Gemengde Berichten. t. BUITENLAND. - - - Benoemingen en besluiten. K erknieuws. Yerseke, 4 Nov. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente alhier J. H. Beekman, predi kant te Chaam (N.-Brabant). Marine en leger. Reoütsz aken. Poging tot moord van een meisje op haar verleider. Weerkundige waarnemingen. 4 November des morgens te 8 uren. .- Algemeen Overzicht. De Prov, Corr. verheelt het niet dat het na plant, die de ziekte veroorzaakt, vernietigt. Het gebruik van kalk levert ook nog het voordeel op, dat het vroeg uitloopen der aardappelen krachtig erdoor verhinderd wordt. Men kau ze daardoor veel langer in voor de keuken bruikbaren staat bewaren. Ruw, gemalen gips heeft ongeveer dezelfde uitwerking, maar kalk is toch werkzamer, LbwCt) In onze rechtsgeleerde wereld vond de wensch naar verstaanbaar en zuiver Nederlandsch tot dusver weinig instemming. Io den regel stuit men daar op de tegenwerping dat de onholland- ache, voor gewone lezers onbegrijpelijke uitdruk kingen en zinwendingen eene technische beteekenis bezitten, welke ze bij vervanging door zuiverder en duidelijker taal zouden verliezen. Met eenige verrassing vinden wij daarom in het Mengelwerk van het Weekblad san het Begtnaar aanleiding eener door den officier van justitie te Arnhem genomen conclusie in zake de toepassing der registratiewet, deze opmerkingen van een ju rist: „Niet ieder is het gegeven in weinige goed ge kozen bewoordingen een juiste voorstelling te geven van de zaak die behandeld moet worden, en zoo te spreken dat het gesprokene niet alleen daaraan voldoet, maar in waarheid licht geeft in de quaestie die aan de orde is. „Niemand, zoo wij vertrouwen, zal het wraken wanneer wij beweren dat ook bij het betoog in onze rechtszaal noodelooze omhaal behoort ver meden te worden en het ook daar de studie moet zijn in goed Nederlanduch te spreken, zoo voor hen die recht vragen als voor hen die het te geven hebben." marine. Bevorderd tot kap. t/z, de kap. luit. t/z. P. Swaantot kap. luit. t/z., de luit. t/z. 1ste kl. J. C. Joekes; tot luit. t/z. 1ste kl., de luit. t/z. 2de kl. J. van Scheers. PHHSiozMif. Op verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, op pensioen gesteld, de kaptji. E. J. van der Sleyden, ten bedrage van ƒ2100 's jaars en eene verhooging van ƒ1050 's jaars, voor Indische dienstjaren. gskbhskuitdigi dienst. Benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot apotheker 2de kl., de apoth. M. Romein, geboren te Leeuwarden. kolonies. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den O. I. ambtenaar mr. E. Frieswijk, gewezen voorzitter van den landraad te Muntok, laatstelijk met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. Op verzoek ingetrokken de min. besohikking waarbij mr. J. W. Ramaer werd gesteld ter beschikking van den gouv. gen. van Ned. Indie, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. De verdienstelijke pastoor A. J. Kroes, te St. Willebrord, gemeente Rucphen, wiens menschen- liefde en herderlijke zorg dit jaar, bij gelegenheid van zijn 50jarig priesterschap, door de regeering met het ridderkruis van den Ned. Leeuw gehuldigd werden, is op 74jarigen leeftijd in zijne gemeente overleden. De luit. t/z. 2de kl. C. F. A. Gregory, beboo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, wordt overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Door den minister van marine wordt in de StCt. ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in 1882 geene aspiranten zullen worden toe gelaten tot het afleggen van examen voor adel borst 3de klasse met bestemming voor het korps mariniers. Onder de beschuldiging van poging tot moord, stond gisteren voor het gerechtshof te 's Graven- hage terecht de 25jarige dienstbode J. A. v. D. De besoh., een braaf, goedhartig maar liebtgeloovig meisje, was in het begin van het vorig jaar als keukenmeid dienstbaar op de Zierikseesohe boot. Weldra knoopte zij kennis aan met zekeren Johannes Cornelia Aarsen, als kellner van den hofmeester op bedoelde boot in dienst. Van beide zijden scheen de aangeknoopte band onverbreek baar, maar helaas bleek het ten laatste dat dit bij den minnaar niet het geval was. Ofschoon hQ haai had bezworen haar hare eer te znllen teruggeven, ofschoon hij haar had gezegd dat haar ring met hem de kist zou ingaan, het was in geenen deele gemeend. Toen de trouwdag in de maand Febr. van dit jaar bepaald was, stelde Aarsen daar by als voorwaarde dat zijn beminde voor de aanschaffing van een koffiehuisaffaire te Rotterdam zou zorgen, en werkelijk werd aan die voorwaarde in zooverre voldaan, dat zij 125 als erfdeel haars vaders ten onderpand gaf. In middels zou welhaast de dag harer bevalling naderen. Zij werd ten huize van de familie van haar beminde ontvangen, maar nog voordat zij bevallen was, verklaarde Aarsen niets meer van het meisje te willen weten. Na die verklaring werd haar de deur gewezen, en zag zij zich ten prooi aan den hevigsten angst, In dien toestand trachtte zij de handen aan zich zelf te slaan, maar, met het oog op het kind dat zij bij zich droeg, liet zij zich weerhouden en begaf zich naar hare familie te Tiel, waar zij na eenigen tijd een dood kind ter wereld bracht. Na uit het kraam bed hersteld te zijn, vervolgde zij haren minnaar waar hij ging, en gelukte het haar hem te spreken, dan trachtte zij steeds hem van meening te doen veranderen. Haar pogingen waren echter te ver geef», op een minachtende wijze werd zij telkens bejegend. Toen Aarsen in Augustus van dit jaar als milicien te Leiden in garnizoen lag, was zrj hem ook daar gevolgd. Andermaal drong zij bij hem aan, maar ook nu had dit onderhoud niet het gewenschte gevolg. Verwenschingen en minachting waren slechts het antwoord. Tengevolge daarvan kocht zij een revolver met kogels, voor ƒ8. Met dit wapen voorzien zocht zij haren minnaar den volgenden dag op in de herberg van v. B., in de Morschstraat. Ook nu nog poogde zij hem tot een onderhoud over te halen, maar hij bleef doof voor haar. Eindelijk toen hij, zonder een woord te spreken, de herberg wilde verlaten en reeds tot aan de deur genaderd was, trad de beschul digde op hem toe en loste een schot op hem. Dadelijk richtte zij het wapen ook op haar borst, maar trof zich gelukkig slechts in den linkerarm. Aarsen bleek later niet verwond te zijn. In zijne linkerzijde was slechts eene roode vlek en eenigQ zwelling waar te nemen. Het meisje daarentegen moest in het ziekenhnis worden opgenomen, alwaar een kogel nit haar arm werd verwijderd, en zij gedurende drie weken onder geneeskundige be handeling was. Zij toonde diep berouw en ver zekerde hare moeder thans haar verleider te zullen vergeten. Aandoenlijk was het, van haar eene gulle en berouwvolle bekentenis te vernemen. Meermalen werd da ondervraging van de beschuldigde door snikken afgebroken, en was onder het publiek en bij het hof aandoening merkbaar. Het aandoeu- lijkste oogenblik was toen de moeder van de besch. voor het hof geroepen werd. Haar ver klaring kwam hoofdzakelijk daarop neder, dat besch. steeds een lief hebbende dochter voor haar geweest was, die zich altijd braaf had gedragen, maar niet van hare genegenheid voor haar min naar was af te brengen. Advocaat-generaal mr. Gregory deed zijn requi sitoir door eene korte toelichting voorafgaan, fly wees erop dat wanneer een drama als dit in een ander land afgespeeld was, de besch. onder dave- reude toejuichingen eener samengeschoolde menigte zou worden vrij gesprokenmaar gelukkig leven wij in een land waar men zich niet stoort aan de meening van den dag en waar de wet moet ge handhaafd worden. De ellendeling, gelijk adv.