BUITENLAND. Aan de kiezers in het voor malig Tierde district. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Kéclames. Zeetijdingen. Handelsberichten. Staten-Generaal. Burgerlijke stand. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. g emeenten vergeten of verzuimd heeft in de vorige maand de periodieke verkiezingen voor den ge meenteraad uit te schrgveD. De regeering erkende het feit en beloofde dat de kiezers in die gemeen ten spoedig bij koninklijk besluit zouden worden bijeen geroepen. Tunis. De Bey heeft den Franschen generaal Lambert tot opperbevelhebber van bet Tunisee- sche leger benoemd. Marseille. Het revolutionair comité heeft weder een plakkaat aangeplakt waarin tot opstand aangespoord wordt. De Procureurs-wet. De minister van justitie heeft, ter voldoening aan zijne in de zitting der tweede kamer van 9 December 1830 gedane toezegging, aan de inge wonnen adviezen van de gerechtshoven, de arrondissements rechtbanken en de raden van toezicht en discipline betreffende de werking der wet van 23 April 1879 {Stil. n°. 79) openbaarheid gegeven. Als eindindruk van de adviezen der rechterlijke collegien kan worden geconstateerd dat alle gerechtshoven en rechtbanken, bijkans zonder uitzondering, den minister hebben geant woord dat het rolsysteem geen hinderpaal oplevert tegen de goede werking van den enkelen rechts bijstand dat het ordinair proces bij de werking van dat beginsel niet meer gebruikelijk wordt dan het summier proces; dat de bereidwilligheid der praktizijns tot het overleggen van deelaratien te wenechen overlaat, daar dikwijls in bet geheel geene deelaratien worden overgelegd, en, geschiedt dit wel, de deelaratien dan alleen eene specifieke opgave van uitschotten inhouden, maar voor het salaris slechts eene globale som vermelden; dat de liquidatie der kosten bij de uitspraak en vooral de enkele rechtsbijstand de proceskosten ongetwijfeld hebben verminderd, behalve daar, waar reeds vroeger de praktijk in handen was van advocaten tevens procareurs ea dus de enkele rechtsbijstand reeds gebruikelijk was; dat zich bij de liquidatie van kosten in zaken waarin èn procureur èu advocaat werkzaam zijn, geene bezwaren opdoen dat de invloed, dien de liquidatie der kosten uitoefent, evenwel (volgens onderscheidene recht banken) vooral hierin bestaat, dat de verliezende partg niet meer is blootgesteld aan het ontvangen van te hooge deelaratien van de praktizgns zijner tegenpartg; maar dat het echter schijnt, dat nu door sommige praktizijns aan de winnende partij extra-kosten worden in rekening gebrachten dat de openstelling van het procuraat voor alle advocaten geene of althans weinig aanleiding geeft tot eene minder juiste naleving dan te voren, van de regelen en vormen van het procesrecht. Als eind-indruk van de adviezen van de radeu van toezicht en discipline kan worden gecon stateerd dat, ofschoon sommige raden (als vooral die te Maastricht en te Leeuwarden) herstel van den dubbelen rechtsbijstand zouden verlangen, en an dere (als die te Amsterdam) betwgfelden of de enkele reebtsbystand in werkeiykheid is tot stand gekomen, in handhaving van den enkelen rechts" bgstand door de meeste wordt berust; dat, ofschoon door enkele raden (als vooral die te 's Gravenhage en Arnhem) bezwaar wordt ge maakt tegen het rolsysteem, de meeste zich bij het behoud vau het rolsysteem kunnen nederleggen; dat evenwel de bepalingen van da wet van 1879 omtrent de verplichte taxatie, schier zonder uit zondering, bij alle raden van toezicht ernstige tegenspraak hebben ontmoet, omdat dit stelsel zooais het door de rechterlijke macht is toege past (en dan is de wet te wraken, die tot zulk eeae toepassing aanleiding geeft) de proceskosten wèl voor de verliezende party aanmerkelgk heeft verminderd, maar die meerdere goedkoopte van kosten denkbeeldig is, omdat de winnende partij alle andere kosten, aan bare zijde gevallen, moet betalen, zoodat het vermoeden van die leden der tweede kamer, die bg de behandeling der wet hebben voorspeld dat daardoor de proceskosten niet verlaagd, maar slechts verplaatst zouden worden, volkomen is bewaarheidi dat bovendien vrg algemeen het gevoelen werd omhelsd, dat de verplichte taxatie van de decla ratiën van den advocaat-procureur berustte op een onrechtvaardig beginsel, voedsel geeft tot wille keur, krenkend moet genoemd worden voor de balie, wier onafhankelijkheid door deze financieele contióle wordt bedreigd, en ook een gevaar oplevert voor handhaving van de goede verstand houding tusschen magistratuur en balie dat eindelijk in den eersten tijd na het in wer king treden der wet, de advocaten-procureurs gespecificeerde declaratiën aan den rechter hebben ingediend, maar dat al spoedig ïb gebleken dat dit op den duur onmogelijk was, dat hun daar door ieder vooruitzicht op eene billijke belooning voor verriehteü arbeid Werd ontnomen en dat men van lieverlede wei de toevlucht heeft moeten pemen tot het overleggen van eene nota, houdende vermelding van het bedrag van salaris en ver schotten, ia eens uitgetrokken; dat om ai deze redenen alle raden van toezicht (alleen die te Leeuwarden uitgezonderd) reeds thans den tgd gekomen achten om de algemeen gevoelde bezwaren tegen de wijze, waarop thans de declaratiën der advocaten-procureurs worden getaxeerd, door herziening der wet van 23 April 1879 {Stil. no. 79) weg te nemen. Van 13 tot 20 November 1881. Middelburg. OndertrouwdK. de Graaf, jm. 24 j. met M. C. Krantz, jd. 23 j. Bevallen: J. J. Landman, geb. Contant, z. T. Franse, geb. Klaasse, d. C. van de Pas, 'geb. Dobbelaar, z. C. A. P. Mulder, geb. Kemp, d. P. Suvaal, geb. Verhoeff, z. J. M. Bos, geb. Sng- ders, d. J. Joosje, geb. Klaasse, d. C. J. A. M. Lahr, geb. van Heuma, d. N. de Nood, geb Min derhout, z. K. Switiuk, geb. van KeuleD, d. T. Alewgnse, geb. de Steur, z. M. L. Hertogs, geb. Tapper, d. C. J. H. Flink, geb. Wolf, d. J. de Hamer, geb. Van Vlaanderen, z. M. van Moolen- broek, geb. Roelse, z. Overleden P. J. de Cloedt, man van S. M. Ladenberg, 68 j. M. H. Boasson, z. 6 m J. W. Step, d. 2 j. P. van Sluis, man van C. H. Remeeus, 60 j. J. S. Willems, wed*, van J. P. van Ham, 73 j. J. M. Karreman, z. 1 m. Van 12 tot 19 November 1881. Vlissingeh. Bevallen: S. M. Debra, geb. Le- naers, z. J. H. Janssens, geb. Klijberg, z. J. M. van Sprang, geb. Breeman, d. H. B. Gillissen, geb. Schuering, z. H. J. Biggendorp, geb. Vonfelde, d. M. M. van Vliet, geb. van der Meglen, d. C. H. Kesteloo, geb. Roelse, d. C. S. Verbeek, geb. Verbeek, z. M. L. van Troogen, geb. Winkel, z. A. F. Woltering, geb. de Raadt, d. M. M. Schot, geb. Perzoon, d. J. P. de Kok, geb. Berger, z. W. Burgdorfifer, geb. Niggelie, z. A.deRgke, geb. Huibregtse, d. (levenl.) J. M. de Waal, geb. van der Hoofd, z. A. M. Pison, geb. Vandamme, d. A. C. Roos, geb. Ender, z. Overleden: S. E. Elias, d. 4 m. Goes. Gehuwd: J. Doornebos, jm. 25 j. met P. C. Okké, jd. 18 j. Bevallen: M. Knieriem, geb. Hoogerwerve, z. Overleden: J. de Wolf, wedr. van J. van Weele, 61 j. A. Oosterdag, man van S. Weesepoel, 46 j. Zierikzke. Gehuwd: J. C. Gast, jm. 27 j. met G. van der Hoek, jd. 24 j. Bevallen: H. C. Huson, geb. van Huizen, z. E. E. van Beveren, geb. Berwald, z. E. Wetting, geb. Kenters, d. 20 Nov. 