Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. (Wordt vervolgd.) aar het Tad. verneemt, zijn de onderhande gen van onze regeering met die van Frankrijk ret een te slniten handelstractaat bijna afge- open. De heer Verkerk Pistorius is nit Parijs uggekeerd om de laatste instructiën te ontvangen i zal heden weder vertrekken om de onderhan- elingen ten einde te brengen. In de tweede kamer is herinnerd, dat sommige officieren, naar men meent met recht, geklaagd hadden dat zij eerst korten tijd te voren in kennis waren gesteld van de garnizoens-veran- deringen, die op 1 April jl. dus op een niet gebruikelijk tijdstip, hadden plaats gehad. Deze omstandigheid had sommigen hunner gedwongen, huur voor woningen in twee verschillende gemeenten te betalen. Gaarne zou men vernemen, waarom aldus ten nadeele van vele officieren gehandeld is. Volgens telegram van Point de Galle by de stoomvaartmaatschappij Nederland ontvangen, is de Engelsche oorlogs-kanonneerboot Ready aldaar aangekomen, na den kruistocht ter opzoeking van booten van het stoomschip Koning der Neder- landen. Te Diego Garcia ontmoette de komman- dant den 30en October de Madura van genoemde maatschappij en sprak met kapt. Adriani af, dat deze naar Peros Banhos, een der Salomon-eilanden ten noorden Chagos, zou stevenen, waar, vermoe- deiyk volgens berichten van inlanders, een boot zou aangekomen zijn. Zooals reeds gebleken is, is dit met goed gevolg geschied. De Madura heeft daar kapt. Biujjns en de 38 personen, die by hem in de sloep waren, aangetroffen en is met allen behouden te Aden gearriveerd en weder vertrokken. Het was het voornemen van kapt. Adriani, om ook nog de Seychellen-eilanden te bezoeken op weg naar Aden, vermoedeiyk alleen om te informeeren of inlandsche vaartuigen ook schipbreukelingen hadden opgenomen, want de booten hebben natuurlijk niet naar de Seychellen gestuurd. De Print van Oranjedie spoedig te Point de Galle verwacht wordt, zal de geredden uit de bootsmanssloep medenemen en de directie heeft kapitein B. van den Sprenkel opgedragen, om met den kommaudant van het stoomschip Ready te overleggen, of, en zoo ja, in welke richtiDg nog verder kan worden gezocht. Als de eilanden, waar de booten hadden kunnen landen, zyn door kruist, dan blijft nog de kans over, dat de booten door voorbijkomende zeilschepen zijn opgenomen, en in dat geval kan het lang duren voor men zekere tydingen krijgt. Zoowel de schepen, die van Bombay en de Perzische Golf rond Kaap de Goede Hoop moeten, als die, welke van de Roode zee naar Australië bestemd zyn, passeeren nabij de plaats, waar de Koning is verongelukt. By de gehouden diplomatieke examens zijn geslaagd voor eene bevorderiikg tot gezantschaps secretaris de attaché mr. J. baron van Heeckeren van Keil, voor eene benoeming tot attaché j nr. mr. Van Weede en W. baron Gevers, aspirant-attachés. Weer had gisteren middag op den spoorweg tusschen Den Haag en Rotterdam een ernstig ongeluk kunnen veroorzaakt wordeu door onacht zaamheid van een wisselwachter. De trein die te 2.53 uit 's Hage moest aan komen, kwam 33 minuten te laat, doordat hy midden op den weg op een verkeerden wissel liep en alzoo op de baan kwam, waarop de trein van 2.30 uit Rotterdam hem tegemoet reed. Gelukkig kon intyds gestopt worden, doöh de aankomende trein moest met eenig oponthoud tot den wissel terugrijden. (R. Nil.) De oificieele bescheiden betreffende het ontstaan van den oorlog tegen Atjeh in 1873, door den minister van koloniën in de zitting der tweede kamer van den 7en Oct. jl. toegezegd, bevatten in de eerste plaats de bekende nota over de be- Zij hoorde zijn zwaren stap achter haar kra kend door het kreupelhout dringen, waar zy vlug als een hinde doorheen snelde, maar zij zag niet em en hij gaf de jacht spoedig op. Om de waar heid te zeggen