I f buitenla¥dT Gemengds Berichten. Laatste Berichten. t Kerknieuws. Recütsz aken. Provinciale staten van Zeeland. Weerkundige waarnemingen. 2 November des morgens te 8 uren. ozo ozo zo wzw zzw zo Algemeen Overzicht. E a i r u a n. kabinet dis konings. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. H. J. C. leiders, als commies bij het kabinet des konings. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. te 's Gravenhage, le afd., R. W. van Raab van Canstein, ontv. te Gouda. pensioenen. Met wijziging van het vroeger be sluit is het pensioen van f 1664 aan den luit. kol. der inf. H. J. Herbig toegekend, gebracht op f 1800 jaars. ZEEvisscHEBiJiN. Benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijenP. F. baron van Heerdt te Utrecht, dr. C. K. Hoffman te Leiden, dr. A. A. W. Hubrecht te Leiden, J. J. Slis te Middelharni8, Y. Strikwerda te Nieuwediep. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioeD, aan de O. 1. ambte naren J. H. Ilcken, gewezen president van de weeskamer te Batavia en W. P. J. Bolt, gewezen opzichter by de patroonfabriek te Soerabaya, beide laatstelijk met verlof hier te lande. Op verzoek, eervol ontslagen de O. I. ambtenaar E. D. J. Hoen, gewezen 2e machinist by de gouv. marine in N. I., laatstelijk met verlof hier te lande. iU IJUi ig» Op het drietal voor de vacatnre by de N. H. gemeente te Deltt komt voor de predikant D. Bijnders alhier. Te Haarlem werd gisteren en eergisteren de 11e algemeene vergadering van den bed. Protes tantenbond geopend. Zij werd door ongeveer honderd leden en afgevaardigden bijgewoond en door prof. mr. R.van Boneval Faure geopend met eene rede waarin hy wees op het gewicht der aan de orde gestelde vragen. „Heeft, zeide hy het hoofdbestuur juist gezien, dat werkelyk de thans bestaande bepalingen omtrent den eed inbreuk maken op de gewetens vrijheid, dan is een protest tegen die bepalingen niet alleen gerechtvaardigd, maar het ia onze plicht. Wy zijn dat verplicht aan den naam dien wy dragen, aan de volkomen instemming die wy gaven aan het immer gedenkwaardige en roem volle protest onzer voorzaten. In geloofszaken meenen wy, met terzyde stelling van alle men- scheiyk gezag, God naar ons geweten te moeten gehoorzamen. Is het toch niet ons streven dat protest te handhaven door de vrye ontwikkeling van ons godsdienstig leven te bevorderen Geen geloofsovertuiging mag door gezag worden opge legd, noeh van wege den staat, noch door de kerk. Aangezien nu van laatstgenoemde het gevaar het meest dreigt, moet ook de kerkelijke quaestie worden besproken." Uit het verslag van den secretaris bleek dat de bond 84 af deelingen met 10300 leden telt, zijnde 300 leden minder dan het vorige jaar. De geld middelen zijn in goeden staat. Verslagen werden uitgebracht over den bundei vierstemmige gods dienstige gezangen, die het volgende jaar gedrukt zal wordenover de Zondagscholen, die in bloei- enden staat verkeerenover de uitgaven van prenten voor het godsdienstig onderwijs en over het fonds tot bevordering van dat onderwys. Des avonds werd in de St. Bavokcrk eene godsdienstoefening gehouden, waarin do predikan ten Lohr en De Bussy toespraken hielden, afge- wiseeld door vierstemmige zangkoren en orgelspel. Tot leden van hot hoofdbestuur werden verko zen prof. L. W. Rauwenhoff en H. U. Meijboom en als plaats der volgende vergadering Groningen aangewezen. Voor de „kinderkerk" welke sedert jaren te Rotterdam door de moderne predikanten in het A«te-gebouw of in een der Engelsche kerken gehouden werd, is thans in de Van Oldenbarne- veltstraat aldaar een fraai gebouw, met ruime galerijen, opgericht. Het werd Zaterdag avond geopend met toespraken van de predikanten Hooykaas en Lohr, waarbij een koor van jonge dames eenige liederen zong. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 1 November 1881 zyn de navol gende personen veroordeeld J. M., vrouw van J. S., te Middelburg, wegens het schuren van eene stoep aan de openbare straat aldaar tussohen 12 uren 's middags en 8 uren >i avonds, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. S. M., te Serooskerke, wegens het op de plaats van bestemming weghalen van in de provincie Zeeland ingevoerd rundvee uit de afzondering waarin het van ander vee wordt gehouden, alvo rens de termijn van afzondering is verstreken, in eene boete van f 20 of twee dagen gevangenisstraf. C. F. H. D., J. W. W., S. P. F. v. d. M,, J. J. v. S., en J. C., allen te Vlissingen, wegens het werpen met steenen in- en het beklimmen van hodmen staande op gemeentegrond aldaar, ieder in eene bcete van f 3 of' een dag gevangenisstraf. A. H. J., en K. S., te Vlissingen, wegens enkelen diefstal van te veld staande veldvruchten, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, ieder tot eene gevangenisstraf' van twee dagen. J. S. en M. C. R., te VlissingeD, wegens enkelen diefstal van te veld staande veldvruchten, driemaal gepleegd, ieder tot eene gevangenisstraf van zes dagen. H. B., te Ritthem, wegens het de Segeerstraat te Middelburg iurijden anders dan van de zijde van den Langen Delft, in eene boete van 3 of éea dag gevangenisstraf. Nader bfljkt dat de uitgever van het week blad De Eoho is gedagvaard door de heeren D. te Valkenburg, omdat het blad van hen had medegedeeld, dat zij de vrijdenkers uit Limburg op een congres te Brussel zouden vertegenwoordigen. Een bezoeker van het panorama-Mesdag in Den Haag heeft, door met zyn paraplnie op de leuning te slaan, aldaar een zesvoudige echo ontdekt. Dezelfde bezoeker was over alles wat hij er zag zoo verrukt, dat hij zyn bewondering in 't Dagblad aldns lacht „Terwijl ik daar in bewondering was neêrge- zeten, dacht ikwaartoe nu nog dierentuinen aangelegd, waarby het onderhoud en de verzor ging der dieren zoo veel geld kost? Met eenige werkelijke apenkooien, volières, kippen, geiten en bonden op den voorgrond, zon immers de heer Mesdag de leeuwen, beren, tygers, olifanten en rhinocerOBsen op bet doek brengen aisot zij leefden, en zulk een gebouw, geplaatst in het midden van een grooten theetuin, zou eeu sociëteit uitmaken, waarvan de contributie gering en het aantal leden groot zou zyn." De heer Dan. de Lange zal, op verzoek der Mij t. bev. der Toonkunst, te Amsterdam een cursus openen over de gescniedenis der muziek. Weder een staaltje vau eerbied voor de Hollandsche taalOp de abonnements kaarten van de Haagsche tramweg-maatschappij wordt tegen namaak gewaarschuwd in deze Bierlyke bewoordingen: Alle namaker mal vootr het geregt vervolgt worden. Het panorama-Mesdag te 'sHage is sedert de opening op 1 Aug. door 17,016 personen be zocht. De directie heeft den toegangsprijs voor den Zondag op 49 cent gebracht. De Holiaudsche visschei sschuit die met 7 lijken op de Engelsche kust gevonden is, is ge bleken te zijn de Vrouw Arendjevan Katwijk, reeder Van Duyn, stuurman W. Schaap. De woning van den directeur van het eth- nographisch museum te Leiden, mr. L. Serrurier, is Maandag morgen binnen korten tijd geheel afgebrand. Byna niets kon gered worden. Door de zorg van den bewoner werd echter het oor- spronkelyk handschrift van wijlen prof. Hoffmann, dat tot grondslag dient by de uitgave van het groote Japansche woordenboekgered. Dit woor denboek wordt met ondersteuuiDg van de regee ring door mr. Serrurier uitgegeven en onlangs hebben de twee eerste deeien daarvan de pers verlaten. Toch zijn andere manuscripten van den hoogl. Hoffmann op dit werk betrek&ing hebbende, alsmede de meeste schritielyke aanteekemngen van mr. Serrurier, die voor de samenstelling der volgende deeien byna onmisbaar mogen genoemd worden, eeu prooi der vlammen geworden. Ook enkele Japansche werken aan de academische bibliotheek toeoeboorende zyn geJcelteiyk verbrand. Londen. Gisteren hebben in alle steden van Engeland de gemeentelijke verkiezingen plaats gehad. Over het algemeen behielden de conser vatieven de bovenhand. De leren stemden op conservatieven of onthielden zieh. Avondzitting van 1 November. Voorzitter jbr. mr. A. P. C. van Karnebeek. