N«. 279 124' Jaargang! 1881' Zaterdag 26 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van f-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daub* Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 25 November. Hy wilde die gedachten van zich afzetten. Hy wilde aan iets anders denken, lezen, eten, slapen, iets uitvoeren en was juist op het punt om zijn knecht te zoeken, toen er zacht aan de deur getikt werd. Hg ontstelde zoo hevig van dat tikken alsof hij een boosdoener ware, die meent dat zijne vervolgers hem op de hielen zitten. Al het bloed verdween uit zijn gezicht en stroomde naar zijn hart terug. „Wat ben ik dwaas!" dacht hij en ging naar de deur om die te openen. De door de tweede kamer benoemde commissie van onderzoek -betreffende de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen heeft sedert verschei, dene maanden haar arbeid aangevangen, doch tot dusver is daarvan nog niets openbaar gemaakt. Wij zijn in de gelegenheid onzen lezers eene aanschrijving mede te deelen, door de commissie ge richt aan verschillende lichamen en besturen, tot de spoorwegen in meer of minder directe betrekking Btaande, benevens een daarbij gevoegd schema van vraagpunten ter beantwoording. In afwachting dat het ons ook mogelijk zal zijn den inhoud der belangrijkste antwoorden te doen kennen, blijkt uit deze stnkken reeds dat de commissie hare taak breed opvat en dat door eene openlijke beantwoording der gestelde vragen veel licht over het spoorweg-beheer in Nederland verspreid kan worden. N° 91. 's Gravenhage, den 20 Juli 1881. De commissie uit de tweede kamer der staten- generaal, tot het honden eener enquête omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen, heeft de volvoering harer taak aangevangen met het vaststellen van een schema der hoofdpunten» waarover haar onderzoek loopen zal. De achtereenvolgende beschouwing dezer hoofd punten zal, naar de meening der commissie, omtrent den tegenwoordigen toestand der spoorweg-exploi tatie hier te lande de noodige gegevens verschaffen en te gelijkertijd doen zien, welke eischen het belang van handel en nij verheid hier te lande aan de spoorweg-exploitatie mag stellen en in hoeverre daaraan, zoo wei voor het personen- als voor het goederenvervoer, is of kan worden voldaan. De commissie heeft zich verplicht geacht een afdruk van die schets aan uw collegie toe te zenden, in de verwachting, dat van awe zijde omtrent een of meer der hoofdpunten, of omtrent eenig ander punt inlichtingen of wenken zullen kunnen worden gegeven, die het werk der com missie gemakkelijker en vruchtbaarder maken. Zij houdt zieh voor het ontvangen daarvan aanbe volen. Daar de commissie voornemens is zoo spoedig mogelijk tot het verhoor van deskundigen en getnigen over te gaan. zal het haar aangenaam zijn de van uw coilegie verlangde inlichtingen vóór den 15 September e. k. te ontvangen en wel onder het adres: „tweede kamer der staten- generaal" met de by voeging„commissie van enquête." De commissie voornoemd, (get.) Tak van Poortvliet, Voorz. (get.) Veegexs, Secretaris. Novelle van Emile Marrioté „Van wie spreekt gij „Nu van Olga. Sedert gisteren is zij weer hier. Het schijnt dat het haar in Parijs aan geld en aan minnaars is gaan ontbreken. Wat denkt gij ervan?" „Wel mogelijk „Zfl ziet er erg vervallen uit." „Zoo Bolislav woelde met zijn hand in den wolfspels. „Het is koud en het regent, vriend," bracht hy met moeite uit. „Ik ga naar huis, vaarwel." Maar hy ging niet naar hnis. Uren lang doolde hy rond in wind en regen 5 het water droop uit zijne kleêren en toch gloeide hy van binnen alsof hy de koorts had. Eensklaps stond hij voor