Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermomete rstand, Algemeen Overzicht;' Keizer Wilhelm is ziek, De Mskhsameigtr Bet is overigens stil in de kamers. In den Vervalsching van Bier. der N. H. gemeente alhier is het navolgende viertal van predikanten gevormd, om daaruit te voorzien in de vacature van den heer Klomp, als: Ch. L. Laan te Serooskerke, B. Swaan te Gouda, J. G. Montijn te Zierikzee en J. H. Cordes te Vorden. Het stoomschip Sentinelvan Rotterdam vertrokken naar New-Castle, is op den buitenkant van het Noorderhoofd van den Maasmond ge stoomd en zit vol water. De equipage is aan den Hoek van Holland aangekomen. Aan boord van het gisteren te Amsterdam binnengekomen stoomschip Prinses Marie bevin den zich de schipbreukelingen van de Koning d. Ned., welke door de Delcomyn waren opgenomen, Den 21en April e. k. is het een eeuw ge leden, dat de groote kindervriend Frederik Fröbel werd geboren. Aanzienlijke bijdragen zijn reeds uit België, ZwitserlandItalië, Engeland en Duitschland ontvangen, om niet enkel een eerzuil ter ge dachtenis maar een practisch monument te stichten door het oprichten van een model kindertuin te Blankenburg, waar Fröbel zijn eersten kindertuin opende. i Tot dat doeleinde heeft zich ook hier te lande een comité gevormd, bestaande uit mevr. Elisa van Calcar, presidente, en de heeren A. L, Schmidt Jr., leeraar aan de H. B. school te Gouda, secretaris, en A. Jansen, directeur aan de Vorm- BChool tot opleiding van bewaarschoolhouderessen te Rotterdam, penningmeester. De onthulling van het internationaal monument zal in Augustus e. k. geschieden. De hoofdingenieur van den waterstaat Waldorp en de civiel-ingenieur Dirks zijn gisteren naar Buenos-Ayres vertrokken, tot het ontwerpen en uitvoeren van verschillende werken voor de regeering der Argentijnsche republiek. Op de verkooping bij den boekhandelaar Van Stockum is een curieus stuk onder den hamer gebracht, deel uitmakende van de wis- kuudige handschriften van wijlen den honorair hoogleeraar Lobatto, getiteldVon der Abzeichnung des Sonmn-Zeigers Ahas und wie dass im Heyl. Schrift gegrunclet sey. Dit handschrift is een verhandeling over het wonder vermeld in II Koningen 20 vers 11, dat de profeet Jesaia de schaduw van den zonne wijzer Achaz tien graden (hoekgraden?) achteruit deed gaan. Prof. P. Harting, te Utrecht, zal in het volgende jaar zijn professoraat nederleggen en te Amersfoort gaan wonen. Het koninklijk park Grunsfoort, hij Wage- ningen, zal vier bunders groot worden. De wandelpaden zijn reeds grooteudeels gereed en met de beplantingen wordt dezen winter een goed eind gevorderd. Maandag avond zijn, bij eene aanvaring van de stoomboot Wilhelmine tegen eene brug over het kanaal van Groningen naar Delfzijl, bij Woltersum, een passagier en de brugwachter door den schok te water geraakt en verdronken. De hofmeesteres der boot werd bij dit ongeval gevaarlijk gewond. Te Maastricht is in den jongsten tijd het drinkwater op vele plaatsen onbruikbaar geworden* Zells eenige stadspompen, die zich vroeger door haar goed water onderscheidden, zijn op last der politie gesloten. Men begint daar dan ook te spreken over den aanleg van een waterleiding. De bekende boekhandelaar en uitgever, de heer H. C. A. Thieme, te Nijmegen, is na een sleepende ziekte aldaar overleden, Met den aanleg van den spoorweg van Zaandam naar Hoorn is deze week begonnen. Er wordt met kracht aan gewerkt. Zand haalt men uit de duinen bij Gastricum. Toen Maandag in de Italiaansche kamer de leden hunne stem uitbrachten over een hoofd stuk der begrooting, en de eerste minister, de heer Depretis, juist voorbij het stembureau ging, hoorde men van de publieke tribune roepen „Dat is voor Depretis", terwijl een zwaar voorwerp door de zaal vloog en met eeu slag op den grond neerkwam, na den heer Mordini even