-gen. den ien getuige noemde, de laaghartige verleider, had met ijskoude hand de vrouw, die nog liefde voor hem koesterde, van zioh afgestocten en haar op minachtende wijze behandeld. Maar al leverde dat verzachtende omstandigheden op, de straf kan daardoor niet worden opgeheven. De vrouw, hoe ook door het noodlot vervolgd, kon en moest begrijpen dat zij niemand naar het leven mocht staan. Zijn requisitoir strekte ten slotte tot ver. oordeeling van besch, tot een halt jaar celstraf. Als verdediger trad op mr. Frangois jr. Hij was vau oordeel dat zijn cliënte in een vlaag van zenuwachtigheid zich vergeten had. Hij was er van overtuigd dat die daad haar niet kon worden toegerekend. Maar zoo het hof deze meening niet kon deeleD, wees hij voor dat geval op de zeer verzachtende omstandigheden. Adv.-gen. Gregory repliceerde. Hij moest volhouden dat besch. wel degelijk als eene toorekenbare persoon moest be schouwd worden, maar hij eindigde met te ver klaren dat hij thans liever zat op de plaats der besch. dan op die van den eersten getuige. (Deze woorden werden door het aanwezig publiek toe gejuicht.) Na dupliek van den verdediger begaf het hof zich in raadkamerna eenig verwijl werd uitspraak gedaan, waarbjj met aanneming der toerekenbaarheid, maar met verklaring dat de misdaad onder zeer verzachtende omstandigheden gepleegd was, de beschuldigde veroordeeld werd tot de door het O. M. geëischte straf van een half jaar cellulair. (N. B. Ct.) S. G. K., kuiper te Goes, beschuldigd een vat, dat hij vroeger te vergeefs ter ijking had aange boden, zelf geijkt te hebben, is door het ge rechtshof te 's Hage tot 45 dagen celstraf en twee boeten van fbO veroordeeld. Op eene hotstede onder deze gemeente is gisteren eene koe tengevolge van miltvuur gestor ven. De overDlijfdelcn zijn door ze te begraven onschadelijk gemaakt. In den winkel van H. Akkerman te Amster dam is weder een Amerikaansche ham gevonden met trichinen. Burg. en weth. herhalen ander maal hun waarschuwing om Amerikaansch var- kenavleesoh niet dan na bard en langdurig koken te nuttigen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft iemand petroleum laten loopen door de naden en kieren der deuren van 't kerkgebouw der doops gezinden op Texel. Ook de raamposten waren met petroleum gedrenkt. In den nacht van Maandag op Dinsdag had hetzelfde plaats. De Inciters die bij het kerkgebonw zijn gevonden maken de bedoeling niet twijfelachtig. In de kerk lag een flesch petroleum. Gelukkig zijn de pogingeD mislukt. De heer Jacques Perk, een dichter die blijkens eenige in den Spectator opgenomen sonnetten veel voor de toekomst beloofde en reeds een opmerkelijk meesterschap over den vorm toonde, is op zeer jeugdigen leeftijd te Amsterdam over leden. Aan hem verliest onze letterkunde veel, want hij had, door zijn diep en fijn gevoel, wanneer studie en levenservaring hem het onbe grijpelijke en verwarde, dat nu nog zjjne gedichten soms ontsierde, hadden doen vaarwel zeggen een harer meesters kunnen worden. Te Katwijk aan Zee is een telegram uit Yarmouth aangekomen waaruit blijkt dat de nog afwezige schuit van den reeder C. van Duin, schip per W. Schaap, als wrak in de omstreken van Hull is aangekomen. De 10 personen, uit welke de bemanning bestond, zijn bijna zeker in de golven omgekomen. Het cijfer der door den storm verouge lukten klimt voor Katwijk daardoor tot 17. De na men der nu omgekomenen zjjnW. Schaap, schip per, en 2 van zijn zoons. Hij laat eene weduwe en 6 kinderen achter. Arie van der Plas en zijn zoon, nalatende eene weduwe met 5 kinderen. Huig van Duin, eene vrouw en 3, Pieter Kuyt, eene vrouw en 2, Jacob van Duin, eene vrouw en 2, en Corneüs de Best, eene weduwe en 6 kinderen achterlatende. Ook was er nog een Soheveninger aan boord. Vier der achtergeblevene weduwen