zyn hnis en kort daarna liep hy in zyn kamer op en neder. Eerst nn had hy het kond; maar hy dacht er niet aan zgne natte kleêren tegen droge te verwisselen. Werktuigelijk ging hij bij het vuur staan om zich te warmen, en merkte niet dat zijne kleêren dampten. Dns was zij weder hier, na een afwezigheid jap anderhalf jaar. Bjj beminde baar niet meer, Schets der hoofdpuntenwaarover het onder- zoele omtrent de spoorweg-exploitatie in Nederland zal looien. I. Ligging van het sooorwegnet. Aansluiting van het spoorwegnet aan andere openbare middelen van gemeenschap, land- en waterwegen en havens, buirenlandsche spoorwegen. Inrichting van den weg en de stations; het gerief en de bezwaren daaruit voor den handel en het verkeer voortvloeiende. II. Verdeeling van het spoorwegnet tusschen de exploiteerende maatschappyen. Voorwaarden waaronder deze maatschappyen werken, concessie en statuten. Belangrijkheid van den werkkring der verschil lende maatschappyen in het binnenlandsch en in het buitenlandsch verkeer. Onderlinge samenwerking der maatschappijen, vrywillig of door toepassing der regeeringsbe- voegdbeid, samenhang der exploitatie van het geheel. III. Materieel der exploitatie; hoegrootheid bij elke maatschappij, in verhouding tot haar werkkring. Toestand van het materieel by de verschillende maatschappijen, wat betreft zijne geschiktheid ter beantwoording aan de eischen van het verkeer. Gebruik van het materieel by de verschillende maatschappyenmede-gebruik. IV. Personeel bij de exploitatie werkzaam; hoegrootheid bij elke maatschappy in verhouding tot haar werkkring. Diensten, welke van het personeel geëischt worden bg de verschillende maatschappijen. Stelsel van belooning van het personeel by de verschillende maatschappijen. Materieele en moreele toestand van het bij de spoorweg-exploitatie werkzame personeel. V. Regelen voor den treinenloop. Personentreinengoederentrein en Getal der treinen, verhouding tot de te vervoeren personen en goederen. Verdeeling der treinen over de uren van ieder etmaal; verhouding tot het vervoer van personen en goederen en de behoeften van het publiek. Invloed van de mededinging der verschillende spoorwegmaatschappijen onderling en van die met andere openbare middelen van verkeer, op de treinenregeling. Invloed van maatregelen voor de veiligheid op den treinenloop. Diensten van de spoorwegexploitatie aan het personenverkeer en aan de goederenbeweging binnenlands en met het buitenland, ook in ver houding tot buitenlandsche toestanden. VI. Regelen voor de vrachtberekening geldende: voor reizigers; voor goederen. Feitelgke vrachtberekening, in binnenlandsch verkeer, in buitenlandsch verkeer. o neen! neenl maar waarom zon zy terugge komen zijn Wat zocht zij hier in dit besneenwde treurige Polen, in haar somber hnis, in deze een zame buurt? Hg zon gaarne geweten hebben waarom zij terugkeerde? Had zy dan in dat schoone, dartele Parijs niet vergeten dat er een Polen bestond? Hg had natuurffjk spoedig genoeg gekregen van Parijs, maar vooral van de Pari- siennes, die in den beginne door haar eeuwige lieftalligheid, haar eeuwige lachjes en haarcoquet- terie betooveren, doch daarna ergeren, omdat zg tegen eiken man Wen lief zgn en die overdreven beminnelgkheid en in het oog loopende behaag zucht eindelijk gaan tegen staan maar zij, die zelf zoo coquet en lichtzinnig was, zij moest Pargs een el dorado vinden 1 Hij beminde haar niet meer. Dit praatte hij zich zelf zoo dikwijls voor, dat hij aan de juist heid van het gezegde behoorde te gaan twijfelen. Moet iets waarvan de waarheid niet in twijfel kan getrokken worden, zoo vaak en dringend herhaald