aan het hoofd geraakt te hebben. Het was een revolver met zes loopen, die allen geladen waren. De dader is zekere Maccaluso, die vijf jaren gevangen had gezeten wegens poging tot moord opzijn zwager, en dezen weder had bedreigd, toen hij vrij was gekomen. Daarvoor zou hij onder opzicht der politie gesteld worden, en hij was naar Romè gekomen om van den heer Depretis ontheffing daarvan te vragen, maar had geene audiéntie kunnen verkrijgen. „Nu zult gij wel naar mij luisteren", zeide Maccaluso, toen bij verhoord werd. Scoville zette Dinsdag zijne pleitrede voor Gniteau voort. Hij beweerde dat zijn cliënt krank zinnig was, en dat in elk geval het bewijs dat hij goed bij zijn zinnen was, moest worden geleverd door het openbaar ministerie. De pleiter ging bet leven van den misdadiger van de wieg af na om zijne stelling te staven. De United Irishman kondigt eene reeks artikelen aan over den oorsprong en de samenstelling der ontplofbare stoffen, welke zij opent met een op stel over dynamiet. „Wij achten, zegt het blad, de eereplaats verschuldigd aan dit aan zienlijk lid der by zonder krachtige familie van wat wij de hulpmiddelen der revolutie noemen, om ze te onderscheiden van Gladstone's hulpmid delen der beschaving.'' Zoo noemde de heer Gladstone in een zijner laatste redevoeringen de Iersche dwangwetten. O'Connor en Healy, die in Amerika vertoeven, zenden circulaires rond om de Ieren uit te noodigen tot eene conventie te Chicago om daar hunne belangen te bespreken. Zij zeggen dat de geruchten, dat het in Ierland rustig wordt en dat de meerderheid der pachters zich tot het landgerecht wendt, valsch zijn. Die rust is de stilte voor den storm, zeggen zij. De cholera te Djeddah is afnemende, maar nu is zij uitgebroken te Jembo, de haven van Medina. Te Djeddah is slecht éen Europeaan aan de ziekte bezweken. Aan de Engelsche North Eastern spoorweg is aangeboden om de rijtuigen in de treiueu met electriciteit te verlichten tegen de helft der kosten( welke thans de verlichting met olie baart. Edison heeft aan het bestuur der City van Londen aan geboden twee maanden lang om niet Holborn Viaduct te verlichten om eene proeve te geven van de bruikbaarheid van het electrisch licht voor de toepassing binnenshuis. Hij beweert dat de kosten geen groot bezwaar zullen opleveren. Te Moskou is de order ontvangen om alles in gereedheid te brengen voor de kroning van czaar Alexander III, welke in het begin van Mei zal plaats hebben. De Salvation Armydie in benden de straat doortrekt om de zonde met geweld te bestrijden, geeft behalve hare strijdcourant, de War Cryook een blaadje uit, The little Soldier, bijzonder gewijd aan de bekeering van hinderen. Daarin worden mededeelingen gedrukt van kinderen van vier tot vijftien jaar, en om ze aan te moedigen, zet de redactie er aanteekeniugen onder als deze: „Fiks, Jessie, geeft ze het woord des Heeren heet van den rooster." Velen denken dat het tijd wordt dat de politie zich bemoeit met zulk een klaar- blijkelijken toeleg om godsdienstwaanzin onder kleine kinderen te kweeken. De boot van de Solway, waarin de zoon van den kapitein met vier anderen het schip had ver laten, is op de Schotsche kust ledig aangedreven. Men aan het er dus voor houden dat de opvarenden omgekomen zijn. De heer Grévy heeft een zijner ontvang kamers door telepbonen in verbinding laten brengen met de Opera, de Opera Comique en het Thedtre Frangais. De inrichting moet nog heel wat beter zijn dan die op de electriciteitsteutoonstelling. Naar ieder der genoemde voorstellingen kunnen twee gasten van den president tegelijk luisteren. Te Libourne heeft een brutale dief, terwijl de rechtbank civiele zitting hield, al de over jassen der rechters uit de raadkamer gestolen. Tweede kamer. Indische begrooting. De minister van koloniën verdedigt uitvoerig den post tot