Gemengde Berichten» Laatste Berichten. Onderwijs. Recütsz aken. Weerkundige waarnemingen. 17 November des morgens te 8 uren. 9.7 zw z wzw zw zw - 9 w w zw zzw zw zw w zw WNW 4- 4.9 z 1 NNW h 3 ZW ZW t een volledig uitgewerkt ontwerp voor den dag te bomen, denkende zich daardoor een bijzonder aanzien en grooten naam te zullen verwerven." De staats-secretaris had geen geduld gehad om 't geheele relaas te lezenmaar, zoo ver telde hij den heer Gorham, er den indruk uit bekomen, „dat de steller een dwaas man was." Misschien onder den indruk dierhalve lezing, had hij den gezant Westenberg zijn not much ten antwoord gegeven. Maar de heer Gorham verklaarde dat onze vrees apprehension ten aanzien der handelingen van den consul niet ongegrond was geweest. De consul had zeer onvoorzichtig gehandeld enz. Ware admiraal Jenkins, de bevelhebber van het Amerikaansch eskader in de Oostersche wateren, ook eens onvoorzichtig geweest, had hij de plannen van zijn consul beschouwd als een Amerikaansch belang, waarvoor hij, even als de staats-secretarts Fish, de Amerikaansche oorlogschepen verplicht achtte in alle landen en wateren op te komen, de Amerikaansche vlag ware misschien op de reede van Atjeh vertoond. Eenmaal daar, eenmaal op den wal geplant, ware het voor de regeering te Was hington veel moeilijker geweest hare vertegen woordigers te désavoueeren. Van den anderen kant zou Atjeh in onderhandelingen met eene groote mogendheid, die reeds tot een begin van uit voering waren gekomen, nieuwe reden tot over moed tegenover ons geput en onze netelige verhouding tot onzen nabuur op Sumatra, door vreemde inmenging, een nog neteliger karakter verkregen hebben. Met de diplomatieke stukken voor ons, is, naar onze meening, de beschuldiging dat de Atjeh-oorlog zou zijn aangevangen op grond eener ingebeelde vrees voor internationale ver wikkelingen, niet langer houdbaar. In de heden namiddag alhier gehouden buitenge wone zitting van het polderbestuur van Walcheren werd behandeld een voorstel van het bestuur om aan de gemeente Vlissingen eenige perceelen grond, die niet meer voor den openbaren dienst des polders noodig worden geacht en die degemeenie Vlissingen behoeft ter verwezenlijking vau het ontworpen plan tot uitbreiding der stad, te ver- koopen voor /1000, Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming werd het bestuur gemachtigd, üie gronden, samen ter grootte van 0.69.22 heet., na verkregen goed keuring van ged. staten, aan de gemeente Vlis singen over te dragen. Voorts werd besloten tot wijziging van het den 24 September jl. genomen besluit omtrent de uit voering van werken voor den dienst 1882, noodig geworden door de schade, door den hevigen storm van 14 en 15 October jl. aan dea polder toege bracht. Waar aanleiding van eene in de vorige verga dering door den voorzitter gedane mededeeling vroeg de heer Sngders, met het oog op de doorsgpeling van zout water door het kanaal, of op de staatsbegrooting voor 1882 een post tot verbetering van dien toestand is uitgetrokken. De voorzitter antwoordde dat op de begrootiDg geen zoodanige post voorkomt, doch dat daar wei op gebracht is een som voor werkeD aan het ka naal door Walcheren, waaronder mogelijk be doelde verbetering is begrepen. De voorzitter verklaarde verder dat blijkens een schrijven van den minister van waterstaat deze genegen is om in 1882 voor bedoelde zaak gelden beschikbaar te stellen en den hoofd-ingenieur heeft opgedragen een overeenkomst met het polderbestuur te sluiten voor het uitvoeren der noodige werken. Op grond van een met bedoelden ingenieur gevoerd gesprekj deerd naar haar rendez-vous