N<>. 282. 12Ï® Jaargang 188L Woensdag 30 November. Rijks-belastingen. Gemengds Berichten. Kleinhandel in sterken drank. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en F'eest dagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich en*. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 29 November. Met de tegen den 1 Mei 1882 plaats hebbende garniïobmeranderingen sal bet 2e bat, van bet Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. II1DDELBUR0SGHE COURANT Donderdag den 1™ December 1881, Tan des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 29 November 1881. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden de door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 25en November 1881, invorderbaar verklaarde kohieren no. 7 en 8 der personeele belasting voor het dienst jaar 1881/82, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslagten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, weike dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden be- hooren te worden ingediend. terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des diensijaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hun dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (SM. no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 28En November 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de artikelen 1 en 27 der wet van den 2Óen Juni 1881 (Stil. no. 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap herinneren aan de belanghebbenden, dat zij, die op 1 November 1881 in de localiteit ot locaiitei- ten, daarvoor reeds op 1 Mei van dat jaar in ge bruik, zonder strijd met de wet sterken drank in het klein (bij hoeveelheden van minder dan twee liter) verkoopen en daarmede wenschen voort te gaan na den len Mei 1882, ingevolge artikel 27 der wet gehouden zijn, daartoe vóór i Januari 1882, bij gezegeld verzoekschrift, vergunning te vragen aan het gemeentebestuur, onder nauw keurige omschrijving der localiteit of localiteiten, van de namen en voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van zijne hnisgenooten boven de zestien jaren, alsmede van het debiet gedurende de l&atsto twaall maanden; dat verzoeken, na 1 Januari 1882 ingediend, ingevolge de wet buiten beschikking moeten worden gehouden dat formulieren voor de in te dienen verzoek schriften van 1 November a. ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn tegen betaling van twee cent per stuk. dat de heer P. J. Huijer, door den gemeente raad den 23 Nov. 1881 tot deskundigen scnatter benoemd, zijne betrekking heelt aanvaard; dat deze ambtenaar, belast met de voorberei dende administratieve werkzaamheden, dagelijks (met uitzondering van zon- en feestdagen) tusachen 9 en 12 uur, ten zijnen woonhuize bereid zal gevonden worden, om de belanghebbenden om trent de door hen in te dienen aanvragen om vergunning, de noodige inlichtingen te verschaffen. Middelburg, den 28 November 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd. PICKÉ, de secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aan de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is heden in deze ge meente door 405 van de 503 kiezers deelgenomen. Bij de stemming op 14 Juni van dit jaar brachten 389 kiezers hunne Btem uit. Met 1 Januari a. is, tengevolge van het instellen van een provincialen waterstaat, eervol ontslag verleend aan de buitengewone opzichterB van den rijkswaterstaat in het arrondissement Walcheren W. P. Dijkgraaf, J. J. Fourdraine, G. A. Horsten en P. W. Waltman. 3e reg. inf., thans te Bergen op Zoom, te Middel burg in garnizoen komen en het 5e bat., thans te Middelburg, naar Bergen op Zoom worden ver plaatst. (Zie laatste berichten van gisteren Vlissingen, 29 Nov. Met betrekking tot het telegrafisch bericht, voorkomende in het 1« blad van de N. B. Ct. van heden, als zou men te Sheerness verontwaardigd zijn over het gedrag van den gezagvoerder van een der stoomschepen van de Maatschappij Zeelandomdat die een in nood verkeerend schip met menschen in het tuig zou hebben gepasseerd zonder hulp te verleenen, vernemen wij uit goede bron het volgende: Het stoomsohip Prinses Elisabethgezagvoerder Stasse, passeerde des morgens van den 27 dezer op zijne reis naar Queenboro, op de hoogte van Red Sand, (ongeveer 20 Erg. mijlen van Sheer ness) een brik in nood, in welks tuig zich acht menschen bevonden. Aangezien een sleepboot en nog een stoomboot dicht bij het wrak waren en een sloep derwaarts heen roeide, waarschijnlijk om de menschen uit het tuig te halen, achtte kapt. Sasse het niet noodig zich op te honden, oordeelende dat er hulp genoeg aanwezig was. Met den plaatselijken toestand en verdere bij zonderheden onbekend, als ook niet kunnende beoordeelen of de Prinses Elisabeth zelf in ge vaar zou gekomen zijn, zoo men tot hulp bij de redding een der reddingsbooten had afgezonden, laten wij in het midden of de verontwaardiging der ingezetenen van