Laatste Berichten. BUITENLAND. Geneeskundige raad voor Zeeland» Weerkundige waarnemingen. 29 November des morgens te 8 uren. 1.6 - 5 1.5 zzw - 6 2.1 zw 1.0 zzw 2 - 6 0.2 z w - 5 zw 6 1.0 0 z - 6 z - 5 zzw 0 wzw - 6 0.7 zzw 5 6 6.0 6 zzw Algemeen Overzicht. dat door de Gebrs. S. van een stak landgroot bijna 63 aren, 48J HL. schoongemaakte haver is geoogst. Lefroy heeft bekend dat hij den heer Gold in den trein tnsschen Londen en Brighton heeft vermoord. Vrijdag was de veroordeelde erg zenuwachtig: hij liep schuimbekkende te brallen door zijne cel, zoodat de gouverneur der Lewes- gevangenis het wenschelijk achtte zelf bij hem te blijven. Toen de aanval der zenuwen over was, vroeg Letroy om een onderhoud met den gouver neur en den godsdienstleeraar der gevangenis. Aan hen bekende hij, niet alleen Gold vermoord te hebben maar ook den luitenant Koper, die in Februari in de kazerne te Chatham dood werd gevonden, en wiens dood de justitie, bij gebrek aan een moordenaar om te beschuldigen, aan zelfmoord had geweten. Lefroy's verhalen waren in onderdeelen eenigszins verward, maar er bleek toch met zekerheid uit dat Gold zijn leven krach tig heelt verdedigd. Zij hadden in de coupé eerst een paar woorden samen gewisseld, waarop Gold zijne courant neêrlei en achterover ging zitten als om te slapen. Hij haalde zijn zakdoek uit den zak om dien over zijn gelaat te leggen en liet daarbij, zonder het te bespeuren, zijne beurs vallen. Lefroy wachtte een oogenblik, wierp toen zijn eigen zakdoek over de beurs en raapte beiden samen op. Maar hij had leven gemaakt en Gold zag wat er gebeurde. „Wat, schurk, riep hij, wilt ge my bestelen?" en hij gaf Lefroy een stevigen slag, waarbij de jas van deze opensprong en de kolt van een revolver zichtbaar werd: Gold sprong op Lefroy toe en ontrukte hem het pistool waaruit hij twee schoten loste zonder Lefroy te raken. In de worsteling kwam daarop het wapen weer in Lefroy's handen, die Gold in den nek schoot. De oude man greep toen weder het pis tool, en wist, niettegenstaande zijne wond, de kracht te vinden om er zijn vijand twee hevige slagen mee op het hoofd te geven, die de wonden veroorzaakten, welke later te Brighton werden verbonden. Toen kwamen beiden onder het worstelen op den vloer van het rijtuig terecht, en de oude man vocht nog met zoo groote energie voor zijn leven, dat hij Lefroy by de keel greep, hem tegen het portier aanduwde en met de andere hand een zakmes uit den zak haaide, dat hij met de tanden opende. Toen was echter zgne kracht uitgeput. Hg had te veel bloed verloren. Lefroy maakte zich meester van het mes en gaf zijn slachtoffer verscheidene sneden over den hals en het gelaat. Daarop wierp by hem uit het portier en het verschrikkelyk drama, dat Blechts enkele minuten had geduurd, was afgeloopen. Indien er geene verandering in het plan gemaakt werd, wat nu wel niet waarBchyniyk is, dan is Lefroy heden morgen vroeg opgehangen. De Figaro behelst het bericht dat te Odessa hét rytuig van Sarah Bernhardt door eene groote volksmenigte is omringd, en dat zij begroet werd met de kreten; „Leve de Fransche artiste; dood aan de Jodin!" Dit tweeledig oordeel openbaarde zich ook in bouquetten, die in het rijtuig werden geworpen en deels uit bloemen, deels uit kom kommers bestonden. Later werd bet erger en wierp men de actrice en haar gezelschap met steenen, waardoor mevrouw Guerard en de heer Jarret werden verwond. Sankowsky, die Yigdageen aanslag pleegde op generaal Tcherewin te St. Petersburg, is een Poolsch edelman van 28 jaren. Hy had zgn for tuin opgemaakt en wilde zelfmoord plegen, toen zgn vriend Ueluiaoff hem betoogde dat het beter was met