N«. 277. 124e Jaargang! 1881. Donderdag 24 November. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubï <fc Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 23 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. =55 HIDDELBURGSCHE COURANT. Wij zijn eenig antwoord schuldig aan het Zuiden op hetgeen door dat blad wordt aangevoerd tegen de bekentenissen," welke wij in ons nommer van Maandag uit den mond van den leider en woord, voerder der anti-revolutionaire partij hebben op- geteekend. Ten onrechte doet het Zuiden het voorkomen alsof de besehuldigingen, welke de Standaard tot hare geestverwanten gericht heeft, van ons afkom stig zijn. Evenmin als wij er eenig dag- of weekblad een verwijt van zullen maken, dat het de eindelooze artikeleu-reeksen van de Stan daard over B staatrechtelij ke vraagstukken" of andere onderwerpen, niet meent na te moeten volgen, even zoo min hebben wij net in de anti-revolutionaire kamerleden afgekeurd, dat zij zich niet onttrekken aan de werkzaamheden eener kamer, in welke zij de minderheid uitmaken. Wij hebben integendeel, o. a. bjj de behandeling van het strafwetboek, aangetoond dat het de plicht van een anti-revolutionair volksvertegenwoordiger was, in de beraadslagingen, tot welke hij als zoo danig geroepen wordt, van zijn beginsel en ziens wijze getuigenis af te leggen. De verwijten van de Standaard zijn door ons alleen gebruikt als bewijzen, hoe laag de politieke kracht der anti revolutionaire party wordt geschat door den man, die als opsteller van het Program, waaraan alle anti revolutionaire kamerleden gehouden zyn trouw te beloven, beter dan iemand anders bevoegd is over de party te oordeelen. Daaruit, en uit het onweersproken gemis van samenwerking met de andere groepen, hebben wij de vraag afgeleid of het wenschelijk kon zijn deze tot niets leidende oppositie te versterken. Ook in de liberale partij, voert het Zuiden echter aan, heerscht verdeeldheid, en wij zullen wel nalaten te ontkennen wat door ons meermalen, met het doel om verbstering te bewerken, is aan getoond, betreurd en afgekeurd. Maar zoo verdeeld als zij is, is het toch de liberale partij naar wier beginselen onze wetgeving en ons bestuur geregeld zijn en nog voortgaan zich te ontwikkelen. Hare beginselen zijn het, op welke het nieuwe strafwet boek gebouwd werd, dat in zyn geest en strek king volkomen liberaal, of zoo als de Standaard met spijt erkende, geheel „modern" is. Zij was het die, trots den tegenstand der meeste antirevo lutionairen, de rijks-spaarbank in het leven riep, door welke op dit oogenblik reeds zeven tonnen gouds aan spaarpenningen van het volk, als bronnen van toekomstige volkswelvaart, worden opgegaard. Zy is het geweest, door wie het verzet der antirevolutionairen schadeloos is gemaakt tegen den postpakkettendienst, aan welken het platteland in menige afgelegen streek eene lang gewenschte verbetering van het verkeer te danken zal hebben. Zy was het die nog gisteren, tegen het advies van mr. Keuchenius in, den eersten stap hielp doen om het Javaansche volk van de drukkende Pantjen-dienBten te ver lossen. Aan den steun der liberale partij dankt het tegenwoordig bewind het, indien het als „ministerie van zaken," iets nuttigs voor het land tot stand heeft kunnen brengen. Op grond daarvan, legden wij aan de kiezers de vraag voor wat gesterkt verdient te worden: deze liberale partij, welke ook als zij zelve niet bestuurt, het besturen van anderen niettemin mogelijk en vruchtbaar maakt; of deze oppositie, welke hare verdeeldheid er kent, welke slechts „neen" weet te zeggen, doch niets in de plaats harer ontkenning geeft, welke het slechts aan hare onmacht dankt, dat zij niet zooveel kwaad doet als zij zou willen en niet alle werkzaamheid ten nutte van land en volk weet te beletten? In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. H. A. de Jongh als