MIDDELBURGSCHE COURANT OArsrxsk BIJV OB QSBL Vrijdag 25 November 1881. N5. 278. Middelburg 24 November. Gemeenteraad van Middelburg. VAN DE VAN Zitting van Woensdag 23 November. Voorzitter mr. Pické. Tegenwoordig al de leden. Brieven van dankbetuiging voor toegekende verhooging van jaarwedde zijn ingekomen van mej. Gertb van Wijk, de heeren Will, Termijn en Holthuijzen. De heer Will, gemeentebouw meester, schrijft daarin o. a., „dat hij op zeer hoogen prijs stelt de waardeering van bnrg. e.a weth, en van den raad, op eene enkele uitzon dering na. Dat trouwe en stipte vervulling zijner plichten en naleving zijner instructie hem niet de vriendschap verzekert van hen die direct tegen overgestelde belangen hebben en geen weldenkende een maatstaf uit dergelijke bron als onfeilbaar middel van vergelijking zal bezigen". Al deze brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Van P. de Pagter en J. Wanjon is een brief ingekomen, waarbij zij verzoeken hnn vroeger ingediend adres om schadevergoeding wegens geleden nadeel door den storm op 14/15 Oct. jl., bniten behandeling te stellen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Een verzoek van het bestuur der godsbuizen, om machtiging tot overschrijding van enkele posten op zijne begrootiDg over 1880, tot een bedrag van f 400, welke overschrijding noodig is door geleden stormschade, wordt ingewilligd. Ingevolge de gedane toezegging legt de voor zitter over het rapport der gas-commissie omtrent het door haar ingesteld onderzoek der klachten van gasverbruikers (Zie Midd. Cl. van 19 dezer). Onder verbetering eener drukfout in dat rapport, (onder no. 73 der verbruikers is 125 in plaats van 225 meters vermeld) geeft de voorzitter tevens kennis dat de nieuwe gashouder, het meest kapi tale werk dat ter verbetering der fabriek moest geschieden, is opgeleverd en «eer tot genoegen Van de gas-commissie en den directeur is voltooid. De heer Luteijn wil, aangezien de inlichtingen der gas-commissie verstrekt zijn naar aanleiding eener door hem gedane vraag, gaarne verklaren dat die inlichtingen hem alleszins voldoende voor komen en z. i. alle bezwaren en bedenkingen, die gerezen zijn, als vervallen kannen beschouwd worden. Namens de vergadering brengt hij de gas-commissie dank voor haar uitvoerig rapport. Naar aanleiding van hetgeen in een der dag bladen is geschreven, deelt de voorzitter nog mede dat de fabriek ook in het bezit is van een aan alle vereiscbten voldoend toestel om gasme ters te onderzoeken en dat daarvan reeds door sommige gasverbruikers is gebruis gemaakt. Iu verband met eene tnsscben het bestnur dezer gemeente en dat van Zierikzee gevoerde brielwis- seling, stellen burg. eu weth. voor te besluiten tot opheffing van het gemeenschappelijk beurtveer MiddelbnrgZierikzee. De raad vereenigt zich hiermede. Daarna is aan de orde de vaststelling van de belooning van den deskundigen schatter bedoeld by art. 2 der verordening op den kleinhandel in Sterken drank. Burg. en weth. stellen voor die te bepalen op f 1.50 per perceel, onverschillig 1 Novelle van Emile Marriot. De heide was zoo wanhopig met sneeuw over- dëkt dat men zich het liefst op den grond zou uitgestrekt hebben om te sterven. Dit dacht althans Bolislav Korvin, toen hij uit zijn eenzaam huis op de besneeuwde vlakte trad en nu eens den blik óp den grond vestigde en hem dan weer eens trenrig naar den somberen hemel ophief. Boe zwaar, hoe vochtig hing die hemel boven zijn hoofd I En hoe kond was de sneeuw, waarin zijn voet verzonk 1 Geen mensch volgde hem, ftelfs geen hond. Zoo alleen doolde hij vaak uren lang over de sneeuwvelden van Gallieiö rond, zonder een bunrman te bezoeken of zelfs den dreïnpel van een der armoedige boerenhofsteden te overschrijden. Hij was menschenschnw geworden