0 Laatste Berichten. BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 28 November des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. De Grondeigenaars en de Pachters. mei hoe eer hoe beter op 't lijf te komen vallen en hem schade in zijn beurs te berokkenen; ter wijl adressant zich daarentegen, als gewisselijk ieder ander, overtuigd houdt, dat gemelde kracht volle boom het waarschijnlijk langer dan zijn alarmistische belager zal uithouden, dat adres sant zich daarom ook gaarne bereid verklaart, alle schade, door dien boom aan gemelde huizing of winkelwaren te brengen, voor zijne geldelijke rekening te nemen; ec dat hij, uit dien hoofde, met bescheiden aandrang verzoekt, het reeds ge streken vonnis, zoo niet te herroepen, althans niet ten uitvoer te leggen vóór meer dringende redenen eenmaal die grievende natuurschennis en ontsiering der Houtstraat mochten vorderen." Een der officieren van den torpedodienst ver richtte voor enkele weken een stoutmoedige daad. Toen na het opruimen van wrakken de torpedo stoomboot naar Den Briel terugkeerde, kwam zij in lichte aanvaring met de Zienkzeesehe boot. Door den schrik bevangen, trachtte een der milicieus van de torpedoboot over te springen, maar kwam in het water terecht. Niettegenstaande het gevaar, vooral door de zniging en beweging der twee stoom- booten,sprong de leluitenant d B. in volle kleeding over boord; hij poogde den drenkeling te grijpen, die hem echter ontglipte; hij riep om een touw, dat hegi werd toegeworpendit hield hy met de eene hand vaBt, dook, greep den drenkeling, die reeds gezonken was, en bracht hem bewusteloos, maar levend aan boord. Dat de officier uit bescheiden heid deze moedige daad verzweeg, mag niet wtêrhouden dat men het feit vermeldt en daar voor de verdiende hulde brengt. (Z7. D.) Het cellnloïd, eene plantaardige stof, waar men tegenwoordig ivoren en schildpadden voorwerpen mede namaakt en halsboorden mede bestrijkt om se ondoordringbaar voor vocht te maken, wordt thans ook gebruikt tot het maken van clichés voor houtgravures. Met behulp van zeker cement, wordt van de houtgravure een negatieve afdruk genomen. Deze massa verhardt binnen twintig minuten, en kan dan een drukking van 250 kilogram verdragen Op dezen afdruk wordt een blad celluloid gelegd en het geheel aan een krachtigen druk blootge steld in een pers, die verwarmd kan worden om het cellnloïd week te maken. De op deze wyze in korten tyd verkregen afdruk behoeft slechts op een blokje hout te worden bevestigd om een uitnemend cliché op te leveren. Het tydschritt De Natuur bevat eene op deze wijze vervaardigde afbeelding van een stuk kant. Deze vervaardiging gaat echter nog eenvoudiger. De kant, - of ook een blad, of soortgelijk voor werp, wordt op het celluloid gelegd en door een sterken druk by verhoogde temperatuur daarin afgedrukt. Het aldus verkregen cliché kan on middellijk in den tekst gedrukt worden en laat aan scherpte en nauwkeurigheid niets te wensohen over. De in de parfumerie-kunst zeer bekende Hang-Hang-essence is afkomstig van een boom, behoorende tot de familie der Anonaceeën en Ca nada Odorata genaamd. Voor Indische oudgas- ten kan het beteekenis hebben, te weten dat de Boea Nonna en de .zuurzak" van dezelfde familie zijn. Da Cananga Odorata komt in den Maleischen Archipel en op Manilla voor. Uit de bloemen van dezen boom werd reeds in 1864 eene welrie kende stof, Ilang-ilung, zooals de plant ook wet genoemd wordt, bereid en naar Europa gebracht. Ia 1878 slaagden twee Du'tsche scheikundigen erin,de stof in aanzienlijke hoeveelheden te berei den. Zy kost thans 370 per kilo en neemt eene groote plaats in de bereidingen der voorname parfumeurs in. Het tijdschrift De Natuur geeft eene afbeelding van een tak met bloemen en vruchten van