De grondeigenaars en de pachters. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. i al gebeuren, daaraan twijfel ik niet. Het goede zal triomfeeren." Bergen op Zoom, 20 Nov. Even als een paar jareD geleden door de werking van Eigen Hulp alhier de prijzen der steenkolen aanmerkelijk zijn verminderd, is dezer dagen de prijs van het brood gedaald. Eigen Hulp ging een contraet aan met een bakker. De andere bakkers verlaagden hierom hunne broodprijzen met 10 pet. Het algemeen profiteert hier by en ziet zulk eene concurrentie niet ongaarne. De namen der door het stoomschip Madura opgenomen mindere schepelingen en militairen van het stoomschip Koning der Nederlanden zijn: De Jong, kwartiermeester; Visser, matroos; Guo- dersen, idemSarlemin, ketelmakerBondey, stoker; De Vroome, idem; Zevenhek, tremmer Ahrens, 28 kok; Stegweg, lampenist; benevens 4 Javaansche kellners. Militairen Hendriks, Steen, Bakker, Dill, Fagot Koster, De Hoorne, Beaufrou, Eckhout, Bertee Blom, Kramervis, matroos. Het beheer der verschillende dienstvakken van de Mij tot expl. v. staatsspoorwegen is thans op gedragen aan de volgende hoofdambtenaren J. L. Cluijaenaar, chef van den centralen dienst en secretaris der maatschappijJ. W. Stous Sloot, hoofdingenieur-werktuigkundige, chef van dienst van tractie en materieel; M. Engeringh, chef van dienst van mouvement, handelszaken en goederen verkeer; J, Kalff, hoofdingenieur, chef van dienst van weg en werken. Daar de heer Kalff eerst 1 Jan. 1882 zijne betrekking zal aanvaarden, wordt de betrekking van chef van weg en werken tot dien datum waargenomen door den heer J. L. Cluijaenaar, die tevens is aangewezen als plaatsvervanger van den directeur-generaal bij diens afwezigheid. De minister van justitie is voornemens in den gebleken achterstand bij de rechtbank te Amster dam te voorzien, door een wijziging van de wet op de rechterlijke indeeling voor te dragen, waar bij het personeel dier rechtbank matig wordt uitgebreid. Een tevens voor te stellen wijziging in de indeeling van het rechtsgebied onder het hof te Amsterdam, vermoedelijk op de recht bank te Haarlem en het herstel van die te Hoorn betrekking hebbende, zal tengevolge hebben dat de uitgaven weinig stijgen. Sedert 15 dezer worden op de lijnen der staats spoorwegen de afdeelingen voor vrouwen van de 3e klasse-rij tuigen verwarmd. Na eene langdurige ongesteldheid is te 's Gra- venhage overleden de heer mr. L. Ed. Lenting, lid van de tweede kamer der staten-generaal; een man die, groote humaniteit en edele gevoelens aan waarlijk liberale beginselen parende, lange jaren een sieraad uitmaakte van ons parlement, waar hij zich door groote kennis van ons staats recht, heldere begrippen over koloniaal beheer en overtuigenden betoogtrant onderscheidde, en waar hij wegens zijne minzaamheid en zijn nobel karak ter de achting en waardeering zijner medeleden steeds in do ruimste mate genoot. (N. B. Ct In plaats van een hoofd?redacteur en een redacteur, zal de Staatscourant voortaan alleen een directeur bezitten, voor de technische uitvoering, op een traktement van 3000. Hiertoe zal vermoedelijk wel de tegenwoordige redacteur benoemd worden. Te redigeeren valt er dus voortaan niets meer. De gemeenteraad van Formerende heeft met algemeene stemmen besloten om tuin- en veld arbeid, benevens het verrichten van huiselijke en persoonlijke diensten, door kinderen beneden 12 jaren, gedurende de gewone schooluren te ver bieden. De opening van het rijksmuseum te Amsterdam kan in 1883 verwacht worden. De regeering is voornemens de verzameling uit het Paviljoen te Haarlem over te brengen naar het rijksmuseum In eene circulaire heeft de heer H. Pierson, directeur der Heldring gestichten, getracht de bezwaren op te lossen, die tegen de oprichting van