sedert zijn „ongeluk", - zoo noemden zijne bedienden den slag die hem een half jaar geleden getroffen bad, en sedert had hij nergens meer pleizier in, noch in zijne kennissen, noch in zijn werk, in niets. Zijn ongeluk, als men het zoo noemen mag, is spoedig verteld. In de nabijheid van zjjn landgoed lag het huis eener jonge grond hoeveel localiteiten daarin aanwezig zijn. Met 1 het oog op het aan de eerste schatting verbonden administratief werk, komt het bnrg. en weth. wenschelgk voor dien ambtenaar voor het eerste jaar eene extra belooning van f 200 toe te ken nen. Alzoo wordt besloten. Door burg. en wetb. wordt nu overgelegd de volgende aanbeveling voor die betrekking: P. J. Huijer, controleur bij de pi. dir. belastingT. P. Krijger, rijksboekhonder by de dir. belasting en L. C. Hondins, ryksschatter. Op eene vraag van den heer Snijders, of de ingekomen adressen niet op zegel behoorden te zijn geschreven, antwoordt de voorzitter ontken nend en op een verzoek van den heer Jeras deelt hij mede dat zich ook nog een vierde sollicitant had aangemeld, nl. de heer Holm, leeraar aan de burgeravondschool. De benoeming wordt aangehouden tot aan het einde der vergadering. Op verzoek van den heer Lnteyn wordt een voorstel van burg. en weth. tot overname van terreinen aan het kaDaal aangehouden. Achtereenvolgens worden vastgesteld het sup pletoir kohier n° 1 voor de pi. dir. bel. op de inkomsten over 1881 ad f 1174.68, dat op de honden ad f 62 en een staat van personen aan geslagen in de inkomsten-belasting voor 1881, wier aanslag oninbaar moet verklaard worden, tot een bedrag van f 984 60. Daarna komt in behandeling het adres van de heeren G. Alberts Lz. C0., benevens andere ingezetenen, omtrent de stremming der vaart door de Langeviele-binnenbrug (Zie Midd. Ct. van 23 dezer.) Met betrekking tot het eerste deel van het verzoek zyn burg. en weth. van oordeel, dat eene dergelijke beslissing niet genomen of eene derge- lyke verordening niet gemaakt behoeft te worden. Nn gebleken is dat de concessionaris van den tramweg schade aan de brug heeft toegebracht, wordt die schade, ingevolge de concessie-voor waarden, van gemeentewege te zgne koste her steld en die brug weder onder het beheer van gemeente ambtenaren gesteld. Ook het tweede pnnt kan, naar de meening van burg. en weth., voor geen inwilliging in overwe ging komen, wyi by reparation zoowel deze als andere bruggen in de gemeente noodwendig moe ten gesloten biyven. Het derde deel van het verzoek is naar het oordeel van burg. en weth. eveneens voor geen gunstige beschikking vatbaar, wijl de vrijheid der vaart bij reparatiën niet meer van burg. en weth. maar van den concessionaris afhing. Thans echter is de gemeente weder met het werk belast. Adressanten zouden dus, indien er grond bestaat om schadevergoeding te vragen, zich tot den concessionaris moeten wenden. De heer mr. W. A. van Hoek zegt met de meeste belangstelling het adres te hebben gelezen, evenals het rapport van bnrg. en weth. Naar 't spreker voorkomt omvat echter dat rapport niet alle grieven door adressanten aangevoerd. Of schoon niet in de conclusie van het adres opge nomen, gelooft de heer Van Hoek dat de hoofd grief van de verzoekers is dat wel is gepubliceerd dat de weg over, maar niet dat de vaart door de brug gestremd zou zijn. Wijl spreker meent dat door de stremming der vaart een groot onge rief is veroorzaakt, zou bij gaarne eenige inlich tingen omtrent de zaak ontvangen. De voorzitter antwoordt met genoegen deze vraag te vernemen en, wijl burg. en weth. bereid zgn ten deze zooveel mogeiyk licht te verspreiden, de geheele geschiedenis der zaak te willen mede- deelen. Toen de concessionaris uitvoering zou geven aan de concessie, bleek dadeiyk dat onder de uit te voeren werken begrepen