Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine ^en leger. Weerkundige waarnemingen. 18 November des morgens te 8 uren. wzw 5 z -13 2, uitgaven in Indië, is daarna aangenomen. Maandag voortzetting. Gemeenteraad van Middelburg. Het gasverbruik te Middelburg. Gymnastiekschool 112 107 dingsbooten, reddingsmiddelen, ladders, boeien, enz., enz. Netten, lijnen en toestellen voor het vangen van visch. Yisscherskleederen en uitrustingen Preparaten voor het bewaren van visch. Monsters van gedroogde en ingelegde visch. Aquaria en collecties van opgezette visschen en watervogels. Platen, photographieën en gietsels van visch enz. Vischeieren en jonge visch. Toestellen voor visch teelt en oesterteelt. De ingezonden voorwerpen zullen worden ver deeld in klassen, en aan de beste inzendingen van elke klasse zullen prijzen worden toegekend. Aanvragen om plaats moeten worden geadres seerd aan Th» Honorary Secretaries, Internationa Fisheries Exhibition, 3 George IV Bridge, Edin burgh. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer H. Pol, thans tijdelijk leeraar aan die school. belastingenOp verzoek, eervol ontslag ver leend als ontv. der dir. bel. enz. te Ousendrecht c. a. aan P. C. N. Valette, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontv. te Dussen c. a. C. Klein, ontv. te Ouderkerk a/d IJsel. marine. De luit. t/z 2e kl. F. E. baron Mn- lert, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Amsterdam, 17 Nov. Voor het examen in nuttige handwerken door de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, hebben zich 84 dames aangemeld, waarvan heden 17 waren opgeroepen, en 13 het diploma ontvingen, zijnde de bulponderwijzeressen Carolus van Zevenaar, Brinkgreve van Zalt-Bom- mel, Van Dalen van Goes, Groenhout van Sneek, Hoömann van Nijmegen, De jong van Pingjum, Meeuwis van Wans werd, Montebanan van Gorkum, PriDS van Goor, Spoelstravan Witmarsum, Stege man van Lochem, Stuart van Vanen en Kinderink van Franeker. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen be richten is Zr. Us. schroefstoomschip le kl. Konin gin Emma der Nederlanden, onder bevel van 's konings adj. in buiteng. dienst, kap. t/z jhr. M. W. van Rensselaar Bowier, den 17en dezer vaD Hongkong vertrokken, koers stellende naar Singaporeen Zr. Ms. schroetstoomschip 4e kl. Suriname, onder bevel van den luit. t/z le kl. G. J. Buyskes, den 16en dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. Van wei-ingelichte zijde wordt ons medegedeeld dat het ongeluk, den takelaar R. eergisteren aan boord van de Schiedam overkomen, niet aan eigeD onvooiziehtigheid te wijten is. De beer Joh. Hilman, te Amsterdam op 80 jarigen leeftijd overleden, heett zijne vermaarde tooneelbibliotheek vermaakt aan de universiteits bibliotheek, en zijn geheel aanzienlijk vermogen aan liefdadige instellingen. Het gebouw der Maatschappij tot verhuring van stoomkracht in de Kievitsstraat te Rotterdam is gisteren door een onbekende oorzaak in korten tijd geheel afgebrand. Eif personen oefenden er hun beroep met behulp van stoomkracht in uit. Hnn goederen waren geassureerd. rDe stoomboot Branlcston, van Bilbao, is op het Noorderhoofd van den Rotterdamschen waterweg geraakt en ligt nu even vrij van het hoofd, voor twee ankers, met het achterschip vol water. De bemanning is naar Rotterdam gebracht. De stoomboot Mercuriusvan Reval, zit op den nieuwen trekdam en wordt door drie sleepbooten gaven alle hoop op om dien dag naar huis terug te keerenen niemand behalve een paar waag halzen, die schaatsen aanbonden en behagen schepten in het nieuwe tijdverdrijf om midden op den straatweg te rijdendacht erover om zijn huis te verlaten. De menschen verza melden zich aan de vensters en in de deuren om te kijken naar den plotselingen terugkeer van het ijstijdperk, riepen elkaar toe over de straat en vonden het eigenlijk heel grappig, volgens den aard eener vroolijke luchthartige