Gemengde Berichten. Laatste Bericiiten. Benoemingen en besluiten.' Onderwijs. Reohtsz aken. (Wordt vervolgd.) Verkoopingen eri aanbestedingen. Dit bericht verdient aandacht, omdat de cor respondent zijn inlichting verkreeg van de super intendant van het immigratiekantoor. Een Ame- rikaansche winter is kond en lang en landver huizers die op avontuur gaan, zonder zekerheid te hebben een betrekking te krijgen, mogen dus wel bedenken of ze niet tot het voorjaar hun vertrek zouden uitstellen. Ebl Het antwoord van deu minister van waterstaa op de opmerkingen der tweede kamer, betreffende het spoorweg- en telegraafverkeer, in verband tot de in den laatsten tijd daarbij ondervonden storingen en ongevallen, werd met groote be langstelling te gemoet gezien. Wij haasten ons daarom aan de memorie van den minister daar omtrent het volgende te ontleenen. Dat de veiligheid van het spoorwegverkeer te wenschen overlaat, kan, volgens den minis ter, niet worden toegegeven; de verhouding tegenover het buitenland is gunstig. De kleine stations hebben alle driemaal daags reisgelegenheid in beide richtingen, verreweg de meerderheid zelfB meer. Over de aansluiting der diensten zijn in den laatsten tijd geen klachten vernomen, ten gevolge van belangrijke verbeteringen. Op de spoorwegbruggen wordt voortdurend ernstig toezicht gehouden, terwijl jaarlijks een speciaal onderzoek plaats heeft. Aan het verbod om op de groote bruggen sneller dan 30 £01. te rijden, wordt streng de hand gehouden en bij het einde van dit jaar zullen aan de meeste dier bruggen controle-toestellen zijnook op het ge wicht van het rollend materieel in verband met de draagkracht wordt gelet. Het mogelijke wordt voorts gedaan om den stationsdienst, voor zoo ver die by sommige maatschappijen te wenschen over laat, te verbeteren. Het noodige wordt gedaan, waar de behoefte aan meer wachters blijkt. Beantwoording van het verslag der kamer be treffende het ontwerp tegen brandgevaar langs de spoorwegen, wacht op de inlichtingen omtrent hetgeen in deze elders wordt gedaan. Aan de spoorwegmaatschappijen is thans een termijn gesteld tot het einde van dit jaar, om voorstellen in te dienen voor zelfwerkende remmen» zoodanig dat de trein snel tot stilstand worde gebracht; machinist en conducteurs den toestel kunnen doen werken, en bij treinscheiding of onklaar worden de rem onmiddellijk vrij zal zijn. Daarna zal de minister moeten beslissen of de Wes- tinghouse-rem de voorkeur verdient; maar ernstig overleg is bij die keuze noodig, want elk stelsel heeft zijn bezwaren. Zoo eischt b. v. de Westing- house dat alle wagens ervan voorzien zijn, het geen een bezwaar kan opleveren bij internationale treinen, vooral goederenwagens. Proeven met doorloopende verwarming met heet water hebben aanvankelijk niet voldaan; me' gas ver warming worden nn proeven genomen. Den Baad van Toezicht neemt de minister krachtig in bescherming tegen de onbillijke, meerendeelB niet gegronde klachten. De minister meent dat de raad erkenning verdient voor de toewijding, waarmede hij de groote belangen, aan zijn zorg toevertrouwd, behartigt en zijne even moeilijke als ondankbare taak uitoefent. In 1881 zullen de verschillende diensten te Tilburg, hetzij door overeenstemming of krachtens regeeringsbevel, in éen station vereenigd worden. De kosten van ondergrondsche telegraaflijnen zijn zeer aanzienlijk. Alleen Frankrijk is dan ook begonnen met Dnitschland te volgen en heeft nu een lijn ParijsNaney. Wilde Nederland de hoofdsteden der provincies aldus met de voor naamste havens en het buitenland verbinden, dan zou dit ruim 4 millioen, een kleiner soort gelijk net ruim 3 mill, kosten; wilde men zich voorloopig bepalen tot een lijn Amsterdam ten minste niet op een wijze, die met