een gesticht voor ongehuwde moeders (^%- dalenahuis) bestonden. Ook de bezwaren die tegen de plaatbing van het gebouw te Zetten waren ingebracht, zijn geheel opgeruimdlo ge brek aan geneeskundige hulp, door in overleg te treden met een medicus; 2o de vrees dat het te kort in de nabijheid der andere gestichten zou komen, door den aankoop van een zeer afge legen stuk land, hetwelk echter gemakkelijk bereikbaar is. Aan geldelijke bijdragen kwam voor de stichting reeds f 8000 in, benevens de toezegging van 150 aan jaarlijksche gitten. (Arnh. Ct.) De minister van binnenland sche zaken heeft be paald, dat het examen, af te nemen van hen, die voor de betrekking van commies van staat pij den raad van state wenschen in aanmerking te komen, zal aanvangen op Donderdag 29 Decem ber a., des middags te twaali uren, in een der localen van het departement van binnenlandsche Staken. Verdere bijzonderheden bevat de St. Ct. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (staatsblad no. 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Bijzonderheden bevat de St. Ct. van heden. De gewone audiëntie van den minister van oor log zal op Donderdag den 24sten en die van den minister van justitie op Dinsdag 22 dezer, niet plaats hebben. Het bedrag der ingebrachte gelden in de rijks- spaarbank beloopt over October jl. 126.610.41j dat der terugbetalingen f 53.055.50, dat van het totaal der inlagen op uit0 October 695.331.13- Het aantal in omloop zijnde boekjes is 19101. Schouwen-Duiveland, 18 November 1881. (Vervolg.) Behalve de in ons vorig opstel opgesomde verplichtingen van den pachter, belast de grond eigenaar hem ook en dit kan niet anders met het afgeven der tiend. Ik zeg niet dat deze de ontwikkeling van den landbouw belemmert, maar wel dat de tiendheffer, zonder een enkele bijdrage, in de vruchten der ontwikkeling deelt en de verpachter dit onrecht door afkoop moet wegnemen, 'tls billijk dat hij het afgestane genot in zijn geheel levere. Hard en onpractisch bovenal is het, dat de pachter het genot niet eens op zijn manier mag deelachtig worden, maar volgens des verpachters programma, 't welk herleest dat van Steven De Korte in no 260 dezer courant, bij de uitvoe ring sprekend gelijkt op een vastgespijkerde vleermuis met een stukje spek boven haar kop. Ziedaar den berg van grieven, vele stróomen er echter nog in de bedding en tusschen de boorden, dien de pachter, onder het smaken van zyn genot, moet dooreten. Daarbij moet hij van de kadastrale grootte, die men, omdat de slooten en watergangen en de beplante perceelen daaronder begrepen zijn, geheel zaaien noch maaien kan, de helft of een vierde te veel pacht betalen; renteloos de lasten en de onderhoudskosten der gebouwen voorschieten; alleen de kosten van het pachtcontract dragen, ofschoon het belang des grondeigenaars daarbij minstens even groot is als het zyne; dikwijls de betaling der pacht door twee borgen verzekeren. Er is oneindig meer kans om te bezwijken dan in Luilekkerland uit te komen. Nu, de uitzonderingen daargelaten, twee vragen 1° Waarom bindt de grondeigenaar zyn plaats vervanger aan voorwaarden, die hij zelf niet zou willen naleven en legt hij hem lasten op, te zwaar om zelf te dragen 2° Waarom neemt de pachter èn de bezwarende voorwaarden èn de te zware lasten aan Omdat in het algemeen partijen elkaar niet vertrouwen en noch de een, noch de ander, vóór het sluiten der overeenkomst, neerzit en rekent. Voor het laatste zijn geen, voor net eerste wel redenen. De kleinste onderneming kiest haar beheerder uit eene, na angstvallig wikken en wegen opge maakte voordracht, en geen grondeigenaar zal een koster helpen aanstellen zonder voldoende getuig- schiiften. Vertrouwen bepaalt de keuze. Daarentegen heeft hij, die ongegrond de hoogste pachtsom