natie. En de regen hield maar altij d aan. Hij hield dien heelen dag aan, en ook des nachts en den volgenden dag ongeveer zes en dertig uren in het geheel. Gedurende den tweeden nacht werd de slaap van menigen burger van Fontainebleau gestoord, door een vreemd, verwijderd gedreun en niet weinigen, die zich in een half wakenden toestand den kwaden tijd van vroeger herinnerden, gingen in bed opzitten, wreven hnnne oogen en mompelden dat het bombardement weer begonnen was. Zelfs iemand die helder wakker was, kon gedacht hebben dat het stadje tot het doel van een nachtelijken aanval was gekozen. Men hoorde het donderen van het geschat, het geknetter van het geweervuur en daaronder vermengde zich van tijd tot tijd een eigenaardig geklater, gelijk aan het instooten van tallooze glasruiten, 's Morgens vond men de verklaring van al dat geraas en zij was yan dien aard, dat zij de vroolijkheid der brave gelicht. De bemanning is met de reddingboot aan wal gebracht. Op de Zeehondenplaat is gestrand hetFran- scbe schoonerschip Janthine, bestemd naar Rot terdam. De bemanning is door den reddingschokker te Zierikzee gebracht. Het schip zal vermoedelijk verloren zijn. Naar men verneemt, beeft het Nederlandsche comité voor de Virchow-Stifiung ruim 3300mark aan bijdragen ontvangen, en zal prof. Stokvis, van Amsterdam, op het feest dat den 19en dezer aan Virchow te Berlijn aangeboden wordt, het Nederlandsehc comité vertegenwoordigen. Uit Batavia wordt het onnaspeurlijk ver dwijnen bericht van zekeren graat Posse, die in de beste kringen verkeerde en zeer veel schuld maakte. Hij wachtte altijd, wissels uit Europa, van daar, dat man hem den bijnaam had gegeven van de „wisselwachter." Gisteren middag omstreeks drie uren is in het kolen- ea turfmagazijn van de heeren M. te Westkapelie, vermoedelijk door zelfontbranding der steenkolen, een hevige brand ontstaan. Door spoedig verleende hulp van nabij wonenden en het krachtig optreden van de gemeentelijke brandweer, was men den brand binnen eenige uren meester. De schade is betrekkelijk gering. Bij het bestuur der Mij. t. b. d. Bouwkunst zijn antwoorden ingekomen op prijsvragen, in 1880 uitgeschreven, nl. voor ean monumentale brug, uitgevoerd ia berg- en baksteen, twee antwoorden, gemerkt Vita brevis ars longa en Luctor et Emergovoor een buitendeur van blank eikenhout, een gemerkt Architectura, en een onder het motto Voorwaarts. De stoomboot Solway stoomde Dinsdag van Belfort naar Bristoi met eene equipage van 14 man en 14 passagiers. Zij was hoofdzakelijk geladen met brandewijn, olie, suiker, haver en meel. Woensdag morgen om zes uren sprong een vat naphtha dat op het dek geladen was. De inhoud liep langs het dek, kwam tusschendeks in aanraking met het vuur, en in een oogen blik stond het voorschip in brand. Zes passagiers in het vooronder waren dadelijk door de vlammen omsingeld en kwamen deerlijk om. De andere opvarenden waren haast verlamd van angst, temeer wijl er eeDe hooge zee stond. Enkelen hunner hadden reeds brandwonden, en allen ston den op het achterdek het trotsche, maar ver schrikkelijke Bchouwapel aan te staren, vreezeude dat de brand de lading in het ruim zou bereiken, en dat het schip uit elkaar zou vliegen. Niet tegenstaande de ruwe zee namen de tweede stuurman, drie matrozen en een passagier hunne toevlucht tot eene kleine boot. Men heeft nog niet van hen gehoord en vreest dat zij verdron ken zijn. De brand vond in het pas geteerde schip willig voedsel en breidde zich meer en meer uit. Toen de eerste angst geweken was, kregen de 17 aan boord gebleven mannen hunne geestkracht weder, en onder leiding van den kapitein gingen zij aan den arbeid om met de machine, waaraan een brandspuit verbonden was, en met emmers den brand te blusschen. Zij slaagden erin om de zoo brandbare lading in het ruim vrij te houden. In den loop van den dag zag men eene stoom boot en werden dadelijk