lid der plaatselijke school commissie, aan A. J. G. Paardekooper als leeraar aan de burger avondschool en het gymnasium en aan mej. De Nood als onderwijzeres in de hand werken op school Ar Laatstgenoemde betrek king werd vervuld door de benoeming van mej. A. W. J. Snijders alhier. De belooning van den vanwege de gemeente aan te stellen deskundigen schatter, bedoeld by de verordening op den kleinhandel in sterken drank, is bepaald op f 1.50 per te schatten per ceel, benevens van een extra belooning van ƒ200 voor de het eerste jaar te verrichten administra tieve werkzaamheden. Als zoodanig werd benoemd de heer P. J. Huijer, controleur der pl. belasting alhier. Met betrekking tot het gisteren door ons in hoofdzaak medegedeeld adres van de firma Gr. Alberts Lz. en Co. en andere belanghebbenden, werd door burg. en weth. voorgesteld op het verzoek afwijzend te beschikken. Na eene uit voerige medeieeling van den voorzitter omtrent de lp densgeschiedenis van den tramweg en wat daartoe behoort, vereenigde de raad zich met dit voorstel. Bij kon. besluit is goedgekeurd de doorgedep. staten van Zeeland by besluit van 14 Oct. jl. op f 250 bepaalde jaarwedde van den ontvanger der gemeente Krabbendijke. De commissaris des konings in Zeeland heeft, op last van den minister van binnenlandsche zaken, de gemeentebesturen verzocht, tot uitvoering der wet van 28 Juni jl. (Stbl. no 97) aan te leggen a lysten van de localiteiten, waar op 1 Mei en op 1 Nov. 11. sterke drank in 't klein verkocht werdb een register der krachtens die wet verleende vergunningen. Vllssingen, 23 Nov. Tot lid der kamer van koophandel en fabrieken alhier is heden gekozen de heer C. V. Eiemens. Men meldt ons uit Zuidzande dat aldaar geen byzondere school bestaat, de leden van den ge meenteraad alle voorstanders der neutrale school zyn, er geen schoolgeld geheven en over het on- derwijs op de gemeente-school niet geklaagd wordt. Het bericht in het Volksblad, overgenomen in ons nr. van Dinsdag, moet dus op eene andere gemeente aan de overzyde der Schelde, wier naam met een Z begint, betrekking hebben. De minister van financiën is zyn diplomaten vak nog niet vergeten. „Sommige" leden der tweede kamer hebben zich nieuwsgierig getoond naar den tijd, waarop de domeinen van wijlen Z. K. H. prins Frederik aan den staat zullen worden teruggegeven. „De ondergeteekende", antwoordt de minis ter, „heeft geen reden om eraan te twijfelen dat de domeinen, behoord hebbende tot de dotatie van wylen prins Frederik, t ij d i g door de hooge erfgenamen aan den staat zullen worden over gegeven." Aldus beantwoordt éen wijs man a i De twee laatste dagrapporten over de cholera te Batavia, loopende over Woensdag en Don derdag 12 en 13 Oct. 11., toonen een veel lager sterftecijfer, en dewyi de twee vorige dagen eveneens op vermindering wijzen, zoo mag men aannemen dat het tydperk der grootste hevigheid voorbij was. Dat de epidemie echter talrijke slachtoffers heeft gemaakt, kan o. a. blijken uit de ofiicieele rapporten in de Javasehe eourant, waaruit blijkt dat onze Indische hoofdstad in éen enkele week tijds bijna duizend zijner bewoners (945 inlanders, 29 Europeanen) aan deze ramp verloren heeft- Hoewel dit in geen vergelgking komt met de verwoestingen door de cholera, tijdens de groote epidemieën, in Europa aangericht, zoo zal het niemand bevreemden, dat de stemming vrij gedrukt was. Enkelen waren zelfs zoozeer door de angst bevangen dat zij in allerijl in hooger gelegen streken, als Buitenzorg en elders, hun behoud zochten. Naar men wil, moet deze overhaaste vlucht, door eenigen zelfs bij nacht bewerkstelligd, in een paar gevallen een noodlottige uitwerking hebben gehad, zoodat een of twee personen, die Batavia ontvloden om aan den overal voor hun verbeelding rondspokenden dood te ontkomen, door dezen laatste op reis zijn getroffen. Hoe het zijde epidemie