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. De heeren Collot d'Escury en Hoogenboom hebben kennis gegeven dat zy door familie-om standigheden verhinderd zyn deze najaarsverga dering by te wonen, terwijl de heer Van Lijnden wegens ongesteldheid op deze avondzitting niet tegenwoordig kan zijn. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat de heeren jhr. C. C. Th. Six en C. H. M. Lambrechtsen hunne benoeming tot ingenieur vau den provin cialen waterstaat, respectievelijk ter standplaats Zierikzee en Goes, hebben aangenomen, doch dat de heer E. H. Stieltjes voor die benoeming, ter standplaats Ter Neuzen, bedankt heeft. De verschillende voorstellen van gedeputeerde staten worden verzonden naar de afdeelingen waarin de vergadering gesplitst wordt. Twee ingekomen adressen, het eene van den gemeenteraad van Philippine, om subsidie ter aflossing van de door de gemeente aangegane geldleening voor den aanleg van een kunstweg tusschen Philippine en Bouchante, het andere van C. de Blaey Cz. te 'sHeer Abtskcrke c. s. om aan leg van eeu Veerdam by do aanlegplaats van de provinciale stoomboot te Boraele, worden geren- voieerd aan gedeputeerde staten, wijl ze eerst in de laatste dagen Waron ingekomen en het gedeputeerd college niet in de gelegenheid was geweest daar omtrent te adviseeren. De volgende openbare vergadering is bepaald op Woensdag 2 November, des namiddags te twee uren. Zitting van heden Woensdag 2 November. Tegenwoordig de commissaris des konings, 37 leden en de griffier. Afwezig de heeren Onghena, Van Lijoden, Collot d'Escnry, Hoogenboom en Hammacher. De voorzitter doet mededeeling dat zyn benoemd tot voorzitter en ondervoorzitter in de eerste afdeeling de heeren Hombaeh en Wagtho, in de tweede afdeeling de heeren Mazure en Moolenburgh en in de derde afdeeling de heeren Vader en Risseeuw. Achtereenvolgens worden de voorstellen van gedeputeerde staten tot wijziging van het regle ment op de tramwegen, tot wyziging der instructie van den griffier en tot wijziging van de provinciale huishcudelyke begrooting, met algemeene stemmen aangenomen. De laatste wijziging was noodig tengevolge van het besluit tot regeling van den provincialen waterstaat. De inkomsten van de begrooting voor 1882 zyn verhoogd met f 10.000, gedeelte van het vermoedeiyk goed slot van den dienst 1880, terwyi de voor memorie uitgetrokken uit gaven voor jaarwedden van de ambtenaren van den waterstaat op f 22100, die van de teekenaars en schrijvers op 5100 en de reis- en verblijfkosten dier ambtenaren op f 3700 gebracht zyn. De post voor onvoorziene uitgaven werd van 45 416.95J gebracht op/ 24.616 95J. De begroo ting sluit nu in ontvang en uitgaaf op 381.740.65J. De najaarszitting werd daarna door den voor zitter in naam des konings gesloten. KA1IHN DEK plaatsen. Ba- rom. afwyk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Cbristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 4.8 3.8 3.4 0.0 0.2 - 7.7 9.2 - 6.8 7.6 3.4 - 2.5 11.8 10.6 11.5 -1-10.8 4- 8.6 O O O O O NO O ONO O O 1 2 1 1 6 3 1 4 4 betr. z. bew. z. bew. I. bew. betr. 1. bew. z. bew. mist. betr. betr 1. bew. betr. betr. bew. bew. 1. bew. 1 1 1 1 1 2 H 2 0 1 0 1 5 16 2 1 Grootste verschil in Nederland 'a ochtends 8 urenD. 5 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 1 Nov. 'sav. 11 u. 34 gr. 2 's morg. 8 u. 31 gr. 'smidd. 1 u. 36 gr. 