'sav. 11 n. 47 gr. 21 'smórg. 8 u. 48 gr. 'amïdd. 1 n. 50 gr. 's av. 5 n. 50 gr. F. By de verkiezing van het bureau in den Duit- schen rijksdag heeft de liberale party eene besliste nederlaag geleden. Tot president werd gekozen de conservatief Levetzow met 193 stemmen, tegen 148 op den nationaal-liberaal Von Stauffenberg. Voor eersten vice-president kreeg de ultramontaan Von Franckenstein 197, de nationaal-liberaal Von Benda slechts 136 stemmen. De stemming voor tweeden vice-president bewoog zich enkel tussehen liberalen. De genoemde nationaal-liberaal Von Benda werd met 157 stemmen gekozen, terwijl de geavanceerd liberale professor Hanel 148 stemmen kreeg. De heer Von Benda bedankte echter voor de eer, wijl het de nationaal-Iiberale partij niet past eene derde plaats in het bureau in te nemen. „Zoo, zoo," riep men in het centrum en aan de rechterzgde, en by de volgende stemming gaf men ook de plaats van tweeden vice- president aan een conservatief, den heer Ackermann. Ultramontanen en conservatieven hebben dus wederom eens getoond hoe eensgezind de elkander overigens uitsluitende meeningeu kunnen zgn in de oppositie tegen het liberalisme. Men weet in liberale kringen te Berlijn nog niet recht waaraan men zich ten opzichte der plannen van prins Bismarck te honden heeft. De bladen klagen erover dat de officiense mededeelingen elkander na het artikel in de Post, dat de cam pagne opende, zoo dikwerf hebben tegengesproken. Mir wird von alledem so dumm, zegt een der bladen, Als ging mir ein Miihlrad im Kopf herum. Dat is misschien juist de bedoeling van den kan selier die in het spel dat hij met den rijksdag speelt, zijne kaarten slechts êen voor éen laat zien, zoodat men omtrent zijne eigenlijke bedoe ling nog volkomen in het onzekere is. Inmiddels wachten de beide partijen, halt met hoop, half met wantrouwen vervuld, of de kanselier haar aanbiedingen zal doen. In Oostenryk heeft de oppositie tegen het mi nisterie T.iaiï'e, dat is de Verfassungspartei en de verdere Duitsche en liberale elementen, zich ver- eenigd tot eene „club der vereenigde linkerzijde," zoodat het zich laat aanzien dat er in den aan staanden parlementairen veldtocht meer discipline in de partij zal zijn dan vroeger. Het ministerie heeft geene groote meerderheid en zal misschien met de minderheid, als deze goed aaneengesloten blijft, rekening moeten houden. De heer Kalnoky is te Weenen aangekomen, en zgne aanstaande benoeming tot eersten minister der monarchie wordt voor zeker gehouden. De Fransche senaat had Zaterdag een senator voor het leven te benoemen in plaats van den overleden heer Fourcaud. Candidaat der repu blikeinen was de heer Hérold, prefect van de Seine, eene zeer gewilde fignnr te Pargs, Men dacht hem zeker te zullen zien benoemen, maar toen de uitslag der stemming werd bekend ge maakt, bleek het dat de heer Voisins-Lavernière, candidaat en geestverwant van Jules Simon, met eene meerderheid van zeven stemmen was ge kozen. Dat gaf groote teleurstelling in het repu- blikeinsche kampmen weet den uitslag aan het afwezig blijven van vele leden, die hadden knnneo komen. Maar waarschijnlijk is in deze benoeming ook een protest der conservatieve republikeinen te zoeken tegen eene daad der nieuwe regeering, die den gouverneur der Fran sche bankden beer Denormandie senator van het linkereentrumheelt ontslagen om den afgetreden minister van financiën, Joseph MangiD, in zgne plaats te stellen. De Débats waarschuwt ernstig tegen zulke handelingen en meent dat het niet in het belang der republiek kan zijn om met eene wisseling van ministerie alle hooge betrekkingen door een ander