Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 14 November des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. De totale opbrengst der rijks-middelen over de 10 verloopen maanden des jaars, die verleden jaar f 83,742,000 bedroeg, is f 86,495,000, bij een raming van ƒ83,370,000. Het zal wel niet vermetel lijn te voorspellen, dat aan het einde des jaars de raming met 4 a 5 millioen zal worden over troffen. examen-commissien. Benoemd tot leden der commissie tot het afnemen van het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat bij den raad van state in aanmerking wen- achen te komenmr. J. Heemskerk Az., lid van den raad van state, voorzitter; mr. J. T. Buys, hoogl. te Leiden mr. N. G. Pierson, hoogl. te Amsterdam; mr. J. de Louter, hoogl. te Utrecht en mr. A. R. Arntzenius, ref. bij het dep. van binnenl. zaken. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan E. R. van Nes van Meerkerk, als 2e luitenant bij de dd. schutterij te Zierikzee. Benoemd tot 2e luitenant bij de dd. schutterij mr. B. Ort, thans schutter. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht die mil. student voor den geneesk. dienst W. Meyboom, arts. koloniën. Eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der inf. van het leger in Ned. Indie, J. de Bruyn, met toekenning van pensioen. posterijen. Bepaald dat de commies 3e kl. C. E. van de Kamer ten postkantore te Haarlem en de commies 4e kl. J. P. W. Caland ten spoor wegpostkantoor no. 1, hnnne functiën zullen uit oefenen. Westkapelle, 14 Nov. Beroepen tot pre dikant by de Ned. Herv. gemeente alhier H. J. Hargerink, predikant te Oldemarkt en Paaslo. Door de politie te Rotterdam is een persoon aangehouden, tegen wien door den rechter-com- missaris, te Middelburg, bevel van aanhouding verleend was ter zake van bedriegelijke oplich ting en valschheid in geschrift. Deze persoon, G. A. geheeten, is Zaterdag avond naar de gevan genis alhier overgebracht. De aangekondigde tooneel-voorstelling, door het gezelschap-Van Znylen gratis op Bronbeek te geven, heeft Zaterdag avond met het schoonste gevolg plaats gehad. Al de oude soldaten, dooven en blinden incluis, waren op het appel, benevens eenige door den generaal Smits genoodigde dames en heeren. De twee stukkenDe twee Inmlieden en De Mil. Willemsorde wekten veel geestdrift en werden voorafgegaan door eene samenspraak van den heer Van Zuylen, als koloniaal, en mevrouw Verstraete als de Tijdgeest. Onnoodig te zeggen dat ook van dit stuk de strijd om roem en eer voor koning en vaderland, ginds in het verre Oosten, de inhoud en de slotsom was. Het gordijn, voorstellende eene afbeelding van Bronbeek en het Nederlandsohe wapen, alsmede de schermen, voorstellende een tuin en een kamer, werden door den heer Van Zuylen aan het gesticht ten ge schenke aangeboden en dankbaar aanvaard, met het plan om deze gratis-voorstelling jaarlijks te herhalen. Te Rotterdam is bij een microscopisch onder zoek gebleken, dat in een vat pekelspek, uit Amerika aangebracht en in het klein uitverkocht wordende, trichinen aanwezig waren, tengevolge waarvan de geheele inhoud van het vat door de politie in beslag is genomen. Te 's Hage circuleert een verzoekschrift ter teekening, bij burgemeester en wethouders aan te dringen om het sectietarief van de Haag- scbe trammaatschappij te wijzigen en van 7J cent terug te brengen op 5 cent. De gemeenteraad van Haaften heeft alle kadetjes, waterbroodjes, halve brooden en verder klein brood bijna uit zijne gemeente gebannen, door in een politie-verordening op verbeurte eener boete van 5 te bepalen, dat er geen tarwe- of roggebrood gebakken mocht worden van ander gewicht dan van 1, 2 of 4 kilo. Dientengevolge