den Hang'ilang. De boom is 15 tot 20 meter hoogde bladeren hebben een omvang van 18 by 7 centi meter; de vruchten zijn groen, in trossen van 15 tot 20 op een langen steel geplaatst, met 3 tot 8 in twee rijen geschaarde zaden. Het vrnchtvleesch is week en welriekend; de meeste geur is echter jn de bloemen te vinden, die aan hyacinthen, narcissen en violieren te geiyk doen denken. Men zegt dat verscheidene groote bankiers te Parys bij den heer Gambetta aanmerking hebben gemaakt op de benoemingen van den heer Allain-Targé tot minister van financiën, en van den heer Magnin tot directeur der bank. De president-minister zou den heeren bankiers geant woord hebben dat geen van beide zaken hun een zier aaDging. Zaterdag kwam een jong man aan het Russische ministerie van binnenlandsche zaken, naar hy zeide met een brief van gewicht dien hij dadelijk aan generaal Tcherevin moest ter hand stellen. Bij den generaal toegelaten, nam hy een pistool en loste een schot dat Tcherevin gelukkig niet raakte, wijl hy de gelegenheid had den moordenaar bij den arm te vatten. Deze werd gevat en verklaarde Nikolaas Sankowsky te heeten en te behooren tot den Poolschen adel stand. Hij zeide gehandeld te hebben op raad van zijn vriend Paul Malmikofidie ook in hech tenis is genomen. Volgens de Standard heeft de Russische politie in de laatste dagen op verschillende plaatsen een aantal personen gevangen genomen, waaronder het hoofd van de politie van eene groote provincie stad, twee dochters van een hoofdambtenaar, twee Joodsche kooplieden en een aantal studenten. Het complot dat deze lieden wordt te laste ge legd, is van zoo fantastischen aard, dat wij haast vreezen daarin een canard te ontmoeten. Men wilde een ballon of vliegmachine oplaten nabij het slot Gatchina. Aan den ballon zou een grooie hoeveelheid dynamiet en outplofbare kogels be vestigd zijn, benevens een toestel die hem juist op de binnenplaats zou doen neervallen. Als de ontploffing dan had plaats gehad en er brand was ontstaan, zou men zich van den czaar meester maken. Men zegt dat de politie machinerieën heeft gevonden, welker aard het bestaan van dit plan bevestigt. Het werd uitgebracht door de roeke loosheid van een der jongere leden, die de czaar een brief schreef dat Gatchina spoedig zou branden en de czaar zelf dan in de handen der nihilisten zou vallen. Deze brief bracht de politie op het spoor. Vrijdag las Guiteau in de zitting een stuk voor, waarin hy beweerde dat hij door zijn schot op den president niet anders had gedaan dan zekere dagbladen als nuttig en noodig hadden aange- preeat. Hij wilde den blaam deelen met de redac teurs dier bladen en met de dokters die dan toch ten slotte den president hebhen doodgemaakt. „Toch, zeide hij, niettegenstaaude die cou ranten, zou ik den piesident niet heoben dood geschoten, indien niet de Godheid het mij gelast bad. Ik vrees den dood niet. Ik ben altijd een godsdienbtig man en een werkzaam arbeider voor God geweest. Ik ben geen moordenaar. De Heer gaf mij de daad in, evenals in het geval van Abraham en andere vernalen uit den By bel". Zoo tooit wat bij geboefte geen zeldzaa iiheid is deze moordenaar zich met het heiligste. Een oogenblik later werd hy boos. Men zeide hem dat de vrouw van wie hij gescheiden is, tegen hem zou kunnen getuigen. Hij schold het mensch reeds vóór hare komst uit en dreigde, als ze voor het hof kwam, een boekje van haar te zullen opendoen. Reeds dadelyk begon hy eene uiteenzetting van haar leven vóór haar hu welijk, die niet zeer vleiend beloofde te worden, maar Scoville, de verdediger, wist hem tot zwy- gen te brengen. Eerst toen kon men het ver hoor der getuigen voortzetten, waarbij de be- beschuldigde zyne gewoonte getrouw bleef en de getuigen voortdurend in de rede viel. Eindelijk