N°. 281. 1881. Dinsdag 29 November. Gemengde Berichten. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 4-7 regels f 4.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité O. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich en*. Middelburg, 28 November. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. ^Biervliet, 28 November. Vrijdag jl. werd beroepen bij de N. H. gemeente alhier, de heer J. J, van Noort, candidaat te Nij kerk, Wij herinneren nogmaals de kiezers in het hoofdkiesdistrict Middelbrug dat morgen, Dinsdag, van des morgen negen tot des middags vier nren de inlevering der stembiljetten voor de verkiezing van een lid der tweede kamer plaats moet hebben. Mogen de liberale kiezers er zich ernstig van overtuigd houden, dat het gewicht der zaak een gang naar de stembus hen tot plicht maakt. En mogen zij er tevens van doordrongen wezen dat alleen door eensgezindheid de verkiezing te ver zekeren is van den candidaat, dien wij met warmte aanbevelen, den heer H. J. BOOLi. De op heden door diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier gehouden collecte heeft opgebracht 2849.50$. Ten vorigen jare was de opbrengst f 2783.51$. Vllssfngen, 28 Nov. Zaterdag avond, om streeks 7 uren met het opsteken van een storm uit het ZW., geraakte het Belgische stoomschip Stcitserland tegen de Nolleplaat aan den grond. De zeer ongunstige omstandigheden in aanmer king nemende, waaronder dit prachtige schip, gela den en met ongeveer 400 passagiers aan boord, vast raakte, was men beducht voor het schip en de opvarenden, en werd door het Nederlandsche en Belgische loodspersoceel de alhier gestationeerde reddingboot van de Z.-H. Maatschappij te water gebracht en met eene sleepboot gereed gehouden, om op het eerste noodsein ter hulpe uit te gaan. Gelukkig was dit niet noodig, daar het schip des morgens te 3 uren vlot kwam en de reis naar New-Yórk voortzette. Goes, 27 Nov. In eene Zaterdag avond gehouden bijeenkomst is besloten in het volgende jaar alhier te houden eene tentoonstelling voor nijverheid, kunst, toegepast op nijverheid, benevens een wedstrijd voor den handwerksman. Deze tentoonstelling zal omvatten alle producten van tabrieks- en handwerksnij verheid en visscherlj, die in Zeeland worden uitgeoefend. Aan den wedstrijd voor den handwerksman kunnen onderstaande personen deelnemen, mits zij in Zeeland woonachtig zijnbloemisten en bou- quettenmaaksters, boekbinders en karton werkers, boekdrukkers, borstelmakers, brood-, koek- en banketbakkers, hoeden- en pettenmakers, hout werkers, houtsnijders en draaiers, instrumentma kers, kappers, kleermakers, koper- en blikslagers, kuipers, klompenmaker», lood- en zinkwerkers, looiers, mast-, blok- en pompmakers, matten- en mandenmakers, meubelmakers en schrijnwerkers, modemaaksters, breisters enz., molenmakers, rijtuig en wagenmakers, scheepstimmerlieden, schilders en glazenmakers, schoen- en zadelmakers, sigaren makers en tabakskervers, smeden en kachelmakers, steenbakkers, stukadoors, timmerlieden, touw slagers en zeilmakers, uurwerkmakers, zeelten- makers, zilversmeden en goudsmeden en verdere vakken, tot de handwerksnij verheid behoorende. Voor den wedstrijd zijn verschillende prijzen uitgeloofd, voorloopig tot een getal van 40, benevens 120 getuigschriften. Spoedig zullen oproepingen worden gedaan om tot deelneming op te wekken. Het plan bestaat een en ander in Juli, Augustus eu begin September te doen plaats hebben. De commissie bestaat uit de heeren: A. de Beste, L. M. Van Campen, dr. Z. Th. Diehl, J. M. Kakebeeke, Z. D„ Van der Bilt Da Motthe, J. Larsen, C. E. Massee, J. J. Ocht- man, Joh. L. van der Pauwert, I. D. Fransen van de Putte, J. J. Hamoud,jhr. M. J. de Marees van Swinderen, allen te Goes, mr. L. A. Bybau, Colijnsplaat, D. F. Dominions, Kruiningen, dr. Leo De Leenw, Wemeldinge en G. H. Kakebeeke Yerseke. Vrijdag den 2en December zal alhier eene voor stelling gegeven worden door een Fransch schouw- bnrggezelschap onder