Sheernes al of niet gerecht vaardigd is. Goes, 29 November. Tot voorzitter der com missie voor de schoolspaarbanken alhier is benoemd de heer C. Risseeuw, in plaats van dr. J. S. Gleans, die naar elders vertrokken is. Eenige leerlingen van de hoogere burgerschool zullen dezen winter weder een tooneelvoorstelling geven. Naar wij vernemen zal de zuivere opbrengst aangeboden worden aan de commissie voor het Blaaubeen-fonds, zijnde een beurs, bestemd voor jongelieden, die het schoolgeld voor de hoogere burgerschool zelf niet kannen betalen, in de ge legenheid te stellen van die inrichting gebruik te maken. Een betere bestemming zou aan de op brengst dezer voorstelling niet gegeven kunnen worden en wij twijfelen niet of de jongelui kunnen, ook met het oog op dit doel, van een druk bezoek verzekerd zijn. Uit Vlissingen schrijft men Zooals velen bekend zal zijn, wordt een proef genomen om het meel ten dienste van het gar nizoen te bezigen nit de garnizoensbakkerij te 's Gravenhage. Dezer dagen is de eerste bezen ding, 10.000 kg., ontvangen. Naar men wil, voldoet dit meel beter dan het tot dusver ge bruikte, door stoommolens gemalen. Is dit juist, dan zal de proef aanvankelijk geslaagd mogen heeten, maar te gelijk den molens een slag worden toegebracht. (Uil.) De toestand van den heer Idzerda, lid der tweede kamer, blijft zeer bedenkelijk. Zijne zwakte neemt toe en de geneesheereu geven weinig hoop op herstel. Ook de heer Mirandolle is zoo ernstig ongesteld, dat hem het voornemen wordt toegeschreven om zich uit het openbare leven terug te trekken. De SI. Ct. bevat de statuten van deGeidersch— Overijsselsche Locaal-Spoorwegmaatschappij te Win terswijk. Het doel der vennootschap is de aanleg en exploitatie van locaal-spoorwegen van Win terswijk naar Zevenaar en van Winterswijk naar Hengelo, met zijtakken naar Enschedé en Ruurlo. Het kapitaal bedraagt f 1.700.000. De Koninklijke Nationale Zangschool voor Hand werkslieden te 's Gravenhage, die ieder jaar op den gedenkdag van Nederland's onafhankelijkheid een concert geeft, heeft deze feestviering Zondag avond aan generaal Van der Hegden en de andere strijders tegen Atjeh opgedragen. De generaal en vele officieren van het Indische leger, benevens verscheidene leden der commissie voor het nationaal huldeblijk waren bij de uitvoering tegenwoordig. Een koor met solo, door orkest begeleid, getiteld: Feesthulde aan de Oud-strijders, was door den directeur der school, den heer Marinus, vervaar digd en werd onder veel bijval gezongen. De beer Deckers zong twee liederen Klein Nederland en Te Wapen. Het concert werd besloten met een koor ter eere van generaal Van der Hegden ea zijne wapenbroeders, en bet Volkslieddat Btaande gezongen werd. In antwoord op eene tot hem gerichte toespraak» betuigde de generaal zijne warme dankbaarheid voor deze aan hem en het Indische leger gewijde hulde. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De nieuw gekozen leden, de heeren Brunings uit Friesland en Muller nit Zuid-Holland, namen zitting, nadat hun geloofs brieven waren goedgekeurd. De voorzitter, officieel mededeeling doende van het schriftelijk door den heer Duymaer van Twist, als lid der kamer ge nomen ontslag, bracht hulde aan diens veelzijdige talenten. Het deed hem leed, dat gevorderde leeftijd den heer Van Twist had genoopt zijn betrekking vaarwel te zeggen. Onder algemeene toejuiching verklaarde de voorzitter, dat de kamer zeker in hevige mate het heengaan betreurt van een man, «voor wien alle leden de hoogste achting koesteren." Een kalme rust wenschte hij den heer Van Twist toe. De door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen, waaronder de Indische begrooting, zijn naar de afdeelingen verzonden. Na geruimen tijd rust wordt weder een spoor weg-diefstal gemeld. Eene waarschuwing dus voor de naderende St. Nicolaas! Een mand, die goed ingepakt en dichtgemaakt was, werd met den staatsspoorweg verleden Woensdag van Brammen naar Middelburg verzon den. Bij aankomst bleek het, dat het grootste deel van den inhoud er nog was, doch een rookworst en 2 halve flesschen punchstroop waren verdwenen. Blijkbaar hadden de dieven ruim den tijd gehad om te onderzoeken wat van hunne gading was en wat niet. Door ingezetenen ea kiezers van het gehucht Banholt, in de gemeente Mheer, in Limburg, is eene klacht aau Z. M. den koning gericht over hun burgemeester, baron De Loé, en over gede puteerde staten van Limburg. Eerstgenoemde gaat, volgens dat adres, bij verkieziugen voor den gemeenteraad geheel naar zgn «zinnigheid" te werk en bij het gewestelijk bestuur schijnt geen hooger beroep te bateD. Adressanten besluiten hun adres met deze woorden -Zij worden willekeurig behandeld, ja mishandeld, door een baron, die nog niet aan de middeleenwsche misbruiken vaarwel kan zeggendie, bekend onder den naam van Baron Oravaehe, de met hem in aanraking komende boeren en burgers met de cravache zou willen besturen en