worden? Hy beminde haar dns niet meer; maar hy wenschte dat zg te Parijs, te Petersburg, oeh 1 overal behalve hier ware I Zg zou zeker haar gewone leven weer opvatten willen betooveren, coquetteeren, dezen of genen in haar net vangen. Hij zon haar vaak in gezel schap van andere heeren zienhij zon Bij spon dit denkbeeld niet verder uit; maar taarde in de vlammen van den baard. Eigenlgk Kortingen en terugbetalingen. Uitkomsten voor het spoorwegvervoer, verkre gen by verschillende vracht berekeningen en ver- moedelgke invloed van andere tarieven voor het personenverkeer; voor het goederenverkeer a. in binnenlandsch vervoer; in bnitenlandsch vervoer b. tegenover de mededingende land- en water wegen tegenover de mededinging van vreemde havens (Dnitsche, Belgische, Fransche) c. voor de handelsbeweging voor Nederlandsche nijverheid (de land bouw daaronder begrepen) zoo wat betreft aanvoer van grondstoffen, als wat betreft afvoer van producten voor den verbruiker binnenslands. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werd aan dr. J. Hazenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselgke schoolcommissie. De verordeningen op de heffing en invordering van het vergunningsrecht overeenkomstig de drankwet werden vastgesteld en de belooning vaD den daarby bedoelden schatter bepaald op f 1.50 per perceel, en gedurende het eerste jaar f 100 voor het administratieve werk. "Van de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor Elisabeth Wolff geb. Bekker is een adres ontvangen, houdende de vraag of de gemeente dat gedenkteeken, zgnde eene monu mentale fontein, aanvaarden en daarvoor eene geschikte plaats aanwijzen wil. De raad besloot dit aanbod aan te nemen onder voorbehoud dat de geconcessioneerde water leiding tot stand kome, en voor de plaatsing de Steenen Beer aan te wijzen. Mocht de waterlei ding niet tot stand komen, dan zou het monument eene wyziging ondergaan. Door gedep. staten was de raad uitgenoodigd zijn besluit in te trekken, waarbij bepaald is dat de hoofdonderwgzeres der meisjesschool, wanneer zg huwt, gerekend wordt haar ontslag te nemen. De raad besloot echter bij zijn besluit te vol harden. Hoofdplaat, 24 November. Bij de ver kiezing van twee raadsleden alhier is gekozen de heer A. Cammaert, terwijl eene herstemming plaats moet hebben tusschen L. Spinnewegn en P. Megers. In dit jaar zijn reeds vier van de zeven raads leden door andere personen vervangen. Een van de vier poklijderB te Gouda is over leden. Het was een meisje van 18 jaren, dat weder niet was ingeënt. Het stoomschip Prins van Oranje dat gisteren, was het hem ook onverschillig, daar hij haar toch niet meer liefhad. en toch waarom vervulde hem de mogelgkheid dat zg een ander zon kunnen liefhebben, met zulk een bgna ondra gelijke smart? Een bedwelmende geur drong onmiddellijk in de kamer en een elegante, in een pels gehulde vrouwengestalte vertoonde zich aan den ingang. Bolislav ging een schrede achteruit; de woorden bestierven hem op de lippen. „Het is zoo akelig om met dit vreeselgke weer alleen te zijn", begon de bezoekster met eene, ik zou bijna zeggen gemaakte, ongedwongen heid. „Ik bond niet van de eenzaamheid; dns heb ik al myn moed verzameld en daar ben ik nu. Veroorlooft gij dat ik een oogenblik bij u blijf?" Hij boog zwijgend en ontdeed haar van haar mantel. Zij rukte zich haar Foolsche muts Van het hoofd en nam plaats by den schoorsteen. „Gij zyt reeds gisteren aangekomen, niet van Batavia komende, te Aden is aangekomen^ had op zijne reis het eiland Minicoy aangedaan, teneinde te vragen of op een der Malediven- eilanden soms sloepen van de Koning der Ned. waren