te laten gaan 5 maar men kan niet altijd aan zijn waardigheid denken. Een man is niet alle dagen in de gelegenheid om zulk een echten coup de théatre in het leven te roepen. Victor kon de verzoeking niet weerstaan. Hij wachtte tot Marguérite vlak bij den boom was, waarachter hij stond, sprong toen naar voren en bleef met overeikaar geslagen armen voor haar staan. Helaas! Het was Marguérite volstrekt niet, maar mevrouw De Valmy, en Victor, die met zijn hoed in de hand stond te buigen en zich te verontschuldigen, wenschte dat de grond mocht opengaan en hem verslinden. Hij was zóo in de war en wist zóo weinig wat hij zeide dat hij de geheele geschiedenis van zijn ongegronden argwaan uitgebabbeld had voor dat hij tot zwijgen kon komen. En om op dit alles nog de kroon te zetten beging hij een onhandigheid, waaraan hij zich zeker niet schuldig gemaakt zou hebben als hij in bet volle bezit zijner vermogens ware geweest. „Wanneer gij den heer De Chaulnes zoekt, mevrouwzult gij hem vinden dicht bij la Roche qui Phureen gij kunt op mijn bescheidenheid rekenen. Ik zal u niet ten tweeden male doen schrikken." „Ik verzeker u mijnheer," antwoordde de dame halm, doch met een onderdrukten lach, dat ik niets zoek dan frisschs lacht en maneschijn. vleit de voorzitter zich binnen eenige dagen een concept-overeenkomst te zullen ontvangen. Ofschoon overtuigd dat het bestuur zooveel mogelijk tracht te gemoet te komen aan het ten gevolge van de abnormale weersgesteldheid be staande bezwaar van overvloedig opperwater en wetende dat het niet mogelijk is alle hinderpalen weg te nemen, geeft de heer Suijders het dag. bestuur het denkbeeld in overweging om, zoo de waterleidingen daartoe voldoende capaciteit hebben en de waterlooziog uit de vesten te Middelburg mogelijk is, nabij Poelendale eene waterlossing op te richten. De voorzitter deelde mede dat het hem niet mogelijk is nu reeds dit denkbeeld, de oprich ting van een stoomgemaal, grondig te bespreken. Wat betreft de waterleidingen verklaarde hij dat die verbetering behoeven en dat het bestuur voor nemens is te dezer zake, na voltooiing der werken te Vlissingen, nadere voorstellen te doen. Daarna werd deze buitengewone vergadering gesloten. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben den heer C. J. Cornells, verkozen raadslid van Bier vliet, als zoodanig gehandhaafd en de aangevoerde bezwaren tegen zijne toelating, bij de indiening zijner geloofsbrieven, ongegrond verklaard. Wij waren gisteren avond in de gelegenheid de vergaderzaal der vrijmetselaren alhier, waar den avond te voren eene plechtige rouwloge was gehouden ter eere van de nagedachtenis van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, te zien. De toegang was door zwarte gordijnen afge sloten en de zaal van onder tot boven met zwart bekleed, terwijl de draperieën met witte franjes omgeven en de verschillende vakken met witte lijsten waren afgezet. Op de draperieën waren overal zilveren tranen, verspreid, terwijl zinnebeelden des doods, afge wisseld door msgonnieke teekenen erop waren gehecht en tusschen beide het naamcijfer van den prins, in zilver op een zwart schild, gedekt met een gouden kroon, prijkte. Aan het einde der saai was op eene estrade het borstbeeld van den vereerden grootmeester nationaal geplaatst. In het midden der zaal was een katafalk op gericht waarop de lijkbaar geplaatst was, waarin het stoffelijk overschot van den overledene werd voorgesteld, te rusten. Op de lijkkist rustte, op een rood fluweelen kussen, de koningskroon, even als het kussen met rouwfloers omkleed. Aan de vier zijden der katafalk waren kransen gelegd, terwijl aan de hoeken de banieren der vier Zeeuwsche loges, Middelburg, Goes, Vlissingen en Zierikzee waren geplaatst. De ernstige indruk, dien de zaal op de bezoe kers maakte, werd nog verhoogd door de uit voering vau eenige muziekstukken. De heer J. H. De Fremerg, Ach tb.