waB de versterking van de Langeviele-binnenbrug. Burg. en weth. eigenares, welke dame sedert den dood van haar echtgenoot de manie had gekregen om verbinte nissen aan te gaan en na eenige weken weer te verbreken. Binnen een jaar was zij viermaal verloofd geweest en had zich even zooveel keeren weer vrij weten te maken. Eindelijk was de beurt ook aan Bolislav gekomen en hij meende natuurlijk dat hy nu de rechte w^s, 't geen zij altemaal geloofd hadden. Hy geloofde bet zoo lang tot dat de schoone, wispelturige vrouw hem op zekeren dag onder tranen bekende dat zg haar eigen hart niet gekend had, dat zg hem niet lieihad en hem onmogelijk kon huwen. Teneinde het hem gemakkelijk te maken en hem te helpen om haar te vergeten, want zg zag wel dat hare woorden een vreeselijke uitwer king op hem hadden, besloot zij naar Parijs te vertrekken en daar eenige jaren door te brengen. Nadat zij den „armen man" beloofd had bem nn en dan te zullen schrijven, om hem te troosten (zooals hij zich uitdrukte, ofschoon zij het geen enkele maal deed), pakte zg hare koffers en ging op reis. Gedurende de eerste maanden na haar vertrek was Bolislav aan een groote oniust ten prooi, telkens wanneer de post aankwam; hy viel op de brieven aan die hem gebracht werden, brak ze haastig open en legde ze met moede- looze teleurstelling terzijde. Maar ook dat was nu voorbg. De aankomst van de post bezorgde hem geen hartklopping meer hy had op stelden zich de vraag wie dit werk moest uitvoeren en waren eenstemmig van oordeel dat als regel moest gesteld worden dat alle werken door den concessionaris en onder zgne verantwoording behoorden te worden gemaakt, terwgl eerst bg schade herstel van gemeentewege zou plaats vinden. De concessionaris had daartegen geen bedenkingen en deze regel is consequent door gevoerd. Alvorens de noodige machtiging te verleenen, hebben burg. en weth. van den concessionaris overlegging geëischt van een plan voor de verster king der brug. Dit is door dezen met teekeningen en toelichtingen overgelegd en door burg. eb wetb., na verhoor van den gemeente-bouwmeester, goed gekeurd. Daarna is men met het werk aangevangen. Met het oog op de waarschynlijke stremming der passage, hebben burgemeester en wethouders een langdurig onderhoud met den concessionaris gehad, waarbij ook de quaestie der doorvaart niet werd over het hoofd gezien. Wgl echter de ingenieurs van den concessionaris aanvoerden dat stremming der vaart door de brug onmodig was, omdat het werk, ook wanneer de brug openstond voortgang kon hebben en deze was zij dicht, gemakkelgk te openen zijn zou, is alleen stremming der passage voor rg- en voer tuigen afgekondigd. Burg. en wetb. kondeu toen natuurlgk niet voorzien wat weinige dagen later zou gebeuren. Met het werk werd den 4 Juli aangevangen en 5, of hoogstens 7 dagen later is tengevolge van onvoorzichtigheid, dan wel onhandigheid iets gebeurd dat niet te voorzien was. De LaDgeviele brug ia een bascule brng, waarvan beide ge deelten even zwaar zijn en de werklieden van den concessionaris vonden goed het bovendek en de balusters van de brug weg te nemen zonder be- hoorlgke stempeling der balanspriemen. Plotseling is dientengevolge het evenwicht verbroken, de brug opengevlogen en het windwerk gebroken. Van dit oogenblik af is het zeer moeilijk geweest de brug te openen en te sluiten en is, ofschoon de ingenieurs van den concessionaris onmiddellijk aan 't werk gegaan zijn om de zaak in orde te brengen, 't voortdurend „sukkelen" gebleven. Zeer spoedig na het breken der brug kwamen schepen voor de brug, die óf konden worden doorgelaten, óf waarvan de schippers door den concessionaris werden geindemniseerdzonder tusscbenkomst van burg. en weth. Het werk vorderde slechts langzaam Burg. en weth. willen daarlaten