de leiding van den heer E. Demanne, van het Théatre du Gymnase Drama- tique te Parijs. Het programma bestaat uit een gunstig beoordeeld stuk van Gondinet en Bisson: J7n voyage d'agrén.ent en een voorstukje: Comtne fiks mt tWte», van Narrej. Ziehier wat bet Nieuws van den Dag over de te Amsterdam gege ven voorstelling zegt: Reeds höt lever de rideaa werd gunstig ontvan gen. Maar een bepaald succes had Un vovage d'agrément, waarin op vermakelijke wijze de lotgevallen van den heer Fernand de Suzor worden voorgesteld die, onder den schijn van een pleizier- reisje naar Italië te maken, metterdaad, buiten weten zijner vrouw, eene gevangenisstraf onder gaat, die hij zich tijdens hare afwezigheid door een jonggezellenstreek heeft op den hals gehaald. Hij verstrikt zich zeiven en anderen evenwel daarbij in een zoodanig gecompliceerd netwerk van leugens dat er ten slotte voor hem niets anders op zit dan aan zijn vrouwtje de waarheid te bekennen, waarvan zij hem echter grootmoediglijk de ergste helft schenkt. Het komische van den toestand wordt verhoogd, doordien, juist op den dag waarop De Suzor zich iu arrest moet begeven diens nichtje en pupil haar verlovingsfeest zal vieren, waarbij oom natuurlijk onmisbaar is, en die verloving dan met kunst en vliegwerk door den waardigen voogd tijdelijk moet worden verijdeld. Voorts bevat de komedie nog allerlei andere zeer komische Intermezzo's. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft Zaterdag de onderteekening plaats gehad van een nieuw handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Frankrijk. Zie laatste Berichten van Zaterdag De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 29 Nov. en die van den minister van oorlog op Donderdag 1 Dec. a. niet plaats hebben.- In het N. v. d, D- zijn opgenomen de notulen van het verhandelde in de vergadering met geslo ten deuren der staten van Noord-Holland, die voorafging aan de stemming ter benoeming van den provincialen ingenieur, waarbij de heer Scholtens, kapitein-ingenieur te 's Hertogen bosch, die eerst in de tweede plaats door ged. staten wa3 aanbevolen, werd gekozen. Uit die notulen blijkt dat de heer Scholtens zijne benoeming niet te danken heeft gehad aan meer bekwaamheid, maar aan de omstandigheid, dat zijn mededinger behoorde tot het korps rijksingenieurs van den waterstaat, welks hooiden den toorn van Amsterdam op zich geladen hébben, door aan de verbetering der Keulsche vaart de voorkeur te geven boven het „kanaal in Oostelijke richting," waarvan de hoofd stad haar shibboleth had gemaakt. Zoo beslist mogelijk werd de eerstvoorgedragen candidaat, de heer B. Hoogenboom, rijks-ingenieur 2e kl., door ged. staten aanbevolen. De commis saris des konings legde hieromtrent de verklaring af, dat, „ofschoon ged. staten niets tegen den heer Scholtens hebben, diens plaatsing als tweede candidaat moest beschouwd worden als eene ver klaring, dat die heer slechts begeerd werd, wanneer de heer Hoogenboom er niet ware." En toen later de heer De Vries de opmerking maakte, dat beide candidaten toch door ged. staten bekwaam en geschikt werden geacht, vulde de commissaris zijne eerste verklaring nader aan met te zeggen: „dat ged. staten omtrent den tweeden candidaat van anderen hebben gehoord, dat hij voor de betrekking geschikt zou zijn; maar van den eersten bij ondervinding weten, dat hij er uitmuntend voor geschikt isdat zij daarom den heer Hoo genboom verlangen, en eerst den heer Scholtens, wanneer de heer Hoogenboom er niet ware." Dat was echter niet voldoende. Men wilde weten hoe de beide candidaten dachten over de quaestie der verbinding van het Noordzeekanaal met de bovenrivieren. Op die vraag moesten ged. staten het antwoord schuldig blijvenzij hadden de candidaten omtrent die zaak geeu belijdenis afgenomen. Van den heer Scholtens wisten zij in 't geheel niets op dit punt te zeggen. Omtrent den heer Hoogenboom konden zij verze keren, dat hij nooit in de kanaalzaak betrokken was geweest; hij