de glorie van een politiek moordenaar om tc komen, dan de hand in een donkeren hoek aan zich zeiven te slaan. De beweegredenen van dezen Melnikoff zijn nog niet opgehelderd, doch men twyfelt eraan of hy wel tot de nihilisten behoort. Hij was eerst pas ontslagen uit de gevan genis, waar hy atraf had ondergaan wegens diefstal. In Cyprus voert het Engelsch bestuur een geregelden oorlog tegen de sprin khanen. Voor het aanbrengen der eieren worden belooningen gegeven, waaraan in dit jaar reeds 72.000 werd uitgegeven, terwijl men denkt dat deze som tot 270.000 zal gestegen zgn vóór de tijd van bet uitkomen der eieren is aangebroken. Den laatsten October waren reeds 880 ton eieren van dit seizoen vernietigd. Natuurlijk kau men ze echter niet allen vinden daarom zal, zoodra de sprinkhanen uitkomen, een legertje van 2000 man gereed staan om ze op allerlei wijzen te verdelgen. Het volgende Niederrheinische muziekfeest zal op de Pinksterdagen van 1882 worden gehouden te AkeD, onder leiding van dr. Franz Wiillner, hofkapelmeester te Dresden. Da muziekdirecteur Breuning te Aken heeft wegens redenen van gezondheid de bem het eerst aangeboden leiding van de hand gewezen. Tweede kamer. Staatsbegrooting. Algemeene Beschouwingen. De heer Bahlmann behandelde het oeconomisch vraagstuk, betoogde de nadeelen van den volstrekten vryhandel, waardoor nijverheid en landbouw worden bena deeld ten koste van den handel. Hg wekte alle fractiën der rechterzijde op tot samenwerking op dit gebied. De heer Donner beval eene herziening der Zondagswet aan in den geest yan volkomen vrij heid voor Jtlle richtingen. 1 De heer Patijn heeft een ongnnstigen indrnk van de begroeiing ontvangen en betoogde dat inzonderheid bezuiniging het redmiddel moet zijn. Daarnevens, vooral met het oog op de verkeerde verhouding tusschen het rijks- en gemeente belasting-stelsel, is herziening der belastingen de eerste eisch des tijds, veel dringender dan kies wet-herziening, die al» politieke quaestie boven dien te veel verdeelt. De heer Vermeulen dringt aan op herziening der kieswet, opdat door eene proportioneele verte genwoordiging,de minderheden tot haar recht komen. De heer Van Baar acht den politieken toestand ongezond. Het ministerie heeft een verbasterd nentraal karakter en de liberale partg zelve on machtig om te regeeren, dwingt de ministers dikwyis met goed gevolg tot verloochening hunner beginselen. De financieels toestand bevestigt de vroeger gedane voorspellingen. Tot regeling daar van en van het belastingstelsel verwacht hg veel van den tegenwoordigen minister. De heeren Van der Hoop en Heijdenrijck be spreken den algemeenen politieken toestand. Zij wyzen op de verwarring in de liberale partij, welke echter niet mag terughouden van de nood- zakelgke hervormingenwaaronder het kiesrecht in de eerste plaats. Zitting van Maandag 28 November. De voorzitter, dr. Dozy, doet mededeeling van het overlijden van den heer W. P. V. Henneqtiin, eu herinnert dat de overledene steeds een ijverig en getrouw lid van deze vergadering was, wiens verlies door den raad zeer wordt betreurd. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, worden de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over het tydvak van 15 Mei 1 No vember jl. overgelegd. Daaruit blijkt dat de ziekte toestand' in de provincie over het algemeen gunstig was, doch dat het de aandacht trok dat in de maanden Juli, Augustus, September en October, bij een zeer hoogen grondwaterstand en aanhou dende regens, 28 sterfgevallen tengevolge van febris intermittens gemeld werden (waaronder 11 perniciosae). By het ontbreken van eene inorbi- liteits-statistiek kunnen uit