was hij niet meer zoo jong en zoo vlug als hy geweest was en bovendien had hij een sterk besef van het belachelyke dat wil zeggen van het onaangename om belachelyk te schijnen en dus liet hy haar loopen. Marguérite wist dat zij in veiligheid wasmaar dat belette haar niet om nog een paar mijlen ver zoo hard te loopen als zij kon. Zij was vlak bij Fontainebleau, toen zij in haar vaart gestuit werd door het geluid van stemmen in de onmiddellijke nabijheid. Zij ging voorzichtig een paar stappen voornit tot aan den hoek van een van die met gras bedekte kruiswegen, die door het geheele bosch verspreid zijn en waar verscheiden paden elkaar kruisen. Tegen het ijzeren kruis, op het midden van die vlakte, stond een dame, die sprekend geleek op een plaatje uit le Journal des Modes en naast haar stond een heer in huzarenuniform. Hnnne rug gen waren naar de rustrerstoorster gekeerd, anders zou de heer haar zeker niet zoo innig de hand gekust hebben. De dame tikte hem even met haar parasol op den schouder en Marguérite boorde haar zeggen. „Genoeg hiervan, monsieur De Cbanlnes 1 gij weet dat niets my zoo verveelt pjg een tooneel nit een eomedie in vijf bedrijven trekkingen tusschen Nederland en Atjeh van 1824 tot 1873, den 23en April 1873 door den toenma- ligen minister van koloniën aan de staten-generaal aangeboden. Daaraan zijn toegevoegd de instruc tiën, door de Indische regeering aan den resident van Riouw gegeven, nadat deze in Dec. 1872 een bezoek had ontvangen van een gezantschap uit Atjeh. De voorrede zegtdat de thans gepubliceerd wordende verzameling als een volledig geheel kan worden aangemerkt, al ontbreken daaraan eenige aan de staten-generaal overgelegde bescheiden. Eigen Haard bevat eenige schetsen uit Fries land, voorts een opstel van mr. N. de Roever over het brandwezen te Amsterdam in vroegere eeuwen en over de slangbrandspuiten eu het slot van M. W. Maclaine Pont's leis over Sprookjes. De November-aflevering van den Economist bevat een opstel van den heer J. Hudig Dz., over de opleiding van jongelieden voor cultuur-onder nemingen in Indië, en een van mr. A. M. Maas Geesteranus over de herziening van het tarief van ink. eu uitg. rechten in Frankryk. Voorts zijn er een overzicht van onze economische wetgeving in 188081, eene opgave der koersen aan de beurs te Amsterdam, een overzicht der fondsènmarkt en eenige économische berichten in opgenomen. staatscourant. Op verzoek eervol ontslag verleend als referendaris, hoofdredacteur van de Ned. Staatscourant aan mr. E. G. Lagemans, onder dankbetuiging voor de gedurende meer dan 50 jaren bewezen diensten. stoomwezen. Benoemd tot hoofdingenieur voor het stoomwezen S. Z. Kempen, thans ingenieur le kl. Benoemd tot leeraar in het zingen aan de middelbare meisjesschool te Groningen de heer Ch. Poortman. Ontslagen eervol, op verzoek, mej. J. de Lange, als leerares aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden. De heer Warnsinck, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Kloetinge, hoopt Zondag 20 dezer zyne 40jarige ambtsvervulling te gedenken. De heer H. van Selms, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Nisse heett voor het be roep naar Almkerk c. a. bedankt. De benoemde off. van gezondh. 2e kl. W. Mey- boom, arts, wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar. Gisteren is door de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak tegen B. Y. P., 50 j., logement houder te Yerseke, appellant en geïntimeerde van een vonnis van het kantongerecht te Goes van 30 Jan. 1880, in eersten aanleg beklaagd van jachtovertreding gepleegd op 15 Nov. 1879, welke strafvervolging is geschorst geworden by vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg van 8 Juni 1880, totdat door den burgerlyken rechter zal beslist zijn of C. J. Harrison, directeur