was er Woensdag morgen, toen de verordening in werking trad, by niet éen bakker een brood van minder dan een kilo te krijgen. De burgemeester heeft zich echter gehaast, aan den t broodjes-nood" een einde te maken door de verordening tijdelijk weder in te trekken. De raad heeft in dezelfde verordening eene andere proeve van zijn wetgevend vermogen ge geven, door gracieuselijk aan de bakkers te vergunnen.snippers, sucade enz. onder het meel te mengen." Wonder, dat men nog niet aan de ingezetenen voorschryft hoe dik zij hun boterhammen moeten snijden! Ten behoeve van jonge werklieden zijn te Groningen normaal-gymnastieklessen geopend. De Oymnastiek-vereeniging belast zich gratis met het geven van het onderricht en de gemeente staat een van hare gymnastiek-schoolgebouwen voor dat doel af. Slechts f 0,50 in het jaar wordt van de leerlingen gevorderd voor het goed* Uiakea flsr noodzakelijke kleine uitgaven. Zaterdag had te 's Hertogenbosoh de offi cieele proefrit van den paardentram door de gemeente, evenals die van den stoomtram op Vught plaats, in tegenwoordigheid der stedelijke autoriteiten, ingenieurs van waterstaat, spoorwegen en genie. Deze proefneming is geheel naar wensch afgeloopen. Alle eigenaars van de ten behoeve der spoorlijn Zwaluwe—'s Bosch te onteigenen per- ceeien in de gemeente Waalwijk hebben met de door de commissie aangeboden sommen genoegen genomen en de contracten voorloopig geteekend. Het panorama te Rotterdam is gedurende de eerste drie maanden van zijn bestaan, bezocht door 15,189 personen. Onder dit cijter zijn twee kinderen voor éen persoon gerekend. Men zegt dat er sprake van is de bekende Gevangenpoort te Bergen op Zoom, waarvan o. a. in Havaid's Hollande pittoresque eene at beeld ng voorkomt, te doen .opruimen." Valt er in Bergen niets anders op te mimen dan een sieraad der stad uit vroeger eeuwen? De vrees dat de schuit vau de wed. P. Krul te Scheveningen in den Octoberstorm met man eu muis zou zijn vergaan, blijkt helaas ge grond te zyn. Hetongoluk heeft vermoedelgk plaats gehad bij Doggersbank, daar op die hoogte door een Scheveningschen visscher een kluitbout is opgevischt, dat herkend is aikomstig te zijn van genoemde schuit. Da bemanning bestond uit de volgende personen; P. Mos Mz., stuurmanSimon Den Heijer, Dirk van Dujjn, Arie Den Heijer, Arie Bruyn, Mink Den Heger, Willem Den Heijer, Gerrit De Jong van Egmond en Dirk Van Duijn. Nadat de heeren J. en K. Smit hunne scheeps timmerwerf te Kinderdgk sedert eenige wekeD met electriscbe lampen hadden verlicht, hebben zij in deze week die verlichting ook op hunne werf te Krimpen aan de Lek aangebracht, voorloopig daar met ééne lamp, die zóó goed voldoet, dat het grootste gedeelte van het werkvolk op de verschillende plaatsen van de werf hunne werk zaamheden evenals bg daglicht kunnen voortzetten. Nn iedere groote stad in ons land van een oi meer panorama's voorzien is, begint men aan de pauopticnm's, verstaanbaarder genaamd waa- senbeelden-galerijon. In dat te Amsterdam zal aan de afbeeldingen van de generaals Van der Hegden en Verspyck eene eervolle plaats worden gegeven. De directie wacht het antwoord van Z. M. den koning af, ot het hem al dan niet wel gevallig zon lijn, daarin te worden geplaatst. Prins Frederik zal worden voorgesteld als veld maarschalk, prins Hendrik als admiraal der vloot, met den keten van het Gulden Vlies, dieinPargs wordt vervaardigd, en de prins van Oranje (te Parijs overleden) in zgn uniform van kolonel der huzaren. Het benoodigd kapitaal, om ook te 's Hage een panopticum te stichten, is reeds bij elkaar. Men zoekt naar een geschikt terrein. (17. D.) De laatste inbraak te Scheveningen geschiedde bg een lid van