Gemengde Berichten. Is het gebouw van den hoogen raad te 'b Gra- renhige niet mooi, heel sterk en hecht schijnt Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. op om zich tijdig daarop voor te bereiden en door flinke inzendingen den naam der Zeeuwen te handhaven. Voorts werd besloten de landbouwvoordrachten dit jaar weder op de gewone wijze te doen plaats hebben, en het bestuur gemachtigd met verschil lende sprekers in overleg te treden. Een voorstel van het bestuur, om, in verband met den ongunstige omstandigheden, de uitgeschre ven ploegwedstrijd tot een volgend jaar uit te stellen, werd, na langdurige discussie, met 50 tegen 10 stemmen verworpen. De wedstrijd zal dus doorgaan. De leden van het aideelingsbestuur A. den Boer, W. Maas Lz., M. Volkrijk Liebert, F. J. Voorbeijtel en J. H. Snijders, die aan de beurt van aftreding waren, werden alle herkozen. Door den heer P. Melis werd eindelijk een flink verslag uitgebracht omtrent de algemeene vergadering te Goes en daarna eene verloting van landbouwwerktuigen gehouden. Zierikzee, 21 Nov. De Liberale Kiesveree- niging stelde heden avond tot candidaat-raadslid den heer M. C. de Crane, directeur der Comman- dietkas, die deze candidatuur heeft aangenomen. Rltthem, 21 Nov. Nadat in 't begin dezer maand, bij herstemming tusschen H. L. Meijers, P. de Pagter en J. de Steur, de laatstgenoemde tot lid van den raad gekozen was, voor welfie benoeming hij echter beuankte, had Vrijdag 11. opnieuw eene verkiezing plaats. Hierbij werden uitgebracht op J. Uyterschout 19 en op H. L. Meijers 8 van de 28 geldige stemmen. Eerstge noemde is alzoo verkozen en heeft de benoeming aangenomen. Hoedekenskerke, 21 Nov. Heden nacht ongeveer te drie uren, kwamen de stoomschepen Baron Osybestemd van Londen naar Antwerpen en Anney, bestemd van Antwerpen naar New castle, ter hoogte van het kleine kustlicht alhjer met elkander in aanvaring. Vooral laatstgemeld schip, welks voorsteven geheel is omgebogen, heeft zware averij beloopende Baron Osy bekwam een gat in de rechterzijde van de kiel. Beide zijn na het ongeval in den Biezelingschen ham gestoomd, waar zij heden middag met sleepbooten zullen worden uitgesleept. Het rapport der commissie uit de provinciale staten van Zuid Holland omtrent de quaeetie van de verbetering van den waterweg Amsterdam Botterdam, concludeert tot algemeene instemming met de voorstellen van gedep. staten, met duide lijke aanwijzing der door de staten voorgestane richting langs Gouda, welke zij de meest wensche- lijke acht voor de scheepvaart in het algemeen en voor de belangen der ingezetenen van Gouda in 't bijzonder. Zij stelt tevens voor het verlangen te uiten, dat de verbeterde vaart vrij zal zijn van eiken tol of andere heffing, in overeenstemming met den wensch van Noord Holland, mits de keuze der richting niet strijde met de bovenge noemde belangen. Bij de Indische regeering is uit Aden een tele gram ontvangen, meldende dat de te Mekka en Djeddah heerschende cholera van zulk een kwaad aardig karakter is, als nog nimmer daar is voorgekomen. Bij den wetgevenden raad van Western-Australia is een voorstel ingediend omaand e Nederlandsch- Indische stoomvaartmaatschappij een subsidie van f 24.000 's jaars te geven, mits de stoomers op hun Australische reis Freinantle aandoen. Door den heer W. C. Boer, te Boskoop, ie tengevolge eener hem door den gemeenteraad van Arnhem gedane opdracht, rapport uitgebracht over den kwijnenden toestand, waarin vele boomen binnen die gemeente verkeeren. Uit dat rapport blijkt dat het ontsnappen van gas uit de onder- grondsche buizen den bodem zoo verontreinigt, dat dit als de voornaamste oorzaak van het kwijnen en stervan der boomen moet beschouwd worden. Ook het herhaaldelijk omwoelen van den grond voor het leggen van riool- en gasbuizen, is uadeelig voor de boomen in de nabijheid, niet alleen omdat het gas zich door