verbetering van het Westgat van Soera- baija, welke volstrekt noodzakelijk is en waar omtrent alle deskundigen eenstemmig voor het ontworpen plan zijn. De heeren Keuchenius en Wichers verdedigen nader het voorsteldat bestreden wordt door de heeren Van der Sleijden en Van Kerkwijk, omdat de zaak niet voldoende onderzocht is. Een amendement-Wichers om het crediet te beperken tot de verbetering van de monding der Soli-rivier, zonder te praejudicieeren op het plan der heeren Waldorp en Jansen om een dam te maken tot vernieuwing van het vaarwater, wordt aangenomen met 43 tegen 18 Btemmen, waarna het geamendeerde artikel aangenomen wordt met 42 tegen 19 stemmen. Bij het artikel staatsspoorwegen en stoomtram wegen stelt de heer Keuchenius voor den post voor den stoomtramweg in Atjeh weg te laten. Zijn voorstel wordt echter verworpen met 39 tegen 19 stemmen, waarna het artikel wordt aan genomen. In het bericht uit Borssele, (M. Ct van 23 dezer) omtrent den verkoop van een barkschip, is, door verkeerde opgave, foutief gezet ƒ5525, hetgeen had moeten wezen f 5025. 23 Nov. 's av. 11 n. 46 gr. 24 's morg. 8 u. 43 gr. 'smidd. 1 47 gr. 'sav. 5 u. 47 gr. F. zeide gisteren dat de keizer de kamer moet houden en dat zijn slaap gestoord wordt door pijnen in de ingewanden; zoodat hij zich slechts met de meest dringende regeeringszaken bemoeit. De Kölnische Zeitung doet opmerken dat de keizer zijn leven lang in alle weer en wind is uitgegaan, en nog bij de laatste herfstmanoeuvres kon men waarnemen hoe de 84jarige man de vermoeienissen in de open lucht gemakkelijker en opgewekter verdroeg dan menig jonger soldaat. Zij zijn hem onontbeerlijk, en nu eene verkoudheid hem noodzaakt de kamer te houden, ondervindt zijn gestel daarvan den invloed. Men behoeft zich dus nog niet zoo erg ongerust te maken, maar het is te hopen dat de verkoudheid spoedig wijkt en eene gunstige weersgesteldheid den keizer zal veroorloven, naar gewoonte, iederen dag eenige uren in de lucht door te brengen. Eergisteren scheen men dan ook niet bezorgd te zijn voor ernstige zaken. Er had des avonds een groot hoffeest plaats bij den kroonprins. Maar de keizer, hoe kras en sterk ook, wordt hoog bejaard. De politieke nalatenschap van de heeren An- drassy en Haymerle schijnt door het optreden van graaf Kalnoky als eersten minister der Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie in goede handen te zijn gekomen. Het schijnt nu vast te staan dat eerst de betrekking aan den heer Szlavy is aangeboden, en dat daarop met den heer Andrassy is onderhandeld. Reeds op de eerste bedenkingen echter van dezen laatsten staatsman schijnt keizer Franz Joseph last te hebben gegeven om dadelijk met don heer Kalnoky te spreken en dezen, zoo mogelijk, tot aanneming te bewegen. Graaf Kalnoky bekleedt een der eerste, zoo niet de eerste, plaats in de Oostenrijksche diplomatie en heeft de verhoudingen aan de meeste hoven persoonlijk leeren kennen. Achtereenvolgens diende hij in Miinchen, Berlijn, Londen, Rome, Kopenhagen en St. Petersburg. In Konstantinopel werd hij nooit geplaatst, en men betreurt dit, wijl eenige locale kennis in dezen doolhof van intriges en knoeierij den Europeeschen diplomaat zeer goed te pas komt. In politieken zin is de benoeming eene geluk kige te achten, wijl bij het scherpe verschil der politieke meeningen in de beide helften der monarchie, het zeer wenschelijk schijnt om een neutralen minister van buitenlandsche zaken te hebben voor het geheel. Vooral de Hongaren zijn zeer naijverig op hun binnenlandsch zelfbestuur en zouden iederen minister van het centraal be- Btuur der monarchie, die zich daarin wil mengen, trotsch afwijzen. Daarom is het wenschelijk een premier te hebben, die aan geene verleiding blootstaat om een dergelijken invloed te laten gelden, en zulk een is graaf Kalnoky, die met geene