's av. 5 u. 36 ar. F Ingewikkelder partij-verdeeling dan die van den Duitechen ryksdag bestaat er zeker niet. Wie zal ons het juiste onderscheid duidelyk maken tns- schena conservatieven, vrye conservatieven en centrum; b nationaal-liberalen, liberalen, secesaio- nisten en Forlschritt-mannenc volksparty, parti- cularisten, Polen, Welfen, protesteerenden en „wilden"? Al deze groepen hebben bij de ver kiezingen hun deel gekregen en neemt men na nog in aanmerking dat er byna 100 herstemmingen moeten plaats hebben, dan big kt hoe weinig er met zekerheid omtrent de meerderheid van de toekomstige vergadering gezegd kan worden. Zeker is het echter dat prins Bismarck de over winning niet behaald heett. Wy behoeven daartoe niet de Fransche bladen te gelooven, die juichen over zyne nederlaag, welke in den E'zas en Lo tharingen tevens het karakter van een vernieuwd protest tegen de „verduitsching" dier landen heeft aangenomen. De regeeringsbladen te Berlyn ont kennen zelve niet dat hun party het kind van d rekening geweest is. De Fortschrittler en de secessionisten (dat zyn liberalen, die liberaler zijn dan de nationaal liberalen, maar weder niet zoo liberaal als de Fortschritt) hebben veel gewonnen, de conservatieven iets en de vryconservatieven veel verloren en bet centrum een weinig gewon nen. Of de conservatieven, met bet centrum ver- eenigd, de meerderheid behouden znllen, hangt van de herstemmingen af. Maar ook in dat ge val, geeft deze meerderheid, die volstrekt niet eenparig medegaat met Bismarek's socialistische ontwerpen, nog geen Bismarck-meerderheid. De rykskanselier zelf heeft over de verkiezingen zyn woord reeds gezegd. Op een telegram van studenten te Leipzig, die hem hun leedwezen te kennen gaven over de zegepraal der Fortschritt- mannen te Berlyn, heett hy geantwoord„De verkiezing heeft my evenmin verrast als ontmoe digd chronische ziekten vorderen tijd en geduld. Het verheugt mij uit uw telegram te zien, dat het Deutsche S.iidenten-Verein mijn vertrouwen op de toekomst deelt." Dit rustig beroep op de toekomst verraadt geen plaDnen op eene dadelijke ontbinding van den nieuwen rijksdag, waarover een oogenblik in de bladen gesproken is en welke de Franschen met veel Schadenfreude als onvermydelyk voor stellen. Er zou dau ook vau eene ontbinding geen betere uitslag te wachten zijn en Bismarck is te zeer eeu veteraan in de politiek om zijn kracht in nuttelooze hevigheid te verspillen. Het bezoek van het Italiaansche koningspaar te Weenen heeft te Berlijn een zoo gunstigeu indruk gemaakt, dat men al de wederzijdsche hoffelijkheid, die in de Oostenrijksche hoofdstad vertoond is, beschouwt als ook op Pruisen van toepassing. Op een brief van Humbert I heeft keizer Wilhelm geantwoord, dat de koning in Berlijn op het oogenblik harteiyk welkom kou wezen; maar dat men nog liever de reis uitgesteld zag tot het voorjaar, teneinde dan, gedurende het zachtere weer, ook koningin Margaretha te mogen ontvangen. Yoegt men hierby, dat er nog een ontmoeting van de keizers van Oostenryk eu Rusland te wachten is en dat het bezoek van Humbert I beschouwd wordt als een stellig démenti aan de voor Oostenrijk vijandige begeerten der Italia irredentadan schijut de rustige ontwikkeling der toestanden in ons werelddeel gedurende den eerstvolgenden tyd aan geen ge- gronden twijfel onderworpen. Een lichte wolk slechts wordt over dien helderen hemel verspreid, door het vrij stellige bericht dat de Italiaansche regeering met het bezoek te Weenen ook eene demonstratie bedoeld beeft tegenover de mogelijke plannen van prins Bismarck tot nauwere aan sluiting aan het Yaticaan. Bestond er echter in 't geheel geen wantrouwen meer, dan ware de wereld der diplomatie inderdaad haar ondergang naby. Zoolang het wantrouwen maar niet de kiemen van nabijzijnde beroering zichtbaar in zijn schoot draagt, bestaat er geeu reden tot onge rustheid. Het Fransehe ministerie heeft, zegt men, be sloten zijn solidariteit te laten varen tn de heeren Farre en