N«. 276. 124e Jaargang! 1881. Woensdag 23 November. Gasmeters Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Mazelen Epidemie,. Mazelen Epidemie. Oprichting eener Banketbakkerij. Middelburg, 22 November. Toen vóór enkele jaren de gasmeters op eens aan een regeerings-onderzoek werden onder worpen, had het aan 't licht moeten komen, indien er in de practijk met gasmeters fraude werd gepleegd, of indien voor een groot deel onjuiste gasmeters gebezigd werden. Van fraude nü bleek bij de regeerings- inmenging op het stuk van gasmeters niets. Hoe groot zijn nu de afwijkingen van de gasmeters, zooals die voorkomen nog in deze dagen, nadat ze voor 'tmeerendeel zelfs zijn geijkt Men zou op die wijze menig geschilpunt met de fabriek beter tot een eind brengen dan IU1DDËLBLRGSCHË COURANT. De burgemeester van Middelburg; gezien een schrijven van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland, van den 21 Nov. 11. no. 5895 gelet op art. 21 der wet van den 4n December 1872 {Stbl. no. 134), maakt bekend dat in deze gemeente de mazelen epidemisch heerschen. Hiervan is afkondiging geschiedt waar het behoort. Middelburg, den 22 Nov. 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester van Middelburg; in aanmerking nemende dat de mazelziekte epidemisch in deze gemeente voorkomt herinnert de ingezetenen o. a. aan art. 14 ali nea 1 en 2 der wet van den 4n December 1872 {Stbl. no. 134), luidende als volgt „bewoners van huizen en vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voorkwam, mogen geene aeholen bezoeken dan na verloop van acht dagen nadat de ziekte, volgens schrittelijke verklaring van eenen geneeskundige, uit die huizen ol vaar tuigen geweken is." Het verbod wordt opgeheven, zoodra ontsmet ting overeenkomstig art. 25 dezer wet heeft plaats gehad." Middelburg, den 22 Nov. 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij hun besluit van heden aan den heer D. van der Made en zijne rechtverkrijgenden, ver gunning is verleend, om perceel C no. 17, in de Lange Noordstraat alhier, in te richten tot eene banketbakkerij. Middelburg, den 21 Nov. 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P1CKÉ, de secretaris, G-. N. DE STOPPELAAR. {Ingezonden.) Naar aanleiding van door verschillende gas- verbruikers te Middelburg geuite klachten over toeneming van gasverbruik zonder bekende oorzaken, acht ik het niet ondienstig, van mijn, omtrent al wat gaszaken geldt belangeloos standpunt, mijnen vroegeren stadgenooten van mijne ervaring op dat gebied een en ander ten beste te geven. De functie bekleedende van adjunct-ijker ter standplaats Rotterdam, was ik veelal belast met het onderzoek van gasmeters, zoo als dat in de laatste jaren van regeeringswege aan enkele ijkkantoren geschiedt. Eenige duizendtallen gas meters heb ik aan de voorschriften der regeering voor „juiste gasmeters" getoetst. Wellicht mag ik dus zeggen op het gebied van gasmeting, voor de practijk althans, een weinig deskun dig te zijn. In diea tijd dan, dat ik weken achtereen met het onderzoeken van gasmeters doende was, gebeurde het niet zelden dat ik een bezoek kreeg van een of anderen gasverbruiker. In den regel kwamen die bezoekers mij alleen te kennen geven dat zij stellig te veel voor het verbruikte gas betaalden en dat dus de gasmeter niet deugde. Ik begon dan mijn bezoekers zekere ge- gevens te vragen, die ik onmiddellijk noteerde. Ik vroeg eenvoudig en als volgt „Welk soort branders bezigt uen hoeveel?" (En als men dan niet juist den naam van die branders kende, toonde ik modellen en yroeg pf ze et 200 „Hoeveel uren brandt u eiken avond die ver schillende lichten?" De tijd dien elk licht brandde, verzocht ik vooral niet te hoog te schatten. Tijd en lichtbronnen bekend zijnde, begon ik dan de rekening voor mijn bezoekers te maken. En wat was dan altijd het resultaat Dat ik kwam tot een cijfer, dat weinig ver schilde boven of onder dat, hetwelk door de gasfabriek aan de verbruikers van het gas was gefactureerd. De lieden die zich verongelijkt meenden, waren dan ook aanwezig bij mijn toestel, die voor de verificatie van gasmeters diende, en ik liet nooit na hun nog een speciaal onderzoek naar den verdachten gasmeter aan te bieden, en daarvan maakte men bij exceptie dan nog wel eens gebruik. De gasmeter is een prachtige uitvinding voer het dagelyksch leven; een vrij eenvoudig, maar in menig opzicht toch een zeer raadselachtig instrument. Raadselachtig is de gasmeter voor ons, door zijn bepaalde onvolmaaktheid en de dikwijls niet voldoende kennis die wij ervan bezitten. Meenen we in onzen