Gemengde Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. een moreel oogpunt, ten eenenmale onaannemelijk voor. Uit een financieel oogpunt. De heer Burgers wil het badhuis koopen met de aanhoorigheden, dat aijn de stallen, de machines voor de binnen baden, het meubilair, het servies voor de eetzaal, de restauratie en het terras. Zonder eenige over- dry ving mag men die aanhoorigheden op f 150.000 stellen en als men er de badkoetsen en den voorraad ■wijn by rekent, wel op twee ton. Dan wordt dus de eigenlyke koopprys van het gebouw met het terras, f 300.000, het kapitaal van 15.000 rente. En de heeren Arntzenius c. s. bieden een pacht som aan van f 20.000 Financieel dus is het aanbod, op den keper beschouwd, lang niet zoovoordeelig als't wel schijnt. By verpachting gedurende 15 jaren zou de ge meente dezelfde voorJeelen hebben als bg ver koop, maar eigenares big ven van gebouw en inventaris. Er komt by dat de heer Burgers onder de aanhoorigheden ook schijnt te verstaan en bij koop is dit ook rationeel het recht van de buitenbaden, die aan de gemeente f 24.000 zullen opbrengen volgens de berekening der bad huis-commissie. Ook uit een moreel oogpunt kan het aanbod, thans gedaan, niet worden aanvaard. Men zou er een schreeuwend onrecht door plegen. Wat toch is het geval De gemeenteraad bad besloten het badhuis niet te verkoopen maar (tegen 15 October) sollicitanten te doen oproepen voor de verpachting. Zg moesten dan de pachtsom en voorwaarden opgeven. Niettemin vroegen de heeren Arntzenius en Denekamp of zg, nevens de verpachting, ook den aankoop konden aanbieden. Neen, was het positieve antwoord, de raad heeft beslotengeen verkoop. Men bepaalde zich dus tot de pacht-aanbieding. Er kwamen vier inschryvingen in: een bui- tenlandsche, een van de heeren Polak c. s. (de tegenwoordige restauratie-pachters) een van de heeren Feith, Van Lith en anderen, die zich later terugtrokken en die van de heeren Arntzenius en Denekamp. De opening der pachtbiijetten had niet in het openbaar plaatsniemand wist dus welke voorwaarden de inschrgvers hadden gesteld. De biljetten werden door burg. en weth. gesteld in handen der badcommissie. Deze verklaarde op de uiteenloopende aanbiedingen geen rapport te kunnen uitbrengen, maar wenschte den inschrg vers eenige vragen te stellen. In plaats daarvan zond zy echter aan de inschrijvers een cahier des chargeseen opgave van de voorwaarden van verpachtingharerzijds, met verzoek binnen een zeer kort tgdsverloop zich categorisch te verklaren of men de aanbiedingen gestand deed. De buiten- landsche inschrgvers lieten niets meer van zich hoorende heeren Feith c. s. trokken zich terug; de beide andere inschrgvers bleven bg hun aan bod, maar verminderden hun pachtsom (de heeren Arntzenius en Denekamp tot f 20.000 want aanvankelijk wilden zy f 21.500 geven). Zij waren toen nog de hoogste inschrijvers en burg. en weth. stelden dan ook voor hun de pacht te gunnen. Gaat het na dezen loop der zaak nu aan, het aanbod tot verkoop, te elfder nre door een ander gedaan, aan te nemen? Mij dunkt dat, indien men nog wil besluiten het badhuis te verkoopen, men daartoe nog een publieke inschrgving moet openen en dus ook de heereu Arntzenius en Denekamp, zoowel als ieder ander, in de gele genheid stellen het badhuis te koopen. Zoowel het belang der gemeentekas als de goede trouw tegenover de inschrijvers voor de pacht vordert dat. De handhaving van het kopierecht van auteurs tegenover het buitenland, hetwelk het onderwerp van een internationaal traktaat tnsschen Duitsch- land en Nederland zon uitmaken, is ook tnsschen Frankryk en Duitschland in beginsel aangenomen. Hoe zulk een traktaat werkt, moge biyken uit het volgende: Er zijn twee Dnitsche vertalingen van V As- tommoir. De directeur van een Weener tijdschrift wendde zich tot Zola om te weten, welke door hem geautoriseerd was. Zola antwoordde, dat hij noch de eene, noch de andere had geautoriseerd. „Alle voorstellen, die tot mijn uitgever uit Duitschland Werden gericht, kwamen hem onaan- hemelgk voor. Men kan zich even goed laten bestelen als zulke belacheiyke koopen sluiten. En waartoe zou het dienen onze rechten te doen gelden Wy zouden er slechts geld op toeleg gen. Het is maar het best bestolen te worden en tevreden te blijven." Wij vreezen dat hetzelfde zou worden gezegd door de Duitsche schrjjvers, wanneer er sprake zal zyn van een honorarium voor het recht van vertaling hunner werken in het Hollandsch. (Arnh. Cl). OHDBSWIJS. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan C. W. Nolting, als leeraar aan de K. H. B. S. te Groningen. PBNSioÊitEft. Ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebrekén, op pensioen ge steld de off. van adm. Ie kl. A. J. Looijeu, ten bedrage van f 1400, met eene verhooging van 825 's jaars. KAfiurE, Bevorderd tot off, Van adm. Ie kl, W. F. G. L. Faubel, thans 2e kl.; tot off. van adm. 2e kl. H. J. van der Meer, thans 3e kl. waterstaat. Benoemd tot aspirant ingenieur van den waterstaat, de civ. ing. F. Doffegnies, P. C. van Kerkhoff en H. Wortman. posTiEiJEïf. Op verzoek, eervol ontslag verleend als comm. der posterijen 3e kl. aan G.H. van Senden. eetrepöts. Opnieuw voor drie jaren benoemd tot directeur uit den handel bij het vrij entrepot te Dordrecht H. J. Knottenbelt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Colijnsplaat is benoemd L. van Oeveren, te Loos duinen, en tot onderwgzeres in de handwerken L. Sluijters, directrice der bewaarschool teColynsplaat. Door de firma Steiner en G° te Dordrecht is op den Dam alhier de eerste harer advertentie- banken geplaatst. Uit ijzer en teakhout samen gesteld, laat de bank aan soliditeit niets te wenschen over en ook de uitvoering van de op den voorkant der rngzyde, achter glas geplaatste advertentiën is zeer net. i i\ f,7- Te Zuid-Beierland keerde in de vorige week een arbeidersgezin van 4 personen terug uit Ame rika, dat in Juni van dit jaar daarheen vertrokken was. Het was by zgn terugkomst bijna van alles ontbloot. De burgemeester van Botterdam verkocht een in beslag genomen kalf. Dat had in het openbaar moeten geschieden en met nog andere formaliteiten, merkte de Beken- kamer op; en zij „achtte zich verplicht," den minister kennis te geven van de handelingen van gezegden burgemeester, teneinde dezen „terecht te wyzen." De minister „vond blijkens zgn antwoord geen termen om den burgemeester terecht te wgzen," en de rekenkamer heeft zich bg het kalf nedergelegd. (Dbl.) Op de schilderijen-tentoonstelling in Arti is de koninklijke gouden medaille door de jury toe gekend aan mej. Thérèse Schwartze Portret van den heer Toe-Water)de zilveren aan den heer H. Koekkoek jr. te Londen Luccombe Bay), en de bronzen aan den heer E. S. Witkamp jr., te Amsterdam Langs de straat). De koetsier, die verleden Zondag met zgn vigilante in een gracht te Amsterdam geraakte, waardoor twee personen verdronken, heeft zich dat ongeluk zoodanig aangetrokken, dat hij op dit oogenblik volslagen krankzinnig is. Zwolle, 12 Nov. Op de St. Maarteus-vette- ganzen-markt was dit jaar groote drukte. Men berekent den aanvoer op p. m. 1600 stuks. Woensdag avond werden in de koffiehuizen ruim 800 stuks verkocht en gisteren op de markt de rest. De ganzen wogen dit jaar van 5 tot 13 halve kilo's en golden /2 a fl per stuk. Te Benkum hebben van de 28 personen, die het bedryt van tapper nitoefenen, reeds 9 beslo ten hnn drankwinkel te sluiten, omdat zy, sooals ze zeggen, het vergunningsrecht met drankver koop niet kannen verdienen. Mietje de Leeuw is gisteren door het kan tongerecht in den Haag voor den 89en keer wegens openbare dronkenschap veroordeeld, Theo- dorus Schiffel voor de 79ste en Schneidelle voor de 45ste maal. Z K. H. prins Alexander, kroonprins der Nederlanden, heeft aan het hoofdbestuur