den Haagschen gemeenteraad, die gestemd bad tegen het nemen van een proef tot vervanging der nachtwachts door gewone politie. Als de inbrekers aldus voortgaan, zat de meerderheid in den gemeenteraad wel spoedig in eene minderheid veranderen. Vrijdag middag is te 's Hage op den Bezui- denhout, een tramwagen gestolen. Toen de passagiers van de Bezuidenhout aan de stoom tramrails dachten over te stappen, was de wagen verdwenen. De straatjeugd had nl. den wagen onbeheerd gevonden en was er heel pret'ig meê naar de Heerengracht gereden daar was de wagen netjes op den wissel gebracht en aan zgn lot overgelaten. De plannen voor de nieuwe Tay-brug, in plaats der vóór eenigen tijd omgewaaide brug vau Thomas Bouch, zyn gereed, en aanbiedingen voor den bouw worden gewacht. De spooi wegbesturen in Rijn-Pruisen zoeken, zooals het gemeenlijk gaat, allerlei verontschul diging voor het gebrek aan wagons, waarvan wg onlang3 spraken. Anderen loochenen eenvou dig het feit, maar de nijverheid blyft voor een deel zonder kolan. De kamer van koophandel te Coblenz verzamelt nu feiten om deze bewe ringen der ambtenaren by den minister te Berfijn tegen te spreken. Mathieu Valéry, directeur eener bekende Middellandsche-zee-stoombootmaatschappy, is ver leden week door de rechtbank van koophandel te Marseille failliet verklaard. Daarenboven wordt hij nog vervolgd wegens het maken van valsche wissels tot een bedrag van drie millioen. Toen zijn vader stierf, kreeg Valéry op zijn 24e jaar de betrekking van directeur, die hem tr. 150,000 in het jaar gaf. In de eerste achttien maanden verteerde hij echter fr. 900,000. De man is thans op de vlucht naar Amerika. Blijkens een bericht van den 6en November uit Djeddah neemt de cholera te Mekka weder toe. Den 3en dezer maand stierven 55 menschen- maar op de beide volgende dagen waren de cijfers 215 en 214. In het jaar 1880 werden op de Engelsche werven schepen gebouwd tot eene tonnenmaat van 430.000 ton voor Engelsch gebruik en van 68.000 ton voor bestellingen uit het buitenland. Op de Spree nabij Berlijn zal binnenkort eene proef worden genomen met electriciteit als beweegkracht voor sleepbooten. De gondeliers te Yeuetië .hebben gedurende eeuige dagen den arbeid gestaakt Zij eischten dat het gemeentebestuur het aantal der aanleg plaatsen van de nieuwe stoombootjes op het Canal Grande zon verminderen, en dat aan de hotel houders slechts het honden van een beperkt aantsl gondels zou veroorloofd zijn. Op de belofte van het gemeentebestuur dat bunne grieven zullen overwogen worden, hebben de gondeliers het werk hervat. Heden begint het proces van Guiteau. Zoo wel de verdediger als het openbaar ministerie zullen medische deskundigen in het proces breDgen; de eerste heeft dokters bg de hand die stokstgf zullen beweren dat de man stapelgek is en was, terwijl de dokters der justitie beweren dat zijn volkomen macht over zijne handelingen in de eerste plaats blijkt uit de middeien die hij heeft aangewend om gek te schijnen. Er wordt in de Engelsche couranten weder over gesproken om de landengte van Kraw door te graven, welke het schiereiland Malakka ver bindt met Siam. Het kanaal zon den weg van Engelsch Indië naar China 600 zeemyien korter maken, terwijl het ook voor de Fransohen van belang zou zyn, die de punt van Malakka niet meer zonden moeten omvaren om hunne bezittingen in Kambodja en Cochinchina te bereiken. Singa pore zou er wel een deel van zijn beteekenis door verliezen. Tweede kamer. De heer Rutgers beeft, na beëediging, zitting genomen. Met 29 tegen 24 stemmen werd den heer Bergsma verlof verleend tot zijne interpellatie, betreffende de openbare vermakelgkheden en met 42 tegen 19 stemmen den beer