verkeeren in zwangeren staat. Men kan begrijpen, dat de verslagenheid zeer groot is, te meer om dat de bemanning uit betrekkelijk jonge, zeer oppassende en algemeen geachte personen bestond- Op het rapport van de commissie voor de Tooneelschool heeft Z. M. de koning aan mej. Marie Lorjé een zilveren, en aan den heer A. C. van den Heuvel Jr. een bronzen medaille toege kend. Het comité van dames-patronessen over de Tooneelschool is aldus samengesteld: mevr. M. E- A. Waller, geb. Schill, mevr. M. van Leeuwen, geb. Matthes, mevr, A. C. Wertheim, geb.Bieker, en mevr. O. Wüste, geb. von Götsch. De heeren Keuchenius en prof. Fabius zijn bezig te Amsterdam een bond tegen vaccinedwang op te richten. Door het Haagsche comité van het Algemeen Israëlitisch Verbond is aan het hoofdcomité, ten behoeve van de vervolgde Joden in Rusland, een totaal bedrag van 2294,73 gezonden. De politie te 's Gravenhage heeft zeven jongens van 15 tot 17 jaren gepakt als schuldig aan een aantal diefstallen met en zonder braak in den jongsten tijd. In eene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Vleeschhouwerij en Broodbakkerij is met 242 tegen 176 stemmen besloten die on derneming niet te liquideeren. Zij wordt voort gezet sis broodbakkerij alleenteneinde het publiek niet weder prijs te geven aan het bon plaisir der vereenigde bakkers. In de gewijzigde statuten is haar doel omschreven alshet bakken en verkrijgbaar stellen van goed, zuiver, wicht- houdend brood tot billijken prijs. Opmerkelijk was hetgeen de heer Yan de Putte, directeur der Haagsche broodfabriek, mededeelde omtrent het nut van fabrieken naar een dergelijk industrieel-philanthropisch beginsel werkende. De Haagsche fabriek heeft; daartoe aangezocht, hasr brood met succes gedebiteerd tot zelfs te Zwolle. Het werd daar verkocht voor 19 a 20 cent, terwijl de prijs van de particuliere bakkerij, het verschil in gewicht daarbij in aanmerking genomen, niet meer en niet minder bedroeg dan 30 a 31 cent Wel een hernieuwd bewijs, meende men, van het geen er van de broodprijzen wordt, indien de particuliere bakkerij alleen aan het woord is. Van de Engelsche zijde is de arbeid aan den tunnel onder het kanaal gestaakt, om waarschijnlijk niet meer vóór het aanstaande voorjaar opgevat te worden. Da Franschen werkten verleden week nog door. De geboorde sohachten zijn zeer nauw zoodat de voorzorgen voor luohtverversching en verwarming moeiljjk aan te brengen zijn. Het is dan ook bezwaarljjk voor dezen arbeid menschen te vinden. Yan de soldaten die het koffiehuis en dans huis van Diels in Antwerpen vernield hebben, zijn er reeds een aantal in verzekerde bewaring gesteld. Omtrent de aanleiding, de vechtpartij waarbij een dag vroeger een korporaal zijn oog verloor, bestaan verschillende lezingen, zooals het in den regel bij dio dronkenmansstandjes gaat. Allo partyen hebben gelijk, als men hunne vrienden hoort vertellen. Het stoomschip Vulcan uit Hamburg is in de Dardanellen aangehouden, wyi de Turksehe consul te Hamburg geseind had dat er 40 ton dynamiet aan boord zyn, bestemd voor Odessa en Taganrog. Het schip wordt geheel gelost om de lading te onderzoeken. bit San Francisco seinde men Zondag dat de haven overvol met schepen lag, zoodat de dokken en loskaden te klein bleken en een aantal schepen in naburige havens gingen lossen. In Frankrijk klaagt men over den veilig heidsdienst op de spoorwegen; in Engeland heeft de genie-officier, die belast is met het regeerings- onderzoek naar ongelukken, hard werk; in ons land zyn zeer rechtmatige klachten gehoord, en in Italië is onlangs de minister-president bijna bij een spoorwegongeluk omgekomen. De maatschappijen sparen en bezuinigen, en het publiek breekt den bals over de dividenden. Door den heer Onslow, die de taak van den overleden Kenealy ter hand nam, worden