Dinsdag N°. 263. T2Ï" Jaargang! 1881 8 November. Gemengde Berichten. Advertentièn: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Benoemingen en besluiten. Middelburg, 7 November. Kerknieuws. Axel, 6 November. Heden voormiddag had alhier de bevestiging plaats van onzen beroepen leeraar ds. E. Jansen Schoonhoven, door ds. E. B. Gunning, van Klundert, naar aanleiding van Johannes 1 vers 48, le gedeelte. Marine en leger. Recbtsz aken- w- MIDDELBURGSCHE COURANT. VJaamsche beweging gegeven. De 25e 7ber 1881 was, bovenal onder dit opzicht, voor ons,Vlamin gen, een heugelijke zegedag, daar hij, in het gezicht van zoovele duizenden, van het geheele Belgische volk kan men zeggen, ons op zedelijk gebied aanzienlijk naderbracht tot onze Noord- Nederlandsche broeders, vele vooroordeelen als door eenen tooverslag vernietigdeen zelfs onver schilligen of slechtgezinden door hun eigen hart gedwongen worden uwe edelmoedige deelneming toe te juichen. „Lang nog zal de weldadige invloed uwer medewerking zich ten onzen vooideele doen ge voelen want allen ten onzent, Walen zoowel als Vlamingen,weten dat gij, Noord-Nederlanders, in taal- en letterkunde onze meesters zijt. Uwe broederlijke goedkeuring onzer pogingen, ofschoon door ons niet geheel verdiend, terwijl zij onze tegenstrevers tot achting dwingt, zal ons eene bron van zelfvertrouwen en een spoorslag tot moed en volharding blijven. „Het album, door N.-Nederland mij geschonken, werd gedurende een twaalftal dagen met al de outvangene geschenken, voor het publiek in de beurs, door het comiteit ten toon gesteld. Dui zenden zijn het komen bezichtigen. Al de bladen lagen nevens elkander op lange tafels, onder glas uitgestald, en iedereen kon ze volmaakt zien en lezen. Dat dit album ontegensprekelijk het kost baarste en schoonste van alle geschenken is, klonk uit ieders monden dat daarbij al menig woord van bewondering en van dankbaarheid voor N.-Nederlands hoog begaafde kunstenaars door de zaal ruischte, hoef ik wel niet te zeggen. „Uit te drukken wat ik persoonlijk gevoel, daartoe ontbreken mij de woorden." Ook de Italiaansche en de Fransche regeering hebben hare medewerking toegezegd tot de inter nationale koloniale tentoonstelling, welke in 1888 te Amsterdem gehouden zal worden. De voorwaarde waarop de gemeente Amsterdam haar terrein beschikbaar heeft gesteld, is dus vervuld en de tentoonstelling gaat door." Stumpf heeft daarvoor ook afgestaan het hem toekomend tantième in de overwinst. §cherpenlsse, 5 Nov. Heden werd alhier de driemaandelij kscbe vergadering vanhetonder- wijzersgezelsehap Tholen gehouden, die door ruim 20 onderwijzers by gewoond werd. Daar reeds lang de behoefte gevoeld werd om het verouderde reglement te vervangen, was in de vorige verga dering eene commissie benoemd om een concept te ontwerpen, dat na eenige kleine wijzigingen met algemeene stemmen aangenomen werd. Het bestuur werd met éan lid vermeerderd doordien de betrekkiDg van secretaris-bibliothecaris die tot nu toe vereenigd was, gescheiden werd. De heer Lebbe, onderwijzer te Sint Maartensdijk werd tot bibliothecaris gekozen. zierikzee, 6 Nov. Wij vestigen de aan dacht der liefhebbers op de derde paardenmarkt die Donderdag 10 dezer alhier zal worden gehouden en waarbij aan hem, die het grootste aantal paarden koopt en uitvoert, een premie van f 50 uitgekeerd wordt. rechterlijke macht Benoemd tot kanton rechter te Harlingen mr. J. G. Peeting, thans kantonrechter te Bolsward en tot kantonrechter te Berliknm mr. H. J. Westra, thans griff. bij het kantong. te Beesterzwaag. rotarissek. Benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Kollum, mr. A. J. Andreae, cand. not. aldaar. leger. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den le luit. der cavalerie jhr. C. F. van de Poll, thans op nonact. kolonie». Op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen mr. A. H, A. M. H. Borret, lid van het hof van justitie in de kolonie Suriname en als zoodanig benoemd mr. J, Kalff, ambtenaar van het O. M. bij de kantonger. Kotter dam I en Schoonhoven. In de heden namiddag gehouden vergadering der kamer van koophandel alhier werd mededee- ling gedaan van een schrijven van de kamer te Eindhoven, waarbij ondersteuning wordt verzocht van een aan den minister van financien ingediend adres, om de nieuwe bronzen munt, als middel tot wering van de Belgische centen, ruim te ver spreiden. Met het oog op de vele Belgische, ja zelfs Fransche munt, die in het 4e en óe district in omloop wordt gebracht, besloot de kamer een zelfstandig adres in te dienen om mime versprei ding van nieuwe munt vooral aan de grenzen. Door de commissie voor de maand September werd rapport uitgebracht over de vraag of in de wijze, waarop de graanmarkt alhier is ingericht, niet in het belang van den graanhandel verbetering zou zijn te brengen en omtrent bet adres van eenige graanhandelaars tot vermindering van het staan geld op de beurs. Nadat eene motie om geheele vrijstelling van Btaangeld te verleenen verworpen was, werd eveneens verworpen het advies der commissie om reductie toe te staan, doch ingestemd met haar advies dat bet denkbeeld om aan de landbouwer8 kosteloos plaatsen te geven om hunne vruchten nit te stallen geen ondersteuning verdient, dewijl de behoefte daaraan niet is geblekeD. In verband tot hetgeen onlangs in de tweede kamer is voorgevallen met betrekking tot de zaak der schrijvers aan de marinewerf te Amsterdam, verdient het de aandacht dat door den minister van oorlog nieuwe voorschriften omtrent het indienen van verzoekschriften door officieren en minderen aan den minister zijn uitgevaardigd. Daarin wordt o. a. gezegd: „Hoewel het volgen van den militair-hiërar chieken weg bij het indienen der bedoelde ge schriften mede moet strekken tot bevordering eener gewenschte orde, bedoelen voorschreven bepalingen toch in de eerste plaats bespoediging der behandeling van de belangen der adressanten. „Wenscht de adressant den, alzoo in zijn belang, aangenomen weg niet in te slaan, dan heeft hij de gevolgen daarvan aan zich zeiven te wijten. „Terwijl ik de eer heb, u te verzoekeD, voren staande beschouwingen daar, waar dit te pas mocht komen, aan uwe onderhoorigen kenbaar te maken, wensch ik ten slotte nog uwe aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat wanneer verzoek- of bewaarschriften buiten den hierar- chieken weg aan de bevoegde macht worden ingediend, dit nooit een reden kan zijn om den adressant te straffen." Naar wij vernemen is de heer A. A. Botzen, eervol ontslagen inspecteur van politie alhier, geplaatst als parkwachter op 's konings lustslot Eet Loo. Het adres aan den koning, dat 10 October jl. in de te Utrecht gehouden vergadering van kamers van koophandel en enkele bijzondere maatschap pijen werd vastgesteld, is door den voorzitter dier vergadering, den heer J. P. F. Rutten, president der Maastrichtsche kamer, aan den minister van waterstaat in een bijzondere andientie ter hand gesteld. Het adres is onderteekend door 18 kamers Van koophandel, door de Vereen, v. industrieelen, door de Vereen, v. gisthandelaren te Schiedam en den Leder-industriebond. Alle directeuren van in Nederland gevestigde tramwegmaatschappijen hebben zich gewend tot den minister van financien, met verzoek vóór den winter ontheffing te verleenen van den accijns op het zout, dat gebruikt wordt voor het ontdooien Van sneeuw op spoorstaven. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 10 November niet plaats hebben. Onder dagteekening van 28 October 11. ontving de heer Alberdingk Thijm van den heer Conscience een schrijven, waarin het volgende voorkomt. „Ik weet niet hoe mijne grenzenlooze dank baarheid uit te drukken voor de blijken van hartelijke vriendschap en grootmoedige deelneming, dcjor u en onze Noorder taalbroeders mij in onze Door de regeering is, naar aanleiding van het spoorwegongeluk, dat onlangs te Rotterdam plaats had, aan alle Nederlandsehe spoorwegmaat schappijen gelast, op alle treinen het Westing- house-remtoestel in gebruik te stellen met 1 Januari a. Aan het jaarverslag der Yereeniging Eet Ned. Tooneel ontleenen wij nog een en ander, dat ons voor de „statistiek der kunst" belangrijk voorkomt. In den loop van het tooneeljaar, dus van 1 September 1880 tot ultimo Augustus 1881, werden te Amsterdam in het theater van den heer Van Lier in de Amstelstraat gegeven 161 voorstellingen met een zuivere opbrengst van f 44,522; in het zomer-theater 99 voorstellingen met een zuivere opbrengst van f 14,443; te 's Hage 88 voorstel lingen met een zuivere opbrengst van 20,951, behalve het abonnement, dat 9609 bedroeg, en in de andere steden 44 voorstellingen met een zuivere opbrengst van 14,656. De gezamenlijke ontvangsten bedroegen ƒ104,184, tegen 72,419 in 1879/80. Hieruit blijkt dat een winter-voorstelling gemid deld zuiver opbrengt: te Amsterdam 276.53, in Den Haag (als men het abonnement bij de hoofd som optelt) 347.27, in andere steden f 333.09. De hoogste opbrengst behaalde éene voorstelling van Narciss in Den Haag (onzuiver) ƒ765.65, twee voorstellingen van Tartuffe in Den Haag (onzuiver) ƒ550.10, en de zes voorst, te Amst. en 10 voorst, in Den Haag tijdens de kermis, van Een bruidegom net 2 bruidjes ƒ442.08. Vier voorstellingen van Niemand sterft van blijdschap, brachten gemiddeld op 502.20. De opvoering van Deborah te Am- sterdam voor de vervolgde Joden bracht met de collecte op f 532,03. Het minst van allen bracht op eene voorstelling van Het onbeheerde Goed. Dit werd zeven maal gegeven, nagenoeg voor stoelen en banken, want het bracht gemiddeld slechts f 63.15 in 't laadje. De rekening sluit met een winstsaldo van 11,099 dat by de reserve van het vorig boekjaar ad f 5856 is gevoegd, en dat dienen moet zoowel ter tegemoetkoming in de volgens bestaande contracten in 1881/82 toegestane verhooging van salaris aan de artisten, als tot dekking van een eventueel verlies op de exploitatie. De heer W. ©vezand, 6 Nov. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeenten Ovezand c. a. ds. A. P. de Groot te Heilouw. Des namiddags deed onze leeraar zijn intrede met Colossensen IV, vs. 3 en 4. Bij kon. besluit is bepaald, dat de uniform- pantalon voor de bereden officieren wordt afge schaft en zij in alle tenuen de rijbroek en de laarzen dragen, zooals die thans gedragen worden; de laarzen voorzien van breede wit metalen sporen. Tot 1 April 1882 mag de uniformpan talon buiten dienst gedragen worden. Deze bepalingen zijn op alle bereden officieren zonder ondersoheid van toepassing. - De 2e luitenant Grubée, van het 5e bat. 3e reg. infant, te Middelburg, is overgeplaatst bij het 2e bat. van dat regiment te Bergen-op-Zoom. zaterdag behandelde het gerechtshof te 's Hage het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij de gebroeders M., parapluie- fabrikanten te Nijmegen, zijn vrijgesproken van misbruik van vertrouwen. Zooals vroeger reeds werd gemeld, hadden bedoelde fabrikanten aan den koopman S. R. te Zierikzee, die achterlijk bleef in de betaliDg eener oude schuld, tegen rembours van f 75.40 afgezonden een kist met paraplnies, terwijl na de betaling, bij de opening bleek dat de kist niets dan oude en versloten voorwerpen bevatte. Adv. gen. mr. Gregory was van oordeel dat hier ten onrechte eene vrijspraak gegeven was en de handeling zeer stellig strafbaar en te brengen was onder de bepaling van art. 405 Code Pénal. Hij requireerde de vernietiging van het vonnis en veroordeeling der beklaagden, waarvan slechts een voor het hof was verschenen, tot 15 dagen celstraf. Jhr. mr. E. N, de