van den Engelschen polder, het jachtreeht beeft op de gronden, waarop appellant toen gejaagd heeft. De rechtbank verklaarde den officier van justitie vooralsnog niet ontvankelijk in de ver dere vervolging dier zaak, met veroordeeling van den staat in de kosten. De gewezen machinist S. by de stoomtiam- waymaatschappij LeidenKatwyk; wiens machine op 29 Aug. jl. in botsing kwam met een ander tramrijtuig, waardoor ongelukkeu voorvielen, is en mijn koetsier, die akelig slim is, zal zich zeker afvragen wat er van my geworden is. Gy kunt van daag bij ons komen eten als gy lust hebt maar kom niet te vroeg, anders zitten wij reeds te geeuwen, voordat de avond half om is." Zy wandelde langzaam weg, met haar parasol over haar schouder eu haar japon langs den grond sleepende en weldra hoorde men een rij tuig over den straatweg rollen. Toen keerde De Chaulnes zich om en werd Margnérite gewaar. Een oogeublik zette hij een allerdwaast gezicht, maar daar hy met het noodige aplomb en veel tegenwoordigheid van geest gezegend was, her stelde hij zich spoedig, nam zijn muts af en wenschte mademoiselle met een betooverenden glimlach goeden morgen. Wandelde zij naar Fon tainebleau? Ja! Des te beter: want hij moest ook dien kant uit. Het tafereel waarvan Margué rite zooeven bij ongeluk getuige was geweest was haar volstrekt niet onaangenaam. Zij wilde zoo gaarne het beste gelooven van den man, dien zy liel had en in haar yver om verontschuldi gingen voor hem te vinden, verheugde zij zich wel een weinig over dit bewys van ontrouw van de zijde zijner vrouw. Zij was in het minst niet ge steld op het gezelschap van mijnheer De Chaul nes: maar ofschoon haar gezond verstand haar zei dat De Valmy ver achter haar moest zijn, werd zy gekweld door een zenuwachtigen angst dat hij elk oogenblik weer kon verschijnen en door de rechtbank te 's Gravenhage, ter zake van het door zijn onvoorzichtigheid veroorzaken van kwetsuren, veroordeeld tot 8 dagen celstraf. Het O, M. had éen maand geëischt. De heer H. J. R. G. Theesing, predikant bij de N. H. gemeente te Rotterdam, heeft giste ren zijne 40jarige evangeliebediening, waarvan 33 jaren in zijne tegenwoordige standplaats, herdacht. Gisteren middag heeft de justitie zich, verge zeld van vyf ryksveldwachters, naar Veere bege ven, waar by de moeder van den van moord verdachten R. huiszoeking gedaan is, die echter naar wy vernemen geen resultaat heeft opgeleverd. Dagelyks worden te dezer zake een aantal per sonen gehoord. Voor korten tyd werd te Delft op een boedelverkooping door een burgerman een kast gekocht. Bij het schoonmaken vond de kooper tot zyn niet geringe verbazing op een verborgen plaatsje in de kast twee doosjes, waarin zich be vonden honderd goudstukken. De eerlijke vinder begaf zich daarop met dezen schat naar den rechthebbende, een ryk man, die na eenig nadenken, verklaarde dat de eerlyke man de kast en hoewel onwetend ook het goud had gekocht en dus het gevondene onvoorwaardelijk kon behouden. Het bovenste gedeelte van den toren van de St. Jacobus-kerk in de Parkstraat te 's Gra venhage is door den storm van 14 Oct. ontzet en dreigt neer te storten; door balken tracht men den toren te steunen, maar het is de vraag ol het gevaar van instorting daarmee wordt voor komen. Naar men verneemtis de uitzending van agenten naar Nederlandsch Indië ten behoeve van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam spoedig ophanden. Telkens blijkt meer, dat die tentoon stelling op buitengewoon groote schaal zal worden aangelegd. Er heeft zich weder een molenquaestie voorgedaan bij de toepassing der patentwet, en na bij de tabaksfabrieken. In sommige provinciën is de administratie namelijk van oordeel, dat een kerfbank, als zij door stoom wordt bewogen, even als een molen eene extra belasting heeft op te