der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, onder betuiging van sympathie voor het streven dezer vereeniging, eene geldelgke bgdrage voor het volgende boekjaar doen toekomen. Het voor Kopenhagen bestemde, doch te Amsterdam door den schilder Jules Gamier ge schilderde panorama, is thans in den tnin van het Paleis voor Volksvlijt, in een hulpgebouw, tydelijk ten toon gesteld. De heer Garnier begon er met zijne medewerkers Possan, Eng. Delacroix, direc teur der schilder-academie te Valenciennes, Mar- quet, Bassan en vier jonge leerlingen, den 13e» Augustus aan. Den lOen November, binnen drie maanden dus, was het reusachtige doek voltooid. Het stelt een gebeurtenis voor uit het beleg van Pargs, de gevechten by Montretout, Busenval en La Bergerie, op 19 Januari 1871. Het is een sombere, regenachtige ochtend. De voren der omgeploegde landen staan vol water. Kuiters en voetknechten worstelen door het slyk. Heel ver in het verschiet ligt Parijs. Dichter bij den toeschouwer liggen het bosch van Boulogne, de boomen van Suresne, de kronkelende rivier. Over alles het doorzichtig waas van den ochtend nevel. Dan de huizen van St. Glond. Dicht daarby, óp den dorpsweg, generaal Vinoy met den generalen staf, op weg naar het slagveld. Dan de lang nitgestrekte akkers op den voorgrond, met de huizen van Mendon en het park van St. Glond in het verschiet. Aan de tegenovergestelde zyde de Mont Valérien met het plateau van Montretout en de voornaam ste episoden van het gevecht. Onder een boom, links van den Mont Valérien, staat de staf van generaal Garcy de Bellemare. Een adjudant snelt heen om bevelen te brengen. Aan de overzyde, Waar aan den voet der lang- gestrekte akkers een kanon wordt aangevoerd, geeft een officier bevelen. Binnen de sobans, de groep van Duitsche krygsgevangenen. Daartegen over de langgestrekte linie van tirailleurs. Het Hbl. kent aan dit panorama-doek de waarde van een kunstwerk toe. Wat de uitvoe ring betreft, zegt het nog: Eens troffen we de heeren aan het werk. Het maakte een allerzon derlingst effect, hen de penseelen naar het doek te zien richten. Bij iedere beweging scheen het of onmogeiyk de juiste plek kon worden bereikt, tenzij de penseelschaohten eenige meters werden verlengd. Dit geeft misschien het best een denkbeeld van de rnimte, die er in dit tafereel is. Tjjdens het werk zelf, toen de schilder nog als een rens voor zijn landschap stond en voor onze oogen eraan smeerde, kon men kwalgk volkomen de illusie krggen, die met het werk werd beoogd. Men moest wel zien dat het doek was en op welken afstand het zich ongeveer bevond. En toeh ver giste men zich telkens en scheen de verf nog mijlen ver verwijderd van de plek waar ze moest komen, wanneer ze er al byna opzat. Van de kust van Guinee is bericht ontvangen dat de koniDg van Ashanti 209 jonge meisjes heeft laten vermoorden met het doel om haar bloed te mengen in de cement, welke voor repa ratie van een der koninklijke paleizen moet dienen. Een der bedreigde slaohtoflers is het ontkomen en heeft het bericht bg de Engelschen gebracht. Het luidt verscbrikkelijk, maar niet onwaarschijniyk, want het zou niet de eerste keer zijn dat de koning van Ashanti op een groot offer van menschen betrapt werd. De Hof burg te Weeneu, sedert eeuwen de woning der Habsburgsche familie, zal vernieuwd worden, of eigenlgk geheel nieuw gebouwd. De plannen zijn gemaakt en door den keizer goedge keurd, wijl het tegenwoordige kasteel, dagteeke- nende nit de 13e eeuw, eigenlgk een mal figuur maakt tusschen de heorlyke moderne gebouwen van Weenen. Want als meu in de Oostenrgksche hoofdstad bouwt, dan kiest men eea stijl uit deze dagen, overeenkomstig onze eischen van licht en lucht voor de kamers en zalen. Er zijn daar architekten die eigen denkbeelden hebben en dus niet verplicht zgn vorige eeuwen te copieeren. Zeker zal het nieuwe paleis mooi wordende andere gebouwen in het Weenen