noodseinen geheschen er werd echter geene notitie van genomen. Men ging weer door met blusschen, het schip aan water en wind overlatende, totdat eindelijk, na twaalf uren strijdens tegen het gevaar, eene loodsboot op de seinen afkwam en met de hulp der bemanning van de Solway het brandende schip te Kingstown binnenbracht, waar met hulp van den wal einde lijk na harden strijd de brand werd gebluscht. Een der passagiers zal waarschijnlijk niet van zijne brandwonden opkomen in het vooronder verbrand den vier soldaten, met een deserteur, bun gevan gene, en een burger-passagierin de sloep waren vijf man; zoodat waarschijnlijk deze ramp twaalf menschenlevens heeft geëischt. Reuter seinde gisteren dat er eene dynamiet» ontploffing had plaats gehad op de atoomboot Severn, van Bristol naar Glasgow, waarbij negen personen gedood en 43 gewond werden. Deze boot zou ook te Kingstown binnengesleept zijn. Het is mogelijk dat er eene vergissing heett plaats gehad en het Reuterbericht eene verwarde voorstelling bevat van hetgeen wg hierboven aan een der Londenscbe bladen ontleenden. De kroonprins van Oostenrijk heeft eene beschrijving zijner reis in het Oosten laten druk ken in twee deelen. Het boek is Diet in den han del gebracht. Mevrouw Garfield heeft doen aan beden van Fontainebleau in diepen rouw deed verkeeren. Het droeve nieuws vloog van huis tot huis: het bosch, zeiden zij, was verwoest. De boomen, niet meer in staat om den geweldigen last van het ijs, waarin hunne takken geklemd zaten, te torschen, vielen neder evenals hunne eigen bladeren in den herfst. Enkelen werden ontworteld, anderen onthoofd, weer anderen van hunne takken berootd; het was te betwijfelen of er, als alles voorbij was, Dog een enkele boom zou zijn blijven staan. Wordt vervolgd.) kondigen dat zoodra mogelijk eene met zorg be werkte levensgeschiedenis van haar echtgenoot benevens eene complsete uitgave zijner geschriften zal verschijnen. In Rasland zal van regeeringswege een nieuw blad worden uitgegeven, de Selsky Vesinik of „landbode", dat bestemd is om onder de boeren en arbeiders verspreid te worden en voor dit publiek de beweringen der nihilisten te bestrijden. Het blad zal worden verkocht voor 1 kopek (bijna twee centen), en van ieder exemplaar zullen een half millioen exemplaren worden getrokken. Eergisteren is met groot vreugdebetoon der bevolking te Rochdale de 70e geboortedag van John Bright gevierd. In antwoord opeengeluk- wensch van het gemeentebestuur bield de heer Bright eene toespraak, men behoeft niet te vragen waarover. Als hij op zijn nuttig leven terugziet op een dag ais deze, kan hij over niets anders spréken dan over de groote oeconomische omwen teling, die de hoofdtaak van zijn leven was, over den vrijen handel, dien Engeland voor een goed deel aan Cobden en Bright dankt. De Russische rekening over 1880 is in uit gaaf 50 millioen hooger dan geraamd was, voor namelijk tengevolge van extra-oorlogsuitgaven. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom ifwijk. Wil richt. id- kracht Toe stand lueht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl 5.6 NW 4 betr. b 4 Groningen 5.6 NW 1 helder - 4 Helder 7.3 NNW 2 bew. - 7 Vlissingen. 7.9 N 2 z. bew. - 7 Maastricht. -t- 6.5 NW 2 z. bew. - 7 Sylt X 3.4 NW 5 1. bew. - 3 4- 9.8 W 1 mist. - 1 Valentia - - 1.9 6 regen -12 Hamburg - 2.6 NW 3 1. bew. - 3 Swinemunde. 2.2 NW bew. - 4 Leipzig 1.5 NW 4 bew. - 4 Carisruhe 3.4 W 3 regen - 8 Grisnez 2.6 N 2 bew. - 7 Parijs 0.7 stil 0 helder - 4 St Mathieu 6.6 0 1 betr. -10 Biarritz 6.2 2 z. bew. Perpignan NNW Christiaansund 3.0 6 bew. - 2 Stockholm. 8.1 NW 6 helder - 2 Koppenhagen Portsmouth. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 2.3 D. G. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg. 17 Nov. 'sav. 11 u. 47 gr. 18 's morg. 8 u. 43 gr. 'smidd. 1 u. 55 gr. 