dienst te hebben een gasmeter die onjuist aanwijst, zoo komt het er, om met grond te mogen klagen, precies op aan of we stipt waarne men. Hebben we deze Novembermaand meer kubieke meters gas verbruikt dan de vorige, zoo moeten we, om te mogen zeggen dat zulks een gevolg is van verschillende registratie van den gasmeter, vrij nauwkeurig het antwoord kunnen geven op de vragen, die ik mijn be zoekers in het ijklokaal stelde, in voege als boven vermeld. Van belang is het, te weten hoe de gasme ters in de practijk voorkomen. De verschil lende gasfabrieken hebben in eigendom een collectie gasmeters, die voor goede gasmeters gekocht, zijn voor verreweg 't grootste deel van buitenlandsche fabrieken. In den regel heeft de gasfabriek zich dan niet verder ernstig overtuigd of elk dier gasmeters in het bijzonder zoo na mogelijk juist is. Het is vol komen waar, dat de gasfabrieken niet weten of de meters in haar voor- ot nadeel miswijzen; zij vertrouwen het fabrikaat van goeden naam en als er eens een ernstige miswyzing by een meter voorkwam, zou zulks ook niet lang ver borgen blijven. Een gasmeter nagenoeg juist te maken is dan ook voor den vervaardiger geen heksen werk, maar allergemakkelijkst, terwijl hij er geen belang bij heeft om ze onjuist te maken, als hy ten minste zelf geen gasverkooper is. En al ware de meterfabrikant tevens verkooper van het gas, dan zou hij toch allicht voor het plegen van gemakkelijk te constateeren fraude nog terugdeinzen. De afwijkingen, die men bij de gasmeters waarnam) waren stellig in niet genoeg gevallen buitengewoon, dan dat men een enkelen gas verkooper van ontrouw kon verdenken. Wel, we kunnen er genoegzaam gerust op zijn, dat onze gasmeters al niet meer dan 5 a 6 ten honderd buiten de waarheid aanwijzen, geijkt of ongeijkt. Misschien wijst onze meter nog binnen veel kleinere grens juist aan, maar dat is dan ook meer toeval dan wijsheid, met het oog op zijn maker. Om geijkt te kunnen worden is het 0. a. voor een gasmeter een vereischte, dat hij niet meer of minder dan anderhalf ten honderd onjuist aanwijze. Als het nu waar is, zoo als ik zeg, dat zelfs geijkte gasmeters afwijkingen vertoonen van 5 a 6 pCt., dan volgt daar ook wel uit, dat de meer vertrouwbare juistheid van geijkte gasmeters een wassen neus kan genoemd worden. In den gashandel werd mijns inziens vol doende gebruik gemaakt van nabij juiste meters, zelfs vóór en zonder de tusschenkomst der regeering met een ijk. „IJk van gasmeters is niet noodig en daarenboven ondoenlijkDit was nota bene reeds vóór ruim twee jaren de opinie van den heer inspecteur van het ijkwezen. Ik bèn er weinig benieuwd naar of men nog lang met gasmeter-ijk zal blijven voortgaan. Ingeval die zaak echter wordt voortgezet, ben ik overtuigd dat nog menige duizend gulden uit gemeente- en landskas waardeloos zal wor den uitgegeven. We hebben in onze dagen best gaslicht niettemin tasten we, als we over onze gasme ters gaan spreken, veelal in duisternis. Als de gasfabriek de meters op bepaalden tijd met water doet bijvullen, wordt ze ver dacht er te veel in te doen. Welnu, niets is gemakkelijker voor den gas verbruiker dan het te veel er weer uit te laten loopen. Hij vrage hoe dat gaat aan den eersten den besten gasfitter, die zal het hem zeggen en toonen en het wordt nooit meer vergeten, want het is hoogst eenvoudig. Op een horloge te zien is wel niet moeielijk, dood gemakkelijk zelfs, nu we 't eenmaal kunnen, nu we het geleerd hebben. Niets moeielijker dan het horloge is de gasmeter af te lezen. Het ware goed onzen gasmeter zelf af te lezen en het gasverbruik te noteeren, teneinde den beambte, die van wege de gasfabriek met de aflezing der gasmeters belast is, te kunnen controleeren, want zelfs zoo iemand kan zich vergissen. Hoeveel gasverbruikers hebben echter de moeite genomen om zich eens te laten leeren, of om het zelf uit te vinden (want ook dat zou menigeen gelukken) hoe het gasverbruik op een gasmeter wordt afgelezen? Gas kost te Middelburg 1 cent per hectoliter aardappelen stellig veel meer. Laten we nu toch ook niet eischen dat ons die hectoliter gas met veel grooter nauwkeurigheid worde toegemeten dan die hectoliter aardappelen. Laten we ook maar niet zoo gaan denken dat ons de gasfabriek bedriegelijk lucht door de meters perst, want als we dat vertellen, gezeten bij een gele, goed lichtende gasvlam, zouden we ons aan de grootste overdrijving^ zoo niet aan onwaarheid bezondigen. Het is goed, zeker oeeonomisch, met de hoofdkraan te werken 5 maar als we dat niet doen hebben we allicht nog beter licht, al