deze cijfers geene gevolgtrekkingen gemaakt worden, doch wordt de aandi cht der geneeskundigen op deze feiten ge vestigd. Ook kunnen de hoeveelheden gebruikte chinine gedurende deze maanden, vergeleken met de hoeveelheden in vorige jaren, tot een geachikten maatstaf dienen, om te beslissen of eene zeer droge, dan wel eene zeer vochtige weersgesteldheid, aan het ontstaan van koortsen oevorderlijk is. Pokken, kwamen niet voor. Aan roodvonk overleed niemand. In Middelburg, in Ter Neuzen en waarschijnlijk ook elders kwamen vele gevallen van rnbtola voor. In Ter Neuzen kwamen tijdens het tieer- schen van die ziekte goed geconstateerde gevallen van scarlatina voor, terwijl infectie van elders met groote waarschgnlgkheid uitgesloten kon worden. Een geval te Middelburg doet vermoeden dat onder den naam rubeola soms gevallen van rood vonk zijn voorgekomen. Mazelen. Aan mazelen Btierven slechts 2 personen, hoewel te Hoek een 300tal gevallen voorkwam en uit velschillende gemeenten vele gevallen werden gemeld. Te "Vrouwepolder werd de school gesloten wegens het voorkomen van mazelen in het gezin van den onderwgzer. De ziekte werd te Hoek epidemisch verklaard. Aan typhus kwamen 9 sterfgevallen voor in 8 gemeenten. Diphtheritis. Aan deze ziekte stierven 8 personen in 11 gemeenten. Te Nieuw land, waar 8 gevallen voorkwamen, werd de schuol gesloten en met zwavelig zuur gedesinfecteerd. Aan o r o u p stierven 3 personen in 3 gemeenten. Aan kinknoest overleden 12 personen in 6 gemeenten, waaronder 4 in Tooien. Aan febris puerperalis stierven in 4 gemeenten 4 vrouwen. Omtrent de scholen wordt opgemerkt dat te vergeefs aangedrongen is op verbetering der bewaarschool en het maken van eene overdekte speelplaats te St. Pmlipsland. L>e scholen te St. Jansteen, Clinge, Souburg en Zuidzande zijn te klein, even ais die te (irijpa- kerke, Zonnemaire, Nienwerkerk, Brouwershaven en Sluis. De school te Biggekerke is te laag, zoodat de inhoudsruimte te klein is. Men zal lot eene vrij kostbare verandering moeten besluiten, indien men geen nieuwe schooi wenscht te bouwen, iets waartoe men later, indien het aantal kinderen toeneemt, toch zal moeten overgaan. De bijzondere protestantsche bewaarschool te Zierikzee verkeert nog in denzeifden treurigen toestand van vroeger. Onder de afdeeling begraafplaatsen wordt medegedeeld dat te Clinge de zoogenaamde verloren hoek op het katholieke kerkhof tot al gemeene begraafplaats dient. De pastoor ver klaarde zich bereid een ander gedeelte van het kerkhof af te staan. De burgemeester werd met dit aanbod in kennis gesteld, en by hem aange drongen op spoedige voorziening. De inspecteur stelde den gemeentebesturen té Kerkwerve en te Duivendgke voor gezameniyk eene vroedvrouw aan te stellen op een traktement van f 300, met standplaats in het gehucht iSieuwer- kerke. De gemeenteraad te Kerkwerve was genegen f daarvoor te geven, doch die van Duivendgke, van oordeel dat het grootste gedeelte van de uitgestrekte gemeente niet gebaat zou zijn met eene dergelijke regeling, gaf daarom de voorkeur aan eene overeenkomst met den verlos kundige te Brouwershaven. Andermaal werd aangedrongen en betoogd dat de praktgk van geneesbeeren te uitgebreid is om hen in staat te stellen gewone verlossingen te verrichten, eu gewezen op het gevaar waaraan kraamvrouwen b.ootgesteid zijn zoo de verlos kundige verplicht ia verlossingen te doen, terwijl hy eene lgderes heeft aan kraamvrouwenkoorts. In verband met de voorschriften omtrent de handhaving van reglementen enz werd de officier vau justitie te Middelburg verzocht een wakend oog te doen houden op de baudeling -n van de Antwerpsche tandmeesters Van