of dit een gevolg was van de ongeschiktheid der werklieden, maar wijzen erop dat als men weten wil hoe de inge nieurs werken, een kgkje bg het werk buiten de Langeviele buitenbrug aan te raden is. In September kwamen herhaaldelijk protesten en sommatiën voor over de doorvaart, waarbij burg. en weth., hoewel buiten de zaak staande, door persoonlgke bemoeiingen al het mogelijke hebben gedaan om de betrokken schippers en fabrikanten tevreden te doen stellen. Ofschoon het aanvankelijk niet noodig scheen te zijn tot haast aan te sporen, wijl kort nadat een paar rails waren gelegd, men reeds van de plechtige opening van den tramdienst op 16 Juni sprak en al spoedig met het doen van proefritten van Vlissingen begonnen was, meenden burg. en weth toch al spoedig, omdat bg de concessie-voorwaarden geen termijn bepaald was waarop de dienst moest aanvangen, den concessionaris tot voortzetting te moeten dringen. Zg verboden hem daarom op Middel- burgsch grondgebied te rijden vóór dat de Lan geviele binnen brug in volkomen orde was. Wijl deze prikkel echter zwak bleek, is den heer Gruber de mogelijkheid van opzegging der concessie voor oogen gehouden. Burg. en weth. hebben echter steeds de uiterste lankmoedigheid gebruikt, en waarom Alleen in het belang van bet tot stand komen van den gehouden te hopen en zyn verlangen overwonnen. Hij wierp zelfs te nauwernood meer een blik op de vensters wanneer hij het huis van Olga voor bijkwam, 't geen echter heel zelden gebeurde. Zoo wandelde hg ook heden langzaam over de witte vlakte en dacht hoe alleen hij toch op de wereld stond, zonder bloedverwanten, zonder vrienden. Alles had hg verloren. Hij voelde zich ontzaglijk verlaten, terwijl hij daar zoo over de sneeuw voortstapteEensklaps staakte hij zijn wandeling en keek op den grond. Hij huiverde. Roode droppels op dat witte kleed, bloedHij staarde erop. Was hier een menschelijk wezen verschenen? Was hier een moord gepleegd? Nergens waren voetstappen te ontdekken, de verschgevallen sneeuw had alles uitgewischtmaar de bloeddroppels staken helder tegen het wit af. De eenzame wandelaar werd eenigszins aDgstig; hij gevoelde angst voor dat onbekende wezen, wiens bloed hier vergoten was, dat misschien om hulp geroepen had en wiens stem door niemand gehoord was. Bolislav rilde. Het gezicht van dat bloed was hem vree- selijk. Hij zocht op de sneeuw en volgde het roode spoor. Op eenigen afstand verhief zich een donker voorwerp op den witten grond. Bolislav riep. De zwarte massa kroop met moeite een weinig voor uit en zonk toen ineen Met een paar sprongen was Bolislav erbij en bg zag dat het een wolvin was, die met haar lichaam haar jong beschermde- tramdienst tusschen Middelburg en Vlissingen. De toestand toch was langzamerhand zeer ver ward geworden. Oorspronkelijk was er éen concessionaris voor den weg van Vlissingen naar Middelburg, nl. de heer Gruber. Deze vroeg aan den raad om in de concessievoorwaarden eene clausule op te nemen, waardoor het mogeigk zou zijn de concessie over te dragen en in de zitting van den raad van 27 April jl. werd hem dit vergund, mits die overdracht plaats vond onder goedkeuring van bnrg. en weth. Den 21en Juni heeft de heer Gruber aan bnrg. en weth. verzocht de concessie over te dragen aan de Société anonyme des chemins de fer eco nomises Neerlandais. Burg. en weth. waren zeer huiverig om met eene vreemde maatschappij in zoo nauw contact te komen, vroegen inzage van de statuten dier maatschappij en stelden hunne voorwaarden. Het was burg. en weth. spoedig in het oog ge vallen dat deze statuten geheel anders ingericht waren dan men dit by andere maatschappijen gewoon was. (Hiervan deelde de voorzitter eenige staaltjes mede, door voorlezing van enkele artikelen dier statnten.) Zooals gezegd is waren