven drongen erby. Weldra was de stryd beslist. Huilend, den baard aflikkend, trok de troep verder. Verscheurde kleeren, haren en bloedvlekken, was al wat er in het bosch achterbleef. De wolf, die den ongelukkige het eerst had De Qaulois zal voortaan den heer Jules Simon tot politiek directeur hebben. Het blad was onder Tarbé Bonapartistisch, werd onder Arthur Meyer clericaal, later onder Bobert Mitchell opportunistisch-republikeinsch, wist onder De Cyon niet wat het was eu zal nu onder de lei ding van Jnles Simon het conservatisme in de republiek gaan verdedigen. Sarah Bernhardt heeft van den gouverneur van Odessa tien kozakken gekregen als lytwacht, om haar tegen verdere aan vallen te beschermen. Gisteren werd te Westkapelle in het openbaar te koop aangeboden71 aren en 75 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor 602. Gisteren werd te Dombnrg in het openbaar verkochteen huis met erf eu tuin aldaar, te zamen groot 2 aren en 40 centiaren, voor 517. Tweede kamer. Staatsbegrooting. Alge- meene beschouwingen. De miuis er Van Lijnden betoogde dat de regeering getrouw gebleven is aan haar steeds vooropgezette taak van objectieve behandeling der zaken, met behartiging van de materieele en zedelyke belangen des volks. Ia de quaestie van het kiesrecht is zy diligent gebleven, door hare gedane toezegging van een wetsontwerp, waarvan bet hoofdbeginsel zal wezen verlaging, door regularisatie van den census, met aanneming van vaste kiesdistricten. De regeering biyft ten aanzien van het belastingstelsel een onafhankeiyk standpunt innemen; zy wil geen stukwerk meer leveren doch eeu vast Btelsel. Bovenal zal zy naar verbetering der geschokte verhouding tusschen de ryks- en de gemeente- flnanciën streven. Eene inkomsten-belasting schynt de meerderheid der kamer te zullen verwerven; de regeering is althans overtuigd dat de grondeigendom en de uy verheid niet enkel mogen beiast blij ven, Herziening der grondbelasting wordt voorgenomen. Zoo spoedig mogelijk zullen voorstellen worden ingediend eu inmiddels zullen speciale voorzieningen beraamd worden, b. v. voor de suiker. De heer Biussó verlangde en verwachtte minder onbepaalde toe zeggingen. Onze belastingwetten eischen dringend verbetering. De regeering had, volgens hem, de rentewet weder moeten opvatten. De heer Lohman betoogde dat eene eenvoudige afstemming van de begrooting voor binnenlandsche zaken niets beteekent, wanneer de kamer niet eindeiyk positief, zoo noodig bij motie, verklaart wat zij wil. De heer Haffmans betuigde zijne ingenomenheid met het kabinet dat zich alleen mogelijk heeft gemaakt. Yersehillende andere leden repliceerden. Londen. De Engelsche oorlogschepen zijn uit Tunis teruggeroepen, omdat zij voor de be- scheming der Britsche belangen niet langer noodig zyn. 5 AR ES DER PLAATSE*. Ba- rom. afwyk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. richt. kraoht Delfzijl j- 6.6 O 4 regen h Groningen - 6.2 OZO 1 regen - 4 Helder - 5.5 OZO 1 regen - 5 Vlissiugen. - 3.7 ZZO 2 bew. - 6 Maastricht. - 4.0 ZZW 2 z. bew. - 6 Sylt -10.1 OZO 3 betr. - 5 - 2.3 Z 3 regen - 7 Valentia Hamburg - 8.1 ZO 3 regen 1- 5 Swinemunde. -11.3 ONO 2 betr. - 5 Leipzig - 6.0 ZZO 4 betr. - 5 Carisruhe - 4.5 ZW 2 betr. - 6 Grisnez - 1.0 ZZO 3 bew. - 4 Parijs - 1.8 ZZO 2 betr. - 3 St Mathieu 4- 0.1 NW 4 1. bew. -10 Biarritz Perpignan Christiaansund [-13.1 OZO 2 helder 3 Stockholm. i-18.8 NO 2 betr. - 3 Koppenhagen h 13.7 ZW 4 regen 5 StornoWay. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 2.9 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 30 Nov. 'sav. 11 u. 40 gr. 1 Deo. 'a morg. 8 u. 43 gr. 'amidd. 1 u. 45 gr. 's av. 5 u. 43 gr. F. aangevallen, was de laatste die zich van de plek verwijderde, waar Bolislav gestaan bad. Mét den kop naar de laagte volgde hij snel zyne vluch tende makkers. De volle maan wierp haar helder licht op hem en bescheen den kop van den wolf. Hij had slechts éeu oög én een 'diep litteeken aan den linkerslaap. BINDK.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2