enkele partij oude relaties heeft. Wat de buittnlandsche politiek aangaat, ziet men in Kal noky 's benoeming een nieuwen waarborg voor de hechtheid van het verbond der drie keizers, wijl de nieuwe minister de leer is toegedaan dat in den tegenwoordigen staat der Enropeesche poli tiek het keizersverbond een zeer gewenschte zaak is. Evenals in de Spaansche kamer eene poging werd gewaagd om de liberale regeering vertoo- gen te laten richten aan de Italiaansche regeering over de ongeregeldheden bij de overbrenging van het lijk van Pius IX, hebben thans ook in den senaat twee clericalen dezelfde poging herhaald. De aartsbisschoppen van Salamanca en van San tiago vielen de regeering aan, wijl deze hun col lega van Toledo een scherpe berisping bad doen toekomen over een mandement dat der bevriende Italiaansche regeering vijandig was. Een dier voorvechters wildo niet meer of minder dan een verbond der Christelijke staten tegen Italië, om den paus te bevrijden uit zijne treurige gevan genschap en hem zijn onafhankelijk gebied terug te geven. De heeren komen wel wat laat, en het was misschien niet noodig dat de heer Sagasta nogmaals de onschuld der Italiaansche regeering aan die veel besproken begrafènisstandjes be toogde. Het helpt toch niet. In de Belgische kamer is gisteren nog even een naspel gespeeld op het tellen der leden. De heer Pirmez, die, zooals onze Brusselache corre spondent ons schreef, zelf den maatregel had uit gelokt, begon nu den president onder handen te nemen, wijl hij zoover gegaan was. De heer Descamps sloeg den aanval flink af. Zijn maat regel was wel wat doortastend, doch als hij tegen bet wegblijven der leden helpt, dan zal men het zich niet beklagen. De namen der af wezigen waren gisteren in den Moniteur opge nomen. Een tiental Fransche kamerleden hebben aan al de leden der linkerzijde, behalve die der extréme gauche een brief gericht, waarin zij, naast het verlangen om niet de oude indeeling in parle mentaire groepen te behouden, op de behoefte wijzen dat de meerderheid in de gelegenheid zij om buiten de zittingen voorloopige beraadslaging te voeren. Zij noodigden daarom de leden uit om gisteren namiddag samen te komen. Een telegram meldt als uitkomst dier bijeenkomst dat 200 leden der meerderheid-Gambetta besloten hebben dat zij vergaderen zullen, zoodra twintig leden het verlangen daartoe kenbaar maken. De oudste in jaren zal hun president zijn. Nog geene orga nisatie dus als parlementaire groep, maar deze kan eruit groeien. senaat zal Zaterdag wat leven komen, wanneer de heer Griffe de stelling zal volhouden dat de centre-gaucher Voisins-Lavernière niet wettig is gekozen, wijl bij het opmaken der volstrekte meerderheid de blanco briefjes zijn afgetrokken. In de kamer houdt men zich ook nog bezig met het onderzoek der geloofsbrieven. De verkiezing van Amagat, die in de Tunis-interpellatie zulk een gek figuur sloeg en beweerde dat gansch Frank rijk hem hoorde, terwijl niemand in de zaal naar hem luisterde, wekt bedenkingen. Evenmin als deze radicaal was CloviB Hugues, die de commune heeft bezongen in tal van verzen, gelukkig toen hij eergisteren voor de eerste maal de tribune beklom. De heer Clémencean blijft de eenige krachtige redenaar van de uiterste linkerzijde. De anderen, groote woordvoerders op meetingszijn te veel gewoon aan holle klanken. Overigens bereidt men zich voor op een ver velenden winter, een ministerie met weinig par tijen. Wij hebben het hier niet over politieke, maar over avondpartijen. Vele nieuwe ministers zijn ongetrouwd en ontvangen dus niet, terwijl van de gehuwden de heeren Rou vier,Campenon en Gougeard van plan schijnen een,kalm burgerlijk leven te leiden. Dat zal het ministerie niet populair maken. Cir- censes wil het hooge zoowel als het lage plebs. Voor brood voor de oud-ministers wordt gaande weg