Brauw bestreed het gevoelen van het O. M. Hij geloofde dat het gepleegde feit niet strafbaar was, op grond dat de bekl. zich niet wederrechtelijk hadden be voordeeld en er van bedriegelijk handelen niets was gebleken. Er was z. i. geen nadeel geleden maar slechts een gedeelte van eene schuld afge daan. Zijne conclusie strekte mitsdien tot vrijspraak. Veere, 7 Nov. Naar men hier verneemt is bij de justitie de vermoedeiyke moordenaar van den heer S. bekend. Het is een gevaarlijk sujet, alhier sinds jaren woonachtig, wiens antecedenten van zijne jeugd af niet déugden. In den afgeloopen nacht is voor het eerst alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der drankwet. Een viertal personen zullen zich wegens open bare dronkenschap en verstoring van de rust der inwoners moeten verantwoorden. Ten voordeele van de nagelaten weduwe van schipper Van de Linde te Graanw zal de rederijkerskamer Nut en genoegen aanstaanden Donderdag in het Schuttershof alhier eene voor stelling geven, waarbij ten tooneele zal worden gevoerd Een stoute daad, tooneelspel door Jaco en het blijspel Dirk Nergensthuis. De zangveree- niging Voorwaarts streven zal een viertal zang- nommers uitvoeren. Bij den bekenden weldadigheidszin onzer stadgenooten zal deze poging van handwerkslieden om eenige verbetering te brengen in het lot eener arme weduwe, wier man by de uitoefening van zyn beroep het leven liet, zeker ondersteuning genieten. Uit Friesland worden tegenwoordig 3 a 4000 H. L. aardappelen naar Holland verscheept. De jammen zijn zeer goed van kwaliteit, de oogst is ruim, de pry's, bij groote hoeveelheden, ongeveer 2.50 per H. L. De koning van België heeft de Vlaamsche schrijfster Maria van Ackere, geboren Doolagbe, met het ridderkruis der Leopoldsorde begiftigd. In de Tw. Ct. was dezer dagen een „school hoofd" aan 't woord. Zijn stuk werd o. a. beantwoord door een „hoofd buiten de school." De discussie schijnt daarmede niet uit te zyn; althans men leest in dit blad de volgende cor respondentie „Hoofden in de school, hoofden buiten de school, hoofden zonder school, hoofden met een school en nog andere hoofden hebben zich hoofdeiyk opge maakt om kolen vuurs te laden op de hoofden, die, hoofdig genoeg, de hoofden onzer lezers van streek willen brengen in zake het hoofdstuk onderwjjs. Tot ons leedwezen is ons hoofd Ingezonden stukken, te eng om al deze hoofden uit te laten praten." Op den hoek der Voetinssteeg te Utrecht, in het huis waar vroeger Anna Maria van Schürman woonde, alom bekend om hare geleerdheid, vooral in de Syrische en Arabische talen, is een steen geplaatst, waarop te lezen staatHier woonde Anna Maria van Schurman. Door prof. N. Beets werd by deze gelegenheid een toepasselijk woord gesproken. Het Utrechtsch Gen. v. Kunsten eti Wetenschappen zorgde voor den gedenksteen. Een eigenaardige schaking had verleden Zondag morgen bij het uitgaan der katholieke kerk te Scheveningen plaats. Twee jongelieden van onbesproken gedrag hadden elkander reeds lang lief, en alle pogingen, door den minnaar aangewend om van den stiefvader zijner harts vriendin toestemming tot eene verloving te verkrijgen, bleven niet alleen vruchteloos, rnaaf het meisje' werd hoe langer hoe onaangenamer thuis bejegend. De minnaar, die te 's Gavetihagé een solieden winkel bezit en in 't geheel niet onbemiddeld is, besloot dan ook door een kordate handeÜDg alles te wagen. Met zijne beminde was alles per brief afgesproken en toen verleden Zondag papa en mama met het meisje uit de kerk kwamen, werd de vader op eens door een broeder van den minnaar vastgehouden en hét meisje vloog in een gereed staand rytuig, waarin de „schaker" haar wachtte. Esne poging van den vader en het publiek om de ontvluchting to voorkomen bleef vergeefs, en in vollen ren roldg

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1