dea lossen groad gemakkelijk verder verspreidt, maar ook omdat dan vaak onoordeelkundig de wortels worden gekapt. Als een afdoend middel tegen de kwaal beveelt de heer Boer aan hat leggen der gasbui zen, waar zij in de nabijheid der boomen moeten komen, in riolen met syphons, ter geregelde af tap ping van het ontsnapte gas. Onlangs diende een Amsterdameeh koopman in Amerikaansch spek een bezwaarschrift bij den raad in, dewijl men hem, na het vinden van tri' chinen in éen stuk varkensvleesch, met naam en toenaam bij publicatie in de krant bekend had gemaakt. Een tegenhanger daarvan heeft de Slachters vcreeniging te Rotterdam gegeven, door den gemeenteraad te verzoeken, in de af kondiging der ontdekking van trichineus spek, steeds ook de namen der verkoopers bekend te maken. Het eigenbelang leidde in 't eerste geval tot vrees, in 't tweede tot voorliefde voor publiciteit. het ook niet te zijn. De gesteldheid van het gebouw is niet gunstig deelt de minister van justitie aan de tweede kamer mede de ijzeren kap, de dakbedekking en de waterloozing in het dak vereisohen teikeus herstelling en veroorzaken dikwerf ongerief door lekken en inwatering. Ge- heele verandering van het dak zal waarschijnlijk spoedig noodig zijn, maar is een kostbaar werk. De gemeenteraad van Assen heeft, tegen veler verwachting, het verzoek der Werkliedenvereeniging aldaar om tuin- en veldarbeid voor kinderen ge durende de schooluren te verbieden, met tien stemmen tegen éen verworpen. Een lid beweerde, dat de arbeidende klasse de enkele centen, die de kinderen verdienen, niet koude ontberen. Een ander dat, wanneer men zulk een verbod uitvaardigde, men eigenlijk leer plicht invoerde en dat de gemeente zulks niet behoorde te doen, wanneer de staat zelf voor de invoering daarvan terugdeinsde. Nog anderen waren van meening dat, als men zulk een verbod uitvaardigde, men ook de middelen moest hebben om voor de uitvoering der wet te waken. Te Gouda zijn de pokken uitgebroken. Vier gevallen hebben er zich reeds voorgedaan, waarvan éen met doodelijken afloop. Vad De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft eene missive van gedep. staten, in zake de con cessie van een stoomtram tusschen die stad en Tholen, in handen gesteld van de bestaande com missie tot onderzoek en bericht. Het gewestelijk bestuur bepaalt daarin o. a. dat „door" de stad slechts met drie aaueengebaakte rijtuigen mag worden gereden, zoo ook dat eik rijtuig van een remtoestel moet voorzien zijn. De Haagsche correspondent der Amh. Ct. schrijft o. a. „De allerhoogste kringen ouzer hofstad zijn met angst en ongerustheid vervuld; groote neerstor tingen worden er gevreesd, waarvan de kleine lieden natuurlijk de eerste slachtoffers zullen zijn. „Ik spreek hier niet in overdrachtelijken maar in letterlijken zinmen is bevreesd voor niet meer ot minder dan het invallen van de twee hoogste toppen, die 's Gravenhage bezittwee „vingers die ten hemel wijzen," om het in gezalfden stijl uit te drukken, de torens van de groote of Sint Jakobskerk nabij bet stadhuis en van de nieuwe Roomsche kerk in de Parkzaal. Van den eerstgenoemden heb ik dit praatje al jaren geledeD, in mijn jongeusleeftijd, gehoord, toen men, in spijt van scheurende muren, de oude steenen peer ver vangen heeft door een ijzeren gevaarte met die zes eigenaardige wijzerplaten, waarop verschillende uren worden aangegeven op hetzelfde oogenblik van den dag (kompleet een niet homogeen mini sterie De omstandigheid dat de gescheurde muren niettemin een kleine twintig jaar, want zoo lang zal het wel geleden zijn, het ijzeren gevaarte gedragen hebben, bewijst dunkt mi), dat de toen algemeen verbreide beduchtheid onge grond was, en zij die „voor geen geld van de wereld in de buurt vau de Groote kerk zouden willen wonen," zich zonder reden ongeiust ge maakt hadden. Toch schijnt bij den storm van 14 October de oude