burg. en weth. huiverig met de M"j zaken te doen en stelden hunne voor waarden. Na nog een rappel-brief van zekeren heer Boers, een der leden der Société ontvan gen te hebben, deelden burgemeester en weth. aan den heer Grnber mede dat zg geen bezwaar had den tegen de overdracht, mits het bestuur der soeieteit, behoorlijk vertegenwoordigd, een be hoorlijk notarieel contract passeerde en het waarborgkapitaal van f 1000, door den heer Gruber gestort, op f 2000 werd gebracht. Mondeling werd gezegd dat de zaak spoedig haar beslag zou krijgen, dat de bepalingen goedgekeurd werden, dat de quaestie vair 't waarborgkapitaal niets be- teekende enz. enz., doch officieel werd tot den huidigen dag geen antwoord ontvangen. Wat was in tusschen gebeurd De gemeentebe sturen van Vlissingen en Souburg hadden de overdracht goedgekeurd en van toen af waren er twee concessionarissen, de heer Gruber hier, de Suciéié anonyme te Souburg en Vlissingen. Omtrent den toestand dier Société anonyme zegt de voorzitter liefst zoo min mogelijk't is algemeen bekend dat de Nederlandsche leden van den raad van administratie eruit sijn geloop en. Wat het materieel betreft, deelt de voorzitter mede dat de rails door burg. en weth. goedge keurd zijn, nadat ze door deu minister van wa terstaat waren toegelaten, terwijl goedkeuring van 't rollend materieel niet noodig was. Toen echter de locomotieven kwamen stond iedereen verwonderd te kyken, waut had men in Breda, - 'sGiavenhage en andere plaatsen zeer kleine lo comotieven leeren kennen, hier kwamen spoor weg-locomotieven en spoedig liep het gerucht dat deze locomotieven aan den heer Finet hadden be hoord en in een ander land waren afgekeurd. De locomotieven waren zeker veel te zwaar en de vrees of de rails het rgden daarmede zouden uithouden, niet zonder grond. Er is echter mede gereden en hoe was de uit slag? Sokkelen van den beginne af, elk oogen blik déraillementen, zoo erg dat de dagbladen geregeld berichtten: de tram werd geprobeerd eu de locomotief ontspoorde. Wat de verhouding tusschen den concessionaris voor Middelburg en de sociélé betreft, daarover ligt een geheimzinnig waas verspreid. Dezer dagen was o. a. in een weekblad een brief van den heer Gruber opgenomen, waarin hy alle solidariteit met die Mü ontkent. Nu is het waar dat met het oog op al het medegedeelde burg. en weth. de concessie hadden kunnen opzeggen, hetgeen wel een coup d'èclat ware geweest, doeh waardoor alles stilstond II. Het bloed liep het dier langs den kop. Door honger gedreven, had het zich in de nabgheidder menschen gewaagd eu was door hen gewond. Nu vlood het terug naar het bosch en in haar doodsangst over haar jong sleepte de bloedende moeder zich voort om het in veiligheid in een hol te brengen, teneinde het te redden voor de vervol gingswoede der mensehen. Maar het was haar te ver. De wolvin lag stervend in de sneeuw en lekte jammerend en steunend het jong, dat zich bibberend tegen haar aandrukte, als voelde het dat het nu het eenige wezen ging verliezen waarvan het liefde en bescherming kon verwachten. Men kan zich geen aandoenlijker tafereel voorstellen dan dit stervende, half uitgehongerde dier, onder dien grauwen, somberen hemel, te midden van die eindelooze sneeuwvlakte. Bolislav trad naderbij. Het dier zag den mensch onafgewend met een brekend oog aanhet was een lange, smar telijke blik, zooals men dien slechts in bet oog van een dier kan zien, die meer treft dan de aandoenlijkste menschelijke woorden, een blik die den mensch tot in het diepst zijner ziel doet ontroeren. Nog eenmaal haalde zg ademtoen was het uit. Bolislav nam den kleinen wolf in zijne armen en sloeg er zijn mantel overheen. Hoe stapte hij thans met rassche schreden nngr

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5