doen optrekken; die alle wet en recht miskennende, alleen zijn eigen wil kent, en zijne willekeur alleen bot wil vieren. •Zij zijn des te meer verplicht zich onder uwer majes- teits hoede te stellen, daar zij zelfs geene bescherming meer vinden bij bet gedeputeerd bestuur, dat ten kasteele ontvangen, ten kasteele onthaald en ten kasteele gevierd wordt, en den baron De loé de kroon boven het hoofd zoekt te houden. Zij vertrouwen gerust op uwer majesteits bekenden eerbied voor de Wet, liefde voor den volke en strikten eisch, dat ieder datgene gegeven worde wat hem toekomt. Zij verwachten dus veilig en in het volste vertrouwen, dat het uwer majesteit zal behagen ook hunne rechten in deze te doen eerbiedigen, de verkiezing van 10 October 11. te vernietigen en eene Wettelijke, eerlijke en rechtvaardige nieuwe verkiezing van gemeenteraadsleden te doen uitschrijven." bdrgusmeesïebs. Benoemd tot burgemeester van Hoogwoud C. Pijper, en van Opmeer H. J.K. van den Steen. pensiobkeh. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 850 's jaars, de kapitein J. M. Bichelmeijer, pi. adj. te Helder. De min. van binnenlandsche zaken maakt in de St. Ct. bekend dat met 1 Januari a.» op nader overeen te komen voorwaarden, aan de R. H. B. school te Middelburg te vervullen is de betrekking óf van leeraar voor geschiedenis en Nederlaüdsch» óf vau leeraar voor elk dier vakken. komen, moeten zich uiterlijk op 15 Dec. a. aan melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het M. O., dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Het examen in nattige handwerken derver- eenigiag Tesselschade is thans afgeloopen. In het voorjaar zal Tesselschade weder een examen afnemen waartoe ook toegelaten worden dames die geen akte als onderwijzeres bezitten. De eischen van bekwaamheid zullen alsdan eenigszins hooger gesteld worden, dan nu het geval was. Mejuffrouw J. A. J. Testas, Nieuwe Heerengracht 11, te Am sterdam, is bereid inlichtingen hieromtrent te geven. Tot hoofd der derde openbare school te Lek- kerkerk is benoemd S. Kakebeeke, te Dreischor. O.- en W.-Souburg, 28 Nov. De heer J.W- Knottenbelt, predikant alhier, is beroepen te Harderwijk. De lnits. t. z. Ie en 2e kl. F. K. Engelbrecht en W. L. baron van Verschuer en de off. van adm. 3e kl. J. J. van der Ley, nit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. De lnit. t. z. Ie kl. A. G. I. baron van Plet- tenberg, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. t. z. Ie kl. jbr. J. C. R. Westpalm van Hoorn tot Burgh. De rechtbank te Breda heeft Joh. Mulders, oud. 41 jaren, spoorwegbeambte, beschuldigd dat hij de oorzaak zou zijn geweest van het onlangs bij Zwaluwe voorgevallen spoorwegongeluk, waarbij een persoon het leven verloor, van rechtsvervol ging ontslagen, daar zij de schuld niet bewezen achtte. Te 's Hertogenboseh is een drgvend stoom gemaal in dienst gesteld teneinde het binnenwater in de stad op peil te houden. Het verplaatst 50 tot 60 kub. meter water in de minnnt, met een vermogen van 50 paardekrachten. De proefne ming is goed uitgevallen. Tengevolge van den storm van Zaterdag op Zondagnacht liggen in het kanaal van Zuid- Beveland een 50tal schepen verwaaid. Op zijne doorreize naar Zweden vertoeft de noordpoolreiziger Nordenskiold sedert Zondag in het Amstelhótel te Amsterdam en heeft hg, vergezeld van dr. Snellen, uit Utrecht, verschillende merk waardigheden der stad bezichtigd. Alle gekwetsten bij het spoorwegongeluk bij Rotterdam, op éen nahebben thans het zieken huis aldaar verlaten. De nog niet herstelde is de vronw van den Rotterdamschen politieagent Wink. Voor de betrekking van directeur der ge meente-gasfabriek te Leeuwarden zijn uit 43 sollicitanten aanbevolen J. C. W. De Ronde, geëmployeerd aan de gasfabriek te Bonn, S. Kenens, adj.-directenr der gastabriek te Gouda, en W. De Liefde, directeur der gasfabriek te Hoorn. Aan den schilder J. H. Egenberger te Groningen is de vervaardiging van een levens groot portret van wijlen prins Frederik opgedra gen, bestemd voor de Militaire Academie te Breda. In de jongste vergadering van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid-en taalkunde is ingekomen een gedrukt stuk van een Russischeu graaf Lubawsky, waarbij hij de aandacht vestigt op zijne groote verdiensten als schrij ver en onder zoeker en mededeelt dat hij de gelukkige drager is vau eenige honderden ridderordes, medailles van verdienste en andere ouderscheidingsteekenen en lid van ongeveer dertienhonderd academiën en genootschappen. Als bijlagen waren aan het stuk toegevoegd zijn portret en een klein, eveneens gedrukt stuk, waarin hij zijn verlangen te kennen geeft als lid van het Friesch gmootschap te wor den aangenomen. Voorshands vond de vergadering echter geen termen aan dat verlangen te voldoen. Als een bewijs van 't voorbrengingsvermogeq van heidegrond wordt nit Aobtkarspelen gewelf

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1