verschoo ning vragen goed te maken is. Gij hebt mij zeer gedaan indertijd, dat erken ik Maar gij vergeet dat er sedert anderhalf jaar verloopen is en dat de tijd elke wonde pleegt te helen dat ik dus ook vergeten en overwonnen heb en wij alzoo geen vrede behoeven te slui ten. Het verheugt mij u weer te zien en ik zal u dank baar xyn wanneer gij mij vergunt u nu en dan te bezoeken Ik kan echter slechts onder éen voorwaarde bij u aan huis komendat gij nooit gewaagt vau hetgeen er eenmaal tnsscheu u en mij is voorgevallen." Zij liet het blonde hoofdje lager op de borst linken en vouwde peinzend hare handen. „Maar gij zult toch bij mij komen fluisterde zij. „Zoodra gij het verlangt zoolang tot gij iemand anders of beters gevonden hebt." „Iemand beters?" herhaalde zij langzaam „dat kan niet." „Ik bid u sprak hij met langzaam klimmend ongeduld, „spreek niet op dien toon tot mij. Ik ben niet ijdel genoeg om behagen in die vleierij te scheppen. Vertel my liever wat van uw verblijf te Parijs. Hoe is het u daar be vallen „Goed, heel goed," antwoordde zij, „totdat ik heimwee kreeg." Zij sprak niet geheelde waarheid. In het groote, acbitterende Parijs bad dat kleine Poolsche Haag—Botterdam met Haarlem—Engeland, dan zou daarvoor 7£ ton noodig zijn. De langdurige storing door ijzel in Maart en de hevige (trouwens weinig belemmering veroorzaakt heb bende) storm van Oct. zijn echter zoo zeldzaam voorkomende rampen van zulken omvang, dat de uitgaaf van eenige tonnen gouds daardoor, immers vooralsnog, niet gewettigd schijut te zijn. eechtebljjke macht. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Botterdam mr. A. Reigers man, thans grilfier der arr.-reohtbank te Breda. ojfdeewijs. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de H. B. S. te Mid delburg aan A. J. G. Paardekooper. (Zie laatste berichten van gisteren poldebbestcbbn. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan D. Ongenae, als dijkgraaf van den Bastiaan de Langepoider en van den Calandpol- der. Benoemd in het bestuur van den Westkerke polder, tot dijkgraaf H. van Strien Janszoon en tot gezworen J. Tulhoek Dingeniszoontot pl. dijkgraaf van den Bastiaan de Langepoider, en van den Calandpolder, J. Geense. (Zie laatste berichten van gisteren.) Als leeraar in het handteekenen aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Botterdam worden door burg. en weth. voorgedragen de heeren Everman, te Amsterdam, M. Vlamings te Middelburg en Lakko te Apeldoorn. Zlertkzee, 25 November. N. B., boeren knecht te Kerkwerve, beschuldigd van in den avond van 14 September een geladen geweer op zettelijk te hebben afgeschoten op J. S., visscher te Zierikzee, waardoor deze in zijne been ge troffen en meer dan twintig dagen belet werd te werken, is heden door de rechtbank alhier veroordeeld tot 8 maanden cellulaire gevangenisstraf. Omtrent de zaak van deu directeur van het huis van arrest alhier kunnen wij nog alleen met zekerheid berichten, dat gisteren een hoofdambte naar van het ministerie van justitie hier geweest is tot onderzoek van tietgeen gebeurd is. Gisteren middag is een schoorsteenveger, die in de Warmoesstraal te Amsterdam aan 't opmetselen van een schoorsteen bezig was, in de snijding gevallen en zoodanig beklemd geraakt dat hy er met geen touwen uit te halen was. De braudweer moest komen om den muur uit te hakken. Toen de man uit zijn benarden toestand gered werd, had hij niet het minste letsel. De heer H. Kuipers, van Steggerda, die dezen zomer in Amerika doorbracht, wordt eerst daags terug verwacht. Hij is den 8en dezer met de Stella uit New-York vertrokken, en voornemens in den winter geheel Nederland door te reizen en verslag te geven van zijne bevindingen in de verschillende staten. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Amsterdamsche Universiteit zal een Album Studiosorum worden uitgegeven, bevattende de namen der hoogleeraren sedert het jaar 1632 en van alle studenten, die te Amsterdam aan het Athenaeum Illustre, thans de Universiteit, gestu deerd hebben. Het plan bestaat om ook het postkantoor te Amsterdam electrisch te verlichten. Het elec- trisch licht in het telegraafkantoor aldaar blijkt goed te voldoen. Woensdag morgen werd het stoflfeiyk over schot der op den 19e" en 20«n dezer op 17jarigen vrouwtje een zeer onbeduidende rol gespeeld de salonhelden hadden niet aan hare voeten gelegen, maar aan die van andere vrouwen; zij had wel aanbidders gevonden, maar die ongevoelige, ge- blazeerde Franschen waren haar meestal wêer ontrouw geworden vóórdat zij nog genoeg van hen had, zoodat zy zich vaak met zeer povere cavaliers had moeten vergenoegen, wanneer zij niet geheel zonder wilde zijn; hare toiletten wer den door anderen overschaduwd en dat ailes had hare ijdelheid bitter gekrenkt. In haar vaderland was zy een persoon van beteekenis geweest,daar werd zy bemind, harteiyk bemind doch te Parijs voelde zy zich veronachtzaamd, verlaten, versmaad. Zy had vaak in romans gelezen dat eene Poolsche slechts naar Parijs behoefde te gaan, wanneer zij gevierd en aangebeden wilde worden; maar de werkelijkheid had haar dat wel anders geleerd. Zy had een gevoel van eenzaamheid gekregen, dat zy voor heimwee hield en dus was zy weer naar haar arm, treurig Polen terugge keerd, een weinig ouder, een weinig ernstiger en ook iets bescheidener dan bij haar vertrek. leeftijd overleden tweelingdochters van den com missaris des konings jhr. Bosch van Drakestein naar het station te 's Hertogenbosch overgebracht, om per spoor naar Utrecht en van daar naar het familiegraf te Soesterberg te worden vervoerd. Eene talrijke menigte was van deze treurige plechtigheid getuige. Eeeds 38 woningen van het pensioenfonds der Kederl. Centraal Spoorweg-maatschappij aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht zijn opgeleverd en door de huurders betrokken. Het denkbeeld der commissie, om de meubelen tegen brandschade te verzekeren, zender dat de bewoners daarvoor iets behoeven bij te dragen, valt zeer in den smaak. Door de oommissie is een lijst aangelegd, waarop zij, die geen huisje hebben kunnen bekomen, worden genoteerd en het eerst in aanmerking komen voor het geval er woningen open mochten komen. Dat het aantal afgewezenen by examens somtijds groot is, is niet te verwonderen wanneer men het volgende briefje leest, dat een onderwijzer in het Fransch te Uirecht dezer dagen ontving van een hulponderwyzer, die zich reeds éénmaal te vergeefs gepresenteerd heeft aan de commissie van examen, ter verkrijging eener akte voor die taal. Monsieur, II me fache, qu'tl faut vous annoncer yue je suis arranqé de prendre des legon* de vous, sur le champ, Plus tart j'ij ai l'ocasion. De schrijver van dit fraaie Fransch droomt thans van eene akte M. 0. die hij 't volgend jaar halen wil. In de Verlengde Parkstraat te Arnhem zal een tweede schouwburg worden gebouwd, met 1300 plaatsen, bestemd voor de opvoering van vaudevilles, operettes enz. Een vermogend Arn hemmer geeft het kapitaal ervoor. De bestaande schouwburg wordt reeds lang te klein geacht; maar of nu de oprichting van een tweeden niet het middel is om beiden in den grond te boren, moet de toekomst leeren. Eene Parijsche firma heeft aan het Haagsche gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het plaatsen van 6 kolommen voor advertentieo, welke van binnen hol zullen zijn en gelegenheid zullen aanbieden voor het bergen van gereedschap voor de straatreiniging, 's Avonds worden ze verlicht. Ook wil dezelfde firma 6 kranten-kiosken oprichten. De