dreigde de president dat hy hem een prop in den mond zou laten stoppen. Vrydag hield de spaarbank te Cork in Ier land hare jaarlijksche vergadering, De inbreng over het afgeloopen jaar was grooter dan in de vorige jaren. Er waren 243 inleggers meer dan het vorige jaar, hoofdzakelyk pachters. De inleg bedroeg f 126.000 meer. Het bedrag der in het postkantoor van Hat- tan Garden gestolen waarde is thans opgemaakt. Het was f 171.600 aan juweelen en nog 8.400 aan effecten enz. Men heeft nog slechts zeer trage sporen van de dieven. Stavenlsse, 25 Nov. Door het bestuur der waterkeer ng van het calamiteuse waterschap Stavenisse werd heden alhier aanbesteed, het verdedigen van den onderzeeschen oever door steenbestortingaan genoemde waterkeering, waarvan aannemer werd I. van Male Dz., te Breskens, voor f 9787. Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok Zaterdag van Batavia en doet onderweg Point de Galle aan, om naar sloepen van de Koning der Ned. te iuformeeren. De Voorwaarts kwam gisteren te Point de Galle, doch vond daar geen berichten omtrent de schipbreukelingen. Tweede kamer. Ingekomen een adres van generaal K. van der Heijden waarin hij opkomt tegen het door den minister van koloniën te zynen opzichte in de zitting van 18 November jl. mede gedeelde. De beraadslaging werd voortgezet over de uit zonderingswetten voor het heffen van plaatselijke accijnsen. Het wetsontwerp betreffende Ylissiugen werd aangenomen met een amendement van den heer De Bruijn Kops, om den termijn van vij* tot drie jaren te verminderen. Ook de overige uitzonderingswetten werden aangenomen. Na aanneming der wetsontwerpen betreffende de provinciale heffingen in Groningen, werd aange nomen dat tot wyziging van het Indische regee- ringsreglement betrekkelyk de uitlevering van vreemdelingen, benevens eenige kleinore ontwerpen, waaronder dat tot afstand van grond buiten het station Delflsche poort te Rotterdam. De minister van waterstaat deelde in den loop der discussie mede dat de posttrein tnsschen Amsterdam en Vlissingen voortaan zonder vergoe. ding van staatswege zal loopen en in elk geval bestendigd worden zal. Londen. Lefroy heeft bekend den moord op den heer Gould gepleegd te hebben. Van 20 tot 27 November 1881, Middelburg. Ondertrouwd: A. Smaardijk,jm. 20 j. met M. Willemse, jd. 24 j. BevallenJ. M. Minderhout, geb. Soetens, d. C. Kraak, geb. Hendrikse, d. J. Goethals, geb. van Melle, d. S. Barentsen, geb. Barentsen, d. E. M. Goote, geb. Landman, d. J. M. J. Timmer man1, geb. Langejan, z. E. V. A. Bauer, geb. Arenhsmann, z. D. C. Adam, geb. Slabbers, z. A. van Rijswijk, geb. van Ginderen, z. M.Frank, geb. Westendorph, d. L. J. van Hemert, geb Jansen, d. Overleden L. Polderdijk, vrouw van W. Ak kermans, 78 j. A. C. de Vries, wed', van H. Veenema, 88 j. J. Evertse, z. 3§ m. G. J. de Liefde, z. 6 m. Van 19 tot 26 November 1881. Vlissingen. Bevallen: A. A. van Unen, geb. Jeronimus, d. M. J. P. Blonk, geb. Rekkers, z. A. J. Fey, geb. Janssen, z. E. Dekker, geb. van Boven, d. J. Swenne, geb. Spinnaaij, d. A. S. Christiaansen, geb. Provoost, z. V. M. Vermeulen, geb. Declercq, d. OverledenE. van Bel, d. 7 m. J. Warnaar, wedr. van N. Polderman, 81 j. C. Maquelin, z. 3j. J. A. Smit, man van S. C. Welle, 43 j. J. H< van Reems, z. 5 j. L. A. Beijé, z. 10 m. Zierikzee. GehuwdA. Keuvelaar, jm. 52 j. met P. Huigeus, jd. 47. BevallenL. Bakker, geb. van der Valk, z. J. den Boer, geb. Leeuw, z. Overleden M. Verhorst, man van A. C. Trijse, laar, 52 j. (te Renesse), W. C. van Binsbergen- d. 8 j. namen der plaatsen. Ba- rom. ifwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. richt. iracht Delfzijl 15.2 ZZW 5 bew. h 6 Groningen 15.1 Z 5 1. bew - 7 Helder 17.3 ZZW 6 z. bew. - 8 Vlissingen. 15.0 ZZW 5 1. bew. - 7 Maastricht. 