vrees weêr te zijn ontwaakt en wel bij het stedelijk bestuur en zijne officieele deskundigen. Een der omwonenden van den toren deelde mij ten minste mede, dat tijdens dien storm de bewoners der omliggende huizen van politie- wege de aanzegging hadden ontvangeD, dat zij zich niet buitenshuis moesten wagen, wilden ze den neervallenden toren niet op het hoofd krijgen. Wanneer men den steenklomp aanziet, waarop de kolossale ijzeren top want het is veel meer dan een simpele spits rust, kan men veilig deze waarschuwing voor even ongegrond houden als de paniek van voorheen. Zooals onz3 voorvaderen bouwden, verzekerden ze hunne gebouwen nog wel tegen zwaarder beproevingen dan een enkele storm; een gebouw als onze Sint Jakobstoren, zal zelts in Japan bij eene aardbeving blijven staan. „Anders is het met den toren in de Parkstraat gesteld. Deze is niet gebouwd door onze solied werkende voorvaderen, maar door de mode-kerk bouwers van onzen tijd, waarvan het bekend is dat ze met zeer lichte tundeeringen werken. Ik her inner mij zeer goed dat ik u, kort nadat de hier bedoelde kerktoren gereed was, meldde dat er scheuren in het metselwerk ontdekt waren; een bericht dat terstond door andere dagb.aden op rekening gesteld werd van een zekere „jezuïeten vraatzucht," waaraan ik zoo vreemd ben als een zuigeling. Echter had eeu deskundige, zeer trouw dienaar van het kerkgenootschap waaraan deze kerk behoort, mij de waarheid van het gerucht bevestigd en er de reden voor opgegeven, die ik hierboven vermeldde. En nu, na een betrekkelijk korten tijd, is mijn bericht dan toch gegrond gebleken, en is men druk in de weer met balken en planken maatregelen te nemen tot beveiliging van den toren, schoon die nog volstrekt niet afgewerkt is en onder anderen wel wijzerplaten maar nog geen uurwerk heeft." consuls. Op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Se villa aan A. Pozzi y Rodriguez, en als zoodanig benoemd R. Isern Maury. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Weerselo W. C. Van Marion. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Maastricht W. A. de Laat de Kanter, thans bewaarder van de hyp. het kad. en de scheepsbe wijzen en ontv. der reg. en dom. te Heerenveen. De 40jarige evangeliedienst van den heer A. J. J. Warnzinck, sedert 1856 predikant bij de N. H. gemeente te Kloetinge, werd Zondag door den jubilaris plechtig in de middag-godsdienstoefening herdacht, terwijl den volgenden dag hem van de meest verschillende zijden bewijzen van waardee ring en belangstelling aangeboden werden. De luit. t. z. 2d kl. W. Noorduyu en P. A. R. Hennequin, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden op nonacti viteit gesteld en vervangen door de luit. t. z. 2de kl. G. P. Posthuma en J. M. P. Kluit. 7 Volgens de Antwerpsche bladen heeft de ge vangenneming van L. J. J. Roland, van Veere, oud 23 jaren, plaats gehad in de Van Bloerstraat. Te Antwerpen heeft men de opmerking gemaakt dat deze verdachte op verwonderlijke manier gelijkt op Troppmann, den beruehten moordenaar van Pantin. Naar wij vernemen is R. gearresteerd ten huize van de persoon waar hij sedert zijn vertrek uit Middelburg heelt gewoond. fiSresfcens, 22 Nov. Gisteren in den vroegen morgen is de woning van E. A., op het gehucht Kruisiijk, door brand vernield. Daar de bewoners zich, vóór eenige dagen, naar elders hadden begeven en de woning dus gesloten was, kon de brand niet spoedig ontdekt worden, zoodat bij het aankomen der brandweer van Groede reeds alle brandbaie stoffen een prooi der vlammen waren geworden en men zich slechts kon bepalen tot het blusschen van brandende voorwerpen en het neerhalen van stukken mnur, waarvan nog gedeelten zijn staande gebleven. Het huis, alsmede de meubelen, die nogal aan zienlijk moeten geweest zijn, waren tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Heden is de justitie uit Middelburg