Van Houten tot zyue interpellatie over den eed. Beide interpel- latiën zullen later plaats hebben. De heer Yan Houten deed mededeeling, dat aan het slot zguer interpellatie eene motie zal worden voorgesteld. By de Indische begrooting behandelt de heer Wintgens hoofdzakelgk twee punten. Vooreerst de bedcDkelgke ontwikkeling van het Mohamme danisme in Iudië, vooral door de toeneming der bedevaarten naar Mekka die ook uit het oogpunt der gezondheid dit jaar althans verboden moeten worden. Hat tweode hoofdpunt door den heer Wintgens behandeld, betrof de pandjesdiensten. Spreker betoogde dat het voorBtel tot afschaffing daarvan ontijdig, onhoudbaar en ongerymd is en een ge volg van een koloniale taktiek om ons koloniaal stelsel om te keeren ten behoeve der particuliere industrie. De heer Bahlman betoogde dat, ondanks de behaalde toezeggingen der regeering omtrent de afschaffing der differentieele rechten, ons nog geen enkel voordeel door reciprociteit is geschonken» waardoor onze industrie kwynt. Morgen voort zetting van het debat. In het schriftelijk antwoord op de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting verklaart de regeering de herziening van het kiesrecht voor te bereiden om op de aanstaande algemeene ver kiezingen nog invloed te kunnen nitoefenen. Yan 6 tot 13 November 1881. Middelburg. OndertrouwdM. Roeting, wed'. 43 j. met S. de Klerk, jd. 42 j. M. J. Terwoert, jm. 31 j. met J. C. Wiefsner, jd. 23 j. J. Andries- sen, wed'. 45 j. met M. de Bruyne, jd. 23 j. S. de Jonge, jm. 23 j. met K. Flipse, jd. 21 j. P. H. Velsen, jm. 33 j. met M. L. Pnndke, jd. 26 j. W. M. Koster, wed'. 62 j. met A. de Jong, jd. 40 j. Bevallen: T. Meijler, geb. Ta venier, d. T* Kögeler, geb. Arendse, z. S. M. van Karssen, geb. Hendrikse, z. S. Koolwijk, geb. Leinse, d. H. B. Villée, geb. van der Klip, d. C. Huijsman, geb. Sobier, d. S. Lenselink, geb. de Man, d.M. Pgpe, geb. Buijs, z. (levenl.) OverledenJ. de Kok, wed', van J. de Mun- nick, 63 j. A. M. A. Ellerman, wed', van P. A. Buiterijs, 65 j. W. Timmermans, man van J. Ver- hage, 58 j. M. Mynsbergen, vronw van M. Both, 70 j. J. van Fraijenhoven, wed', van J. M.Pistoor, 67 j. J. A. de Nood, z. 2 w. Van 5 tot 12 November 1881. Vlissingen. Gehuwd: P. Dassi, jm.30 j.met C. Stein, jd. 27 j. P. Stormezand, jm. 32 j. met F. Jasperse, jd. 31 j. P. Tavenier, jm. 22 j. met S. E. Woltering, jd. 21 j. F. Lagendijk, jm. 36 j. met E. S. van den Haspel, jd. 27 j. BevallenN. Stroosngder, geb. van Erken Calandt, z. S. Roos, geb. van Soelen, a. S. L. L. D' Jong, geb. Yan Obergen, d. H. G. van Deinse, geb. Van Olpen, z. M. M. Roelse, geb. Dill, z. G. van der Hoofd, geb. Schuhman, d. J. C. Krol, geb. Jonker, d. W. M. Stof koper, geb. Meinderts, z. R. A. CorveleyD, geb. Leenhouts, d. J. C. C. Pijckevet, geb Aspeslagh, z. Overleden: M. Maertens, wed', van L. P. Lauw, 63 j. C. Hageman, wed8, van J. de Raven, 84 j. A. M. de Gulj, wed8, van B. Baljé 79 j. C de Wever, jd. 91 j. Goes. Gehuwd: J. Maartense, wed', van J. Grootemaat, 26 met j. J. van de Plasse, jd. 28 j. Bevallen G. E. J. Verweij, geb. van de Wal, d, S. Nieuwersteeg, geb. Remijn, d. P. Rooze, geb. van Ast, d. A. van der Straate, geb. Kramers, z. Overleden: J. Vereeke, z. 5 j. J. K. Stryd, d. öj. Zierikzee. Gehuwd A. M. Franke, jm. 24 j. met M. E. van de Stolpe, jd. 20 j. Bevallen: H. Arnold, geb. de Haan, z. H. H. Vogelsang, geb. Mainz, d. (levenl.) Overleden G. Verboven, wed'. 