*. M.'. der Middelburgsche loge, hield eene korte toespraak waarbij hij de verdiensten van den overleden prins als braaf en edel mensch in herinnering bracht, zijn voorbeeld tot navolging en zijne nagedachtenis in eere aanbeval. Gisteren werd alhier door den directeur der gemeente-gasfabriek namens de gascommissie de laatste nagel geklonken van den nieuwen gas houder, waarbij de directeur zijne tevredenheid uitsprak over de vlijt en nauwgezette plichtsver vulling der werklieden by de uitvoering van dat werk. Naar wij vernemen zal binnen eenige dagen deze gashouder met een inhoud van 1200 M3 in gebruik worden gesteld, terwijl de overige werk zaamheden tot verbetering der fabriek met ijver worden voortgezet. Door de kiesvereeniging Phcht en Recht te Vlissingen, is de heer H. J. Bool met algemeene Gij koestert naar het schijnt verwachtingen, die u meer opwinden. Laat ik u niet langer weer houden daaraan tevold oen." Victor had geen tijd om te antwoorden; want daar werd de stilte van het bosch alweer ver broken en ditmaal was het onmiskenbaar de stem van Marguérite, die op een wanhopenden toon zijn oor trof. Elk woord, dat zij sprak, kon hij duidelijk verstaan. „Ik wil niet meer naar u luisterenIndien gij iets meent van hetgeen gij zegt moet gij ook weten dat de eenige dienst dien gij mij kunt bewijzen is heen te gaan en mij nooit terug te zien. Waarom vervolgt gij mij aldus?" „U vervolgen antwoordde de mannenstem, die Victor niet terstond herkende, „was dat ver volgen dat ik u al die weken taal noch teeken heb doen toekomen Ik zeg u dat ik mijn best gedaan heb; ik heb getracht u te vergeten, ik heb getracht zonder u te leven en ik zie dat dit onmogelijk is. Némorosa het noodlot is ons te machtig waarom zouden wij er nog langer tegen strijden, daar wij toch moeten eindigen met ons te onderwerpen Gij bekent dat gij mij lief hebt en in denzelfden adem zegt gij dat ik u niet mag weerzienWat is dat voor een soort van liefde?" „Wat voor een soort van liefde is de uwe?'' riep Marguérite schreiende uit. „Gij maakt dat ik u verachten moet, Ga heen." stemmen tot eandidaat voor de aanstaande ver kiezing van een lid van de tweede kamer ge proclameerd. Door een iuzender wordt in de Ooesche Ct. eene uitvoerige akte van beschuldiging tegen den spoor bootdienst WalsoordenVlake opgesomd. De slotsom daarvan is, als het gevoelen van het meerendeel van het reizend publiek uit het land van Hulst „Dat het den concessionarissen van den spoor- bootdienst Walsoorden—Viake alleen te doen is om, met het minst mogelijke hoofdbreken en de minst mogelijke uitgaven, de meest mogelijke dubbeltjes ervan te genieten, anders gezegd; dat zij, indien zij de provinciale subsidie maar krijgen, met het reizend publiek geen rekening moeten houden en dat men al heel content mag zijn, als men heelhuids, is het dan op geen halven dag, dan op een heelen dag den overtocht kan maken. Volgens de verklaring van kapitein J, F. II- bery, gezagvoerder van het stoomschip Delcomyn, was hij op 15 October jl. te 7$ u. nm. op 4° 54' ZBr. 60° 12' OL., toen hij een licht ten Zuiden ontwaarde. Hij stuurde erheen eu bevond dat het werd vertoond uit een boot, waarin mensehen waren. Hg stopte en nam de menschen aan boord, die bem verklaarden, dat zij tot de bemanning van het stoomschip Koning der Nederlanden be hoorden, en dat zij de zes andere