aangekomen. Men had er daar echter niets van vernomen. (BïB. Het eiland Minicy ligt tusschen de Malediven- en de Laccadiven-groepen in, op on geveer 8° 30' Noorderbreedte.) In de laatste dagen zgn weder een paar berichten vernomen dat een zeker aantal werklieden van het etablissement Fegenoord ontslagen waren. Deze opgaven komen bijna omtrent alle groote werkplaatsen in ons land van tyd tot tijd terug, zonder dat ze ooit opgewogen worden door mede- deelingen van werklieden die aangenomen worden. Op die manier, zon men zeggen, moet er eens een tyd komen dat er niet éen man meer te ont slaan overblijft, of wel de berichten worden met een ander doel de wereld ingezonden. Het Bott. Nbl. heldert, ten aanzien van Feyenoord, de zaak op en toont aan dat er, op deze fabriek, geen vermindering, maar belangrgke toeneming der werkzaamheden te melden is. Er werken op dit oogenblik 14 a 1500 man aan 't etablissement, terwgl 't gemiddelde cgfer slechts 1100 man is. Dat er niettemin een aantal werden ontslagen, komt eenvoudig omdat hier bg zonder geldtEines schicht sich nicht für alle. Een ketelmaker is geen scheepstimmerman en omgekeerdzelden is er voor beiden evenveel werknn eens zyn de eersten, dan weer de laatsten noodig. Dat was ook ditmaal zoo. Er werd, zooals geregeld op eiken tyd van het jaar, een ploeg volk ontslagen, doch bijna tegelgkertyd een grootere ploeg voor ander werk aangesteld, 't Blijkt dan ook, dat er 3 a 400 man boven het gemiddeld cgfer werkzaam zyn. Van die aanstel ling hoort men echter nooit melding maken. Gisteren was er gala-diner ten hove ter eere van de verloving der zuster van H. M. de ko ningin met prins Leopold, zoon van koningin Victoria. Z. M. de koning en de koningin zullen zieh eerstdaags naar Arolsen begeven. De correspondent van de Daily News te New- York seint, dat de directeur van het Employment Bureau, dat te Castle Garden de landverhuizers aan werk poogt te helpen, vreest dat er veel ontbering zal moeten geleden worden door immi granten die dezen winter aankomen, daar de vraag naar arbeiders verminderd is, gelijk trouwens elk najaar gesohiedt wanneer er op bet land weinig te doen is. Er zijn nu vele landverhuizers, die geen werk kunnen vinden en het is thans moeilijk een betrekking te krijgen voor ieder, behalve voor kundige, ervaren arbeiders. In de westelijke mijndistricten is echter vraag naar werklieden. waar?" vroeg Bolislav, zonder sieh te verroeren, terwgl zij zich behagelijk uitstrekte en de voeten, die in laarsjes met bont gestoken waren, dichter bij het vuur hield. „Ja gisteren. Waarom gaat gij niet zitten? Ik kan niet goed praten als gg zoo boven my uitsteekt. Dan denk ik altijd dat gy mg niet verstaat." Hij gaf aan haar verlangen gehoor en zag haar stilzwggend aan. Hij vond haar niet „afgevallen"; haar gelaat dat door de koude een frissche, roode kleur had en hare levendige oogen waren jeugdig en schoon als altijd. „Hebt gij geen woord van verwelkoming voor mij, mijnheer Korvin dat is niet mooi van u"} zei zij na een poos. „Vergeef mg", zei hij bitter lachend, „maar ik begryp eigenlijk niet waarom gij juist mij een bezoek komt brengen." „Bedank er mij dan ten minste voor, betoon n erkentelijk, wees vriendelijk, beleefd, galant zooals gij vroeger waart," besloot tij bijna onhoorbaar met nêergeslagen oogen. „Hebt gij my niet vergeven" vroeg !êij smeekend en stak hem hare kleine, blanke handen toe. „Laat ons vrede sluiten I Daarom ben ik hierheen gekomen." „Speel tooh niet met mij, mevrouw" ant woordde Bolislav ernstig en afwerend. „Gij heb mij niet beleedigd, dat weet gij immers

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1