is het dan iets een heel klein iets duurder, want er stroomt toch geen gas uit ónze branders of het verbrandt. Laat echter ook de gasfabriek van haar standpunt het noodige doen om klachten op te helderen en om hare gasmeters in geval van quaestie te kunnen onderzoeken. Voor het behoorlijk onderzoeken van gas meters, d. w. z. voor het onderzoek zoo ver als dat gaan kan, wordt vereischt een toestel die geen duizenden hoeft te kosten, doch voor weinige honderden ook wel te koop is en in geen kostbare localiteit behoeft ge plaatst te zijn. Kennis van gasmeters mogen we toch zekef wel onderstellen bij het perso neel van de gasfabriek. door elkaar over en weer van schrift te be dienen. Hof van Delftden 20 Nov. '81 Hui jee Je., op verzoek eervol ontslagen adj.-ijker» Het half ergerlijk, half belachelijk getob met den tramweg naar Vlissingen zal morgen de aandacht van den Middelburgschen gemeenteraad bezig honden. Laat ons hopen dat nu de zaak eindelijk, ten behoeve van een algemeen belang, door de gemeentelijke vertegenwoordiging ter hand genomen moet worden, het aan duidelijke ophelderingen en doortastende maatregelen niet ontbreken zal. De tram wordt aan de orde gebracht in den vorm van een adres, dat door belanghebbenden is ingediend, om een einde te maken aan den toestand van de nog altijd voor de scheepvaart onbruikbare Langeviele-binnenbrug. Adressanten zijn de firma 's G. Alberts Lzn en Co., de Middelburgsche Icumtboterfabriek, W. N. van der Burght, Gebr. Boudewijnse, Wed. B. A. Fokker, L. J. van Pagé, A. B. Crucq en C. A. Goethals. Door hen wordt in herinnering gebrachtdat sedert 11 Juli jl. de vrije vaart door genoemde brug gestremd isdat adressanten herhaaldelijk bij het dagelij ksch bestuur der gemeente of hare ambtenaren, en een hunner bij deurwaarders- exploit van 8 Sept. jl. bij het gemeentebestuur zich over de stremming der vaart beklaagd hebben; dat het al of niet openen der brug voor het door laten van schepen afhangt van den ingenieur eener vreemde maatschappij, die nu eens een schip uren, ja dagen lang heeft laten wachten, dan weder de doorlating weigerde, waarvoor slechts eene ge ringe en in den laatsten tijd in 't geheel geen schadevergoeding werd aangeboden; dat de hier door toegebrachte schade aan de adressanten, waarvan sommige aan korte termijnen van leve ring gebonden zijn, zeer aanzienlijk is. Om deze redenen verzoeken de adressanten den raad: „eene beslissing te nemen of eene verordening in het leven te roepen, waardoor het beheer over de Langeviele-binnenbrug en over de vaart door die brug worde ontnomen aan de vreemde maat schappij, door wie dat beheer thans wordt uitge» oefend, en teruggebracht worde bij het dagelijksoh bestuur der gemeente tot welks werkkring het behoort, onder zoodanige bepalingen, dat de vrije vaart door die brug evenals vóór Juni 11. gehand haafd worde, en tevens uit de gemeentekas aan de adressanten zoodanige vergoeding toe te ken» nen voor de schade, welke door de met de ge meentewet strijdige handelingen van het gemeente» bestuur ten opzichte van het beheer dier brug aan de adressanten is of nog zal worden toege bracht, als de raad billjjk zal achten, na onderzoek der geleden schade." In plaats van den heer Marlet, die door Onge steldheid verhinderd was, trad gisteren voormid dag de heer dr. J. J. Couvêe in de alhier ge houden vergadering der afdeeling Walcheren van de Zeewesche Landbouwmij als spreker op. Of schoon onvoorbereid, besprak de heer Couvóe op zeer duidelijke wijze de samenstelling der lucht, de ademhaling en voeding der planten, benevens de mest en de mestvaalt. Een en ander werd door den spreker met eenvoudige proeven, die zeer in den smaak der hoorders schenen te vallen, opgehelderd. Een vijf en twintigtal kweekelingen der rijkst kweekschool voor onderwijzers woonden de lezing bij. In de daarna gehouden vergadering werd mei degedeeld dat door het hoofdbestuur de begrootiug voor 1882 is vastgesteld met een vermoedelijk goed saldo van 2800, en dat de aanstaande al* gemeene vergadering in de laatste helft van Jnni 1882 in de afd. Noord-Beveland, te Cortgene, zat worden gehouden, bij welke gelegenheid van wege die afdeeling eene tentoonstelling van vee zal plaats hebben. Met het oog op het bij de besturen der Gel- dersche en Hollandsche land bouwmaatschappijen bestaande plan om in een niet te ver verwijderd tijdstip eene internationale tentoonstelling van landbouwwerktuigen en vee te houden, wekte da secretaris der afdeeling, de heer Snijders, delfden

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1