tramweg van 's Hertogenbosch naar Vugbt is Woensdag feestelijk geopend. De toestand van keizer Wilhelm blijft de zelfde. Het gedwongen vertoeven binnenshuis schijnt ongunstig te werken op zijne spijsverte ring en daardoor lastige buikpijnen te veroorzaken. Onder de by deu Dnitschen rijksdag ingeko men verzoekschriften bevindt zich er een tot wederinvoering der lijfeigenschap. We lezen niet van wien het komt; doch zeker zal het niet gesproten zijn uit het brein van iemand, die zeif in de termen zou vallen zyn „lijf" het „eigene" van een ander te zien. Lonise Michel is Zondag weer aan het praten geweeBt, en men zegt dat de regeering haar wegens haar buitensporige taal zal laten vervolgen. Een flinke geldboete, of een dag of wat zitten zou misschien gnnstig werken op den abnormalen woordenvloed dezer dame. Na afloop der rede waarmede Seoville de verdediging van Gnitean heeft ingeleid, is het verhoor der getuigen d décharge aangevangen. De beschuldigde bleef voortdurend zijn verdediger en de getuigen in de rede vallen. Het hof is zeer toegevend voor de buitensporigheden van dien man, en de zorg om hem a fair trial te geven, schijnt wel wat overdreven te worden. Volgens een dezer dagen uitgekomen stati stiek bedroeg de inleg in de postspaarbanken van Groot-Brittanriië en Ierland op 1 Januari van dit jaar f 404.935.620 Engeland levert daarvan ver reweg het grootste deel, f 366.555,672, of/17.20 per inwoner. In Londen is een meisje van tien jaren gestorven tengevolge der voorspellingen over het vergaan der wereld in dit jaar. Het arme kind had aan de verhalen zoo volkomen geloof geslagen, dat zy, hoe verder het jaar voortschreed, des te zenuwachtiger werd. Dinsdag kwam zij bitter schreiende uit school en vertelde maar aan houdend van „moeder Shipton," eene oude Engel- sche waarzegster, die lang na haren dood nog grooten invloed uitoefent op de verbeelding der Engelsche jeugd. Toen het kind naar bed ging, schreide zij nog cd tegen den morgen bleef zy in een aanval van stuipen. Juffrouw Shipton, een Engelsche bedriegster nit de vorige eeuw, heeft echter de voorspelling van het vergaan der aarde in 1881 niet op haar geweten. Liefhebbers van snuffelen hebben hare vele voorspellingen nage plozen en er niets van dien aard in gevonden. Hare voorspellingen waren niet te vertrouwen. Zij heeft in een rijmpje gezegd dat, als de draak van de Bow-kerk en de sprinkhaan der Beurs elkaar ■ouden raken, bloed zou stroomen in de straten van Londen. Het toeval wilde dat beide wind wijzers in 1820 tegelijk gerepareerd werden en in eene werkplaats tegen elkander stonden. In Londen bleef alles rustig, en dat heeft de repu tatie van moeder Shipton nogal een klap gegeven. Het is in Hongarije zoo onveilig, dat van alle zyden by de regeering op voorziening wordt aangedrongen. De Naplo zegt dat het noodig ig een koninkiyk commissaris te benoemen om de dieven en bandieten te vangen, evenals in het begin der regeeriug van dezen keizer, toen graaf Eaday werd voorzien met eene onbeperkte vol macht en de boosdoeners zoo op de hielen zat, dat het land spoedig gezuiverd was. „De politie, zegt de genoemde eonrant, de gendarmes, pandoeren der oomitaten, commissarissen der openbare veiligheid, al die autoriteiten kunnen er niet in slagen het leven en de veiligheid der burgers te beschermen. Een Baday hebben wij noodig. Op éen dag worden van vier plaatsen berichten ontvangen dat er een moord is gepleegd en Buda-Peath zelf is een rooversnest." De Engelaohe minister van binnenlandsche zaken heeft aan den Londenschen School Board geschreven dat hy het wenschelijk acht aan het publiek volledig licht te verschaffen aangaande het gebeurde met de St. Paul's school. vVyi hy echter zelf geene enquête kan instellen, waarbij de getuigen