biedt, de meeste kans om boer te worden. Zyn kapitaal, geschiktbeid en bekwaamheid maken veel te weinig een punt van onderzoek en overweging nit, en zeldzaam zijn zy, die, om pachter te worden, het bezit van deze drie moeten aantoonen. Geen wonder, dat door zooveel zorgeloosheid het getij verloopen is; dat vele landbouwers ge strand en verscheidene grondeigenaars het kind zijn van onberekende pachters, onberekende pacht sommen en onberekende voorwaarden; van pachters, die, door nood gedrongen, hnnne verplichtingen ten voetwisch leggen. In andere aarde wortelt een gezonde, in andere aarde een bloeiende landbouw. Gene vordert, naast opheffing der geschetste bezwaren, een langeren pacht-termyn; vergoeding, volgens taxatie, van verbeteringen, waarmee des pachters opvolger zijn voordeel kan doeneen op juiste gegevens berustende pachtsom.. Deze eiacht slechts éene voorwaardeieder eigenaar betouwe zelf zijn grond. Terwijl de laatste, de voorhoede van den landbouw ziet ze reeds aan den verren hemelrand der toekomst blinken langzaam leesbaar wordt voor het midden en de achterhoede, willen we, ter bereiking van een gezonden landbouw, een nieuwen weg inslaan. De gewone termijn van zeven jaren, voor den pachter te kort om te zijueu laste de noodige verbeteringen aan te brengen, dwingt hem tot het volgen van den ouden sleur zooveel mogelijk van het gepachte trekken en er zoo weinig mogelijk san doen, dewijl bij bet einde noeh de eigenaar noch de nieuwe pachter zijn buitengewone uit gaven vergoedt, 't Is waar dat de pacht kan worden verlengd, maar dit brengt geen verbeterende verandering, omdat de verlenging pas in het laatste jaar ge sloten wordt en de pachter, in weerwil van het vooruitzicht op vernieuwing, gewoonlijk een pachtverhoogende vernieuwing, voortdurend op een schopstoel zit. Wie kan goed en welge moed boeren Steeds de dreiging hoven 't dak?" Behalve vergoeding der bedoelde verbeteringen, worde, tot wegneming der bezwaren, de pachttijd, zoo niet levenslang, minstens 21 en hoogstens 42 jaren en de som periodiek opnieuw vastgesteld. Maar bij deze wijzigingen alleen kan de pachter niet leven. Hij zal geen of onvoldoende winst en de ver pachter een te hoogen interest hebben, indien, ter bepaling der pacht van de zoo na mogelijk begreote onzuivere opbrengst, geen vaste sommen worden afgetrokken voor inkomen van hem en zyn vrouw, dienstbodenloon, belasting, assurantie, tiend, verbouwingskosten, rente van zijn bedrijf, kapitaal, winst. Pacht iemand met kapitaal, kennis en vertrou wen, naar deze beginselen, van een grondeigenaar die zijn plicht doet,op zijn 25e jaar en dat is vroeg genoeg een hofstede, dan is hij, aange nomen dat het kortste tijdvak éeus verlengd wordt, bij den afloop 67 jaar. Heeft een boer 42 jaren lang den grondeigenaar als plaatsver vanger gediend, al de slagen gedragen, die anders opdezen zouden zijn neer gekomen en ge woekerd met zyn talenten, dan is het billijk, en rechtvaardig dat de vruchten van zijn bedryf- kapitaal, van zijn keunis, arbeid en vlijt, hem in den avond zijns levens onderhouden. Bij deze leer zal de gansche opgeschroefde werkelijkheid wegzinken, zullen de hooge koop- en pachtprijzen huu overgeleverde stennsels ver liezen, de verpachtende grondeigenaars ophouden benijdenswaardig te zijn. De laatsten behoeven zich daarover te schamen noch te verontrusten't is een gevolg van hun eigen theorie. Deze wil dat een boer welopgevoed zijvan dat tegenwoordige verstand heeft; zich volpropt met de ware of met allerlei wind van landbouw- leerzaait en maait, ploegt en dorscht met machinesgnano en chiii-salpeter mesttentoon stellingen bezoektpraat als Bruggeman. Goed. Maar houdt dan daarmee rekening in de practijk en vergt niet dat hij, als uw plaatsbe kleder, niet cyferemet