had zich altoos meer bepaald bezig gehouden met zeeweringen en waterschappen. Maar al was hij zelf dus vrij van allen blaam, hij moest boeten voor wat zijne ambtgenooten hadden misdreven; door hem te passeeren, wilde de meerderheid zich het genoegen verschaffen van eene kleine wraakoefening tegen de hoofdingenieurs te plegen, die een andere oplossing van de Rijn- vaartquaestie hadden voorgestaan, dan door de hoofdstad was gewenscht. Door mr. A. Reigersman, griffier der rechtbank te Breda, is intrekking zijner benoeming tot griiüer bij het kantongerecht te Rotterdam verzocht Bij de Ned. Maatschappij t. b. v. nijverheid zijn ingekomen drie antwoorden op door haar uitge schreven prijsvragen, als: „Eene landhuishoud kundige beschrijving van het eiland Walcheren". Eene handleiding tot het herkennen van de vervalsching van voedingsmiddelen", en „Een toestel tot kamerver warming." Sedert vele jaren neemt De Aarde en haar Volken onder de in ons land verschijnende tijdschriften een eereplaats in, en terecht wordt er van gezegd dat het als plaatwerk, wat keur van illustraties en fraaiheid van uitvoering betreft, zijns gelijke niet heeft, en als boek van uitspanning telkens opnieuw met belangstelling wordt ter hand ge nomen en gelezen. Tal van belangrijke reisbeschrijvingen, opge luisterd door fraaie platen, wisselen elkander af, terwijl vorm en inkleeding dier verhalen tot lezen opwekken. Met den geopenden nieuwen jaargang ontvangt De Aarde een nieuwe aantrekkelijkheid door de verschijning eener reeks van Wandelingen door België, met illustration aan het volksleven ont leend, naar teekeningen van beroemde kunstenaars. Aan deze Wandelingen zullen zich eerlang nieuwe oorspronkelijke Schetsen uit Nederland aansluiten, waarvan thans Friesland in bewerking is. Voorts bevat de eerste aflevering een bezoek aan het eiland Java en zal in de eerstvolgende een aanvang worden gemaakt met eene beschrij ving van Palestina, met afbeeldingen van de voornaamste plaatsen èn herinneringsoorden inde Bijbelsche verhalen genoemd. De inteekenaren op den nieuwen jaargang ont vangen gratis een viertal kaarten van landen waarover de onderscheidene reisverhalen handelen, die jaarlijks met een gelijk getal zullen vermeer derd worden, zoodat men allengs in het bezit komt van een fraaien atlas. Bij den nieuwen jaargang zullen gevoegd wor den kaarten van Belgie, Java, Palestina en Opper- Egypte en aangrenzende landen. De uitgever Tjeenk Willink, te Haarlem, zond ons een ouden bekende iu nieuw gewaad; deu Nederlandschen Almanak voor 1882. Men vindt er de portretten in van de bedwingers van Atjeh en van de Transvaalsche helden, op éen blad; verder de portretten van prins Frederik, Dullert, Murad Effendi, B. Ter Haar, R. H. C. C. Scheffer en Frederik Muller. De inhoud is als naar ge woonte practisch, de vorm net. De minister van financiën zegt, dat Nederland de staatsloterij niet kan afschaffen, omdat de schatkist de bate van f 430,000, niet kan missen. Dat wordt beweerd juist op het oogenblik, dat nit de domeinen, die tengevolge van het overlij den van prins Frederik weer aan den staat ver vallen, een jaarlijksche opbrengst van minstens 400.000 der schatkist verzekerd wordt. De heer Van Lijnden, al noemt hij de «taatsloterij een betrekkelijk kwaad, is blijkbaar niet van plan de oude schoonen weg te werpen, zelfs al heeft hij nieuwe present gekregen. Dit geeft aan iemand die met belastinghervorming dreigt, een uiterst mak voorkomen. Amst gezantschappen. Eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van zaakgelastigde met den per soonlijken titel van minister-resident te Lissabon, en benoemd tot Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister 1" kl. te St. Peters burg, de beer J. A. Mazel. (Zie laatste berichten van Zaterdag.) begistbatih. Benoemd tot ontv. der registratie voor de gerecht, adm. akten en der domeinen te Middelburg, R. A. A. Happel, thans ontv. der reg. en domeinen te Gorinchem. Als boven.) legeb. Verleend de rang van luit.