11.2 ZZW 4 bew. - 8 Sylt 16.2 wzw 8 z. bew. - 7 Shields 27.9 wzw 3 betr. - 9 Valentia 15.5 WNW 5 z. bew. - 9 Hamburg 11.8 z 7 helder - 7 Swinemunde. 8.3 z 4 1. bew. - 8 Leipzig. 7.7 ZZW 2 z. bew. - 9 Carlsruhe 8.1 zw 3 betr. - 9 Grisnez 17.2 Z V' 7 z bew. -10 Parijs 11.1 zw 3 regen - 7 St Mathieu 5.9 z 4 z. bew. - 9 Biarritz Perpignan zo helder (-10 Christiaansund 27.1 5 Stockholm. 14.8 ZZW 4 helder - 5 Koppenhagen 12.4 ZZW 4 helder - 5 Stornoway. 30.2 NNW 1 z. bew. - 5 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 6.1 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 27 Nov. 'aav. 11 u. 55 gr. 28 's morg. 8 u. 44 gr. 'amidd. 1 u. 49 gr. 's av. 5 u. 49 gr. F. Vóórdat de Belgische kamer in Juli hare zit tingen staakte, werd eene lans gebroken voor eene herziening van het kiesrecht eu werd de een oogenblik dreigende oneenigheid onder de liberalen over dit teedere onderwerp bezworen door eene verklaring van den heer Frère-Orban, dat hij, wanneer de beslissing werd uitgesteld en de zaak verzonden naar de centrale sectie, aan deze alle inlichtingen zou verschaffen, waarover de regeering zou kunnen beschikken. Hy zeide daarby in ronde woorden dat de regeering zou medehelpen aan het zoeken eener oplossing van dit vraag stuk, welke geen gevaar oplevert voor de tegen woordige staatsinstellingen van België. Nu zyn de kamers weer bij elkaar en beginnen de voorstanders vau algemeen stemrecht en van de toevoeging der capaciteiten aan den census als grondslag vau kiesrepht, zich te vereenigen en eene agitatie op het getouw te zetteu om de spoedige inlossing der regeeringsbeloite te bewer ken. Deze beweging gaat voornamelijk uit van Brussel. Iu andere steden, waar men met of zonder goeden uitslag, maar altijd met groote inspanning, bij de verkiezingen strijd heeft gevoerd tégen de clericalen, ziet men met zekere bezorgdheid deze de liberalen verdeelende quaestie aan de orde stelien, nu de verkiezingen voor de helft der kamer, iu Juni 1832, voor de deur staan. Tegenover de Indépen- dancedie een zeer geavanceerd standpunt in het Belgische liberalisme inneemt, laat de Antwerpsche Précurseur hare bezwaren gelden tegen eene haastige oplossing der quaestie van het kiesrecht. Deze zaak is van te algemeenc toepassing om niet even na te gaan op welke gronden van liberale zyde aan het jongere liberalisme wordt voorge schreven voorloopig zijne neigingen te breidolen. Yoor het oogenblik, zegt het betoog van de Précurseurmoet het hoofddoel van de liberale party zijn de macht in handen te honden en iedere politieke hervorming achter te stellen bij het behoud der liberale meerderheid, wyi enkel volkomen eensgezindheid der liberale party haar by de aanstaande verkiezingen de zege kan ver schaffen. De quaeBtie der hervorming van het kiesrecht is aan de orde en moet worden opgelost, maar wij willen niet aan den leiband loopen def onoprechte agitatie, die, voorgevende naar eene tor mule voor de capaciteiten te zoeken, inderdaad ons tot het algemeene stemrecht wil brengen, Alle holle declamaties en buiten-parlementaire redevoeringen zonder practische uitkomsten ver zwakken de eenheid van de liberaleD. En indien men van die hervorming van het kiesrecht een artikel voor het verkiezingsprogram in Juni wil maken, dan helpt men de clericalen. Maar dan zon het voor de Brusselsche beweging mis schien niet ondienstig zijn de kiezers van Gent, nit Henegouwen en nit Luik te raadplegen, die eigenlijk degenen zijn, die in Juni den strijd voor het liberalisme zullen voeren. Aan dezen is de handhaving der liberale meerderheid toevertrouwd, en men zal dus moeteu hooren of zy deu arbeid van tien jaren strijdens voor de kiesrecht-quaestio willen in de waagschaal stellen. Tegenover dit standpunt staan de meer geavan ceerd