gezorgd. Na de plaatsing van den heer Magnin als gouverneur der Fransche bank, wordt nu de heer Gonstans waarschijnlijk onder dak gebracht als gouverneur van het Crédit foncier. Het is zeker te verwonderen dat in Duitschland J waar meer nog dan elders bier een volksdrank is, door de regeering de enorme vervalsching van dit artikel zoo werkeloos wordt aangezien. Beieren willen wij van dit oordeel uitzonderen, want het heeft eene scherpe en goed toegepaste wet op het gebruik van surrogaten voor de gezonde bestand- deelen van bier. Maar in Pruisen en Saksen geschiedt de vervalsching op zoo groote schaal, dat »het bereiden van surrogaten een winstgevend vak s geworden. In het Deutsches Familiënblatt vertelde E. Hellwig onlangs, dat eene voor brouwers uitgegeven courant klakkeloos adver- tentiën bevat, waarin die niet altijd voor de ge- ondheid onschadelijke middelen worden aangepre zen en te koop geboden. Zulk een openlijk drijven der zaak moest toch de regeering wakker maken. In een dier advertentiën leest men, onder meer „Moutsuiker, bierkleurael, het fijnste wat men in kleur maar bedenken kan. Op verzoek van heeren brouwers verzend ik het als Fatzbock. Sacharine of chemisch gezuiverde glycerine wil ik eenigszins nader bespreken. Niettegenstaande den angst van vele brouwers voor dit middel (wij verkorten hier en verder de wijdloopige annonce), is dit artikel wel aan te bevelen. Hoe dikwijls toch komt het voor dat men, ook by nauwkeurige verdeeling der bestanddeelen van goed bier, zich verrekent en het bier wat te licht uitvalt* Dan schiet er niets anders over dan het zoo af te leveren of het door toevoeging van chemisch ver kregen stoffen op de gewenschte kracht te brengen. Daarenboven zijn deze artikelen volstrekt niet gevaarlijk, zooals men dikwijls beweert. Het zeer aanmerkelijke verbruik van druivensuiker en gly cerine in Noord-Dnitschland bewijst dat bij matig gebruik niemand schade lijdt, en het bier wordt er smakelijker en krachtiger door. En dan heeft men het voordeel dat 18 kilogram druivensuiker of 10 kilogram glycerine ieder 50 kilogram gerstemont uitwinnen. De glycerine als vloeibare suiker zelf niet voor gisting vatbaar, verhin dert eene tweede gisting, geeft het bier een vollen smaak, maakt dat men het kan laten liggen, ontneemt het onaangename aan zuur bier (li of 2 liter glycerine op een hectoliter zuur bier), maakt jong bier binnen een paar dagen geschikt om geschonken te worden en beveiligt het export-bier tegen bederf. „Druivensuiker lever ik voor 23 mark, glycerine voor 63 mark den ZentnerlJA kil.), alleen beste qua- liteit, en bij groote partijen goedxooper. Voor het gemak van heeren brouwers, die met glycerine eene proef willen nemen, verzend ik ze ook in flesschen. Beide artikelen verzend ik aan heeren brouwers, indien dit verlangd wordt, onder welken naam van eenig ander artikel men maar opgeeft. „Het zal mij aangenaam zijn door het boven staande", enz. Wij gelooven het werkelijk wel dat het den kerel aangenaam zal zijn. Want als hij zijn artikel onder een valschen naam verzendt, zal er wel een luchlje aan zijne prijzen zijn. Haast nog brutaler is de volgende advertentie: „De leerschool voor de fabricatie van che mische producten van F. Hiller te Leipzig, Südstrasse 10, maakt bekend dat zij tegen be taling van 10 mark aan ieder leert bier te brou* Wen zonder hop of mout, waardoor 300 percent kan gewonnen worden en men het bier in de eerste keuken de beste kan bereiden." Er zijn nog heel wat meer middelen om het bier te vervalschen, waarin onze naburen een levendigen handel dryven. Hellwig noemt als middelen ter vervanging van mout en hop: gebrande cichorei, beukeblad en -schors, bittere mos, bladeren van waterklaver, lindebloesem» maankop, guajaca hout, wilgenschors, bilzenkroid,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2