den Berg en Van Stratum, die ad verten tién in de Qoetths Courant plaatsen en den titel voeren van chirurgijn-tand meesters. De officier van justitie werd ook verzocht een onderzoek in te stellen te Goes en te Kruiningen, waar door onbevoegde personen geheime genees middelen zouden worden verkocht. Ook werd geklaagd dat een Belgisch genees kundige consultatieve practyk uitoefent in Hol- landsche gemeenten. Het bleek echter dat zulks geschiedde op verlangen van Hollandsche genees knndigen. Evenwel werd den Belgischen geneesheer medegedeeld dat consultatieve practgk zich moet bepalen tot het geven van een enkel advies en zich niet mag uitstrekken tot gemeenscbappe lyke behandeling. Naar aanleiding van deze mededeeling merkt de heer Callenfels op dat dit niet geschiedt op verlangen van Hollandsche geneeskundigen maar op verzoek der patiënten. De heer Martiu be vestigt dit. De voorzitter herinnert aan de bepalingen der wet en noodigt de geneeskundigen uit bem by overtredmg daarvan kennis te geven. Met betrekking tot de opmerking omtrent de ver breiding van kraamvrouwenkoorts toont de heer Hazenberg aan dat niet alleen de verloskundige, maar ook de geneeskundige overbrenger der besmetting zyn kan. Bovendien betoogt de heer Hazenberg dat als de gewone acconcheur in het bedoelile geval, de verlossing aan een theoretisch knap geneeskundige, die echter weinig verlossin gen verricht, overlaat, dit eveneens tot schade van de kraamvrouw strekken kan. Wyzende op de mededeeliDg dat van Juli tot October, by zeer hoogen grondwaterstand en aanhoudende regens, 28 sterfgevallen tengevolge van ftbris intermittens voorkwamen, merkt de heer Van Berlekom op dat men vroeger de over tuiging heeft verkregen dat zich bg een drogen, warmen zomer die koortsen krachtig in Zeeland ontwikkelden. Spreker vindt daarom het cijfer thans, nu een natte, koude weersgesteldheid regei was, nog al groot. De voorzitter deelt mede dat ook hem de opgave zeer bevreemd heeft, wij 1 ze niet met de theorie strookt. Daarom weusebte hij eene gedachten- wtsBeling uit te lokken, zoowel wat betreft de praotische ondervinding der geneeskundigen, als om iets te vernemen omtrent de gebruikte hoe veelheid chinine. Wijl de ziekte op onderscheidene plaatsen is voorgekomen, is door geen der geneeskundigen een groot cyfer van aan -febris intermittens geleden hebbende personen behandeld; aileen worat door de Zierikzeesche leden van den raad medegedeeld dat vuor zoover zy zich herinneren nimmer zooveel gevallen van zuivere intermittens voorkwamen. Ook de door apothekers gegeven iulictitingen kunnen geen vaste maatstaf genoemd worden. Wel wordt zeer veel ctiinine voorgeschreven, byua ieder recept bevat het tegenwoordig, maar chinine wordt niet alleen voor koorts doch, voor veie andere ziekted en in groote boe veelheden voorge schreven. Met betrekking tot eene in de handelingen vermelde waarschuwing tegen het gebruik van niet voldoende gekookte Amerikaansche hammen, deelt de voorzittter mede dat hier geene trichinen zijn geconstateerd. Daarna was aan de orde het uitbrengen van de verslagen van gecommitteerden voor de winkeivisi- tacien. Met 7 tegen 6 stemmen werd besloten die thans in openbare zitting mede te deelen. (Voor stemden de heeren Van Berlekom, Couvóe, Snonck Hurgronje, Callentèls, Goemaas, Mariinen de voorzitter Aan de uitgebrachte rapporten is het volgende ontleend Van de 44 apotheken worden 33 goed, 6 vol doende en 5 slecht genoemd. In W alchereu waren daarvan 20 goed, 2 voldoende eu 3 slecht, op Zuid-Beveland 13 goed, 4 voldoende en 2 siechi. Over het algemeen verkeerden de apotheken dei- apothekers in vrij goeden staat, met