liberalen, die beweren dat er geene reden is om eene gewensehte hervorming uit te stellen, nadat eens de heer Frére-Orban het daarover met den heer Janson is eens geworden en de wensch naar verandering das in alle schakeeringen van het liberalisme ingang vindt. Beide meeningen zullen tydens de tegenwoordi ge zitting zonder twijfel verder worden ont wikkeld. De keizer van Duitschland is veel beter en heeft weder gearbeid met deu minister van oorlog. Het eerste speeltuig voor den herstellenden zieke was dus een doosje soldaatjes't zy zonder oneerbiedigheid voor den grijsaard gezegd. Prins Bismarck heeft zich, oen hy eenige leden van den ryksdag aan tafel had, ongeveer op dezelfde manier uitgelaten, als hy het eene week vroeger deed in gezelschap der toen by hem te gast zijnde leden van den bondsraad. Hij aeht zich niet onfeilbaar en kan dwalen, maar hy moet wel aan den ryksdag voorstellen wat hy, volgens zyn geweten, voor het beste houdt. Kan hy den ryksdag niet voor zyne plannen winnen, dan zal hy erin moeten berusten, en als hy dau tot de overtuiging komt dat zyne persoonlykheid aan de oplossing der binnenlaudsobe vraagstukken iu den weg staat, dan zal hy zich beperken tot de bnitenlandsehe zaken en voor het binnenland de zaken aan andere handen overlaten. Aan eene kamerontbinding denkt hy echter niet. Voorloopig das geen conflict, zeker niet vóór het Kerstfeest. Want de begrooting biedt slechts ócn punt waarover de oppositie zich het harnas zal aantrekken, en dit is niet gewichtig genoeg om een feilen strijd uit te lokken. Het is de post voor den Volksic irthschaftsrath, het zonderlinge, enkel raadgevende parlement voor economische belangen der natie. De ryksdag heeft deze instelling eens veroordeeld en zal dit waar- schynlijk ook ten tweeden male doen. De koning van Rumenië heeft gisteren de kamers geopend met eene troonrede, waarin hy wijst op de sympathie welke het koninkrijk van alle mo gendheden geniet en op de ontwikkeling der welvaart des lands. Krachtig zal Rumenië de volstrekte vrijheid van den Donau blij ven eischen. Koning Karei drong, in éan adem met verzekerin gen van groote vredelievendheid, aaa op organi satie van het leger. De heer Albert Grévy heeft een opvolger ge kregen in het bestuur over Algerië. De staatsraad Tirman is tot gouverneur benoemd. Men blijft dus het civiel bestuur handhaven. Mynheer de Redacteur. Waar uw schryver uit SchouwenDuiveland zoo zeer uit de hoogte zyne onjuiste voorstellin gen tracht te handhaven, zal ik myn tijd sparen om verder te discussieeren. Alleen bepaal ik mij tot het wederleggen van eene bepaalde onwaar heid. Zy is deze: De slnisverlaging met bybehoorende werken té Yerseke vorderde geen 25,000, maar ruim /"45,000, en de ouder vinding leerde gelukkig dat het geen palliatief was, getuige dat de water stand in den Yerseke-moer zonder, thans even gunstig is als in Schouwen en Duiveland m et stoo mgeinalen. Verplicht mij deze regelen te plaatsen, waar mede ik de zaak als afgedaan beschouwX. Aan de Kiezers in het Hoofdkies district Middelburg! Door de vacature ontstaan door het bedanken van uwen afgevaardigde den heer jhr. de Jonge, wordt gylieden opgeroepen tot kiezen van een nieuwen afgevaardigde. Van het hoogste belang is het, iemand af te vaardigen, die volkomen bekend is met de toe standen van nw kiesdistrict. Daarom stemme toch waarlijk geen uwer den heer P. C. 't Hooit, als zijnde totaal onbekend en zelfs ongeschikt om uwe belangen te behartigen, zoowel die der orthodoxen als der liberalen. Met groot opzien en verontwaardiging heeft men in Haarlemmermeer zyne candidatunr ver nomen, door de kiesvereeniging Nederland en Oranje hem aangeboden. Schrijver dezes vraagt van n geen blinde navolging.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2