onder eede worden geboord en eene niet beëedigde getuigenis in den tegenwoordigen staat van zaken tot geene practische uitkomst zou leiden, heeft hy besloten de zaak in handen van het openbaar ministerie te stellen, dat zelfstandig moet beoordeelen of er aanleiding is tot eene stralrechteJgke vervolging. Daarenboven echter zal eene enquête worden ingesteld naar de werking van het stelsel der Industrial Schools, aooals men de scholen noemt waar de havelooze jeugd van Londen onderkomen en onderwijs vindt. De wetgevende raad van de kolonie Natal heeft dezer dagen de begrooting behandeld. In plaats van voor een jaar stond zy uitgaven toe voor zes maanden, om in het voorjaar weder te vergaderen en dan den nieuwen gouverneur eens onderhanden te nemen. Men houdt meetings in de kolonie om zyn verontwaardiging over de benoeming t6 luchten. Het is in het begin der week erg weer geweest op de Schotsche kust, en er zijn een aantal ongelukken gebeurd. Van een ontredderd schip, dat van Tobermory naar de Clyde werd gesleept, brak de sleeptros, en de sleepboot kon het schip in het duister niet meer terugvinden. Het werd later gevonden, geheel stuk geslagen op den wal zittende. Van de bemanning van ■eventien koppen was geen spoor meer te zien. De Culzsan zoo heette het schip was eene bark van 1572 ton. Een der meest werkzame leden der Fraa- sche kamer, de heer Le Faure, redacteur vau de Telégraphe, is overleden aan moeraskoortsen, welke hy had opgedaan op eene reis door Tunis, ondernomen om zich met eigen oogen van de gebreken in het lagerbestuur te overtuigen. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed het onderhouden en verbeteren gedurende 1882 van de havenwerken te Breskens, geraamd op 6350. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren: A. Tholens, te Hoek, voor 6550, A. Hage, te Middelburg, voor 6400, J. Bertou, te Biervliet, voor f 6340, J. van de Sande, te Breskens, voor f 6300, J. van den Hoek, te Middelburg, voor f 6300, J. J. Ockée, te Bresüens, voor 6229, J. de Witte, te Viissingen, voor 6159, C. A. Kalis Az., te Middelburg, voor f 6000, J. van Male Dz., te Breskens, voor f 5998, en P. Monje, te Breskens, voor 5889, Tweede kamer. Indische begrooting. De discussie werd voortgezet over hetamendemem. der heeren Bastert, Keuchenius en Heydenryck tot weglating der som van 750.000, die op de begrooting gebracht was ais rentevergoeding voor eene door Nederland te sluiten leeuing tot (lekking van Iudische tekorten. Het amendement werd verdedigd door de voorstellers, als in overeen stemming met den feitelyken toestand, nl. dat Nederland werkelijk aan Indië eene bijdrage geeftj zonder dat hier van restitutie sprake kan wezen. De heeren Boëll, Mees, Van Nispon en de ministers van financiën en koloniën bestreden het amendement, vooral omdat daardoor inbreuk gemaakt zou worden op het beginsel der administratieve schei ding van de Nederlandsche en Indische financiën. Overigens wordt door het voorstel der regeering niets beslist omtrent het beginsel der financieele eenheid. Het amendement werd verworpen met 54 tegen 12 stemmen en daarna het geheelo hoofdstuk. Uitgaven in Nederland aangenomen met 52 tegen 7 stemmen. (Tegen stemden de beeren Van Nispen, De Casembroot, Wintgens, Oorver Hooit, Heydenryck, Buys en Bastert. De hoofdstukken Ontvangsten in Indië en in Nederland werden met algemeene stemmen aan genomen. De heer Schimmelpenninok van der Oije heeft het voornemen aangekondigd om in comité- generaal de hnishoudelyke commissie te interpel- leeren over eenige huishoudelijke aangelegenheden. Benoemd werd tot lid der huishoudelijke commissie de heer Gleichmantot lid der commissie voor de stenografie de heer Sohaepman.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2