uitzondering van die van den heer Kipping te Middelburg, waar niet alleen enkele geneesmiddelen geheei ontbraken, maar ook verscheidene bedorven waren; hervisitatie werd gelast. Bij den heer J. den Dooren van Kooyen te Yerseke was ahes even smerig en vuil. He ge meen te-apoiheek te Goes was smerig en vutl, zoodat teu duidelijkste oieek dat er niet de ver- eischte zorg aan was besteed. Geheime geneesmiddelen werden gevonden bg de apothekers Kipping, Hackenberg en Blades te Middelburg. Bij de winkeliers de Munck, F. van der Pijl te Kruiningen, P. v. d. Does, Fabry de Jonge eu Gelk". Muider te Goes, werden even eens geheime geneesmiddelen verkocht. Naar aanleiding van de hervisitatie, die gelast werd, vraagt de heer Hazenberg naar den uitslag daarvan, waarop de voorzitter mededeelt dat toen de apotheken in orde waren. De heer Gouvée henunert dat de apotheker Hackenberg te Middelburg op de vraag van de commissie waaruit zeker geheimmiddel bestond, ten antwoord gaf uit petroleum eu viuchtensap, en vraagt of door den voorzitter nog inlichting ia ingewonnen omirent de samenstelling van andere daar aanwezige mie.delen. Bpreker zegt dit te doen met het doel daaraan publiciteit te geven en de ingezetenen ervoor te waarsonuwen. De voorzitter geelt te kennen de samenstelling der andere middelen nog niet te üebben gevraagd. Aisnn ontwikkelt zich eeu langdurig debat over de vraag wat tegen den verkoop vau geneesmid delen als bovengenoemd te doen. Wijl de apotheker alle middeien mag verkoopen als hij er de sameusteliing van kent, is er weinig tegen uit te richten. Algemeen was men van oordeel dat publiciteit het beste middel is. Aangezien het in Bevelaud eu Zeeuwsch-Vlaan deren voorkomt dat geneesheeren, die eenige uren in 't rond de praktgk uitoefenen, op sommige plaatsen een depot van geneesmiddelen hebben, dat nooit gevisiteerd wordt, wijzen eenige leden op de noodzakelijkheid dat ook die depots onderzocht worden. Met het oog op den uitslag der visitatie van de gemeente-apotheek te Goes vraagt de beer Van der Grijp of de toestand zooais die nu is moét behouden big ven. De voorzitter antwoordt dat de apotheek, ofschoon niet in orde, niet slecht was en wijst erop dat de tegenwoordige toestand voor de ge meente het meest voordeelig is. Naar aanleiding van het verslag van de com missie tot het onderzoek van de doodsoorzaken der levenloos aaugegeveuen, waarvan het eind resultaat is dat men sleenis weinig gevorderd is, wijl de gegevens onvoldoende zijn, wordt voorge steld kaarten te laten drukken waarop de verschillende doodsoorzaken zijn vermeld. Dit i wordt goedgevonden als ook om de kaarten door tnsschenkomst der gemeentebesturen ter beschikking te stellen van de geneeskundigen. De heer Van Berlekom merkt nog op dat nit dit onderzoek ook gebleken is dat brieijts van overlijden zyn afgegeven door vroedvrouwen. Aangezien de wet duidelijk bepaalt dat alleen een geneeskundige de doodschouw mag verrichten, znllen de gemeentebesturen op deze zaak worden gewezen. Daarna wordt besloten bet rapport te doen drukken. Achtereenvolgens worden benoemd tot leden der commissie voor het nazien der rekening de heeren De Visser, Van der Harst en Dobbelaar de Wind; der comm. tot het geven van advies de heeren De Man, Keyzer en De Visser en voor de resumtie der notulen de heeren Couvée en Bnouck Hurgronje. Met het oog op het door dr. Beelbetm op het medisch congres in Amsterdam in 1879 uitge bracht verslag over de vervalsching van levens middelen, doet de heer Van Berlekom voorlezing van eene memorie waarin hg op verschillende gronden aantoont dat bedoeld verslag weinig waarde heelt, niet geheel vry is van eenzijdigheid, in