weder pogingen in het werk gesteld om de vryheid te verkrijgen voor den door het gerecht vaiach ge- oordeelden Tiohborne-pretendent. Hij heeft eene petitie op 't getouw gezet die reeds 13.000 hand- teekeningen draagt. De pretendent werdintertyd tot 14 jaren gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij reeds zeven jaren en acht maanden in de gevangenis doorbracht, die hem echter wegens zyn goed gedrag voor tien jaren worden aange rekend. Ba- Wind- Toe hamen dek rom. stand plaatse». afwjjk. rich t. kracht lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzyi. Groningen Helder Yliasingen. Maastricht. Sylt Shields. Yalentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansuni Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. (- 4.7 zzo 2 mist. - 4.1 O betr. - 3.t ozo 1 z. bew. - 1.8 z 2 s. bew. - 3.8 zzw 2 betr. - 8.6 zo 5 betr. - 2.8 zzo 4 betr. 8.6 zo 7 bew. |- 89 zo 5 z. bew. -14.4 zzo 4 1. bew. f- 8.5 O 4 betr - 5.4 NO 1 mist. r r 0.6 zzw 5 regen 3.3 z 2 betr. - 2.7 zw 4 regen -1- 0.9 z 4 l. bew. H h 10.9 ozo 3 helder -17.1 wzw 2 betr O 0 -12.6 ozo 4 betr. 0 1 -- 4 --10 --11 4 8 13 4 6 2 5 --12 --11 --14 --19 1 0 0 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 2.9 Y. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 3 Nov. 'sav. 11 u. 45 gr. 4 's morg. 8 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr. 's av. 5 n. 55 gr. F. Met ongeduld werd ns de verkiezingen voor den Duitschen rijksdag het eerste nommer gewacht van de Provincial-Correspondent, het blad dat met de intiemste mededeeliugen van prins Bismarck wordt begunstigd en, meer nog dan de officieuse regeeringscourant Nordd. Allg. Zg.t eene officieuse kanselierscourant is. Zy besohouwt deze verkie zingen van haar eigenaardig standpunt. De P. C. erkent dat by de keuzen der laatste week meer dan vroeger de hartstochten der bevolking zijn in het spel geweest, maar zy sohryft dit niet toe aan hen die, op het voorbeeld van Stöcker en Henrici, met biykbare instemming der regeering, godsdienst- en klassenhaat zaaiden tusschen de bevolking. Integendeel wordt de geavanceerd liberale partij, die ïich naar den vooruitgang Fortschriitnoemt, verantwoordeiyk gesteld voor de scherpte en bitterheid van den strijd. „Deze partij, - zegt prins Bismarck's orgaan, welke in de laatste jaren steeds meer aohteruitging en haast geen noemenswaardige vertegenwoordiging meer in den ryksdag bezat, trad reeds dadeiyk by de verkiezingen op als veroveraar. De wijze waarop zij hare cgitatie dreef, ging buiten alle perkengeene beschuldiging tegen de regeering en hare bedoelingen werd versmaad; de reactie werd met de hardste kleuren gesobilderd; de regeering en hare aanhangers werden verdacht gemaakt, en vooral prins Bis marck werd met waren haat als „dictator" en „alleenheersoher" vervolgd. Zijne volgelingen werden „avonturiers, kwakzalvers, huichelaars en bedriegers" genoemd. Niet geheel onjuist is deze voorstelling, doch door verzwijging wordt zij minder eeriyk. Als prins Bismarok 's weekblad eene bloemlezing gaf uit de anti-joden-preeken van Henrici en Stöcner, als het de moeite nam enkele artikelen uit de regeeringsbladen nog eens over te drukken, dan zou het eene verzameling kragen, die in heftig heid niet zonder succes de Portsehritiler den voorrang sou bestrijden. Doch waar vooral dë schoen wringt en wat de nationaal-liberalen nog niet geheel willen toegeven, is dat de leiding der liberale beweging nu veel meer is geweest in banden der linker zijde van hot Dnitsehe liberalisme dan ooit te voren. De liberale kieners hebben daardoor aangetoond dat zy tegen prins Bismarck 's plannen een levendiger en vaster oppositie wenschen ge voerd te zien dan van de nationaal* liberalen der oude kleur te wachten is.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2