-kolonel aan deu gepens. majoor der inf. W. C» Mobr. Niettegenstaande ruim een half jaar geleden tot de instelling van een kiescollege besloten en den kerkeraad tot Januari a. vrijstelling van 't beroepingswerk verleend werd, gaat de kerkeraad steeds voort met ongerijmde beroepingen uit te brengen. Biervliet, eene grensgemeente en zeer geisoleerd gelegen, geeft een traktement dat niet ruim mag heeten en toch beroept onze kerkeraad, die niet orthodox is, afwisselend zoowel de moderne predikanten Carlier, Krol, Zegers, Krom enz. als de niet moderne leeraars Koster, Lagerweij, Metz, Van Noort enz. Leeraars, door aanzienlijke inge zetenen ter aanbeveling genoemd, worden of niet beroepen, of er wordt niet de minste notitie van genomen. De plaatsing van den luit. t/z 2" kl. J. M. P. Kluit aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis wordt ingetrokken, en a&u boord van genoemden bodem geplaatst de luit. t/z. 2" kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh. Blijkens ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kap. t/z jhr. M. W. van Rensselaar Bowier, van zijn bezoek aan de Japansche en Chinescbe havens, den 25 dezer te Singapore aangekomen. Aan boord was alles wel. Gisteren middag, terwijl twee jongelieden, kweekelingen bij het onderwijs alhier, eeniga handgrepen met een op hunne kamer aanwezig Snider-geweer uitvoerden, is een van hen door het afgaan vau den Beaumont-patroon, dien zij in den loop geworpen hadden, in de wang ge troffen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. - In het derde bedrijf van Inkwartiering voor eene stampvolle zaal te Deventer Vrijdag avond gegeven door het personeel van den heer Van Znylen, werd hem door prof. Burgersdijk een fraaie krans toegeworpen, waaraan de volgende opdracht was gehecht: „Aan den talentvollen en ondernemenden directeur en voortreffelijken acteur Willem Van Zuylën. De vereeniging Kunstzin, Deventer." Door de ingezetenen van Naarden is hei noodige waarborgfonds bijeengebracht om dezeu winter minstens twaalf naoht-trammen van Am sterdam te doen loopen, teneinde de bezoekers van belangrijke tooneel- en muziekuitvoeringen uit de hoofdstad naar hnis te brengen. Eene afbeelding van het verongelukte stoom schip Koning der Nederlanden komt voor iu hei jongst verschenen nummer van Eigen Haard. Op de klacht, ingezonden aan den minister van waterstaat door den uitgever der Nieuwe Tilburgsche Courant tegen den postdirecteur aldaar, wegens de terugzending van circulaires waarop een tweede drukwerk was geplakt, heeft de minister beschikt dat alle bijvoegingen, ook door opplakking, verboden zijn en de weigering van den postdirecteur om de bedoelde circulaires als drukwerk te verzenden, alzoo gegrond was. Te Deventer is op voorstel van de afdeeling Deventer van het Protestantenbond eene vereeni ging gevormd, onder leiding van den heer Brandts Buys, die het voornemen heeft zich bij tijd eu wijle te doen hooren bij de godsdienstoefeningen in de Herv. kerk, „teneinde het gevoel der hoorders hooger te stemmen door de tonen der muziek.'' Eeu achttal dames en even zooveel heeren zullen hunne krachten aan dat doel wijden. Een Haarlemsch beminnaar van natuurschoon, in wien wij, naar den stijl te oordeelen, een bekend letterkundige, vriend van Spinoza en van Betje Wolff en vroeger bewoner van Deventer ge» looven te herkennen, heeft aan den gemeente raad het volgende adres ingezonden: „dat hij met het grootste leedwezen heeft kennis genomen van het in de jongste raadszitting ge vallen beslnit, om dien pronk der Groote Hout straat, den lommerrijken olm of iep voor 't Pro veniershuis, die deu woedenden Ootoberstorm zoo kloek eu krachtvol doorstaan heeft, te vellen, alleen omdat een angstvallig overbuur, door dien zelfden storm naar 't blijkt wat zenuwach tig geworden, zich in 't hoofd heeft gezet, dat die boom 't er op toelei, zijn huizing en wiukelreRH

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1