is aan 't afnemen en men moet zich, de plaatselijke toestanden en het ongunstige weder in aanmerking genomen, verwonderen dat zij niet sterker om zich heen heeft gegrepen. De benedenstad van Batavia, met baar stinkende grachten, haar te midden der modderslooten gelegen hospitalen, vormt een broeinet van besmettelijke ziekten, zoo ongerijmd, zoo schandelgk, dat de taal geen woorden bezit om de verontwaardiging uit te drukken over de onverschilligheid waarmede men dat alles laat voortbestaan. Het is te vreezen dat nu de epidemie aan het afnemen is, alles weder bij het oude zal blijven en een grootere ramp in de toekomst zal noodig zijn om de autoriteiten tot kloek handelen te dwingen. Java Bode.) gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoeming van den burgemeester van Bloemendaal, J. W. A. Immink, tot secretaris dier gemeente. pensioenen. Op pensioen gesteld de off. van gezondh. 1ste kl. bij de zeemacht Y. Bakker, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een pen sioen van f 797 en eene verhooging van ƒ600 'sj aars ridderorden. Benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot kommandeur,de divisie- generaal A. Y. C. Cornat, komm. van het 4de Fransche armeekorps; tot ridder, de kapiteins F. L. Labat, van het 20ste reg. jagers te paard, en J. T. de Swarte Vandamme, van het lilde reg. van linie, beiden mede van het Fransche leger. waterstaat. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als ingenieur van den waterstaat 3de kl. aan A. Deking Dura. posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen 2e kl. F. L. C. Plooster, M. C. Hennequin, G. IJsel de Schepper, A. Burkens, J. Tak, jhr. L J. de Pesters, M. Mouw, L. M. Snellen van Vollenhoven, en A. A. Snijder, thans commiesen 3e kl; tot commies 3e kl. J. A. van de Velde, P. Duitgenius, G. EL. Wijnen, E. Voor by, A. G. J. Geysen, H. J. C. Jansen, F. G. van der Bamhorst de Brouwer, J. J. W. Kolderman, J. F. Ooms en J. J. M. Hermans, thans commiesen 4e kltot commies 4e kl. H. J. Lentink, P. F. Vos, J. E. A. Post Uiterweer, W. Bibbink, T. Jager, T. H. van Meurs, H. Boonacker, G. J. Scholten, D. J. Braakenburg jr., C. Smitt Jzn., J. M. E. Baedt en D. J. H. van Tusschen broek, thans surnu merairs. Zaamslag, 22 Nov. De gemeenteraad heeft tot hoofd der nieuwgebouwde school te Othene benoemd den heer A. Kok, onderwyzer te We- meldinge. ïerseke, 23 Nov. Ds. J. H. Beekman, te Chaam, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Naar wij vernemen is de directeur van het hnis van arrest alhier in de waarneming zyner betrek king geschorst en zal waarschijnlijk tegen hem eene strafvervolging worden ingesteld. De verschillende te dezer zake loopende geruch ten kunnen wij vooralsnog niet bevestigen. Nabij Zontelande is heden nacht aan het strand gespoeld het lijk van een onbekend man, gekleed in zwart oliegoed, met een zuidwester op en laarzen aan. - Door wijlen den heer E. J. Levi te Ter Neuzen is aan het Gentr. Israël, weeshuis te Utrecht de som van 1000 gelegateerd. Te Souburg is Zondag een boerenarbeider overleden, die in de afgeloopen week gedurig lueiferskoppen had ingenomen. Geneeskundige hulp weid door hem geweigerd. De man waB een zonderling en leed aan gemoedsbezwaren. (Vad.) Te 's Hertogenbosch had een treffend sterf geval plaats, waarmee de geheele stad diep bewo gen is. Zaterdag en Zondag overleden de tweelingdoch ters van den hooggeachten commissaris des konings, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, na slechts enkele ziekte-dagen, aan de mazelen, nog geen 11 jaren oud. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van ijsclubs is besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Engelsche National Skating Association, tot het houden eener internationale harddraverij op schaatsen. Eene som van f 1200 zal aan pry zen verreden worden op eene baan van 1000 meter lengte. De ijsclubs te Amsterdam, Groningen en Leeuwarden zullen de zaak verder regelen. Op welke dezer drie plaatsen de wodstrjjd zal plaats hebben is nog niet bepaald. Onder al de ambtsfeesten van onzen tijd mag ook het 40jarig stads-dansmeesterschap van den heer P. Bakker, te Groningen, wel vermeld worden. Hg is tevens voorzitter der Ned. dans-on- derwtjzers-vereeniging. Weinig Nederlanders kun nen er zich zeker op beroemen in hun leven zoo veel „poppen aan 't dansen" gemaakt te hebben Tengevolge van de lage veeprijzen is op verschillende plaatsen het vleesch in prys vermin" derd. Te Assen wordt eerste qualiteit rundvleesch tegen 80 cent het kilogram verkocht. Hier vernamen wij nog van geen prijsverlaging. Z. M. de koning heeft aan de kapel van het regiment grenadiers en jagers eene bnitengewone gratificatie van f 1000 gesehonken. Aan boord van de Wyberton, die gisteren middag onder een dichten regen voor Botterdam kwam, bevonden zich slechts drie der schipbreu kelingen van de Koning der Ned. meer. De aankomst bood niets belangwekkends aan, daar ieder zich haastte in eene vigilante en de stad in te gaan. Gisteren ochtend bevatte de Engelsche Court Circular het bericht dat prins Leopold van Engeland, hertog van Albany, verloofd ia met prinses Helena van Waldeck-Pyrmont; de twintigjarige zuster van de koningin der Neder landen. Prins Leopoldde jongste zoon der koningin, is 28 jaren ond en is in zijne jeugd zlekelgk geweest, doch in de laatste jaren zeer opgeknapt. Hy is een ontwikkeld man, die vooral in onderwijszaken belangstelling heeft getoond* Als hij bij opening van scholen of dergelijke plechtigheden het woord neemt, is men gewoon eenige frissche gezonde gedachten te vernemen over eenig onderwerp de volksopvoeding rakende. Hij is bij uitstek een bnrger-prinsgeen kolonelsj of admiraalstitels prijken in den Almanack de Gotha aehter zijnen naam. De Times zegt „dat men van zulk een huwelijk niet veel anders kan zeggen dan de welgemeende hoop uitdrukken dat het gelukkig zal zijn. Ge lukkig zijn de dagen voorbij, ten minste in Engeland, toen huwelijken der koninklijke familie werden beheerscht door redenen van staat. Wel is de keuze der zonen van de koningin in zekere mate gebonden aan wet en grondwettige prece denten: doch binnen die grenzen kozeu se voor zich zeiven en ze kozen gelukkig. Het land heeft een hartelijk welkom geboden aan de bruiden der oudere broeders van den hertog van Albany en zich verheugd in hun huiseiyk geluk. Niet minder hartelijk zal het de bruid van prins Leopold welkom heeten en het paar van harte alle goede wenschen bieden waartoe een aanstaand huwelijk onder gelukkige voorteekenen altijd de gelegen heid biedt. Allen zullen wensohen dat de zwakte der jeugd van den hertog van Albany nu ia overwonnen en dat een lang leven van gelukkige werkzaamheid hem zal in staat stellen de vruchten aau den dag te leggen van ijverige studie en door scherpzinnigheid gesteunden arbeidslust. Voor een jong mensch van zyn karakter en geestesrichting, met al de schoone gelegenheden welke zijne positie hem aanbiedt, staat eene buitengewoon nuttige en dankbare loopbaan open." Koningin Viotoria heeft nn slechts éen klad over, dat nog niet getrouwd of verloofd is, de 24jarige prinses Beatrix. Prins George Victor van Waldeck heeft twee getrouwde dochtersde tweede met prins Wilhelm van Wurtemberg, de derde met ouzen koning. De vierde is nn ver loofd, terwijl de oudste en jongste dochter, 26 en 8 jaren oud, met den 16jarigen erfprins nog by hun ouders thuis zijn. De Duitsche bondsraad heeft den zooge- naamden kleinen staat van beleg, voortspruitende uit de socialisten-wet, voor Berlijn wederom met éen jaar verlengd. De regeering houdt dus het middel in handen om wie haar wat levendig bc-^ strijdt, uit de hoofdstad te laten zetten,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1