personeel te bezetten. Men behoeft dit niet van de Ver eenigde Staten na te volgen, vooral wijl Fransche ministeries in den regel den leeftijd van vier jaren niet bereiken, gedurende welken men in Amerika althans in zgne landsbetrekking zeker is, als er geen buitengewone omstandigheden zich voordoen. De kamer hield zich bezig met het toelaten harer leden en moest Zaterdag op een reeds door den president geproclameerd besluit van toelating terugkomen, wijl de stemmen verkeerd geteld waren. Dit gaf eenige discussie over de parle mentaire procedure, waarbij de heer Clémenceau eene kleine zege behaalde. Heden stelt de regee- ring een supplementair crediet voor om de beide nieuwe ministeries te bekostigen, en bg die ge legenheid zal de heer Ribot aan de regeering eene nadere verklaring harer algemeena politiek vragen, daar men algemeen Gambetta's rede wat vaag vindt. De heer Gambetta zal zich bereid verklaren en het debat zal waarsehijnlijk Don derdag plaats hebben. De Engelsche regeering heeft een gouverneur van Natal benoemd, met wien men te Dnrban maar matig is ingenomen. „Het nieuws der be noeming van den heer Sendall, seint men aan de Standard, werd hier eerst met ongeloof begroet. Nu er echter geen twyfel meer aan bestaat, heeft het ongeloot plaats gemaakt voor verontwaardi ging en walging. In den tegenwoordigen stand der zaken eischt de post van gouverneur een man van groote bekwaamheid, die hoog genoeg staat, om zich door alle partgen te doen eerbiedigen. De benoeming van een volkomen onbekend man als de heer Sendall wordt beschouwd als eene beleediging aan de kolonie, en zal waarschgnlgk groote demonstraties van afkeuring en protest uitlokken". De heer Sendall was vroeger directeur van het openbaar onderwgs op Ceylon en de Cinnamon- eilanden en werd in 1873 ambtenaar aan den Local government Boardwaar hij heel wat ken nis aangaande armwezen en openbaren gezond heidsdienst kan hebben opgedaan. In elk geval schgnt het dus, dat de Transvalers in hun nieuwen buurman een man des vredes zullen kunnen zien. Kiezers, vele jaren lang hebt gg het levendig gevoeld, hos betreurenswaardig het voor u is niet door een invloedrgk volksvertegenwoordiger uwe wenschen te zien kenbaar gemaakt, ontwik keld en op de vervulling daarvan aangedrongen. Gg hebt dat gevoeld, van welke kerkelijke riebtingjof politieke overtuiging ge overigensook zgt. Thans kunt gg in den heer H. J. Booleenman naar de kamer afvaardigen, die uwe wenschen kent en meer dan iemand, met kennis van zaken en toestanden, deze wenschen kan ontwikkelen en verdedigen. Laat u dus, in het belang van uw district en in het belang der welvaart van u en uw kinderen, niet afbrengen van het voornemen om gebruik te maken van het voor u zoo gunstig oogenblik. Kiezers, de mannen die bij n aandringen om een n onbekenden vreemdeling te kiezen, zgn zelf vreemdelingen in uw district. De predikanten der rechtzinnige richting, van elders tot u gekomen, bevelen u een vreemdeling aan in het belang van die richting. Hun gaat die richting vóór alles ter harte 1 Van hun standpunt te recht. Het zou onbillijk zijn bij hen warme gebectheid te willen vinden voor uw district, waarin zg slechts tijdelgk wonen. Overweegt echter, kiezers in het vierde district, of het niet in uw welbegrepen en ge rechtvaardigd belang is om die kerkelgke twisten en oneenigheden, al is het dan maar onder de na aanwezige omstandigheden, bg deze stemming te vergetenOf wilt gy den bestaanden toestand in uwe streken, waarbg het toenemen van welvaart en ontwikkeling zoo uiterst moeilijk is, liever laten voortduren? Overweegt dan, als vrije mannen, wat u in dit geval te doen staat! B. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) Gedurende eenigen tijd komen er in de Holland- sehe dagbladen advertentiën voor die ten doel hebben het publiek te waarschuweu tegen zekere teercapsnles, die vervaardigd met bedorven lijm» zijnde een onzuiver bestanddeel, een moeielgke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weten niet of er dergelijke capsules gemaakt worden, maar wy kunnen verzekeren, dat de Teercapsules van Guyot, waarvan de flacon voor zien is van een etiquet met de bandteekening in drie kleuren, vervaardigd zijn met fijne, gezui verde gelatine, dezelfde die bg de kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigen van de door de kenners zoogelief koosde doorschijnendegeleiën. Wy herinneren er aan, dat de Teercapsules van Guyot de eenige zyn, waarvan de invoering in Rusland door de gezondheidscommissie te St. Petersburg is toegestaan. Van hier vertrokken na gedokt te hebben, het stoomschip Schiedam. Rotterdam, 21 Nov. Aanvoeren waren ruim. Puike schotvrije tarwe 25, middelsoort f 1, ge ringe 50 cent lager; rogge 10 cent lager; wintergerst 10 cent lager; paardeboonen 20 cent lager; erwten 75 cent lager; brnineboonen en caoariezaad 50 cent lager overigens onveranderd, Amsterdam, 21 Nov. Raapolie op 6 weken, 33^. Lgnolie 27j. Pr pea van Jtlttecten. Amsterdam. 19 21 SZAATSES E 14 IN G EM, Nov. Nov. Sedert. Cert.N. W. Sch. 24 pet. 66f 66J dito dito dito. 3 r 80& dito dito dito. 4 102f 1021 dito Obl. 1878 f 1000. 4 1024 102f «elgië. Obligaten24 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fi. 1205 94 dito Goudleening5 82f dito dito fl. 500 6 s 101 101 f Italië. Cert. Adm. Amsterd. E Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 654 65f dito Febr.-Aug. 654 dito Jan.-Juli. 5 65| 66 dito April Oct. .5 66f 664 dito dito Gond 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 794 794 Portng.Obl.Btl. 1853/1869. 3 53J 534 dito dito 1876. 6 „102 lOlf dito dito 6« Ser. 1878 £100 6 101} Rusland. Obl. Hope C. 1793/18155 98f 98J Cert Inschr. 5" Serie 1854. 5 60 60} dito dito 6" 1855. 5 824 824 Obligatiën 1862 5 88} 88& dito 1864 f 10005 s 97} 97} dito 1864 100. 5 93} 93} dito 1877 dito5 914 dito Oostersche 1* serie. .5 57 57-fr dito dito 2e 5 57& 574 dito dito 3e 5 58^j 58-& dito 1872 gecons. dito. 5 894 89} dito 1873 gecons. dito5 904 90 dito 1850 1" Leening dito. 4} 90 dito 1860 2" Leening dito. 4} 864 864 dito 1875 geoons. dito 4j 80}} 80}} dito 1880 gecons. dito4 70} 704 Cert. Hope C° 1840 4 624 dito 2', 4° Leen. 1842/44. 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 784 '8} dito dito 1859 3 - Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 27ff 28} dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 275 28} dito dito 1876 2 464 Turkjje. Obl. Alg. Sch. 1865 5 lift 11& dito dito 1869 6 13 f Zweden. Obl. 1880 4 tógypte. Obl. Leening 1876 4 73} 724 dito dito 1876 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito 1876 4} Hrazltië. Obl. Londen 1865 5 100} 100f dito Leening 1875 5 100} dito 1863 100 44 1NDUSTRIEELE ER ElNASCIESI.it ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. aand. pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand rescontre5 117} 116} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 1154 Stoomvaartm. Java Obl. .5 dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito44 1024 Onltschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. 1514 Oostenrijk. Aand. O. H. B. BPOORWEG-IEENINGER. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 J10

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3