's av. 5 u. 47 gr. F. Vlis ingen. Te half zes is brand ontdekt in het nu gesloten badhuis, Op het oogen blik (6 u.) staat bet in lichte laaie. Vermoedelijk zal niets gered kunnen worden. Tweede kamer. Indische begrooting. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer De Casembroot over het ontslag van generaal Van der Hegden en het niet vervolgen van kapitein Kaufmann, zonder dat diens onschuld werd aan genomen, deelde de minister van koloniën, nu van de zaak eene politieke quaestie wordt gemaakt, mede een rapport van den procureur- generaal over de instructie der zaak-Kauff- man, waaruit bleek dat deze gruwelijke mis handelingen aan dwangarbeiders had laten on dergaan, die door den gouverneur Van der Heijden niet waren tegengegaan. De gouv.-gen. was dan ook bevreesd dat als generaal Van der Heg den als getuige werd gehoord, hij als be schuldigde zoude moeten vervolgd worden. De zaak-Kaufmann was alleen niet verder vervolgd omdat het onmogelijk bleek de personen der inlandsche dwangarbeiders uit te vinden. De minister heeft alle stukken op de zaak betrekkelijk overgelegd. De heer Kenchenius constateerde nn dat de gouverneur Van der Heijden alleen indirect in de zaak betrokken is en dat de heer Der Kinderen de afkeurende woorden, door den heer De Casem broot overgebracht, niet verdiende, omdat hij handelde op last van den landvoogd. Nog eenige replieken werden over de Indische begrooting gevoerd. Bij de regeling der werkzaamheden werd door den voorzitter een voorstel aangekondigd om de aanhangige interpellatien, het conversie-rapport en de zaak van den gouvernenr van Suriname bij de betrekkelijke hoofdstukken der staatsbe- giooting aan de orde te stellen. Batavia. De gouverneur-generaal heeft het stoomschip Gouv. gen. Lamberg e uitgezonden tot opsporing der drie nog ontbrekende sloepen van de Koning der Ned. Het stoomschip Voorwaarts zal op zijne thuisreis weder Point-de-Galle aandoen. De heeren Rutgers, Wintgens, De BruijnKops, Van Delden, Van Gennep, en De Casemboot repliceerden. De eerste afdeeling van hoofdstak De gascom missie heeft aan den gemeenteraad een rapport gericht naar aanleiding der klacht van onderscheidene gasverbruikèrs dat zijbij gelijke verlichting huuner peroeelen, meer gas verbruiken nu de gasfabriek door de gemeente geëxploiteerd wordt dan vroeger. De commissie heeft willen onderzoeken of dit vermeerderd verbruik algemeen wordt waar genomen. Over 1880, het laatste jaar der parti culiere exploitatie, bezat de commissie echter sreene opgaven. Over de eerste tien maanden van 1879 is van zeer vele ingezetenen eene opgaaf van het door hen verbruikte gas door burg. en weth. gevraagd en verkregen, teneinde het ver moedelijk verbruik in de gemeente te kunnen schatten. Bovendien werd over datzelfde tijdvak van tien toenmaligen directeur der fabriek eene lijst ontvangen van hetgeen door ieder verbruiker voor gas betaald was. Uit deze gegevens is een staat opgemaakt, welke hierachter in uittreksel wordt opgenomen, van een I20fal bewoners in verschillende wijken der stad. Daaronder bevinden zich: openbare gebouwen en kerken, in welke op gezette tijden een vast aantal lichten branden; ondeischuidene scholen, die op bepaalde uren gedurende dezelfde maanden verlicht wordental van kantoren, magazijnen, winkels enz., die eveneens zeer ge regeld en op dezelfde wijze verlicht worden; eindelijk eene menigte particulieren, van wie bekend is aat zij hunne woningen jaar in jaar uit ongeveer op dezelfde wijze en in gelijke mate verlichten. „Ieder onbevooroordeelde,zegt de commissie,— zal na kennisneming van dezen staat moeten erkennen, dat toenemend verbruik in 1881 ver van algemeen is geweest, en dat de wijze, waarop de fabriek geëxploiteerd wordt, de reden niet kan zijn waarom andere verbruikers in 1881 eene veel grootere hoeveelheid gas te betalen hebben dan in 1879. Aangenomen toch eens (hetgeen intusschen onaannemelijk is), dat het mogelijk ware eene zekere hoeveelheid lucht