76 j. KAKEN Ba Wind- Toe Tem DER rons. stand pera PLAATSEN. ïfwijk. richt. kracht lucht. tuur. Cela. Delfzyi f- 8.8 ZZW 1 mist. |- 10 Groningen - 9.4 ZW 1 mist. -10 Helder -10.9 ZW 1 betr. -10 Vlissingen. -11.5 ZZW 3 mist. -10 Maastricht. - 11.5 ZW 2 betr. -10 Sylt - 8.4 ZZW 3 mist. - 8 Valentia Hamborg 1- 9.4 ZW 3 mist. b 7 Swinemunde. - 8.1 WNW 3 betr. - 6 Leipzig -10.1 W 3 betr. - 7 Carlsruhe -11.1 ZW 2 z. bew. L 9 Grisnez - 12.0 ZZW 2 betr. -16 Parijs -12.6 ZW 5 betr. r 7 St Mathieu - 9.6 ZZO 4 betr. -11 Biarritz - 6.8 O 2 helder - 8 Perpignan Christiaansund h 0.5 ZZW 2 bew. - b 8 Stockholm. 1- 4.2 w 2 helder - 2 Koppenhagen b 6.7 NW 2 mist. -f- 6 Portsmouth. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. M. 2.7 D. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg, 13 Nov. 'sav. 11 u. gr. 14 's morg. 8 u. 51 gr. 'a midi. 1 u. 53 gr. *8 av. 5 n. 52 gr. F. De nieuwsgierigheid naar de namen welke het eerste ministerie Gambetta zullen vormen, wordt sleohts ten deele bevredigd, want de berichtgevers zelve doen aan hunne mededeeling der minister- lgstjes de opmerking voorafgaan dat de onder handelingen van den heer Gambetta met verschil lende personen in het diepste geheim worden gevoerd. Dat neemt natunrlgk niet weg dat men er eenige bgzonderheden van vertelt. De voornaamste moeilykheid schyot de bezetting van het departement van financiën op te leveren. De heer Gambetta had het oog geslagen op den heer Léon Say, president van den senaat, eene zeer gelukkige keuze, want Say heeft zijne sporen verdiend als financier en boezemt de Fransche bevolking veel vertrouwen in. Hg zou met de algemeene politiek vau het aanstaande ministerie instemmen, maar bg een onderhoud met den aanstaanden premier zou gebleken zyn dat beide heeren over de financieele maatregelen, met name over de conversie, zeer verschillend denken. De heer Say zon dus geweigerd hebben de portefeuille te nemen, ook om eene tweede reden. Als hjj bedankt als president van den senaat, is het zeer mogeiyk dat de rechterzyde zich vet esnigt met de dissidents Tan de linkerzijde, om den heer Jules Simon tot president van de kamer te benoemen. Dat zou onder de liberalen groote verstoordheid wekken en den eisch tot herziening der grondwet weder groote kracht bijzetten, teiwyi het niet onmogeiyk is dat het ministerie Gambetta dit vraagstuk voorloopig wil laten rusten en de aandrang veel geringer zal worden, als de Janu ari-vet kiezingen voor den senaat eene liberale meerderheid in dat lichaam zullen brengen. Volgens de laatBte gissingen zouden ook de beertn Ferry en De Freycinet buiten het ministerie blijven. Als deze met den heer Say door meer geavanceerde elementen worden vervangen, zal de kleur van het ministerie heel wat liberaler worden. De overige berichten zijn van minder belang, en wij kunnen ze gerust achterwege laten, wijl het niet lang zal duren eer wy met zekerheid kunnen melden wie den heer Gambetta in zyne taak zullen terzijde staan. Tegenover zooveel kracht als de nieuwe premier bij zijne Tunis-motie heeft ontwikkeld, toen 379 leden der kamer, na het hoorenvan een paar zeer sobere motieven, zgne roepstem volgden, begint de uiterste linkerzijde zich minder op haar gemak te gevoelen. Radioalen als Floquet en de eerbied waardige veteraan Madier de Montjau, die in hun leven wel eens wat anders willen uitvoeren dan ach en wee roepen over de verdorvenheid der bezitters en den banvloek slingeren tegen ieder die een plaats in eenige regeering inneemtJ stemmen niet in met de oppositie quand mems, door een ander deel der groep voorgestaan. Zoo bestaat er veel kaus op eene scheuring. De heeren die wy noemden, zouden aan het hoofd staan van een groepje leden, dat wel de onde beginselen voorstaat, maar daarom nog niet alle medewerking ontzegt aan hetgeen een kabinet van een andere kleur meent tot stand te kunnen brengen. Onder de leiding van de heeren

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2