booten in geen acht dagen gezien hadden. Da kapitein van de Delcomyn stuurde den ganschen nacht een uur west, dan twee uren noord-oostelijk, daarop weder een uur westelijk eu zette by het aanbreken van den dag een man op uitkgk in den top van den mast, doch het mocht hem niet gelukken een der andere booten te ontdekken. De kapitein rappor teert verder, dat hg een zwaren stroom naar het zuid-oosten had ondervonden. Hieruit blgkt dat de boot van den kabelgast op 4° 54' ZBr., en niet op 3° 54' ZBr. is ge vonden. Van de plaats waar de booten het zinkende schip hebben verlaten, 5° ZBr. 64° OL., is dus gedurende 10 dagen in nagenoeg oostelgke richting 360 Engelsche mglen afgelegd. Zij waren destyds nog 140 Engelsche mijlen van het weste lijkste eiland van de Peros Banhos groep. Driewegen, 16 Nov. De raad dezer gemeente heeft de jaarwedde van het hoofd der school alhier verhoogd met f 50 en alzoo gebracht op 750. Dr. G. Vosmaer, leeraar in de natuurlijke his torie aan het gymnasium te 's Hage, is benoemd tot assistent by het zoölogisch station te Napels. C. J. Evers, bekend als Keetje de schoenpoetser werd gisteren door het gerechtshof te Amsterdam ontslagen van alle rechtsvervolging, ter zake van de aanklacht van het schry ven van een brandbrief. Het hof vereenigde zich namelijk met het ge voelen der twee gehoorde geneeskundigen, dat hy is lijdende aan fidie morale en besliste dat hem mitsdien ter zake van krankzinnigheid zijn misdrijf niet kon worden toegerekend. Het O. M. zal nu wel zorgen dat deze krank zinnige onschadelgk wordt gemaakt. Een jong bankwerker van de fabriek der maatschappij De Schelde te Vlissingen is gearres teerd, onder verdenking dat hij verschillende koperen machinedeelen heeft weggenomen en by een opkooper verkocht, Voor de Parijsche politie is eene eeremedaille ingesteld, welke wordt toegekend wegens bijzon der moedbetoon der agenten in de uitoefening van hun ambt. Bg voorbeeld wegens het redden van iemands leven, het gevangennemen van gevaar lijke misdadigers, het dooien van dolle honden, het helpen bij brand en het ophouden van hol lende paarden. De instelling dezer belooning schijnt goed te zullen werken. Te Londen krijgt de politie-agent, die in de uitoefening van zijn plicht eenig bijzonder gevaar op flinke wijze doorstaan heett, wel dikwerf een compliment van den rechter, soms ook eene geldelijke belooning; maar eene medaille, die hij zijn gansche leven „Niet voor dat gg mg aangehoord hebt. Luister Némorosa „Monsieur als gij mij niet verlaat roep ik om hulp." „Hulp, waarvoor Buitendien slaapt reeds iedereen." „Dus wilt gij niet gaan „Nog niet." Onmiddellgk klonk er een schrille kreet door het bosch: „Help! help!" Daar kwam Victor uit zgn schuilhoekmijn heer De Chaulnes trad van achter zgn rotsblok te voorschgnmevrouw De Valmy volgde meer op haar gemak en wéldra stonden vier personen van de vgf elkaar in een streep maanlicht met de grootste verbazing en verlegenheid aan te starén. De vijfde bleef meesteres van dea toestand. {Wordt vervolgd.) dragen kan, wetende waarmede hij hem verdiend heeft, zou den moedigen agent veel liever zgn, meent een Londeusch blad. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten geene pantserschepen meer te bouwen, doch zich met stalen kruisers te vergenoegen. Bij de vele veranderingen die het stelsel der pant serschepen jaariyks ondergaat, zoodat een schip dikwijls reeds na enkele maanden ouderwetseh is, vinden de Amerikanen het groote dwaasheid mil- lioenen te verbouwen om naar het beste stelsel te zoeken. De kruisers waarvan er 41, tot een bedrag van 31.000.000 dollars zegt men, moeten gebouwd worden, zullen iets breeder en sneller zijn dan dergelijke schepen van andere staten en ook iets zwaarder geschut dragen. De helft is voor de kustverdediging bestemd; het zijn kanon- neerbooten, die tien knoopen in het uur loopen. De andere helft bestaat uit zeekruisers, schepen vau 3500 ton met eene snelheid van 13 a 15 knoopen en ruimte voor kolen voor zes dagen. Met dit stel schepen kan Amerika den handel van een eventueelen vgand binnen korten tgd vcor een groot deel verlammen. In Engeland let men op deze plannen. De minister van justitie in België heeft aan al de pastoors die als ouderwgzer gepaten teerd zgn, geschreven dat zij hem binnen acht dagen eene verklaring moeten zenden, dat zij afzien van de uitoefening van het ambt van on- derwgzer. Ontvangt de minister de verklaring niet, dan krijgt de pastoor na 1 Januari geen centime landstraktement meer. Men vertelt te Antwerpen dat Verlat naar Konstantinopel en Moskou vertrokken is om er schetsen te maken voor een groot panorama, dat bestemd is voor St. Petersburg. De Engelsche minister sir William Harcourt laat in de couranten tegenspreken dat hg een dokter naar de gevangenis heeft gezonden om een onderzoek in te stellen naar Lairoy. Deze moor denaar is uit de welgestelde en, in den regel al thans, goed opgevoede klasse der maatschappy gesproten. Zgn vader was zeeofficier en zijn grootvader gouverneur van de Bermudas. Ba- Wind- Toe Tem. NAMEN DER rom. stand pera- tuur. Gels. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht. Delfzijl 10.9 ZYT 4 betr. f- 10 Groningen 5 betr. -10 Helder 1.0.1 4 regen -10 Vlissingen. 7.0 5 z. bew. -12 Maastricht, 4.7 3 regen -11 Sylt 12.7 6 regen Shields 11.6 6 z. bew. - 8 Valentia 1.9 5 bew. -10 Hamburg 9.2 8 betr. - 8 Swinemunde. 8.9 5 regen - 7 Leipzig 3.7 2 z bew. - 7 Carisrnhe 4- 0.2 6 betr. - 7 Grisnez 5.9 6 bew. -12 Parijs 0.7 4 betr. -11 St Mathieu -f 0.3 5 bew. -13 Biarritz helder - 9 Perpignan Cbristiaansund 23.6 7 regen - Stockholm. 21.5 8 z. bew. - 8 Koppenhagen 13.7 8 mist. 9 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 6.2 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 16 Nov. 'sav. 11 u. 49 gr. 17 'smorg. 8 u. 52 gr. 'amidd. 1 u. 53 gr. 's av. 5 u. 49 gr. F. Tweede kamer. Indische begrooting. De minister van koloniën beantwoordde uitvoerig de verschillende punten zonder eenig nieuw gezichts punt te openen. Omtrent Borneo handhaafde hjj zijne vroegere verklaring dat Nederland op de Noordkust geen rechten heeft, doch dat wij door het bezoek van oorlogsvaartuigen en de aanstel ling van een ambtenaar moeten zorgen onze11 invloed niet te laten wegcijferen. Ten aanzien van Atjeh verklaarde tte minister dat het niet in de bedoeling ligt, de militaire zaken onder het civiel bestuur te brengen. Aangaande de zending van den heer Der Kinderen bevestigde de minister, dat de invoering van het civiel bestuur volstrekt niets daarmede te doen heeft. Toen genoemd lid van den raad van Indië naar Atjeh vertrok, waren wegens de dwangarbeiders en de gevan genissen aanklachten aanhaDgig tegen twee onder generaal Van der Heijden ressorteerende ambte naren en om nu te voorkomen dat diens naam als getuige in die vervolging gemoeid zou worden, gaf de heer Der Kinderen den generaal in overweging verlof te vragen. Later is van de vervolging tegen de ambtenaren afgezien. De minister verzocht ten slotte, in het belang der administratie, de quaestie van vertrouwen liever bg de behandeling van het hoofdstuk kolo niën der staatsbegrooting te stellen. De hceren Heijdenrijek enlosinger kwamen nog

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2