een paar klompen aan op een leien vloer woont; eet en werkt en zich kleedt als een arbeidermet de kippen naar bed gaat; onder eene lange lijst van onmogelykheden negentig, honderd of meer guldens per bunder pacht betale van grond, waarvan gy het tiend recht niet eens afkoopt en waaraan gij, in strijd met uw plicht, niets besteedt. Waut tot loon voor het voldoen dezer vordering wordt de pachter, na korter of langer tijd, maar éénmaal zeker, vergaderd op het kerkhof van uitgespannen boeren, waar de zon nooit achter de heining schijnt. Het vooruitzicht op zulk een einde zal wel de toekomst verhaasten, die de voorhoede, bij't weg. schuiven van 't gordijn, ons wijst; maar om nu de geslagen wonden te heelen en nieuwe te voorkomen, om een gezond landbuuwleven te wekken, moeten grondeigenaars en pachters zich zeiven herzien en in de aangewezen richtiDg de bakens verzetten. pejtsioemen. Pensioen verleend aan jhr. mr. C. L. van Beyma, gewezen kantonrechter te Berli- kum, ten bedrage van ƒ1374, en aan mr. D. Yee- gens, griffier van de tweede kamer der staten ge. neraal, ten bedrage van f 3414 rekeükamer. Eervol ontslag verleend aan A. J. Groenemeijer, op zijn verzoek, als hoofdcommies bij de algemeene rekenkamer, onder dankbetuiging en behoudens aanspraak op pensioen. Amsterdam, 19 Nov. Voor het voortgezet examen in nuttige handwerken, door de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, waren Zaterdag opge roepen zestien candidaten, waarvan 3 werden afgewezen en aan 13 het diploma werd uitgereikt. Bergen op Zoom, 20 Nov. Benoemd tot 3° onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon m. u. 1. onderwijs voor meisjes alhier mej. Van de Wijnperse van Bergen op Zoom. De heer dr. J. Eomeny te Harlingen is be noemd tot leeraar in de scheikunde en de natuurlijke geschiedenis aan de H. B. S. te Breda. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van M. de F., wed. D., appellante tegen den commissaris des konings in Zeeland en den burgemeester van Zaamslag, geïnterneerden, van welke zaak in ons nommer van 30 September 11. een verslag der pleidooien voorkwam. Het gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank alhier bevestigd met veroordeeling der appellante in de kosten. Gemengde Berichten. Tegen brandwonden bestaan voortreffelijke middelen, doch doorgaans zijn die juist niet bjj de hanJ als men ze noodig heeft. Daarom wordt in herinnering gebracht, dat er een uitstekend middel bestaat, dat bijna ieder altijd in huis heeft, namely keen pap van geraspte rauwe aardappelen. De kantonrechter te Gouda heeft eenige ingezetenen van Nieuwerkerk, tegen wie proces verbaal was opgemaakt wegens niet opkomen by de brandweer, ontslagen van rechtsvervolging, dewijl in het formulier van afkondiging van de Nieuwerkerksche verordening werd gesproken van de n a v o 1 g e n d e" verordening en niet van de „volgende" verordening, zooals de gemeen tewet voorschryft. Naar het Dbl. meldt, heeft de Holl. Spoor wegmaatschappij aan Nathan Blom, die by het jongste spoorwegongeluk te Rotterdam een been verloor, f 20.000 schadeloosstelling aangeboden. Met dit aanbod werd echter door hem geen ge noegen genomenzijn eisch is f 30.000. De zaak is in handen van een advocaat. Op eene tentoonstelling van toestellen tot verwarming en rookverbranding, welke tbans in de Boyal Albert Hall, Sout-Kensington, te Londen, gehouden wordt, komt éene inzending uit Neder land voor, van onzen stadgenoot den heer C. J. van der Harst, zijnde een zijner draagbare, rook- verbrandende kachels, met toebehooren. Op 't platvorm van een der woningen in de Helmersstraat te 's Hage, van welke huizen de heer Heemshuizen eigenaar is, is voor zijne rekening een borstbeeld geplaatst van den dichter, naar wien die straat genoemd werd. Te