hier aange komen tot het instellen vau een onderzoek. De benaming Yankees, voor Amerikanen komt naar men wil af van Yengis, {English) zooals de Indianen de Engelschen bij hun komst in Massachusetts noemden. De Hollanders, die daar reeds gevestigd waren, namen het verbasterde woord als een scheldnaam voor de Britten over en hieruit werd de tegenwoordige bijnaam der Amerikanen geboren. De verschijroeien der aardbeving op Vrijdag jl. worden in een ons medegedeelden brief uit Dusseldorf aldus beschreven: Des nachts om streeks 12 uren werd men plotseling gewekt door een zwaar gerommel, gelijk aan een naderenden donder, terwijl de meubelen kraakten en de te bed liggenden eene schudding ondervonden. Ongeveer in dezelfde bewoordingen vindt men in de Midd. Ct. van 21 October 1848 eene op den 19en bevorens, des morgens omstreeks 7 uren, op Walcheren waargenomen aardschudding be schreven. Namens de erfgenamen van prins Frederik der Nederlanden is den heer Kemps, stationschef der Bijnspoor weg maatschappij en den heer Rade maker, chef van het Holl. spoorwegstation te 's Hage, een prachtig gouden horloge vereerd als aandenken aan den overleden vorst en als een bewijs der erkentelijkheid van de erfgenamen, voor hunne zoo dikwijls betoonde hulpvaardigheid en voorkomendheid. Gisteren is de Wyberton, aan boord hebbende een deel der passagiers van de Koning der Neder landen,te Goedereede binnnengeloopen. Het huis op de Leliegracht te Amsterdam, waar Potgieter heeft gewoond, wordt verbouwd, naar de plannen van den architect J. W. Meijer. In den gevel wordt Potgieter'a borstbeeld geplaatst, gebeeldhouwd door den beeldhouwer H. A. Teizeira de Mattos, die, uit Rome teruggekeerd, zich te Amsterdam heelt gevestigd. De suikerfabrieken te Bergen op Zoom zullen dit jaar vroeger dan anders hare werkzaamheden moeten staken, daar reeds nu uit sommige plaatsen gemeld wordt, dat de laatste suikerbieten verscheept zijn. De bieten zijn dit jaar schaarscher, maar door het groote suikergehalte bijzonder voor de tabricatie geschikt. Het delven van ijzer-erts neemt in Drenthe toe. Ook in de gemeente Dwingeloo heeft men thans voor de eerste maal ijzer-erts ontdekt van uitmuntende hoedanigheid. De eigenaren hebben reeds met een buitenlander een koop- en verkoop overeenkomst gesloten. De tunnel in den Preanger-spoorweg tusschen Soekaboemie en Tjandjoer, bij Tegal Nangka, is doorgestoken; de beide richtings-gaierijen hebben elkaar ontmoet en de wederzijdsche richting bleek behoorlijk aan te sluiten. Gisteren ochtend werd bij de Haagsche poli tie een 9jarige knaap gebracht, te Leimuiden, tusschen Leiden en Haarlem, tehuis behoorende, die op zijn voetjes een kijkje was gaan nemen in de residentiestad. Zondag ochtend te 8 uren had de jongen de ouderlijke boerenwoning verlaten, was den weg naar Leiden opgeloopen en daar op een boeren wagen tot de Sleutelstad medegereden. Na Leiden te hebben bezichtigd was hij het Bosch ingegaan, had daar overnacht en werd gisteren ochtend door een boer in diens rijtuig tot Den Haag gebracht. Nadat de boer den uitgehongerden knaap wat te eten had gegeven, bracht hij hem bij de politie, die de terugbezorging naar de ouderlijke woning op zich heeft genomen. Bij de aanbesteding van den spoorweg Gro ningenDelfzijl is het laagst ingeschreven door den heer Wiegerink, te Groenlo, voor 1.267.000. Met den aanleg van de tramweglij oen Joure—Heerenveen enBolswardHarlingen wordt nog deze maand begonnen. De opening van de lijn SneekBolsward zal waarschijnlijk 15 Dec. a. plaats hebben. Pas is de eerste verbazing over het gebeurde in de St. Paul's school eenigszins bedaard, of de menschlievende Londenaars zitten wederom met de handen in het haar over eenige kinderen die het slachtoffer zijn geweest van de beestachtige onverschilligheid hunner ouders. De heer Littler, een Londenseh advocaat, schrijft aan de bladen dat hij, verleden