enkele opzichten onjuist en wat de te Middel burg voorgevallen leverworst-vergiftiging aangaat onwaar is. Dit rapport Bluit met de motie dat de raad zich hiermede vereenigt. Toen de heeren Van der Gryp enGoemans zich in deze minder bevoegd verklaarden om eene stem uit te brengen, erkende zuIks de voorsteller. Gaarne alleen de verantwoordelijkheid van het door hem aangevoerde willende dragen, verklaarde hy de motie in te trekken, zijn doei, eene open lijke wederlegging van het door dr. Seelheim aan gevoerde, ten volle bereikt achtende. Daarna bespreekt de voorzitter de wenschelijkheid eener goede morbiliteits-statistiek en stelt voor eene commissie te benoemen ter bespreking van de beste middelen om een dergelgke statistiek op eenigszins grooten grondslag te verkrygen. Dit goedgevonden zijnde, worden door bem daartoe aangewezen de heeren Goemaos, De Bruijn en Van Berlekom, terwyi de voorzitter zich daarby voegt. Aangezien nu laatst te Hulst, doch ook reeds vroeger, is gebleken hoe moeilgk het is op sommige plaatsen bg besmettelijke ziekten te deBinfecieeren, wijst de voorzitter op de moeilgkheid en het gevaar dat kan ontstaan, wanneer in de eene ot andere haven dezer provincie een besmet vaartuig aankomt. Teneinde daaraan te gemout te komen acht de voorzitter het noodig dat er op verschil lende plaatsen desintéctie-ovens worden opgericht. De vergadering zien hiermede vereentgeude, wordt besloten zich tot de regeering te wenden en, iu de eerste plaats wat de havens betreft, op plaatsing van dergelgke inrichtingen aan te dringen. Nadat de correspondeerende leden, die aan de beurt van aftreding zgn, waren herbenoemd, is de openbare vergadering gesloten. HAiöM DU B PLAAXBEH. Ba- rom. ifwijk.l Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl Z 1 1. bew. Groningen 1 betr. Helder 0 1. bew - 7 Vlissingen. 1. bew. Maastricht. 2 bew. Bylt 3.1 z. bew. - 7 Vaientia stil z. bew. b 7 Hamburg 0.4 3 z. bew. Swinemunde. 1.4 2 1. bew. Leipzig -j- 0.7 2 betr. - 7 Carlsruhe 0.4 stil regen - 7 Grisnez 1.1 2 1. bew. - 9 Parys 1.0 Z 4 betr. St Mathieu 1.4 NNW 2 betr. -10 Biarritz 1. bew. -10 Perpignan NNW Cbristiaansund 12.3 betr. b Stockholm. ZW mist. - 7 Koppenhagen 1.3 2 mist. - 7 Stornoway. 2.5 stil 0 1. bew. - 2 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 arenM. 1.9 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelbnrg. 28 Nov. 'sav. 11 u. gr. 29 's morg. 8 u. 42 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 'sav. 5 u. 45 gr. F. Prins Bismarck is aan het woord geweest. Met zyn zo o dikwerf üitkomeuden, bg uitstek practi- schen zin, beeit hij de algemeene beschouwingen over de begrooting, de uitwisseling van denk beelden zonder dadelijken uitslag, laten loopen om zelf in bet strydperk te treden zoodra eene zaak aan de orde was gesteld, welke beslissing eischt. Doch we zullen niet vooruit loopen en den ganschen loop der belangrijke zitting van den Duitschen rijksdag van gisteren nagaan. Aan de orde was het voorstel om eane som van 40 millioen by te dragen in de kosten, welke de insluiting van Hamburg in de Duitsche tollinie en de daaruit voortspruitende verlegging der havens, die vrybavens big ven, aan de vrije stad zullen veroorzaken. De insluiting zelve was het onderwerp van eene overeenkomst van Hamburg met den bondsraad. De volksvertegenwoordiging werd daarin niet gekend. Op deze fout wees reeds dadelgk da heer Hanel de Kieler professor, die aan het hoofd siaat der meest gematigden van den Fortschritt, en hy stelde voor het ontwerp naar eene commissie te ver zenden, welke het aan een onderzoek zal onder

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2