Plymouth werden Vrijdag avond twee jongelieden in hechtenis genomen, als verdacht van den diefstal in het postkantoor van Hatton Garden. Zij noemden zich broeders, Arthur en Gibson Reeves, en zeiden op weg te zijn naar Jersey, waar zij een kantoor hadden. Daar de boot echter weg was, hadden zy aan een schipper esne groote som geboden om hen over te brengen. Een politieagent hoorde van deze afspraak en ging eens kyken wie die heeren waren. Hij vond ze in een logement stomdronken en nam ze voor zichtigheidshalve mede naar het politiebureau, waar men hen in het bezit van een aantal bank noten en wissels vond. De officieele omschrij ving van het gestolene is „23 pakjes, bevattende zeven ruwe diamanten, twee wissels, een gouden armband met vyf briilanten, gezet als een ster, een loterybrielje, twaalf stalen brillen, eea stuk van een horloge, een ring met drie diamenten en een familiewapen, een diamanten armband, een oorring, vijftien koralen schakels, 24 briilanten, voorts banknoten en een aantal sappbieren en granaten. Da assuradeurs hebben 1000 en de postmeester generaal 200 uitgeloofd voor de ontdekking der dieven. De Vlaamscbe liberalen van Brussel en van andere plaatsen in België hebben Zaterdag avond een diner aangeboden aan Julius Hoste, den redacteur van De Zweepom de diensten te er kennen, welke hy aan de liberale zaak beeft be wezen. Behalve een polemiek, in den trant onzer naburen, heeft Hoste ook eene groote redenaars gave tot zyne beschikking, zooals de clericalen in den laatsten verkiezingsstrijd meermalen moesten ondervinden. Yrydag avond tusschen elf en half twaalf uren werd een schok van aardbeving gevoeld die zich volgens de berichten, uitgebreid heeft van Obercassel tot Arnhem en westelyk tot Luik. De schok had plaats by hoogen barometerstand en werd in Keulen waargenomen als een dof gerom mel, terwyl de deuren zich bewogen in de hengsels en tafels, stoelen en andere meubels wankelden. Velen beweren na den eersten schok nog een tweeden, doch lichtereu, te hebben waargenomen. Omtrent de richting van den schok, of liever van Ae golving, loopen de berichten uiteen. De een heeft eene beweging van noord naar zuid, de ander eene van oost naar west waargenomen. De ongelukken door den schok aangericht, bepalen zich tot het beschadigen van eenig huisraad en het omvallen „met stoel en al" van enkele measchen. Te St. Gilles, in België dacht een jong meisje, den schok voelende, dat er een roover onder haar bed was verscholen. Frankrijk heeft het voorbeeld van Duitsch- land gevolgd en zyn eerste ondergrondsehe telegraafleiding gelegd. De buizen, met drie kabels, ieder van zeven draden, zijn gelegd tusschen Parys en Lyon. Andere lynen zullen volgen. Uit Rome bericht men dat Liszt hard ziek is. De beroemde pianist telt 70 jaren. In Mei van het volgende jaar zal te Madrid eene nationale tentoonstelling worden gehouden van glaswerk, kristal, aardewerk, metalen en de talrijke delfstoffen van Spanje met hare bewerking Men stelt zich een goeden uitslag van deze ten toonstelling voor. De gemeenteraad van Osteade staat, evenals die van Den Haag, voor de moeilykheid wat met haar badhuis te doen. Eene Brusselsche maatschap pij biedt voor de Kurzaal alleen 50.000 franken huur in het jaar en voor de Kurzaal met al de by het bad behoorende inrichtingen 150.000 franken. In den gemeenteraad dringt de heer Helin aan op openbare verpachting. Groot nieuws in de Parijsche schouwburg wereld. Mejuffrouw Croizette, de bevallige soeiêtaire van de ComédieFrancaise, gaat in het huwelijk treden met den rijken bankier Stern, en wat erger is zij verlaat het tooneel voorgoed. In de Belgische kamer deelde de heer Pety de Thozée mede dat men in een aantal platteland»*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2