der laatste 20 jaren spreken ons daarvoor borg. De bouw zal ongeveer tien jaren duren en 18 millioen florijnen kosten, waarvan de stad Weenen tien milioen en de keizer de rest betaalt. Naby Lewes, op de kust der Vereenigde Staten, is eene te Philadelphia opgerichte maat- schappg aan het zoeken naar het Engeische fregat De Brook, dat daar in 1798 vergaan is. Er loopen verhaten dat het schip niet minder dan 130 millioen gulden specie aan boord zou hebben gehad, welke veroverd zouden zyn op eene Spaansche vloot. Een Belgisch onderwyzer, Henri Cailleux genaamd, heeft een dik boek geschreven om te betoogen dat Homerus in Brussel geboren is en dat Troje in Eugeland was gelegen, ongeveer waar thanB Cambridge ligt. Wy hebben dit boek niet gezien en kunnen dus niet beoordeelen of het eene nieuwe en geestige verdediging der paradox bevat. Deze zelve is oud en gaf reeds in het laatst der vorige eeuw een Belg aanleiding tot het schrijven van twee vrg Igvigedeelen, getiteld La République des Champt-Elytêeswa arin Vfissin- gen heette zijn naam aan Ulysses te danken en bij Hellevoetsluis de iogang der onderwereld werd geplaatst. In de twee of drie eerstvolgende nachten zal men bg heldere lncht weder, zooals ieder jaar van 12 tot 14 November, een aantal zoogenaamde vallende sterren kunnen waarnemen. Het is het tgdstip waarop de aarde de baan kruist van een grooten langwerpigen zwerm meteoren, die zich iu eene elliptische baan rond de zon beweegt. Men behoeft verschyusel niet in verband te brengen tot het tegen Dinsdag aangekondigde vergaan der wereldwant de meteoren zgn reeds sedert duizend jaren waargenomen, en het is nog altyd goed afgeloopen. Bij de gisteren aan het dep. van waterstaat enz. gehouden aanbeteding van de verbouwing en het onderhoud van de post- en telegraafkantoren te Vlissingen zgn vgf biljetten ingeleverdC. Maters, Vlissingen, f 15.280D. Bgl, Vlissingen, 15.748; P. J. van Puffelen, Middelburg, 15.777; J. Scheele Dz. en K. Walraven, Ter Neuzen, 15.800 en A. Loois, te Vlissingen f 16.468. Voor hetzellde werk aan het postkantoor te Middelburg waren eveneens 5 biljetten ingeleverd: M. K. Jeras en Zn., ƒ3.889; P. J, van Puffelen, f 4.119; J. M. van Ditmars, 4.338; J. F. M. van der Heil, f 4.427 en P. Krgger, f 4.922. Al deze inschrijvers wonen te Middelburg. Wij hebben het reeds gezegd en blyven ervan overtuigd, dat de Berlijnsche Post eeu artikel als dat betreffende het altreden van prins Bismarck niet plaatst zonder voorkennis van don betrok ken kanselier. En wanneer men dit toegeeft» moet men tot de noodwendige gevolgtrekking komen dat dit dreigement een doel heeft bniten de aftreding zelve, aan welker verwesenlg king niet valt te denken. Toen het artikel verscheen stond men in de Berlijnsche bureaux even ver baasd als in de woning van den eauvoudigen burger; want ambtenaren die in de laatste dagen den kanselier hadden gesproken, hadden het bericht medegebracht dat de verkiezingen hem wel waren tegengevallen, maar dat hg toch van plan was rustig voort te arbeiden aan zyne plannen. Men kan en mag niet aannemen dat een man als prins Bismarck in eene booze bni eene taak zou opgeven, aan welke bij naar zijne overtuiging arbeidt. Dat zou eene onderschatting zijn van zijne groote figuur. Voor de enkele stemmen die bij de herstemmingen kunneD worden gewonnen, zou het middel wat kras zgn, en evenmin komt het ons waarschijnlijk voor dat prins Bismarck mat zijne aftreding laat dreigen om zoo de stemming onder het volk te leeren kennen. Aan kennis daarvan kan het hem onmid dellijk na algemeene verkiezingen niet ontbreken. De waarschijnlgkste van alle onderstellingen welke in omloop zyn, komt ons voor dat prins Bismarck wat van den keizer wil gedaan kry- gen, waarin deze niet veel last heeft, en dat bij het minder wensoheiyk aoht met een werkeiyk ingediend ontslag den grgzen vorst het mes op de keel te zetten, waarom hg de