brengen. Eenige be langhebbenden hebben nu anderen opgeroepen, om door samenwerking aan deze wetsuitlegging een einde te maken. De parapluie-fabrikanten M., te Nymegen, die door het gerechtshof te 'a Gravenhage zijn vrygesproken van oplichting van den koopman S. R. te Zierikzee, hebben het bedrag dat laatst genoemde hun schuldig was, aan de algemeene armen hnnner woonplaats geschonken. Het overzeilen eener mosselschuit en het verbranden van een blazer hebben een aantal notabele ingezetenen van Texel op het denkbeeld gebracht, te beproeven eene onderlinge vereeniging tot verzekering tegen zeeschade op te richten, waaraan door alle Texelsche vaartuigen kan worden deelgenomen. De zaak vindt by de schipperij een gunstig onthaal, zoodat er alle kans van slagen bestaat. De schipbrug over de Lek bij Vianen, die door den jongsteu storm geheel uit elkander is geslagen en waaraan reeds dnizende guldens zyn ten koste gelegd, zal worden vervangen door eene stoom veerboot. Bij besluit van den Engelschen minister voor binneolandsche zaken is dezer dagen eene school midden in Londen gesloten om redenen welke bewyzen dat het schooltoezicht by onze naburen bijzonder slecht geregeld is of slapjes uitgeoefend wordt. Het waa de St. Paul's In dustrial Schooleen school voor havelooze en onverzorgde kinderen. By het onderzoek vertelde een jongen die vroeger op de school was geweest, dat het strafstelsel een zeer bijzonder karakter daarom nam zij gaarne het geleide van den huzaar aan. Dit was evenwel zeer noodlottig voor de rust van Victor Benthon, die toevallig den heuvel achter de stad opwandelde, met zijn portefeuille onder den arm, zoekende naar bosch- onderwerpen en het paartje van verre ziende aankomen, zyne zwartste vermoedens bewaarheid waande, 'tgeen hem deed besluiten om nooit of nimmer meer te gelooven aan de oprechtheid of onschuld eener vrouw. Dien middag kreeg moeder Vanne een schok, die, om haar eigen woorden te bezigen, „het bloed in hare aderen deed stollen." Haar nichtje kon digde haar kalm, zonder eenige reden op te geven aan, dat zij van plan was om voor het overige gedeelte van den zomer weg te gaan. „Weg te gaan riep de oude vrouw ver baasd. „Wat krijgt het kind in het hoofd? Waar wilt gij dan heengaan als ik het vragen mag?" »Ik ga naar myn neef en nicht in de restau ratie te Franchard," antwoordde Marguérite. „Ik Weet dat zij een kamer over hebben en zij zullen mij gaarne zien komen." „Zoo daar ben ik nog zoo zeker niet van juist iu het drukst van het seizoen. Gij kent Pierre Vanne en zijn vrouw is net eenderzij zullen u nooit begrijpen. Voor hen beteekent het leven werkeD, veel en hard werken. Zij zullen er niet op gesteld zijn om nu een logée te hebben, tenzij die een handje kwam helpen." droeg. Toen een der jongens eens eene flesch verloren had, kreeg de gansche school des middags geen vleesch. Een week vóór het vaste bezoek van den inspecteur werd school gehouden, maar dan weder in geen drie maanden, althans niet voor de groote jongens, die gebruikt werden om hout te hakken, waarbij de meester stond te ky- ken, terwyl de kleine kinderen in de school wa ren. De kinderen kregen gruttenpap, maar lust ten ze niet omdat er kakkerlakken in waren. Weigerden ze echter te eten, dan kregen zetwee slagen met een rietje over de handen, en de gruttenpap werd hun by een volgend maal weer voorgezet. Juffrouw Fiddy had twee neefjes op de school en getuigde dat voor het eerst hare aandacht op de behandeling was gevestigd, toen Joe Fiddy ziek werd. De jongen had een zeere hand en elf zieke plaatsen aan zijn lichaam. De dokter in Guy's Hospital zeide, toen het kind er kwam: „een treurig geval van verwaarloozing". Later werd hy vervoerd naar London's Hospitalwaar de dokters verklaarden dat hij leed aan bloedarmoede, veroorzaakt door gebrek, en dat