aan het gas toe te voegen, of dat de hoedanigheid van het gas op andere wijze ware verminderd, dan Zou het gevolg dier handelwijze door aüe verbruikers ondervonden zijn. Allen zouden in 1881 aanmer kelijk meer dan in 1879 moeten verbiuikt üebDen. „De redeD, waarom vele gas ver bruikers in 1881 meer gas verbruiken dan vroeger, moet elders gezocht worden. „I. Wanneer de gasverbruikers hunne hoofd kraan des avonds voortdurend geheel open laten, kan het gasverbruik bij gelijk aantal lichten en gelijken tijd van branden aanmerkelijk toenemen wanneer de drukking grooter is dan vroeger. En dat dit inderdaad het geval is geweest heett onze voorzitter u reeds medegedeeld, evenals de reden waarom de drukking is moeten vermeerderd worden. Wil men zuinig branden, dan zette men de hoofdkraan niet wijder open dan noodig is, tenzij men stelkranen, regulateurs of andere mid delen bezige om den toevoer te matigen. „II. Veie gasverbruikers dooven een deel hun ner lichten uit, en laten daarna de hoofdkraan even wijd geopend. Willen zij de dan te hoog brandende lampen temperen, dan doen zij dit door de kraantjes der branders meer te sluiten. Vooral bij verlichting met open vlammen (oijv. zoogenaamde vledermuizen) is het intusscnen noodzakelijk de hoofdkraan een weinig te stuuen, wanneer een deel der lichten gtbiuscht wordt. Opzettelijk genomen proeven hebDeu ons dat be wezen. Zoo verbrandden 8 vledermuisbrauders in zekeren tijd 59 liters gastoen daarop 4 dier branders uitgedraaid waien, zonder dat ae hoofd kraan meer afgesloten was, verbrandden de 4 overige in denselfden tijd 47 liters gas of veel meer dan de helft. Zes argandsbrandtrs ver bruikten in zekeren tijd 27 liters gas. Toen 3 dier branders uitgedraaid waren en van de 3 andere de vlammen de glazen uitsloegen, werden zij door de kraantjes der branders, niet door middel van de hoofdkraan, getemperd. In denzeltden tijd verbrandden nu die 3 branders 16 liters of meer dan de helft. „III. In vele gevallen vindt een (overigens ongemotiveerd) grooter gasverbruik zijne oorzaak in gebreken van den meter, maar vooral in lek ken binnensbuis, die niet altijd eren gemakkelijk te ontdekken of te verhelpen zijn. „IV. In enkele (ons bekende) gevallen werd een grooter gasverbruik veroorzaakt door verbe teringen aan de gasleiding aangebracht. Wanneer echter de verbruiker, die over onvoldoende ver lichting klaagde, zich na die verbeteringen in eene goede verlichting mag verbeugen, dan behoort hg te bedenken dat die betere verlichting eene grootere hoeveelheid gas zal vorderen. „V. In de meeste gevallen zal het vermeerderd gasverbruik wel aan het ontsteken van meer lichten of aan het branden gedurende langeren tgd toe te schrijven zijn. En dit gescniedt niet altijd opzettelijk of met medeweten van het hoofd des gezins. Bij groote vermindering in prijs van een artikel van dagelij ksche consumue is het niet gemakkelijk huisgenooten en bedienden aan de regelen te houden, die tot een zuinig verbruik leiden. „Niet weinigen eindelijk hebben aan hnn in 1879 geuit voornemen, om bij verlaging van prijs meer gas te gaan gebruiken, gevolg gegeven. Menige petroleum-lamp is door een gaslicht vervangen en menige vroeger gebrekkig verlichte winkel munt thans door heldere verlichting uit. „Wij hebben in het oovenstaande samengevat wat wij omtrent de al of niet gegrondheid der klachten hebben mede te deelen. Wg vertrouwen dat het bij u de overtuiging zal vestigen, dat, indien het gasverbruik bij sommige verbruikers tegen hnnne verwachting is toegenomen, dit niet aan de labriek of aan de wijze, waarop zij geëx ploiteerd wordt, kan toegeschreven worden." Vee gElijking van het gasverbruik gedurende de eerste 10 maanden van 1879 en gedurende die van 1881. Kub. Meter. 1879 1881 Nieuwe kerk (N. H. gem.) 1516 1555 J. Schlüter (hotel de Abdij) 2135 2110 T. Akkerman 27 IS

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2