Post eene be dreiging laat doen, welker verantwoordelijkheid de kanselier naar believen kan aannemen of weigeren. En dan meent men te weten dat het verBchil van meening met den keizer loopt over de verhouding tot den pauselijken stoel. Prins Bismarck zon weder een gezant naar het Vati- kaan willen zenden, maar de keizer zou daartoe liever niet willen overgaan, vooral wyi hg zeer ongaarne een pauselijken nuntins in Berlgn sou ontvangen, wat dan onvermij delg k zou worden. Prins Bismarck moet, indien hg met behulp van het centrum eene meerderheid in den ryksdag wil vinden, aan de onderhandelingen met den paus een bevredi gend einde maken, waartoe hij van den keizer carte blanche noodig heeft. Deze te verkrijgen kan wel eens moeite kosten, en daarin vindën wy misschien de verklaring van het artikel, dat de topic van deze week ia geweest. Ook deze uitlegging heeft echter geene hoogere waarde dan die eensr onderstelling. De Fransehe kamerontslagen van de interpellatie over Tunis, heelt het onderzoek der geloofsbrieven voortgezet, terwyi de heer Gambetta bezig is definitieve afspraken met zgne aanstaande ambtgenooten te maken. Generaal Farre heeft nog 28 millioen voor Tunis aangevraagd, en de heer Naquet heeft een nieuw outwerp tot invoering der echtscheiding ingediend, waarvoor hij een beter lot hoopt dan het eerste ten deel viel. Wy zijn tot nogtoe zeer sober geweest in onze berichten omtrent combinaties voor het ministerie Gambetta, hoezeer de ïystjes niet ontbraken. Iets anders ontbrak echter: de geloofwaardigheid. Thans beginnen de geruchten een meer vasten vorm aan te nemen. Uit het tegenwoordig kabinet zou de heer Gambetta overnemen de heeren Ferry voor open baar onderwys, Gazot voor justitie en Gochery voor post- en telegraafwezen. Dan schijnt het vrij zeker dat de heer Lóón Say de portefeuille van financien lil nemen, met den heer Lelièvre als ondersecretaris van staat. Ook de heer Freycinet zon deel uit maken van het kabinet, maar of hij wel de portefeuille van oorlog zalnemen, schgnt onzeker. Handel en landbonw schynen vry zeker bestemd te zgn voor den rapporteur der vorige begrooting Bouvier, terwijl voor openbare Wurken de heer Allain-Targé genoemd wordt. Overigens worden nog vijf of zes namen vermeld, waaraan wij minder gewicht hechten, behalve misschien aan dien van den heer Spüller. Evenals Berlijn in rep en roer werd gebracht door de Post, heeft België een belangrijk artikel te begroeten in den ultramontaanschen Courrier ds Bruxelles, die een omkeer in de politiek der Belgische clericalen aankondigt. Zij znllen in plaats van eene verdedigende politiek eeue poli tique d'action gaan voeren en bij de verkiezingen voor de halft der kamer in Juni 1882 optreden met een positief programma, dat door den Courrier in de volgende negen punten wordt samengeperst: lo Herstelling der diplomatieke betrekkingen met den paus. 2o Vrijdom der priesters van de militie en vrge benoeming van de pastoors door de bis- schoppen. So Vrijheid van begraafplaatsen, zoodat iedere eeredienst zijn eigen kerkhof zal hebben. 4o Onzydigheid van den staat tegenover de scholen en vryheid der gemeente in zaken van lager onderwijs. 5o Vermindering van kosten, ïoodra de staat geeu onderwijs meer geeft. 6o Beperking van den mili tairen dienstplicht eu van de oorlogsuitgaven. 7o Eene kieswet die oprechtheid in het kiesstelsel brengt en de Belgische kiezers gelijk maakt voor de stembus. 8o Eerbied voor de rechten der Vlaam- sche taal. En eindelgk 9o: Decentralisatie, eer bied voor de vryheid van gemeente en provincie. Het zal voor den toeschouwer der aanstaande verkiezingen heel wat belangrijker zijn, als zijniet alleen zich op het gebied der onderwysqnaestie bewegen. Dit zal althans voor het uiteriyk zoo zijnde bestrijding der neutrale school zal in het hart der clericalen wei hoofdzaak blijven.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2