Barthélemy St. Hilaire te zamen voor de verantwoordelijkheid voor Tunis en Algiers te laten optornen. De overige ministers zonden dan huu handen in onschuld wasschen. Het kunstje schijnt te eenvoudig om geloof te verdienen. Het ministerie-Ferry bezit geen levensvatbaarheid meer en dat bet nu nog een poos levens zou koopen door zulk een lafheid, is niet dankbaar. Aan de nabijzynde verschijning van het Gambetta- gesternte aan den politieken hemel twyfelt nie mand. De redacteur van den Pays, De Cassagaao, verheugt zieh reeds op het oogenblik dat de president der kamer uit de beschermende leuningen van zyn voorziltersBtoel te voorschyu zal kernen, met de liefelijke woorden: „Nu wordt bet een ander gevalhoudt de violen maar gereed, want de berendans begint 1" Ook de aartsbisschop van Dublin, dr. Mac Gade, die over zijn geestelijkheid beschikt als over een legerkorps, heeft in een herderlijken brief beslist tegen het Iersohe land-verbond party gekozen. In dezen brief wordt uitvoerig te velde getrokken tegen de „communistische ophitsingen van eeu handvol mannen zonder gezag of belang in het land", en aanbevolen geen pacht te weigeren, maar haar door het landgerechtshof volgens de wet te laten bepalen. De brief is in de kerken van Dublin van den kansel afgelezen, doch een honderdtal jongelieden liepen, als teeken vau protest, de kerk nit. Dat belet niet dat het herderlijk op treden van den aartsbisschop een gewichtige troefkaart is in het spel van het miniaterie- Gladstone. Ecnigszins onverwaoht is het bericht gekomen, d&t de stad wier naam wy boven dit opstel Bchryven, door de Fransche troepen zonder slag of stoot is ingenomen. Nu dus de Christen-sol daten den iederen Muzelman heiligen bodem der stad betreden, kan het de moeite belounen een kykje in Kairuan te nemen. Wy doen dit aan de band van den Oostenryker Ernst von Hesse- Wartegg, wiens naam wy onlangs reeds noemden als verloofde der Amerikaansehe diva Minnie Hauck, en die vóór enkele we&en een zeer onderhoudend boek uitgaf, voi wetenswaardigheden omtrent Tunis en zyne bewoners. Kairuan is bekend overal waar Muzelmannen wonen. Het i3 een der vier „poorten van het Paradijs," waarheen talrijke pelgrims trekken nit Arabië, Marokko en zelfs uit Perzië. Daar ligt Sidi Okba begraven, de wapenmakker van den profeet, en daar is in een muur der groote moskee Sidi el Owaib een der eerbiedwaardigste heiligdommen vau den Islam gemetseld; niet minder dan de baard zelve des proleten. Daaren boven is de stad de zetel der beroemdste Koran school, waar schriftgeleerden het woord des profeten uitleggen en talloozeschryvers het heilige boek overachrij en voor ben die zich de weelde van een geschreven Koran kunnen veroorloven want gedrukt is het heilige boek den rechtzinnigen Muzelman een gruwel, bezoedeld door de aanra king der groote Westersche uitvinding. By die school is eeue bibliotheek van Gostersche hand schriften, die menigen orientalist heeft doen watertanden. Dat alles maakt Kairuan heilig voor de Muzel mannen, en menig ryk geworden koopman uit Marokko, Tunis, Cairo en Tiipolis gaat er zyn ouden dag in godsvrucht slijten, om in den geur vau al die heiligheid met voldoening na te denken hoe dikwerf en hoe slim hy Christenhonden beeft beetgenomen. Geen ongeloovige, hetzy Christen of Jood, mag deu grond der heilige stad betreden; doch de bey, die niet zeer streng in de leer is, gaf wel eens een enkelen vreemdeling van rang, o. a. twee Ojstenryksohe aartshertogen, een verlofpas, die echter niet veel waard was zonder sterke militaire bedekking. Hoe meer de bey onder den invloed der Europeesche consuls kwam, des te veelvuldiger kwam het voor dat zich vreemdelingen drongen binnen de heilige stad en des te losser begonnen de orthodoxe Muzelmannen zich te gevoelen van ban vorst.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2