zij vreesden dat hij al te ver weg was. Het andere neefje, Beo, klaagde ook over zijn rug die zeer deed. „Ik had goede schoenen, toeu ik er kwam, zei de jongen, maar ik moest ze dragen tot ik er reeds lang was uitgegroeid. Hakken waren er niet meer aan, toen er sneenwlag, en myn groote teen stak erdoor. Ik was in de keuken en werd om de ooren geslagen en op de grond geworpen, omdat ik door een zweer op mijn schouderblad niet in staat was de ryBt in den ketel om te roeren. Toen eens twee glasruiten waren gebroken, kreeg de gansche school water en brood". Behalve deze waren er nog een aantal bewij zen van onvoldoende voeding en verregaande mishandeling. En de inspecteur kwam zoo gere geld dat men kon zorgen dat de jongens tegen zyne komst op school zaten. De man scheen dan niets bijzonders aan de mishandelde kinderen te zien. Te Gessolungo nabij Caltanisetta op Sicilië heeft Zaterdag morgen in eene zwavelmijn eene gasontploffing plaats gehad, waardoor van de 100 personen die aan het werk waren, er 48 gedood werden en 41 anderen gewond. De Italiaansche regeering opende dadeiyk een crediet voor de lijders. Men bericht nit Londen dat de Engelsche regeering vooornemens is een overleg nit te lokken tusschen de regeeringen van zeevarende natiën tot bescherming der blanken op de verschillende Zuidzee-eilanden en om maatregelen te nemen tegen de blanken zelve, die dikwerf door gruw zame mishandelingen de wraakzucht der inboor lingen gaanue maken. In de fabrieken van porselein en aardewerk in de Engelsche provincie Staffordshire is eene werkstaking uitgebroken, waar ian reeds 30.000 arbeiders deelnemen. Er is in Ierland weer een poging tot moord gedaan, op generaal Meares, grondeigenaar en gouverneur van het graafschap Westmeath. Twee kerels schoten op hem, terwijl hij met zyn'rijtuig uit de kerk kwam, op klaarliohten dag en slechts eeu vyftigtal schreden van eene politiekazerne verwijderd. Tooh heeft men de daders niet gevat, terwyl de generaal gelukkig niet gewond is. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft voor Schliemann, den beroemden na- vorscher der Grieksche oudheid, een firman van de Porte verkregen, waar by hem verlof wordt geschonken wederom gedurende twee jaren zijne opgravingen in het gansche district vanHissarlik (waar Troje lag) voor te zetten. De werkstaking der Brusselsche schrynwer- kers duurt nog voort, en wyl de patroons alle overleg hebben afgewezen, zijn een aantal werk lieden Zaterdag avond hunne gereedschappen gaan terughalen. Velen hunner verhuizen naar Londen en Parijs, waBr zij hooger loon kunnen maken dan in Brussel. De burgemeester van Gent, graaf De Ker- chove de Denterghem, is voornemens om redenen van gezondheid zijn ontslag te verzoeken. Als „Dat wil ik ook. Ik wil werken; ik heb genoeg van dat niets doen." „Blijf dan waar gij zyt, dwaas kind. Als gij werk wilt hebben dan is er in Mar lotte genoeg te vinden en gy behoeft het niet eens verder te zoeken dan in dit huis." „Maar ik wil Marlotte voor een poos ver laten." „Zoo, zoo, zit het hem daar Moeder Vanne dacht dat zij nu wist waar de wind van daan kwam en zette een heel gewichtig gezicht. „Gij wilt iemand uit den weg gaan, niet waar? Maar wat heeft hy u dan gedaan, die arme jougeu Niets onvergefelyks, denk ik. Hy kwam van morgen hier om naar u te vragen met een gezicht zóo verlegen, alsof hy een half dozyn kuikens gestolen had en ik wil wedden dat hy n excuus kwam vragen. Kom, er is slechts éen woord noodig om dit kleine misverstand uit den weg te ruimen; en onder ons gezegd, petite, mijnheer Vietor Berthon „Er is geen sprake van mijnheer Berthon," viel Margnérite haar in de rede, „er zal nooit sprake van hem zijn op die manier als gij denkt j ik heb volstrekt niet met hem gekibbeld."

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2