maand in Konstantinopei vertoe vende, had hooren klagen over de behandeling van Engelsche kinderen in een troep kunstemakers die voor Arabieren doorgingen en gansch Europa hebben afgereisd onder den naam van „Echte Bedouienentroep van Beni-Zoug-Zoug." Na eenig onderzoek bleek den heer Littler dat veertien Engelsche jongens, op een leeftijd van drie jaren en tien maanden tot zes jaren, door hunne ouders verkocht wareu aan een Franschen Arabier, die zich Hadjali ben Mohammed noemde. De prijzen der kinderen liepen uiteen van 18 tot f 30, en de verkoop was verborgen in een behoorlijk op zegel geschreven akte, waarbij de ouders hunne kinderen als leerlingen bij dezen troep besteedden. Littler vond de kinderen op elkaar gedrongen in een klein kamertje, waarin als eenige meubels de kisten stonden, die hun kunstemnkerspakjes bevatten. Zij waren vuil, blootsvoets en schamel gekleed in een Tnrksche broek en een oud mans- hemd. Gelegenheid om te wasschen was er niet, evenmin als een bed. De voeding was ellendig. Zich goed aankieeden en uitgaan mochten zij alleen voor de voorstellingen, en hunne acrobatische toeren waren het eenige spel dat hun werd ge oorloofd. Geen stukje speelgoed vervroolijkte de gezichten dier arme kinderen. Op het hoofd en dikwerf op het gaosche lijf droegen ze de lidtee- kenen, deels van het vallen bij de oefeningen, maar ook dikwijls van de beestachtige mishande ling welke de eigenaar op die arme slaven toe paste. Slechts weinigen hadden nog eenige woorden Engelsch onthouden. Anderen spraken Fransch, anderen alleen Arabisch. Schrijven konden ze geen van allenze waren ook nooit in eene kerk geweest en kenden zelts den naam niet van God. De Engelsche consul-generaal heeft de kinderen dadelijk ingeschreven als Engelsche onderdanen en neemt maatregelen om ze naar Engeland terug te zenden, waar de openbare liefdadigheid zich niet onbetuigd zal laten. Wij hopen dat men de ouders ook zal opsporen, hoewel dat misschien moeilijk zal gaan. De Engelsche wet zal wel straf vinden tegen de ellendelingen, die hun eigen vieesch en bloed voor enkele shillings hebben overgeleverd aan een slavenhouder. Ze zijn van dat soort, waarvan een Engelsch rechter onlangs zeide, toen hij een kerel tot geeseling veroordeelde: „Gij en uw soort verstaat de argumenten het best door den rug." De Brusselsche schrijnwerkers, die naar Parijs gegaan zijn, wijl zij in hunne vaderstad geene loonsverhooging konden verkrijgen, hebben in de Fransohe hoofdstad dadelijk werk gevonden. Lloyd heeft bericht ontvangen dat het douane kantoor te Valparaiso is afgebrand, waardoor eene schade van 1.000.000 dollars is veroorzaakt. Keizerin Eugénie heeft aan het door haar gekochte landgoed te Farnborough in Hampshire veel laten venraaien en verbouwen. Zoodra deze werken geheel gereed zijn, zai zij het voor goed betrekken. Als alles klaar is, rekent men dat het goed haar minstens ƒ1200.000 zal kosten. De advocaat Donaldson te Emberton in Pensylvanië is uit het Presbyteriaansche kerkge nootschap geschrapt omdat hij gedanst had. Ver geefs beweerde Donaldson dat de Bij bel het dansen niet verbiedt; de synode, bij welke hij appel leerde, vereenigde zich met het gevoelen vao een harer leden, dat zijn voorbeeld anderen in de diepte der zonde zou kunnen tokken eu dus gestraft moest worden. Te Marseille werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een aantal biljetten aangeplakt, waarop te lezen stond: „Het iB tijd den bitteren strijd zonder wapenstilstand en zonder genade weder aan te vangen, wijl men niet meer onver schillig blijven kan bij de gruwelen van Tunis, waar onze soldaten worden vermoord tot roem en voordeel van Gambetta, den meiueedigen burgerArbeiders, laat ons de middelen aanwenden, welke de wetenbohap ons biedt en waarmede nihilisten en Fenians ons zijn voorge-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2